Latino's veroveren het land van Bush 634 li Liechtenstein is het goudhaantje van Europa Tod&Gm theci&b SEIKO CITIZEN- CA T/flfEXPULSARORIENT- (jclAjol de Gcurnh ü'to- éicu 27 Immigratie in de VS zaterdag 8 juli 2006 Over pakweg vijftig jaar zijn blanken in de minderheid in de Verenigde Staten, net als nu al in de staten Californië en Texas. Oorzaak: de aanwas van immigranten, vooral uit La tijns-Amerika. Taco Bell Ameri ka rukt op. Dat is wennen. Para Espanol, marque el dos. Voor Spaans, druk 2. De Spaanse taal rukt op in de VS, van tv-zenders tot op antwoordapparaten van bedrijven en instellingen. Taco's en quesadilla's zijn inmiddels net zo ingeburgerd als hotdogs en pizza's. Hoe normaal Spaanse cultuurverschijnselen in de VS ook zijn, de toevloed aan Latino's in de Amerikaanse smeltkroes zorgt voor frictie. Dit is Amerika, spreek Engels bij het bestellen, staat op een bordje bij een snackbar in Philadelphia waar de lo kale lekkernij - de Philly cheesesteak - wordt verkocht. Eigenaar Joe Vento mocht op alle Amerikaanse tv-kana- len uitleggen dat hij opkomt voor En gels als de officiële taal in de VS. Republikeinse politici rebelleren te gen tweetalige stembiljetten. Engels is de nationale taal en dat moeten we in de nieuwe immigratiewet vastleggen, zeiden senatoren. Zelfs president George Bush - uit Texas en een grote vriend van Hispanics - zette zich af te gen de Spaanse versie van de Star Spangled Banner, het Amerikaanse volkslied. Het debat over de Engelse taal is een symptoom van de weer stand die in delen van de VS bestaat tegen wat de 'browning of America', het bruin worden van Amerika wordt genoemd. Bij de Starbucks in City Heights, een buurt in San Diego met veel nieuwe immigranten, gaan klanten en barbe- dienden naadloos over van Engels op Spaans en terug. Tweetaligheid is nor maal in San Diego County in het zui den van Californië. Eén op de vier in woners hier is Hispanic of Latino, bijna het dubbele van het Amerikaan se gemiddelde. „Je hoort hier veel Spaans. Dat is een ding dat zeker is", zegt David Heer, directeur van het Population Re search Laboratory en verbonden aan de universiteit van San Diego. Dat is helemaal geen probleem, vindt Heer, 'ook al voelen mensen het wel zo.' Dominant In vier Amerikaanse staten - Califor nië, Texas, New Mexico en Hawaii - bestaat de bevolking voor meer dan de helft uit minderheden. Ze zijn de voorlopers van een toekomst die over een jaar of vijftig in de hele VS reali teit zal zijn, aldus het Census Bureau, het Amerikaanse bureau voor bevol kingsonderzoek. Nu is één op de drie Amerikanen niet blank, 98 miljoen van de 296,4 miljoen. Dat verandert snel. Bij kinderen onder de vijf is 45 pro cent al afkomstig uit een minderheid. In 2055 zal één op de vier Amerikanen Latino of Hispanic zijn. Het percenta ge zwarte Amerikanen groeit van 12,7 naar 14,6 procent in 2055. Aziaten stij gen met stip van 3,8 naar 8 procent. De Verenigde Staten hebben de naam een smeltkroes te zijn, een land dat de ene na de andere golf immigranten veerkrachtig heeft opgenomen, van Ie OMPRA. VEN PRESTAMOS PERSONALES CON SU FIRMA $50o$250 Spaans verdringt Engels in de straten van El Paso. foto Eli Reed/RTR ren en Duitsers tot Italianen en Azia ten. Zal het datzelfde kunstje kunnen flikken met de Latino's? Samuel Hun tington, hoogleraar aan de Harvard universiteit, vreest het ergste. Hij oogstte twee jaar geleden een storm van kritiek met een boek waarin hij betoogde dat de Latino-immigratie een bedreiging vormde voor de een heid van de VS. Daar komt nog bij dat het zuidwesten van de VS tot halver wege