Concert at Sea hecht aan sfeer Nieuwsgierigheid wint het van angst Portretten tonen karakters STRAMjesMüël, Vandaag op het Straatfestival Jaarlijk popfestival Brouwersdam moet fun in the sunworden Rolf Bosboom SCHAKENDIJKE - Blof-techni- cus Marty Brugmans heeft uitge rekend dat zaterdag op de Brou- net zoveel stroom wordt gebruikt als 68.000 huis houdens. Horecaondernemer 7 Leo van Vliet meldt terloops - 100.000 liter drank te hebben s klaarstaan. Paskal Jakobsen, ■^zanger/gitarist van Blof, loopt i aangenaam verrast rond in de Meetruimte voor crew en artiesten achter het podium. „Deze is al- leen al twee keer zo groot als de zalen waarin we in het begin !|spcelden." Concert at Sea, kortom, is een l! zaak van superlatieven. Er wor- den zaterdag, na acht maanden voorbereiding, 60.000 bezoekers verwacht op de Brouwersdam I en daarmee is het in één klap een van de grootste popfestivals van het land, in grootte verge lijkbaar met Pinkpop. Het pro- gramma omvat optredens van _i! Blof. Racoon, Ilse DeLange, No- Ivastar (Joost Zweegers solo) en ïïEliades Ochoa. f'- Er wordt, drie dagen voor het concert, volop gesjouwd en ge- bouwd op de dam. Het machtige podium - 26 meter breed, 14 me- •1 ter diep, 14 meter hoog - staat 'goeddeels overeind, met de rug naar de zee. Her en der verrijzen diverse torens en tenten. Een te- lecombedrijf plaatst een mast zo- dat mobiele bellers verzekerd njzijn van bereik. Rond het ter rein wordt 2,5 kilometer aan hekwerk neergezet. In totaal wordt ook zo'n twee kilometer aan stroomkabels uitgerold. Naar schatting dertig mensen werken zich in de opbouwfase uit de naad. Zaterdag heeft de organisatie rond de 500 mensen rondlopen. Concert at Sea is een vervolg op het memorabele concert dat Blof drie jaar geleden op dezelf de plek gaf. De band was me de-initiatiefnemer, samen met onder anderen Leo van Vliet van hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Toen trok het - gra tis - optreden 40.000 bezoekers. „De sfeer was echt waanzinnig, dus dat smaakte naar meer", zegt Paskal Jakobsen. Dat ver volg is er gekomen. „Maar we pakken het nu groter en profes sioneler aan. Het podium is bij voorbeeld van een ander kali ber, de faciliteiten zijn van een ander kaliber." Blof ontpopt zich daarmee als mede-organisator van een groot festival, een opmerkelijk actie voor een popband. „Dat is inder daad bijzonder", zegt Jakobsen. „Maar we proberen als band avontuurlijk te blijven. De afge lopen jaren hebben we veel ex pertise opgebouwd op het ge bied van bijvoorbeeld organisa tie, management, licht en ge luid, die we op deze manier kun nen inzetten. We zijn de meest autonome band. van Neder land." Het festival wordt een jaarlijks Voor Concert at Sea zijn nog ongeveer 2000 kaarten, verkrijg baar bij onder meer de VW's in de omgeving en zaterdag aan de kassa. Bezoekers kunnen - betaald - parkeren op in totaal tien plaat sen op de dam. Daar vertrekken gratis shuttles naar de festival locatie. Auto's ivorden bij aankomst opgevangen door parkeer- begeleiders. Een alternatief is het transferium in Renesse. Elk kwartier rijdt een gratis bus naar de tijdelijke halte aan het be gin van de dam. Dc parkeerterreinen op de dam gaan om 12.00 uur open, het festivalterrein om 15.00 uur. Het eerste optreden begint om 17.00 uur. De toegangspoorten blijven tot 21.00 uur open. Programma: 17.00-17.30 uur: Eliades Ochoa, 18.00-18.45 uur: Ilse DeLange, 19.15-20.00 uur: Racoon, 20.30-21.00 uur: Nova star (solo), 21.15-23.00 uur: Blof. Zie ook: www.concertatsea.nl. z o m Z komstvisie waarop volop wordt gebroed, in samenhang met de ontwikkeling van een Cultuui- werf in de Machinefabriek op het Scheldeterrein. De visie moet in het najaar naar buiten komen. Seijbel laat diplomatiek weten daarnaar uit te zien. Het TamTam Theater, een ande re vaste act in Sunset City, trekt daarna tot zijn eigen verbazing meteen een uitverkochte voor stelling. Ruim veertig mensen proppen zich in de kleine, bloed hete tent, nadat zij voor tien cent een kaartje hebben gekocht ('groepskorting in overleg'). Bin nen is een eigenzinnige voorstel ling te zien: Royal Suitcase Theatre, met een koffer als pop penkast. Het duo trakteert het publiek onder meer op een zin gende waterpomptang en een ca- ravanrit die ontaardt in een ran zige roadmovie. Vaak geestig, soms melig. Dansers Jammer - maar volgens de orga nisatie onvermijdelijk - is dat de hoogtepunten van het pro gramma van deze avond groten deels samenvallen. Terwijl de dansers van Grupo Puja! op een zame hoogte acrobatische toe ren uithalen boven het Bel- lamypark, voert Dance Works Rotterdam in de Sint Ja- cobskerk de bijzondere dans voorstelling Mind and Matter op: een wonderlijke maar uitein delijk als vanzelfsprekend erva ren combinatie van hedendaag se dans met muziek van Bach, gespeeld door organist Reitze Smits. Het is ook een mooi beeld: de prachtige uitgelichte dansers tussen de pilaren van de kerk. De attractie van De Stijle, Want schudt ondertussen ver vaarlijk heen en weer. Binnen klinken ijselijke kreten. Uitein delijk komen de waaghalzen naar buiten, onbedaarlijk la chend, proestend soms. Nie mand vertelt, volgens afspraak, wat hij heeft gezien, want dat is het Geheim van Lunapark, dat wordt gekoesterd en dus steeds meer nieuwsgierigheid wekt. De rij voor de attractie groeit zienderogen. 19.00-0.00 uur, Bellamypark: De Stijle, Want; TamTam Theater en LetsWork2gether. 20.30 uur, Dijktheater: Pete Philly Perquisite (hiphop). Voorpro gramma: Senna. 20.30 uur, Bellamypark: Niels Duffhuës met muziektheatervoorstel ling Arcadia: mensen deugen niet). 21.30 uur, Nollestrand: Zonsondergangconcert Sche(me)ring en in slag van De Werf. 22.00 uur, Zware Plaatwerkerij: Odd Enjinears, theatervoorstelling Drive. 22.00 uur, Bellamypark: Fab8 plays #9 (Beatles-muziek). donderdag 6 juli 2006 Fietsknooppunt succesvol MIDDELBURG - Het onlangs geopende fietsknooppun- tensysteem in Zeeland is succesvol. In zeven weken zijn ruim 47.000 kaarten verkocht. Met de Pinksterdagen begon de verkoop meteen goed en de afgelopen weken werden ook veel kaarten aan de man gebracht. Consumenten reageren volgens het Routebu reau Zeeland positief op het netwerk en zijn blij met het initiatief. Ze kunnen naar eigen inzicht een route samen stellen en zijn niet gebonden aan een bepaalde afstand. Na de zomer gaat het bureau het eerste seizoen met ver schillende partijen evalueren en beslissen waar over zichtspanelen komen te staan en op welke wijze. Aangezien Zeeland de eerste provincie is die alles in één keer neerzet, kan dit na het eerste seizoen zorgen voor be paalde wijzigingen in het netwerk. Op dit moment verzamelt het bureau alle ideeën voor ver beteringen en kijkt welke na het seizoen kunnen worden doorgevoerd om het systeem nog beter op de wensen van de fietser te laten aansluiten. Begin groot onderhoud rijkswegen SOUBURG - Rijkswaterstaat begint maandag met het groot onderhoud aan de Zeeuwse rijkswegen. In de maand juli laat Rijkswaterstaat op twee plaatsen op Walcheren en Goeree-Overflakkee onderhoudswerkzaam heden uitvoeren aan de A58 en-de N57. In de nacht van maandag 10 op dinsdag 11 juli wordt de A58 ter hoogte van Oost-Souburg het uitgaande verkeer Vlissingen richting Bergen op Zoom afgesloten. In de nacht van dinsdag 11 op woensdag 12 juli wordt de N57 tussen Ouddorp en de Brouwersdam het verkeer Rot terdam richting Middelburg afgesloten. De werkzaamheden bestaan hoofdzakelijk uit asfalteren en het aanbrengen van markeringen op het wegdek. Het verkeer wordt omgeleid en moet rekening houden met een langere reistijd. Vier jaar cel voor kindermisbruik MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Ovezande is gisteren in Middelburg voor seksueel misbruik van zijn dochtertje en haar vriendinnetje tot vier jaar cel veroor deeld. Aan de slachtoffertjes moet hij 6419 euro schade vergoeding betalen. De man pleegde ontucht met zijn dochtertje toen ze negen jaar was. Vorig jaar pleegde hij seksuele handelingen met het twaalfjarige vriendinnetje. De man misbruikte de meisjes ook door seksueel getinte foto's en een pornografische film van de slachtoffertjes te maken. De uitspraak van de rechtbank was conform de eis van de officier van justitie. Vlissinger moet drie jaar zitten Er wordt, drie dagen voor het concert, volop gesjouwd en gebouwd op de Brouwersdam. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg verooldeel- de gisteren een twintigjarige man uit Vlissingen voor een steekpartij tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en reclasseringstoezicht. In de strafmaat werd ook een bedreiging en een vernie ling meegenomen. De Vlissinger stak vorig jaar oktober in Middelburg zon der enige aanleiding een mes in de rug van een man. De Vlissinger is een veelpleger van geweldsdelicten. Niemand vertelt wat hij heeft gezien, want dat is het Geheim van Lunapark. foto Ruben Oreel door Anita Tournois SINT ANNA TER MUIDEN - Twintig portretten aan de wan den van het oude raadhuis in Sint Anna ter Muiden verraden zijn grote liefde voor en zijn ken nis van het materiaal. Aarden- burger Willy de Vriend, speci fiek bedreven en gedreven kunst schilder in het vervaardigen van portret in olie op doek, heeft kunstzinnig gezelschap van Aga tha Oosting uit Sint Kruis. Zij exposeert werk in verschillende technieken Toewijding en bekwaamheid zijn duidelijk voor wie zijn por tretten aanschouwt, overduide lijk indien men de personages kent. Men staat versteld van de grootse weergave in het typeren van hun karakter. Vanaf dat be schilderde doek kijken ze je aan en lijken te zeggen: 'Kijk maar hier ben ik, zie je wel hoe bijzon der ik ben'. Maar niet alleen de scherpe ui terlijke gelijkenis van het wezen van de geportretteerde weet de Vriend uit zijn penseel te tove ren. Ook op kleding die men aan heeft, leeft hij zich volledig uit. „Het zo juist mogelijk weerge ven van de materie vind ik heel interessant. Het kan niet inge wikkeld genoeg zijn. Elke stof, elk materiaal, heeft zijn eigen hoedanigheid. Kijk maar eens naar het uniform van de muzi kanten. Om dat effen blauwe kamgaren echt te doen, lijken moeten heel wat lijntjes geschil derd worden", zegt hij over af beeldingen van een man met trom en een meisje met bugel. „Dit was het eerste portret waar ik uitgebreid op de materie van de stof in ging", vertelt De Vriend over het portret van San ne van de Wijnckel, een meisje in een kleurrijke jurk met fraaie patronen en gemaakt in 1998. De keuze voor het portretteren van mensen viel al op de acade mie. Opdrachten voor het snel maken van schetsen van model len vormde de aanleiding. „Ik voelde me als een vis in het wa ter op de academie, had er een prachtige tijd en heb er veel ge leerd en gedaan. Toen we model len - studenten uit Gent - moes ten tekenen, was ik meteen ver kocht en voorgoed verknocht aan deze tak. Ik vroeg ze voor mij alleen te poseren. Vanaf dien werd schilderen van portretten een deel van mijn leven. De gede gen opleiding vormde een prima basis." terugkerend evenement, waar bij Blof de ene keer wel zelf zal spelen en de andere keer niet. Wat de programmering betreft wordt gestreefd naar 'breed ge accepteerde muziek', acts die voor vrijwel iedereen goed ver teerbaar zijn en waar niemand zich aan stoort, zoals de line-up voor dit jaar al aangeeft. „Het moet laagdrempelig blijven, een /eelpood-festival", zegt Jakob sen. „Dat is dus iets anders dan Pinkpop, dat toch wat alterna tiever is." Sfeer is heel belangrijk. De orga nisatie is tot in de puntjes ver zorgd, om te bereiken dat bezoe kers zich zo min mogelijk erge ren. „Het moet fun in the sun worden", zegt Machiel Hofman van het bureau CMC2, dat een belangrijk deel van de organisa tie voor zijn rekening neemt. „Dat betekent dat alles publieks vriendelijk moet zijn, bijvoor beeld dat de toiletten écht schoon zijn. Om de wachttijden bij binnenkomst tot een mini mum te beperken hebben we tachtig toegangen aan de noord kant en veertig aan de zuidkant van de dam." Acteurs die rondlo pen op het terrein en zaken zo als een gratis kapper moeten ook bijdragen aan een