Kritiek gehandicapten komt aan Alternatieve geneeswijze voor bomen PZC PZC Rotonde Mortiere wordt opgeknapt Steeds meer opvang jonge kinderen Fietsen onveilig bij stormvloedkering Zieke kastanjes in Middelburg i Maatschappelijke Zorg verdedigt hoger vervoerstarief, maar sluit maatwerk niet uit bijzonder door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De wetenschap heeft nog geen antwoord op de ziekte die kas tanjebomen sinds een paar jaar in snel tempo aantast. Daarom begint in Mid delburg binnenkort een experiment met een alternatieve geneeswijze. Bomen op de Vismarkt en de Houtkaai worden in gesmeerd met een mengsel van kruiden en zand. De ziekte stabiliseert zich momenteel in Middelburg, stelt Dick Sakko van de af deling groenbeheer tevreden vast. Twee keer per jaar lopen hij en zijn collega's alle 1092 kastanjebomen in de gemeen te langs. Elk donker plekje op de kastan- jebasten wordt bestudeerd en omschre ven. Tot nu toe is één boom echt bezwe ken, en zelfs van dat exemplaar is niet zeker dat hij besmet was met de ziekte. Het gaat om een boom op de Houtkaai. Een andere boom een stukje verderop staat op sterven. Onderzoek moet uitwij zen of de bomen echt aan kastanjeziek te leden. Het zijn kastanjes die sommige plekken in Middelburg bijzonder maken. Het ter ras van St. John op de Vismarkt, de Koe poortlaan langs Miniatuur Walcheren en de wandelpaden op het Bolwerk. Toch is maar vier op de honderd bomen op openbaar terrein in Middelburg een kastanje. En van die kastanjebomen is één procent echt aangetast. Deson danks wordt de ziekte serieus genomen. „We willen niet het verwijt krijgen dat we er niets aan gedaan hebben", zegt Sakko. Het is niet zeker, maar de geleerden heb ben het sterke vermoeden dat de ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie. Daarmee is nog niet verklaard waarom de ene boom wel en de ander niet ziek wordt. „Het is nog niet bekend hoe de ziekte zich verspreidt", zegt Sakko. „Waarom zijn er geen kastanjes kapot in Sint-Laurens? En waarom wel in Nieuwland? Waarom worden bomen aan de Houtkaai ziek en die aan de Rouaansekaai niet?" Zieke kastanjebomen zijn te herkennen aan bruine vlekken. Uit de vlekken loopt een vloeistof, daarna gaat de bast rotten onder de vlekken. Na de zomer drogen de plekken op tot zwarte kor sten. Vervolgens sterft de bast rondom de vlekken af. Aesculaap, een landelij ke werkgroep die zich bezig houdt met bestrijding van de ziekte, adviseert om zieke bomen met rust te laten. Kruiden Een bedrijf uit Kamperland denkt een oplossing te hebben gevonden. Op de bo men wordt een manchet aangebracht met een mengsel van Indiase kruiden en zand, vertelt Sakko, toch een beetje la cherig. „Maar we willen niets aan het toeval overlaten. En uit gegevens van andere gemeenten blijkt dat de ziekte bij deze behandeling stabiliseert. Er zijn ook gemeenten die extra water en zaterdag 8 juli 2006 Raildempers bij Krabbendijke KRABBENDIJKE - ProRail laat volgende week - in de nachten van maandag tot en met woensdag - over een lengte van zeshonderd meter zogeheten raildempers aan brengen op het spoor in Krabbendijke. De dempers, die bij wijze van proef worden aangebacht, komen op de zui delijke baan. Dat is die richting Roosendaal. Het gaat om twee nieuwe typen, die onlangs zijn ontwikkeld door het bedrijf Schrey Veit en Alom. Raildempers zijn voorge vormde elementen van elastisch materiaal, die tegen de zijkant van