Toiletwagen in centrum is te duur PZC Nog te veel vooroordelen over slangen Ik zal ze missen, die kranen Boekhouder Syntens moet van OM ruim vier ton terugbetalen Overleg tussen Middelburgs college en ondernemers moet leiden tot oplossing Sint-Aimaland in ban van driedaags spektakel vrijdag 7 juli 2006 HnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Na het verwij deren van kauwgom en het va ker vegen van de straten komen nu ook de openbare toiletvoor zieningen op de agenda van de ondernemersvereniging en de ge meente Middelburg. Het ge- meentebestuur wil alle maatre gelen om de binnenstad te verbe teren op elkaar afstemmen. Het verzoek om een toiletwagen te plaatsen komt van de wijkbe- heergroep binnenstad. Die zou er in de weekeinden moeten staan om overlast van de wild plassers onder het uitgaanspu bliek tegen te gaan. De toiletwa- was al een alternatief; de «Vol programma Visserijdagen in Bruinisse BRUINISSE - Noem iets en het het is er; het programma tijdens de Visserijdagen Bruinisse is lang en gevarieerd. Bijzonder hoogtepunt is het optreden van de Duitse acrobatenfamilie Ge- schwister VVeisheit. Hun shows zijn een extraatje vanwege het 45-jarig bestaan van de Visserij dagen, die van donderdag 13 tot en met zaterdag 15 juli worden gevierd. Woensdagavond wordt de af- t|p voor het festijn gegeven in dë. feesttent bij café-restaurant Storm. Daar wordt afscheid ge nomen van Miss Visserij 2005 L "irleen Klink, met medewer- ig van entertainersduo De Jo chies. Een dag later volgt de offi ciële opening (14.00 uur) met de aankomst van de nieuwe miss in de haven. Dat is tevens het start sein voor de creativiteitsmarkt, 'boekenmarkt en kermis. Voor dè kinderen is er onder meer bin- gö, een pannenkoekmaaltijd en en playbackshow. Vrijdag gaat dè braderie in het dorp om 10.30 van start. De maritieme be- ijvenpresentatie staat op za- lag op het programma. Man tijdens sporten belaagd iHULST - Een 39-jarige man uit Hulst is woensdagmiddag tus sen acht en negen uur in de Moerschansstraat in zijn woon plaats door enkele onbekenden zonder reden mishandeld. De man was honkbal aan het spelen op een veldje toen een on bekende jongen al roepend en tierend aan kwam fietsen. Toen man naar hem keek, stapte jde onbekende af, liep naar hem |toe en spuugde hem in het ge zicht. Hierna kwamen er nog Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; '^zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl eerste wens van de wijkbeheer- groep was verzinkbare urinoirs. Die zijn er niet gekomen omdat ze te duur zijn. Een toiletwagen is dat ook, con cludeert het college van B en W. Volgens deskundigen is het na melijk niet verstandig zo'n wa gen neer te zetten zonder toe zicht. Bovendien moeten er aan sluitingen worden gemaakt op elektriciteit, water en riool. Ook andere openbare toiletvoor zieningen zijn voorlopig te duur, vindt het college. Piaskrui zen kosten niet alleen veel geld, het vinden van een goede plek is ook lastig en ze zijn kwetsbaar voor vandalisme. Dus hoewel het aanleggen van openbare toiletvoorzieningen in de Middelburgse binnenstad één van de actiepunten is in het coalitieprogramma van PvdA, CDA, VVD en SGP, - een schon ere binnenstad en het terugdrin gen van de overlast van wild- plassen - komt het er voorlopig niet van. Het college geeft de moed echter niet op. Overleg met de Vereni ging Ondernemers Middelburg moet een oplossing bieden. De VOM wil net als de gemeente de binnenstad een schoonmaak beurt geven. Op verzoek van de ondernemers heeft het college onlangs nog besloten een proef te gaan doen met het verwijde ren van kauwgom uit de winkel straten. Ook is al gesproken over het vaker vegen van de stra ten, vooral in de weekeinden. Het wordt daarom tijd alle maat regelen eens op elkaar af te stem men, vindt het gemeentebe stuur. Wat de toiletvoorziening be treft, streeft het college ernaar met de ondernemers een af spraak te maken zoals die in Goes is gemaakt tussen gemeen ten en