Ik moet gewoon die Dikke Toren zien waakvlammetje lij vijftigplussers brandt altijd nog een 25 Faas de Baas Seks voor gevorderden zaterdag 8 juli 2006 Van de F-jes bij zijn duppie Zierikzee tot aan de meest stoere kerels uit de stad hebben ze ontzag voor hem. Faas' woord is wet. Misschien, denkt hij zelf, nog wel het meest afgedwongen door zijn harde stem en niets ver hullende lichaamstaal,. „Ik heb nog nooit m'n jasje voor iemand hoeven uit te trekken. Voor ik de poort uit ben op mijn scooter, ben ik al tien keer gestopt. Een echte Zierikzeeënaar zal nooit vergeten te groeten." Hoewel zijn doopnaam anders doet vermoeden, is Faas beslist geen heilig boontje. De kans dat hij bij Dokkum wordt vermoord, is net zo klein. Want met geen tien paarden is de Zierikzeeënaar in hart en nieren uit zijn geliefde stad te trekken. Dat hij in Gouda is geboren, was slechts een speling van het lot, ingegeven door de nadagen van de Tweede We reldoorlog. Vader (uit Nispen afkom stig) was door de Duitse bezetters te werk gesteld in de Schouwse duinen, vertelt Faas. Hij reed met een kleine locomotief zandladingen af en aan. De loc kantelde, de oude De Bruijn brak zijn been en belandde in het zie kenhuis. Daar kreeg pa kennis aan een Zierikzeese, met wie hij na zijn ontslag uit het hospitaal de wijk nam naar familie in Gouda. Na de bevrijding keerde het jonge ge zin terug naar de bakermat van hun geluk. Vader De Bruijn kreeg een baan bij het waterschap. Tot zijn acht ste jaar woonde Faas in één van de vijf (inmiddels gesloopte) kleine arbei dershuisjes op het Jannewekken, toen nog de buitenste rand van de stad. „Bij het Slingerbos houdt Zierikzee voor mij nog steeds op. Die nieuwe wijken buiten de grachten zijn het bij groeisel van een spruitenplant. Daar heb ik helemaal niks mee." Omdat het gezin De Bruijn groeide ('we waren met z'n achten thuis') werd de boedel verhuisd naar een iets ruimere woning in het havenkwartier. „Een eigen slaapkamer was er niet bij. In die tijd sliepen alle kinderen sa men op zolder. Matras op de grond, de ken er over en klaar. We hadden het thuis niet breed, vandaar ook dat ik direct na de lagere school aan de slag moest. Op de laatste schooldag na half vier moest ik me melden aan de veerhaven van Zijpe voor bestratings- werk. Zes uur de volgende morgen mocht ik pas weer naar huis. Dat had mijn vader zo geregeld. Het was een tijd van halen en brengen, wat dat be treft is er weinig veranderd. Maar ik heb beslist een goede jeugd gehad. Ge woon een kwestie van zelf er het beste van proberen te maken." Plots veert Faas op van de bank en twinkelen zijn ogen wanneer hij zich een nieuw glansrijk moment herin nert. „Ik was een volle neef van Nico Haak, de zanger. Hij was de zoon van mijn tante Sjaan, een zus van m'n va der, en ome Rinus. Met hem heb ik wat kachelhoutjes gekapt in die tijd! Hij hield het stratenmakersvak drie jaar vol, werkte onder andere samen met zijn huidige buurman uit de Gra venstraat, Tinus de Orgeldraaier. Op z'n zestiende verkoos Faas de vaart en kreeg hij een baan bij het scheepsber- gings- en sloopbedrijf Van de Marei in Viane. „Eén van mijn bazen waar ik met veel plezier naar toe ging. Ik kon met die man lezen en schrijven." Na een langdurige uitstap naar de binnen vaart, keerde Faas terug op het slo persnest, maar dan bij Berrevoets op de wal. Veel historische gebouwen werden door hem rigoureus onder han den genomen. „Het binnenwerk, heb ik het dan over. De voorgevels moes ten altijd blijven staan. Lastig slopen is dat." Ongeluk Tien jaar geleden werd Faas slachtof fer van een ongeluk op de arbeids- vloer. Onderweg naar een nieuwe klus voor een zandstraalbedrijf, kwamen ze langs een kotter waarop brand was uitgebroken. „Eén van de opvarenden was nog beneden aan het werk en had kennelijk niet in de gaten dat de boel boven hem vol met rook stond. Ik ben hem gaan halen. Daarbij heb ik een blauwzuurgasvergiftiging en een scheurtje in