de spoorstaven worden gezet. Ze moeten de trillingen van de staven dempen op het moment dat er een trein overheen rijdt. Op die manier moet ook de geluidso verlast worden teruggedrongen. Als de proef slaagt, en de raildempers tonen hun effect, kunnen de geluidsschermen die ProRail in Krabbendijke en veel andere Zeeuwse plaatsen wil neerzetten wellicht lager worden. Zierikzeeënaar ontkent geweld MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Zierik- zee ontkende gisteren in Middelburg een leeftijdsgenoot te hebben mishandeld. Officier van justitie L. Boogert vond dat verdachte een kletsverhaal ophing. „U heeft zich er vanaf het begin mee bemoeid. Het was twee tegen één. U bent samen met uw vriend ver over de schreef ge gaan." De officier zag voldoende bewijs voor minstens een klap die de verdachte had uitgedeeld en eiste 500 eu ro boete. De Zierikzeeënaar zei: „Ik heb niets gedaan." Een voortdurend conflict met het slachtoffer lag vorig jaar 12 november in Zierikzee aan het incident ten grond slag. Zij kwamen elkaar tegen in een café, waarna ze naar buiten gingen om te vechten. Getuigen hadden het duo zien schoppen en slaan, terwijl het slachtoffer op de grond lag. Voor politierechter I. Woltring was de verkla ring van de portier doorslaggevend voor het bewijs en vonniste de man conform de eis. Opgepakt voor slaan met knuppel CADZAND - Op de Vlamingpolderweg in Cadzand is gis terochtend rond vijf urn- een 19-jarige inwoner van Moer- beke aangehouden. Hij had eerder op de Boulevard de Wielingen een 18-jarige Oostburger met een honkbal knuppel op zijn pols geslagen. Er was een woordenwisse ling aan voorafgegaan. De Belg deed afstand van de honk balknuppel en kreeg een boete van honderdvijftig euro. Plaatsen vrij voor zomerkamp VLISSINGEN - Kinderen van tien tot veertien jaar uit Vlissingen kunnen deze maand een weekje gratis op va kantie aan de Vlissingse boulevard. De stichting Plezier aan Zee houdt vanaf maandag di'ie zomerkampen in de Zeevaartschool en er zijn nog plaatsen over. De stichting Plezier aan Zee heeft als doel het bevorderen van pleziexi- ge activiteiten aan zee. De zomerkampen staan in het te ken van zeehelden. Er worden piratenspelletjes gedaan op het strand, maar er wordt ook op een speelse manier verteld over Michiel de Ruyter en de Engelse Zeeooi'lo- gen. Drie weken lang is er in de Zeevaartschool plaats voor 25 kinderen in de leeftijd van 10 tot 14 jaar. In de laatste week, van 28 juli tot 4 augustus, worden er alleen overdag activiteiten georganiseerd. Daaraan kunnen 50 kinderen in de leeftijd van 6 tot 10 jaar meedoen. Aanmel den kan op www.plezieraanzee.nl of in de bibliotheek. door René van Stee hen naar de buitenschoolse op vang voor gemiddeld niim twee TERNEUZEN - Steeds meer jon- middagen per week. ge kinderen in Zeeland gaan Ouders die geen gebruik willen naar de oppas of het kinderdag- maken van opvang willen voor- verblijf. al zelf voor hun kinderen zor gen. Bovendien vinden veel men- Dit blijkt uit het rapport 'Kin- sen de kinderopvang of de peu- deropvang en peuterspeelzaal' terspeelzaal te duur. De ouders van de Jeugdmonitor Zeeland, die wel betalen, betalen gemid- In 2005 gingen bijna zes van de deld 185 euro per maand, tien driejarige kinderen naar Opmerkelijk is dat ouders met een vorm van opvang zoals kin- de laagste inkomens meer beta- derdagverblijf, gastouder of op- len per dagdeel dan mensen met pas. In Zeeuws-Vlaanderen