Digitale aangifte nog geen succes □I PZC De Wonderkamer vol porselein Breukeren in de branding li Overtocht met ferry levert zwarte broek op 15 Bedrijfsleven maakt sporadisch gebruik van internet voor melden diefstallen vrijdag 7 juli 2006 MIDDELBURG - Het bedrijfsle ven begint internet heel voor zichtig te ontdekken als middel om aangifte te doen. De afgelo pen zes maanden is 44 maal via de elektronische snelweg aangif te gedaan van een winkeldief stal. IVeel is dat niet, zo erkent woord voerder A. Don van de politie Zeeland. „Maar vergeleken bij de laatste maanden van vorig jaar al een hele verbetering." Want in de drie maanden na de introductie werd slechts drie maal een internetaangifte ge- daan van een winkeldiefstal. D,e politie begon vorig jaar sep- tember met aangifte via internet in de hoop dat ook ondernemers 1 óp die manier sneller bereid zou den zijn melding te maken van Óen misdrijf. Een aantal van hen maakt er geen melding van om- )f dat ze het zien als een vorm van ei De politie betreurt dat, omdat 1 ze op die manier niet weet wat t?' er precies gebeurt. Via een cam- pagne samen met de Kamer van Koophandel is die mogelijkheid nu opnieuw onder de aandacht v' gebracht, in de hoop op meer res pons. De eerste zes maanden van het jaar kreeg de politie te maken met 8600 aangiften, waarvan -hum 1100 oftewel dertien pro- cent via internet. De meldingen fl i die via internet bij de politie bin- enkomen hebben vooral betrek ing op fietsendiefstal, verme ngen aan auto's, andere vernie tigen en diefstal uit of vanaf au- p jj Delicten Tot nu kan er maar voor een be perkt aantal delicten aangifte r. gedaan worden via internet, j- Het gaat om een diefstal van J een fiets of brommer, vernielin- 'f, gen, de diefstal uit of vanaf een (Jjjauto en winkeldiefstal. Het ligt m de bedoeling nog dit jaar dat 'aantal flink te verhogen tot zo'n dertig, aldus Don, zodat 1 voor steeds meer zaken de men sen niet meer naar het politie bureau moeten. Het gaat dan om zaken als een eenvoudige diefstal, inbraken in woningen en doorrijden na een aanrij ding. Korpschef F. Goudswaard ver wacht dat ook in de nabije toe komst lang niet iedereen ge bruik zal maken van de pc om aangifte te doen. Het persoon lijk contact is voor velen essen tieel, zo zegt hij. „Velen willen gewoon kunnen vertellen wat hen is overkomen. Willen hun emoties kwijt. Willen horen wat ze kunnen doen om zo'n gebeur tenis te voorkomen." Bij de introductie van de aangif te via internet september vorig jaar sprak commissaris J. Kasse de hoop uit dat het aantal aan giftes met tien procent zou stij gen. Uit de cijfers over de eerste zes maanden van het jaar blijkt dat die wens waarschijnlijk niet in vervulling gaat. In 2002 werden er 21.165 aangif tes bij de Zeeuwse politie ge daan. In 2003 waren dat er 20.266 en in 2004 welgeteld 19.062. Met een aantal van 8600 voor de eerste zes maanden van dit jaar is de kans klein dat het totale aantal boven de 19.062 zal uitkomen. Letsel bij frontale botsing Sloeweg 's-HEERENHOEK - Twee mensen hebben in de nacht van woensdag op donderdag om half één letsel opgelopen bij een frontale aanrijding op de Sloeweg. Beiden zijn met onbekende verwondingen overgebracht naar de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes. Een 39-jarige automobi list uit Montfoort kwam uit de richting van Goes en raak te door onbekende oorzaak op de andere weghelft. Hij botste frontaal tegen een tegemoetkomende auto, die werd bestuurd door een 33-jarige man uit Arnemuiden. De brandweer moest de laatste uit zijn auto 'knippen'. Om de hulpdiensten hun werk te laten doen, sloot de poli tie de Sloeweg tussen 's-Heerenhoek en de rotonde bij de afslag naar snelweg A58 enige tijd af. Tractaatweg vandaag dicht TERNEUZEN - De Tractaatweg (N62) is vandaag tussen de Oostpoort weg en de N61 voor alle verkeer afgesloten in verband