mijn long opgelopen. Eerst had ik nog niks in de gaten. Ik heb die dag gewoon verder gewerkt. Maar toen ik thuis op de bank zat, Naam Bonefatius (Faas) Antonius de Bruijn Geboren 7 april 1944 in Gouda Woonplaats Zierikzee Opleiding Rooms-katholieke lagere school in Zierikzee Vervolgopleiding de praktijk van alledag Huidig beroep geen, in de wao beland na een werkongeval Hobby voetbalvereniging Zierikzee Burgerlijke staat 19 jaar geleden getrouwd met Roelofke ten Hoeve Kinderen 1 samen, 5 uit een eerder huwelijk en 2 aangenomen uit het vorige huwelijk van Roelofke; 10 kleinkinderen was het net alsof de wereld om me heen heel klein werd, alsof de hele we reld in de televisie moest worden ge propt, zo leek het. Benauwd dat ik het kreeg! Alles kwam op me af, opgeslo ten in het donker. Je weet niet wat je meemaakt." Faas verloor het bewustzijn. Het vol gende wat hij zich van het voorval her innert, is dat hij wakker werd in het ziekenhuis en de dokter eigenlijk geen raad met hem wist. „Ik dank mijn le ven aan een verpleegster, Bertha. Als zij er niet voor mij was ge weest, had ik het niet gered. Daar ben ik heilig van overtuigd. Ze is niet meer van m'n bed geweken en heeft me constant water gegeven om de boel van binnen maar zo goed moge lijk te zuiveren. Bertha was een goede vriendin van me. Ze kwam uit een streng gereformeerd gezin. Haar eer ste televisie had ze van mij, weggebor gen in een kast. Want televisiekijken doe je niet in die kringen. Zeker toen niet." Faas gaat voor naar de aanbouw ach ter zijn huis, waar keuken en badka mer verrijzen. Het platte dak is gelegd door 'een stel jonge gasten'. „Zodra ze hoorden dat ik daar mee bezig was, stonden ze spontaan voor de deur. Ze zeiden: 'daar kom jij niet op'. Dat is goud! Dat zijn de mensen op wie je kunt vertrouwen. En andersom ook, laat dat duidelijk zijn! Dat brengt het gesprek op autoriteit. Faas heeft zich door de jaren heen een machtspositie verworven in uiteenlo pende 'kringen' in Zierikzee. Wanneer hij vindt dat iemand te veel praat te gen een politie-agent bij een schuur- brandje, dan doet de man er na inmen ging van Faas het zwijgen toe. „Ik denk dat hij de boodschap dan goed heeft begrepen..." En als hij zijn mond niet had gehouden? „Dan was ik de volgende dag even bij hem langs gegaan om te vragen waar hij mee be zig was. Na dat gesprek moet het ook afgelopen zijn. Volgens mij is dat ge woon een kwestie van zeggen waar het op staat. Zo moet het gebeuren, klaar. En verder niet te kinderachtig zijn. Ik heb nog nooit klappen gehad. Ze zeggen wel eens dat mijn stem dwingt wanneer ik kwaad ben. Dat kan best. Ik heb daar op dat moment zelf geen erg in. Alles heeft met verant woordelijkheid te maken. Wanneer er bij het eerste elftal van Zierikzee na de training nog maar zeven van de vijf tien ballen over zijn, word ik boos. Dat kost de vereniging geld." Bij de voetbalclub ligt zijn hart. „Wan neer je dat openmaakt, is het rood-zwart. Zonder twijfel." Het sym boliseert voor hem waar zijn stad mooi in is. Faas zal Zierikzee nimmer in de steek laten, of het moet hem dus danig teleurstellen dat hij geen ande re keus heeft. Na zijn scheiding woon de hij een tijdje in Rozenburg. „Dat was het grootste verdriet in mijn le ven tot nu toe. Als ik zou moeten kie zen tussen daar wonen of hier sterven, laat mij dan maar in Zierkzee. Ik moet gewoon die Dikke Toren zien. Kijk nou eens naar buiten", wijst hij schuin omhoog door het achterraam. De monumentale kolos vult groten deels het blikveld. „Hoeveel mooier moet je het nog hebben? Ik ga ook nooit op vakantie. Hier kan ik mijn geld ook opmaken." Voetbal In 1954 wandelde hij aan de hand van opa voor het eerst het voetbalveld op, zondags na de koffie. „Ik vond het ge weldig! Toen is opa zo brutaal ge weest mij lid te maken. Toevallig heb ik ook één keer een wedstrijd meege- voetbald. Tegen Zonnemaire. Eerst moesten de koeien en de stront van het veld geruimd en moest