gaat een middeninkomen. Dit zou te het om 63 procent van de drieja- maken kunnen hebben met het rigen, gevolgd door Walcheren het niet gebruik kunnen maken (58 procent) en de Oosterschelde- van kinderopvangtoeslag of een regio (52 procent). werkgeversbijdrage. In 2001 ging iets minder dan de Ruim zeven van de tien driejari- helft van de driejarigen naar de ge peuters gaat naar een peuter- kinderopvang. Het rapport ver- speelzaal. De verwachting is dat klaart de stijging tot 2005 met het aantal bezoekertjes van de name door de toegenomen ar- Zeeuwse peuterspeelzalen het beidsparticipatie van moeders, komende decennium zal afne- Een verklaring over de verschil- men vanwege prijsstijgingen en len tussen de diverse Zeeuwse afnemende geboortes, regio's geeft het rapport niet. Toenemende arbeidsparticipa- Ouders brengen hun kind(eren) tie vari moeders draagt ook bij vooral naar een onbetaalde op- aan de daling, omdat de moe pas, zoals grootouders. Een ders daardoor kiezen voor an- kwart van de kinderen gaat derssoortige opvang dan de peu- naar een betaalde oppas. Eén op terspeelzaal. Het voortbestaan de drie driejarigen gaat naar het van de kleinste peuterspeelza- kinderdagverblijf. Als kinderen len komt hiermee onder druk te vier worden, gaat een kwart van staan. door Piet Kleemans nu in de praktijk ziet gebeuren is dat mensen gewoon schuin BURGHSLUIS - Onnodig ge- over de dijk naar beneden fiet- vaarlijk. Zo omschrijft fietslief- sen naar de weg en wel op een hebber P. .T. Landegent uit punt waar het behoorlijk onover- Burgh de situatie voor fietsers zichtelijk is. Dat is gevaarlijk." in de omgeving van de storm- Landegent zou liefst zien dat vloedkering. De fietsersbond fietsers aan de Oosterschelde- ENFB deelt de zorg van Lande- kant voorlangs de kering kun- gent overigens niet. nen om veiwolgens weer het pad langs de Oosterscheldedijk op te Vanuit Burghsluis richting kunnen. In de visie van Lande- stormvloedkering gaat het eer- gent is niet alleen de veiligheid ste eind zonder enig probleem, van fietsers in het geding. „Het Maar vlakbij de stormvloedke- gaat ook om de kwaliteit van ring wordt het volgens Lande- het toeristisch product." gent een ander verhaal. „Je kunt daar aan de Oosterschelde- kant van de dijk fietsen en dat (Advprtpntip) is op zich een heel mooi stukje, l i Opn Dplflrpr maar op gegeven moment stuit II je op de stormvloedkering. Daar J'\|kl I Muziek kun je niet verder en dan moet I \\l je over de dijk terug naar de -w v— weg onderlangs de dijk. Wat je foto Ruben Oreel voedingsstoffen toedienen. Het zijn hulpmiddelen, maar niemand kan een garantie geven dat de bomen straks ge zond zijn." Het experiment wordt uitgevoerd op de bomen op de Vismarkt en die aan de Houtkaai. De proef kost enkele duizen den euro's. „Maar als we al onze kastan jes zouden verliezen, raken we niet al leen beeldbepalende bomen kwijt, dan wordt het ook een miljoenenstrop. Als deze ziekte zich.net zo ontwikkelt als de iepziekte, zou dat betekenen dat we één tot vijf kastanjes per jaar verlie zen." Zover is het nog niet. En dit jaar lijkt de verspreiding van de ziekte te stagne ren. Toch koopt de gemeente voorlopig geen nieuwe kastanjes meer. „We zijn er bijzonder voorzichtig mee. Alleen op de Kinderdijk planten we ze nog. Al leen omdat daar altijd al kastanjes ston den. Voor de rest van de stad maken we pas op de plaats. In ieder geval tot het moment dat er een