Buurt ontevreden over groenbeleid PZC PZC Gielliet tussen Duitsers en Belgen Schap schrikt van kosten voor project Seniorenraad gaat vaker in gesprek met ambtenaren W oensdagavonden genieten van muziek Bewoners en hondenbezitters klagen over hoog gras bij Otheense Kreek Dicht bij huis uit je dak vrijdag 7 juli 2006 13 rinnr Raymond de Frel TERNEUZEN - Hondenbezit ters en buurtbewoners klagen over het natuurbeheer aan de Otheense kreek in Terneuzen. Allergische reacties bij wande laars. teken bij honden en on kruid in de achtertuin zijn de voornaamste klachten van buurtbewoners. Dat. is hoofdzakelijk te wijten aan het hoge gras aan de westzij de van de kreek, stellen de bewo ners en hondenbaasjes. Onlangs werd dan wel op een aantal stuk ken aan de kreek het gras (deels) gemaaid, maar dat stelt i de bewoners niet gerust. Het be perkte maaien is immers beleid, dat is vastgelegd in het Groenbe- heerplan van de gemeente Ter- keuzen. Dat plan is opgesteld in sa menwerking met Stichting Landschapsbeheer Zeeland, In een periode van drie jaar wordt het beheer van de strook vanaf de kinderboerde rij tot aan de Kraagbrug gelei delijk omgevormd. Het park achtige karakter maakt plaats voor een meer natuurlijke va riant. Bosranden mogen zich ontwikkelen tot geleidelijke overgangen naar het grasland. Langs de oevers wordt inge speeld op een vegetatie met plan ten als orchideeën watermunt en koninginnekruid. Het beperk te maaien (één of twee keer per jaar) moet zorgen voor bloeien de randen. Een rondje langs de kreek leer- dè gisteren dat het gros van de buurtbewoners en hondenbezit ters bedenkingen heeft bi] het agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terimeuzen Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorbije weken al meerdere te ken gehad. Maar goed, dat is nog niet eens het ergste. Kinde ren konden in dat hoge gras hele maal niet meer spelen. Nu is het gemaaid, maar ik zie er ook de lol niet van in om in dit stoppeli ge, droge gras te zitten. Dit is toch allesbehalve fraai? Er zijn laatst een aantal stukken wel, maar ook een aantal stukken niet gemaaid. Als ik vroeger zulk werk had afgeleverd, kreeg ik op mijn falie van mijn va der." Een echtpaar, van wie de tuin aan de groenstrook grenst, is verdeeld over het beleid. „Ik vind het een grote rotzooi, ik heb nooit last gehad van hooi koorts, maar nu wel. En je ziet ook nog nauwelijks gezinnetjes, die hier 's middags komen pick nicken of luieren. Beleid? Dit is gewoon een bezuiniging, meer niet", zegt de man des huizes. Zijn vrouw wil de natuur wel een kans geven. „Wie weet groeien hier over een paar jaar wel orchideeën, kamille en klap rozen. Hartstikke mooi toch?" Een stuk verderop, bij de kinder boerderij, waren gistermiddag wel recreanten te vinden. De fa milie Thomas had juist in een hoog stuk gras haar stoeltjes ge plant. „Iedereen heeft wel wat te kla gen. Hondenbezitters klagen over het hoge gras, wij weer over hondenpoep. Zo is het al tijd wel wat", zegt meneer Tho mas. M. van Langevelde heeft wel be denkingen bij het maaibeleid. „Dit stukje is pas gemaaid, maar kijk eens naar links en rechts.dat moet je toch bijhou den? Zeker omdat de kreek, het enige mooie plekje in de buurt, veel mensen trekt." Gemeentewoordvoerder D. Tim- mers meldt dat bij de gemeente slechts één klacht over het maai beleid is binnengekomen. „Tij dens een presentatie, eind vorig jaar, was de stemming heel posi tief. Dit gebied moet zich de ko mende drie tot vijf jaar ontwik kelen, daarna evalueren we. Om dat er zo weinig klachten bij ons zijn gemeld, durven we toch voorzichtig te concluderen dat er ook waardering voor deze aanpak is." door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst heeft een manier gevonden om de communicatie met de Senio renraad te verbeteren. Op initia tief van gemeentesecretaris S. ter Wal gaat een delegatie van de Seniorenraad structureel in overleg met de diensthoofden van de gemeentelijke sector