PZC Blauwe streep zaait verwarring 4ÜÜ 5S® Altijd giertij op de Westerschelde Éüt Gemeente zoekt oplossing voor overlast Nieuwe Haven 17 30% tot 80% qoosse Dierenleed Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 7 juli 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland rinnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De blauwe stre pen in het nieuwe wegdek van de havenboulevard in Zierikzee zorgen voor verwarring onder automobilisten. De belijning suggereert het bestaan van een zone waarbinnen auto's met een parkeerschijf gratis een plekje kunnen zoeken. Die is er echter niet. Een oplossing om aan alle ver warring een einde te maken, is echter zo eenvoudig nog niet, zegt Van Tuil. De landschapsar chitect die bij de reconstructie van de Nieuwe Haven betrok ken is geweest, heeft de lijnen niet zomaar ingetekend. Ze sym boliseren de plek van de oude vloedplanken die vroeger wer den geplaatst bij extreem hoog water, De lijnen lopen tot aan de nog bestaande schotbalkspon- ningen in de gevels. Verder dan de strepen onderbre ken met grijze stenen zodat er een stippellijn ontstaat, wil de projectleider vanuit dat mari tiem historisch besef dan ook niet gaan. Zo lang die situatie blijft be staan, is de gemeente terughou dend met het uitschrijven van bekeuringen. Op de Nieuwe Ha ven mag formeel alleen worden geparkeerd door vergunninghou ders. Dat er desondanks toch automo bilisten (met name mensen uit de Randstad en Duitsers die va ker gebruik maken van een par keerschijf) denken dat het an ders is, stelt de gemeente voor een lastige situatie. Bij de ge meente zijn daarover meerdere vragen binnengekomen, aldus De Winter en Van Tuil. Scharendijkse senioren willen goedkoop huren door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Scharendijkse 65-plussers geven de voorkeur aan goedkope huurwoningen bo ven koopappartementen in him dorp. Dat blijkt uit een enquête van woningbouwcorporatie Zeeuwland. Aanleiding voor het onderzoek was om te kijken of en wat voor belangstelling er is voor nieuw bouw voor senioren in dorp. Daartoe werden mensen bena derd van wie via eerdere bouw plannen voor het Bethlehem- plein bekend was dat ze interes se hebben in een seniorenwo ning. Zeeuwland zette totaal 106 enquêtes uit. Totaal 55,6 procent van de ondervraagden vulde het enquêteformulier in. Opvallend is de grote belangstel ling voor huurappartementen. Meer dan 46 procent van de res pondenten zegt voorkeur te heb- ben voor een huurappartement boven een koopappartement. Slechts 8 procent van de onder- Vraagden geeft aan liever een ap- partement te willen kopen dan er een te huren. Rijtjeswoningen zijn bij de Scharendijkse senio ren niet bijster in trek. Totaal 61 procent van de geënquêteer den zegt niet geïnteresseerd te zijn in dat type woning. Verder blijkt uit de enquête dat wie voorkeur heeft voor de huur sector, doorgaans op zoek is naar een goedkope huurwoning. De financiële draagkracht van mensen die liever een koopwo ning betrekken, loopt blijkens de enquête nogal uiteen. De een wil niet meer dan 150.000 euro betalen, terwijl anderen bereid blijken een kwart miljoen op ta fel te leggen voor een koophuis in Scharendijke. Extra dienstverlening is bij een groot deel van de ondervraag den meer dan welkom. Een klus- sendienst wordt vaak genoemd als zeer gewenst, evenals een boodschappendienst. Hulp in het huishouden zou bij 23,7 pro cent in goede aarde vallen. Een bibliotheek aan huis en een rij dende winkel zijn ook in trék. Van de 43 mensen die aangeven op zoek te zijn naar een woning in Scharendijke, zeggen er 28 het huidig aanbod aan activitei ten voor senioren in het dorp vol doende te vinden. Negentien on dervraagden zeggen soms mee te doen aan activiteiten in het j dorpshuis, tien