PZC Boer blijft belangrijk aan kust Altijd giertij op de Westerschelde 17 Kleine veranderingen in gebiedsplan Waterdunen Ik zal ze missen, die kranen Boerenkamer verhuist naar Agrimuda 30% tot 80% Dierenleed Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes loor^en Midden-Zeeland; 0113-315520; >eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 7 juli 2006 Pijprokers trots op traditie editie Zeeuws-Vlaanderen j Hoor Frank van Cooten OOSTBURG - De landbouwsec tor blijft een volwaardige plek houden in de kuststrook van West-Zceuws-Vlaanderen. Zo ij wordt zo snel mogelijk duidelijk waar het project Waterdunen bij Breskens precies komt en krijgen boeren de absolute ga rantie dat het inlaten van zout water niet schadelijk is voor om liggende landbouwpercelen. Voorzitter T. Kramer van de ge- iscommissie West-Zeeuws- Vlaanderen en burgemeester J.Sala van de gemeente Sluis maakten dat gisteren bekend na overleg tussen beide partijen. Dit overleg werd gevoerd naar aanleiding van de accentveran deringen die het nieuw dage lijks gemeentebestuur wil aan brengen in het gebiedsplan Na tuurlijk Vitaal, waar het project Waterdunen onderdeel van is. Waterdunen behelst in grote lij nen de verplaatsing van cam- g Napoleonhoeve, de bouw van een groot aantal vakantie woningen op een eiland om- j ringd door zout water en zo'n tweehonderd hectare aan nieu we natuur. Verontruste boeren verenigden zich in een stichting. Omdat de gebiedscommissie in eerste in stantie koos voor een groot zoek- gebied voor Waterdunen, waren boeren onzeker over hun toe komst. Het Sluise college nam het op voor deze boeren. „Als een belangrijke groep een ver ontrust signaal afgeeft, is dat 1 punt van zorg. Als boeren de indruk hebben weg te moe- jen uit de kuststrook, moeten ^vij voor ze opkomen", zei burge meester Sala gisteren. Kramer vond het geen enkel pro bleem het gebiedsplan 'op accen ten' aan te passen. Om het grote aantal zoekgebieden, volgens Kramer toen nodig om grondspe- culatie te voorkomen, terug te brengen wordt zo snel mogelijk bekendgemaakt waar Waterdu nen komt. Ook wordt duidelijk gemaakt welke maatschappelij ke meerwaarde Waterdunen heeft. Het gaat dan om zaken als werkgelegenheid en de voor delen voor de middenstand. Aan boeren wordt uitgelegd hoe ze hun voordeel kunnen doen met zout water. Het kan dan gaan om andere teelten, zoals zeekraal en lamsoor en het kwe ken van bijvoorbeeld zeeaars. „Naast de perspectieven voor de landbouw leidt de bijsturing van het gebiedsplan ertoe dat het Sluise college volop de schouders blijft zetten onder de uitvoering van het programma zoals Waterdunen. aldus Kra mer. Volgens Sala heeft binnen het college nooit het idee ge leefd de medewerking aan Na tuurlijk Vitaal in te trekken als de accentverschillen niet door de gebiedscommissie gehono reerd zouden zijn. De gebiedscommissie zet zich ook in voor de mogelijkheden van particulier natuurbeheer, een wens van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen, en probeert zoveel mogelijk maat werk te leveren voor de particu liere boer. Aan de keukentafel wordt besproken hoe de boer zijn toekomst ziet. Wil hij stop pen, juist uitbreiden of zijn be drijf verplaatsen naar het ach terland. „We proberen zo veel mogelijk rekening te houden met hun wensen", aldus Kramer. VLISSINGEN - De Schelde en "Vlissingen blijven onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het is alleen sinds gisteren nog moeilijker te zien, treurt Rinie de Jonge, oud-werknemer van de scheepswerf. De kranen bij de Dokhaven die het silhouet van Vlissingen zo lang mede bepaalden, zijn weg. Gisteren is één van de kranen verplaatst naar een ander deel van de binnenhaven, voorbij de Koningsbrug. Rinie de Jonge kon de kranen altijd zien staan vanuit zijn huis in de Callenfelsstraat, in