met onderhoudswerkzaamheden. Die bestaan uit het aanbrengen van een nieuwe verflaag op de strepen tussen de kruispunten Molenverkorting - Zwartenhoek, Zwartenhoek-Axelse Sassing en Axelse Sassing - Sparks- polder. De werkzaamheden duren van 6.00 tot 22.00 uur. Van Oeveren overleden ZIERIKZEE - Op 74-jarige leeftijd is gisterochtend plot seling Leendert Karei van Oeveren van het gelijknamige busbedrijf en reisbureau in Zierikzee overleden. De direc teur van het busbedrijf heeft een belangrijke rol gespeeld in de vervoer- en reisbranche op Schouwen-Duiveland. Zijn vader stond in 1927 aan de wieg van het busbedrijf, dat in dat prille begin gevestigd was in Nieuwerkerke (Schutje). In 1953 kwam zoon Leendert Karei in het be drijf. In 1970 nam hij de onderneming over van zijn va der. Naar aanleiding van vele verzoeken van individuele reizigers om ook eens een reisje met Van Oeveren - die groepsreizen op poten zette - te kunnen meemaken, wei'd in 1978 naast het busbedrijf een reisbureau opgelicht. On der leiding van Van Oeveren groeide de vervoersondeme- ming uit van 10 man personeel en zes bussen tot 35 mede werkers met een wagenpark van 23 bussen. Nog altijd wox'dt er met de Zierikzeese firma door heel Europa ge reisd en vooral ook op lijndiensten gereden. Leendert Ka- rel van Oeveren stond bekend als een meelevend en so ciaal voelend mens. De 'baas' belde elke zondagochtend met chauffeurs die in het buitenland waren. Ook wachtte hij de chaxxffeurs na een lange reis of bijzondere gebeurte- nis steevast in de garage op. A58 bij Roosendaal afgesloten GOES - Zeeuwen die dit weekeinde naar Noord-Brabant reizen, moeten bij Roosendaal x-ekening houden met omlei dingen. Vanaf vanavond zeven uur sluit Rijkswaterstaat de A58 tussen Roosendaal en Etten-Leur af voor onder houd aan de snelweg. Reizigex-s wordt aangeraden via Ant- wex-pen (A4/A12/E19 en A16) naar Breda te lijden. Wie toch naar Roosendaal dooirijdt, wordt omgeleid via knooppxxnt De Stok (richting Dordrecht) en vexwolgens knooppunt Klaverpolder naar de Al 6 in de richting Bre da. Tegelijkertijd is dit weekeinde, van vanvond half tien tot zondagavond negen uux-, de toerit naar de A58 vanuit Antwerpen richting Vlissingen afgesloten. Dat verkeer wordt omgeleid via Hoogerheide. kunst door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Na de serie korte exposities van telkens een week is de nieuwe tentoonstel ling in De Wonderkamer in Mid delburg wat langer te zien. Tij dens de zomerperiode toont de dependance van het Zeeuws Mu seum een fraaie verzameling por selein. Bet materiaal is afkomstig uit ijle zogeheten collectie-Bal. Wil lem Hendrik Bal (1880-1962) jvas antiquair, een markant fi guur die handel dreef vanuit twee panden aan de Kromme Weele in Middelburg. Hij was een verwoed verzamelaar van joosters porselein en Delfts aar dewerk. Zijn privé-collectie - de Inooiste objecten hield hij zelf - omvatte uiteindelijk zo'n twee duizend stukken. Bal schonk de verzameling in i 1959, enkele jaren voor zijn over- lijden, aan de Nedexdandse 0 Staat. Vier jaar later werd het V porselein langdurig in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Mu seum, met als voorwaarde dat het alleen in Middelburg wordt pil getoond. De collectie krijgt een prominente plaats in het ver nieuwde museum, dat in het voorjaar van 2007 de deuren moet openen. De Wondei'kamer fungeert sinds vorig jaar als proeftuin In De Wonderkamer in Middelburg is een fraaie verzameling porselein te zien. voor het nieuwe Zeeuws Mu seum, als plaats waar wordt geëxperimenteerd met een ande re, verrassende manier van pre senteren van bijzondere stuk ken. Thee De opzet van De Porseleinkast, zoals de nieuwe tentoonstelling heet, verschilt enigszins van de (Advertentie) SkodaFabia Spirit SkodaFabia Spirit v.a. €13.390,- i Halfautomatische airconditioning centrale vergrendeling boordcomputer 15 inch wieldoppen Autohuis Terneuzen Ml F.j. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600 vooi'gaande reeks korte exposi ties, waaiwan de laatste al over porselein ging. Bezoekers ko men nu aan de kant van de Ba lans het gebouw binnen. In de eerste ruimte staat een tafel waaraan thee kan worden ge dronken en waar in boeken kan worden gebladerd. Ook worden in een filmhoek in totaal vier televisieafleveiïngen getoond uit De Wonderka- mer-serie die bij Omroep Zee land is uitgezonden. Bezoekers kunnen eventueel ook een ande re aflevering aanvragen. Op tafel liggen verder grote vel len papier met afbeeldingen van stukken uit de museumcollectie. Belangstellenden kunnen aan de hand daarvan een eigen ser vies ontwerpen. „Elementen daarvan willen we gebruiken voor het sei-viesgoed in de hore ca van het nieuwe museum", zegt directeur Valentijn Byvan- ck. Tempelleeuw De achterkamer, wat voorheen de voorkamer was, is de eigen lijke expositieruimte, wederom vormgegeven door beeldend kunstenaar Piet Dieleman. In de grote vitrine is onder meer px-achtig en zeldzaam zeventien- de- en achttiende-eeuws porse lein uit China en Japan te zien, maar ook Delfts aardewerk, een tempelleeuw uit Arita (Japan), een waterkan in de vox-m van een olifant, Chinese kop en scho tels en vele andere porseleinen stukken. Voor de toelichting op het gebo- dene doet het museum een proef met het gebruik van laptops. Die bieden informatie, in tekst en beeld, over een aantal bijzon dere stukken. Bezoekers kunnen aanklikken waarover zij meer willen weten. Expositie: De Porseleinkast, t/m 10 september in De Wonderkamer, hoek Bogardstraat-Balans, Middel burg. Geopend: wo.-zo. 13-17 uur. (Advertentie) De Werf geeft een zonsondergangconcert op het Nollestrand. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk Straat' zaterdag 8 juli van 16.00 tot 18.00 uur tillen we de hollandse trots naar een hoger niveau, dat wil zeggen dat wij graag met u de hollandse haring boven ons hoofd tillen, met de nodige vloeibare en begeleidende versnaperingen, u bent van harte welkom! bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle telefoon 0113 343810 VLISSINGEN - Het mooie van het Vlissingse dijktheater is dat de naam alleszeggend is. Een theater zonder theater. Zonder gordijnen, zonder podium, maar mét gras. En dat zit toch echt het lekkerst als je naar muziek luistert. Zeker met het geluid van gister avond. Soulzangeres Senna Gourdou en hiphoppers Pete Philly Perquisite moet je echt niet horen vanuit een plastic kuipstoeltje. Waarom de Haar lemse toch in het voorprogram ma stond, daar leek iedereen zich over te verbazen. Het was mooi, zuiver en misschien zelfs wel opzwepend wat ze liet horen. Aan haar verzoek vooi-- al mee te bewegen werd nog gehoor gegeven ook. Maar ja, wat wil je? Ze gaf er zelf alle aanleiding toe. Relaxed als ze was, één met het publiek zoals ze zittend op de rand van het po- dium, met haar benen bunge lend, vrolijk zong tegen de voor ste fans. Het opwarmen was gelukt. En zodra de pei-formers van stadsge noten Pete Philly Perquisite hun instrumenten inplugden, werd ook meteen duidelijk waar om zij de hoofdact vormden. Het energieke geluid klinkt di rect goed. Begrijpelijk dat juist zij dit jaar de winnaars waren van een zilveren hax-p. Een bij zondere combinatie van een con trabas zoals talloze orkestjes uit vroeger tijden die kenden en een gretig sci-atchende DJ vormde de basis voor de rauwe stem van ï-apper Pete Philly. Tel daarbij op een jazzy saxofoon en een elektrische cello, die door de broken beat heen borduurt. Even een bedenkelijke blik en dan het besef van een gouden greep. Funky, flow en dus zelfs een beetje rauw. De formatie had zo uit Vlissingen kunnen ko men. Hoe anders was het op het Nolle strand. Rustig, tam en wat stof fig; een beetje zoals Willem Breuker. En die staat normaal ook nooit bij Panta Rhei. Maar de meeste mensen genoten van het zonsondergangconcert Sche(me)i'ing en inslag van De Werf. Niet gek ook, lekker met je tenen krullen door het mulle zand. Of bovenop de dijk, je ha ren laten wapperen in de wind. Met een frivool waterballet in de branding, in de verte de on dergaande zon. Dan maakt het eigenlijk niet eens uit wie er speelt. Vandaag op het Straatfestival 19.00-0.00 uur, Bellamypark: De Stijle, Want; TamTam Thea ter; LetsWork2gether; Sienta La Cabeza (artistieke kapper show). 