Werken in zorg kan ook leuk zijn PZC Verlegen Israëlische korporaal Shalit is ineens wereldnieuws fl Spijt D66 nekte terecht kabinet PZC Ruud Lubbers' laatste kunstje Overheid probeert met campagne personeelstekorten te voorkomen 6 juli 1956 Waardering Volgens een tweejaarlijk se enquête van Nivel, onderzoeksinstituut voor de gezondheidszorg, dat vo rig jaar voor het laatst is gehouden, wil tweederde van de verpleegkundigen en verzorgenden meer waardering voor hun werk. Zestig procent wil meer na scholingsmogelijkheden en 55 procent vindt verlaging van de werkdruk het be langrijkst. In verpleeghui zen ligt dat laatste percen tage veel hoger, namelijk op 78 procent. In verzor gingshuizen is het 65 pro cent. Eén op de tien vindt dat het werk beter moet worden betaald. In 2004 werkten bijna vier honderdduizend mensen in de verzorging en verple ging. Ruim één op de drie verzorgenden is ouder dan 45 jaar. GPD donderdag 6 juli 2006 Als er niets verandert, dan zul len er in 2025 een half miljoen mensen te weinig in de zorg wer ken. In een poging het tij te ke ren, is de overheid een campag ne begonnen om te laten zien dat het wel degelijk aantrekke lijk werk is waar je trots op kunt zijn. door Dick Hofland Als mevrouw Van de Heuvel wakker wordt, dan gaat Pe tra Rampaart altijd even naast haar op de rand van het bed zit ten. Zij slaat een arm om haar heen en vraagt eerst of zij goed heeft geslapen en daarna of zij heeft gedroomd. Mevrouw Van de Heuvel is dementerend, heeft in een jappenkamp gezeten en wordt 's nachts geregeld door die herinneringen achtervolgd. Als zij heeft gedroomd, dan weet Petra dat zij extra voor zichtig met haar moet zijn. Dat ze nog meer moeite moet doen om de dag voor mevrouw Van de Heuvel toch nog een beetje prettig te laten verlopen. Petra zorgt voor een groep van zes dementerende ouderen in WZH De Strijp-Waterhof in Den Haag. Zij benadert iedere bewoner op een manier waarbij die zich het lekkerst voelt. Zij helpt de bewoners met bood schappen doen, overlegt wat ze willen eten, zorgt dat ze geza menlijk kunnen koken en maakt een praatje als dat nodig is. Wie een wijntje bij het eten wil, krijgt een wijntje. De één staat vroeg op, de ander blijft wat lan ger liggen, net zoals het uit komt. „Het voelt hier als thuis", zegt ze. „We proberen zoveel moge lijk het leven voort te zetten dat de mensen leidden voordat ze gingen dementeren. Een bouw vakker heeft een ander leven ge leid dan een advocaat, heeft ook andere interesses. Daar moet je rekening mee houden. Als de be woners het naar hun zin heb ben, dan is het werk voor mij ook veel leuker en lichter. Zo dra je rekeninghoudt met de in dividuele behoefte, merk je dat mensen veel ontspannener zijn en dan gaat alles juist sneller dan wanneer je iedereen op de zelfde manier benadert." Ruim twintig jaar heeft zij dat in andere verpleeghuizen vaak wel moeten doen. Met walging denkt zij terug aan de wc-ron- des. „Iedereen stond dan in een rijtje voor het toilet. Om de drie uur, of je nou wel of niet moest." Geregeld duiken dit soort alarmerende belichten op over de zorg. Doordat er een ge brek is aan tijd en personeel worden ouderen soms vastge bonden, worden wonden niet verzorgd of moeten ze op zoge noemde pyjamadagen de hele dag of langer in bed blijven. Dat wordt vermoedelijk alleen maar erger. Door de voortschrij dende vergrijzing en een toena me van het aantal chronisch zie ken zou in 2025 bijna een kwart van de beroepsbevolking in de zorg- of welzijnssector moeten werken. Nu is dat ongeveer 12 Als de bewoners het naar hun zin hebben, dan is het werk voor het personeel ook leuker en lichter. procent. Het zwaartepunt zal ko men te liggen bij de verpleeg- zorg, omdat het aantal demente renden naar verwachting ver dubbelt tot ruim vierhonderd duizend. Uitgaande van norma le ontwikkelingen van de bevol king betekent dit straks een te kort