personen zelfs I vaak of altijd. De gemeente Schouwen-Duive land heeft de politie advies ge vraagd over de juridische status van de blauwe strepen. Volgens gemeentelijk projectleider P. van Tuil is zelfs de politie er 'niet helemaal helder over'. „Aan de ene kant wordt in het advies gesteld dat van de blau we streep, bedoeld of niet, een signalerende functie uitgaat. On der het mom van: dit betekent iets. Binnen dat kader komt ook het juridisch begrip 'kennelijke onduidelijkheid' om de hoek kij ken. Maar de politie verwijst ook naar ons verkeersregle ment. Die regels zijn gewoon glashelder en vormen ook de ju ridische basis bij een eventueel geschil", aldus Tuil. Verkeersambtenaar P. de Win ter legt uit dat er bij inrichting van een parkeerschijfzone meer komt kijken dan blauwe strepen op het wegdek. Elementair zijn de verkeersborden met de letter P en een pictogram van een schijfje. Tevens moeten de par keervakken zélf voorzien zijn van een blauwe lijn. Beide cru ciale duidingen ontbreken aan de Nieuwe Haven en dus is het voor De Winter zo klaar als een klontje: „Dit is absoluut geen blauwe zone." Rommelig Van Tuil verwacht dat binnen enkele dagen de knoop kan wor den doorgehakt. Totdat er een oplossing komt, zullen er nauwe lijks boetes worden uitgeschre ven. Die terughoudendheid houdt verband met een ander probleem dat zich in de praktijk voordoet. Passanten en bewo ners parkeren hun auto dikwijls buiten de vakken, in de lege ruimte achter de zitbanken en ondergrondse afvalcontainers. Dat rommelige beeld draagt vol gens Van Tuil bij aan de ondui delijkheid over het geldende par- keerregime. Die plekken wor den na de zomervakantie opge vuld met extra bolders en fiet senrekken. Tegen auto's die nu buiten de vakken parkeren en daarmee vaak deels op de rij baan staan, wordt overigens wel opgetreden, benadrukt Van -."'Wv Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Trossen los Zet hem een schipperspet op en hij kan zo doorgaan voor Kapitein Iglo. Geboren en geto gen Terneuzenaar Piet van Driel (63) heeft van jongsaf een nau we band met het water. Als kind uit de oude binnenstad zwom hij in het Kanaal Gent-Terneu- zen en speelde bij de Vluchtha- ven. En natuurlijk zat hij bij de Zeeverkenners. Daaraan heeft hij z'n voorliefde voor de Wester- schelde overgehouden. Deson danks bracht hij nagenoeg z'n hele werkzame leven door ach ter een bureau, eerst bij justitie, later bij de gemeente Temeu- zen. Het begon allemaal met een sloep van een zeeschip, die z'n vader ombouwde tot zeilsloep. Daarna was er even een visboot- je, snel gevolgd door een Schel- deschouw, een motorboot en een tweemaster. Nu varen hij en z'n vrouw Ineke alweer jaren rond met het motorjacht Jolly Jum per (type Princess 33, gebouwd in Plymouth, met twee krachti ge Ford Mermaid-motoren). In de zomermaanden stappen ze vrijdagsavonds aan boord en 's maandagsochtends weer aan de wal. Tochtjes naar de Vlaam se kust, naar Blankenberge, maar ook naar de Grevelingen en de Oosterschelde. Maar voor al op de Westerschelde. „Het aantrekkelijke aan de Zeeuwse wateren is het open karakter. Ik vaar hier liever dan op zo'n sloot ergens verder weg in Ne derland." Piet en Ineke vormen aan boord een goed team. Ineke 'doet' de trossen en dat doet ze verduveld handig. Logisch, haar vader was sleepbootkapitein en ze heeft nu eenmaal veel kennissen in de binnenvaart. Een meid van het water dus. Natüürlijk kennen ze de verhalen over ruzies tussen echtparen bij het schutten in Piet en Ineke van Driel aan boord van de Jolly Jumper in Terneuzen Leukste plekje: Piet en Ineke van Driel mogen graag buiten om naar Blankenberge varen, daar afmeren in de jachtha ven om op de boulevard een terrasje te pikken. Een lekke re Rodenbach en een portie