ÏZC Groen licht verbouwing van scholen Altijd giertij op de Westerschelde 1 Doen wat je thuis niet mag 17 Samenwerking Stromenwijk 'Zwemmen in Veerse Kreek -afgeraden na vondst dode vis Mm die/a//i o i/o j e 6iy f/ooae 30% tot 80% qoosse Dierenleed I Redactie: 0113-315649 Foyvyw.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 7 juli 2006 Pijprokers trots op traditie li HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - Twee scholen - voor speciaal onderwijs in de li Middelburgse Stromenwijk gaan nauwer samenwerken. De Klimopschool en 't Springtij, bu ren aan de Grevelingenstraat, gaan na een verbouwing ge bruikmaken van eikaars ruim- ten. Over de verbouwing van de twee scholen wordt al een tijd „.gesproken. De schoolgebouwen i; en de gymzaal zijn in slechte staat en zijn niet geschikt om modern onderwijs in te geven. Bovendien wordt het tweede pand van 't Springtij, aan de Piet Heinstraat, voor een groot lil deel niet gebruikt. Met de gemeente Middelburg, it die verantwoordelijk is voor schoolgebouwen, is onderhan- "i deld over de kosten. De gemeen- ,1f te had moeite om de financie ring rond te krijgen, zegt onder wijswethouder H. van Klinken, j'f „Het was een zoektocht naar middelen." Die zoektocht is nu geslaagd. De verbouwing wordt betaald met geld dat bestemd is voor onderwijs, met de op brengst van verkoop van grond endoor te schuiven met rijkssub- sidie voor stadsvernieuwing. De Klimopschool krijgt er |J straks twee lokalen bij. Nu krij- ij gen twee groepen leerlingen les f 'ftVEERE - Waterschap Zeeuwse 1 Eilanden raadt mensen af te gaan zwemmen in de Veerse Kreek bij Veere. De laatste da- gen zijn daar tientallen dode vis- sen gevonden. Het is nog niet duidelijk of er sprake is van bo- Jjji tulisme. J De Veerse Kreek is geen offici al eel zwemwater. Vanwege de do- de vissen waarschuwt het water- j> mensen toch om uit het I water te blijven. De vissterfte in de Veerse Kreek is veroorzaakt door de hoge temperatuur en de I geringe neerslag van de laatste tijd, Er zijn nog geen zieke of do de vogels gevonden. Daarom ikan het waterschap nog niet aantonen of er sprake is van bo- j tulisme. Dat is een ziekte waar- bij vooral watervogels vergif- tigd raken door bacteriën in wa ft ter dat door de zon flink is opge- i warmd. Om te voorkomen dat botulisme zich verspreidt, worden dode dieren zo snel mogelijk wegge- j haald. In bepaalde vormen kan botulisme schadelijk zijn voor mensen. Het waterschap zal de komende dagen extra controle- ren in de Veerse Kreek. Er j wordt gezocht naar dode vissen. i Ook de vogels worden extra in jj de gaten gehouden. Als ze be- ii smet zijn, worden ze traag, la- J ten hun kop hangen en verstop- pen zich op beschutte plekken. 'Zieke vissen zwemmen aan de oppervlakte en happen veel naar lucht. [Mensen die dode vissen of vo- vinden, kunnen dat melden bij Waterschap Zeeuwse Eilan- den (0118-621000). Onderzoek naar dode man MIDDELBURG - De technische recherche heeft gisteravond spo- renonderzoek gedaan in een wo ningcomplex aan de Neder- straat in Middelburg. Iln het trappenhuis van het pand was woensdag rond vijf uur 's middags een dode man gevon- r "en- Volgens de politie is beslo- ten om het pand te onderzoeken omdat gisteren niet duidelijk ^as waaraan de man is overle- den. De identiteit van de man is bekend, maar de politie wilde die niet naar buiten brengen. in tijdelijke lokalen. Voor 't Springtij wordt één extra lo kaal gebouwd, bestemd voor de leerlingen die nu nog les krijgen aan de Piet Heinstraat. Boven dien komt er een nieuwe gym zaal voor beide scholen en wor den er drie spreekkamers en een kooklokaal voor 't Springtij ge bouwd. Het pand van 't Springtij aan de Piet Heinstraat is na de verbou wing niet meer nodig. Als ,het nieuwe schoolgebouw klaar is, wordt dat gesloopt. Op de kavel komen woningen. Om de verbou wing van de scholen te kunnen betalen, heeft de gemeente