Ruimte voor lokale ondernemers [pzc Bevelands museum krijgt pluim Nog te veel vooroordelen over slangen 'M. Veerplein 'hart van Perkpolder' Waarde krijgt waarschijnlijk een bedrijfsverzamelgebouw ,13 Boekhouder Syntens moet van OM ruim vier ton terugbetalen 1 jnnr Rob Paardekam WAARDE - Hei college van Rei- S-.merswaal wil kleine lokale be drijven uit Waarde de mogelijk heid bieden om zich in of net buiten het dorp te vestigen. De provincie ondersteunt dat stre ven. maar heeft aangegeven dat 1 een bedrijventerrein uit den bo ze is. Een verzamelgebouw ligt daarom meer voor de hand. Het idee om iets te doen voor de lokale bedrijven die in het dorp willen blijven, maar geen ge schikt onderkomen hebben of kunnen vinden, is ontstaan in de projectgroep die een plan heeft geschreven om Waarde leefbaar te houden. In dat plan wordt geopperd om een klein- schalig bedrijventerrein op te zetten. Een idee dat wordt ge staafd met concrete belangstel ling van een aantal onderne mers. ..Een klusbedrijf dat nu nog vanuit een huis wordt ge rund, zou in Waarde graag een echt bedrijfspand betrekken", noemt wethouder J. de Kunder afe voorbeeld. Hij benadrukt wel dat een be drijventerrein - hoe kleinschalig ook - te hoog gegrepen is. Rei- mërswaal heeft er daar drie van in Yerseke, Rilland en Kruinin- gen en de provincie zal niet toe- staan dat er ook in Waarde één komt. Volgens de wethouder wil- 1 lèn ze in Middelburg wel mee- I werken aan de komst van een be- I dnjfsverzamelgebouw. Dat is waar de gemeente nu op wil in- h zetten. De Kunder kan nog niet z'eggen waar zo'n gebouw moet tómen. „Alle mogelijke locaties moeten eens goed onder de loep worden genomen." Groene Kruisgebouw I)e werkelijke komst zal sowie so nog enkele jaren duren, want het verzamelgebouw staat twee- 1 de op het prioriteitenlijstje voor gaarde dat de gemeente en de R projectgroep hebben opgesteld. Op de eerste plaats staat de om- vorming van het dorpshuis tot een multifunctioneel centrum, 2 waar vrijwel alle activiteiten in j het dorp zich gaan afspelen. Zo agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uunVrijdagavondcafé; iDe Boulevard, 13.00-20.00 uur: Brade rie; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning: Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Sportpunt Zeeland, 19.00-21.30 uur: Bio- scoopzwemmen voor alle jeugd uit Goes en omgeving; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur Geopend voor de jeugd van j 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur. Jeu de boules; r De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur; Geopend voor publiek, gidsen zijn aanwezig; KORTGENE - Havendagen KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13,00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, rL 08,00-13.00 uur: Weekmarkt; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE I BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 J E-mail: redgoes@pzc.nl I Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam H Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 |S| Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.ni |JJ INTERNET u|; www.pzc.nl |ül( E-mail: web@pzc.nl bestaat de kans dat het Groene Kruisgebouw aan de Groene Kruisstraat wordt afgebroken en de cle gebruikers ervan - peu terspeelzaal en huisarts - naar het grotere dorpshuis verkas- door Aector Doorns MIDDELBURG - Een vijftigjari ge inwoner van Kapelle heeft volgens het Openbaar Ministerie voor 408.413 euro verduisterd bij Stichting Syntens in Vlissin- gen. Officier van justitie M. Lem- stra eiste gisteren bij de recht bank in Middelburg drie jaar ge vangenisstraf tegen verdachte, die de fraude zou hebben ge pleegd tussen 2000 en 2002. In die jaren deed hij de admini stratie voor Syntens. Hij beschik te als enige over een TAN-code door Frank Balkenende GOES - Gedeputeerde H. van Waveren is blij dat het Histo risch