WK-finalist eregast familiefeest Het brein van de penaltyroulette Laatste kunstje gouden generatie Franse spelers Engelse supporters nemen wraak 19 Drieduizend Italiaanse emigranten bejubelen spelers op training vrijdag 7 juli 2006 i wan onze sportredactie DEN HAAG/LONDEN - Hij leek de verkiezing op zijn slof- IV, fen te gaan winnen: Cristiano Ronaldo had een ruime voor- 'cij sprong op zijn concurrenten in t de verkiezing van Beste jonge lü speler van het WK, georgani- seerd door de wcreldvoetbal- bond Fifa. Totdat ene Luis Va- lencia de aanvaller ineens voor- bijstreefde. Supporters kunnen via de websi te van de Fifa hun stem uitbren gen op één van de veertig geno mineerde spelers. Woensdag had Ronaldo nog een grote voor sprong en stond hij op 210.000 stemmen. Een dag later waren er daar wel iswaar 30.000 bijgekomen, maar was Ronaldo inmiddels voorbij gestreefd door de onbekende Luis Valencia van Ecuador. Een foutje van de'Fifa? Nee, een wraakactie van Engelse voetbal fans. In een e-mail die inmiddels wijd verspreid is onder de Engelse supporters valt te lezen: „Er is een grote kans dat Ronaldo wordt verkozen tot beste jonge speler van het toernooi, on danks zijn duikelingen, mooie jongen-maniertjes en pruilerig gedrag. Momenteel staat hij eer ste in de verkiezing, doe wat no dig is, stem op Luis Valencia. Het maakt niet uit of je Valen cia hebt zien spelen of niet, stop Ronaldo gewoon. Stuur dit door naar elke echte voetbalfan." Haatcampagne De actie heeft voorlopig dus suc ces. De verkiezing loopt nog tot en met vandaag. De haatcam pagne van de Engelsen volgt op de nederlaag van Engeland te gen het Portugal van Ronaldo. In dat duel kreeg de Portugees het aan de stok met zijn clubge noot Wayne Rooney. Volgens de Engelse krant Daily Record stond Ronaldo trouwens op de eerste plaats van de verkiezing dankzij Schotse supporters. Die zouden uit leedvermaak over de uitschakeling van Engeland heb ben opgeroepen tot een stem op Cristiano Ronaldo... GPD De Squadra Azzurri moet de V/K-finale tegen Frankrijk nog spelen, maar voor de Italiaanse emigranten in het Ruhrgebied is het feest al in volle hevigheid los- gebarsten. Drieduizend tifosi be jubelden Del Piero en co giste ren tijdens de avondtraining in j Duisburg. Met de hele familie, uiteraard. rinnr Roel Wiche DUISBURG - Fantastische scè ne. Zo spontaan dat Fellini het niet had kunnen regisseren. Don derdagavond, kwart over zes, trainingscomplex van MSV Duisburg. Alles wat karakteris tiek is voor de Italiaanse ziel wordt in één moment samenge bald. Italiaanser kan het niet: een bambino die het middelpunt is van het feest, dure voetbalprofs die smelten en complete fami lies op de tribunes die het blau we hart horen bonken. En wie staat er bij de poort? Een ijsco man van Venezia. „Ik hield vroe ger nooit van voetbal, maar nu staat het kippenvel op mijn ar men", trilt Massimo Cannata, zo als zo velen deze avond als een mummie gewikkeld in de Itali aanse vlag. Cannata, een 39-jarige metaalar beider, zag als kind de Siciliaan- se olijfbomen voor het laatst. Zijn ouders emigreerden naar het Ruhrgebied en vonden werk in Wuppertal, een troosteloze woestijn van fabriekspijpen en zwartgeblakerde huizen. Nu, in zijn mooiste zomer sinds jaren, is hij met zijn vrouw en drie kin deren naar Duisburg getrokken. „Dit Italiaanse elftal is het bes te sinds jaren. Niet alleen omdat ze goed voetballen, maar vooral omdat het een echte eenheid is. Vroeger was er altijd theater. Baggio erin, Baggio eruit, iedere dag was er wat. Nu niet. Coach Lippi is een geweldige teambuil- der." De liefde is wederzijds en vlamt deze avond hevig op. Naar schat ting 200.000 Italianen trokken de afgelopen decennia naar de