middel tegen de ziek te is. En misschien gaat het vanzelf weer over, net als griep. Gewoon in bed kruipen en uitzieken." ml Demonstraties 'met trekpaarden bij imkerij GRIJPSKERKE - Bij imkerij Poppendamme bij Grijpskerke worden in juli en augustus elke woensdagmiddag demonstraties met trekpaarden gehouden. IJ Bezoekers krijgen uitleg over Ij het inspannen van paarden, er is een trekwedstrijd, een speur- 51 tocht en er wordt een film ge il toond. De demonstraties, die een uur duren, worden gehou- den van 14.00 tot 17.00 uur. De imkerij is te vinden aan de Pop- Jpendamseweg. I I Rommelmarkt voor Roemenië 'in Aagtekerke AAGTEKERKE - De stichting hidp aan Roemenië houdt op dinsdag 18 juli bij aannemersbe- I drijf Minderhoud de jaarlijkse rommelmarkt in Aagtekerke. Op de rommelmarkt (tussen 9 jen 16 uur) worden niet alleen -tweedehands spullen verkocht. Er staan ook een fruitboer, een I palingroker, een kaasboer en een ijsverkoper. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een opslagloods voor landbouwgoe- deren in Olosig, een dorpje in Roemenië. Het bedrag dat in Aagtekerke wordt opgehaald, iwordt verdubbeld door de Natio nale Commissie voor internatio nale samenwerking en Duurza me Ontwikkeling. j Bezorgklachten: l 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG 1 Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Rijbewijs kwijt SAS VAN GENT - Op de provin ciale weg N252 bij Sas van Gent is donderdagavond rond negen uur, tijdens een videosui'veillan- ce, een 27-jarige motorrijder uit Lovendegem betrapt op te hard rijden. De man reed 161 kilome ter per uur, tex*wijl tachtig de maximumsnelheid is. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Advertentie 0118-641386, www.baderie.nl Kastanjebomen maken de Vismarkt in Middelburg bijzonder. i jnnr Maurits Sep MIDDELBURG - Maatschappe lijke Zorg Walcheren trekt zich de kritiek van gehandicapten aan op het duurder worden van het vervoer buiten Walcheren. De maatregel is te verdedigen, maar misschien moeten we nog eens goed kijken naar de pijnlij ke gevolgen voor sommige men sen", zegt voorzitter A. de Vries. .Maatschappelijke Zorg Walche ren (MZW) zal de kritiek na de (vakantie bespreken, belooft De [Vries, die tevens wethouder is Ivan Middelburg. MZW is een ge meenschappelijke regeling van i de drie Walcherse gemeenten. De Vries: „De ldachten hebben ons bestuur nog niet bereikt, be halve dan dat we ze in de krant (hebben gelezen. Zodra we ze of ficieel hebben ontvangen, zullen ons erover buigen. De maat- I icgel gaat in op 1 oktober, dus we hebben nog even de tijd." Gehandicapten kunnen via de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) subsidie krijgen voor taxivervoer. Zolang ze op (Walcheren blijven, verandert er niks. Ritten naar plaatsen buiten de regio worden echter drie keer zo duur. De Werk groep Gehandicapten Wal cheren, enkele vakbonden en de Raad van Kerken op Walcheren hebben zich al verzet tegen deze maatregel. Zij roepen belan genverenigingen en gehandicap ten op eveneens in actie te ko men. De Vries wijst erop dat MZW jarenlang een beduidend hoger niveau van voorzieningen heeft betaald dan wettelijk ver plicht was. Door geldgebrek kan dat niet meer. „We hebben een paar jaar geleden al twee miljoen euro moeten aanvullen en vorig jaar nog eens een half miljoen. Bovendien groeit de doelgroep door de vergrijzing. Het is niet vol te houden." Hij toont er begrip voor dat