van ongeveer een half mil joen mensen in de zorg. Dat is pakweg het aantal inwoners van een stad als Den Haag. Allochtonen Een oplossing lijkt niet voorhan den. De interesse van jongeren voor een opleiding in verpleging of verzorging is tanende. Buiten lands personeel is tot nu toe ook geen oplossing gebleken. Sommi ge sociologen zien prachtige kan sen voor allochtonen, maar Theo de Vries veegt dat idee van tafel. Volgens de hoogleraar toe komststudies gezondheidszorg aan de Universiteit Twente is het cultuurverschil veel te groot. „Moslimmeisjes mogen niet aan mannenlijven zitten, dus hoe moet dat dan? Nee, dat is een onzin-oplossing." De Vries denkt dat door iet meer en beter toe te passen, een deel van het probleem is op te lossen 'omdat er veel tijd in com municatie gaat zitten en je die met behulp van moderne tech nieken flink kimt beperken'. Maar de aanpak van staatssecre taris Ross van Volksgezond heid en Welzijn spreekt hem ook wel aan. Ross probeert met een campagne te laten zien dat een baan in de zorg wel degelijk aantrekkelijk kan zijn. Trots op de zorg, heet de campagne die gisteren is begonnen. „Het is be langrijk dat je tegen je familie en vrienden kimt vertellen hoe fijn je het op je werk hebt", zegt De Vries. Ross maakt zich grote zorgen over de toekomst. Als de econo mie aantrekt, dan zullen jonge ren nog meer dan nu kiezen voor commerciële opleidingen. Daarom wil ze laten zien dat de zorg modem is geworden, dat mensen wel degelijk menselijk kunnen worden behandeld als foto Koen Suyk/ANP ze zorg nodig hebben, dat er naar hun wensen en behoeften wordt geluisterd. De Strijp-Wa- tei'hof geldt daarin als voorlo per. „Wij leggen niets op en de deuren gaan niet op slot, zowel bewoners als personeel moeten een zo groot mogelijke vrijheid hebben", zegt Jolanda Smits, manager zorg. Essentieel is vol gens haar dat personeel in spraak heeft, dat niet alles van boven wordt opgelegd. „Als je mensen maximale ruimte geeft om mee te denken, dan floreren ze." Petra Rampaart knikt. „Als ik zei dat ik in de zorg werkt, reageerde iedereen altijd met: aggöh. Nu kan ik eindelijk leu ke dingen vertellen." GPD door Erwin Buter Het is snel gegaan, vond Ruud Lubbers gisteren over zijn rol direct na het ont staan van de kabinetscrisis. Zaterdag reed hij nog naar fa milie in Zeeland toen hij op de Van Brienenoordbrug rechtsomkeer moest maken om zich op tijd te melden bij de koningin. Gisteren kon hij Beatrix al positief adviseren over een kabinet-Balkenende III. Voor de CDA'er Lubbers was het zo bezien een gemakkelij ke opdracht. Bekijk of WD en CDA een missionair kabi net kunnen vormen, dat ook vervroegde verkiezingen in november kan organiseren, luidde het devies. Al snel be greep Lubbers dat D66 de 'hoofdmissie' van dit kabinet (begroting, een nieuw belas tingplan en verlaging van de vennootschapsbelasting) blijft steunen. Daarmee was de weg vrij voor Balkenende m. Natuurlijk had hij de bezwa ren van de linkse oppositie aangehoord, zei Lubbers. PvdA, SP en GroenLinks wil len dat veel controversiële on derwerpen als de snelweg door het Naardermeer of de JSF worden doorgeschoven naar een volgend kabinet. De partijen dreigden besluiten daarover in een volgende re geerperiode terug te draaien. „Dat is niet de Kamer", rea geerde Lubbers kortaf. Wel zei hij dat het kabinet-Balken ende III vanwege de tijdsdruk 'terughoudendheid' moet be trachten, maar zo gaf hij zelf aan, daar gaat hij niet over. Terwijl Balkenende op weg was naar de koningin om tot formateur te worden be noemd, gaf Lubbers gister middag zichtbaar ontspannen een persconferentie. De oud-premier zei 'verrast' te zijn dat hij was benoemd. Maar vreemd is het niet. Hij was de langstzittende minis ter-president in Nederlande leidde drie kabinetten, daarvoor, in 1981, was hij se- men met Jan de Koning en Ei van Thijn informateur van kj. binet-Van Agt II. Van 19ji tot 1994 zat hij drie kabinet- ten voor, waarvan er slecht! één voortijdig ten val kwat In 1989 was hij informatee van zijn eigen derde kabinet Dat hij bij vorige kabinet. ten-Balkenende niet in bee!; was, had onder meer te ie- ken met het feit dat hij pad was als Hoge Commisa ris voor de Vluchtelingen vd de Verenigde Naties. Na via jaar eindigde die baan na ee onderzoek over aantijging? 