winkeliers. Daar is een zo genoemde urilift gebouwd, een toilet dat in de grond wegzakt. Het onderhoud en de bediening is een verantwoordelijkheid ge worden van de ondernemers. De investering van een urilift in Middelburg zou volgens het col lege betaald kunnen worden uit de reclamebelasting die onderne mers gaan betalen. Overigens zijn er wel enkele openbare toiletten in de binnen stad. In de parkeergarages bij voorbeeld, bij de fietsenstalling aan het Zusterplein, op het Dam plein en het hof van Tange en bij de Lange Jan. Alleen het uri noir bij de Lange Jan is 24 uur per dag beschikbaar. De toilet ten op het Damplein en het Hof van Tange worden in 2008 ver vangen. zes personen bij en werd hij jdoor de groep mishandeld. Hij kon zich verdedigen met de honkbalknuppel. Hij raakte ge wond aan zijn hoofd, zijn rug en zijn knie en moest naar de huis artsenpost voor behandeling. jDe politie onderzoekt de zaak. Eline Schmitz krijgt in Reptielenzoo Iguana een boa constrictor rond haar nek. Links Ad Bom van Iguana. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De vraag kwam stee vast terug aan het einde van een rondlei ding. Maar Ad Bom van Reptielenzoo Iguana in Vlissingen was jarenlang on verbiddelijk. Er mocht niet gevoeld wor den aan de dieren. Nu gebleken is dat het dierenwelzijn er niet van achteruit gaat heeft Bom besloten twee keer per dag een korte presentatie te geven. Aan het einde ervan, mogen bezoekers rep tielen aanraken. „We doen dit alléén om de dieren in de vrije natuur te helpen", benadrukt Bom. „Als we op deze manier vooroorde len kunnen weghalen, worden mensen hopelijk minder bang van slangen en la ten ze de slangen misschien wel vaker leven als ze ze in het wild tegenkomen." Want slangen doodmaken, gebeurt ook in West-Europa, zegt Bom. „In Zuid-Duitsland, slechts duizend kilome ter van hier, worden 1500 slangen per jaar doodgemaakt door mensen die ze in het wild tegenkomen. Maai- doodma ken is niet nodig. De meeste slangen zijn ongevaarlijk." Gevaarlijk is een betrekkelijke term, vindt Bom. „Bezoekers vinden een wurgslang gevaarlijk. Ze zeggen dan te gen me: Die kan toch iemand wurgen. Ja dat kan. En een paard kan iemand doodtrappen. Het zijn allemaal vooroor delen. Mensen groeien op met het idee dat slangen gevaarlijk zijn. Ik ben chris telijk opgevoed, maar kijk maar naar de Bijbel. Daar begint het al." Mensen hebben meer informatie nodig, vindt Bom. Medewerkers van Iguana ge ven al uitgebreide uitleg tijdens de rond leidingen aan groepen, maar steeds va ker werd gemerkt dat ook de andere be zoekers behoefte hebben aan aan een korte, bondige, duidelijke voordracht." Bom vond de oplossing in een compu terspresentatie die officieel vanaf giste ren in de nieuwe filmzaal vertoond wordt. In vijftien minuten worden aan de hand van kleurrijke foto's en korte teksten de belangrijkste reptielensoor ten belicht. Zo is te lezen dat er 4800 ge registreerde soorten hagedissen zijn, dat de grootste krokodil zeven meter lang kan worden en dat de zwaarste slang een anaconda is en dat die wel 225 kilo kan wegen. Na afloop van de film loopt Bom don derdagmiddag met een soort beschuit bus de filmzaal in. Hij haalt er een ste kelige reuze-wandelende tak uit Nieuw-Guinea uit. Als bezoekers voor zichtig hun vinger over het lijfje laten lopen, vertelt Ad Bom wat het diertje allemaal eet en waarom ze in Nieuw-Guinea deze soort als ongedier te zien. Na de wandelende tak komt de baard-agaam, een hagedissensoort, aan bod. Als laatste brengt Bom een grote zware zak naar binnen met daarin een foto Ruben Oreel Zuid-Amerikaanse boa constrictor. „Ik zit even z'n kop te zoeken", zegt Bom als hij op z'n knieën zit en in de zak graait. Dan tilt hij de slang op en hangt hem over zijn schouders. „Hij is het nog niet gewend op gepakt te worden", zegt hij ter geruststelling. „Mag ik hem even bij jou omhangen", vraagt Bom dan aan de dertienjarige Eline Schmitz uit Bel gië. Voordat het meisje het beseft, hangt het zes