garnalen. Of via het kanaal naar Gent en doorvaren tot achter het Justitiepaleis bij de Lindenlei. Je zit direct in het hartje van de stad. Beste plek om te eten: Geen twijfel mogelijk: het drijven de clubgebouw van Neusen. Uitbaatster Jolanda serveert er een vispannetje met friet voor Piet en garnalenkroke- ten voor Ineke. Topkwaliteit en... spotgoedkoop. Ook in het clubhuis van de water sportvereniging in Sint-Anna- land is het goed consumeren. Tip van Piet: Zorg dat je op de Westerschelde buiten het hoofdvaarwater blijft en on derschat vooral de snelheid van de zeeschepen niet. Ver trouw je het niet, steek dan niet voor een naderend zee schip over, maar wacht even. Door uit te luisteren op de ma rifoon kom je veel, zo niet al les te weten over de gedragin gen van de scheepvaart om je heen. een sluis. De woedeuitbarstin gen van de gelegenheidskapi tein als z'n vrouw (lees: ma troos) in de fout gaat bij het af meren... Van Driel: „In de sluis van Muiden is het een attractie. Maar het ligt echt niet altijd aan die mensen. Het kan ook te ma ken hebben met de soms verra derlijke onderstroom in een sluis. En heb je dan van voren een touwtje vastgemaakt, dan krijg je de kont van je schip soms met geen mogelijkheid meer tegen de sluismuur. Je ziet het hier in de sluizen van Ter- neuzen ook wel. Dan heb je van die Belgen, die enkel het Vlaam se binnenwater gewend zijn en dan met hun motorboot als een drol in een pispot liggen te tol len. Ja, 't is natuurlijk ook een kwestie van bekwaamheid." Piet van Driel is voorzitter van de watersportvereniging Neus en, die in de oude Veerhaven be schikt over negentig ligplaatsen voor 'de gewone man'. Van arts tot automonteur, iedereen kan voor weinig geld lid worden. Neusen is een schoolvoorbeeld van zelfwerkzaamheid en saam horigheid. „We kunnen het club- en liggeld laag houden dankzij het feit dat we allemaal de handen uit de mouwen ste ken. Dat moet ook wel, want we hebben nooit een cent subsidie gehad. Erger nog, door het trage handelen van de gemeente bij de herinrichting van de haven, staat onze ontwikkeling hele maal stil." Zeekraal Maar Van Driel en de zijnen la ten het sjagrijn over die lakse houding én over al die beperken de regeltjes waarmee de water sport wordt geconfronteerd, ach ter zich als ze de Westerschelde opvaren. Met een ploegje naai de Schaar van Waarde om er zee kraal te plukken, naar de Pauli- napolder voorbij de Braakman haven (een middagje voor anker in de zon) of langs de Hooge Pla ten met z'n zeehonden naar Bres- kens voor een potje bier en een visje. Nee, in de Koopmansha- Pijprokers trots op traditie Tuil. Sinds de reconstructie telt de Nieuwe Haven tien parkeer plaatsen meer dan in de situatie voorheen. Protest tegen wegenvignet ELLEWOUTSDIJK - De ANWB en de provincie zijn fel tegen de plannen van de Belgische overheid om een we genvignet in te voeren. Gedeputeerde T. Poppelaars heeft gisteren brieven gestuurd naar het kabinet met daarin het verzoek krachtig te protesteren tegen de plannen om van af 1 januari zo'n vignet in te voeren. Hij wees erop dat met name de Zeeuws-Vlamingen onevenredig zwaar wor den getroffen door invoering van zo'n vignet, dat waar schijnlijk zestig euro gaat kosten. Hij nodigde hoofddirec teur G. van Woerkom uit om het provincievoorbeeld te volgen. Tot blijde verrassing van de gedeputeerde zei Van Woerkom dat gisteren ook brieven van zijn organisatie naar de Belgische overheden zijn gestuurd. Daarin wordt volgens hem stelling genomen tegen dat plan. Milde eis tegen koffieshophouder MIDDELBURG - Een 49-jarige koffieshophouder uit Goes had gisteren in Middelburg gemengde gevoelens bij de eis van officier van justitie Valente. De 240 uur werk straf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf leek op