Aannemer denkt aan reputatie □I Overgeleverd aan stel kappers Nederland en België samen apart 17 Afraffelen van nieuwbouwhuis is uitzondering in Zeeland zaterdag 8 juli 2006 gnnr Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - In elke kist ap pels zit wel een rot exemplaar. f Zo mankeert er ook wel eens iets aan een woning die kort voor de bouwvak wordt opgele verd, stelt bouwkundig adviseur S. de Nooijer uit Arnemuiden. Maar het is in Zeeland een uit- - .zondering. „Een woning één dag te snel opleveren, is een week "lang de timmerman terugsturen, J zeg ik altijd. Dan liever later op- leveren." d'Volgens de Vereniging Eigen «i Huis (VEH) raffelen bouwvak- |ers in het zicht van de vakantie hun werk af. Zowel aannemer als koper heeft haast. Daardoor jopen de laatste dagen timmer- man, stukadoor en elektricien el- ij kaai' in het huis voor de voeten, met slordigheden als gevolg. Die situatie is in Zeeland niet a' 'anders dan in de rest van het .jand, betoogt woordvoerder H. André de la Porte van VEH. Hij denkt wel dat het verschijnsel het meest voorkomt op grote Vi- i! -nex-locaties. „En die heb je in j Zeeland niet." Een voor Zeeuwse begrippen grote bouwlocatie is de wijk 1 Mortiere in Middelburg. Vorig jaar augustus heeft D. Visser daar een huis betrokken aan de I Muddy Watersstraat. Donder dags werd zijn huis opgeleverd, de vrijdag daarop begon de s, 'bouwvak. „Er liepen wel zeven of acht mensen door het huis, 'een elektricien, schilders, spui- t Iers. Uiteindelijk was het niet in lÓrde. Ik had lekkage boven, er l:; 'zaten nog dingen in het plastic, os een muur moest worden overge- spoten." J Verholpen Hij benadrukt dat alles snel en j keurig is verholpen. „Na de va- 7'kantie bent u de eerste, zei de opzichter. En natuurlijk had ik er bij de aannemer vaart achter proberen te zetten. Ik had af spraken gemaakt over het leg- L; gen van vloerbedekking en het 'behangen. Nu was het huis nog t niet van mezelf, kreeg ik na de vakantie toch weer mannen iss r kunst Een schilder aan het werk in de Middelburgse nieuwbouwwijk Mortiere. over de vloer. Gelukkig is het toen allemaal keurig in orde ge maakt." In de beginfase zijn er wat moei lijkheden geweest in de Mortie re, erkent De Nooijer, die als su pervisor van het project het huis destijds met Visser heeft doorlo pen. „Dat er vorig jaar zo'n ge val is geweest, kan best. Maar dat hebben we getackeld. De re gels zijn wat strakker gewor den. Ik wil dat soort zaken ver mijden." Het is zijn stellige overtuiging dat dergelijke problemen zich dit jaar nergens in Zeeland zul len voordoen. „Er wordt vrijwel niks meer opgeleverd. Volgende week nog een paar huizen in de Goese wijk Ouverture, de rest is een paar weken geleden al opge leverd. In de Mortiere voorzag ik dat het met een aantal huizen niet zou lukken. De oplevering daarvan is bewust over de bouw vak getild, naar augustus. „We gaan het netjes doen, heb ik ge zegd." Schop De Nooijer vindt,de melding van VEH een 'schop na voor de bouwvakkers net voor ze op va kantie gaan'. Hij zegt dat hij zich 'zwaar gepikt' voelde toen hij het in de PZC las. „Ik denk dat Eigen Huis het niet zo druk heeft. Dan lanceren ze dit soort verhalen om aan te tonen hoe goed ze zelf zijn. Maar ondertus sen wel bouwvakkers zwart ma ken die met 31 graden op het dak staan pannen te leggen." Ook bouwkundig adviseur J. van Willegen uit Kattendijke herkent het verhaal niet. „De kerst en de bouwvak zijn wel ijk- momenten. Dan staat er veel druk op de ketel. Als de bouw goed is georganiseerd, is dat geen probleem. Ik ken twee gro te aannemers in Zeeland die op het ogenblik vijftig man extra hebben ingeleend om de bouw goed af te handelen." Van Willegen schat dat 50 tot 75 procent van de kopers zich bij nieuwbouw laat bijstaan door een bouwkundig adviseur die toeziet op de oplevering. Vaak wordt een vooroplevering afge sproken, zodat