je je omkle den in een tochtige schuur. Ik vond er geen hol aan. Ik heb nog wel een doel punt gescoord; in eigen doel. Tot zo ver dus mijn voetbalcarrière." Faas vond zijn draai in het vrijwilli gerswerk. Tijdens het seizoen is hij vrijwel dagelijks op de velden van sportpark Den Hogen Blok te vinden, als manusje van alles en kantinebe heerder. Menig jeugdlid waardeert zijn gulle buien in de vorm van een gratis flesje drinken of iets te snoe pen. In de gang van zijn huis prijkt prominent een kampioensfoto van de El-pupillen uit 2005. Het zijn die mo menten waarop hij zijn emoties niet meer de baas kan en vol schiet. „Het is zo mooi te zien hoeveel plezier die gastjes hebben wanneer ze kampioen worden. En dat die jongens dan aan mij denken door zo'n groepsfoto te ge ven... Daar geniet ik intens van!" Ontzag en wederzijds respect zijn de basis van Faas' bestaan. Een doorge winterde sjacheraar die met een vlotte babbel altijd wel iets weet te regelen. Of het nu om een partij doorgedraaide spruiten gaat (die hij vervolgens ver deelt over verpleeghuis Cornelia, zorg centrum Borrendamme en een emmer die wordt leeggekieperd op de achter bank van een politiewagen), danwel een grote hijskraan om bouwmate riaal voor de aanbouw over zijn huis te tillen. Hij kent de politie, de politie kent hem. Met kerst rijdt standaard een patrouillewagen door de Graven straat. Ter hoogte van huize De Bruijn gaat kort het zwaailicht aan. „Bij wij ze van verjaardagsgroet voor m'n vrouw. Mooi hè. Voor mij doen ze dat niet!" Kleinzoon Robin (3) roert zich en eist opa's aandacht op. „Wat gaan we straks doen?", repeteert Faas op nieuw met de dreumes. „IJsje kopen", klinkt het resoluut. „Waar?", voert opa het kunstje verder op tot de verte rende climax in onvervalst Zierikzees dialect klinkt: „Bij de koaije." Faas kijkt trots op. Marcel Modde foto Mechteld Jansen Het kan ook het gevoel geven van: we heb ben iets wezenlijks met elkaar." Wel moet je daarvoor soms je verwachtin gen wat bijstellen. En uitgerekend dat valt voor de babyboomers, die zich nu juist ont worsteld hebben aan de aloude tradities op huwelijksgebied, niet mee, „Eén van de val kuilen in moderne relaties is dat we heel ho ge eisen stellen. Ook op seksueel gebied." Hoe dan wel te werk gaan? In het boekje Hoogstandjes, Seks voor gevorderden geeft de hoogleraar gezondheidspsychologie een aantal mogelijkheden om wat meer leven in de brouwerij te brengen. Daarnaast is er een selectie opgenomen van de 'ideale vrij- scenario's', die door een deel van de 5000 deelnemers aan de grote-genietenenquête werden ingestuurd. De suggesties om de re latie spannend te houden variëren sterk: van het nemen van een warm bad tot het ne men van een minnaar, van het 'ontvoeren' van de partner naar een luxueus hotel tot het 'vastketenen' ervan aan de 'strafpaal' in de speelkamer. Echt opzienbarend zijn de suggesties, zeker voor de generatie die al een kleine halve eeuw beseft dat alles kan en mag, niet echt. „Maar de rode draad is duidelijk", meent Van de Wiel. „Als je bereid bent om er een beetje moeite voor te doen, kun je met ple zier seksueel oud worden." Kitty van Gerven Harry van de Wiel: Hoogstandjes, Seks voor gevorderden - 9,95. verlangen bestaan naar bevredigende seks. Alleen, hoe bereik je die met een partner die je van haver tot gort kent, van wie je precies weet wat hij of zij prettig vindt en die dat ook van jou weet? „Verlangen bestaat alleen zolang je iets nog niet hebt, maar het wel graag zou willen hebben. Een Oudhollands spreekwoord zegt niet voor niets: het bezit van de zaak is het einde van het vermaak." En dat is nu juist wat de generatie van baby boomers nooit heeft geaccepteerd. Nu alles kan en mag, worden ze geconfronteerd met een wrede paradox: om het verlangen op een hoog niveau te brengen, moet je de af stand tussen jou en je partner niet verklei nen, maar vergroten." Uiteraard bestaat er altijd de mogelijkheid om de