PZC Vlissingen kraakt plan voor A58 In Burghsluis is het altijd beter weer Een likje voor het rolpaard Geen einde in Middelburg MB jjM. Ham in - beeld als nieuwe bisschop „Aiiüi am rmdziiiaiiL 'vim 3,5% tk Alarm Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 M Goes Noord-^n Midd en-ZeeIand0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 juli 2006 tiïloor Miriam van den Broek VLISSINGEN - De provincie overweegt de snelweg A58 bij Middelburg te laten ophouden. Dat blijkt uit het concept rap port Vensters op Zeeland. De ge meente Vlissingen vindt dit on derdeel van het rapport een on zinnig idee en heeft dat meteen aan de provincie laten weten. i In het rapport geeft de provin cie aan hoe er in de toekomst moet worden omgesprongen met de snelweg en de omgeving er omheen. Als uitgangspunt zijn de weg zelf en het uitzicht vanaf de weg genomen. De in- steek is dat het open zicht op de [polders moet blijven bestaan. [Grote steden mogen zich wel [presenteren aan de snelweg, maar altijd moet één kant van de weg onbebouwd blijven. In het rapport wordt gesproken over het 'afwaarderen' van de A58 bij Middelburg. Het huidi ge stuk snelweg tussen Middel burg en Vlissingen zou dan moe ten worden omgevormd tot een [zogenoemde Park Way, een rus tige weg met grote bomen en imooie verlichting er langs. ,Ik hoop dat dit niet meer dan j èen hersenspinsel is", zegt wet- houder M. Walraven van de ge- Vlissingen. „We hebben de snelweg nodig. Als je niet meer op de verkeersborden staat, ben je afgeserveerd. Dan ben je niets meer dan een woon plaats in het achterland. Dat zou niet te verkroppen zijn. De behoefte aan een snelweg is groot. Het is enorm belangrijk voor het onderwijs, de Hoge school, de Kenniswerf de Dok- kershaven." Walraven weet niet wat de argu menten zijn om de snelweg te la ten ophouden bij Middelburg. „Maar ik kan me niet voorstel len dat de provincie dit doorzet. Vlissingen is zelfs met de ope ning van de S14-S15 anderhalf jaar geleden, officieel het knoop punt geworden voor de westelij ke ontsluiting van Walcheren." Vroeg Hoewel het plan zich nog in een vroeg stadium bevindt, laat het Vlissingse college van B en W nu al aan de provincie weten dat dit onderdeel van het rap port volstrekt indruist tegen het standpunt van het gemeentebe stuur. „Over zoiets ingrijpends kun je niet vroeg genoeg je onge noegen kenbaar maken", zegt Walraven. „Het lijkt erop dat het gewoon een losse gedachte is. Want er is niet meer dan één bladzijde uit het rapport aan dit onderdeel besteed. Maar om te voorkomen dat het ook in het de finitieve rapport belandt en dat het een eigen leven gaat leiden, trekken we nu al aan de bel." Vader en zoon Roos bij de door hen geschilderde kanonnen op de boulevard in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een pot gekook te lijnolie, vijf rolpaarden, vijf kanonnen, een handvol kwas ten, twee Doeke Rooses en het rondeel ziet er weer piekfijn uit. Het brons van de kanonnen bij het standbeeld van Michiel de Ruyter is inmiddels "Zo bros, dat je er niet meer mee kunt schie ten. Maar met die van het ron deel wél. En dat gebeurt, dus moeten ze er mooi bij liggen. Stichting Vesting Vlissingen, sa men met Stichting Stadsherstel Vlissingen, het gemeentearchief en de activiteitencommissie van de Vrienden van het Muzeeum regelden onlangs de nieuwe rol paarden, met de financiële hulp j'an de gemeente Vlissingen. Jon- "gens van Bouwopleiding Zee land timmerden de kanononder- stellen in elkaar. Vader en zoon Roos gingen ze schilderen. In lichtbruin. Zoals het hoort, stelt Cor Jacobse van Stichting Vesting Vlissingen. „De meeste rolpaarden op de boulevard zijn donkerbruin, maar dat slaat his torisch gezien nergens op. Ze ho ren een lichtbruine kleur te heb ben, zoals eikenhout eruit ziet als ze met lijnolie is besmeerd. De