eventuele gebre ken tijdig worden verholpen. „Excessen hou je natuurlijk al tijd", aldus Van Willegen. „Maar in Zeeuwse schaal kim je je niet zo veel permitteren. De foto Ruben Oreel negatieve tamtam gaat tien keer zo snel als de positieve. Zeeland is klein. Voor je het weet word je als aannemer niet meer ge vraagd." Dat bevestigt W. Karman van de Bouwwinkel Zeeland. „Klei nere aannemers hebben een re putatie op te houden." Hij spreekt van een opgeklopt ver haal. Als veel mensen er last van hebben, zou het klachten moe ten regenen bij de Bouwwinkel Zeeland. „Ik kan me niet herin neren dat ik vorig jaar zomer hierover ook maar één telefoon tje heb gehad." Proef raildempers begint KRABBENDIJKE - ProRail laat volgende week over een lengte van zeshonderd meter zogeheten raildempers aan brengen op het spoor in Krabbendijke. De dempers, die bij wijze van proef worden aangebacht, komen op de zuidelijke baan. Dat is die richting Roosen daal. Het gaat om twee nieuwe typen dempers, die onlangs zijn ontwikkeld door het bedrijf Schrey Veit en Alom. Raildempers zijn voorgevormde elementen van elastisch materiaal, die tegen de zijkant van de spoorstaven wor den gezet. Ze moeten de trillingen van de staven dempen op het moment dat er een trein overheen rijdt. Op die manier moet ook de geluidsoverlast worden teruggedron gen. Als de proef slaagt, en de raildempers tonen hun effect, kunnen de geluidsschermen die ProRail in Krabbendijke en veel andere Zeeuwse plaatsen wil neerzetten wellicht lager worden. De raildempers worden aangebracht in de nachten van maandag tot en met woensdag. ProRail verwacht dat men sen die in de buurt van het spoor wonen nauwelijks hin der zullen ondervinden van de werkzaamheden Lege tank breekt Middelburger op MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 29-jarige inwoner van de Zeeuw se hoofdstad voor bezit van verdovende middelen con form de eis veertig uur werkstraf opgelegd. De politie controleerde vorig jaar 13 oktober in Vlissin- gen de auto van de Middelburger, die met een lege tank was stilgevallen. Bij doorzoeking van de auto werd vijf gram amfetamine gevonden. De verdachte zat ook nog in zijn proeftijd van een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden. Daarvan werd de proeftijd met een jaar verlengd. Boete voor Souburgse drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Oost-Souburg voor dronken rijden veroordeeld tot 700 eu ro boete, waarvan 200 euro voorwaardelijk en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De politierechter nam de verdachte vooral kwalijk dat hij vorig jaar 7 oktober in Vlissingen na een aanrijding was doorgereden. „Op het moment dat ik mijn auto wilde parkeren kwam de politie eraan", zei de Souburger. De blaastest gaf 590 microgram aan: bijna drie keer zo veel alcohol als is toegestaan. Het doorrijden na een botsing werd door officier van justi tie L. Boogert in zijn eis van 700 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging meegenomen. Bekrassen politiebusje kost 100 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een twintigjarige man uit Wissenker- ke voor het bekrassen van een politiebusje veroordeeld tot honderd euro boete. De man was vorig jaar 11 december in Goes na cafébe zoek op de Grote Markt langs een politiebusje gelopen. Waarom hij het busje had bekrast daarop moest hij het antwoord schuldig blijven. De schade had de Wissenker- kenaar vergoed. Het Spaanse kappersduo Sienta La Cabeza beperkt zich niet tot wassen en knippen. foto Ruben Oreel f j door Rolf Bosboom ■s VLISSINGEN - Een nieuwe ta nachtmerrie is geboren: in han- -r den vallen van de Spaanse da- mes van Sienta La Cabeza. ir Niettemin gaven nogal wat be- jU zoekers van het Straatfestival in Vlissingen zich gisteravond over aan de grillen van het kappers duo, gespecialiseerd in extrava gante coupes. Ook vandaag zijn ze aan het werk. 