pzc Dorpshuis wil commerciële bar 1 Met Vodafone bel je heel voordelig in het buitenland PZC Duo slaat op de vlucht voor Darfoer 11 Hulst bestudeert mogelijkheid horecagedeelte centra te privatiseren Onbekende man weg uit belfort Provincie schiet Sluis te hulp bij Technocentrum n Alleen met Vodafone Passport neem je je ThuisTarief mee op reis donderdag 6 juli 2006 doorj ,»r Harold de Puysseleijr HULST - Het college van burge- meester en wethouders van de «emeente Hulst buigt zich over de vraag of het mogelijk is het horecagedeelte van de dorpshui zen in de gemeente te privatise ren. Aanleiding voor dat onderzoek is de vraag in die richting van het bestuur van gemeenschaps centrum 't Heike in Heikant. Het bestuur van 't Heike kwam naar aanleiding van acties van het Bureau Eerlijke Mededin gt (BEM) van Horeca Neder land op het idee. Het BEM maakte bij de gemeente diverse ^alen bezwaar tegen oneerlijke concurrentie (paracommercie) van verschillende dorpshuizen in de gemeente. Feesten buiten activiteiten van het verenigings leven om zijn volgens het be- stuur van 't Heike echter bittere noodzaak om het gemeenschaps centrum op een aantrekkelijke manier voor die verenigingen ex ploitabel te houden. Juist door af en toe een feest te organise- I ren. kan het bestuur- van 't Hei ke de tarieven voor vaste gebrui kers zoals de ouderenbond laag houden. Het stichtingsbestuur van 't Hei ke past ervoor opnieuw discus sie met het BEM te krijgen over feesten in het dorpshuis. Van daar het verzoek om het horeca gedeelte te mogen privatiseren. Breder Woordvoerster M. van Bunder van de gemeente laat weten, dat de gesprekken hierover met het bestuur van 't Heike nog gaande zijn. „Daarnaast willen we de kwestie breder trekken, want de problematiek geldt niet alleen voor 't Heike, maar ook voor an- (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEIM Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dere gemeenschapscentra in de gemeente. De centrale vraag die het college van burgemeester en wethouders beantwoord wil zien luidt; kunnen wij de horeca van de dorpshuizen privatise ren?" Die vraag is nog niet zo eenvoudig te beantwoorden, om dat de gemeenschapscentra jaar lijks (exploitatie)subsidie van de gemeente krijgen. Die bijdra ge moet dan ook worden bijge steld. De gemeente heeft geen er varing met geprivatiseerde dorpshuizen. Het college heeft onlangs beslo ten vooruitlopend op deze mate rie het bestuur van 't Heike wel een brief te sturen, waarin ver dere paracommerciële activitei ten vooralsnog niet worden ge tolereerd. De gemeente han teert daartoe het middel van de zogeheten preventieve dwang som. Dat houdt in, dat het stich tingsbestuur een 'bekeuring' van 500 euro kan verwachten, als er nog een keer een overtre ding van de bestaande regels is vastgesteld. Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Wouter van Veelen en Huub Waalewijn willen met een vlucht van Vorden naar Maastricht geld inzamelen voor een onderwijsproject in Darfoer. foto Vincent Boon door Raymond de Frel TERNEUZEN - Terneuzenaar Huub Waalewijn deed tot voor kort dagelijks wat zoveel mensen in de ochtend doen: hij sloeg de krant open, las over alle el lende in de wereld en vouwde het pa pier weer dicht. Heel erg, vreselijk dat er zoveel misgaat op deze aardbol... maar nog geen minuut later ging Waale wijn weer over tot de orde van de dag. Totdat er iets in hem brak: hij móest iets doen. Niet dat hij denkt dat één ac tie van een theologiestudent de hele we reld in één klap zal veranderen, maar stilzitten heeft natuurlijk helemaal geen zin. En dus slaat de in Utrecht studerende Terneuzenaar (21) op de vlucht, samen met zijn drie jaar oudere studiegenoot Wouter van Veelen uit Rotterdam. Zon der geld, zonder afspraken, zonder eten, zonder onderdak. Oftewel; een week lang volledig afhankelijk zijn van anderen. Om het gevoel te benaderen dat een heleboel mensen in arme landen of oorlogsgebieden als doodnormaal be schouwen. „Er is natuurlijk wel één groot verschil: wij hoeven niet voor ons leven te vrezen. Je kan wel een gewone sponsorloop houden, maar als je echt iets wilt bereiken moet het veel extre mer", zegt Waalewijn. De Terneuzenaar en Rotterdammer kwamen uit bij een 256 kilometer lange wandeltocht van Vorden naar de Pie tersberg in Maastricht. Een uitgestippel de wandelroute, die normaal gesproken in veertien dagen wordt afgelegd. De twee studenten hopen de trip in een week (van 22 tot en met 29 augustus) te voltooien. Doel? Zoveel mogelijk geld inzamelen voor een onderwijsproject voor