Zeeuwland weer in de race Slangen voelen om ze te helpen PZC PZC De spanning was vaak voelbaar Asielzoekersgezin staat weer op straat Laatste voorstelling Stormkracht CDAVVD en PvdA positief over alsnog afstoten dorpshuizen weekenddiensten Vol programma Visserijdagen in Bruinisse i rfnnrEsme Soesman BRUINISSE - Noem iets en het het is er; het programma tijdens de Visserijdagen Bruinisse is lang en gevarieerd. Bijzonder hoogtepunt is het optreden van de Duitse acrobatenfamilie Ge- schwister Weisheit. Hun shows zijn een extraatje vanwege het 45-jarig bestaan Van de Visserij dagen, die van donderdag 13 tot en met zaterdag 15 juli worden i gevierd. De hogedraadgroep, bestaand uit drie generaties artiesten, 1 voert onder meer een nostal gische, met humor doorspekte show op, waarbij met een veloci- pède over het hoge draad wordt gereden en een menselijke pira mide gevormd wordt, 's Avonds volgt een tweede show met on- der meer motoren op dertig me ter hoogte (Havenplateau, vrij dag 13.00 en 19.00 uur, zaterdag 10.30 en 19.30 uur). Woensdagavond wordt de af trap voor het festijn gegeven in de feesttent bij café-restaurant Storm. Daar wordt afscheid ge nomen van Miss Visserij 2005 Marleen Klink. Een dag later volgt de officiële opening (14.00 uur) met de aankomst van de nieuwe miss in de haven. Dan beginnen ook de creativiteits- markt, boekenmarkt en kermis. Vrijdag gaat de braderie in het dorp om 10.30 uur van start. Er is een palingrookwedstrijd en optredens van drie verschillen de schippers- en shanty koren. Die dag is er tussen 13.00 en 19.00 uur culinaire boulevard op het Havenplateau. De maritieme bedrijvenpresenta- tie staat op zaterdag op het pro gramma. Evenals een pyamapar- ty in 't Veerhuis en een grote vlootshow van de Bruse vissers vloot. Ook deze laatste dag ken merkt zich door heel veel mu ziek, met als afsluiting een groots vuurwerk (22.30 uur). In de binnenhaven van Stellen dam wordt morgen de traditio nele Vlaggetjesdag gehouden. Die dag wordt de Goereese vis sersvloot traditiegetrouw feeste lijk gepresenteerd, met brade rie, kermis, ambachten en een vlootschouw. De officiële ope ning is om 11.00 uur. Onderzoek naar dode man in trappenhuis MIDDELBURG - De technische recherche heeft gisteravond spo renonderzoek gedaan in een wo ningcomplex aan de Neder- straat in Middelburg. In het trappenhuis van het pand was woensdag rond vijf uur 's mid dags een dode man gevonden. Volgens een woordvoerster van de politie is besloten om het pand te onderzoeken omdat gis teren niet duidelijk was gewor- den waaraan de man is overle den. De identiteit van de man is be kend, maar de politie wilde die niet bekendmaken. Ook over an dere bijzonderheden deed de po litie gisteravond geen medede lingen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.n! Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Water, wind, maan en aarde werden beeldend neergezet door de spelers van Theater Kwark. door Piet Kleemans OUWERKERK - Alles zat erin: diepge worteld geloof, verbijsterend ongeloof, machteloze woede en panische angst. En de allerlaatste voorstelling van Stormkracht door theater Kwark werd daar gespeeld waar het ook begon: bij de caissons in Ouwerkerk. Een bijzon der afscheid van een bijzondere voor stelling. Het decor voor de 221e en laatste voor stelling van het stuk was even simpel als veelzeggend: het doorleefde beton van één van de caissons waar het gat in de dijk bij Ouwerkerk destijds werd ge dicht. Een stapel ruwe dekens, een oude radio en wat kledingstukken. En vier acteurs die elk meerdere rollen spelen. Om te beginnen dat van de elementen: de wind, het water, de maan (die met haar aantrekkingskracht voor vloed zorgde) en de aarde die het slachtoffer van het samengebald natuurgeweld werd. Het verhaal van Stormkracht is het ver haal van drie jonge mensen die door het lot aan elkaar overgeleverd zijn: boe rendochter Sara die naar een feest gaat met wethouderszoon Gilles. Een