'tó Het uiterlijk van de twee ver laadt al weinig goeds, met hun 'deels kaalgeschoren hoofden, ar ia J'^kenge kapsels, curieuze j hoofdtooien, vervaarlijke wenk brauwen en vervreemdende kle dij. Een jongeman meldt zich echter, geheel vrijwillig, als klant Zijn blonde haar wordt door een van de Spaansen, de stoïcijn se van de twee, in een ommezien rt geboetseerd tot een hanekam, met twee aërodynamische zij vleugels. Zij sproeit overdadig met haarlak alsof de ozonlaag toch al niet meer te redden is. Onderwijl zorgt een dj in huis stijl, een regelrechte tegenvoe tervan Tiësto, met boekhouders- ■gezicht voor opzwepende mu ziek. Als het resultaat wel extreem ge- boeg lijkt, begint het echte werk pas en worden de bussen met j fluorescerende verf tevooi'schijn gehaald. Eerst een onverbiddelij ke oranje streep, dan parallel een gifgroene baan en, om het af te maken, een overdosis klassiek kanariegeel. Ondanks dergelijke voorbeelden klandizie genoeg voor Sienta La Cabeza. Toch moeten vanochtend verscheide ne mensen na het ontwaken ver baasd in de spiegel hebben geke ken. Bluesrock Een paar honderd meter verder op regeerde de bluesrock in het Dijktheater, met Julian Sas en zijn band, voorafgegaan door hun Zeeuwse vakbroeders, The Juke Joints. Het.theater liep al snel helemaal vol en vormden zich ook óp de dijk rijen. Hier wreekte zich de ongelukki ge opstelling van de PA-tent, die eenderde van de tribune vol ledig onbruikbaar maakt. Het deerde de Zeeuwse bluesrockers allerminst, want ze bouwden op vertrouwde wijze hun feestje. Laat Peter Kempe en zijn maten maar schuiven. Van een totaal ander kaliber was Meekers Uitgesproken Dans op het Bellamypark, een merkwaardige voorstelling die zang, theater en dans combi neert. De drie spelers staan in een kooi, die later een ruimte schip blijkt te zijn. Ze zijn al an derhalf millennium lang ver geefs op zoek naar 'buiten aardse levensvormen'. „Ze zijn daar ergens buiten en we zullen ze vinden." Ondertussen ontrolt zich een ab surde ménage a trois in de klei ne ruimte, met soms aardige theatrale vondsten. Geleidelijk wint de voorstelling aan kracht, zeker als het doel van de missie ineens binnen handbereik komt. Het gezochte leven wordt toch gevonden. Buitenaards. Of toch erg Vlissings? door Rolf Bosboom ELLEWOUTSDIJK - Boven op Fort Ellewoutsdijk wapperen vlaggen, met aan de ene zijde het horizontale rood-wit-blauw van Nederland en aan de andere kant het Belgische verticale zwart-geel-rood. Als de zon er op schijnt, lijken ze samen een nieuwe vlag te vormen, met ne gen gemengde kleuren. De bijdrage van Florentijn Hof man vat in één beeld samen waar het om draait in het kunst project in het fort, dat vandaag officieel wordt geopend en van af morgen voor publiek toegan kelijk is. Twaalf kunstenaars lie ten zich inspireren door de ge schiedenis van het fort, die voor een belangrijk deel ook de ge schiedenis is van de verhouding tussen Nederland, België en de Schelde. Na de afscheiding van de Zuide lijke Nederlanden (België) in 1830 vreesden de Noordelijke Nederlanden dat bij oorlogsdrei ging schepen van vreemde mo gendheden via de Schelde naar Antwerpen zouden varen. Daar mee zou de neutraliteit van Ne derland in het geding komen. Om die reden werd een verdedi gingssysteem gebouwd, dat be stond uit een reeks forten langs de Westerschelde. Aan het kunstproject nemen twaalf kunstenaars deel: vier uit Zeeland, vier uit de rest van Ne derland en vier uit België. Alle maal maakten ze één werk. Acht ervan hebben een plaats ge vonden in de kazematten; vier staan buiten opgesteld. Uitwerking Hun uitwerking van het thema verschilt onvermijdelijk onder ling sterk. Soms is het onder werp ver naar de achtergrond verdreven, of in elk geval niet meer herkenbaar zonder toelich ting. Het duo Reniere Depla maakte bijvoorbeeld Mors puta- tiva. Het is een beeld van