I Bouwvakkers raffelen werk af Mïé* france OPEN 8 JULI Binnen half jaar 32.711 bonnen in tunnel Aanbod huizen groter dan ooit PZC I Auto r 1 PZC Kraan trekt bovenleiding spoor kapot bij Arnemuiden Ufo's vliegen vooral op zwoele avonden Nieuwbouwwoningen bevatten vlak voor vakantie veel meer fouten illll lllllll Unieke verkoping van Historische 1 bouwmaterialen (morgen) Zie pagina 16 Strijd in Gazastrook is verhevigd 1. Freire (foto) 3. Isasi 30. De Jongh ALG. KLASSEMENT 1.Boonen 25.10.51 2. Rogers 0.13 3. Freire 0.17 39. Boogerd 0.53 zie pagina 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p70.nl door Emile Calon ELLEWOUTSDIJK - In de eer ste zes maanden van dit jaar zijn 32.711 automobilisten be trapt op te snel rijden door de Westerscheldetunnel. Het gaat met name om mensen die tussen de vijf en de twintig kilometer (Advertentie) VACATURES Bent u de Acceptant Assistent die De Jonge Sebra zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Wolkenvelden, soms wat zon en lokaal een buitje.Maxima tussen 21 en 23 graden. 248e jaargang no. 158 vrijdag 7 juli 2006 los nummer 1,25 van 9.30 tot 16.00 uur www.borsele.nl /opendag ARNEMUIDEN - Treinreizigers hebben gistermiddag en -avond hinder ondervon den van een stremming tussen Goes en Middelburg. De NS verwachten vanochtend de gewone dienstregeling te kunnen hervatten. Oorzaak van de stremming was een kapotte bovenleiding. De chauffeur van een kraanwagen was vergeten de kraan te laten zakken toen hij gistermiddag tegen vie ren over de overgang in de Doelestraat in Arnemuiden reed. De kraan trok de bo venleiding kapot en de wagen raakte de spoorbomen en de lichten. Bij het ongeval raakte niemand gewond, maar spoorbeheerder ProRail had de hele avond nodig om de schade te herstellen. De NS zetten bussen in om passagiers tussen Goes en Middelburg te vervoeren. Tussen Goes en Roosendaal en tussen Middelburg en Vlissingen reed een pendelt- rein. foto Lex de Meester doorMaurits Sep MIDDELBURG - Bij de Volks- sterrenwacht Philippus Lansber- ngii gen in Middelburg zijn ze er in- wet middels aan gewend: zodra het ga' mooi weer is, neemt het aantal meldingen over ufo's toe. Dus ani zijn ze de laatste dagen ook ei weer regelmatig gebeld. „Het is zo opvallend", glimlacht eriï Rijk-Jan Koppejan van de ster- ar renwacht, „mooi weer leidt on- d herroepelijk tot meer meldin gen. Mensen zitten langer bui ten, hebben een wijntje of een biertje op, zien iets vreemds en denken meteen: een ufo." Strikt genomen hebben ze ge lijk. Ze zien iets dat ze niet her- id kennen en dat is ook de verta- iel j ling van het Engelse ufoeen on geïdentificeerd vliegend object. Maar wat voor de leken niet her kenbaar is, is dat voor de des kundigen van de volkssterren wacht vaak wel. Koppejan somt demogelijkheden op. Een weer ballon, een vliegtuig, een mete oor, een satelliet, het ruimtesta tion ISS, de planeet Jupiter die heel laag en helder staat te schij nen. „Kortom, het is gewoon on- i wetendheid van de mensen." 107 De mevrouw uit Nieuw- en Sint s i Joosland die de krant belde dat ns t ze twee ufo's had gezien, zater- :b« dagavond, één richting Vlissin- m gen en één richting Middelburg, j heeft dus ongetwijfeld iets ge- z'en, maar geen ufo. Die avond zat Koppejan ook buiten met zijn kijker. Hij zag niks en zijn collega's ook niet. „Ik kan er weinig mee. Maar geloof me, het is nooit onverklaarbaar. Als mensen een lichtverschijn sel zien dat ze niet herkennen, adviseert Koppejan ze op inter net de website www.hea- vens-above.com te kijken. Soms zijn gewoon grappenmakers aan het werk. Daar is ook een site over: www.ufoballoons.co.uk. Het aantal ufo-meldingen valt in Zeeland mee. Er komen hier meestal minder meldingen bin nen dan elders. De Zeeuwse nuchterheid, vermoedt Koppe- jan. De komende weken zijn wel ,ur!