opwinding en het avontuur bij een an der te zoeken. Maar het idee van vrijen met een vreemde zal niet iedereen aanspreken. Hoe spannend dat misschien ook mag zijn, het is ook wel prettig om te weten waar je aan toe bent. Aan de andere kant kun je je afvragen of voorspelbare seks met de eigen partner nou wel zo erg is. „Een vrijpartij hoeft helemaal niet zo spetterend te zijn. Ze predikten de vrije liefde, dansten top less in het Kralingse Bos en waren de terete generatie die dankzij de pil baas 'leef in eigen buik. Maar genieten de huidi- vijftigers en zestigers nog altijd van de [ksuele vrijheid die ze in de jaren zestig zo rijmoedig bevochten, of lijden ze inmid- lels massaal aan seksuele burn-out? Onder- iek wijst uit dat het vuur van toen bij veel 'byboomers op de waakvlam staat. Wat te 'oen? füs er één groep mensen is, die zou moeten lenieten van de seksuele vrijheid, dan zijn letwel de babyboomers, de vijftigers en zes- 'gere, die in de jaren zestig braken met alle toffige tradities op het gebied van huwelijk nseks. Maar de werkelijkheid is anders, 'e wachtlijsten van relatie- en seksthera peuten zijn langer dan ooit en het blijken pist de babyboomers die hun hulp zoeken, we dat kan? 'Misschien zit het probleem Pm het feit dat deze generatie van seks moet genieten', concludeert Harry van de pel, hoogleraar gezondheidspsychologie 'an de Rijksuniversiteit Groningen in zijn Wekje Hoogstandjes, Seks voor qevorder- len. Immers, zolang de vruchten verboden zijn jn de honger groot is, is eten geen probleem, flu we echter collectief in luilekkerland wo- jen, worden we geconfronteerd met de ent om zelf vorm te geven aan ingewikkel- processen als partnerrelaties en seksuali- waar de huidige jeugd worstelt met het vinden van een balans tussen eten en niet-eten, hebben de vijftigers het moeilijk met relaties. Nu kerk en staat deze niet meer voorschrijven, maar er wel een plicht is tot genieten, om er tot op hoge leeftijd sa men wat van te maken, wordt soms pijnlijk duidelijk dat niet zozeer het zaaien moeilijk is, maar het oogsten. Onderzoek Uitzonderingen daargelaten branden de meeste seksuele relaties na verloop van tijd op een lager pitje, om niet te zeggen op de waakvlam. Blijkbaar kost het moeite om een langdurige seksuele relatie boeiend te houden." Hoewel er boeken vol zijn geschre ven over mogelijke verstoringen van ons seksleven, bestaan er niet of nauwelijks handleidingen die antwoord geven op de vraag hoe je seks ook op de lange termijn be vredigend houdt. Om die reden werd in 2004 het initiatief genomen om via een inter- netenquête op de website www.grotegenie- ten.nl op zoek te gaan naar 'het ideale vrij- scenario'. Doel daarvan was te weten te ko men welke rol dergelijke scenario's spelen in het leven van mensen met een plezierige, langdurige seksrelatie, om met die kennis diegenen te helpen die kampen met een sek suele bum-out. Die hulp is trouwens hard nodig, want het aantal 'opgebranden' is vol gens Van der Wiel niet gering: 'De schattin gen variëren enigszins, maar grofweg lijkt zo'n derde deel van ons allen gebukt te gaan onder deze last." Genieten de huidige vijftigers en zestigers nog altijd van de seksuele vrijheid die ze in de jaren zestig zo vrijmoedig bevochten, of lijden ze inmiddels massaal aan seksuele burn-out? foto GPD Want dat is het: een last. Al zou je dat op het eerste gezicht misschien niet zeggen. Het ligt immers voor de hand om te denken: wie geen zin heeft om te vrijen, moet het ge woon laten. Maar dat is volgens Van de Wiel, die tot 2001 als bijzonder hoogleraar sexuologie betrokken was bij tal van natio nale en internationale onderzoeken, toch wat te kort door de bocht. „Er brandt name lijk altijd nog wel ergens een waakvlamme tje van onbewust verlangen." En op sommi ge momenten kan dit worden aangewak kerd tot een laaiend vuur. Zolang dat waakvlammetje er is, zal er ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25