»zc St-Annaland in ban van spektakel Altijd giertij op de Westerschelde tf§ 17 Bijna vijftienhonderd mensen genieten van de eerste voorstellingen aan de haven nor de Jonge Hoek van Dijke uit modem living easy living 30% tot 80% ~Q0osse I0/" '3 Dierenleed "Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Noord-^n Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 7 juli 2006 Pijprokers trots op traditie editie Bevelanden-Tholen Protest tegen wegenvignet j rfnnr Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Het spek takel is losgebarsten. Voor even is Sint-Annaland het centrum i van Tholen. 125 jaar muziek en 75 jaar voetbal is de reden voor het driedaagse festival, dat giste- 1 ren begon met de eerste twee i voorstellingen van het eiland spektakel Sint-Atlantis. j Sint-Annaland is deze dagen even een aparte gemeente met een eigen burgemeester. Henri Bungener, die in het eilandspek takel de Stallandse burgemees ter Van Schouwen speelt, kreeg deze week een echte ambtsket ting uit 1859 omgehangen dooi de Thoolse burgemeester W, Nuis. Bungener kwam giste ren in een echte oldtimer het po dium oprijden in de hallen van BusmariTeam aan de Stallandse haven, waar het spektakel werd opgevoerd. De voorstelling vertelt het ver haal van het (fictieve) verborgen eiland Sint-Atlantis, dat voor de kust van Sint-Annaland ligt. Het eiland, waarvan de inwo- Iners niet ouder worden, komt maai- één keer in de 75 jaar te voorschijn: toevallig in 1931, het jaar waarin Accelerando vijf- tig jaar bestond en waarin voet balvereniging WHS werd opge- richt. Burgemeestersdochter Janna (gespeeld door Annemie- ke Vroegop en Caroline Geluk) i en arbeidersjongen Jan (ge- speeld door Remco Verheul) wor- j den verliefd op elkaar, maar hun ouders keuren hun relatie af. Janna is teleurgesteld en komt terecht op het verborgen feiland Sint-Atlantis. Aan de s kust, in Sint-Annaland, is de in- middels 94-jarige Jan (gespeeld Havendagen hebben primeur optreden EMM en Advendo door Mieke van der Jagt K0RTGENE - De muziekvereni- i gingen Advendo uit Wolphaarts- l dijk en Koninklijke EMM uit Kortgene treden zondag voor het eerst samen op tijdens de Ha- vendagen in Kortgene. De mu- i ziekverenigingen zijn een nau- we samenwerking aangegaan om het voortbestaan van Adven do te verzekeren. Advendo had de laatste jaren te weinig leden om helemaal zelfstandig te kun- nen doorgaan. Een echte fusie wordt het niet, de samenwerking die officieel 1 bij de eerste repetitie in augus tus begint. De verenigingen blij ven zelfstandig onder een eigen bestuur functioneren en de ver antwoordelijkheid voor leden, leerlingen, instrumenten, blad muziek, uniformen en bestuurlij ke zaken blijven waar ze zijn. i De repetities gaan plaatsvinden in de Pompweie in Kortgene, i maar voor afzonderlijke repeti ties, lessen en vergaderingen blijft Advendo gewoon de Griffi oen in Wolphaartsdijk gebrui ken. Voorlopig wordt de naam op de affiches EMM/Advendo of Advendo/EMM, naar gelang de concerten of loopoptredens op Noord- of Zuid-Beveland plaats vinden. Na de vakantie moet er op be stuurlijk en praktisch vlak nog een heleboel gebeuren, maar be langrijke tradities zullen in stand worden gehouden. Beide verenigingen nemen met plaatse lijke organisaties contact op om ervoor te zorgen dat bijvoor beeld de muzikale begeleiding van de sinterklaasintochten niet op hetzelfde moment plaatsvin den. De verenigingen hebben afge sproken dat ze in ieder geval elk jaar aan een concours zullen deelnemen en dat concerten al tijd in Wolphaartsdijk en in Kortgene zullen plaatsvinden. Door de samenwerking over het water van de Zandkreek is er een zeer compleet fanfareorkest ontstaan, waarop veel Zeeuwse muziekverenigingen jaloers zul len zijn. De dubbelvereniging heeft maar hefst 45 spelers. Het concert tij dens de Havendagen begint om 113.00 