feest dat ruw verstoord wordt door de zieden de storm. Een storm die door sommigen gebagatelliseerd wordt, maar door boe renzoon Jan wel op waarde wordt inge schat. Korte, heftige scenes zetten ver halen achtereenvolgens van de burge meester die de ernst van de zaak niet in ziet en de dijkgraaf die zijn autoriteit aangetast ziet door rebelse Jan. Waarna de draad van het verhaal weer wordt op gepakt met de vlucht naar veiliger oor den door de drie jonge mensen die uit eindelijk op de zolder van een boerderij tje belanden, waar zij in het gezelschap verkeren van een diepgelovige vrouw. Een vrouw die gelaten constateert dat de stormvloed de wil van God moet zijn. „De heer heeft zijn gezicht van ons afgewend." Authentieke gegevens als het feit dat 'Hilversum' weigerde de zender in de lucht te houden en halsstarrig om 12.00 uur afsloot met het Wilhelmus en het feit dat zowel de dijken als de vloed planken slecht waren, worden knap ver mengd met het romantische verhaal van een opbloeiende liefde. Dat Stormkracht zo'n vlucht zou ne men had acteur/artistiek leider Fran cois Vervaet nooit verwacht. „Storm kracht heeft theater Kwark veel ge bracht: een impresariaat en beginnende bekendheid door heel Nederland." Kwark heeft het stuk, feitelijk bedoeld voor kinderen, overal in Nederland op gevoerd. Op scholen, in gymzalen en jon gerencentra. Op plaatsen waar de wa- door Esme Soesman ZIERIKZEE - De fracties CDA, WD en PvdA staan niet afwij zend tegenover het opnieuw be zien van Zeeuwland als mogelij ke kandidaat voor de overname van dorpshuizen op Schouwen- Duiveland. Wethouder R. van der Wekken zet de verschillende mogelijkheden de komende tijd op een rij. Nu het traject van Europese aan besteding van de accommoda ties niets heeft opgeleverd, staan alle opties weer open. Met alle consequenties van dien, blikte wethouder R. van der Wekken gisteravond in de com missie samenleving en bestuur alvast vooruit op enkele afwe gingen. Als de gemeente de ge bouwen behoudt, levert dat een flinke kostenpost op. Bovenop de halve ton waar in de begroting rekening mee is ge houden, zal er dan nog eens zo'n vier ton extra voor onderhoud moeten worden gevonden, schetste hij. Ook aan het terugkomen op het eerdere plan om de zogenaamde sterke dox-pshuizen te behouden en de rest af te stoten, kleeft een grote 'maar'. „We hebben twee jaar geleden de commotie ge zien. Kunnen en willen wij ons die maatschappelijke onrust ver oorloven?" Volgens J. Hoeijmakers van Alert! hoeven al die afwegingen niet te worden gemaakt. Zijn partij zet in op het in eigen han den houden van de dorpshuizen, omdat dat volgens zijn bereke ning slechts 56.000 euro meer kost dan de verkoop-en-huui-te- rugconsti'uctie die de gemeente voorstaat. Een bedrag dat vol gens hem gevonden kan worden in het doelmatiger laten werken van het eigen ambtenarenappa raat. Die insteek wekte irritatie bij CDA, PvdA en WD. Evenals Hoeijmakers' voorstel om een maatschappelijke discussie te voeren over de vraag of dorps huizen al dan niet een gemeente lijke kerntaak zijn. D. Meulblok (VVD), N. de Danschutter (CDA) en H. Winfield (PvdA) ga ven stuk voor stuk aan het be houden en bevorderen van leef baarheid wel degelijk als een kerntaak van de gemeente te be schouwen, maar gebouwenbe heer zeker niet als kerntaak te zien. Procedure Wat er nog mogelijk is na de 'mislukte' aanbestedingsproce- dure, is echter hamvraag. Ver koop aan voormalig kandidaat De Swart Vastgoed is definitief van de baan. De gemeente bestu deert zelfs de mogelijkheid een juridische procedure tegen De Swart te beginnen wegens het niet nakomen van afspraken. Woningbouwcorporatie Zeeuw land viel eerder als gegadigde af omdat ze het minimumbedrag van 4,5 miljoen bood, gekoppeld aan een betalingsregeling. „Mis schien moe'ten wë dan langer wachten op het geld, maar als we maar kunnen beuren", ver- woordde Meulblok de wens van zijn partij om tot een dergelijke oplossing te komen. Ook J. van de