Wel zijn. Secretaris F. Moubis deelde dat gisteravond mee tijdens de ver gadering van de Seniorenraad. Die behartigt de belangen van een derde deel van het aantal in woners van de gemeente, de 55-plussers. De Seniorenraad had al meerde re keren geklaagd over gebrekki ge communicatie tussen de raad en de gemeente over zaken die (ook) voor de doelgroep ouderen van belang zijn. Periodiek over leg tussen de Seniorenraad en gemeentelijke topambtenaren moet daar verbetering in bren gen. De voorzitter en de secretaris van de Seniorenraad gaan voor taan zes weken voordat, een ge meenteraadsvergadering plaats vindt met de ambtenaren om de tafel. „Dat geeft ons de mogelijk heid eerder in te spelen op de ontwikkelingen die in de ge meente spelen en die voor oude ren van belang zijn", aldus voor zitter J. Stolte. De Seniorenraad werkt daar naast aan verbetering van de ex terne communicatie. Een flyer met informatie over doel en werkzaamheden van de raad is in voorbereiding. Veel ouderen blijken nog altijd niet of nauwelijks op de hoogte van het bestaan van de Senioren raad, laat staan dat ze weten wat de raad precies voor hen kan betekenen. Het is de bedoe ling dat de informatiefolder breed wordt verspreid. Hij moet bij huisartsen, apotheken, de bi bliotheek, het maatschappelijk werk, dorpshuizen en het ge meentehuis komen te liggen. Verder introduceert de raad spreekrecht tijdens vergaderin gen. Mensen die een kwestie aan de orde willen stellen, kunnen er voortaan hun zegje doen. Teken Buurtbewoner H. Breukink loopt dagelijks met zijn herders hond langs de waterkant. „Als dit een besparing moet zijn... er is al meerdere keren door bewo ners bij de gemeente gerecla meerd. Op een hondenuitlaatter- rein stond het gras een paar we- ken geleden zeker een meter hoog. Je vond je hond er niet meer terug! Mijn hond heeft de STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Sint Baafskerk, 20.00 uur: Orgelconcert San van Marion; AXEL - Zwembad Het Plaatje, 15.00 (uur:Kampioenschap Bommetjes; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: biljar ten, pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo- I gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- 1 ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan- sen; 19.30 uur; Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij bil jarten, fysio gym; 10.00 uur: Fysio gym; 10.30 uur; Engels;13.00 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Bridge, KBO; 14.00 uur: Internet café; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Handwerkclub de Vlijtige Liesjes; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten, spelmiddag; De Regen- boog, 13.00 uur: ANBO biljarten; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; Markt, dance feest; VOGELWAARDE - "t Gelaag, 13.30 I uur: Koersbal. Omer Gielliet staat naast een van zijn religieuze beelden, die tentoongesteld staan in Maria-Leeme. door Ronald Verstraten MARIA-LEERNE (B) -Maria-Leerne, enkele kilometers ten zuiden van Gent, staat momenteel vol met beelden, ver deeld over de dorpskern, het plaatselijk cultureel centrum en de tuinen van kas teel Ooidonk. Een veertigtal Belgische kunstenaars heeft er gezelschap van twaalf Duitsers. Slechts een enkele Nederlandse beeld houwer daartussen: Omer Gielliet uit Breskens laat religieuze kunst zien, ge hakt uit boomstronken van soms duizen den jaren oud. Het contact tussen het organiserend co mité en pastoor Gielliet is ontstaan bij een bezoek van de Maria-Leernenaars aan de St. Barbarakerk in Breskens. „Ze vroegen of ze er enkele van moch ten tentoonstellen. Ik vond dat wel goed voor een keer. Daarop hebben ze de beelden uitgezocht, want er staan er hier veel meer, ook buiten", zegt Giel liet. De beelden van Gielliet staan in de pa rochiekerk Sint-Jan de Doper, midden in het dorpje Maria-Leerne. De begraaf plaats is er een echt kerkhof, waar zui nig met ruimte is omgegaan. Blinkend hardstenen graven liggen er op