Museum De Bevelanden in Goes jongeren onder de twaalf jaar en groepen uit het onder wijs voortaan vrij entree geeft. Het getuigt volgens hem van lef om op deze manier meer (jonge re) bezoekers te trekken en warm te maken voor de Zeeuw se geschiedenis. Van Waveren comlimenteerde het museumbestuur gisteren bij de opening van de expositie Tus sen Honte en Hinkelinge, die tot 6 januari loopt. De deeltentoon- sen. R&B Wonen kan de vrijge komen locatie dan benutten voor de bouw van woningen, wellicht voor senioren of star ters. Bekeken wordt of ook de bestaande kruidenierswinkel in van de Stichting, waarmee hij via Girotel geldbedragen over maakte naar zijn privérekening. Ook maakte hij facturen op van een gefingeerd bedrijf. De man, die gisteren verstek liet gaan, had grotendeels de verduiste ring toegegeven. „Ik zat in finan ciële problemen. De verleiding was te groot", had hij gezegd. Hij vond wel dat hij tekort was gedaan dat hij zijn overuren niet stelling vertelt het verhaal van de verdronken dorpen in Oost-Zuid-Beveland en vormt een aanvulling op de bestaande, vaste opstelüng over door de zee verzwolgen Bevelands land. Er zijn veel (reproducties van) oude kaarten zien over de in 1530 en 1682 verdronken dor pen en steden als Reymerswaal, Bath, Oud-Rilland, Valkenisse, Mare, Agger, Gobenoord en Hin- kelenoord. Ook foto's van loca ties waar (amateur-)archeolo- gen aan het werk zijn geweest, zoals Oud-Rilland en Valkenis se. Uiteraard biedt de expositie tastbare sporen uit het verleden in de vorm van potten en scher- het dorpshuis geïntegreerd kan worden. Daar zouden verder ook een servicepunt van de Ra bobank of een steunpunt van een zorginstelling in gevestigd kunnen worden. In principe kreeg uitbetaald, maar binnen Syntens wist niemand van de af spraken. Daarvoor had hij om toestemming moeten vragen bij het Ministerie van Economische Zaken in Den Haag. De officier vond ook de valsheid in geschrif te bewezen. Zo had hij op stuk ken handtekeningen van colle ga's vervalst. De officier hield in haar eis er rekening mee dat ver dachte zich eerder heeft schui ven en zelffe de koppen van een paard en een koe, die in de gol ven omkwamen. Interessant voor Zeeuwen en ze ker jongeren, niet in de laatste plaats uit Reimerswaal. School jeugd uit die gemeente bezocht eerder de fundamenten van Oud-Rilland en kan nu in het museum een totaalplaatje zien. Zonder steun Gedeputeerde Van Waveren merkte daarbij fijntjes op dat de expositie weliswaar vooral over Reimerswaal gaat, maar het mu seum zonder steun van die ge meente draait. In 2002 stapte Reimerswaal uit het museumbe- wordt niets uitgesloten. De eer ste stap om tot een multifunctio neel dorpshuis te komen, is deze week door het college gezet door in te stemmen met archeo logisch onderzoek op verschil- dig gemaakt aan verduisterin gen van geldbedragen. De man had verteld in 1998 naar Zee land te zijn gekomen om schoon schip te maken, maar een paar jaar later ging hij opnieuw in de fout. Bij een interne controle kwam de oplichting aan het licht. Raadsman N. Koole meende dat het OM vanwege het tijdsver loop niet ontvankelijk diende te stuur, om zich te richten op het Oosterscheldemuseum in Yerse ke. Het Bevelandse streekmu seum wordt sinds die tijd finan cieel overeind gehouden door de gemeenten Goes, Borsele, Kapel le en Noord-Beveland. De strijd tegen het water ergo het behoud van de moeizaam aangelegde polders kenmerkt de geschiedenis van Zeeland, maar is nog altijd actueel door de zee spiegelrijzing, watersnoodram pen zoals de tsunami in Azië en de discussie over ontpoldering. De Goese wethouder J. Adriaan- se, tevens voorzitter van het be stuur van het Bevelandse mu seum, zei verheugd te zijn dat lende locaties, zoals het dorps huis en de Groene Kruisstraat. In Waarde geldt een hoge tref kans voor archeologische vond sten, dus zonder dat onderzoek mag er sowieso niets