Berge van de CU gaf aan best bereid te zijn water bij de wijn te doen, mits juridisch en an derszins kloppend. „Als we de pxijs gaan verlagen, had een an dere partij het misschien ook wel gewild." vrijdag 7 juli 2006 Opa staat terecht voor ontucht MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Hulst moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoor den voor een zedenmisdrijf: het plegen van ontucht met zijn zevenjarige kleindochter en bezit van kinderpoimo. De man heeft seksueel getinte foto's van het slachtoffertje en haar vijfjarig zusje genomen en de naaktfoto's op zijn computer gezet. Officier van justitie M. Overmeer had gis teren sterk de indruk dat verdachte zich nog steeds niet realiseert wat hij het jonge gezin heeft aangedaan. „U voelt zichzelf het slachtoffer, maar u bent de dader. Uw kleindochtei-s zijn het slachtoffer", sprak de officier. Ze eiste 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 129 dagen voor waardelijk, 240 uur werkstraf en verplicht reclasserings- contact. Ook als dat inhoudt een klinische behandeling voor seksuele delinqueten in Rotterdam. Als het aan de of ficier ligt krijgt de man, die ten tijde van het zedenmis drijf in Terneuzen woonde, contact- en straatvei'bod opge legd. De Hulstenaar beweerde dat de bijwerking van me dicijnen zijn (seksueel) gedi'ag had beïnvloed, maar de of ficier geloofde daar niets van. De man betastte zijn oudste kleindochter toen hij oppaste. Met het nemen van pornografische foto's, waarop hijzelf ook naakt was te zien, was hij voi'ig jaar zomer begonnen. De moeder deed aangifte toen haar dochtertjes vertelden over het vreemde gedi'ag van opa. De gevolgen voor de verdachte zijn een bi'euk in zijn huwelijk en vervreemding van de familie. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Fietser gewond bij aanrijding MIDDELBURG - Een 28-jarige fietser uit Middelburg heeft gisteravond rond half zeven hoofdletsel opgelopen toen hij werd aangereden door een bromfietser. De man reed op de Oude Vlissingseweg en sloeg linksaf Park de Moucheron in. Op datzelfde moment haalde een 43-jarige bromfietser uit Oost-Souburg hem in en ontstond een aan rijding. De fietser werd met een ambulance naar het zie kenhuis in Goes vervoerd. De bromfietser liep schaafwon den op. Negatief zwemadvies Veerse Kreek VEERE - Waterschap Zeeuwse Eilanden raadt mensen af te gaan zwemmen in de Veerse Kx-eek bij Veere. De laatste dagen zijn daar tientallen dode vissen gevonden. De Veer se Kreek is geen officieel zwemwater. Vanwege de dode vissen waarschuwt het waterschap mensen toch om uit het water te blijven. De vissterfte in de Veerse Kreek is veroorzaakt door de hoge temperatuur en de geringe neer slag van de laatste tijd. Er zijn nog geen zieke of dode vogels gevonden. Daarom kan het waterschap nog niet aantonen of er sprake is van botulisme. Dat is een ziekte waarbij voox-al watervogels vergiftigd raken door bacteriën in water dat door de zon flink is opgewarmd. Om te voorkomen dat botulisme zich verspreidt, worden dode dieren zo snel mogelijk wegge haald. In bepaalde vormen kan botulisme schadelijk zijn voor mensen. Het waterschap zal de komende dagen extra controleren in de Veerse Kreek. Er wordt gezocht naar dode vissen. Ook de vogels worden extra in de gaten gehouden. Als ze besmet zijn, worden ze traag, laten hun kop hangen en verstoppen zich op beschutte plekken. Zieke vissen zwem men aan de oppervlakte en happen veel naar lucht. Men sen die dode vissen of vogels vinden, kunnen dat melden bij Waterschap Zeeuwse Eilanden (0118-621000). door Esme Soesman weggelopen, wordt - aldus Van Esveld - nog steeds vermist. De ZIERIKZEE - Het Somalische familie is na vier maanden Ter gezin Ali Sharif komt weer op Apel op straat gezet, waarna de straat te staan. Het vakantie- vrouw en haar kinderen naar de huis waarin moeder en drie kin- Westhoek zijn teruggekeerd, deren verblijven, wordt vanaf Particulieren en diverse diaco- volgende