slechts enkele meters van de eeuwigheid. Daar zijn de beelden van Gielliet uitstekend op him plaats. In een massief en gerond blok is een hol te uitgehakt. Er is een menselijke figuur in te zien, die om hulp schreeuwt. Slin gerend is een tekst aangebracht. „Ik heb uw leed gezien, uw roepen gehoord. Ik ken uw lijden en daal af om u te be vrijden", citeert Gielliet uit Exodus. Een schijnbaar zwartgeblakerd beeld ('Jonah') leidt naar de ingang van de kerk, waar aan weerskanten van de deur twee druivelaars zich hebben la ten strikken door vitrage. De schoonheid van 'David' is niet te be schrijven. 'Adam' is van moeraseik en ernaast hangt het gedicht Genesis van Herman de Coninck „..hij had de ber gen gezien en de zee/het laden en het lossen van de drukte/waar je rustig van werd/en de grote hetzerige gebaren van de wind/ van kom mee, kom mee en nie mand volgde". Lichter van kleur groepen de uit pere laar gevormde 'Emmaüsgangers' sa men, terwijl donker cederhout van twin tigduizend jaar oud (opgegraven in Ter- neuzen), de 'Geboorte' symboliseert. Acaciahout geeft dan weer gestalte aan foto Peter Nicolai 'In uw licht zie ik het licht'.Theater zaal/artiestenzolder 't Molenhuis is het hart van de tentoonstelling 'Leiedorp vol beelden'. Comitévoorzitter Roger Bombeke vertelt dat de tentoonstelling voor de elfde keer wordt gehouden en voor een deel leunt op uitwisselingscon tacten met het Duitse Rheinbach. Maar eigenlijk is het allemaal al in 1964 be gonnen met een openluchttentoonstel ling van beeldhouwwerken in de 'hovin gen' van het kasteel Ooidonk, dat een kilometer buiten het dorp ligt. In 't Molenhuis zelf zijn enkele tiental len moderne, kleinere beelden te zien in verschillende materialen. De tentoonstelling in Maria-Leerne duurt tot 6 augustus en is dagelijks open, behalve op maandag. De toegang is gratis. De beelden van Omer Gielliet in en bij de St. Barbarakerk in Bres kens zijn van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Het voorstel om 250.000 euro uit te trekken om de flora en fauna langs wegen, waterkeringen en waterlopen in kaart te brengen, kwam het da gelijks bestuur van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gisteren op stevige kritiek te staan van de hoofdingelanden. „Is dat wel noodzakelijk", wilde hoofdingeland F. Michielsen in de algemene vergadering weten. „Kan dat niet goedkoper als je een natuurbeschermingsorgani satie inschakelt?" Ook J.P. Hageman vond een kwart miljoen euro veel te veel geld. Hij was bang dat het be drag nog wel eens kon oplopen. „Ik stem niet in met een blanco cheque." De inventarisatie is nodig om te bekijken of er beschermde plan- ten- en diersoorten aanwezig zijn. Het waterschap is ver plicht dit te doen in het kader van de Flora- en Faunawet. Ook is het door de beschikbaar heid van die informatie moge lijk om het huidige maaibeleid van het waterschap in wegber men en langs waterkeringen of waterlopen aan te passen. Nu moeten maaiwerkzaamheden bij voorkeur na het broedsei- zoen worden uitgevoerd (na 15 juli). Zodra het waterschap ech ter beschikt over de resultaten van de inventarisatie, is maaien voor die datum ook mo gelijk. A. Paauwe vroeg het dagelijks bestuur het voorstel terug te ne men. „Je gaat inventariseren zonder achterliggend plan. For muleer eerst eens een onderzoeksopdracht en daarna hoeveel het kost." P. van Veen-de Rechter sloot zich hier bij aan. J. Rosendaal-Dees zei zich zor gen te maken over de veiligheid van schoolgaande kinderen. „Als er in de berm beschermde planten worden aangetroffen, mag het hoge gras niet gemaaid worden. De flora en fauna is dus belangrijker dan de veiligheid van kinderen." C. van Schaik wees erop dat er terecht reke ning gehouden moet worden met de Flora- en Faunawet. „Maar verlies de verkeersveilig heid ook niet uit het oog. Dus maaien op de plekken waar het nodig is en wachten met andere plekken." Voorstel Het dagelijks bestuur was ech ter niet van plan om het voorstel