landmacht doet ze rood bruin en de Engelsen schilder den hun rolpaarden vroeger al kanariegeel. Dat doen wij maar niet." Doeke Roos en zijn gelijk namige zoon zijn trots dat de waterkant van hun stad weel een stukje mooier is geworden. Senior kan het niet vaak genoeg zeggen: „Het rondeel is een unieke plek in Nederland. Het bestaat al sinds 1548. Deze rede is misschien wel het drukst bevaren zeegebied ter wereld. Dat moet er netjes uitzien. Gelukkig begint het ergens op te lijken. Eerst die kanonenrom- mel op de Oranjedijk opge ruimd en nu dan mooie ronde len." Bossenburgh krijgt sport veldje VLISSINGEN - Jongeren in de Vlissingse wijk Bossen burgh krijgen in september een speel- en sportveldje bij Assumburg. Twee jaar geleden hadden jongeren daar al om gevraagd. Na de zomer wordt het veldje aangelegd. De jongeren wilden een sportpleintje op het zogenoemde Indianenterrein, maar daar konden de omwonenden zich niet in vinden. Nu is gekozen voor een terrein tussen As sumburg en de Zuidbeekseweg. Het veld wordt betegeld, krijgt voetbaldoeltjes, bankjes, bomen en vuilnisbakken. Ook komt er een hekwerk omheen. Het veld is straks te be reiken via een schelpenpad dat uitkomt op de Lange Leen- weg. Het plan wordt in augustus behandeld door de ge meenteraad. Daarna kan volgens A. Riemens van de ge meente Vlissingen de aanleg snel beginnen. Nog geen botulisme Veerse Kreek VEERE - Rond de Veerse Kreek zijn nog geen dode vogels gevonden. Een extra controle door het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft daarom nog niet uitgewezen of er sprake is van botulisme. Het waterschap heeft gisteroch tend wel weer enkele tientallen dode vissen gevonden. Zie ke of dode vogels zijn niet gezien. Volgens een woordvoer ster is de situatie dus stabiel. De vondst van dode vissen in de Veerse Kreek kan duiden op botulisme. Het water schap heeft daarom geadviseerd om niet in de kreek te gaan zwemmen. Officieel mag dat daar ook niet. Het nega tieve zwemadvies is toch uitgebracht omdat botulisme in bepaalde vormen schadelijk kan zijn voor mensen. Water schap Zeeuwse Eilanden blijft vooralsnog extra alert op zieke of dode vogels. Mensen die in of bij de Veerse Kreek dieren vinden, kunnen het waterschap daarover bellen tij dens kantooi-uren op 0118-621000. Straf voor schoppen echtgenote MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 56-jarige Vlissinger voor huiselijk geweld veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte had al langer relatieproble men met zijn vrouw, met wie hij voor de tweede keer is ge trouwd. Omdat zijn vrouw in Antwerpen een minnaar had, leek het huwelijk weer stuk te lopen. Toen ze op 12 januari bij de verdachte aan de deur stond, kwam het tot een aanvaring. De Vlissinger zou haar in het gezicht heb ben geschopt. Een eerste diagnose van de oogarts wees op een mogelijke breuk in de oogkas. De man ontkende zijn vrouw te hebben geschopt. De politie, die ter plaatse kwam, had het slachtoffer trillend naar buiten zien ko men. Volgens strafpleitster V. Serrarens was er geen be wijs voor cle mishandeling, omdat er sprake was van een één-tegen-éénverklaring. De politierechter vond echter bewezen dat de verdachte zijn partner, met wie de relatie is hersteld, een schop had gegeven. BREDA - Rector Matthieu Ham van het priesterseminarie Boven donk in Hoeven maakt volgens kerkelijke kringen de grootste kans om Tiny Muskens op te vol gen als bisschop van Breda. Vol gens ingewijden kan de benoe ming al vandaag in Rome be kend worden gemaakt. In februari heeft Muskens de paus om een bisschop-coadjutor gewaagd. Dat is een hulpbis- ;1 schop van wie op voorhand vast- staat dat hij de bisschop te zijner tijd zal opvolgen. Begin april deponeerde het Kathedra- lïe Kapittel van het bisdom een 'voordracht van drie priesters bij jdepaus. Het