de Vlissingse rooie buurt. Woensdagavond nog zag de oud-werknemer van de Schelde hoe mannen in de kraan be zig waren. Maar dat is definitief voorbij, nu de kranen weg en ver huisd zijn. „Ik zal ervoor op pad moeten. Dat is toch wel een gemis hoor." foto Ruben Oreel File door gekantelde vrachtwagens SINT-GILLIS-WAAS - Het verkeer op de autosnelweg E34 (Expresweg) in de richting van Antwerpen was giste ren gedurende enkele uren ontregeld door een ongeval met een vrachtwagen. Het ongeval vond plaats rond half-' drie. Door nog onbekende oorzaak botste de chauffeur van een tankwagen die gevuld was met een waterige chlooroplossing' ter hoogte van Sint-Gillis-Waas tegen de vangi'ail, waarna de vrachtwagencombinatie kantelde. Volgens burgemeester R. Audenaert van Sint-Gillis-Waas lekte de vrachtwagen niets van zijn lading, maar ont stond een gat in het koelwatersysteem van de truck. In de staart van de file die daarop ontstond, botste een tankwagen die geladen was met zwavelzuur op een ande re vrachtwagen. Ook hier bleef de tank met de gevaarlij ke inhoud heel. De betrokken chauffeurs kwamen met de schrik vrij. De bestuurder van de eerste vrachtwagen raakte wel gewond en is met de ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. De brandweer van Sint-Gilis-Waas en de brandweer van Sint-Niklaas pompten de inhoud van de tankwagens over in andere voertuigen. Protest tegen wegenvignet ELLEWOUTSDIJK - De ANWB en de provincie zijn fel tegen de plannen van de Belgische overheid om een we genvignet in te voeren. Gedeputeerde T. Poppelaars heeft gisteren brieven gestuurd naar het kabinet met daarin het verzoek krachtig te protesteren tegen de plannen om van af 1 januari zo'n vignet in te voeren. Hij wees erop dat met name de Zeeuws-Vlamingen onevenredig zwaar wor den getroffen door invoering van zo'n vignet, dat waar schijnlijk zestig euro gaat kosten. Hij nodigde hoofddirec teur G. van Woerkom van de ANWB uit om "het provincie voorbeeld te volgen. Tot blijde verrassing van de gedepu teerde zei Van Woerkom dat gisteren ook brieven van zijn organisatie naar de Belgische overheden zijn gestuurd. Daarin wordt volgens hem stelling genomen tegen dat plan. Volgens Van Woerkom mag het niet zo zijn dat de Europese hoofdstad straks alleen bereikbaar is voor Euro peanen met een vignet achter hun voorruit. Axelaar mishandeld door viertal AXEL - Vier mannen hebben een 41-jarige man uit Axel woensdagavond rond tien uur mishandeld in de Willem de Zwijgerlaan in zijn woonplaats. Onder de daders be vonden zich twee bekenden van het slachtoffer. Er ont stond een vechtpartij, waarbij de Axelaar gewond raakte aan zijn knieën, ellebogen en ogen. Oorzaak van de mis handeling is een langlopend conflict tussen de 41-jarige en een van cle twee bekenden. door Raymond de Frel SINT-ANNA-TER-MUEDEN - De Cadzandse boerenkamer krijgt een plek in het landbouw museum Agrimuda in Sint-An- na-ter-Muiden. Het pronkstuk van de museum collectie van de gemeente Sluis was jarenlang dé publiekstrek ker van het Streekmuseum in IJ- zèndijke. De uit 1850 daterende kamer moest echter eind vorig jaar wijken voor de inrichting van het Frontiermuseum, dat volledig in het teken staat van de geschiedenis van Prins Mau- rits in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Met pijn in het hart liet het mu seumbestuur toen de kamer, kle derdrachten, sieraden en trek paardenafdeling naar een op slagdepot van de gemeente transporteren. De belofte dat de collectie later in een ander mu seum opnieuw zou worden ten toongesteld, verzachtte het leed van het vertrek. „Toen is gezegd dat de kamer opnieuw wordt op gebouwd in een boerenmu- seum", zegt conservator A. Wil- leboordse van de gemeente Sluis. Willeboordse bevestigt dat de Cadzandse boerenkamer een plek krijgt in