uur in de tent op het ha venterrein. door Arie Neef en Piet Mossel man) haar in 2006 nog steeds niet vergeten. Fictie en werkelijkheid wissel den elkaar af in de twee uur du rende voorstelling, die geregis seerd is door Koen Schyvens. Scènes uit 1931 met waarheids getrouwe kostuums en levens echte vaandels van de voormali ge muziekverenigingen van Sta- venisse, Poortvliet en Scherpe- nisse maakten na de pauze plaats voor een kleurige onder waterwereld met acteurs, ver kleed als zeepaardjes, kwallen en vissen. De combinatie zang, dans en acteerwerk van spelers uit heel Tholen en muzikale be geleiding van het jubilerende Ac- In de scenes die spelen in 1931, zijn de spelers gekleed in waarheidsgetrouwe kostuums. De veldwachter kan vanzelfsprekend niet ontbre ken. foto Willem Mieras celerando maakte de voorstel ling tot een echt eilandspekta kel. Een staande ovatie van ruim vijfhonderd toeschouwers, gis termiddag voornamelijk senio ren, was een welverdiende belo ning voor een half jaar repete ren. De oefening is nog niet afge lopen, want vandaag voeren de honderdvijftig Tholenaren het spektakel nog twee keer op. De avondvoorstelling is, net als gis teravond, helemaal uitverkocht. Voor de middagvoorstelling, die om half drie begint, zijn nog en kele kaarten beschikbaar. Alvantho Het eilandspektakel is dan wel het paradepaardje van het Stal landse festival, maar er is nog veel meer te doen in Sint-Anna land. De organisatie, Stichting Kreateam Sint-Annaland, ver wacht vandaag en morgen mini maal vijftienduizend bezoekers bij de activiteiten in het dorp. „We zijn deze week vooral bezig geweest met het parkeerbeleid. Het hele havengebied is vrijdag en zaterdag afgesloten. We heb ben zeventig mensen die de au to's moeten begeleiden. Voor mensen die ver weg staan, zijn er shuttlebussen." In het dorp is onder meer de Al- vantho-manifestatie (Alvantho staat voor Alles van Tholen), met een Thoolse agribeurs en een ondernemersbeurs. Ook is er Sail Sint-Annaland, opgezet door de watersportvereniging, dat aan de haven plaatsvindt. Het festival wordt morgena vond afgesloten met de Nacht van de Natte Zakdoek. Meer informatie over de activi teiten in Sint-Annaland op www.sint-annaland.nl. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeemoen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Trossen los Zet hem een schipperspet op en hij kan zo doorgaan voor Kapitein Iglo. Geboren en geto gen Terneuzenaar Piet van Driel (63) heeft van jongsaf een nau we band met het water. Als kind uit de oude binnenstad zwom hij in het Kanaal Gent-Terneu- zen en speelde bij de Vluchtha- ven. En natuurlijk zat hij bij de Zeeverkenners. Daaraan heeft hij z'n voorliefde voor de Wester schelde overgehouden. Deson danks bracht hij nagenoeg z'n hele werkzame leven door ach ter een bureau, eerst bij justitie, later bij de gemeente Terneu- Het begon allemaal met een sloep van een zeeschip, die z'n vader ombouwde tot zeilsloep. Daarna was er even een visboot- je, snel gevolgd door een Schel- deschouw, een motorboot en een tweemaster. Nu varen hij en z'n vrouw Ineke alweer jaren rond met het motorjacht Jolly Jum per (type Princess 33, gebouwd in Plymouth, met twee krachti ge Ford Mermaid-motoren). In de zomermaanden stappen ze vrijdagsavonds aan boord en 's maandagsochtends weer aan de wal. Tochtjes naar de Vlaam se kust, naar Blankenberge, maar ook naar de Grevelingen en de Oosterschelde. Maar voor al op de Westerschelde. „Het aantrekkelijke aan de Zeeuwse wateren is het open karakter. Ik vaar hier liever dan op zo'n sloot ergens verder weg in Ne derland." Piet en Ineke vormen aan boord een goed team. Ineke 'doet' de trossen en dat doet ze verduveld handig. Logisch, haar vader was sleepbootkapitein en ze heeft nu eenmaal veel kennissen in de binnenvaart. Een meid van het water dus. Natuurlijk