'g van seksuele intimidatie va w een medewerkster. Lubbe heeft de beschuldiging ontkend en noemde het vok- val een 'verkeerd begrepe vriendschappelijk gebaar Voor zijn positie in de Nede- landse politiek heeft de re blijkbaar nooit een rol gr speeld. Lubbers was gisteren vol vet trouwen over het kabinet va zijn partijgenoot Balkenendf „Als het kabinet naar hi wordt gestuurd, heb ik mij; werk niet goed gedaan. Ik niet zo flauw zijn te zt dat het ligt aan Balkenende.' GPD jl Informateur Ruud Lubbers Kv 5§I s Korpo door Ad Bloemendaal Noam Shalit, vader van de ontvoerde Israëlische kor poraal Gilad Shalit, is geen heetgebakerd type. Kort na de ontvoering van zijn zoon heeft hij de media laten weten geen reactie te zullen geven op ieder nieuwsbericht over zijn zoon, laat staan op uitspraken van po litici. Maar begin deze week werd het hem even te machtig. Kwaad belde hij de presentator van een interviewprogramma op de Israëlische radio om zijn beklag te doen over Meir Shit- rit. Shitrit is minister van Trans port, maar als het gaat om defen sie-aangelegenheden wanen alle Israëlische bewindslieden zich even deskundig en bevoegd. „De ontvoeringscrisis moet worden gebruikt om Israëls afschrik kingsmacht te versterken", had de minister gezegd. En daar wilde Shalit wel even op reageren. „Het spijt me het te moeten zeggen, maar de staat kan het herstel van zijn afschrik kingsmacht niet op de schou ders plaatsen van korporaal Gi lad Shalit. Zijn schouders zijn daarvoor niet breed genoeg", vertelde hij. „Als ze de afschrik kingsmacht willen herstellen dan hadden ze dat dat beter kun nen doen voor het incident, toen er allerlei waarschuwingen van kracht waren over tunnels." De 19-jarige Gilad Shalit werd op zondag 25 juni in alle vroegte gewond uit zijn tank gehaald en door gewapende Palestijnen naar de Gazastrook overge bracht. De militanten waren via een zelfgegraven tunnel de grens gepasseerd en hadden op Israëlische grondgebied een le gerpost overvallen. Eerste luite nant Hanan Barak (21) en ser geant der eerste klasse Pavel Slutsker (20) sneuvelden in die actie, maar bijna niemand in Is raël kan uit het hoofd hun na men noemen. Beiden zijn diezelf de zondag begraven, nog voor de avond was gevallen. Het lot van Barak en Slutsker was duidelijk en niemand kan meer iets voor hen doen, maar korporaal Gilad Shalit wordt vermist. De ontvoering van een dienstplichtige zoon, en de slo pende onzekerheid die daarmee samengaat, vormen de boze droom van alle Israëlische ouders. Het overkomt welis waar bijna niemand, maar als het gebeurt grijpt het diep in. Frankrijk De Shalits wonen in Mitzpeh Hi- la, een dorpje in het uiterste noorden van Israël, niet ver van de grens met Libanon. Vader Noam is in Israël geboren en Gi- lads moedei\ Aviva, is als kind uit Frankrijk naar Israël geëmi greerd. Daardoor hebben de kin deren naast het Israëlische ook het Franse staatsburgerschap en bemoeit Frankrijk zich met het overleg over zijn vrijlating. De familie Shalit staat bekend als een rustig gezin, dat is ge hecht aan zijn privéleven. Noam werkt bij Iscar, fabrikant van ge reedschappen voor metaalbewer king. Moeder Aviva is actief voor de Israëlische organisatie voor natuurbescherming. Gilad heeft een broer van 21, die ho ger beroepsonderwijs volgt en een jongere zuster die nog op de middelbare school zit. Buren en collega-militairen om schrijven hem als rustig en verle gen. Op school blonk hij uit in wis- en natuurkunde. Toen hij vorig