geko zen voor de bouw van vijf of zes woningen in de vrije sector. Het is de bedoeling dat buurtbe woners gebruik kunnen maken van de ruimte in de scholen als de leerlingen er niet zijn. Maar het is volgens wethouder A. de Vries van welzijn niet de bedoe ling dat er een tweede brede school in de Stromenwijk komt. „In de brede school aan de Keet enstraat komen al welzijnsvoor zieningen." In de Keetenstraat, een stukje verderop in de wijk, wordt ge bouwd aan een nieuw pand voor de basisscholen De Beverburch en de Cederhof. In het gebouw komt ook een buurthuis. Boven dien worden er zorgwoningen gebouwd. De brede school moet eind 2007 klaar zijn. door Maurits Sep MIDDELBURG - Vies van een beetje zweet zijn ze niet, de honderden kinderen die da genlang hebben gebouwd aan hun hutten. Met inspanning en toewijding hebben ze de mooiste bouwsels in elkaar getimmerd. Com pleet met vloerbedekking en dakterras. De Bouwspeelplaatsen Middelburg beleefde deze week een zeer zonnig en geslaagd jubi leum. - Voor de dertigste keer konden kinderen zelf hutten bouwen, knutselen in de knutseltent, afkoelen onder de 'olifant' die koud water sproeide en als schijf fungeren in het levend sjoelen. De Bouwspeelplaatsen trok elke dag pak weg 750 kinderen. Hutten bouwen was ook dit jaar het popu lairst. Daar is het evenement ooit om begon nen. Mariëlla van den Berg, nu vrijwillig ster, herinnerde zich hoe ze als zevenjarige zelf naar de Bouwspeelplaatsen kwam. Ook om van afvalhout een huisje te timmeren. Collega-wij williger Peter van Oost heeft zelf nooit meegedaan („Daar was ik al te oud voor") maar weet wel waarom dat zo aantrekkelijk is. „Wat ze thuis niet mogen, mag hier wel." Dat merkt hij ook aan de va ders, als die hun kroost komen halen. „Die slaan graag zelf nog even ergens een spijker in om de hut wat steviger te ma ken." Hopelijk niet al te stevig, want de veertig vrijwilligers van de Activiteiten Stichting Calimero Middelburg moeten alle hutten weer afbreken om het afval naar de vuilstort te brengen. Keurig gescheiden na tuurlijk, dus hout apart, vloerbedekking apart. René Koster van de stichting was, ondanks een ongeluk met een springkussen waarbij enkele kinderen woensdag gewond raakten, dik tevreden over de jubileumeditie van de Bouwspeelplaatsen. Ook omdat die voor het eerst niet door de Stichting Welzijn Middel burg is georganiseerd, maar door de Acitvi- teiten Stichting Calimero Middelburg. „We staan nog in de kinderschoenen, maar vol gend jaar gaan we gewoon weer door", be loofde hij. foto Lex de Meester Blijven ice thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Trossen los Zet hem een schipperspet op en hij kan zo doorgaan voor Kapitein Iglo. Geboren en geto gen Terneuzenaar Piet van Driel (63) heeft van jongsaf een nau we band met het water. Als kind uit de oude binnenstad zwom hij in het Kanaal Gent-Tcrneu- zen en speelde bij de Vluchtha- ven. En natuurlijk zat hij bij de Zeeverkenners. Daaraan heeft hij z'n voorliefde voor de Wester- schelde overgehouden. Deson danks bracht hij nagenoeg z'n hele werkzame leven door ach ter een bureau, eerst bij justitie, later bij de gemeente Terneu- zen. Het begon allemaal met een sloep van een zeeschip, die z'n vader ombouwde tot zeilsloep. Daarna was er even een visboot- je, snel gevolgd door een Schel- deschouw, een motorboot en een tweemaster. Nu varen hij en z'n vrouw Ineke alweer jaren rond met het motorjacht Jolly Jum per (type Princess 33, gebouwd in Plymouth, met twee krachti ge Ford Mermaid-motoren). In de zomermaanden stappen ze vrijdagsavonds aan boord en 's maandagsochtends weer aan de wal. Tochtjes naar de Vlaam se kust, naar Blankenberge, maar ook naar de Grevelingen en de Oosterschelde. Maar voor al op de Westerschelde. „Het aantrekkelijke aan de Zeeuwse wateren is het open karakter. Ik vaar hier liever dan op zo'n sloot ergens verder weg in Ne derland." Piet en