gebeuren. worden verklaard. „Het is een simpele zaak. Het heeft te lang geduurd." Als de rechtbank niet meegaat met de strafpleiter dan vond Koole dat er een strafver mindering moest volgen. Ook verzekerde hij dat het (verduis terde) bedrag 80.000 euro min der is geweest. De officier wil dat de Kapellenaar de ruim vier ton terugbetaalt aan de Staat. Dat vond Koole niet kloppen, omdat zijn cliënt in een civiele procedure begonnen is met de af betaling (1.800 euro per jaar) aan het benadeelde Syntens. Uitspraak: 19 juli. det provincie recent drie ton heeft uitgetrokken om het wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk uit te breiden. Daarbij zal niet alleen verder aandacht worden besteed aan de ramp van 1953, maar ook huidige thema's rond water worden aangesneden. Monument Daarnaast komt er (nog dit jaar) een monument bij Kats om de verdronken dorpen te herden ken. Verder wil Vlissinger P. van Haperen een een thema park over verdronken dorpen, aanleggen in de Onrustpolder aan de voet van de Oosterschel- dekering. door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - Het voormali ge veerplein in Perkpolder wordt het exclusieve en luxueu ze hart van Plan Perkpolder, het ambitieuze project dat dit ge bied nieuw leven en economi sche toekomst in moet blazen. Dit tot 'Hart van Perkpolder' omgedoopte gebied is in het schetsontwerp van landschaps architecte Froukje Nauta en ste- debouwkundige Bart van dei- Vossen 'het startpunt voor een verkenningstocht door het nieu we landschap van Perkpolder'. Het schetsplan is gisteravond tij dens een besloten bijeenkomst in zaal Van Leuven in Klooster- zande gepresenteerd aan de ge meenteraad en mensen die di rect met de plannen te maken krijgen. De gemeente had hier voor 110 huishoudens uitgeno digd. Het gebied direct rond het voor malige veerplein wordt een ho ger gelegen eiland met verschil lende woonclusters waar in to taal 150 huizen komen te staan. Het gaat om woningen van ver schillende typen (vrijstaand, twee-onder-één-kap en rijtjes) die aan verschillende pleintjes komen te liggen. De oude veerhaven wordt omge bouwd tot ligplaats voor 350 zee waardige (zeil)jachten. De wo ningen die er staan, blijven be houden en daar in de buurt is ruimte voorzien voor enkele kleinschalige voorzieningen zo als een havenwinkel en een ca fé-restaurant. Rond deze bebouwing wordt aan het water, met zicht op de boten, een plein met terrassen aangelegd. De oever is ingericht als een kade met wandelsteigers die meebewegen met het tij, dat circa 4,5 meter verschilt. Het hoogteverschil tussen het ei land en de haven wordt over brugd met terrassen van ver schillende niveaus. In dit gebied is ruimte voor de bouw van loodsen, winkelruim tes en parkeervoorzieningen. Op de grens van hoog naar laag komt een luxe hotel te staan met zeventig tot tachtig kamers, faci liteiten als sauna, fitness, zwem bad en solarium, een goed res taurant en conferentiezalen. De voorkant van het hotel geeft vrij uitzicht op de Westerschelde. In de noordoostelijke hoek van de haven is een 'beachhouse' ingete kend, dat bij het hotel hoort. De Westelijke Perkpolder vere nigt recreatie en natuur. Het Westerscheldewater wordt hier beperkt toegelaten waardoor zoute natuur ontstaat. Hier ko men op een terrein van 33 hecta re tweehonderd vakantiewonin gen te staan. Die komen op pa len of terpen te staan, zodat ze niet onder water kunnen lopen. De afslag van de professionele 18-holes-golfbaan bevindt zich aan de rand van het Hart in de westelijke Perkpolder. Het club huis van de golfbaan is inge pland aan de zonzijde van de dijk, met uitzicht over de zilte natuur. Rode loper De Rijksweg 60 gaat na een ver bouwing tot tweebaansweg dienst doen als de 'rode loper' om Plan Perkpolder binnen te rijden. Aan het eind van deze weg ligt een dam naar het hoger gelegen Hart van Perkpolder. Woningbouw wordt verder op