20.30/21.45 uur, Bellamypark: Meekers Uitgespi'oken Dans. 20.30 uur, Dijktheater: Julian Sas Band The Juke Joints (bluesrock). 21.30 uur, Nollestrand: Zonsondergangconcei't Sche(me)nng en inslag van De Werf. 22.00 uur, Zware Plaat werk eiij: Odd Enjinears, theatervoor stelling Drive. 22.00 uur, Bellamypark: Internationals (ska met exotisch ac cent). door Frank van Cooten BRESKENS - Op weg naar het schoonste strand van Nederland stuitte de familie Uphoff uit het Brabantse Grave aan boord van de fast ferry vaxx Vlissingen naar Breskens op smerig meubi lair. „Mijn man ging op het dek op een van de stoeltjes zitten. Dat had hij beter niet kunnen doen. Toen hij opstond was zijn kaki broek geheel zwai't. Onge- hoox'd", aldus Els Uphoff die schande spreekt van dit smerige tafereel. „Je betaalt 5,50 euro voor een overtocht en dat is zonder een kopje koffie. En nu komen daar ook nog eens de kosten van de stomerij bij." Ze las wel een sticker met de tekst 'zitten op eigen risico', maar toen was het al te laat. „Die sticker zie je pas als je zit." Toen de broek van haar man zwart was, sprak ze daar gelijk een medewerker van ver voersmaatschappij BBA op aan. „Die vertelde ons dat er roet zit op de stoeltjes. Als de motor van de boot 's mox-gens start, komt er een roetpluim uit de pijp. Die troep komt vervol gens op het meubilair terecht. Nou, dat mogen ze dan wel eens zeggen. Nu moeten toeris ten elkaar waarschuwen dat ze vooral niet buiten op een van de stoeltjes moeten gaan zitten. De BBA zou er goed aan toen een bord te zetten in vier talen met de waarschuwing dat er roet op de stoeltjes zit. Dan was ons deze ellende bespaard gebleven." Het vieze meubilair is bij de Plaatsnemen op de bankjes op het fiets-voetveer is op eigen risico; een vieze broek kan het gevolg zijn. foto Camile Schelstraete BBA bekend. „Het probleem is dat de hele dag roet uit de pijp komt. Schoonmaken heeft dus geen zin", zegt woordvoerder Ton Kienhorst. „Dit najaar worden roetfilters ingebouwd om de uitstoot op te vangen. Met deze filters is het probleem opgelost .--Tot'die tijd bekijken we hoe we onze klan ten nog beter kunnen informe ren over de gevolgen van de roet- uitstoot. Want het is natuurlijk niet de bedoeling dat onze klan ten een vieze broek overhouden aan een overtocht." Beroerd Vanwege een ernstige motorsto ring is overigens een van de Twee fast ferries van Vlissingen naar Breskens voor vijf weken uit de vaart. Dat is midden in het toeristisch hoogseizoen. „Be roerder kunnen we het niet tref fen", zegt Kienhorst Op het veerplein van Breskens klaagden gisteren veel mensen over de enorme wachttijden. Om het ongemak te beperken zet de BBA alternatief busver voer in. Bussen lijden vanuit Breskens iedere dag tussen 11.00 en 14.00 uur. In Vlissingen rijdt het alter natieve busvervoer tussen 11.00 en 19.00 uur. De bus in plaats van de veer boot betekent wel langere reistij den. De bus rijdt immers vanuit Vlissingen via de Westerschelde- tunnel naar Breskens. Hoe de omvangrijke motorsto- ring heeft kunnen plaatsvinden, is voor de BBA vooi'alsnog een raadsel. „Beide boten zijn in het voorjaar in het dok nog aan een grondige inspectie onderwor pen. Er was niets aan de hand. En nu opeens deze omvangrijke motorstoiing. We hebben dat niet in de hand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15