| mooie verschijnselen waar te ne- i men, tipt hij. De meteoren- !rrS zwem de Perseïden is actief. In een heldere nacht zijn tientallen I vallende sten-en te zien. door Jeffrey Kutterink GOES - Het aantal huizen dat te koop staat neemt het snelst toe in Zeeland. Nooit eerder stonden er zo veel woningen in Nederland te koop. In het eerste halfjaar van 2006 is het aanbod van koophuizen toegenomen met bijna 5 procent naar een re cordhoogte van 143.000. Dat constateert Spacemakers, een website voor ontwikkelaars. Die volgt hoeveel woningen er in Nederland te koop staan. Uit haar onderzoek blijkt dat de vraagprijzen voor woningen tus sen juli 2005 en juli 2006 met 1,5 procent zijn toegenomen. Dit is minder dan de gemiddel de vei'koopprijs, die in deze pe riode circa vier procent steeg. Volgens Spacemakers.nl is de stijging toe te schrijven aan het vertrouwen in de economie, dat de Nederlanders hebben terug gevonden. Het credo 'eerst ver kopen, dan pas kopen', dat door veel mensen de afgelopen twee jaar werd gehanteex-d, lijkt te zijn losgelaten, constateei-t de website. Het woningaanbod nam het snelst toe in Zeeland (13 pro cent), Groningen (12 procent), Friesland (9 procent), Limburg (10 procent). In Amsterdam en de provincie Utrecht trad een daling van het aantal te koop staande huizen op. De vraagprijs per vierkante meter woonoppeiwlakte steeg bij ï-ijwoningen het snelst, met 2,4 procent ten opzichte van vorig jaar. Uit de cijfers blijkt een groeiende vraag naar de goed betaalbare rijwoningen, terwijl het aanbod van (dure) vrijstaande woningen en van ap partementen gestaag blijft toe nemen. Van ajppartementen is de gemiddelde vraagprijs licht gedaald. Advertentie Uit de cijfers van de politie blijkt dat de laatste maanden het aantal snelheidsovertreders wat toeneemt. Vanaf januari daalde het van 6100 overtreders naar 4100 in maart. Daarna werden maandelijks meer auto mobilisten betrapt. In juni nog 6300. Het aantal hardrijders komt vol gens Buis overeen met de ver wachting dat een tot twee pro cent zich niet aan de snelheidsli miet houdt, zo zei hij gisteren na afloop van de presentatie door hoofddirecteur G. van Woerkom van de ANWB van een cd-rom met daarop belang rijke tunneltips voor automobi listen. Die cd is ontwikkeld sa men met een aantal Europese zustermaatschappijen van de wielrijdersbond en leert wat er gedaan moet worden bij een ca lamiteit in een tunnel. Van Woerkom benadrukte dat de Westerscheldetunnel uiterma te veilig is. De gemeenten Ter- neuzen en Borsele praten onder leiding van gedeputeei-de T. Pop- pelaai-s met de NV over manie ren om de tuimel nog veiliger te maken. Ze bekijken vooral of het moge lijk is de hulpdiensten sneller te laten arriveren bij de tunnel. Een optie is het verdubbelen van de toegangswegen zodat bij een ongeval een rijbaan kan wor den afgesloten voor al het ver- keer met uitzondering van de hulpdiensten. Volgens Buis is het echter nog een kwestie van jaren voor de aan- en afvoerwe- gen daadwerkelijk verdubbeld zijn. Veel hangt volgens hem af van het aanbod van het aantal passanten. Dat blijft momenteel achter bij de vei-wachtingen. h Hnnr Gert van Harskamp ij DEN HAAG - Nieuwbouw- aj huizen die net voor de bouw- vak worden opgeleverd, be vatten veel meer bouwfou- ten dan gemiddeld. Doordat bouwvakkers hun werk moeten afraffelen is het aan tal slordigheden en gebre ken rond deze tijd wel vijf- k tig procent hoger. Gemiddeld telt een nieuwbouw huis twintig bouwfouten bij oplevering. Deze weken ligt dat aantal volgens woordvoerder H. André de la Porte van Vereni ging Eigen Huis (VEH) op dertig per woning. De fouten vai'iëren van simpele verfspatten tot scheef tegelwerk en zijn vaak het gevolg van haastig werken. Voorbereiding Oorzaak hiervan ligt volgens J. Straatman van bouwkundig onderzoeksbureau SBR in een slechte voorbereiding van het bouwproces. Te veel verschillen de disciplines, van stucadoor tot timmerman, bevinden zich in de laatste dagen voor de oplevering tegelijkertijd in het huis. „Op zo'n moment wordt de plan ning in zijn geheel op de bouw plaats geïmproviseei-d", zegt Straatman. „Beter is om al voor het bouwproces te bepalen wel ke werkzaamheden er wanneer uitgevoerd worden. Er zijn be drijven die op deze manier het aantal bouwfouten weten te be perken tot vijf of tien per wo ning." Bouwfouten kosten jaar lijks zo'n 3,8 miljard euro, schat het SBR. Dat is 7 tot 8 procent van de totale bouwkosten. Zo lang de