bescheiden schaal toegestaan in de buurtschap Noordstraat. Uit breiding is hier voornamelijk be doeld om de groei van de eigen bevolking op te vangen. Ook het Hof te Zandeplein in Klooster- zande krijgt op termijn een nieu we functie. Het moet een intiem plein worden dat dienst doet als centrale ontmoetingsplaats .in Kloosterzande, met woningen voor starters en senioren erom heen. Op 13 juli vindt een openbare in loopsessie plaats. Ook die is in zaal Vèn Leuven. Iedereen kan er tussen 15.00 uur en 21.00 uur terecht om kennis te nemen van het plan. Na de inspraak door de belanghebbenden mondt het schetsplan uit in een definitief stedebouwkundig plan. Tobbedansen in Scherpenisse SCHERPENISSE - Recreatieter rein de Pluimpot houdt zater dag 22 juli voor de tweede keer het Tobbedansen op de pier bij Gorishoek in Scherpenisse. Verschillende teams glijden in zelfgebouwde tobbes van de schans. Een jury beoordeelt de deelnemers op snelheid en origi naliteit. Het evenement begint om 13.00 uur. vrijdag 7 juli 2006 Ad Bom (1) hangt Eline Schmitz in Reptielenzoo Iguana een boa constrictor om haar nek. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De vraag kwam stee vast terug aan het einde van een rondlei ding. Maar Ad Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen was jarenlang on verbiddelijk. Er mocht niet gevoeld wor den aan de dieren. Nu gebleken is dat het dierenwelzijn er niet van achteruit gaat heeft Bom besloten twee keer per dag een korte presentatie te geven. Aan het einde ervan, mogen bezoekers rep tielen aanraken. „We doen dit alléén om de dieren in de vrije natuur te helpen", benadrukt Bom. „Als we op deze manier vooroorde len kunnen weghalen, worden mensen hopelijk minder bang van slangen en la ten ze de slangen misschien wel vaker leven als ze ze in het wild tegenkomen." Want slangen doodmaken, gebeurt ook in West-Europa, zegt Bom. „In Zuid-Duitsland, slechts duizend kilome ter van hier, worden 1500 slangen per jaar doodgemaakt door mensen die ze in het wild tegenkomen. Maar doodma ken is niet nodig. De meeste slangen zijn ongevaarlijk." Gevaarlijk is een betrekkelijke term, vindt Bom. „Bezoekers vinden een wurgslang gevaarlijk. Ze zeggen dan te gen me: Die kan toch iemand wurgen. Ja dat kan. En een paard kan iemand doodtrappen. Het zijn allemaal vooroor delen. Mensen groeien op met het idee dat slangen gevaarlijk zijn. Ik ben chris telijk opgevoed, maar kijk maar naar de Bijbel. Daar begint het al." Meer informatie Mensen hebben meer informatie nodig, vindt Bom. „Medewerkers van Iguana geven al uitgebreide uitleg aan groepen tijdens de rondleidingen. Steeds vaker werd gemerkt dat ook de andere bezoe kers behoefte hebben aan aan een kor te, bondige, duidelijke voordracht." Bom vond de oplossing in een compu terpresentatie die officieel vanaf giste ren in de nieuwe filmzaal vertoond wordt. In vijftien minuten worden aan de hand van kleurrijke foto's en korte teksten de belangrijkste reptielensoor ten belicht. Zo is te lezen dat er 4800 ge registreerde soorten hagedissen zijn, dat de grootste krokodil zeven meter lang kan worden en dat de zwaarste slang een anaconda is en dat die wel 225 kilo kan wegen. Boa Na afloop van de film loopt Bom don derdagmiddag met een soort beschuit bus de filmzaal in. Hij haalt er een ste kelige reuze-wandelende tak uit Nieuw-Guinea uit. Als bezoekers voor zichtig hun vinger over het lijfje laten lopen, vertelt Ad Bom wat het diertje allemaal eet en waarom ze in Nieuw-Guinea deze soort als ongedier te zien. Na de wandelende tak komt de baard-agaam, een hagedissensoort, aan bod. Als laatste brengt Bom een grote foto Ruben Oreel zware zak naar binnen met daarin een Zuid-Amerikaanse boa constrictor. „Ik zit even z'n kop te zoeken", zegt Bom als hij op z'n knieën zit en in de zak graait. Dan tilt hij de slang op en hangt hem over zijn schouders. „Hij is het nog niet gewend