PZC Toch kunnen wij best op tegen Turkije Redactie bijlagen: 0113-315680 rwww.pzc.nl I E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes 'Noord^enM^dden'-Zeeland: 0113-315520; zïïws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 juli 2006 Op zoek naar identiteit w ■- Het toerisme in Zeeland loopt terug, zo laten de statistieken zien. Steeds minder mensen komen voor een vakantie naar Zeeland en wie wel komt, geeft minder geld uit. Hoe kijken betrokkenen aan tegen deze cijfers? Een rondgang door de provincie levert verdeelde reacties op. Hoezo een teruggang? Probeer Middelburg maar eens in te komen op warme dagen zoals afgelopen week. Maar: „Dat toerisme in Zeeland terugloopt, verbaast mij niet", zegt een toerist in Veere. „Twee mediterrane weken all inclusive is goedkoper dan een weekje Roompot. En altijd zon." Dë kok van de jachtclub in Colijnsplaat zegt daarentegen niets te merken van een achteruitgang en bakt nog evenveel sliptongetjes als vorig jaar. En een hotelier in Cadzand is tevreden, maar ook kritisch op de overhëid: „De bezetting blijft-gelijk^maar het kan natuurlijk beter. Ik zou mijn hotel graag uitbreiden, maar provincie en gemeente geven weinig steun." De toerist zegt Zeeland vaar wel? Toch niet op Schou wen zeker. Nee, het zullen de Be- velanden wel zijn. Ha, klinkt het daar, Walcheren! Daar komen al die teleurstellende cijfers van daan. En waarheen wijzen ze op Walcheren? Precies: naar de over kant. Het heeft wel wat: zodra het zo merseizoen is begonnen, probe ren Middelburg binnen te komen. Links een Duitse deux-chevaux waar van het dak is opgerold, en waar bo ven het passagiersportier twee ontblo te benen bungelen. Voor een Kadett waar de Gipsy Kings met hun gitaar muziek uit denderen en achter een bre de Mercedes met nóg veel breder uitge zette spiegels, om de caravan maar niet uit het oog te verliezen. Alsof dat kan. De file op de Schroeweg wordt er niet bepaald minder om. De afslag naar Veere vormt een bevrij ding. Maar ook daar is het stampvol, strandweer of niet. Orgelman Karei van der Linden hoeft niet eens te ram melen met zijn tinnen centenbakje. „Het is een goede dag", zegt hij, ter wijl hij nog maar eens in het bakje blikt. Hij houdt het schuin, roert met zijn wijsvinger door de muntjes en merkt trots op dat er zelfs een twee-euro-muntje tussen prijkt. „Dat gebeurt niet vaak. Maar ik kan het goed gebruiken. Het voorjaar is slecht geweest voor mij. Ik loop veertig pro cent achter op de omzet van vorig jaar. En dit warme weer helpt mij ook niet. De mensen gaan aan het strand liggen. Behalve vandaag dan." Voorzichtig durft de orgelman te voor spellen dat het hem volgende week echt goed zal gaan. „Vanaf de bouw vak worden de vakanties duur. Dat houd ik allemaal bij via het internet. Vliegtickets duur? Gaan de mensen toch naar Zeeland. Begrijpelijk, want laten we eerlijk zijn: onze provincie is ontzettend aantrekkelijk. En dat zeg ik niet alleen, omdat ik toevallig Zeeuws ben. Vlissingen heeft de mees te zonuren van Nederland en neem nu Veere. Ken je iets mooiers?" En weg is Karei. Voor een kind met een handje vol koperkleurige centen draait hij zich graag om. Bovendien, het boek is afgelopen. Even naar de orgeltoets, klinkt het haast veront schuldigend. „La vie en rose! Op het Oranjeplein puft een familie uit bij haar auto. Alle deuren staan open voor eindelijk wat frisse lucht. Moeder Goossens giet met een flesje water in de bek van haar dorstige teckel. Zeeland bevalt, knikt het ge zin. „Eigenlijk is deze vakantie uit nood geboren", zegt moeder. „Ons huis in Spijkenisse wordt verbouwd en ik wil af en toe toch thuis even kun nen spieken hoe het gaat. Dan is een huisje in Kamperland ideaal." Anders zaten ze wel in Griekenland of Tur kije. „Lekker luieren. Een Veere heb je daar ook. Dat toerisme in Zeeland Cadzand -twee euro voor een glaasje cola. Ab surd." Absurd, herhaalt de havenmees ter. „Vroeger was Zeeland goedkoper dan elke andere vakantie. Nu zit je voor een habbekrats met zijn allen in Turkije. Daar hebben ze niet van die dure welkom-campagnes nodig. Eige- haren van mini-campings krijgen er vast niet direct een boete, als er één caravan te veel staat." Ai. Gevoelig punt? „Ja, gevoelig punt. Ik kan niet zeggen dat de provincie zich altijd even toeristvriendelijk opstelt." Florida Plons! Plons! Plons! Plons! De brug over het kanaal door Wilhelminadorp isideze dagen haar functie verloren aan die van een springplank. Voor de bóten uit zwemmen kinderen snel naar de waterkant, waar honden juist te water gaan om de bal voor het baas je te vangen. Hetzelfde spel speelt Len ny Holtrust met haar beesten. 