kapittel acht hen al le drie 'waardig en geschikt' om ah 4 (Advertentie) Auto rijdt over voet in Westkapelle Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie.in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het pnvéparadijsje in de achtertuin. Trossen los I 'binnen enkele jaren de nu 70-ja- rige Muskens op te volgen. Het izou gaan om twee kandidaten van binnen het bisdom en één van buiten het diocees Breda. Illn kerkelijke kring circuleren lijstjes met kandidaten. Mat thieu Ham heeft volgens ingewij- den alles mee. Dat geldt niet in A de laatste plaats voor zijn leef- j tijd. Ham is 51, waarmee hij in het diocesane priesterbestand i een van de jonkies is. Behalve J Ham worden ook Vincent J Schoenmakers, vicaris-generaal z ;Van Muskens, en pastoor Rud ^Smit uit Bergen op Zoom ge- loemd. Als het in grote delen van Zeeland nog bewolkt is, klaart de lucht boven Burgh sluis al op. Soms belt Ad van den Boogaart uit Oosterland met zijn gsm vanaf zijn bootje in Burghsluis naar zijn vrouw thuis en dan zit zij onder de wol ken terwijl hij geniet van een lekker zonnetje. Vaak ligt de scheiding bij de Zeelandbrug. Zo plaatselijk kan dat zijn. Zes jaar geleden kochten Ad en Willy de Pandorra. Bij Ad zat het water in zijn bloed. Hij is op het water opgegroeid. Zijn va der en moeder hadden een bin nenvaartschip. Van oorsprong lagen ze zelf met hun schip al tijd in Kortgene, maar 33 jaar geleden verhuisden ze naar Oos terland. Alle vakanties van Ad en Willy hadden wel iets met het water te maken. Al was het dat ze met de caravan de oor sprong van de Rijn gingen opzoe ken. Toen de kinderen het huis uit gingen wilden ze een bootje. Ad: „Niet alleen om te varen, maar ook een beetje om te knut selen. Ik heb wel graag wat te doen. Ik ben er nog vaak aan be zig. Dan schroef ik er weer eens een radio in of ik pruts wat aan de motor. Steeds verbeteringen of veranderingen aanbrengen. En ik vis graag. Dus dat kwam ook goed uit." Niet dat het met de vangsten nou zo goed is. Voor al op de Oosterschelde is het de laatste jaren flink teruggelopen. Ad wijt het aan de aanleg van de stormvloedkering. Vroeger zaten er erg veel Belgen te vis sen. Nu zie je die niet meer; dat zegt volgens Ad genoeg. Af en toe vangt hij nog eens een zee baars of een wijting. Afgelopen zaterdag had hij een makreel en twee platvissen. Achtertuin Vissen is niet de favoriete bezig heid van zijn wouw. Zij toert lie ver wat met de boot. Als ze een maal ten oosten van Bruinisse komen vindt ze het al prachtig. Bijvoorbeeld west-Brabant in via de Steenbergse Vliet. Maar ook andere provincies vindt Wil ly mooi om doorheen te varen. In Friesland vaar je zo bij de mensen door de achtertuin: Leukste plekje: Ad en vooral Willy gaan graag naar de grens van Zeeland en Bra bant. Naar het haventje van de Heen, een kleine dorpshaven te bereiken via het Beneden- sas. Gewoon voor de gezellige sfeer, het knusse en kleinscha lige. Beste plek om te eten: En om het dan helemaal af te maken brengen ze graag een bezoek aan het restaurantje in dat zelfde haventje. Restaurant de Schapenput. Een goede keuken voor een schappelijke prijs, is het oor deel van Willy. Al voegt ze er aan toe dat het restaurantje in Burghsluis ook erg de moei te waard is. Met een grote boog omheen varen: Jachthavens waar de schepen vijf of zes rijen dik naast elkaar aan de steiger lig gen en waar het dus veel te druk is. Ad en Willy van den Boogaart liggen het liefst in kleine, knusse haventjes. „Dan is er in Zeeland met al die dijken heel wat minder té zien. Hier vaar je vaak van A naar B." Toch zijn er in Zeeland ook ge noeg leuke plekjes, vinden ze. Zo waren ze onlangs in de jacht haven die in de oude sluis bij het Goese Sas is gemaakt: „Wat is dat knus." Ad en Willy zoe ken het ook het liefst in dat soort haventjes, kleine haven