in te trekken. Gezworene F. Ha melink: „We hebben als water schap gewoon de wet uit te voe ren. Zo is het en niet anders. Bo vendien moet je oog hebben voor de natuur. Dat alles laat echter niet onverlet dat de ver keersveiligheid bij het water schap voorop blijft staan. Boven dien is het hard nodig dat wij vanaf 15 mei kunnen gaan maaien. Anders zijn wij er niet op tijd mee klaar." Dat de klus een kwart miljoen Opa staat terecht voor ontucht MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Hulst moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoor den voor een zedenmisdrijf: het plegen van ontucht met zijn zevenjarige kleindochter, en bezit van kinderporno. De man heeft seksueel getinte foto's van het slachtoffertje en haar vijfjarige zusje genomen en de naaktfoto's op zijn computer gezet. Officier van justitie M. Overmeer had gis teren sterk de indruk dat de verdachte zich nog steeds niet realiseert wat hij het jonge gezin heeft aangedaan. De officier eiste 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 129 dagen voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en verplicht re- classeringscontact. Ook als dat een klinische behandeling voor seksuele delinquenten in Rotterdam inhoudt. De Hulstenaar beweerde dat de bijwerking van medicij nen zijn (seksueel) gedrag had beïnvloed, maar de officier geloofde daar niets van. „Waarom heeft u dan tegen uw kleindochter gezegd dat het een geheimpje moest blij ven?" Als het aan de officier ligt krijgt de man, die ten tij de van het zedenmisdrijf in Terneuzen woonde, een con tact- en straatverbod opgelegd. Uitspraak op 19 juli. Brede welzijnsorganisatie in Hulst HULST - De gemeente Hulst krijgt in de toekomst een brede organisatie die zich richt op uiteenlopende welzijn- staken. Het hoofd van de gemeentelijke sector samenle ving, F. Strooband, schetste dat perspectief gisterochtend tijdens de vergadering van de Seniorenraad. Strooband kwam op uitnodiging van de ouderenraad samen met hoofd P. Saeij van de afdeling sociale zaken en werkgele genheid uitleg geven over de invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) in de gemeente Hulst. De twee ambtenaren verduidelijkten, dat niet alle taakvelden van deze wet met ingang van 1 januari vol gend jaar al door de gemeenten worden ingevuld. Het ac cent ligt in eerste instantie op het aanbieden van huishou delijke hulp, collectief vervoer en hulpmiddelen zoals rol stoelen in het kader van de huidige Wet Voorzieningen Gehandicapten. Man tijdens sporten belaagd HULST - Een 39-jarige man uit Hulst is woensdagmid dag tussen acht en negen uur in de Moerschansstraat in zijn woonplaats door enkele onbekenden zonder reden mishandeld. De man was honkbal aan het spelen op een veldje toen een onbekende jongen al roepend en tierend aan kwam fietsen. Toen de man naar hem keek, stapte de onbekende af, liep naar hem toe en spuugde hem in het ge zicht. Hierna kwamen er nog zes personen bij en werd hij door de hele groep mishandeld. Hij kon zich verdedigen met de honkbalknuppel. Hij raakte gewond aan zijn" hoofd, zijn rug en zijn knie en moest naar de huisartsen post. De politie heeft de zaak in onderzoek. Kaarten voor Kenia uitverkocht HULST - De wenskaartenactie van de Stichting Buru Nyakwere Nederland (SBNN) heeft in totaal bijna vijfdui zend euro opgeleverd, bedoeld voor ontwikkelingsprojec ten in het Keniaanse dorp waaraan de stichting haar naam ontleent. De meeste kaarten werden huis-aan-huis aan de man gebracht. Eind juni waren ze uitverkocht. Dit jaar gingen werden 1123 sets verkocht. Van de provincie kreeg SBNN voor de actie een subsidie van 500 euro. euro kost, heeft volgens de ge zworene te maken met het feit dat een extern bureau de inven tarisatie moet doen. „De deskun digheid bij het eigen personeel is te gering." Angst voor over schrijding van het budget was volgens hem helemaal niet no dig. Omdat de algemene vergadering niet voetstoots akkoord wilde gaan met