Kohlenpott. In Duitsland heten ze Italianen en in Italië heten ze Duitsers. Maar de liefde voor het vaderland zit diep in de ge nen. Vio Aduo (70) verliet in 1956 de Dolomieten op zoek naar geluk in het rijke westen. Bochum is zijn stad, maar de wortels bh j ven mediterraan. „Een Italiaan is emotie, dat zie je hier terug. De Serie A wordt kapotgemaakt door een corrup te bende, maar deze spelers ge ven ons voetbal z'n trots terug. Zonder catenaccio, dat bestaat niet meer. Italië is de meest aan vallende ploeg van dit WK." Pizzaboycot Hij somt ze op, de aanvallers die Duitsland in een bloedstollende verlenging te lijf gingen. Del Piero, Gilardino, Totti, Iaquin- ta. Dezelfde spelers die deze avond bij elke oefening een ere- ronde lijken te lopen. Roberto Ciulla (28), getogen in Sicilië en nu restauranthouder in Leverkusen, kan er geen ge noeg van krijgen. Sensatieblad Bild riep voor de halve finale tussen Duitsland en Italië op tot een massale pizzaboycot. Ciulla vreesde dat zijn zaak een enor me klap kreeg, maar nu is hij de gene die kan lachen. Grijnzend haalt hij een bierviltje uit zijn zak. 'Lieber 0,2 trinken als 0:2 verlieren'. Zondag, zo weet hij, loopt het storm in zijn zaak. „Het maakt niet uit wie speelt of reserve zit, niemand maakt oorlog. We hoe ven nog maar één ding te doen: Zidane uitschakelen. Dan is de ze ploeg rijp voor de wereldti tel." GPD WK 2006 voetbal w Duitsland I Als de Italiaanse internationals in een hoek een soort kikker- i sprong oefenen, breekt een vent- je van nog geen twee jaar door i het cordon van de beveiliging. Brutaal sprint hij over het hele i veld naar zijn idolen, onder hila- j risch gejuich van de driedui- zend fans. Vlak voordat hij Alessandro del i Piero omver loopt, stopt-ie en j schopt triomfantelijk tegen een bal, die speciaal met het zicht op de finale goudgekleurd is. De hele Squadra Azzurri ligt in een deuk. 3 Hesp is opvolger Menzo bij Oranje a(V ZEIST - Ruud Hesp maakt met ingang van komend seizoen als keeperstrainer deel uit van de l |j technische staf van het Neder- lands elftal. Hij volgt Stanley Menzo op, die wegens zijn aan stelling als coach bij FC Volen- dam zijn functie bij Oranje o -. heeft neergelegd. p 1 De veertigjarige Hesp heeft bij de KNVB een contract getekend tot en met het Europees kam- ijs pioenschap in 2008. Hij zal zijn werk bij het Nederlands elftal combineren met zijn baan bij Roda JC, waar hij sinds 2005 jverkzaam is als keepêrstrainer £n teammanager van het eerste elftal. ANP Koeman wil PSV flink versterken EINDHOVEN - Als het aan Ro nald Koeman ligt versterkt PSV zich de komende weken nog met drie of vier nieuwe voetballers. De nieuwe trainer wil snel dui delijkheid over zijn definitieve selectie. Als eerste versterking hoopt Koeman op de Braziliaanse ver dediger Alcides, die eigendom is van Chelsea. Bovendien wil de club Alex nog een jaar huren. Ook hij staat bij de Londense club onder contract. „We zijn met ze in gesprek", aldus Koe man. „Ik hoop vandaag of mor gen uitsluitsel te krijgen over Alex. Over Alcides kan ik nog niet veel zeggen." ANP Clubs beginnen een proef met vingerafdrukken ZEIST - Ajax, Feyenoord en Vi tesse beginnen per 1 januari 2007 met een proef waarbij vin gerafdrukken worden gebruikt hij de toegangscontrole in de sta dions. De clubs kondigden vorig jaar al aan biometrie te willen gebruiken in de controle, nu is de keus gevallen op vingeraf drukken. De clubs hadden meer biometri- sche opties, zoals scans van een gezicht of iris. De KNVB en de clubs hebben laten onderzoeken welke optie de meest geschikte zou zijn. Controle via vingeraf drukken is volgens de resultaten betrouwbaarder, sneller, mobie ler en duurzamer. De proef duurt zeker tot de