jaar in dienst moest, koos hij net als zoveel van zijn leef tijdsgenoten voor een gevechts functie. Hij volgde een oplei ding bij een pantsereenheid en was sinds kort paraat in het zui den van Israël, dicht bij de grens met Gaza. Tot 25 juni was Gilad Shalit een noxmale Israëli sche dienstplichtige, iemand die zijn best deed zo min mogelijk op te vallen. Nu wordt in Gaza, Cairo, Damascus en Parijs zijn lot besproken en plant de Israëli sche defensiestaf acties met zijn vrijlating als doel. Het is een soort bekendheid die Noam en Aviva Shalit in Mitzpeh Hila graag hadden gemist. GPD De kabinetscrisis van vorige week gaf aanleiding tot allerlei veront waardiging. Was die crisis wel nodig? Het ging net zo aardig met het kabinet, was het niet zonde om het nu te laten sneuvelen vanwege een incident dat al leen onder de spreekwoordelijke Haag se kaasstolp van enig belang werd ge acht? Deze voorspelbare verontwaardi ging was zeker niet terecht. De crisis werd veroorzaakt door onenigheid over een zaak van wezenlijk belang, name lijk het immigratievx'aagstuk en door de structurele zwakheid van het kabi net zelf, die het gevolg was van de zon- dex-linge positie van D66 in het kabinet. Laten we beginnen met het immigratie- vraagstuk. Dat dit plotseling op emotio nele wijze aan de orde werd gesteld vanwege de vreemde positie van Ayaan Hirsi Ali, was in de allereerste plaats het gevolg van het politieke broddel werk van de WD. In die zin is de enor me verontwaardiging van de WD over het optreden van D66 volstrekt onge loofwaardig. Bij haar binnenkomst in Nederland als asielzoeker heeft Hirsi Ali gelogen over een aantal belangrijke persoonsgegevens Zij heeft dat later zonder omwegen toe gegeven. Toen de WD haar op de lijst van Kamerkandidaten zette, wist de partij van die leugens. Zij vond deze kwestie echter niet van een zodanig be lang dat er iets aan gedaan hoefde te worden. Dat was slox-dig en hypocriet, de WD was en is immers voorstander van een keihard en streng toelatingsbe leid, in de persoon van minister Ver donk. Waarom golden er kennelijk strenge en ronduit inhumane regels voor anonieme asielzoekers en geheel andere, soepele regels voor een voorma lige asielzoeker die Kamerlid voor de WD was? Deze vreemde gang van zaken zou ze ker in de vergetelheid zijn geraakt als het programma Zembla haar niet had opgerakeld tijdens de bittere strijd over het leiderschap van de WD tus sen Rutte en Verdonk. Nu werd Ver donk, die haar hele campagne had ge bouwd op haar onverzettelijke kordaat heid, plotseling geconfronteei'd met een ernstige politieke fout die haar partij een paar jaar tevoren had gemaakt. In lichte paniek zocht zij de kordate vlucht naar voren: zij verklaarde na een dag of twee, geheel volgens het door haar met volle instemming van de regeringscoalitie gevoerde beleid, dat Hirsi Ali, gezien haar leugens bij toela ting, geen recht had op een Nederlands paspoort. Dat standpunt veroorzaakte grote ver ontwaardiging in de Kamer die Ver donk de opdracht gaf de zaak nog eens rustig te bestuderen. De verontwaardi ging van de oppositie valt te billijken, want die heeft in de loop van de jaren bezwaar gemaakt tegen het beleid van Verdonk. De verontwaardiging van de coalitiepartijen was echter zonder meer schijnheilig, gezien de steun die zij steeds aan Verdonk hadden gege ven. Na de kwestie enige tijd bestu deerd te hebben, kwam Verdonk de Ka mer melden dat Hirsi Ali haar paspoort mocht houden. Hirsi Ali had wel gelo gen, maar volgens het Somalisch fami lierecht toch eigenlijk weer niet. De toe passing van het Somalisch familierecht in asielprocedures was ongetwijfeld een primeur. Zelden zal zo'n doorzichti ge smoes zijn verzonnen om iets goed te praten dat volgens het bestaande be leid natuuiiijk niet goed te praten was. Het probleem schuilt immers in dat be staande, onredelijk strenge beleid. Hirsi Ali was