gevluchte vrouwen in Darfoer. De keuze voor een project in dit door ge weld geteisterde gebied in West-Soedan is eigenlijk logisch. Waalewijns broer Pieter en schoonzus Manon werken in dit gebied voor de christelijke hulporga nisatie ZOA Vluchtelingenzorg. „De link met Pieter is natuurlijk een reden om voor Darfoer te kiezen. En ook voor de route van onze tocht, die deels over het Pieterpacl naar de Pietersberg gaat. Daarnaast is ook onze christelijke le vensovertuiging een inspiratiebron voor deze actie. Als Jezus hoorde dat er mensen in nood waren, ging Hij erop af. Dat voorbeeld willen wij volgen, we doen hiermee een poging om onrecht te bestrijden." Hotels Vooralsnog verloopt hun missie allesbe halve onaardig. Bijna de helft van de be nodigde zevenduizend euro is al toege zegd door tal van sponsors. Nu nog ho pen op wat bereidwilligheid tijdens de tocht. „Ik verwacht eigenlijk best veel gastvrije mensen te ontmoeten. Nee, het is niet de bedoeling dat we bij hotels en restaurants gaan bedelen. We bellen aan bij mensen thuis. Als ik bij een boer in een hooiberg mag slapen, vind ik het prima. En als er eens geen plek is, dan maar een keer in de berm, haha! Het enige wapen van het tweetal is een begeleidingsbrief van de ZOA, waar mee Waalewijn en Van Veelen kunnen aantonen dat hun actie niet zomaar een wild plannetje is. Verdere benodigdhe den? Een paar kledingstukken en een beregoede conditie. Dat laatste moet ze ker goedkomen. De toekomstige theolo gen hebben het voornemen om de ko mende weken nog wat trainingsrondjes te doen.En Waalewijn heeft ongewild al een flink aantal oefenuren achter de rug. „Laatst is mijn fiets gejat. Dus toen móest ik noodgedwongen wel een paar dagen lopen!" Meer informatie over de actie is te vin den op www.vluchtenvoordarfur.nl. door Frank van Cooten SLUIS - Een van de trouwste toeschouwers van raadsvergade ringen en bruiloften in het bel fort van Sluis is gisteren na der tien jaar definitief verdwenen: het kunstwerk Portret van een onbekende man van Anthony van Dijck (1599-1641). Twee medewerkers van het Insti tuut Collectie Nederland (ICN) verwijderden het schilderij. Het Portret van een onbekende man is terug naar de erfgena men van de joodse kunsthande laar Goudstikker. Het schilderij kwam, net als 201 andere schil derijen uit de handelscollectie van Goudstikker, in de Tweede Wereldoorlog in handen van na zi-kopstuk Hermann Göring. De erven Goudstikker hebben ruim een decennium strijd ge voerd om de kunstwerken terug te krijgen. Staatssecretaris van Cultuur, M. van der Laan, be sloot in februari dat de college terug moet. Naast juridische overwegingen hebben bij deze beslissing vooral morele overwe gingen een rol gespeeld. De gemeente Sluis had het schil derij van Van Dijck in bruikleen van het Instituut Collectie Ne derland. „We weten dat het schil derij altijd een keer terug kan gaan naar het instituut omdat we het in bruikleen hebben. Maar nu daadwerkelijk aan de orde is, is het wel zonde", aldus wethouder J. Boogaard. „We ho pen een goede vervanging voor dit werk te kunnen vinden. Dat zal niet eenvoudig zijn. Er moe ten immers ruim tweehonderd schilderijen terug. Die moeten al lemaal worden vervangen." Op de vrijgekomen plek aan de muur hangt nu Christus aan het kruis van Pieter Paul Rubens. Dit schilderij hing boven de kast in de raadzaal van het belfort. Of het kunstwerk op die plek blijft hangen, is nog maar de vraag. Dit schilderij staat ook op de nominatie terug te gaan naar de erven van Goudstikker. Het is echter nog niet zeker of dit werk van Rubens inderdaad tot de collectie van Goudstikker behoorde. Het onderzoek loopt nog. Dat geldt ook voor twee por tretten in de burgemeesterska mer van het belfort. Stank door gasolievlek SLUISKIL - Bewoners van Sluiskil hebben gisteren bij de milieudiensten en andere instanties geklaagd over stankoverlast, vermoedelijk afkomstig van het Kanaal Gent-Terneuzen. Onderzoek door Rijkswaterstaat wees uit dat de stank zo goed als zeker afkomstig is van een gas olievlek, die zich vanaf het zijkanaal B. van het Kanaal Gent-Temeuzen richting kanaal bewoog. Waterstaat heeft, in overleg met scheepswerf De Schroef op het Kanaaleiland, gepoogd de overlast te bestrijden. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat gisteravond: „Maar omdat wij in een laat stadium op de hoogte zijn ge bracht van de overlast, was het nauwelijks nog mogelijk afdoende maatregelen te treffen. Er was inderdaad spra ke van een gasoliefilm op het water, maar die is zo ver spreid, dat we nu hopen dat het goedje vervliegt, zodat de overlast daarmee verleden tijd is." Milieudeskundigen van waterstaat en andere diensten stellen een onderzoek in naar de herkomst van de gasolielekkage. Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt IJZENDIJKE - Een 25-jarige motorrijder uit de gemeen te Sluis moest afgelopen dinsdagavond rond elf uur uur op de rijksweg bij IJzendijke zijn rijbewijs inleveren. De^ man reed vijftig kilometer harder dan is toegestaan. Zwembad IJzendijke zit er niet in IJZENDIJKE - Wethouder J. Boogaard van de gemeente; Sluis waarschuwt voor al te veel enthousiasme over een- nieuw zwembad in IJzendijke. Geld voor nieuw beleid is- er immers voorlopig niet. De voetbalvereniging IJzendij ke wil samen met de Stichting Watergat een nieuw zwem bad bouwen, in combinatie met de uitbreiding van de" voetbalaccommodatie. De investering bedraagt ongeveer 7,5 ton. Volgens voorzitter J. Herregodts zijn er subsidie-, mogelijkheden, maar ook wordt een beroep gedaan op de; gemeente. „Ik heb veel waardering voor mensen die zelf met initia tieven komen en die ook uitwerken. Zelf het initiatief ne men is nog altijd beter dan alleen uiten van kritiek. We hebben op dit moment jammer genoeg geen potjes met; geld. De gemeente is genoodzaakt tot forse bezuinigingen' om de tekorten aan te zuiveren. In de toekomst is er wel licht ruimte voor nieuw beleid en dus ook nieuwe plan-; nen." Wethouder Boogaard wil de plannen voor een nieuw zwembad in combinatie met de uitbreiding van de! voetbalaccommoatie wel goed bekijken. „Ik ken de plannen nu niet goed genoeg om er een oordeel over te vellen. Ik wil zien hoe de plannen voor uitbreiding en een nieuw zwembad aan elkaar zijn gekoppeld en we moeten het ook in relatie zien tot andere ontwikkelingen in IJzendijke. Zo wil het dorp ook graag een multifunctio neel gebouw. IJzendijke moet zich wel realiseren dat niet alles kan." Bromfietser gesnapt met slok op CAD ZAND - Een negentienjarige bromfietser uit Rotter dam is in de nacht van dinsdag op woensdag op de Zuid- zandseweg in Cadzand betrapt op rijden onder invloed. Hij reed zonder helm op de scooter van een vriend, terwijl; hij meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid alcohoT gedronken had. De Rotterdammer moest zijn rijbewijs in leveren. Ook kreeg hij een dagvaarding uitgereikt. door Raymond de Frel SLUIS - De provincie Zeeland helpt de gemeente Sluis om een onbewust gemaakte fout in de fi nanciering van het Technolo gisch Bedrijven Centrum Zee land (TBCZ) in Schoondijke goed te maken. Sluis probeert in samenwerking met de Stichting TBCZ jonge starters in de technologische sec tor te verzamelen in een gebouw op het industrieterrein Techno- park. Aantrekkelijke huurprij zen en een pakket aan gemaks voorzieningen moeten de techno starters helpen om een bloeiend bedrijf op poten te zetten. Daar naast kunnen ook de onderlinge contacten in het verzamelge bouw vruchten afwerpen. Inmid dels zijn zes van de achttien units bezet. De provincie zegde al eerder 119.000 euro aan het project toe, om Sluis zo voor de econo mische effecten van het wegval len van de Westerscheldeveren. en het teruglopende koop- en; banktoerisme te compenseren. Daarnaast richtte Sluis zich ook op Europees subsidiegeld. Van uit de zogenoemde 5B-subsidie-. regeling vloeide 83.000 eura naar het TBCZ, mits aan een aan tal voorwaarden kon worden vol-, daan. Sluis week echter af varr de regelgeving (een aantal beta lingen werden te laat verricht),! zodat het recht op de Europese' subsidie verviel. „De wet- regel geving voor de 5B-subsidies i£ aangescherpt. Wij hebben dat om- bewust verkeerd geïnterpre teerd. Toen we dat in de gaten- kregen, hebben we in overleg met de provincie zelf afgezien van deze subsidiestroom", zegt J. Dingemanse van het Onderne mersloket van Sluis. De provin cie besteedt daarom 83.000 eura' extra aan het project. (Advertentie) n /i i I irl 11 >11 t ,i In- f,171 i Mnh or. jiiHSpr.l ijl- "i -h .ci-eift: 'trjfjr 'Ji ?rf>e oq c*'n (Advertentie) Ti Met Vodafone Passport bel je heel voordelig in het buitenland, nu al in 19 landen. Voor nog geen euro starttarief per gesprek bel je in het buitenland voor je ThuisTarief. Met een abonnement is het ThuisTarief al vanaf €0,25. met Prepaid al vanaf €0,29 p.min. Dus wit je ook lekker voordelig bellen deze vakantie, meld je dan gratis aan voor Vodafone Passport. SMS 'MN' naar 4444. Voor meer informatie en voorwaarden: kijk op www.vodafone.nl, ga naar de winkel of bel 0800-0560. make the most of now

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41