Ambitieus plan voor Grevelingen Je krijgt eerder reuma dan rimpels. Burgerforum houdtA debatavond in Sluis Betere zorg bij zwangerschappen Zeilboot in nood Tussen u/tooïïl en werkelijkheid Veelheid aan kunst in Eerste Bathpolder d™- Kans op honderden banen als ideeën werkelijkheid worden WM pdpier e*i Itfrhn! Steun reuma- research, in je eigen belang. Giro 324. ^Reumafonds zaterdag 8 juli 2006 door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - Het Burgerforum Kies stelsel organiseert toch een de bat in Zeeland. Op 28 augustus kan in het belfort in Sluis met forumleden worden gediscussi eerd over de manier waarop de Tweede Kamer wordt gekozen. Het Burgerforum Kiesstelsel, dat vier Zeeuwse leden telt, brengt in november een advies uit. De afgelopen maanden von den daarvoor in Nederland tal van debatbijeenkomsten plaats. De suggesties die daar zijn ge daan, worden door de forumle den meegewogen bij het opstel len van het advies. In Zeeland stond aanvankelijk geen bijeenkomst gepland. De dichtstbijzijnde was op 19 juni in Bergen op Zoom. Tot ergernis van de PvdA-Kamerleden Blom en Dubbelboer. In schriftelijke vragen stelden zij dat het 'van respect zou getuigen' voor de in woners van Zeeland als daar ook een bijeenkomst zou plaats vinden. Op initiatief van burgerforum- lid Nelly Zijderveld uit Oost burg wordt nu een bijeenkomst n Sluis. Zij werkt daarvoor samen me gemeente. „Men was r enorm enthousiast." De bijeenkomst valt op gustus (aanvang 20.00 uui ten de vakantietijd, nfiaa;n; vroeg genoeg om effect te ben op de advisering. Op 1 september begint het burr -en rum daaraan. Het initiatief van Zijde»" heeft navolging gevonden itg dere regio's. Zo heeft inimj ;er een extra bijeenkomst plaat; vonden in Baarle-Nassati staan avonden op het progri ma in Alkmaar en Emmer. If- heb andere forumleden weten te maken om ook zei!.,, te organiseren", bevestigt zt re Zijderveld denkt niet dat hc-; r,6' vies van het burgerforu.T:a y der serieus zal worden gen.-rj nu de initiator, Alexander F-;1 told (D66), is afgetreden a!;:- nister van Bestuurlijke wing en juist die portefefT niet wordt opgevuld. „We brengen een advies u::;j,e" het kabinet. Dit raakt echiflf op een dood spoor. Integer» door de vervroegde verkil gen in november is het o#. werp alleen maar actueler-r— worden." door Rolf Bosboom RILLAND - Het is misschien even zoeken, maar wie de wo ning van Klaus en Loes Müller in de Eerste Bathpolder bij Ril land - vlakbij de Rattekaai - heeft gevonden, wordt verrast door een mooie expositie, in de woning maar vooral in de tuin. Het is het derde jaar dat Loes Müller haar stekje gebruikt voor de manifestatie Kunst in de Polder. Wederom is gekozen voor kunstenaars die uit Zee land komen of hier gewoond of gewerkt hebben. Een aantal van hen is professioneel actief, maar de amateurkunstenaars doen nauwelijks voor hen onder. Rijn- hard Schregardus en Pleuni zijn, naast Müller zelf, u4r- dels uitgegroeid tot vaste (fenj mers. T Er is veel te zien in de *ej wust charmant nonchalant lsoi gelegde tuin. De beelden JL Schregardus blijft keer op -a] de aandacht trekken en bet ,|e maar zeker zo opvallend zij:; polybronsbeelden van d:j}a Hagenaars: ijle, langgerekts;^ guren die Afrikaans aandi|rfer De jongste serie is kleurrijker dan de vroege te Expositie: Kunst in de pc'; KI werk van twaalf kunstm jje t/m 16 juli in de tuin van fci.. en Loes Müller, Middenhtn Rilland. Geopend: dagta rtj 11-17 uur. :n door Frank Bakenende BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom en verloskundigen in de regio slaan de handen formeel ineen. Doel is fouten voor en bij geboorten te voorkomen, de ser vice aan zwangere vrouwen te verbeteren en heldere afspraken te maken tussen gynaecologen en verloskundigen. De maatschap gynaecologie van het ziekenhuis en de verloskun digen in de regio (West-Brabant en oostelijk Zeeland) hebben zich verenigd in het Verloskun dig Samenwerkingsverband (VSV). Alle verloskundigen die in het bezit zijn van een toela tingsovereenkomst voor het be geleiden van bevallingen in Lie vensberg zijn verplicht lid te worden van het VSV. Alleen op die manier kunnen beide par tijen gemaakte afspraken nale ven en elkaar erop aanspreken als dat onverhoopt niet gebeurt. In Zeeland is de huisartsen groep in Reimerswaal lid gewor den. De acht huisartsen die daar in samenwerken, doen tegen de trend in allemaal nog bevallin gen. Daarnaast zijn er twee (nieuwe) verloskundigen in Rei merswaal in het VSV gestapt. Op Tholen draaien twee verlos kundigenpraktijken mee in het samenwerkingsverband. VLISSINGEN - Een zeilboot is gisteravond rond zeven uur in moei lijkheden geraakt, vlak voor het Badstrand van Vlissingen. De boot kreeg motorproblemen, waarna de bijna vijf meter lange kiel vast liep op een zandplaat bij de vaargeul. Het kwam bijna tot kapsei zen. Strandwacht Albert Dijkstra alarmeerde een reddingsboot uit Breskens, die snel ter plaatse was. „Zij hebben een sleepverbinding aan de achterzijde gemaakt, waar door ze de boot snel konden vlottrekken. Het opkomend tij heeft ons nog een handje geholpen. Wij zijn er met een mechanicus naar toe gevaren, die de motor heeft geïnspecteerd." Na twintig minuten konden de twee ervaren zeezeilers hun reis voortzetten. Iedereen bleef ongedeerd. foto Ruben Oreel door Marcel Modde ZONNEMAIRE - De Grevelin gen heeft alles in zich om uit te groeien tot een uniek gebied in Europa. Zeeland kan daar opti maal van profiteren, zowel in ecologisch als economisch op zicht. Dat is de conclusie in een integrale visie die is opgesteld naar aanleiding van het vorig jaar gehouden Grevelingende- bat. Realisatie van de ambitieuze plannen zorgt naar schatting structureel voor 450 tot 750 nieuwe banen in de regio. Wan neer daarbij ook de toeleveren de bedrijvigheid wordt opge teld, komen er nog eens 120 ba nen bij. Met alle projecten, uitge smeerd over een periode van twintig jaar, is een investering gemoeid van 1,2 tot 1,6 miljard euro. Het algemeen bestuur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen omarmde de visie gisteren met gretigheid. Januari volgend jaar wordt begonnen met fondsvorming. De bedoe ling is dat Stimuleringsfonds Duurzame Grevelingen jaarlijks te voeden met zo'n één miljoen euro. Daartoe wordt onder meer een beroep gedaan op Rijks- en Europese overheden. Tevens wordt bekeken wat de bijdrage kan zijn vanuit het bedrijfsle ven. Onder regie van het Grevelin- genschap wordt de komende maanden de dialoog op gang ge bracht met de verschillende be trokken maatschappelijke orga nisaties, overheden en andere be langhebbenden. Doel is in okto ber duidelijkheid te hebben of de visie ook bij'de achterban op een breed draagvlak kan reke nen, zodat de uitwerking van de plannen verder in gang kan wor den gezet. De visie is opgesteld in opdracht van het Grevelingen- schap, GZH, Staatsbosbeheer, de Kustvereniging, Rijkswater staat en energiebedrijf Delta. Getij dencentrale Centraal in de opzet staat het te rugbrengen van een klein getij in de Grevelingen, afhankelijk "van de gekozen maatregelen va riërend van enkele centimeters tot een halve meter (plus en min) verschil ten opzichte van NAP. In de visie wordt de bouw van een getijdencentrale in de Brouwersdam voor mogelijk ge houden. Dat levert de regio niet alleen een schone energiebron op, maar ook wereldwijd presti ge en bekendheid. Tesamen met de aanleg van een zonne-eiland, windparkjes en de benutting van biobrandstoffen kan de Gre velingen voldoende produceren om heel Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee van ener gie te voorzien. Terugbrengen van een tijbeweging is ook nood zakelijk om de waterkwaliteit te verbeteren en de vorming van 500 tot 2000 hectare slikken en schorrengebied te stimuleren. In de visie worden verder diver se mogelijkheden geschetst voor toerisme, recreatie maar ook het wonen op en rond de Grevelin gen. Zo wordt onder meer ge dacht aan de bouw van zogehe ten 'ecolodges' en een zorghotel. Het algemeen schapbestuur ziet serieuze kansen voor het ambiti euze plannen. „Het is dodelijk voor dit soort projecten om te zeggen dat ze te futuristisch zijn. Dat betekent dat verder het gras hooguit alleen nog wat korter wordt geknipt en er aan de tuin zelf niets verandert", reageerde burgemeester A. van Pelt van Oost-Flakkee. „Ik vind dit een uiterst waardevolle stu die en ik schrik niet eens van de enorme investeringen, wanneer je ziet welke mogelijkheden er allemaal zijn. Laten we deze vi sie de ruimte geven. Wat werke lijk niet haalbaar is, komt in het proces vanzelf wel bovendrij ven." Ook de vertegenwoordi gers van Rijkswaterstaat en wa terschap Hollandse Delta zitten op die lijn. Het dagelijks bestuur, waarin ook de provincies Zeeland, Zuid-Holland en de gemeenten Schouwen-Duiveland en Goed ereede zijn veregenwoordigd, had zich eerder al achter de vi sie geschaard. «rV Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. I informatiecentrum m J papieren karton r/r/r/.pdpi CPOlfepfOUOPj www.reumafonds.nl Boven de 35 begint reuma vaak al. Boven de 60 heeft bijna iedereen er mee te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14