'Al ze ker twintig jaar' ligt de Krabbendijk- se met man en kroost aan de water kant van de Westhavendijk. „Onze kinderen hebben hier leren zwemmen en zodra wij vrij zijn, nemen we de au to hierheen. Zoals vanmiddag. Koel box mee, dekentje uitgespreid en je hebt vakantie." Op zo'n moment doet Wilhelminadorp niet.onder voor Antalya. „Absoluut niet, Ik snap ook niet waarom mensen 'liever daar hutjemutje liggen, terwijl je hier alle vrijheid hebt. Ik zou zo op vakantie gaan naar Vrouwenpolder als ik niet hier woonde." Van echtgenoot Harm mag Zeeland het Florida van Nederland worden. Maar... „Daarvoor mag de provincie zich wel wat klantvriendelijker opstel len. Zo vaak worden mensen in cam pers wakkergeschud, als ze even slie pen. En die dikke parkeerbonnen al tijd. Zoiets schrikt de toeristen af. Iets marketinggerichter denken kan geen kwaad." De vierde keer Duinweg, Renesse. Uit de verte klinkt ritmisch gekletter. Paarden. Gespan nen voor een huifkar zweten ze zich een weg door het Schouwse dorp. De teugels zijn in handen van Tonny Noordhoek. De banken zijn leeg. „Da delijk niet meer, hoor! Wij gaan men sen ophalen van het strand. Eigenlijk zit onze kar altijd vol. Al tien jaar. Wat me wel opvalt, is dat er nog zo weinig Brabanders zijn. Die hebben toch al vakantie? Vanochtend sprak ik toevallig nog een Duits gezin over toe risme in Zeeland. Die meneer klaagde dat de huisjes zo duur waren gewor den. Duizend euro per week had hij het over. Sommige buren van andere jaren kwamen al niet meer." Gelukkig heeft ze een oplossing. De koetserij uit Ellemeet is juist een ei gen mini-camping gestart. Zo, die durft! „Ja ja, wij durven. Onze kar is een rijdende WV. Na elf jaar toeris me begrijpen wij het ondertussen wel." In het centrum sjokt een groepje jonge ren richting hun camping. Twee grote jongens dragen bier, toiletpapier is voor het meisje, Klaus houdt pasta vast. Het is niet de eerste keer dat de 23-jarige Düsseldorfer naar Renesse is afgereisd. „De vierde keer zelfs. Het is nog elke keer leuk. Ik zou niet we ten wat Turkije mij meer kan bieden dan Zeeland." Om de mosselen Zouden ze datzelfde denken op Tho- len? Op de dijk in Tholen-stad zit een oudere man met gebruinde bast met een puzzelboekje. Dat is dicht. De man tuurt naar de kade aan de over kant. „Toeristen? Die zitten hier niet. Probeer het eens in Scherpenisse." Maar een rondje dorp daar laat niet eens bewoners zien, laat staan toeris ten. Hoewel? Tussen bosschages door schemeren witte kentekenplaten. Als dat geen Duitsers zijn. Veertien zelfs, van Vietnamese komaf. Ze logeren sa men in een nostalgische boeren schuur. „Het werd Zeeland omdat we geen tijd hadden voor een grotere va kantie", zegt Lan Tran in haar beste Engels. „Gelukkig waren we op tijd met boeken. Inmiddels zit het vakan tiehuis tot september vol. Normaal ge sproken gaan we naar Mallorca. En in het voorseizoen naar Zeeland om mos sels te rapen. Doen we al jaren. Want dat kan op Mallorca niet." Een kilometer of tachtig verderop maakt Hans van de Westerseheldetun- nel de balans op. „Er rijden meer Ne derlanders richting België dan anders om. Maar dat is niks veranderd in ver gelijking met andere jaren." Precies dat laatste zegt ook Eddie Lu- teijn van het schelpen winkeltje in Cadzand-Bad. „Dat er nu minder Duitsers zijn, komt gewoon door het voetbal. Dat is altijd al zo geweest. Maar ik hoorde van mijn kennissen van het verhuurbureau dat het weer begint aan te trekken. Ze liggen eruit hè. Dan