al jaren in ons land en op uiterst succesvolle wijze ingeburgerd. In dergelijke gevallen moet een soepele regeling bestaan voor naturalisatie, ook als de oorspronkelijke toelating niet vlekkeloos is verlopen. Het valt te hopen dat de clemente aan pak van Hirsi Ali ook consequenties zal hebben voor wat minder prominente asielzoekers! Hoewel Verdonk niet erg handig en soepel had geopereerd, voel de zij er terecixt niet veel voor om van alles de schuld te krijgen. De schuld lag immers primair bij de WD zelf. Na tuurlijk was het politiek uitgesloten dat de WD dat zou erkennen. Dus kon Hirsi Ali haar paspoort behouden mits AARDBEIEN - Een heel'le gioen van aardbeienplukkers is weer bezig de oogst van de velden te halen in Zuid-Beve land. Er zijn aanzienlijk min der aax-dbeien te oogsten dan voxig jaar, maar dat wordt xiiimschoots gecompenseerd door de prijs, die anderhalf keer zo hoog is als in 1955. BRAND - Poolse bladen ma ken melding van brandstich ting op grote schaal door 'ge organiseerde verzetsgroepen'. Sinds mei zouden al vier com plete Poolse dox'pen in de as zijn gelegd. De aanleiding zou zijn dat arbeiders verbitterd zijn over de weigexïng van'i l communistische autoriteit?, om een vxïj blij vend Am® 1 kaans voedselaanbod voor a hongerige Polen te aanvaï E den. i lt k TOUR - De eerste etappe vb r de Tour de France, 223 kilo» 2 ter van Reims naar Luik, isge d wonnen door André Darriga fc van de Franse nationale plea u De winnaar reed een gemidfc b de snelheid van 41,910 kilon- d ter per uur. Beste Nederland: n in de eerste etappe was Vos v ting, die op de vijfde plaatse a digde, op ruim twee minui: van de winnaar. zij toegaf dat alles haar schuld was. Voor die in feite volkomen overbodige verklaring was de hele top van het kabi net verantwoordelijk, in het bijzonder de minister-president, die ook in deze crisis nog eens demonstreerde bepaald geen cx-isismanager te zijn. Vervolgens stemde D66 na een Kamer debat voor een motie van de oppositie waarin afkeuring werd uitgesproken over de handelwijze van Verdonk. Toen het kabinet vei'klaarde zich daar niets van aan te zullen trekken, aangezien die motie geen meerderheid had ge haald, zegde D66 het vertrouwen in het kabinet op. Dat was het gevolg van een politiek pro ces dat al meer dan een jaar loopt. D66 besloot aan dit kabinet deel te nemen om haar politieke hervormingsplannen eindelijk te kunnen realiseren. Toen duidelijk werd dat dat niet mogelijk was, trad Thom de Graaf op correcte wijze af. D66 liet zich omkopen om het kabinet te blijven steunen. De spijt daarover en over het echec in de Ui'uzgan-kwestie leidde vorige week tot de terechte val van het kabinet. Maarten van Rossem Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mall: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mall: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mall: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en HulBt: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro j per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 l; per jaar: €229.20 233,30 I Voor toezending per post geldt een Ij toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorha einde van de betaalperiode. PZC, t.a v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 l'I Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevRtj p overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volos de Regelen voor het Advertentiewezea g Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend god Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen (abonnementen)administratie en om u te (laten) inforr ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door o de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schr zersservice. Postbus 31.4460 AA Goes et Wegoner-concern De do-"": id dat wordt gebruikt voorodj u relevante di. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4