goede stemming. Het publiek wordt verdeeld in drie vakken. Wie een kaartje heeft voor het achterste, goed koopste vak, hoeft zich echter geen zorgen te maken. De dam loopt omhoog, waardoor het zicht op het podium goed blijft. Bovendien wordt gebruik ge maakt van videowalls. Extra voorzieningen, zogeheten delay- torens, waarborgen dat iedereen ongeveer hetzelfde geluid hoort en dat de invloed van de wind beperkt blijft. Ook de faciliteiten voor de ar tiesten zijn zeer verzorgd. „Je creëert een optimale situatie, zo dat ze gaan floreren", zegt Ja kobsen. „Als ze in een goede stemming het podium opstap pen, geven ze ook een goed con cert." Dat geldt zeker ook voor hem zelf. „Het is ons laatste optre den, voordat we vijf weken va kantie hebben, na een heel inten sief, waanzinnig jaar. Om op de ze manier de vakantie in te gaan, dat geeft bij voorbaat al een lekker gevoel. Dat zal de sfeer zeker ten goede komen. Grenadierweg 17b, Middelburg 0118-641386, www.baderie.nl IgESTE BADERIE VAN HET JAAR I De Vriend volgde van 1964 tot 1974 opleidingen aan de Ge meentelijke Tekenacademie in Maldegem (België). Hier behaal de hij diverse graden in sier kunst en sloot hij het hoger kun stonderwijs af in diverse technie ken in 1974. Dat jaar werd hem ook de prijs van Commissie van Toezicht toegekend. Schilderen en ontwerpen van decors - De Vriend schilderde zijn eerste decor Scottish Plaid in Canada in 1955 op vijftienja rige leeftijd - vormde een ande re kunstzinnige tak, waarin hij jarenlang zijn artistieke gedre venheid kwijt kon. Een immens geschilderd decor van 20 bij 3 meter wordt nog steeds ge bruikt door het plaatselijke mu ziekkorps. „Door gebrek aan tijd wegens drukke werkzaam heden lag het schilderen van portretten een vijftiental jaren stil. In 1997 ben ik in de vut ge gaan en heb de draad weer opge pakt." De twintig geëxposeerde werken getuigen dat die draad stevig is, dat vanaf die tijd de productie hoog is en dat ook het niveau nog toeneemt. Vooral de kleurin- tensiteit is opvallend. De Vriend werkt zowel in opdracht als op aanvraag van hemzelf, als hij ie mand graag wil portretteren. Naast de indrukwekkende rij portretten wordt een deel van de ruimte ingenomen door Oosting, die sinds 2001 in Zeeuws-Vlaan- deren woont en werkt, maar oor spronkelijk uit Culemborg komt. De kunstenares werkt in diverse technieken en met materialen als acryl, inkt, olieverf. Het me rendeel van het geëxposeerde werk betreft gemengde technie ken. Oosting toont zowel ab stract als figuratief werk, geken merkt door een verregaande vorm van abstraheren. Expositie: Werk van Willy de Vriend en Agatha Oosting, t/m 15 juli in het stadhuis, Markt, Sint Anna ter Muiden. Geopend: di. wo. do. za. en zo. 13-17 uur. Schilderij van Willy de Vriend, Portret van Eric de Rijcke als nar van 't Uulehat. foto Camile Schelstraete door Rolf Bosboom H VLISSINGEN - De man in rode overall put zich uit in waarschu- wingen. Hij jaagt het publiek de stuipen op het lijf met verhalen J over de gevaren van zijn mini-at tractie Lunapark. „U moet het zelf weten, maar in verzekering- stermen neemt u 'een buitenpro portioneel risico bij volle ver- stand'. Toch gaan de mensen naar binnen. Nieuwsgierigheid K wint het van de angst. Het is een gouden formule van De Stijle, Want, een van de vas- te onderdelen van Sunset City, hët nieuwe 'tentjesprogramma' to op het Bellamypark tijdens het Straatfestival in Vlissingen. Een 1 reeks acts zorgt er dagelijks inj voor levendigheid, naast wat 3' grotere optredens in de twee ten- u, ten aan weerszijden van het veld. Daarnaast benut het festi- val andere locaties, zoals het Dijktheater voor het muziekpro gramma. Het Straatfestival wordt dit jaar voor de 25e keer gehouden. Bij de officiële opening, gister avond door de Vlissingse wet houder Conny Seijbel, wordt weinig teruggeblikt. Hans Slem- mer, vice-voorzitter van de .sinds kort verzelfstandigde Stichting voor Kunst en Cultuur Vlissingen, wijst naar de toe- 1 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43