tjes waar het nog rustig is. Als ze zes of zeven dik naast elkaar liggen of vijf sterren hebben, dan hoeft het voor hen niet. „Als je dat vakantie noemt." Daarom zijn ze ook zo teweden in Burghsluis. Weg van alle drukte, een haventje waar nog van alles kan, niet te grootscha lig, en een prima restaurantje. En toch is er altijd wel wat te doen en levendigheid in de vorm van passerende wandelaars of fietsers. En als ze willen zijn ze zo aan het strand van Westen- schouwen. Soms zijn ze gewoon met z'n tweeën een dagje op de boot in de haven van Burghsluis. Dan is hij wat aan het rommelen en zit zij gezellig te lezen of kijkt ze eens naar de voorbijgangers die hoog boven hen op de dijk passe ren. Aan boord hebben ze alles, hun natje en hun droogje. Ze kunnen er koken, of ze stappen eens een restaurantje binnen als ze daar zin in hebben. Hun dagindeling aan boord ziet er meestal als volgt uit: na de koffie vertrekken ze voor een tochtje. Ze varen tot ongeveer één uur en proberen een leuk plekje te vinden. Dan volgt de lunch en daarna gaan de vouw- fietsjes aan de wal om het ge bied dat ze vanaf het water heb ben gezien nog eens rustig van uit een ander gezichtsveld te be kijken. Zorgen Ad maakt zich wel eens zorgen over de veiligheid op het water als hij af en toe zijn medewater sporters bekijkt. „Sommigen WESTKAPELLE - Een 61-jari- ge man uit de gemeente Veere is gistermiddag rond half vier ge wond geraakt in Westkapelle toen een auto over zijn voet reed. Het ongeval gebeurde in de Zuidstraat, dat door de ker mis en braderie was afgesloten voor alle verkeer. Voor verkeer dat uit de Kloosterstraat kwam, was dit echter niet duidelijk. Het slachtoffer viel toen een 71-jarige automobilist uit de ge meente Veere wilde passeren. Zijn voet kwam onder de auto en is vermoedelijk gebroken. (Advertentie) Luxe viersterren-duinsuites van Hotel Bos Duin aan de Walcherse tet. Meer informatie? Kijk in het woonkatern van deze krant. (Advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema hebben niet eens een autokaart bij zich, laat staan een goede kaart van het vaarwater. En een vaarbewijs is ook geen garantie dat alles goed gaat. Ten eerste is dat alleen nodig voor bootjes langer dan 15 meter of als ze sneller gaan dan 20 kilometer per uur. Maar iedereen kan een vaarbewijs halen. En je moet toch het water en het weer in de gaten houden. Hoe vaak gaan ze niet het water op als er slecht weer wordt afgegeven? Mensen zouden echt meer op de veilig heid moeten letten. Kijk maar eens als je oversteekt van de Oos terschelde naar west-Brabant. Als je dan die Rijn-Scheldever- binding ziet en hoe druk het daar is. En daar zitten ze ge woon tussen met hun bootjes." Het water blijft trekken voor Ad en Willy. Ad: „Het water raak ik nooit beu. Maar je moet wel wat om handen hebben. Zo'n polyester wastobbe is niks voor mij." René Schrier Bij ëêfl veffioógö cholesterol WOröt Bet et flrft actlv Ven harte aanbevolen ddor de Nederlandse Mertstiehting en vergoed* floor' nÜwNMisr V6z. Nederlandsex!/Hartstichting zeeuwse almanak De Temeuzense deed geen oog meer dicht. De scharnie ren van de voordeur van haar buurman piepten zo hard, dat een fatsoenlijke nachtrust vol gens haar niet meer mogelijk was. En dus stopte ze een briefje in de bus van de buur man, want echt praten met el kaar doen ze niet. Of-ie zijn scharnieren eens wilde smeren, luidde het ver zoek. De buurman had echter een heel andere kijk op de zaak, zo bleek uit zijn schrifte lijke antwoord. „Ik kan niet aan uw verzoek voldoen. Mijn- piepende voordeur zie ik juist als een perfect inbraak alarm. De Pagter Interieurs Luxueus zitcomfort Zitmeubelen en inlerieurstoffen van gerenommeerde Europese fabrikanten Herenstraat 9 Segeersstraat S Middelburg S 0118-614455

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11