kennen ze de verhalen over ruzies tussen echtparen bij het schutten in Piet en Ineke van Driel aan boord van de Jolly Jumper in Terneuzen *7~ Leukste plekje: Piet en Ineke van Driel mogen graag buiten om naar Blankenberge varen, daar afmeren in de jachtha ven om op de boulevard een terrasje te pikken. Een lekke re Rodenbach en een portie garnalen. Of via het kanaal naar Gent en doorvaren tot achter het Justitiepaleis bij de Lindenlei. Je zit direct in het hartje van de stad. Beste plek om te eten: Geen twijfel mogelijk: het drijven de clubgebouw van Neusen. Uitbaatster Jolanda serveert er een vispannetje met friet voor Piet en garnalenkroke- ten voor Ineke. Topkwaliteit en... spotgoedkoop. Ook in het clubhuis van de water sportvereniging in Sint-Anna land is het goed consumeren. Tip van Piet: Zorg dat je op de Westerschelde buiten het hoofdvaarwater blijft en on derschat vooral de snelheid van de zeeschepen niet. Ver trouw je het niet, steek dan niet voor een naderend zee schip over, maar wacht even. Door uit te luisteren op de ma rifoon kom je veel, zo niet al les te weten over de gedragin gen van de scheepvaart om je heen. een sluis. De woedeuitbarstin gen van de gelegenheidskapi tein als z'n vrouw (lees: ma troos) in de fout gaat bij het af meren... Van Driel: „In de sluis van Muiden is het een attractie. Maar het ligt echt niet altijd aan die mensen. Het kan ook te ma ken hebben met de soms verra derlijke onderstroom in een sluis. En heb je dan van voren een touwtje vastgemaakt, dan krijg je de kont van je schip soms met geen mogelijkheid meer tegen de sluismuur. Je ziet het hier in de sluizen van Ter- neuzen ook wel. Dan heb je van die Belgen, die enkel het Vlaam se binnenwater gewend zijn en dan met him motorboot als een drol in een pispot liggen te tol len. Ja, 't is natuurlijk ook een kwestie van bekwaamheid." Piet van Driel is voorzitter van de watersportvereniging Neus en, die in de oude Veerhaven be schikt over negentig ligplaatsen voor 'de gewone man'. Van arts tot automonteur, iedereen kan voor weinig geld lid worden. Neusen is een schoolvoorbeeld van zelfwerkzaamheid en saam horigheid. „We kunnen het club- en liggeld laag houden dankzij het feit dat we allemaal de handen uit de mouwen ste ken. Dat moet ook wel, want we hebben nooit een cent subsidie gehad. Erger nog, door het trage handelen van de gemeente bij de herinrichting van de haven, staat onze ontwikkeling hele maal stil." Zeekraal Maar Van Driel en de zijnen la ten het sjagrijn over die lakse houding én over al die beperken de regeltjes waarmee de water sport wordt geconfronteerd, ach ter zich als ze de Westerschelde opvaren. Met een ploegje naai de Schaar van Waarde om er zee kraal te plukken, naar de Pauli- napolder voorbij de Braakman haven (een middagje voor anker in de zon) of langs de Hooge Pla ten met z'n zeehonden naar Bres- kens voor een potje bier en een visje. Nee, in de Koopmansha- ELLEWOUTSDIJK - De ANWB en de provincie zijn fel tegen de plannen van de Belgische overheid om een we genvignet in te voeren. Gedeputeerde T. Poppelaars heeft gisteren brieven gestuurd naar het kabinet met daarin het verzoek krachtig te protesteren tegen de plannen om van af 1 januari zo'n vignet in te voeren. Hij wees erop dat met name de Zeeuws-Vlamingen onevenredig zwaar wor den getroffen door invoering van zo'n vignet dat waar schijnlijk zestig euro gaat kosten. Hij nodigde hoofddirec teur G. van Woerkom uit om het voorbeeld te volgen. Tot blijde verrassing van de gedeputeerde zei Van Woerkom dat gisteren ook brieven van zijn organisatie naar de Bel gische overheden zijn gestuurd. Daarin wordt volgens hem stelling genomen wordt tegen dat plan. Te veel softdrugs in voorraad MIDDELBURG - Een 49-jarige Goese koffieshophouder had gisteren in Middelburg gemengde gevoelens bij de eis van officier