EU-parlement is boos op CIA Schade vogelgriep amper vergoed De bunker van de ondergang Wereld diep verdeeld over Noord-Korea Daders van terreur Londen op videoband Oppositie Macedonië wint verkiezingen 5 Aanslag op bus in Transdnjestrië eist acht levens Geheime dienst beschuldigd van schenden mensenrechten jNigerianen ontvoeren Nederlander A Bruno herdacht mmiE i/EZKEEZD vrijdag 7 juli 2006 TIRASPOL - De wrakstukken van een minibus liggen in een straat in Tiraspol, de hoofdstad van de afvallige Moldavische provincie Transdnjestrië. Het voertuig explodeerde gisteren door een bomaan slag. Daarbij kwamen acht mensen om. Een woord voerder van de lokale autoriteiten zei dat de veilig heidsdiensten van Moldavië mogelijk verantwoorde lijk zijn voor de aanslag. Volgens hem wil de geheime dienst paniek zaaien on der de bevolking, 'gezien de verslechterende relatie met Moldavië'. foto RTR Joyride tiener met locomotief LONDEN - Een 19-jarige Britse treinfanaat heeft een lo comotief van 49 ton aan de praat gekregen en een joyride van drie kwartier gemaakt. De tiener werd veroordeeld tot 200 uur dienstverlening, meldden Britse media giste ren. Daniel Matthews glipte in mei op een rangeerterrein in Sheffield en klom in de losstaande locomotief. Hij startte de motor en ging vrolijk uit rijden, onderweg enkele ma len uitstappend om de wissels te bedienen. Na drie kwar- tier kwam hij terug, parkeerde behendig het logge appa raat en fietste naar huis. ANP Besmetten met hiv strafbaar SAN FRANCISCO - Mensen die anderen besmetten met het hiv-virus, kunnen daarvoor juridisch verantwoorde lijk worden gehouden, ook als ze niet weten dat ze het vi rus bij zich dragen. Dat heeft het hooggerechtshof in de Amerikaanse staat Californië woensdag (plaatselijke tijd) bepaald. De uitspraak van de hoogste rechtbank in de staat maakt de weg vrij voor een vrouw die wil weten welke seksuele contacten haar echtgenoot heeft gehad. Die zou zijn huwe lijksbelofte hebben gebroken met een reeks geheime ho moseksuele contacten. De man beschuldigt zijn vrouw er juist van de bron van de besmetting te zijn. ANP/AFP Dodental regens India stijgt MUMBAI - Het dodental als gevolg van de moessonre gens deze week in het oosten en westen van India is don derdag opgelopen tot 81. De meeste slachtoffers vielen in de staten Orissa, Maharashtra en Gujarat. Alleen al in cle oostelijke staat Orissa zijn 3700 huizen ver woest. Elk jaar eist het moessonseizoen (juni tot septem ber) honderden levens in India. ANP/RTR Invoerverbod struisvogel Z-Afrika BRUSSEL - Na de uitbraak van het besmettelijke vogel griepvirus H5N2 op een struisvogelboerderij in cle West- kaap-regio in Zuid-Afrika is gisteren in de Europese Unie een importverbod ingesteld voor levende struisvo gels, eieren en vlees uit de districten Mosselbaai en Rivers- dale. Dat heeft de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, donderdag bekendgemaakt. Het import verbod blijft zeker tot en met oktober dit jaar van kracht. Het virus is niet verwant aan het gevaarlijke H5Nl-virus dat vooral in Zuidoost-Azië is aangetroffen. ANP Londen levert hacker uit aan VS LONDEN - De Blitse justitie zal een verdachte computer crimineel uitleveren aan de Verenigde Staten. Dat bericht te de Britse omroep BBC gisteravond. De vorig jaar juni gearresteerde hacker wordt verdacht van het inbreken in bijna honderd computersystemen van onder meer het Amerikaanse ministerie van Defensie en van de ruimtevaartorganisatie Nasa. De verdachte heeft zijn daden bekend, maar hij heeft steeds onderstreept geen enkele schade te hebben aange richt. Hij zal beroep aantekenen tegen de voorgenomen uitlevering. Bij een schuldigverklaring in de VS kan hij tot zeventig jaar celstraf krijgen. ANP Linr Hans Gertsen STRAATSBURG - Een ruime meerderheid van het Europees Parlement (EP) vindt dat de CIA direct verantwoordelijk is ivoor een aantal ernstige schendingen van de mensenrech ten. Volgens een rapport van een commissie van het EP heeft de Amerikaanse geheime dienst zich schuldig gemaakt aan het il legaal vervoeren, kidnappen en Vasthouden van gevangenen op Het Europees Parlement stemde met 389 tegen 137 stemmen in met de conclusies van de com- missie. Die grote meerderheid is i