de negentiende eeuw deel uit maakte van Mexico. De reconquista - herovering - van de VS van binnenuit is goed op weg, waarschuwt Hunting ton. Angst Er blijkt een rijke voedingsbodem te zijn voor dat soort angsten. Immigra tie is in korte tijd uitgegroeid tot een heet hangijzer bij de conservatieve achterban van Bush. Het ongenoegen wordt vooral gevoed door de illegale immigratie. Illegalen zetten de lonen onder druk en schepen de maatschap pij op met sociale kosten, zo luidt het verwijt. Tot nu toe blijkt het in regeringszetel Washington onmogelijk om overeen stemming te bereiken over een nieuwe immigratiepolitiek. Het meeste gesput ter over de gevolgen van de Lati no-aanwas voor de multi-etnische maar van oudsher witte, Angelsaksi sche en protestante cultuur in de VS, komt uit Republikeinse kring. Je kan eigenlijk niet meer spreken over een smeltkroes, meent William Frey, hoogleraar demografie en ver bonden aan denktank Brookings. De toename van de Latino-bevolking leidt tot verschillende smeltkroezen, afhankelijk van de mix van nationali teiten, zegt hij. „Je hebt straks stukken van de VS die nog overwegend blank zijn, en stuk ken zoals het Zuidwesten waar tweeta ligheid zal blijven bestaan. Reken er maar op dat de fricties de komende ja ren nog wel aanhouden." In Califor nië is José al de populairste baby- naam. Californië is een laboratorium, een plek waar het nieuwe akkoord tus sen de rassen zijn vorm zal krijgen, meent documentairemaker Phillip Ro driguez, die in zijn film Los Angeles Now het einde schetst van het An gelsaksische tijdperk in LA. In deze meest multiculturele stad van de VS is een soort hybride Spaans-En gelse cultuur - het Taco Bell Amerika - ontstaan, met Aziatische enclaves. In de Koreaanse wijk zul je net zoveel Koreanen aantreffen die een taco-sala de eten in de Denny's als Aziaten die kimchi verorberen in het Koreaanse Tofu House. Niemand hoeft bang te zijn Over de assimilatie van Latino's, zegt Rodriguez. „Latino's versnellen de Tiger Woodisering van Amerika. Ze hebben geen oog voor raciale iden titeit. Ze zijn bereid met elk ras te mixen. Als je eenmaal geslapen hebt met elkaar, kinderen hebt, waarom zou je elkaar dan niet accepteren?" Een op de twintig huwelijken in de VS wordt gesloten tussen partners van verschillend ras of etnische af komst. „Die interraciale huwelijken zijn heel belangrijk voor de integra tie", meent Heer. Hij twijfelt er niet aan dat de VS de soms wat overweldigend overkomen de golf Latino-immigranten kan opne men. „Dat betekent niet dat er geen weerstand tegen is." In de hal van de Thomas Jefferson school in een arbei dersbuurt in Los Angeles staat een be faamde uitspraak van de derde presi dent van de VS op de muur geschil derd: Het is een heilige en ontegenzeg gelijke waarheid dat alle mensen ge lijk geschapen zijn. Deze bruin-zwarte middelbare school was vorig jaar het toneel van rassen- rellen tussen zwarte jongens en Hispa nics. Nu er overal in de gangen en trappenhuizen camera's hangen, wordt er niet meer gevochten. Dat betekent niet dat er geen onder huidse spanning is, zegt de 15-jarige Juan Diaz, die op het schoolplein wacht op zijn moeder. „Je hoort veel raciale scheldwoorden." Mexicanen zijn hier wetbacks - natte ruggen - vanwege het overzwemmen van de grensrivier Rio Grande, zegt Diaz. Zwarten krijgen het aloude scheld woord niggers naar hun hoofd geslin gerd. Concurrentie Jefferson High ligt in een zwarte wijk, die langzamerhand bruin wordt. Bij de amnestie voor illegalen in de jaren tachtig bleek hier het hoogste percen tage Latino-illegalen zonder papieren