zomer van 2007, mogelijk langer. ANP Met duizenden tegelijk kwamen de Italiaanse fans gisteren naar de training van hun helden kijken. foto Tony Gentile/RTR Duitse ex-arbiter Karl Wald (90) krijgt nu pas lof voor lumineus idee: strafschop schieten Hij overleefde alle WK's en veranderde de voetbalwereld voor eens en altijd. Toch bleef Karl Wald, de geestelijke va der van het penaltyschieten, zijn leven lang een volstrekte onbekende. Pas nu, op negentigjarige leeftijd, krijgt de Duit se ex-arbiter alle lof toegezwaaid. door Roel Wiche PENZBERG - Oh Gott, oh Gott! Dui zend doden stierf hij, dinsdagavond. Zwe tend als een otter zat Karl Wald met kleinzoon Torsten op de bank, tijdens de thriller tussen Duitsland en Italië. Toen minuut 120 naderde, begon hij er lang zaam in te geloven. Opnieuw zou Die Mannschaft, dankzij zijn lumineuze idee, een grote tegenstander verslaan. Opnieuw, dankzij zijn Russische roulet te: strafschoppen. Totdat de Italianen zijn droom aan gruzelementen schoten. De kleinzoon: „Tijdens de verlenging be gon opa steeds meer te glimmen. Helaas, het mocht niet zo zijn." Torsten Schacht (37) is vriendelijk maar resoluut: grootvader Karl is nog goed bij geest en kerngezond, maar blijft voorlo pig in de luwte. Na een publicatie in Bild werd de negentigjarige ex-scheidsrech ter uit het Alpendorpje Penzberg (Beie ren) overspoeld door aanvragen voor in terviews. En dat was zelfs de man die meer dan duizend wedstrijden floot te gortig. Dus doet zijn kleinzoon het woord. „Maandag had ik veertig oproepen, dins dag 27. De hele wereld wil hem plots spreken. Een maand geleden had nie mand nog van hem gehoord." Behalve in Penzberg en omstreken, want daar begon het in 1965 allemaal. Karl Wald, een noeste bergwerker, fluit al ja ren in de Oberliga als hij iets bizars op tv ziet. Liverpool en FC Köln spelen in de Rotterdamse Kuip een beslissingswed strijd in de kwartfinale van de Europa Cup 1. Na verlenging is de stand gelijk. Wat nu? De scheidsrechter werpt een munt, maar die blijft kaarsrecht in de modder steken. Pas als hij voor de twee de keer gooit, oordeelt het lot: Liverpool jubelt, Köln huilt. De Duitse ex-arbiter Karl Wald kwam in 1965 met het revolutionaire idee om penal ty's de beslissing te laten brengen. foto Christian Charisius/GPD Wald kan het niet aanzien en dient met een een plan in bij de bond van Beieren: een wedstrijd moet voortaan beslist wor den door een serie van vijf penalty's. Kleinzoon Torsten: „M'n grootvader had al eerder bij toernooien geëxperimen teerd. Zomaar, op eigen houtje. Liet hij beide elftallen strafschoppen nemen. Het was een revolutionair idee." Toch is er een kruistocht van jaren nodig om het plan erdoor te krijgen. De bobo's van Beieren vragen zich vertwijfeld af wat ze met de penaltyshow moeten en hebben liefst 47 vergaderingen nodig om hun jawoord te geven. Maar daarna zijn alle beren van de weg. De Duitse voet balbond omarmt het idee en Zweden volgt. In 1970 voeren ook de Uefa (Euro pa) en Fifa (wereld) de Grande Finale in. Zes jaar later, tijdens het EK in Joegosla vië, wordt voor het eerst in de historie een groot toernooi door strafschoppen be slist. En oh ironie, het is uitgerekend Duitsland dat ten onder gaat. Uli Hoe ness schiet zijn penalty de hemel van Bel grado in en bekent later hoe angstaanja gend hij de nieuwe roulette vond. „Toen ik naar de stip liep, voelde ik me eenza mer dan ooit. Het was alsof ik me mid den in de Sahara bevond." Panenka De primeur gaat toch al als legendarisch de geschiedenis in. In dezelfde serie stift de Tsjechische artiest Antonin Panenka op fabelachtige wijze de bal over doel man Sepp Maier, nog steeds de mooiste strafschop die ooit geschilderd is. En hoewel