week aan derden ver- nieën van kerken hebben sinds- huurd. Woordvoerder namens dien voor het gezin gezorgd en het gezin D. van Esveld deed gis- hebben eerder ook een verzoek teravond in de vergadering van ingediend bij de gemeente voor de commissie samenleving en be- hulp. Wat Van Esveld betreft, stuur een dringende oproep om kan de opvang van het gezin hulp. niet enkel en alleen aan indivi duele burgers worden overgela- Die hulp kan de gemeente ten. Ook politieke vertegenwoox- Schouwen-Duiveland niet bie- digers dienen, zo sprak hij de den, zo blijkt uit een deze week commissie gisteravond toe, vei- verspreide raadsbrief. Een eer- antwoordelijkheid nemen voor der door het college van burge- dit in ellende verkerende gezin, meester en wethouders afgewe zen verzoek is in behandeling door de commissie bezwaar schriften, die op korte termijn advies uitbrengt. SCHERPENISSE - Recreatietei- Het gemeentebestuur volgt de rein de Pluimpot houdt zater- gemeentelijke richtlijnen op- dag 22 juli om 13.00 een Tobbe- vang uitgeprocedeerde asielzoe- dansen-wedstrijd op de pier bij kers, die aangeven dat er alleen Gorishoek in Schexpenisse. Ver voor opvang wordt gezorgd als schillende teams glijden in zelf- er sprake is van een rechtmatig gebouwde tobbes van de schans, legaal verblijf in afwachting Een juiy beoordeelt op snelheid Tobbedansen van een kansrijke lopende proce- en originaliteit, dure tot het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Afwijken van die regel zou een aanzuigen- i de werking kunnen hebben, is 3Q0riQ9 de vrees van de gemeente. „Wat mogelijk veel kosten met zich I STREEKACT1VITEITEN I meebrengt zonder dat hxervoor I1 een financiële dekking aanwe- brouwershaven - Muziektent op zig is." de Markt, 20.30 uur: Optredens van de Het gezin Sharif heeft in diverse Baukje Singer Band en Bostma; aplyopkprtcpntra ppzpfpn renesse - Camping de Brem, 20.00 asxeizoeKei scentra gezeten, uur: 0ptreden dj Chefke en dj Polleke; waarvan de laatste drie jaar in Muziekcafé De Schulp, 22.00 uur: Optre- Burgh-Haamstede. In oktober den The Rhythm Chiefs in kader van rn„„ a„„i Blues around the Beach; volgde de gang naar Ter Apel. westenschouwen - Strandtrap, De oudste dochter die toen is 14.00 uur: Start Poëtische wandeling. zaterdag 8 en zondag 9 juli 2006 (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 CENTRAAL ALARMNUMMER uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 Huisartsen Everpleging Schouwen-Duiveland Sch'otwen-Duiveland tel. 101131 Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Mqi11 Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.oo uur, in weekeinde of tij- Dierenartsen dens feestdagen) Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via Tandartsen telefoon 412180. Spoedgevallen spreek- Schouwen-Duiveland Jr. tel. Zierikzee 06-53737162. z.erixzee. ir gezelschapsdieren zaterdag acnouwen-uuiveiana 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Spreekuur 16.30- 17.00 uur. tel. 7\Pr\\,7PP 06-53737162. z.erixzee. Dierenambulance Apotheken Stichting Dierenvrienden Schouwen Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. Duiveland, tel. (0111) 406111. tersnoodramp vaxx 1953 in het collectief geheugen gegrift staat, maar ook daar waar men het alleen uit de verhalen kent. Vervaet: „En elke keer weer als we het speelden op een plaats waar de mensen de watersnoodramp hebben meegemaakt, voelde je dat het een extra lading kreeg. De spanning was vaak voelbaar." Dat is ook de ervaring van Annemarike Ruitenbeek, Sara in het stuk. „We hebben het meegemaakt dat mensen met tranen in de ogen zaten te kijken, helemaal ontroerd waren. De eerste keer is dat best confronterend." Voor Kwark was de laatste voorstelling van Stormkracht de eerste die in de bui tenlucht werd gespeeld. Een waagstuk, omdat licht en geluid zich niet laten re gisseren. Maar de lokatie voegt ook een dimensie toe. Ruitenbeek, na afloop van de 221e voorstelling: „Pas als je hier staat, besef je dat op deze plaats toen verdronken mensen in het water dre ven. Dat de Ramp zich hier daadwei'ke- lijk heeft afgespeeld. Dat doet iets met je." foto Marijke Folkertsma door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De vraag kwam steevast terug aan het einde van een rondleiding. Maar A. Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlis- singen was jarenlang onverbid delijk. Er mocht niet gevoeld worden aan de dieren. Nu geble ken is dat het dierenwelzijn er niet van achteruit gaat, heeft Bom besloten twee keer per dag een korte presentatie te geven. Aan het einde ervan, mogen be zoekers reptielen aanraken. „We doen dit alléén om de die ren in de vrije natuur te hel pen", benadrukt Bom. „Als we op deze manier vooroordelen kunnen weghalen, worden men sen hopelijk minder bang van slangen en laten ze de slangen misschien wel vaker leven als ze ze in het wild tegenkomen." Want slangen doodmaken, ge beurt ook in West-Europa, zegt Bom. „In Zuid-Duitsland, slechts duizend kilometer van hier, worden 1500 slangen per jaar doodgemaakt door mensen die ze in het wild tegenkomen. Maar doodmaken is niet nodig. De meeste slangen zijn onge vaarlijk." Gevaarlijk is een betrekkelijke naar binnen met daarin een Zuid-Amerikaanse boa constric tor. „Ik zit even z'n kop te zoe ken", zegt Bom als hij op z'n knieën zit en in de zak graait. Dan tilt hij de slang op en hangt hem over zijn schouders. „Hij is het nog niet gewend opgepakt te worden", zegt hij ter geruststel ling. „Mag ik hem even bij jou omhangen?", vraagt Bom dan aan de dertienjarige Eline Schmitz uit België. Niets aan de hand Voordat het meisje het beseft, hangt het zes kilo wegende dier om haar nek. „Hij verstikt mij", zegt ze paniekerig, maar Bom legt uit dat de slang zichzelf al leen maar vastklampt om niet te vallen en dat er niets aan de hand is. Na een tijdje ontspant Eline zich een beetje. Ze pro beert zelfs een glimlach tevoor schijn te toveren, maar de op luchting is groot als Bom de slang weer weghaalt. „Het was leuk", zegt ze achteraf. „Maar hij voelde veel zwaarder dan zes kilo." De presentatie wordt elke dag, behalve zondag en maan dag, gegeven om 11.00 uur en om 12.30 uur. Het is de bedoe ling dat er elke week andere soorten dieren getoond worden. term, vindt Bom. „Bezoekers vinden een wurgslang gevaar lijk. Ze zeggen dan tegen me: 'Die kan toch iemand wurgen?' Ja, dat kan. En een paard kan ie mand doodtrappen. Het zijn alle maal vooroordelen. Mensen groeien op met het idee dat slan gen gevaarlijk zijn. Ik ben chris telijk opgevoed, maar kijk maar naar de Bijbel. Daar begint het al." Mensen hebben meer informatie nodig, vindt Bom. „Medewex*- kers van Iguana geven al uitge breide uitleg tijdens de rondlei dingen voor groepen, maar steeds vaker merkten we dat ook de andere bezoekers behoef te hebben aan aan een korte, bondige, duidelijke voor dracht." Presentatie Bom vond de oplossing in een computerpresentatie die offici eel vanaf gisteren in de nieuwe filmzaal vertoond wordt. In vijf tien minuten worden aan de hand van kleunijke foto's en korte teksten de belangrijkste reptielensoorten belicht. Zo is te lezen dat er 4800 geregistreerde soorten hagedissen zijn, dat de grootste krokodil zeven meter lang kan worden en dat de Ad Bom (I) hangt Eline Schmitz in Reptielenzoo Iguana een boa con strictor om haar nek. foto Ruben Oreel zwaarste slang een anaconda is en dat die wel 225 kilo kan we gen. Na afloop van de film loopt Bom donderdagmiddag met een soort beschuitbus de filmzaal in. Hij haalt er een stekelige reu ze-wandelende tak uit Nieuw-Guinea uit. Als bezoe kers voorzichtig hun vinger over het lijfje laten lopen, vertelt Bom wat het diertje allemaal eet en waarom ze in Nieuw-Gui- nea deze goort als ongediex'te zien. Na de wandelende tak komt de baard-agaam, een hage- dissensoox-t, aan bod. Als laatste brengt Bom een grote zware zak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33