sleutel van het huis nog niet is overhandigd, draait de bouwer voor de kosten op. Volgens VEH is het dan ook heel nuttig het huis helemaal te door lopen voor de oplevering en de sleutel pas in ontvangst te ne men nadat de bouwfouten zijn verholpen. „Als de huiseigenaar de sleutel in bezit heeft, dan moet de verzekering van de be woner het betalen", zegt André de la Porte. „Dan kun je beter even wachten, want de meeste fouten worden door de aanne mer direct vei'holpen." Overigens wil zowel cle SBR als de belangenvereniging van hui zenbezitters de schuld van het hogere aantal bouwfouten voor de zomervakantie niet alleen in de schoenen van de bouwer schuiven. Kopers zetten bouw- bedi'ijven vaak onder druk, om dat zij in de vakantie willen klussen en verhuizen. Ander zijds hebben bouwbedrijven geen zin om na de vakantie terug te komen bij een woning om nog kleine klussen te verrich ten. GPD (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 wekon voor 14,95 Ik geel daarbij Éénmalig toeslemming voor antomailsclte Incasso van dit bedrag van mgn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C! per maand met automatische incasso (C 20,55)'. CJ per kwartaal mot automatische incasso 59,75)". per jaar met automatische incasso |C 229.20!" met gratis PÜC-pamplu het alfabet van Zeeland Israëlische militairen zijn actief in het noorden van de Gazastrook. foto Oded Balilty/RTR Moeizaam begin digitale aangifte Het Zeeuwse bedrijfsleven maakt weinig gebruik van de mogelijkheid om via het internet aangifte te doen van win keldiefstal. De afgelopen zes maanden waren er 44 digitale aangiftes. Particulieren doen vaker fff aangifte via het internet. Italiaanse fans bejubelen spelers De spelers van Italië kregen gisteren een wai-m welkom bij de training in Duisburg. Duizenden fans, veelal in Duitsland wonende Italianen, bejubelden de WK-finalist. Zondag hopen ze na een zege op rig Fi-ankrijk opnieuw te kunnen feesten. Varia: 2; Binnenland: 3: Feiten Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18,19 en 21; Redactie Reactie: 22; Auto: 23. per uur te hard reden door de tunnel. Sinds eind voi'ig jaar wordt via trajectcontrole de snelheid van de automobilisten gemeten in de tunnel. Daarvoor werd vaak heel hard gereden. De NV Wes terscheldetunnel klokte vorig jaar nog een automobilist die met 235 kilometer per uur dooi de tunnel snelde. Die extreme snelheidsovertreders worden nu niet meer gesignaleerd, aldus di recteur T. Buis van de NV. Na 20 jaar terug op de motor voorletters nummer postcode: plaats: tolofoon: i (post)bankrekeningnummer: i Handtekening. door Patrick Selbach en Thomas Verfuss GAZA-STAD - In de Palestijnse Gazastrook zijn gisteren de he vigste gevechten uitgebroken sinds Israël daar vorige week een militaire offensief begon. Ze ker 23 Palestijnen verloren het leven en ook een Israëlische mili tair sneuvelde. Volgens Israëlische media zet ten de sti-ijdkrachten, die een deel van de noordelijke strook opnieuw bezetten, tanks en heli kopters in. De radicale Ha- mas-regering bi-acht gisteren al le veiligheidstroepen in de hoog ste staat van paraatheid en ze riep alle Palestijnen op de Israë lische militairen in de strook met geweld weg te jagen. De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties veroordeelde gisteren het militaire offensief van Israël. De raad stuurt een missie naar het Palestijnse ge bied. Israël herhaalde dat het of fensief is bedoeld om een door de Palestijnen ontvoerde Israëli sche koipoi-aal vrij te ki-ijgen. Israël houdt het Hamas-bewind verantwoordelijk voor het ge weld, dat alleen kan stoppen als de jonge militair vrijkomt. Bo vendien dienen Palestijnse fac ties onmiddellijk te stoppen met het afschieten van zelfgemaakte Qassam-raketten op Israëlische doelen. Israëlische troepen bezetten in de nacht van woensdag op don derdag diie voormalige joodse nedei-zettingen in het noorden van de Gazastrook om te voorko men dat Palestijnen vanuit de grensstreek nog langer raketten kunnen afvuren. Israël verliet de Gazastrook vorig jaar septem ber na 38 jaar bezetting. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1