de be zuiniging sommige mensen one venredig hard treft. „Vooral voor mensen die met regelmaat naar de Bevelanden moeten pakt het pijnlijk uit." Hij wil op voorhand geen handreiking doen, maar oppert de mogelijk heid van maatwerk voor indivi duele gevallen. Wethouder J. Melse van Veere, die ook bestuurslid is van MZW, sluit maatwerk evenmin uit. Hij waarschuwt er wel voor dat de regels uitvoerbaar moeten blij ven. „Een regeling is nu een maal een regeling." Hij blijft erbij dat de bezuini ging noodzakelijk is. „Er kun nen schrijnende situaties ont staan, maar soms blijven impo pulaire maatregelen nodig." Dat vindt ook De Vries. „Onze analyse is dat deze ingreep de minste pijn doet. Het alternatief zou zijn dat we korten op de ver- strekking van rolstoelen, of een eigen bijdrage invoeren." Ge handicapten die bij voorbeeld voor revalidatie naar Goes moe ten reizen, kunnen hun reiskos ten vergoed krijgen via de ziek tekostenverzekeraar, merkt De Vries op. De laatste jaren ver liep dat echter niet altijd goed. Daarom zijn die kosten toch ver goed via de WVG, omdat MZW mensen niet de dupe wilde laten worden van problemen met de regels, aldus De Vries. „Ik vind dat we nu in ieder geval weer met het zorgkantoor en de verze keraar moeten gaan overleggen om dit goed te regelen." door Maurits Sep MIDDELBURG - De rotonde op de Schroeweg bij de Mortiere in Middelburg wordt gerepareerd en iets breder. Langs de buiten rand komt iets meer asfalt om het kapotrijden van de berm te gen te gaan. De conclusie dat de rotonde van af het begin te smal is geweest, is niet juist, vindt R. Groenewe- gen van de gemeente Middel burg. „Hij is ontworpen door een ge specialiseerd bureau, door ons gecontroleerd en hij voldoet aan de eisen." Het probleem is vol gens hem het rijgedrag van auto mobilisten. Die snijden elkaar soms een beetje af omdat ze de bocht niet goed nemen. „Vooral langere voertuigen moeten dan uitwijken en rijden langs de rand van de weg. Dat heeft diepe kuilen veroor zaakt." Op de rotonde zijn al lange tijd geen ongelukken meer gebeurd, zegt Groenewegen. Vlak na de aanleg botsten regelmatig be stuurders tegen de met stenen gevulde kooiconstructie. „De laatste keer was een halfjaar geleden. In het begin gebeurde dat wel vaak, maar meestal had het te maken met het rijgedrag. Bovendien was er in zeven van de acht gevallen sprake van Vlak na de aanleg botsten regelmatig bestuurders tegen de rotonde. De laatste keer was een halfjaar geleden. Het gat dat die botsing heeft nagelaten wordt na de vakantie gerepareerd, foto Lex de Meester alcoholgebruik." Het gat dat die botsing heeft nagelaten, zit er echter nog steeds. Dat wordt na de vakantie gerepareerd, kondigt hij aan. „We hebben daarvoor net de opdracht gege ven Er zijn geen plannen om iets heel anders te doen met de ro tonde, zegt Groenewegen. „We hebben dat de afgelopen maan den wel onderzocht. We hebben bijvoorbeeld bestudeerd of we een kunstwerk bovenop de ro tonde kunnen zetten om het zicht op wat erachter is te ontne men, zodat mensen beter oplet ten. Maar dat zou te massaal en daardoor ook te duur worden." Om automobilisten eerder te waarschuwen dat zij de rotonde naderen, zijn al wel extra waar schuwingsborden geplaatst op 150 meter voor de rotonde. Ook is er extra verlichting in de mid denberm gekomen, gericht op de rotonde. inspiratie liggen Grenadierweg 17b, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13