K w Vliegbasis was slecht beveiligd r™" Team moet ziekenhuisruzies verijdelen PZC Roep om vijf jaar uitstel van opsplitsing energiebedrijven In kanaal gevonden lichamen zijn van bejaard Duits paar 23?* M m Wapenroof Gilze eitje Politie: draagbare detector maakt fouilleren overbodig Amsterdam verwacht veel van Rembrandt over tas met I lichaamsdelen Murdock is de leukste gsS®- donderdag 6 juli 2006 Processierups plaag door klimaat WAGENINGEN - De eikenprocessiei-ups vormt de groot ste plaag in Nederland door veranderingen in het kli maat. Dat stelt onderzoeker Leen Moraal van Alterra, on derdeel van de universiteit van Wageningen. De eikenprocessierups hoort thuis in warmere streken in Zuid- en Oost-Europa. Maar het diertje zorgt met zijn irri terende brandharen sinds de jaren negentig bij vlagen voor overlast in vooral Noord-Brabant, Limburg en Gel derland. Zeven jaar geleden is de rups voor het laatst in Zeeland, namelijk in Hulst, gesignaleerd. ANP Airbags kunnen fietsers redden UTRECHT - Het aantal ongevallen dat dodelijk afloopt, voor fietsers kan met tientallen omlaag. Om dat te berei ken, moeten de voorruiten van auto's zachter worden ge maakt. Dat kan door de inzet van airbags aan de buiten kant van de voorruit. Die conclusies trekt de Fietsersbond uit een verkennend onderzoek van TNO. In opdracht van de bond heeft het onderzoeksinstituut simulaties gemaakt van botsingen tussen auto's en fietsers. Daaruit bleek dat fietsers tijdens ongevallen meestal op de motorkap terechtkomen en fron taal de keiharde ruit of het ruitframe rammen, met ern stig of zelfs dodelijk letsel als gevolg. ANP Politie zoekt getuigen via sms DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft gisteren een sms-bombardement uitgevoerd in de hoop dat getuigen van de dood van een 22-jarige Rijswijk- se zich melden bij de politie. Dat maakte justitie gisteren bekend. Het was gisteren precies een jaar geleden dat de 22-jarige vrouw voor het laatst gezien is. Het lichaam van de Rijs- wijkse werd 22 juli aangetroffen langs het Jaagpad in Rijswijk. ANP Doofstomme jongen helpt politie AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft sinds een tijdje hulp van een doofstomme restaurantmedewerker bij het opsporen van zakkenrollers. De jongen heeft het zakkenrollersteam in de binnenstad al diverse malen getipt als hij op zijn werkplek ongenode gasten signaleerde. De politie heeft hem als dank onlangs een rondleiding op het bureau en een cadeaubon gegeven, bevestigde een woordvoerder gisteren in een artikel in De Telegraaf. ANP Verschansing wordt waterberging LICHTMIS - Een Overijssels verdedigingswerk uit de ze ventiende eeuw wordt in ere hersteld om dienst te doen als waterberging. De verschansing is rond 1665 tussen Zwolle en Staphorst gemaakt om een van de weinige be gaanbare routes naar het noorden te beschermen. In de waterberging wordt overtollig water vastgehouden bij ex treme regenval. Waterschap Groot Salland was in hetzelfde gebied op zoek naar een waterberging, meldde een woordvoerder gisteren. „We wilden al langer de Bisschopsschans herstel len. Nu kunnen we dat mooi combineren met ons water- schapswerk.ANP van onze redactie binnenland LATHEN - De twee stoffelijke overschotten die een wandelaar dinsdagavond vond langs het A.G. Wildervanckkanaal bij Musselkanaal zijn van een echt paar uit het Duitse Lathen. Het gaat om de 73-jarige Albert Posanski en zijn 71-jarige wouw Rosa. Hoe ze om het le ven zijn gebracht, is nog ondui delijk. De politie gaat uit van een misdrijf. Er wordt morgen sectie verricht bij het Neder lands Forensisch Instituut in Rijswijk. Het stel verliet maandag de woning in Lathen, ongeveer dertig kilometer van Mussel kanaal, voor een visuitje over de grens. Toen het echtpaar dinsdagmiddag nog niet terug was gekeerd, sloeg de dochter alarm. De politie heeft dinsdagnacht en gistermorgen uitgebreid on derzoek gedaan op de plek des onheils. Daarbij zijn ook foto's gemaakt van de directe omge ving vanuit een helikopter. Het onderzoek richtte zich gisteren vooral op de wagen van het echt paar, een zilverkleurige Opel Vectra. De auto stond niet bij de plek waar de twee slachtoffers zijn gevonden. Onderzoek Gistermiddag is de wagen aan getroffen op de parkeerplaats bij de rijksscholengemeenschap in Ter Apel. Duitse politie beambten onderzochten gister avond het huis van de familie Posanski op mogeüjke sporen. De slachtoffers waren bijna we kelijks te vinden aan het vis water