een le venloos meisje. Haar hand is via een touwtje en katrollen verbon den met een belletje. Aanleiding voor het werk is het historische feit dat de stadsar chitect van Delft in 1831 (ook de tijd van de afscheiding van Bel gië) een schijndodenhuis ont wierp. Overledenen werden er enige tijd opgebaard en moch ten zij - een nachtmerrie voor ve len - toch nog leven, dan konden ze met het belletje anderen alar meren. Die angst voor het onbe kende is volgens Reniere De pla ook zichtbaar in het fort, 'een verder niet gebruikte con structie, die verder leeft in zijn wachtperiode, als een schijndo de realiteit'. Aanzienlijk directer is de bijdra ge van Menno de Nooijer uit het Zuid-Bevelandse Baarsdorp: twee boomstammen afkomstig uit dezelfde cipres, in een zee van schelpen. Ooit vormden ze één geheel, zoals Nederland en België. Nu staan ze naast, of mis schien wel tegenover, elkaar. De stammen zijn getooid met uitge zaagde boten. De boom is afkom stig uit Griekenland, het gebied waaruit indertijd ook het hout kwam waarmee oorlogsschepen werden gemaakt. Een van de mooiste werken is Jump van Marcelle van Bem- mel. Zij creëerde een groot wa terbassin in een verduisterde ka zemat. Af en toe licht een lamp op, die snel langs zes afbeeldin gen van een man beweegt, wat de suggestie wekt dat die over het water springt. Van Bemmel ging uit van de si tuatie van soldaten, die vaak ein deloos moeten wachten maar toch voortdurend alert dienden te zijn. Dat geldt ook voor de be zoeker, die steeds moet afwach ten wanneer de springende man weer verschijnt en zich vervol gens afvraagt of hij het wel goed heeft gezien. Noemenswaardig zijn verder het mysterieuze werk van Wies de Bles Ochtendglorenover de grens tussen nacht en dag, de slagboom met knik van Martin McNamara en de intrigerende installatie met veel rood elas tiek van Linda Molleman. Je roen Doorenweerd, opgegroeid in Terneuzen, plaatst vandaag een auto bij het fort die de be zoeker laat meeluisteren naar het radioverkeer op de Wester schelde. Aan de kunstmanifestatie doen verder mee: Broos (Zeger Re- ijers Pietertje van Splunter), Tamara Dees, Stefaan van Bie- sen en Vadim Vosters. Expositie: 'Nederland-België. Bel- gië-Nederland', vanaf morgen Hm 2 oktober in Fort Ellewoutsdijk, Fortweg 2. Geopend: dagelijks, 10-17 uur. Dit weekeinde op Straatfestival Zaterdag 14.00-22.00 uur, binnenstad: Straattheaterdag. 14.00 uur, Bellamypark: De Stij- le, Want; TamTam Theater; Het Peespaleis; De Ruissimulatie-in- stallatie; 17.00 uur, Bellamypark: Banda Lobo (Braziliaanse muziek). 20.30 uur, Zware Plaatwerkerij: Straat' Theaterhuize Linda, theatra le serenade, geïnspireerd op het werk van Johnny van Doorn. 20.30 uur, Dijktheater: Third World (reggae), UnitedSounds. 20.30 uur, Bellamypark: Seat The Breakdance 21.00 uur, Bellamypark: Ygdras- sil (zangduo) 21.30 uur, Nollestrand: Zonson dergangconcert De Werf. 21.45 uur, Bellamypark: Hiphop- party. 22.30 uur, Bellamypark: Magis ter (Belgische band). 22.30 uur, Oranjemolen: Osmo sis Cie met Transit (dans). Zondag 14.00-17.00 uur, Bellamypark: The Perfect Pitch 14.00 uur, Bellamypark: De Stij- le, Want; TamTam Theater; Het Peespaleis; De Ruissimulatie-in- stallatie. 16.00 uur, Zware Plaat werkerij: Theaterhuize Linda. 16.30 uur, Dijktheater: Mala Vi ta (reggae, ska en punk) 17.30 uur, Bellamypark: Cap tain Gumbo (cajun) 18.30 uur, Dijktheater: Think of One (dansbare muziek). 19.00 uur, Bellamypark: Miss Emily Barlaston (operadiva). 19.00-0.00 uur, Bellamypark: LetsWork2gether. 21.30 uur, Nollestrand: Zonson dergangconcert De Werf. 22.00 uur, Bellamypark: Band ROOOM (diverse stijlen). 22.00 uur, Oranjemolen: Osmo sis Cie (dans). 22.30 uur, Dijktheater: Die Lus tige Schlagerfreunden. Het werk Boomboot van Menno de Nooijer is vanaf morgen te zien in Fort Ellewoutsdijk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17