te wonen. Het is de illegale immigratie, plus de concurrentie tussen zwart en Latino om hetzelfde soort banen en huizen die voor de spanningen zorgt, zegt Da vid Heer. „Dat gaat voorlopig niet weg." Volgens Rodriguez worden de spanningen tussen zwart en bruin te zwaar aangezet door de media. „Media houden van conflict, en de mensen die bij de media aan de touw tjes trekken zijn oud, blank en conser vatief." De groep die hamert op de ge volgen van immigratie voor de au tochtone bevolking, heeft volgens hem een boodschap die niet aansluit bij het karakter van het Amerikaanse volk. Hoe jonger en donkerder je bent, hoe absurder je de waarschuwingen voor een botsing tussen de rassen vindt, zegt Rodriguez. „Een eeuw geleden stond etnisch voor arm en onbe schaafd. Nu is het hip en een privile ge." Als je Latino bent, ben je anders en dat is iets om trots op te zijn, zegt Eileen Cheskin, een teenager uit Flori da die is geïnterviewd voor Rodrigu ez' nieuwe documentaire Bruin is het nieuwe Groen. „Onze cultuur is huise lijker en vriendelijker." Ondanks het befaamde beeld van de Amerikaanse smeltkroes is het een misvatting te denken dat de opname van immigran ten in het verleden probleemloos en vriendelijk verliep. Heer: „De Chine zen in Californië werden verschrikke lijk behandeld. Als je naar de geschie denis kijkt, dan zie je dat de vooroor delen groot zijn. Telkens als je een gro te immigratiegolf hebt, zie je fricties ontstaan. De Ieren - rooms-katholiek en arm - riepen ook een hoop afkeer op." Deportatie In het midden van de 19de eeuw wer den Ieren in elkaar geslagen door zwarten in Poughkeepsie, stelt Juan Enriquez in zijn boek The Untied (on gebonden) States of America. In de ja ren twintig werd de immigratie van Zuid- en Oost-Europeanen aan ban den gelegd. Gedurende de Grote De pressie werden meer dan een miljoen Mexicanen gedeporteerd om ruimte te maken voor geboren Amerikanen, al dus Enriquez. Aziaten werden tot de jaren zestig buiten de deur gehouden. Anti-immigratieretoriek is historisch gezien de gewoonste zaak van de we reld, maar de omvang van de heden daagse Latino-immigratie is onge kend. De opmars van Latino's roept om die reden vragen op over de Ameri kaanse identiteit. „Wat maakt ons tot Amerikanen? Is het méér dan het geloof in de grond rechten en de tradities die we delen?" vraagt Rodriguez. Amerikanen gelo ven dat hard werken en succes respect verdienen. Dat heeft in het verleden tot succesvol le assimilatie geleid, ook al gingen er generaties overheen. Wrevel over de sociale kosten van ille gale immigratie zorgen nu voor com plicaties, maar Rodriguez is hoopvol vanwege de flexibiliteit en het positi visme van Amerikanen. „We staan op het recht om onszelf constant op nieuw uit te vinden, van plastische chi rurgie tot een nieuwe afslankrage. We passen ons sneller aan." Je zou zelfs kunnen zeggen dat de Latino's zorgen voor een herleving van Amerikaanse waarden, zoals hard werken en god vruchtig leven, betoogt hij. „Mis schien heeft Amerika dat nieuwe bloed wel nodig om zichzelf opnieuw te kunnen uitvinden. Misschien is er daarom minder aversie tegen immi granten dan in Europa. We geloven dat je nieuw bloed nodig hebt. We im porteren het per slot van rekening al jaren." Ans Bouwmans Liechtenstein is een historische vergis sing en behoort gewoon niet te bestaan, zei ooit de Britse diplomaat sir Alexander Cadogan. Zo onbestaanbaar is het vorsten dom niet gebleken, want deze maand viert het zijn tweede eeuwfeest. Het dwergstaatje is niet groter dan Amsterdam. Met zijn 35,000 inwoners (waaronder 58 Nederlan