opvallend, omdat eerder nogal wat christen-democraten, de i grootste fractie in het EP, het rapport niet wilden onderschrij ven. Eerder dit jaar kwam een onder zoeker van cle Raad van Europa, de Zwitser Dick Marty, al tot de conclusie dat de CIA zich schul dig maakte aan illegale arresta ties van vermeende terroristen en van het exploiteren van ge in een aantal Euro pese landen. Volgens Marty is i het uiterst onwaarschijnlijk dat de CIA dat heeft kunnen doen zonder medeweten van een groot aantal Europese regerin gen Nader onderzoek _,Na alles wat we in de hoorzit- tingen hebben gehoord, is onze j. zorg over EU-lidstaten die heb- ben meegewerkt aan de illegale arrestatie, overplaatsing en ge vangenneming' van verdachten niet verminderd", zei Jan Mari- nus Wiersma (PvdA). Hij zit in deEP-commissie die nu rappor- i teerde over de praktijken van de CIA De commissie zal de komende J weken nader onderzoek doen. Later dit jaar komen definitieve conclusies en aanbevelingen. Het onderzoek zal zich vooral richten op de betrokkenheid van EU-lidstaten. Deze week zijn twee medewerkers van de lltaliaanse geheime dienst gear resteerd vanwege hun rol in de ontvoering van een Egyptische imam in Milaan. Of het aanvullende onderzoek veel nieuwe feiten zal opleve ren, is de vraag. Volgens Euro parlementslid Sophie in 't Veld (D66) zijn de meeste lidstaten van de Unie niet erg scheutig met informatie. „Er ontbreken nog een paar stukjes, maar het beeld is duidelijk. De ontbreken de stukjes moeten worden gele verd door de lidstaten. Plet is mij een volstrekt raadsel waar om die lidstaten zo onwillig zijn om de aanvullende bewijzen te leveren. I-Iet gaat hier immers om het morele leiderschap van Europa." GPD J^'YENEGOA - Militante Nigeria- ,fr nen hebben in de Niger-delta ek een Nederlandse werknemer |(j. van de olie-industrie ontvoerd. !n> Dat maakte de politie van het 'cj., West-Afrikaanse land gisteren bekend. De ontvoering gebeur- jc. deinde deelstaat Bayelsa. De Nederlander werkt voor de Britse firma Westminster Dred- iging. In verband met de kidnap ping zijn twee mensen gearres teerd. -met is de zoveelste keer dat in Niger-delta een buitenlandse (medewerker van een oliecon cern wordt ontvoerd. Milities in de regio die zeggenschap eisen over de oliebronnen, eisen het vertrek van de buitenlanders. .De circa dertig buitenlanders Idie eerder dit jaar werden ont roerd, zijn allen ongedeerd vrij gelaten. ANP/RTR/AFP Meer Britten naar Helmand LONDEN - De Britse regering [overweegt haar troepenmacht in Afghanistan te versterken. Minister van Defensie Browne bekijkt het advies van comman danten ter plekke, die meer troe pen willen. De afgelopen maand sneuvelden zes soldaten. De Brit ten beschikken over 3300 man in Helmand. ANP/RTR/AFP door Peet Vogels DEN HAAG - De pluimveesec tor draait vrijwel volledig op voor de schade als gevolg van de vogelgriep. Van de 70 miljoen euro verlies die de sector leidt, wil de Europese Commissie (EC) 3 tot 4 miljoen euro vergoeden. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren (PVE) is boos over de geringe steun. Hoewel er geen vogelgriep in Nederland is geweest heeft de sector toch flinke schade opgelopen. Dooi de angst voor de vogelgriep zak te de consumptie van pluimvee vlees en eieren in. Dat leidde tot forse prijsdalingen en tot een la gere productie. De EC heeft bepaald dat alleen de schade als gevolg van produc tiebeperking wordt vergoed. Producenten van broedeieren, die niet werden uitgebroed maar naar de eierverwerkende industrie gingen, krijgen die door Patrick Selbach PYONGYANG - De internatio nale gemeenschap is diep ver deeld over een gepast antwoord op de Noord-Koreaanse raket- tenregen van deze week. De vijf machtigste landen in de VeiÜgheidsraad van de Verenig de Naties zitten niet op één lijn, zo bleek gisteren. Pyongyang dreigt intussen met nieuwe ra- kettesten. Noord-Korea lanceerde deze week zeven raketten, waaron der voor het eerst een Taepo- dong-2. Dit projectiel zou, al dan niet voorzien van een kern kop, Amerikaans grondgebied kunnen treffen. Volgens de Ame rikanen was de lancering niet in drukwekkend. Na 42 seconden zou de raket al zijn neergestort door een mankement. De Veiligheidsraad poogt al sinds woensdagavond