Duitser, kan Karl Wald zijn trots niet verbergen. Torsten Schacht: „Ondanks alle tegenwerking is hij er steeds van overtuigd geweest dat hij het bij het rechte eind had. Stel je voor, zei hij altijd, dat de scheidsrechter op zo'n moment een muntje omhoog moest wer pen. Dat zou een geweldige anticlimax zijn." Nog vele malen zal de bescheiden arbiter uit de Oberliga met rode konen naar de witte stip kijken. Duitsland-Frankrijk de heroïsche halve finale van het WK'82, met Die Mannschaft als overwinnaar: 8-7. Italië-Brazilië in 1994, de eerste en enige WK-finale die door penalty's is be slist. En natuurlijk de Champions Lea guefinale van 2001, voor iedere zoon van Beieren onvergetelijk: Bayem München- Valencia. Bayern heerst vanaf elf meter. Zondag, als Frankrijk en Italië om de mondiale titel strijden, zal het master- plan van Karl Wald misschien weer aan de wereld getoond worden. De geeste lijke vader zal thuis, in Penzberg, op de bank zitten met kleinzoon Torsten, stie kem hopend dat de avond bekroond wordt met een bloedstollende apotheose. Iets 'waarvan hij zelf negentig jaar lang alleen maar kon dromen. Want Karl Wald nam zelf nog nooit een strafschop. De kleinzoon: „Hij was eigenlijk een ma tige voetballer. Daarom is-ie ook scheids rechter geworden." GPD Zidane kandidaat voor Gouden Bal DEN HAAG/BERLIJN - Zinedine Zidane, die na het WK stopt met voetballen, is één van de tien genomineerden voor de Gouden Bal. De trofee gaat naar de beste speler van het toernooi. Van de tien genomineerden komen ze ven spelers zondag in actie tijdens de finale: drie Fransen en vier Italianen. De tien genomineerden zijn: Fabio Can- navaro, Andrea Pirlo, Gianluigi Buffon, Gianluca Zam- brotta (allen Italië), Thierry Henry, Patrick Vieira, Zinedi ne Zidane (allen Frankrijk), Michael Ballack, Miroslav Klose (beiden Duitsland) en Maniche (Portugal). GPD Nesta moet ook finale missen DEN HAAG/DUISBURG - Alessandro Nesta mist de WK-finale. De dertigjarige verdediger van Italië raakte in de groepsfase tegen Tsjechië geblesseerd aan zijn lies en werkte sindsdien aan zijn herstel. De finale komt ech ter te vroeg voor de speler van AC Milan. Marco Materaz- zi verving Nesta tot nu toe en de verwachting is dat hij dat ook zondag tegen Frankrijk zal doen. GPD/RTR Elizondo fluit eindstrijd WK DEN HAAG - De Argentijn Horacio Elizondo is door de wereldvoetbalbond Fifa aangewezen als scheidsrechter voor de WK-finale Italië - Frankrijk, zondag in Berlijn. De arbiter gaf afgelopen zaterdag een rode kaart aan de Engelse aanvaller Wayne Rooney in de kwartfinale tegen Portugal. Elizondo leidde ook de openingswedstrijd tus sen Duitsland en Costa Rica. GPD Kahn verdedigt doel Duitsland BERLIJN - Oliver Kahn verdedigt morgen tegen Portugal het doel van Duitsland in de strijd om het brons op het WK voetbal. Jens Lehmann heeft zijn plek vrijwillig aan zijn concurrent afgestaan. Bayem München-keeper Kahn kan dankzij de geste van Lehmann zijn 86e interland bij schrijven. Het zou tevens zijn afscheid van het nationale team kunnen zijn. Kahn kreeg pas vlak voor het WK te ho ren dat hij niet langer de eerste keus was. ANP/DPA Laatste interland voor Figo MÜNCHEN - Figo speelt morgen voor de laatste keer een wedstrijd voor Portugal. De aanvaller doet dat op het WK voetbal tegen Duitsland. Inzet is de derde plaats. Tegen het gastland speelt Figo (33) zijn 127e interland. „Het is na al die jaren tijd om te gaan", zo lichtte hij zijn besluit toe. ANP Beenhakker favoriet bij Polen DEN HAAG/WARSCHAU - Leo Beenhakker is favoriet om bondscoach te worden van Polen. Dat zegt voorzitter van de Poolse voetbalbond Ryszard Czarnecki in de Pool se krant Gazeta Wyborcza. „Beenhakker is een grote per