bij Musselkanaal. Soms bleven ze een nachtje slapen aan het water in een tent. Autoschade „Bijna altijd mopperden ze bij terugkomst in Lathen over de schade die onbekenden aan hun auto hadden veroorzaakt", al dus een bestuurslid van de vis vereniging in Lathen waar het duo al sinds 1978 lid van was. GPD (Advertentie) 2 FLESSEN VOOR18?9 Olifant longe Jenever 2 flessen a lOOcl of Dujardin Vieux 2 flessen 1 1 a lOOcl U (9 I 2 FLESSEN 1 NAAR KEUZE Il8?9 1 i GALU SGALL Genieten Genieten (Advertentie) door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De opsplitsing van energiebedrijven in een transport- en een handels eenheid moet vijf jaar worden uitgesteld. De onzekerheid over kosten en baten van het splitsen is te groot. Dat con cludeert de SEO Economisch Onderzoek in een kosten-baten- analyse die het in opdracht van Eneco heeft gemaakt. De SEO komt uit op zeer uit eenlopende maatschappelijke kosten en inkomsten als gevolg van een splitsing op dit mo ment. Het meest waarschijnlij ke scenario zou leiden tot een netto welvaartsverlies van tus sen de 700 miljoen en 1,7 mil jard euro. In een negatief scena rio lopen de verliezen op naar 5 miljard euro. De positieve scenario's leveren juist geld op, tot maximaal 3 miljard eu ro. De onderzoekers vinden dat er eerst meer zekerheid moet komen over winst en verlies, voordat de splitsing wet wordt. De Tweede Kamer heeft de zogeheten Splitsings- wet al aanvaard, maar de Eer ste Kamer moet zich er nog over uitspreken. Concurrentie De energiebedrijven voeren een intensieve lobby om het wetsvoorstel van tafel te krij gen. De vorige week afgetreden mi nister van Economische Zaken Brinkhorst was een sterk voor stander van de wet. Brinkhorst denkt dat splitsen leidt tot meer concurrentie tussen ener giebedrijven, wat goed zou moeten uitpakken voor de klant. Volgens SEO bestaan de baten van splitsing vooral uit meer marktwerking op de groot handelsmarkt en efficiëntere netbeheerders. De kosten bestaan vooral uit structurele reorganisatiekos ten. GPD WAT HttpT DEZE- 0E.I/\CHEU)K uiTZ'cbT i ■H. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politie krijgt mogelijk de beschikking over draagbare detectors waar mee explosieven, drugs en wapens kunnen worden opgespoord. De apparaten, die door kleding kunnen 'kijken', moeten bij grote evenementen worden ingezet, waar mensen nu nog worden gefouilleerd. Dat bevestigt het CIP, de divisie van de poli tie die is belast met beveiligingstechnologie. Er zijn al detectors die door textiel en pa pier kunnen zien, maar die zijn nog te groot voor controles op straat. Onderzocht wordt of de bestaande apparatuur kan worden ver kleind tot handzaam laptopformaat, of zelfs nog kleiner. De politie ziet in de nieuwe technologie een belangrijk wapen tegen criminaliteit en ter rorisme. Zo kunnen bezoekers van voetbal stadions en concerten, mogelijke doelwitten van aanslagen, ermee worden gecontroleerd op verboden wapenbezit. Onderzocht wordt of de inzet van doorkijk- scanners juridisch mogelijk is. Volgens een woordvoerder van het CIP wordt onder meer bekeken of de detectoren strijdig zijn met privacywetgeving, „Prioriteit één ech ter is of het technisch gezien mogelijk is. En als zo'n ding twee ton kost en je kunt er een mensenleven mee redden, dan is de prijs een minder groot obstakel." GPD dn or Rudi Buis DEN HAAG - De vliegbasis Gil- ze-Rijen was vorig jaar slecht beveiligd- Doordat verplichte be wegingsmelders in de wapenka mer ontbraken, konden vier die ven ruim tweehonderd Glock-pistolen wegnemen. Dat schrijft demissionair minister Kaïnp van Defensie in een brief aan de Tweede Kamer. De wapenroof in april vorig jaar was de grootste in Nederland ooit. In de berm langs een par- keerplaatst werden tweehon derd pistolen teruggevonden. Drie mannen en een vrouw wer den aangehouden. Twee van hen waren ten tijde van de wapen roof militairen op de basis, al dus minister Kamp. Nog altijd zijn er zes pistolen zoek, die ver moedelijk via het zwarte circuit zijn verkocht. De vier verdachten zijn voorlo pig vrijgelaten. Het Openbaar Ministerie in Arnhem moet nog beslissen wanneer de vier moe ten voorkomen. Kamp vindt dat een poging tot diefstal op een mi litaire basis 'altijd moet worden opgemerkt'. De detectie in de wapenkamer was niet op orde, waardoor de vliegbasis niet het vereiste beveiligingsniveau had. De minister stelt dat er inmid- I dels maatregelen zijn getroffen. De wapens zijn overgebracht naar een andere