ders) is het een volwaardig lid van de VN, de Wereldhandelsorganisatie, de Raad van Europa - maar niet van de EU. Het is boven dien een bolwerk van welvaart. De welstand openbaart zich aan iedere be- zoeker die Liechtenstein betreedt via de f douaneloze brug over de kristalheldere Bo menrijn, de natuurlijke grens met Zwitser land, Met zijn vijfduizend inwoners is de hoofdstad Vaduz niet meer dan een dorp. Het is er zo smetteloos schoon, dat Zwitser land daarbij bijna groezelig lijkt. Bebloem de huisgevels, marmeren musea, moderne jbankgebouwen en de met natuursteen beleg de hoofdstraat zijn pijnlijk netjes. Zelfs Chi- f nese toeristen wagen het niet een sigaret op testeken. Hotels en restaurants wekken de indruk om het uur te worden gereinigd van vuil dat er niet is. Toiletten glanzen als Meissner porselein. Auto's lijken zo uit de showroom gereden en de felgele stadsbus- son ogen fabrieksvers. 1 ®°ven Hat alles torent het eeuwenoude burgslot van vorst Hans-Adam en zijn zoon, f'prins Alois, die als zaakwaarnemer na- ™ens zijn vader regeert over het Lilliput- 'andje. Amerikaanse toeristen vinden het nog steeds prachtig om vier landen in een dag te doen - Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk en als toegift Liechtenstein, een Ruri- tania uit het Europese rariteitenkabinet. Een operettestaatje is Liechtenstein al lang met meer. Het schilderachtige ministaatje, 'ngeklemd tussen Zwitserland en Oosten- |ja]k, werd in 1806 door Napoleon op de kaart gezet en doorstond sindsdien alle oor- ''ogen. Zelfs Hitier liet het links liggen. Schellen DLD- o Mauré Nendel OOSTEN Planken Schaa LIECHTENSTEI Vadu ■,^-r-<m* De Staedtle, de hoofdstraat van hoofdstad Vaduz, Liechtenstein. Bebloemde huisgevels, marmeren musea, moderne bankgebouwen en de met natuursteen belegde straat zijn pijn lijk netjes. foto Tomasz Surdel/GPD k\§. Ste J Triesenberg Triesen w Malbun sa 3. ■T3 1 Balzers o MSI De laatste tachtig jaar heeft het eens zo ar metierige boerenland zich opgewerkt tot een economisch centrum van wereldklasse, tot het goudhaantje van Europa. Het bruto nationaal product bedraagt drie miljard eu ro, en dat is grotendeels te danken aan het bankwezen, de industriële export en het toe risme. De banken beheren gezamenlijk ze ventig miljard euro aan buitenlandse beleg gingen. Bij de Kamer van Koophandel zijn maar liefst 3000 bedrijven geregistreerd. Dat is twee maal zoveel per hoofd van de bevol king als in Nederland. Daaronder zijn vijf tien gespecialiseerde ondernemingen met vertakkingen over de hele wereld. De be kendste exportproducten zijn bouwmachi- nes en kunstgebitten. Een bezoek aan de hypermoderne firma Ivo- clar-Vivadent leert dat het om meer gaat dan om valse tanden. Als marktleider voor tandheelkundige producten kunnen tandart sen over de hele wereld hier, of bij de 17 bui tenlandse vestigingen van Nieuw Zeeland tot Canada, voor alles terecht - van amal gaam tot keramische implantaten in alle ma ten en tinten. Kunstgebitten worden alleen nog gemaakt door een dochterbedrijf in Oos tenrijk. Bij Ivoclar-Vivadent werken veel buitenlan ders, net als bij Liechtenstein's grootste on derneming Hilti AG, fabrikant van bouwma- chines. Michael Hilti, president-directeur en grootaandeelhouder van het familiebe drijf, heeft ruim duizend mensen in dienst, plus 15.000 in zijn buitenlandse filialen. De baas is net terug van de opening van een nieuwe dochteronderneming in China. De industrie is Liechtensteins economische hoofdpijler, waarin 45 procent van de bevol king een goed belegde boterham verdient. Toch blijft de banksector het