een ak koord te sluiten over een resolu tie. De Verenigde Staten, Japan en Groot-Brittannië ijveren voor sancties tegen het stalinisti sche land. Rusland en China, die al lange tijd nauwe banden met Pyongyang onderhouden, willen best 'hun zorgen uitspre ken, maar ze voelen niets voor een bindende resolutie met sanc- ties.Het Chinese staatspersbu- reau Nieuw China meldde dat president Jintao in een telefoon gesprek met zijn Amerikaanse collega Bush heeft aangedron gen op 'kalmte en terughoudend heid'. ANP MIESBACH - Twee houten kruisen, een teddybeer en bloemen herinneren aan de dood van de bruine beer Bruno. De gedenk tekens zijn te zien in Miesbach in Beieren. Ze zijn daar door onbekenden achtergelaten in de buurt van de plek waar de beer door jagers werd doodgeschoten, foto Andreas Leder/EPA schade vergoed. Ook vleeskui- kenhouders die minder dieren mestten door de lagere vraag krijgen een vergoeding. In to taal is voor hen circa 8 miljoen euro beschikbaar. De helft komt van Brussel, de andere moet de pluimveesector zelf ophoesten. Minister Veerman (Landbouw) zei al eerder dat hij er geen cent in wil steken. Slachterijen De grootste schade werd echter geleden door de slachterijen en die krijgen helemaal niets. Het PVE berekende deze schade op 30 miljoen euro. De dalende vraag naar vlees zorgde er in eer ste instantie voor dat de slachte rijen met grote voorraden ble ven zitten. Dat vlees moest wor den ingevroren. Ingevroren vlees levert veel minder op dan vers vlees. Die waardeverminde ring krijgen de slachterijen niet vergoed. Bovendien leden de slachterijen onderbezettingsverliezen omdat ze minder konden slachten door de ingezakte vraag. Die kosten moeten uiteindelijk weer be taald worden door de pluimvee houders vreest het PVE. „De prijzen voor vers vlees zijn wel goed op het moment, maar dat wil niet zeggen dat de slachter ijen hun verlies op die manier goed kunnen maken. We vrezen dat ze de inkoopprijzen zullen verlagen", zei een woordvoer der. GPD .--.ji Jj^ Van de Duitsers mocht het niet: de plek bezoeken waar Adolf Hitler de laatste maanden van zijn leven doorbracht. De Führerbunker in Ber- lin-Mitte, het ondergrondse stelsel van gangen en ruimtes, was taboe. Geen hond die precies wist waar die bunker zich nou precies bevond. Want stel dat neo-nazi's er een bede vaartsoord van zouden maken. Dus moesten toeristen het doen met andere historische plekken. Na de val van de Muur werden dat er in de nieu we Duitse hoofdstad steeds meer. De Rijksdag, de Brandenburger Tor, Un- ter den Linden en sinds enige tijd ook net Holocaust Monument. Die grote toeristische trekpleisters lig gen vlak in de buurt van die mythi sche bunker van Hitier. Steeds vaker kwam vanuit reisgezelschappen, voor al Amerikaanse, dan ook logischer wijs de vraag: 'Waar is de bunker?' Tja, antwoordden de reisgidsen dan, die is ooit door de Sovjets, al in 1947, opgeblazen. Dit mislukte gedeeltelijk. Net als latere pogingen om het beton nen ondergrondse complex met zijn vier meter dikke muren op te ruimen, op niets uitliepen. Na de bouw van de Zijn de drukste trekpleisters in het buitenland meteen ook de mooiste, de meest aangename en de meest au thentieke plekken om als toerist ze ker te bezoeken? Onze correspon denten menen van niet. In de serie korte kritieken vandaag de bunker van Adolf Hitler. Muur, begin jaren zestig, lag de bun ker in het Sperrgebiet, het terrein langs de Muur waar niemand mocht komen. Alleen experts wisten wat er onder die kleine heuvel van grond en gras schuilging. Op het terrein bij de Wilhelmstrasse, waar ook de oude Rijkskanselarij ooit stond, werden nog voor de val van de Muur, woningen gebouwd. Daartoe werden in het geheim de binnenmu ren van de bunker opgeblazen - wat ditmaal wel lukte - en de ruimtes wer den met zand en steen gevuld. Boven op de bunker verrezen een kinder- speelpaats, wat groen en een parkeer plaats. Jarenlang probeerden historici en an dere geïnteresseerden toestemming te krijgen om de locatie van de Führer bunker aan te geven. Die pogingen lie pen stuk op de overdreven angst van de autoriteiten voor een mogelijke Hit- ler-cultus op de plek waar de Führer zich op 30 april 1945 om het leven bracht. Tot afgelopen maand. De