het voorstel, stelde dijkgraaf W. de Graaf een stem ming voor. Het voorstel om de flora en fauna langs 1400 kilo meter wegen, 76 kilometer wa terkeringen en 120 kilometer wa terlopen in kaart te brengen haalde het. Uiteindelijk stem den vier van de eenentwintig aanwezige hoofdingelanden te gen. door Raymond de Frel GROEDE - De Stichting Zomer avondconcerten aan Zee houdt elke woensdag in juli en augus tus een concert in verschillende kerken in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Het internationale a capella kwartet Rusalki vertolkt woens dag 12 juli in de hervormde kerk van Hoofdplaat folkloris tische liederen uit Rusland, Egypte, Pakistan en verschillen de Europese landen. De arrange menten zijn gemaakt door de in Sint Petersburg geschoolde Ta- tiana Kouzovkina. Op het pro gramma staan liedjes over lief de, dood, verlangen en de grootsheid van de natuur. Een week later is de doopsgezin de kerk in Aardenburg het de cor voor een concert van violis te Ann Vancoillie en percussio nist Rudi van der Veken. Zij brengen hedendaagse muziek voor viool en percussie, in de hoop componisten aan te zetten voor deze ongewone bezetting te schrijven. Hun programma laat zich omschrijven als een confrontatie tussen J.S. Bach en Wim Hendricks. In de hervormde kerk van Cad- zand geeft woensdag 26 juli het Amsterdams Windquintet een concert. Deze vijf jonge muzi kanten spelen traditionele en be kende werken, maar ook klassie ke en hedendaagse composities. Avner Geiger (fluit), Dorine Schoon (hobo), Hanka Clout (klarinet), Ellen Bayens (hoorn) en James Aylward (fagot) spe len werk van onder andere Dan- zi, Dvorak en Milhaud. De Poolse harpiste Hanna Gro- ciak en Australische fluitiste Wendy Quilan maakten furore als solisten van diverse orkes ten. In de hervormde kerk van Nieuwvliet spelen zij woensdag 2 augustus composities van on der andere Donizetti, Rossini, Ravel en Bartok. Fortepiano Een week later treedt pianiste Els Flement op in de hervormde kerk in Retranchement. Haar grote liefde is de fortepiano, waarop ze het raffinement en de kracht van de achttiende eeuwse muziek wil etaleren. Fle ment brengt werken van Haydn, Mozart, Beethoven en Clementi. In de hervormde kerk van Groe- de speelt de eigentijdse groep Aranis woensdag 16 augustus ei gen composities, improvisaties en hevige solo's. Vlamingen Jo ris van Vinckenroye (contra bas), Linde de Groof (viool), Liesbeth Lambrecht (viool), Marjolein Cools (accordeon), Ja- na Arns (fluit), Axelle Kennes (piano) en Stijn Denys (gitaar) begeven zich tussen hedendaags klassiek, postrock en folk. De serie zomeravondconcerten wordt woensdag 23 augustus in de hervormde kerk van Cad- zand afgesloten door Les Goüts-Authentiques. Wim Van- debossche (fluit), Benoit Lau rent (blokfluit), Piet Yckers (viool) en Jan Devlieger (klave cimbel) spelen barokmuziek van onder andere Telemann, Couperin en Rameau. Alle concerten beginnen om 20.00 uur. GROEDE - Dansen aan zee op zomerse beats van goede dj's ge combineerd met live muziek, het kan deze zomer weer in Groede tijdens Natural. „Liefhebbers van housemuziek moeten het altijd verder weg zoeken, omdat hier niets te bele ven is", legt Johan Erasmus (23, Breskens) uit. Samen met de 22-jarige Niels Pielaat uit Hoofdplaat organiseert hij on der de naam Lance Donny weer twee dancefeesten om jon geren de kans te geven dicht bij huis uit hun dak te gaan. De Natural-edities van vorig jaar waren een daverend succes. Daarom besloten de jongens door te gaan met het organise ren van de dancefeesten. De eer ste editie van deze zomer staat gepland op vrijdag 14 juli met dj's Cleon Macnack, Mitch La zy, Lance en saxofonist Ice-B to theZ. Op vrijdag 4 augustus is het de beurt aan dj's Smith Davis, Sa turn en Donny en saxofonist Jas per van Damme. Iedereen vanaf 18 jaar is wel kom in Beachclub Carrousel, Zeeweg 10 in Groede. Voor meer informatie: www.l-d.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37