ruimte, waar- toe een beperkt aantal militai ren toegang heeft. Ook worden 'andere kwetsbare objecten zo als de Apache-helikopters extra I bewaakt. De minister doet nog onderzoek naar de screening van personeel. De twee verdach ten op de basis hadden een vei- Twintig tips beschikten over een verklaring van geen bezwaar. Toch waren ze al eerder in aanraking met justitie geweest. GPD I ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft twintig tips ge kregen over de sporttas met li chaamsdelen die onlangs langs de Persoonshaven is gevonden. Volgens een woordvoerster van de politie is een aantal tips bniikbaar, vooral waar het gaat om de tas zelf. •Dinsdag publiceerde de politie foto's van de tas, waarin li- chaamsdelen van een 12- tot 116-jarig meisje zaten. De tas is i zwart-turquoise gekleurd en heeft als opdruk 'Colorado Su pper Batters'. Voorbijgangers za- i gen de tas 20 juni in het water yan de Nieuwe Maas drijven ter hoogte van de Persoonshaven in {deelgemeente Feijenoord. Wat (voor lichaamsdelen er in de tas zaten en welke afkomst het meis je heeft, wil de politie niet zeg gen. Volgens de woordvoerster heeft DN A-onderzoek nog geen uitsluitsel gegeven over de iden- j titeit van het slachtoffer. ANP AMSTERDAM - In de Amsterdamse Spiegelstraat worden banieren opgehangen ter ere van de viering van de vierhonderdste geboortedag van Rembrandt van Rijn. De gemeente heeft diep in de buidel getast voor de festiviteiten rond 's lands beroemdste schilder. De gemeente geeft 700.000 euro uit aan verschillende projecten in het kader van het Rembrandtjaar. Verder meldde wethouder Asscher (economische zaken) gisteren dat het themajaar de stad een extra omzet van 91 miljoen oplevert, dankzij de 240.000 extra toeristen uit het buitenland en 190.000 extra bezoekers uit eigen land. Het Am sterdam Toerisme Congres Bureau verwacht voor dit jaar een groei in het aantal verblijfsbezoeken van 3 tot 5 procent. foto Bram Budel/ANP door Chris van Alem NIJMEGEN - Teams van oud-medisch specialisten en oud-bestuurders moeten in de toekomst ruzie tussen specialis ten en ziekenhuisbesturen voor komen. Dat idee van de Orde van Medisch Specialisten valt in goede aarde bij de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De drie partijen praten nog over rolverdeling, bemanning en kos ten van deze 'calamiteiten teams'. Aanleiding voor de op richting ervan vormen de reeks conflicten in ziekenhuizen die de afgelopen maanden aan het licht zijn gekomen. In Nijmegen vertrok bijna de hele raad van bestuur van het Sint-Radboud- ziekenhuis na een conflict met de chirurgen van het eigen hartcentrum. In bijna veertig procent van de ziekenhuizen spe len conflicten tussen medisch specialisten en het ziekenhuisbe stuur, zo blijkt uit onderzoek van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. Conflicten Volgens de woordvoerster van de Orde van Medisch Specialis ten kunnen de honderd inspec teurs van de Inspectie voor de Gezondheidszorg een belangrij ke rol spelen bij de tijdige opspo ring van dreigende of smeulen de conflicten. „Soms weten we van onze leden dat er conflicten spelen, maar kunnen we niet in grijpen. Met een calamiteiten team kun je voorkomen dat een conflict escaleert." Nu beperkt de controle op medisch specialis ten zich tot een zogeheten visita tie eens in de vijf jaar. „Dat is absoluut onvoldoende," aldus de woordvoerster. De Inspectie voor de Volksge zondheid noemt het instellen van calamiteitenteams een 'heel goed initiatief, maar het moet eerst nog worden uitgewerkt." De NVZ noemt het 'een interes sant idee', en wil meepraten over de bemanning van de teams met oud-bestuurders en oud-medisch specialisten. In de toekomst moeten medisch specialisten mogelijk elk jaar eerst positief beoordeeld wor den tijdens een functionerings gesprek alvorens ze een zogehe ten herregistratie krijgen, aldus de woordvoerster van de Orde van Medisch Specialisten. Op nieuw registreren gebeurt nu el ke vijf jaar. Het functioneren van de specialist wordt daarbij niet beoordeeld. GPD EEMNES - De Shetland sheepdog Murdock is gis teren verkozen tot 'Leukste hond van Nederland'. De jury noemde Murdock zeer enthousiast, speels, statig en zeer vriendelijk. Baasje Miep van Dui ken uit Hoorn wint met de uitverkiezing onder meer een vakantie, een jaar lang gratis honden voer en een hondenkussen. foto Rick Nederstigt/ANP ,0- Z°werw'"e Zu\<Meê2„' oiii ^.?L-paauv'e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3