Vereniging Berliner Unterwelten heeft sind juni aan de rand van het voormalige com plex een interessant informatiebord neergezet. Daarin worden allerlei my thes ontzenuwd, bijvoorbeeld over lange onderaardse gangen die zelfs tot aan het enkele kilometers verder op gelegen vliegveld Tempelhof zou den lopen. Wie door de plek is geïnspi reerd kan alle andere toeristische at tracties in Berlijn links laten liggen om bij U-Bahnstation Gesundbrun- nen, in het noorden van de stad, daad werkelijk onder de grond af te dalen. Flier verzorgt diezelfde vereniging fas cinerende dwaaltochten door een uit gestrekt bunkercomplex uit de na zi-tijd, dat in oorspronkelijke staat bewaard is gebleven. Wie hier een maal heeft rondgezworven, door ruim- tes die door de fosf orverf op de muren zacht worden verlicht, ervaart écht iets van het Berlijn onder Adolf Hit ler. Wierd Duk van onze redactie buitenland LONDEN - Aan de vooravond van de herdenking van de zelf moordaanslagen in Londen, van daag van een jaar geleden, heeft de Arabische zender Al Jazeera een videoboodschap uitgezon den van één van de daders. In de opname, die gemaakt zou zijn kort voor de aanslagen in de Londense metro, zegt Sheh- zad Tanweer (22) dat deze 'pas het begin zijn van een reeks aan slagen die zuilen doorgaan en zwaarder zullen worden tot jul lie je troepen uit Afghanistan en Irak terugtrekken'. Op de video staat ook een bood schap van Ayman Al Zawahiri, de tweede man van het Al Qae- da-terreurnetwerk, die de da ders van cle aanslagen in Lon den - die 52 mensen het leven kostten - omstandig prijst. Wan neer die opname is gemaakt, is onduidelijk. Verdriet Volgens een topman van de Lon dense politie is het verspreiden van de video op juist dit mo ment alleen maar gebeurd 'om maximale pijn en verdriet te ver oorzaken bij de families en vrienden van degenen die op 7 juli omkwamen en de honder den die gewond raakten'. Tanweer, die zich in het metro station Aldgate opblies en zes mensen doodde, was geboren en getogen in Engeland. Hij spreekt op de tape met een York shire-accent. Hij zegt dat meer aanslagen zullen volgen omdat de Britse regering 'doorgaat met het onderdrukken van onze moe ders, kinderen, broeders en zus ters in Palestina, Afghanistan, Irak en Tsjetsjenië'. Trainingskamp Volgens Al Jazeera spreekt ook Al Qaeda-leider Osama bin La den vol lof over de jonge zelf moordenaar, maar op de band staat slechts een foto van Bin La den en is zijn stem niet hoor baar. De video bevat ook opna men van gemaskerde mannen die explosieven testen in een trainingskamp. In september werd een video vertoond waar op het vermeende brein achter de aanslagen in Londen, Moham mad Sadique Klian, meer aansla gen aankondigde. GPD/RTR door Anna Ferschtman SKOPJE - De sociaaldemocrati sche regeringspartij in de Voor malige Joegoslavische Repu bliek Macedonië heeft haar ver lies toegegeven bij de parle mentsverkiezingen. Premier Vla- do Buckovski deed dat in een te levisietoespraak. De 1,7 miljoen stemgerechtig den gaven de voorkeur aan de oppositiepartij VMRO-DPMNE. Volgens de Macedonische Kies raad kregen de christendemocra ten 32,5 procent van de stem men. De linkse SDSM bleef ste ken op 23,3 procent. Waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) zeiden gisteren dat de verkiezingen overwegend democratisch wa ren verlopen. Maar de OVSE merkte wel op dat 'geweld en in timidatie" een schaduw hebben geworpen over de verkiezings campagne. EU-gezant voor het buitenland Javier Solana eiste gistel-middag in een verklaring een onderzoek naar de gevallen van 'fraude en electoraal ge weld'. De VMRO-DPMNE zal naar ver wachting een coalitie proberen te vormen met de nu nog opposi tionele Democratische Partij van Albanezen, de DPA. Het is nog onduidelijk op hoeveel ze tels de coalitie zal kunnen reke nen in het parlement, dat in to taal 120 zetels telt. Test De stembusstrijd in Macedonië werd gezien als een cruciale de mocratische test voor het land dat graag lid wil worden van de Navo en de Europese Unie. Vol gens Europees Commissaris Olli Rehn (Uitbreiding) is de stem busgang wel een geslaagde test geweest en toont deze aan dat het land terecht kandidaat-lid- staat is. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5