opgepakt te worden", zegt hij ter gei'uststelling. „Mag ik hem even bij jou omhangen", vraagt Bom dan aan de dertienjarige Eline Schmitz uit Bel gië. Voordat het meisje het beseft, hangt het zes kilo wegende dier om haai- nek. „Hij verstikt mij", zegt ze pa niekerig, maar Bom legt uit dat de slang zichzelf alleen maar vastklampt om niet te vallen en dat er niets aan de hand is. Na een tijdje ontspant Eline zich een beetje. Ze probeert zelfs een glimlach tevoorschijn te toveren, maar de opluchting is groot als Bom de slang weer weghaalt. „Het was leuk", zegt ze achteraf. „Maar hij voelde veel zwaar der dan zes kilo." De presentatie wordt iedere dag, behal ve zondag en maandag, gegeven om 11.00 uur en om 12.30 urn-. Het is de be doeling dat er elke week andere soorten dieren getoond worden. Nieuwe rioolleiding bij Yerseke YERSEKE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden voert werkzaamheden uit aan de rioolleiding die het afvalwa ter van Yerseke naar Waarde transporteert. De werkzaam heden, die in totaal 200.000 euro kosten, zijn nodig omdat de bochten in de oude leiding voor veel weerstand zorgen. Daardoor werken de pompen van de persrioolgemalen op maximaal vermogen. De nieuwe rechte rioolleiding zorgt ervoor dat er minder druk op de pompen staat. Zo gebrui ken ze minder energie. Woensdagavond is het vernieuwde gedeelte aan de Zand dijk te Yerseke succesvol aangesloten op de bestaande lei ding. Onderzoek naar dode man MIDDELBURG - De technische recherche heeft gister avond sporenonderzoek gedaan in een woningcomplex aan de Nederstraat in Middelburg. In het trappenhuis van het pand was woensdag rond vijf uur 's middags een dode man gevonden. Volgens een woordvoerster van de politie is besloten om het pand te onderzoeken omdat gisteren niet duidelijk was geworden waaraan de man is overle den. De identiteit van de man is bekend, maar de politie wilde die niet bekendmaken. Ook over andere bijzonderhe den deed de politie gisteravond geen mededelingen. Opa staat terecht voor ontucht MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Hulst moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoor den voor een zedenmisdrijf: het plegen van ontucht met zijn zevenjarige kleindochter en bezit van kinderporno. De man heeft seksueel getinte foto's van het slachtoffertje en haar vijfjarig zusje genomen en de naaktfoto's op zijn computer gezet. Officier van justitie M. Overmeer had gisteren sterk de in druk dat verdachte zich nog steeds niet realiseert wat hij het jonge gezin heeft aangedaan. Ze eiste 180 dagen ge vangenisstraf, waarvan 129 dagen voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en verplicht reclasseringscontact. Ook als dat inhoudt een klinische behandeling voor seksuele de- linqueten in Rotterdam. AJs het aan de officier ligt krijgt de man, die ten tijde van het zedenmisdrijf in Terneuzen woonde, contact- en straatverbod opgelegd. De Hulstenaar beweerde dat de bijwerking van medicij nen zijn (seksueel) gedrag had beïnvloed, maar de officier zei daar niets van te geloven. De man betastte zijn oudste kleindochter toen hij oppaste. De moeder deed aangifte toen haar dochtertjes vertelden over het vreemde gedrag van opa. De gevolgen voor de verdachte zijn een breuk in zijn huwelijk en vervreemding van de familie. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Hardrijders verliezen rijbewijs VOGELWAARDE - Tijdens een videosurveillance op de rijksweg 61 moesten twee bestuurders hun rijbewijs inle veren omdat ze meer dan 50 kilometer per uur te hard re den. Een 37-jarige motorrijder uit de gemeente Terneuzen werd woensdag om 18.00 uur bij Vogelwaarde geklokt met een snelheid van 146 kilometer per uur. Een 46-jarige automobilist uit Breskens reed in de nacht van woensdag op donderdag om 01.30 bij IJzendijke 130 kilometer per uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29