soonlijkheid en hij is onze favoriet. Het enige probleem is geld want hij zal niet goedkoop zijn. Maar ik ben ervan overtuigd dat we sponsoren kunnen vinden om zijn komst te financieren." Volgens Poolse media is Beenhakker ook in de race om Guus Hiddink als bondscoach van Austra lië op te volgen. GPD/RTR van onze sportredactie DEN HAAG/HAMELEN - Zi nedine Zidane en zijn man schappen, voor het toernooi nog bestempeld als 'te oud', zijn slechts één wedstrijd ver wijderd van de WK-winst. Wie dit voorafgaand aan het toernooi had voorspeld, was voor gek verklaard. „We zijn klaar om samen te leven en sterven", verwoordt verdedi ger Eric Abidal het fraai. De verdediger doelt op het team dat na de overheersing in 1998 en 2000 afzakte naar middelmaat, om tijdens dit WK weer tot bloei te komen. Na een uiterst moeizame start (0-0 tegen Zwitserland, 1-1 te gen Zuid-Korea) groeide de ploeg in het toernooi en het zag dit woensdagavond be loond worden met een zege op Portugal in de halve fina le. Italië is zondag in Berlijn de tegenstander. Een zware tegenstander, weet ook middenvelder Patrick Vieira, speler van het Italiaan se Juventus. „Italië is een zwa re tegenstander maar als je zo juist Spanje, Brazilië en Por tugal hebt uitgeschakeld heb je het recht om je hoofd om hoog te houden en in jezelf te geloven." Acht jaar geleden bereikte Frankrijk voor het eerst de WK-finale, waarin het met 3-0 afgemeten won van Brazi lië. Twee jaar later pakte de zelfde gouden generatie ook de Europese titel. Interne strubbelingen en te grote ego's brachten echter de klad in de Franse voetbalmachine en dit resulteerde op het WK 2002 in een uitschakeling in de groepsfase, zonder zelfs maar één doelpunt gemaakt te hebben. Twee jaar later op het EK in Portugal vloog Frankrijk er in de kwartfinale uit. Het leek het einde van een hele ge neratie spelers. Enkele spe lers, onder wie Zidane en Thu- ram, bedankten als internatio nal. „We waren destijds geen team, we waren geen hechte groep en we hadden de in druk onze tijd te verdoen", al dus Thuram over zijn beslis sing te stoppen. Een jaar later keerde hij samen met Makele- le en Zidane terug bij het Franse elftal, nadat de ploeg in moeilijkheden was geraakt tijdens de kwalificatie voor het huidige WK. Al deze dertigers konden op het toernooi aanvankelijk hun stempel niet drukken op de ploeg. De Franse machine had wat tijd nodig om voor een laatste keer opgestart te worden. Pas na de benauwde zege op Togo (2-0) in het laat ste groepsduel, waardoor Frankrijk als tweede in de poule doorging, begon het te lopen. Spanje werd het eerste slacht offer van de Franse daden drang, met 3-1 werden de fa voriete Spanjaarden naar huis gestuurd. Een uitblinken de Zidane zorgde er vervol gens voor dat de favoriet dei- favorieten, Brazilië, ook het vliegtuig naar huis kon ne men. Solidariteit Zo goed als in de twee voor gaande duels speelde Frank rijk tegen Portugal niet, maar op basis van wilskracht sleep ten de Fransen zich door het duel heen om zo het sprookje nog wat mooier te maken. „Er is momenteel veel solida riteit binnen het team", aldus Thuram. „Voorheen hadden we te kampen met wat grote ego's maar dat is verleden tijd." Voor de verdediger, het hele toernooi al in topvorm, houdt het na het WK op wat betreft interlandvoetbal. Dit geldt ook voor Zinedine Zidane en in zijn kielzog volgen er waar schijnlijk nog meer. In Berlijn valt zondag het doek voor de beste generatie die ooit het Franse shirt droeg. Alle ogen zullen ge richt zijn op Zidane, die zijn loopbaan beëindigt en nog één keer kan laten zien dat hij de beste speler is die de wereld de laatste tien jaar heeft gezien. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19