zijn de huisjes weer zo ge- foto's Lex de Meester vuld. Cadzand heeft niet te klagen. Mijn buurman zei straks nog" dat hij het superdruk heeft. En wat zei hij toen ook alweer? Oh ja, normaal stond hij alleen in de supermarkt, maar nu kon hij het allemaal niet zelf af." Het is stil in de Cadzandse duinen. Kinderen met schepjes rennen geruis loos naar boven, vier hardrockjonge- ren zitten op een bankje. Iiun gezich ten verscholen achter de kaft van hun boek. Op het terras van het Strandho- tel zitten oudere mensen aan de ge rookte zalm en de witte wijn. Hotelier Bart Gorthmans overziet ze met trots. „Die negatieve cijfers komen vast niet uit Cadzand. Minder Duitsers, meer Belgen, dat wel. Maar de bezetting blijft gelijk - en die is goed. Het kan natuurlijk beter. Altijd wel. Maar ja, dat mag niet. Ik zou mijn hotel graag uitbreiden van 38 naar 60 kamers. De eerste tekeningen zijn al vijftien jaar geleden gemaakt. Als procedures niet zo moeizaam zouden zijn, was ik al klaar. De provincie en de gemeente ge ven weinig steun aan ondernemers die vooruit willen. Zouden ze beseffen dat ze zo ook Cadzand belemmeren in vooruitgang?" Een Belgische camper draait de Stren- geweg richting Retranchement op. De achterkant is volgeplakt met kleurrij ke stickers die glinsteren in het felle zonlicht. Het gevaarte scheurt een zij weg voorbij. Daar is een camping, Cas- sandria-Bad, en daar is een campingei genaar: Piet Basting. Over teruglo pend toerisme kan de Zeeuws-Vla ming koi't zijn: niet in zijn regio. „In het hoogseizoen hebben wij niet eens mooi weer nodig. Druk duizend bro chures, maar geef ons één stralende zomer en we zijn er. Frisse lucht heb ben we al. Wij kunnen best op tegen Turkije." Kom eens mee, gebaart Basting. Daar, die mensen. Het echtpaar Kreetz kijkt al op, de ligstoelen gaan overeind. „Ja, wij zijn ervaringsdeskundigen, Zeelandfans. Noem het zoals je wilt. Veertig jaar terug begonnen we hier met een tent en een jong gezin." Inmid dels is het een heuse Kipcaravan en een uitgebreide familiekring, van wie alle kinderen en kleinkinderen nog naar Cadzand komen. Zelfs afzonder lijk. „Ze vinden het allemaal zalig. Ie dereen is verknocht aan de familie Basting en de rust van Zeeland. Ze ko men over de hele wereld, maar ze ko men toch ook allemaal terug naar Zee land." Wendy van den Hurk terugloopt, verbaast mij niet. Twee mediterrane weken all inclusive is goedkoper dan een weekje Roompot. En altijd zon." „Maar als het weer zo blijft", onder breekt opa Goossens, „is het hier even mediterraan als daar. En zelfs even leuk." Opa komt van Tholen, fluistert een familielid. Vandaar dus. Het Zeeuwse bloed kruipt waar het niet gaan kan, want zodra kleinzoon Björn volgend jaar zijn nieuwe brommer heeft, toert hij met zijn vrienden naar Zeeland. Rust In de jachthaven van Colijnsplaat slen tert iedereen tevreden rond tussen boot en jachtclub. Kees Saaman is er kok. En die bakt heus evenveel slipton getjes als vorig jaar. „Dit is mijn drieëntwintigste seizoen en ik heb nog nooit een teruggang van klanten mee gemaakt. Ons geluk is dat iedereen te rugkomt. Onze klanten weten wat ze willen: rust. Ze weten dat Colijns plaat dat heeft." Boven, in het kantoor van de haven meester, klinkt gerinkel. „Hallo. Acht meter lang, eine Nacht. Moment, bitte. Ja, das ist möglich. Dann müssen sie nach J31 fahren. Tschüss." En zo gaat dat de hele dag door. De jachthaven van Colijnsplaat heeft wei nig te klagen. „Sterker nog: onze ha ven is erg in trek", zegt de havenmees ter. „Terwijl de schepen in Zierikzee zowat liggen opgestapeld, heeft ieder een hier zijn eigen box en zijn eigen zijsteiger. Een plaats is niet duur, goedkoop evenmin, maar wij zien nie mand vertrekken. Mensen letten beter op hun geld sinds de euro, dat wel. Ze vragen wisselgeld terug. Maar ja, dat is niet zo gek. Tegenwoordig betaal je in Zeeland op een terrasje ook vlot Losse vakanties jaa Vakanties vaste gasten I I Schouwen-Duiveland |S| Bevelanden&Tholen r~] Walcheren Hf] Zeeuws-Vlaanderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23