kilo wegende dier om haar nek. „Hij verstikt mij", zegt ze pa niekerig, maar Bom legt uit dat de slang zichzelf alleen maar vastklampt om niet te vallen en dat er niets aan de hand is. Na een tijdje ontspant Eline zich een beetje. Ze probeert zelfs een glimlach tevoorschijn te toveren, maar de opluchting is groot als Bom de slang weer weghaalt. „Het was leuk", zegt ze achteraf. „Maar hij voelde veel zwaar der dan zes kilo." De presentatie wordt iedere dag, behal ve zondag en maandag, gegeven om 11.00 uur en om 12.30 uur. Het is de be doeling dat er elke week andere soorten dieren getoond worden. VLISSINGEN - De Schelde en Vlissingen blijven onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het is alleen sinds gisteren nog veei moeilij ker te zien, treurt Rinie de Jonge, oud-werknemer van de scheeps werf. De kranen bij de Dokhaven die hét silhouet van Vlissingen zo lang mede bepaalden, zijn weg. Gisteren is één van de kranen verplaatst naar een ander deel van de binnenhaven, voorbij de Koningsbrug. Rinie de Jonge kon de kranen altijd zien staan vanuit zijn huis in de Callenfelsstraat in de rooie buurt. Woensdagavond nog zag hij hoe mannen in de kraan bezig waren. Maar dat is definitief voorbij, nu de kranen weg en verhuisd zijn. „Ik zal ervoor op pad moeten. Dat is toch wel een gemis hoor." Tijdperk Het einde van een tijdperk? Zover wil De Jonge niet gaan. „Zoals gezegd, de Schelde en Vlissin gen zullen altijd bij elkaar horen. Bovendien, De Schelde is eigen lijk al een poosje weg uit de binnenstad." foto Ruben Oreel Milde eis tegen koffieshophouder MIDDELBURG - Een 49-jarige koffieshop houder uit Goes had gisteren in Middelburg gemengde gevoelens bij de eis van officier van justitie Valente. De 240 uur werk straf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf leek op het eerste gezicht een milde eis voor het bezit van 33 kilo softdrugs, maar aan de andere kant zag de ver dachte daarmee zijn probleem niet opgelost. Justitie staat een voorraad van 500 gram hennep in een koffieshop toe, maar in de praktijk komt het er op neer dat er (veel) meer voorraad nodig is om aan de vraag van de klanten te vol doen. De man vertelde na de inval van de politie in 2004, waarbij de (te) grote hoeveelheden hasj en hennep werden gevonden, nu mondjesmaat in te kopen. Raadsman H. Dunsbergen meende dat zijn cliënt er alles aan doet om aan het gedoogbeleid te voldoen en pleitte voor een schuldigverklaring zonder straf. De officier zei in zijn eis al te hebben rekening gehouden met het tijdsverloop van de drugszaak en met het feit dat verdachte zijn voorraad (33 kilo softdrugs) kwijt is. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Axelaar mishandeld door viertal AXEL - Vier mannen hebben een 41-jarige man uit Axel woensdagavond rond tien uur mishandeld in de Willem de Zwijgerlaan in zijn woonplaats. Onder de daders be vonden zich twee bekenden van het slachtoffer. Er ont- stond een vechtpartij, waarbij de Axelaar gewond raakte aan zijn knieën, ellebogen en ogen. Oorzaak van de mis handeling is een langlopend conflict tussen de 41-jarige en een van de twee bekenden. Cel en werkstraf geëist voor dealer MIDDELBURG - Tegen een 21-jarige inwoner van Rotter dam is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor dea len in cocaïne 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 130 da gen voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en 26 uur leerstraf - geëist. Ook wil officier van justitie M. Overmeer dat ver- dachte een half jaar onder Elektronisch Toezicht staat. De Rotterdammer sleet de harddrugs in 2004 en vorig jaar aan verslaafden in Goes. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Pluim voor museum De Bevelanden GOES - Gedeputeerde H. van Waveren is blij dat het His torisch Museum De Bevelanden in Goes jongeren onder de twaalf jaar en groepen uit het onderwijs voortaan vrij entree geeft. Het getuigt volgens hem van lef om op deze manier meer (jongere) bezoekers te trekken en warm te maken voor de Zeeuwse geschiedenis. Van Waveren complimenteerde het museumbestuur giste ren bij de opening van de expositie Tussen Honte en Hin- kelinge, die tot 6 januari loopt. De deeltentoonstelling ver telt het verhaal van de verdronken dorpen in Oost-Zuid-Beveland en vormt een aanvulling op de be staande, vaste opstelling over door de zee verzwolgen Be- velands land. Er zijn veel (reproducties van) oude kaarten zien over de in 1530 en 1682 verdronken dorpen en steden als Reymers- waal, Bath, Oud-Rilland, Valkenisse, Mare, Agger, Gobe- noord en Hinkelenoord. Ook foto's van locaties waar (amateur-)archeologen aan het werk zijn geweest, zoals Oud-Rilland en Valkenisse. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een vijftigjari ge inwoner van Kapelle heeft volgens het Openbaar Ministe rie voor 408.413 euro verduis terd bij Stichting Syntens in Vlissingen. Officier van justitie M. Lemstra eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg drie jaar gevangenisstraf tegen de verdachte, die de fraude zou hebben gepleegd tussen 2000 en 2002. In die jaren deed hij de admini stratie voor Syntens. Hij be schikte als enige over een TAN-code van de Stichting, waarmee hij via Girotel geldbe dragen overmaakte naar zijn pri- vérekening. Ook maakte hij facturen op van een gefingeerd bedrijf. De man, die gisteren verstek liet gaan, had grotendeels de verduiste ring toegegeven. „Ik zat in finan ciële problemen. De verleiding was te groot", had hij gezegd.. Hij vond wel dat hij tekort was gedaan dat hij zijn overuren niet kreeg uitbetaald, maar bin nen Syntens wist niemand van de afspraken. Daarvoor had hij om toestemming moeten vragen bij het Ministerie van Economi sche Zaken in Den Haag. De offi cier vond ook de valsheid in ge schrifte bewezen. Zo had hij op stukken handtekeningen van collega's vervalst. De officier hield er in haar eis rekening mee dat verdachte zich eerder heeft schuldig gemaakt aan ver duisteringen van geldbedragen. De man had verteld in 1998 naar Zeeland te zijn gekomen; om schoon schip te maken, maar een paar jaar later ging hij opnieuw in de fout. Bij een inter- ne controle kwam de oplichting aan het licht. Raadsman N. Koole meende dat het OM vanwege het tijdsver loop niet ontvankelijk diende te worden verklaard. „Het is een simpele zaak. Het heeft te lang geduurd." Als de rechtbank niet meegaat met de strafpleiter dan vond Koole dat er een strafver mindering moest volgen. Ook verzekerde hij dat het (verduis terde) bedrag 80.000 euro min der is geweest. De officier wil dat de Kapellenaar de ruim vier ton terugbetaalt aan de Staat. Dat vond Koole niet kloppen, omdat zijn cliënt in een civiele procedure begonnen is met de af betaling (1800 euro per jaar) aan het benadeelde Syntens. Uitspraak is op 19 juli. Het hele havengebied is vrijdag en zaterdag afgesloten. We heb ben zeventig mensen die de au to's moeten begeleiden. Voor mensen die ver weg staan, zijn er shuttlebussen. Meer informatie: www.sint-annaland.nl door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Het spek takel is losgebarsten. Voor even is Sint-Annaland het centrum van Tholen. 125 jaar muziek en 75 jaar voetbal zijn de aanlei ding voor het driedaagse festi val, dat gisteren begon met de eerste twee voorstellingen van het eilandspektakel Sint-Atlan- tis. Het eilandspektakel is het para depaardje van het Stallandse festival, maar er is nog veel meer te doen in Sint-Annaland. De organisatie, Stichting Krea- team Sint-Annaland, verwacht vandaag en morgen minimaal vijftienduizend bezoekers bij de activiteiten in het dorp. „We zijn deze week vooral bezig ge weest met het parkeerbeleid. agenda STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - 17.00 - 21.00 uur: Culinair, by the Sea; MIDDELBURG Markt, Beachvolleybal/beachtennis; SINT LAURENS - Gymzaal, 19-20 uur: Ouderengym; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00. uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13