het eerste gezicht een milde eis voor het bezit van 33 kilo softdrugs, maar aan de andere kant zag de ver dachte daarmee zijn probleem niet opgelost. Justitie staat een voorraad van 500 gram hennep in een koffieshop toe, maar in de praktijk komt het er op neer dat er (veel) meer voorraad nodig is om aan de vraag van de klanten te vol doen. De man vertelde na de inval van de politie in 2004, waarbij de (te) grote hoeveelheden hasj en hennep werden gevonden, nu mondjesmaat in te kopen. Raadsman H. Dunsbergen meende dat zijn cliënt er alles aan doet om aan het gedoogbeleid te voldoen en pleitte voor een schuldigverklaring zonder straf. De officier zei in zijn eis al te hebben rekening gehouden met het tijdsverloop van de drugszaak en met het feit dat verdachte zijn voorraad (33 kilo softdrugs) kwijt is. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Cel en werkstraf geëist voor dealer MIDDELBURG - Tegen een 21-jarige Rotterdammer is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor dealen in co caïne 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 130 dagen voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en 26 uur leerstraf geëist. Ook wil officier van justitie M. Overmeer dat ver dachte een half jaar onder elektronisch toezicht staat. De Rotterdammer sleet de harddrugs in 2004 en vorig jaar aan verslaafden in Goes. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. De lijnen markeren - in maritiem blauw - de plaatsen waar vroeger bij hoog water de vloedplanken werden geplaatst. Veel mensen, met name toeristen, zien ze echter aan voor aanwijzingen dat ze zich in een gratis-parkerenzone bevinden. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) C1000 NIEUWERKERK is voortaan iedere zaterdag geopend tot 20.00 uur geen fratsen, dat scheelt (Advertentie) Welk model geniet uw voorkeur? Nu 20% t/m 40% korting op onze topmodellen. Snel leverbaar! nen de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl (Advertentie) C/Ketamo z/oe 6i/' ,^/ocm foto Camile Schelstraete ven in Vlissingen komen ze niet. „Daar hebben ze liever geen pas santen die voor een halve dag af meren. En het haventje van Hoe- dekenskerke zou eens moeten worden uitgebaggerd. Je kunt er alleen bij hoog water binnen; en dan maar voor een paar uur. Paal idem dito." Van Driel ver wacht heel wat van de geplande jachthaven in Perkpolder. Hij kent de Westerschelde zoals gezegd als z'n broekzak. „Maar door die verdieping is er wel heel wat vei-anderd. Ontzettend veel stroming. De stroming die je vroeger alleen bij giertij had, heb je nu permanent. En ook de zandplaten verlopen. Wil je rust, dan ga je naar de Ooster schelde. Van de Westerschelde hebben veel mensen angst. Ach, het is gewoon een kwestie van goed zeemanschap. Je moet op letten wat je doet en er rekening mee houden dat die zeeschepen vaak sneller varen dan je ver wacht. Dan is er niks aan de hand." Wout Bareman Wij vernieuwen onze showroom en bieden U daarom een groot deel van onze collectie aan voor zeer speciale prijzen! kasten banken fauteuils tafels stoelen bedden verlichting Kapitale Kortingen van lelijke prijzen. Kijk °P Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag, koopavond vrijdag o i£> «V zeeuwse almanak Ze kunnen bijna niet meer wachten. Het vertrek naar een Franse campingover an derhalve week, houdt de Mid delburgse broers Rik (10) en Chiel (8) steeds meer bezig. Ze zien zich al in het zwem bad liggen, over het voetbal veld rennen en aan overheer lijke ijsjes likken. Voor het eerst slapen ze samen in een kleine tent, die door papa wordt opgezet. Met hun hulp, dat wel. Chiel weet precies welke taak hij op zich. neemt. „Ik zal die... eh... eh... palingen wel in de grond slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31