Ineke vormen aan boord een goed team. Ineke 'doet' de trossen en dat doet ze verduveld handig. Logisch, haar vader was sleepbootkapitein en ze heeft nu eenmaal veel kennissen in de binnenvaart. Een meid van het water dus. Natuurlijk kennen ze de verhalen over ruzies tussen echtparen bij het schutten in Piet en Ineke van Driel aan boord van de Jolly Jumper in Terneuzen Leukste plekje: Piet en Ineke van Driel mogen graag buiten om naar Blankenberge varen, daar afmeren in de jachtha ven om op de boulevard een terrasje te pikken. Een lekke re Rodenbach en een portie garnalen. Of via het kanaal naar Gent en doorvaren tot achter het Justitiepaleis bij de Lindenlei. Je zit direct in het hartje van de stad. Beste plek om te eten: Geen twijfel mogelijk: het drijven de clubgebouw van Neusen. Uitbaatster Jolanda serveert er een vispannetje met friet voor Piet en gamalenkroke- ten voor Ineke. Topkwaliteit en... spotgoedkoop. Ook in het clubhuis van de water sportvereniging in Sint-Anna- land is het goed consumeren. Tip van Piet: Zorg dat je op de Westerschelde buiten het hoofdvaarwater blijft en on derschat vooral de snelheid van de zeeschepen niet. Ver trouw je het niet, steek dan niet voor een naderend zee schip over, maar wacht even. Door uit te luisteren op de ma rifoon kom je veel, zo niet al les te weten over de gedragin gen van de scheepvaart om je heen. een sluis. De woedeuitbarstin gen van de gelegenheidskapi tein als z'n vrouw (lees: ma troos) in de fout gaat bij het af meren... Van Driel: „In de sluis van Muiden is het een attractie. Maar het ligt echt niet altijd aan die mensen. Het kan ook te ma ken hebben met de soms verra derlijke onderstroom in een sluis. En heb je dan van voren een touwtje vastgemaakt, dan krijg je de kont van je schip soms met geen mogelijkheid meer tegen de sluismuur. Je ziet het hier in de sluizen van Ter- neuzen ook wel. Dan heb je van die Belgen, die enkel het Vlaam se binnenwater gewend zijn en dan met hun motorboot als een drol in een pispot liggen te tol len. Ja, 't is natuurlijk ook een kwestie van bekwaamheid." Piet van Driel is voorzitter van de watersportvereniging Neus en, die in de oude Veerhaven be schikt over negentig ligplaatsen voor 'de gewone man'. Van arts tot automonteur, iedereen kan voor weinig geld lid worden. Neusen is een schoolvoorbeeld van zelfwerkzaamheid en saam horigheid. „We kunnen het club- en liggeld laag houden dankzij het feit dat we allemaal de handen uit de mouwen ste ken. Dat moet ook wel, want we hebben nooit een cent subsidie gehad. Erger nog, door het trage handelen van de gemeente bij de herinrichting van de haven, staat onze ontwikkeling hele maal stil." Zeekraal Maar Van Driel en de zijnen la ten het sjagrijn over die lakse houding én over al die beperken de regeltjes waarmee de water sport wordt geconfronteerd, ach ter zich als ze de Westerschelde opvaren. Met een ploegje naar de Schaar van Waarde om er zee kraal te plukken, naar de Pauli- napolder voorbij de Braakman haven (een middagje voor anker in de zon) of langs de Hooge Pla ten met z'n zeehonden naar Bres- kens voor een potje bier en een visje. Nee, in de Koopmansha- Protest tegen wegenvignet ELLEWOUTSDIJK - De ANWB en de provincie zijn fel tegen de plannen van de Belgische overheid om een we-, genvignet in te voeren. Gedeputeerde T. Poppelaars heeft gisteren brieven gestuurd naar het kabinet met daarin het verzoek krachtig te protesteren tegen de plannen om van af 1 januari zo'n vignet in te voeren. Hij wees erop dat met name de Zeeuws-Vlamingen onevenredig zwaar wor den getroffen door invoering van zo'n vignet, dat waar schijnlijk zestig euro gaat kosten. Hij nodigde hoofddirec teur G. van Woerkom uit om het provincievoorbeeld te volgen. Tot blijde verrassing van de gedeputeerde zei Van Woerkom dat gisteren ook brieven van zijn organisatie naar de Belgische overheden zijn gestuurd. Daarin