PZC 1 1 1 1 1 I II 1 III' llllll Het huis moest wel gepotdekseld zijn W3 Kruiden vervangen het aroma van brood 4 H 81 8 Zelfbouw in Colijnsplaat I neaactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 juli 2006 Tuinen van Lafaille DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Waar vroeger de geur van warm brood je het wa ter in de mond deed lopen, streelt nu het aroma van diverse kruiden de neus. De lange, houten tafel op het terras buigt haast door onder het gewicht van de talloze kruidenkweekpotjes. Achter de voormalige bak- kerswoning aan de Molenstraat in Groede heeft Catali- na Lindenburg haar paradijsje geschapen. Daar kweekt zij kruiden en teelt ze groenten. Verschillende slasoorten, eetbare pompoenachtigen (zoals butter nuts), suikermaïs en koolrabi hebben een plekje in haar moestuin helemaal achterin. Tomatenplanten staan her en der in de borders. „Alles wat lukt, staat hier. Het is geen heilig moeten. Ik vind het leuk om din gen uit te proberen en dat gaat de ene keer wel en de andere keer niet goed." Zo fraai als het nu is, was het pakweg twintig jaar gele den nog niet. „We kwamen eigenlijk bij toeval in Groe de terecht, tijdens een fietstochtje met de kinderen. We woonden toen nog in Amsterdam, en wilden een ijsje eten. We belandden hier op de Markt en vonden Groe de direct leuk. Het is een heerlijke plaats, de sfeer is er goed. Het huis was een bouwval. We hebben het ge kocht van de weduwe van bakker Robijn. Het stond toen al leeg. Er heeft heel lang een bakkerij ingezeten. Zo zat er in de voorkamer een oude stookplaats. In de woonkamer stond een aanrechtblokje. In wat nu de keuken is, werd gebakken." „Het is een heel apart huis. En dat heb ik ook bena drukt door het kleurgebruik buiten. Niet het stan daard wit met groen, maar wit met rood houtwerk. Bij de laatste verfbeurt heb ik het rood wat feller ge maakt. Ik heb me bij de kleurkeuze een beetje laten in spireren door de Belgische hoevetjes." „Het verbouwen hebben we grotendeels zelf gedaan. Eerst in de vakanties, later toen we er zelf woonden. In die tijd kwamen er veel oude klanten van de bakkerij langs. Die wilden wel eens zien wat we met het pand gingen doen. Leuk hoor." „Weet je dat ik pas sinds twee jaar centrale verwar ming heb." Lachend: „Ik voel me wel eens schuldig naar de kinderen toe. Die zijn nu allemaal uit huis, en nu zit ik er warmpjes bij. Tot twee jaar geleden hadden we alleen in de voor- en in de achterkamer een kachel. We zaten dan met z'n zessen in dat kleine achterkamer tje." Het karakteristieke huis is voor Catalina een echt thuis. „Ik heb er tot 2001 een winkeltje in tweede hands kleding gehad. Daar ben ik mee gestopt." In de voormalige winkelruimte staan nu boeken. Een soort privébibliotheek. De boekenkasten heeft Catalina zelf gemaakt. Maar haar grootste 'schat' is haar tuin. „Dat is mijn paradijsje. Ik heb de tuin in compartimenten ingedeeld, elk met een eigen sfeer. In het voor- en na jaar zit je heerlijk op het terras en in de zomer biedt de tuin een koel plekje. Als je hier zit, is het zo rustig, Je hoort niets, geen verkeer of wat dan ook." „Het voorjaar is mijn favoriete seizoen, dan is alles zo mooi groen en zacht van kleur. De seringen bloeien en die geuren zo lekker." ,,'s Avonds na het eten ga ik meestal in de tuin zitten. Heerlijk, dan kom je helemaal bij. En als het wat koe ler wordt, steek ik de buitenkachel aan. Dat is een oude houtkachel die ik kan gebruiken als 'avondvuur tje' èn met een rooster erin als barbecue. Nee, ik hoef nergens meer naar toe, laat mij maar lekker hier." Annemarie Zevenbergen 'J.tijfljlJ: Ui II mmnmat» Êi i;Jmt*wi- -r •1 :i Ii.'.l: I I, i-i i Vil - i VMWttWMiMi I w.i vfalU Itv-; Ui v 1 f m v -RJUr 1 De woning van Tim Alexander en familie aan de Noordlangeweg bij Colijnsplaat. foto's Dirk-Jan Gjeltema Hij zegt twee linkerhan den te hebben, maar dat is moeilijk te geloven bij het aanschouwen van zijn woning aan de Noord langeweg bij Colijnsplaat. Tim Alexander heeft het huis vrijwel helemaal zelf gebouwd. En dat met die twee linkerhanden? „Ja, echt waar", zegt Tim. „Ie dereen kan alles leren." De woning van Tim, zijn partner Margreeth en doch ter Donna Moon ligt verscholen achter een grote hoeveelheid groen aan de Noordlangeweg, even buiten Colijnsplaat. „It's a beautiful place. Ik heb echt ge boft", zegt Tim, die afwisselend in het Engels en het Nederlands praat. De Britse muzikant ruil de zijn vaderland ruim twintig jaar geleden in voor Nederland om furore te maken met zijn band Fragment. Het ging om niet meer dan een paar optre dens, maar hij is nooit meer weg gegaan. Samen met Margreeth heeft Tim een tijdje in Rotter dam gewoond, maar al snel werd Kortgene zijn thuis. Ook daar heeft het stel zijn huis zo goed als zelf gebouwd. De