landbouwmuseum Agrimuda in Sint-An- na-ter-Muiden. De kamer moet een impuls geven aan het bezoe kersaantal van het landbouwmu seum, dat nu blijft steken op een gemiddelde van tweeduizend per jaar. „We denken voortdu rend na hoe we meer bezoekers naar Agrimuda kunnen trekken. Ce Cadzandse kamer speelt daarin een voorname rol. Ik denk ook dat de boerenkamer hier veel beter tot zijn recht komt dan in bijvoorbeeld een klein, nieuw museum in Cad- zand." Willeboordse stelt dat de ge meente Sluis met acht musea aan de limiet zit. „Daarom kun nen we beter inzetten op kwali tatieve verbeteringen van de hui dige musea dan op uitbreiding van het aantal. Je moet ook op passen dat de musea elkaar on derling niet gaan beconcurreren met dezelfde thema's." De Sluise conservator wil nog niets kwijt over het tijdstip waarop de kamer naar Agrimu da wordt verplaatst. Wille boordse: „Maar dat het gebeurt, is zeker." Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Trossen los Zet hem een schipperspet op en hij kan zo doorgaan voor Kapitein Iglo. Geboren en geto gen Terneuzenaar Piet van Driel (63) heeft van jongsaf een nau we band met het water. Als kind uit de oude binnenstad zwom hij in het Kanaal Gent-Terneu- zen en speelde bij de Vluchtha- ven. En natuurlijk zat hij bij de Zeeverkenners. Daaraan heeft hij z'n voorliefde voor de Wester schelde overgehouden. Deson danks bracht hij nagenoeg z'n hele werkzame leven door ach ter een bureau, eerst bij justitie, later bij de gemeente Terneu- zen. Het begon allemaal met een sloep van een zeeschip, die z'n vader ombouwde tot zeilsloep. Daarna was er even een visboot- je, snel gevolgd door een Schel- deschouw, een motorboot en een tweemaster. Nu varen hij en z'n vrouw Ineke alweer jaren rond met het motorjacht Jolly Jum per (type Princess 33, gebouwd in Plymouth, met twee krachti ge Ford Mermaid-motoren). In de zomermaanden stappen ze vrijdagsavonds aan boord en 's maandagsochtends weer aan de wal. Tochtjes naar de Vlaam se kust, naar Blankenberge, maar ook naar de Grevelingen en de Oosterschelde. Maar voor al op de Westerschelde. „Het aantrekkelijke aan de Zeeuwse wateren is het open karakter. Ik vaar hier liever dan op zo'n sloot ergens verder weg in Ne derland." Piet en Ineke vormen aan boord een goed team. Ineke 'doet' de trossen en dat doet ze verduveld handig. Logisch, haar vader was sleepbootkapitein en ze heeft nu eenmaal veel kennissen in de binnenvaart. Een meid van het water dus. Natuurlijk kennen ze de verhalen over ruzies tussen echtparen bij het schutten in Piet en Ineke van Driel aan boord van de Jolly Jumper in Terneuzen Leukste plekje: Piet en Ineke van Driel mogen graag buiten om naar Blankenberge varen, daar afmeren in de jachtha ven om op de boulevard een terrasje te pikken. Een lekke re Rodenbach en een portie garnalen. Of via het kanaal naar Gent en doorvaren tot achter het Justitiepaleis bij de Lindenlei. Je zit direct in het hartje van de stad. Beste plek om te eten: Geen twijfel mogelijk: het drijven de clubgebouw van Neusen. Uitbaatster Jolanda serveert er een vispannetje met friet voor Piet en garnalenkroke- ten voor Ineke. Topkwaliteit en... spotgoedkoop. Ook in het clubhuis van de water sportvereniging in Sint-Anna- land is het goed consumeren. Tip van Piet: Zorg dat je op de Westerschelde buiten het hoofdvaarwater blijft en on derschat vooral de snelheid van de zeeschepen niet. Ver trouw je het niet, steek dan niet voor een naderend zee schip over, maar wacht even. Door uit te luisteren op de ma rifoon kom je veel, zo niet al les te weten over de gedragin gen van de scheepvaart om je heen. een sluis. De woedeuitbarstin gen van de gelegenheidskapi tein als z'n vrouw (lees: ma troos) in de fout gaat bij het af meren... Van Driel: „In de sluis van Muiden is het