wordt volgens hem stelling genomen tegen dat plan. Opa staat terecht voor ontucht MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Hulst moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoor den voor een zedenmisdrijf: het plegen van ontucht met zijn zevenjarige kleindochter en bezit van kinderporno. De man heeft seksueel getinte foto's van het slachtoffertje en haar vijfjarig zusje genomen en de naaktfoto's op zijn computer gezet. Officier van justitie M. Overmeer had gis teren sterk de indruk dat verdachte zich nog steeds niet realiseert wat hij het jonge gezin heeft aangedaan. „U voelt zichzelf het slachtoffer, maar u bent de dader. Uw kleindochters zijn het slachtoffer", zei de officier. Ze eis te 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 129 dagen voor-: waardelijk, 240 uur werkstraf en verplicht reclasserings- contact. Ook als dat inhoudt een klinische behandeling voor seksuele delinqueten in Rotterdam. Als het aan de of ficier ligt krijgt de man, die ten tijde van het zedenmis drijf in Terneuzen woonde, contact- en straatverbod opge legd. De Hulstenaar beweerde dat de bijwerking van me dicijnen zijn (seksueel) gedrag had beïnvloed, maar de of ficier geloofde dat niet. De man betastte zijn oudste klein dochter toen hij oppaste. Met het nemen van pornografi sche foto's, waarop hijzelf ook naakt was te zien, was hij vorig jaar begonnen. De moeder deed aangifte toen haar dochtertjes vertelden over het vreemde gedrag van opa. De rechtbank doet 19 juli uitspraak. Bromfietser gewond na aanrijding ZOUTELANDE - Op de kruising Blauwpoortseweg/Sint Janskerke in Zoutelande is gistermiddag rond half zes een 16-jarige bromfietser uit de gemeente Veere aangere den. Een 85-jarige automobilist uit de gemeente Veere had hem geen voorrang verleend. De jongen liep kneuzin gen op. (Advertentie) C1000 NIEUWERKERK is voortaan iedere zaterdag geopend tot 20.001 geen fratsen, dat scheelt (Advertentie) Wij vernieuwen onze showroom en bieden U daarom een groot deel van onze collectie aan voor zeer speciale prijzen! kasten banken fauteuils tafels stoelen bedden verlichting Kapitale Kortingen van ntrekkelijke prijzen. Kijk °P Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag, koopavond vrijdag op afspraak. I© Welk model geniet uw voorkeur? foto Camile Schelstraete ven in Vlissingen komen ze niet. „Daar hebben ze liever geen pas santen die voor een halve dag af meren. En het haventje van Hoe- dekenskerke zou eens moeten worden uitgebaggerd. Je kunt er alleen bij hoog water binnen; en dan maar voor een paar uur. Paal idem dito." Van Driel ver wacht heel wat van de geplande jachthaven in Perkpolder. Hij kent de Westerschelde zoals gezegd als z'n broekzak. „Maar door die verdieping is er wel heel wat veranderd. Ontzettend veel stroming. De stroming die je vroeger alleen bij giertij had, heb je nu permanent. En ook de zandplaten verlopen. Wil je rust, dan ga je naar de Ooster schelde. Van de Westerschelde hebben veel mensen angst. Ach, het is gewoon een kwestie van goed zeemanschap. Je moet op letten wat je doet en er rekening mee houden dat die zeeschepen vaak sneller varen dan je ver wacht. Dan is er niks aan de hand." Wout Bareman Nu korting op onze topmodellen. de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur. zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl zeeuwse almanak Ze kunnen bijna niet meer wachten. Het vertrek naar een Franse camping, over an derhalve week, houdt de Mid delburgse broers Rik (10) en Chiel (8) steeds meer bezig. Ze zien zich al in het zwem bad liggen, over het voetbal veld rennen en aan overheer lijke ijsjes likken. Voor het eerst slapen ze samen in een kleine tent, die door papa wordt opgezet. Met hun hulp, dat wel. Chiel weet precies welke taak hij op zich neemt. „Ik zal die...eh...eh...palingen wel in de grond slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11