bouw materialen in de tuin lagen op een gegeven moment zo hoog op gestapeld dat ze er nauwelijks meer overheen konden kijken. „In die tijd heb ik me weieens afgevraagd waar we aan begon nen waren", zegt Margreeth. „Wat dat betreft was het bij de ze woning een stuk minder eng. We hadden het tenslotte al eens Toen het echtpaar in Kortgene aan beide zijden buren kreeg, ging het op zoek naar een nieu we stek. Het was niet meer het plattelandsleven dat ze wilden. Daar komt bij dat Kortgene in rap tempo steeds toeristischer werd. „Als dorpsbewoners kun je daar gewoon niet meer bij het water komen", zegt Margreeth. „Ik vind dat onvoorstelbaar." Heel even hebben ze er nog aan gedacht om de molen in Colijns plaat te kopen en op te knap pen, maar nu zijn ze blij dat ze het niet hebben gedaan. De gloednieuwe brandweerkazer ne, die pal naast de molen staat, heeft volgens Margreeth het fraaie plaatje verpest. Eigenlijk zitten ze nu ook veel beter. Net buiten het dorp, lekker ingepakt in het groen en met een uitzicht om V tegen te zeggen. „Dat had den we in eerste instantie niet zo door", vertelt Margreeth. „Maar toen we voor het eerst naar boven konden, ging het van 'wow'. Als de bomen hun bladeren hebben verloren, kij ken we tot aan Neeltje Jans." Richtlijnen Het huisje dat er stond, hebben Tim en Margreeth afgebroken. Dat had heel wat voeten in de aarde. Ze dachten het even snel tegen de vlakte te gooien, maar de woning bleek van een dege lijk soort te zijn. Uiteindelijk heeft een boer uit de buurt - met trekker - hulp geboden. Nederland zou Nederland niet zijn als het nieuwe huis niet aan een aantal richtlijnen zou moe ten voldoen. Het diende aan de buitenkant te worden gepotdek seld en mocht niet meer dan hon derdvijftig vierkante meter aan vloeroppervlak hebben. Boven en beneden samen. Margreeth kan zich daar best wel aan erge ren. „De gewone man krijgt al lerlei eisen opgelegd als hij een huis wil bouwen, maar dan moet je eens goed kijken naar de Tim Alexander, Margreeth en Donna Moon (vlnr) zijn inmiddels zo'n drie jaar bezig met hun nieuwe huis. gebouwen die overheden voor zichzelf neerzetten. Ze zijn vaak te lelijk voor woorden." Uitein delijk heeft ze het huis zo ont worpen dat het, ondanks het be perkte aantal meters, op het oog toch heel ruim lijkt. Over dat ontwerpen hebben zij en Tim on langs nog lopen steggelen. Hij vindt dat hij op z'n minst ook een deel van de eer verdient. Ze houden het er uiteindelijk maar op dat ze het samen hebben be dacht en dat zij de tekeningen heeft gemaakt. „Het aardige ten opzichte van het kopen van een bestaand huis is dat je het hele maal naar jouw wensen kunt bouwen", vindt Tim. „Een be staande woning is nooit hele maal perfect. Dit wel." Primitief De bouw, die inmiddels een klei ne drie jaar duurt en op een haar na is voltooid, is zonder al te grote problemen verlopen. Wel zijn Tim en zijn gezin er in getrokken op het moment dat het in de verste verste nog niet af was. „Het was echt primi tief", kan Margreeth zich herin neren. „Op de dag van de verhui zing zou de voordeur komen, maar hij bleek nog in China te staan. Tussendeuren hadden we ook nog niet, dus het waaide lek ker door. Ik weet nog dat mijn dochter het koud had en ik dacht: ze moet me haten. Maar wat denk je dat ze zei? 'Wat een geweldig avontuur, mam!' Toen viel er een last van me af." Tim vervolgt: „De afgelopen jaren hebben ons gezin goed gedaan. Onze dochter liep ook geregeld met gereedschap rond. We zijn echt een team." Nu het huis - op de stucüo van Tim na - helemaal af is, kunnen Tim en Margreeth echt zeggen dat ze er dik tevreden over zijn. Ze bestempelen het als 'nieuw, maar toch oud'. Mensen die langskomen vragen geregeld hoe lang ze over het 'opknap pen' hebben gedaan of welk deel van het huis ze erbij ge bouwd hebben. Als de 'im port-Zeeuwen' dan vertellen dat ze het hele huis nieuw uit de grond hebben gestampt, worden ze vaak vol ongeloof aangeke ken. Het had er net zo goed al decennia lang kunnen staan. Hoewel Margreeth al een beetje speculeert over een vertrek als ze Colijnsplaat net zo 'verpes ten' als Kortgene, willen zij en Tim toch eigenlijk wel heel lang in hun droomhuis blijven wo nen. Het is even mooi geweest met bouwen. Al hun vrije uren zijn in de woning gaan zitten en nu zijn ze toe aan andere din gen. Lekker eten, bijvoorbeeld, al is dat nou net één van de wei nige zaken, die je op Noord-Be veland niet kunt doen volgens het koppel. „Je hebt een paar aardige restaurantjes, maar het loopt niet over", meent Tim. „Verder hebben we hier ons thuis gevonden. Het landschap is prachtig en de mensen zijn aardig. Dat hebben we tijdens de bouw van het huis wel ge merkt. Aan hulp hadden we nooit gebrek." Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29