bekendste on derdeel van het roemruchte belastingpara dijs. Vijf jaar geleden kreeg het vorstendom een storm van internationale kritiek te ver duren als witwaseldorado voor drugsbaron nen en roofridders uit de derde wereld. Hervormingen Ook de duizenden buitenlandse brievenbus firma's wierpen een smet op het blazoen. Re den voor vorst Hans-Adam II om eindelijk schoon schip te maken. Als we alle verkla ringen van regeringsfunctionarissen en ban kiers mogen geloven, is dat aardig gelukt. Hoewel, Europese belastingontduikers zijn hier dankzij het van Zwitserland gekopieer de bankgeheim nog steeds welkom, Met het buurland heeft Liechtenstein een economi sche unie en de Zwitserse frank is ook hier de nationale munt. Zwitserse banken, tot hervormingen genoopt door nieuwe antiwit- waswetten, zagen de concurrentie van het buurstaat je niet zitten en ook dat verhoog de de druk. Vorstenhuis en regering beslo ten in 2003 tot een nationale facelift, met be hulp van een Amerikaans adviesbureau. Ver der werd de Oostenrijkse diplomate Gerlin- de Manz-Christ ingehuurd om een nieuw profiel te geven aan het gedeukte imago. Als boegbeeld voor het nieuwe Liechten stein lijkt de daadkrachtige Manz-Christ een goede keuze. „Aan de buitenkant zag het vorstendom er netjes uit, maar niet als toevluchtsoord voor witwassers en duistere brievenbusfirma's", zegt de Weense politico loge. „Een operettestaatje met een vorstelijk kas teel, mooie bergen en eigen postzegels, dat is leuk voor een prentbriefkaart. We mik ken nu op een heel ander imago. Onder lei ding van een zakelijk ingesteld vorstenhuis is Liechtenstein nu een industriële pool, en een internationaal zaken- en bankencen- trum van formaat." Als iemand het daar mee eens is, dan zeker erfprins Alois von und zu Liechtenstein. In de knusse ont vangstzaal van zijn bergslot verpersoonlijkt Zijne Doorluchtigheid een snel modernise rende maatschappij. Alois, een zacht spre kende, boomlange man die jaren jonger oogt dan zijn 37 jaar, lijkt in zijn grijze maatpak meer op een succesvol zakenman dan op een telg uit een van Europa's oudste vorstenhuizen. Is hij echt alleenheerser over zijn onderhorigheid' „Wij zijn het regerend vorstenhuis, maar ik kan niet zomaar alle lakens uitdelen", lacht Alois minzaam. „Ik handel in overleg met de regering en ons de mocratisch gekozen parlement, maar verge leken met bijvoorbeeld uw koningin, heb ik hier wel wat meer in de melk te brokkelen." Dat is nog voorzichtig uitgedrukt. Alois kreeg bij een referendum in maart 2004 weer de absolute macht over Liechtenstein. Bijna tweederde van de bevolking stemde in met een grondwetswijziging. De keuze ging tussen afschaffing van het vorstenhuis of forse uitbreiding van de macht. Alois kan sindsdien parlement en kabinet ontbinden wanneer hij dit nodig acht Hij heeft ook een veto in de benoeming van ambtenaren en rechterlijke macht. Onder het genot van een uitstekende witte wijn uit zijn eigen Hofkellerei zegt Alois zijn tijd te verdelen tussen 'regeren en het beheren van zijn omvangrijke bezittingen', dat wil zeggen het kasteel, de kostbare schil derijenverzameling, de wijnbouw en zijn bankzaken. „Wij betalen alles zelf en het vorstenhuis kost Liechtenstein geen cent." Geen ambitie voor toetreding tot de EU? „Ach nee, zolang de Zwitsers geen haast hebben, wachten wij ook maar af. Het gaat ons toch goed?" Dat zou zelfs Sir Alexander Cadogan niet durven ontkennen. Hoewel. Het valt nog te bezien of Brussel wel zo hap pig is om een absoluut geregeerde staat op te nemen. Bob Kroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27