een attractie. Maar het ligt echt niet altijd aan die mensen. Het kan ook te ma ken hebben met de soms verra derlijke onderstroom in een sluis. En heb je dan van voren een touwtje vastgemaakt, dan krijg je de kont van je schip soms met geen mogelijkheid meer tegen de sluismuur. Je ziet het hier in de sluizen van Ter- neuzen ook wel. Dan heb je van die Belgen, die enkel het Vlaam se binnenwater gewend zijn en dan met hun motorboot als een drol in een pispot liggen te tol len. Ja, 't is natuurlijk ook een kwestie van bekwaamheid." Piet van Driel is voorzitter van de watersportvereniging Neus en, die in de oude Veerhaven be schikt over negentig ligplaatsen voor 'de gewone man'. Van arts tot automonteur, iedereen kan voor weinig geld lid worden. Neusen is een schoolvoorbeeld van zelfwerkzaamheid en saam horigheid. „We kunnen het club- en liggeld laag houden dankzij het feit dat we allemaal de handen uit de mouwen ste ken. Dat moet ook wel, want we hebben nooit een cent subsidie gehad. Erger nog, door het trage handelen van de gemeente bij de herinrichting van de haven, staat onze ontwikkeling hele maal stil." Zeekraal Maar Van Driel en de zijnen la ten het sjagrijn over die lakse houding én over al die beperken de regeltjes waarmee de water- sport wordt geconfronteerd, ach ter zich als ze de Westerschelde opvaren. Met een ploegje naar de Schaar van Waarde om er zee kraal te plukken, naar de Pauli- napolder voorbij de Braakman haven (een middagje voor anker in de zon) of langs de Hooge Pla ten met z'n zeehonden naar Bres kens voor een potje bier en een visje. Nee, in de Koopmansha- ClOOO NIEUWERKERK is voortaan iedere zaterdag geopend tot 20.001 geen fratsen, dat scheelt (Advertentie) Welk model geniet uw voorkeur? Nu 20% t/m 40% korting op onze topmodellen. Snel leverbaar! msn de Jonge Hoek van Dijke Li LU modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (Industrieterrein Noordzak) Helnkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl (Advertentie) cMciamoi/oie 6i/' jVot foto Camile Schelstraete ven in Vlissingen komen ze niet. „Daar hebben ze liever geen pas santen die voor een halve dag af meren. En het haventje van Hoe- dekenskerke zou eens moeten worden uitgebaggerd. Je kunt er alleen bij hoog water binnen; en dan maar voor een paar uur. Paal idem dito." Van Driel ver wacht heel wat van de geplande jachthaven in Perkpolder. Hij kent de Westerschelde zoals gezegd als z'n broekzak. „Maar door die verdieping is er wel heel wat veranderd. Ontzettend veel stroming. De stroming die je vroeger alleen bij giertij had, heb je nu permanent. En ook de zandplaten verlopen. Wil je rust, dan ga je naar de Ooster schelde. Van de Westerschelde hebben veel mensen angst. Ach, het is gewoon een kwestie van goed zeemanschap. Je moet op letten wat je doet en er rekening mee houden dat die zeeschepen vaak sneller varen dan je ver wacht. Dan is er niks aan de hand." Wout Bareman Wij vernieuwen onze showroom en bieden U daarom een groot deel van onze collectie aan voor zeer speciale prijzen! kasten banken fauteuils tafels stoelen bedden verlichting Kapitale Kortingen van Joosse Interieurs Langstraat 2-4, ArNEMUIDEN, tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag, 9ÓÓSS6 iG>' 1 - •- zeeuwse almanak Ze kunnen bijna niet meer wachten. Het vertrek naar een Franse camping, over an derhalve week, houdt de Mid delburgse broers Rik (10) en Chiel (8) steeds meer bezig. Ze zien zich al in het zwem bad liggen, over het voetbal veld rennen en aan overheer lijke ijsjes likken. Voor het eerst slapen ze samen in een kleine tent, die door papa wordt opgezet. Met hun hulp dat wel. Chiel weet precies welke taak hij op zich neemt. „Ik zal die...eh...eh...palingen wel in de grond slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35