van justitie Valente. De 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf leek op het eerste gezicht een milde eis voor het bezit van 33 kilo soft drugs, maar aan de andere kant zag verdachte daarmee zijn probleem niet opgelost. Justitie staat een voorraad van 500 gram hennep in een koffieshop toe, maar in de praktijk komt het er op neer dat er (veel) meer voorraad nodig is om aan de vraag te voldoen. De man vertelde na de inval in 2004, waarbij de (te) grote hoeveelheden hasj en wiet werden gevonden, nu mondjesmaat in te kopen. „Ik heb vanaf het begin open kaart gespeeld met de politie." Raadsman H. Dunsbergen meende dat zijn cliënt er alles aan doet om aan het ge doogbeleid te voldoen. Zo werkt de man nauw samen met gemeente, politie en de verslavingszorg Emergis. Dunsber gen pleitte voor een schuldigverklaring zonder straf. De officier zei in zijn eis al te hebben rekening gehouden met het tijdsverloop van de zaak en het feit dat verdachte zijn voorraad kwijt is. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Cel en werkstraf geëist voor dealer MIDDELBURG - Tegen een 21-jarige inwoner van Rotter dam is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor dea len in cocaïne 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 130 da gen voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en 26 uur leerstraf geëist. Ook wil officier van justitie M. O vermeer dat ver dachte een half jaar onder Elektronisch Toezicht staat. De Rotterdammer sleet de harddrugs in 2004 en vorig jaar aan verslaafden in Goes. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. (Advertentie) C1000 NIEUWERKERK is voortaan iedere zaterdag geopend tot 20.001 geen fratsen, dat scheelt Welk model geniet uw voorkeur? Nu 20% t/m 40% korting op onze topmodellen. Snel leverbaar! U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur. vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur. zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl foto Camile Schelstraete ven in Vlissingen komen ze niet. „Daar hebben ze liever geen pas santen die voor een halve dag af meren. En het haventje van Hoe- dekenskerke zou eens moeten worden uitgebaggerd. Je kunt er alleen bij hoog water binnen; en dan maar voor een paar uur. Paal idem dito." Van Driel ver wacht heel wat van de geplande jachthaven in Perkpolder. Hij kent de Westerschelde zoals gezegd als z'n broekzak. „Maar door die verdieping is er wel heel wat veranderd. Ontzettend veel stroming. De stroming die je vroeger alleen bij giertij had, heb je nu permanent. En ook de zandplaten verlopen. Wil je rust, dan ga je naar de Ooster schelde. Van de Westerschelde hebben veel mensen angst. Ach, het is gewoon een kwestie van goed zeemanschap. Je moet op letten wat je doet en er rekening mee houden dat die zeeschepen vaak sneller varen dan je ver wacht. Dan is er niks aan de hand." Wout Bareman C/iïetamoz/oie />i/f/oojje Wij vernieuwen onze showroom en bieden U daarom een groot deel van onze collectie aan voor zeer speciale prijzen! kasten banken fauteuils tafels stoelen bedden verlichting Kapitale Kortingen van rekkelijke prijzen. Kijk op Joosse Interieurs Langstraat 2-4, ArnEMUIDEN, tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiodag t/m zaterdag, koopavond vrijdag op afspraak. zeeuwse almanak Ze kunnen bijna niet meer wachten. Het vertrek naar een Franse camping, over an derhalve week, houdt de Mid delburgse broers Rik (10) en Chiel (8) steeds meer bezig. Ze zien zich al in het zwem bad liggen, over het voetbal veld rennen en aan overheer lijke ijsjes likken. Voor het eerst slapen ze samen in een kleine tent, die door papa wordt opgezet. Met hun hulp, dat wel. Chiel weet precies welke taak hij op zich neemt. „Ik zal die...eh...eh...palingen wel in de grond slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27