Vloeren pzc Erfgoed moet tot leven komen Met zo'n boot ben je altijd bezig i Gimbrère Laatste restje BSM verlaat Breskens UITVERKOOP STAPELKORTING Gedeputeerde Van Waveren wil de verhalen koppelen aan de voorwerpen IJ 1 1 I Worstje zeeland nazomerfestival.nl Der fliegende Hollander 10-EXTRA KASSAKORTING bezoek onze showroom voor het grootste vloerassortiment van Zeeland Redactie: 0113-315649 1 yyww.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes ^oord-8en M^dden'-Zeeland0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 juli 2006 Mummm *ÏWsc">.«'v?fstoÉ'i zeeuwse almanak Ij rinnrMaurits Sep i MIDDELBURG - Het Zeeuwse erfgoed tol leven wekken door de verhalen achter de voorwer pen en gebouwen te vertellen. Daarnaar streeft gedeputeerde s H. van Waveren van cultuur. 3 (iDe verhalen over het verleden i en de gebruiken van de Zeeixw- i cn liggen nu opgeslagen in boe- ken en archieven. Wij willen ze 5 gaan gebruiken." S Eén van de ideeën is om de ver- halen over het verleden te gaan koppelen aan de voorwerpen, legt de gedeputeerde uit. Als i voorbeeld geldt de Plompe To lt ren op Schouwen-Duiveland. In i i de toren wordt via een geluidsin- S stallatie het verhaal over de to il ren en het verdronken dorp Wes- tenschouwen verteld. Zoiets zou ook gedaan kunnen worden bij het vliedbergenproject op Wal cheren, vindt hij. De Middel burgse kunstenaar H. Vande- vliet heeft bij vliedbergen uit kijkpunten gemaakt. „Je zou daar de verhalen over het ge bruik van de vliedbergen kun nen vertellen", vindt Van Wave- nu kan bovendien worden voor komen dat die verdwijnen. Ook de Zeeuwse taal hoort daar om tot het immateriële erfgoed van de provincie, zegt Van Wave ren. Commissaris van de konin gin, W. van Gelder, stelde dat on langs eveneens vast in zijn toe spraak bij het afscheid van PZC-hoofdredacteur A. Oost hoek: „Juist de erkenning van die immateriële waarden is zo be langrijk, want zij zijn kwets baar. Een standbeeld kun je res taureren, maar een taal, een dia lect ben je, als je even niet op past, voorgoed kwijt." Van Waveren kondigde zijn voornemen voor een betere be scherming en een intensiever ge bruik van het immateriële erf goed aan bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij, afgelopen zaterdag. Zeeland heeft een belangrijke rol ge speeld in de slavenhandel. De ge deputeerde vindt dat er aan dacht moet blijven voor die Zeeuwse rol. Niet als boetedoe ning, maar wel omdat die niet vergeten mag worden. „Bij de onthulling van het monument vorig jaar waren veel meer zeg maar blanke Middelburgers aan wezig dan dit jaar bij de herden king. Ik zou het jammer vinden als het weer stil wordt rond de slavemijperiode van Zeeland." Hoe hij exact wil omgaan met het immateriële erfgoed van Zee land, weet Van Waveren nog niet. Enkele ambtenaren wer ken aan voorstellen, die in het najaar worden voorgelegd aan het provinciebestuur. door Wilma Valk De provincie hecht al veel waar de aan het 'materiële erfgoed' van Zeeland, zegt Van Waveren. Dat zijn onder meer de gebou wen en de voorwerpen die te zien zijn m musea. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland houdt zich daar intensief mee be zig- Van Waveren wil nu ook het 'im materiële erfgoed' gaan bescher men en gebruiken. De verhalen, tradities, gewoonten en gebrui ken van de Zeeuwen dus. Van vroeger en van nu. Door oog te hebben voor de gebruiken van BRESKENS - Ondanks het vroe ge tijdstip was gisterochtend om half acht een aantal inwoners op de kade van Breskens om het dok van de Breskense Scheeps bouw en Machinefabriek (BSM) te zien vertrekken. De BSM, onderdeel van Damen Shipyards, verhuisde in septem ber vorig jaar noodgedwongen naar een zusteronderneming in Oostende. Het in 1935 gebouw de dok is op die locatie overbo dig: „We beschikken in Oos tende over een botenlift", aldus directeur A. de Looff van BSM. „Het dok is op zich nog steeds functioneel. Het deed hier in Breskens gemiddeld zestig keer per jaar dienst." Gistermorgen trokken de slepers Zephyrus en Multraship 12 het negenhonderd ton zware dok los en brachten het naar Gent. Daar wordt het gesloopt. De Looff: „Het enige dat nog in Breskens blijft, is onze kraan. Die staat te koop en er zijn al gegadigden." De voormalige gebouwen van de BSM aan de Middenhavendam zijn inmiddels eigendom van de firma Vroon BV. De Looff: „We zien erop toe, dat alles voor 1 ok tober helemaal leeg en opge ruimd is, zowel binnen als bui ten. Dan pas is alles van de BSM in Breskens echt verleden tijd." Wat over is van het dok in de ha ven van Breskens zijn de vier pa len waarmee het dok was veran kerd. Twee zijn nu in handen van de Jachthaven BV en de an dere twee doen sinds dinsdag dienst als verankering voor het olieplatform van Calpam. Over de toekomst van de gebouwen van BSM is nog niets bekend. foto Camile Schelstraete Blijven ive thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aayi vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuiven die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en hetprivéparadijsje in de achtertuin. Trossen los Als de golfslag van de zojuist gepasseerde Lady Madelei ne hun motorjacht Alcor heen en weer doet slingeren, springen Ria en Hans Voetelink op. Even kijken of dat wel goed gaat bij de steiger. Ze weten dat er niets kan gebeuren, maar toch is er die bezorgdheid hè. „Ik ben nu eenmaal gek van mijn motor bootje", zegt Hans Voetelink. „Er mag geen krasje opzitten. Ik behandel hem als een dure au to." Het tien meter lange jacht, waar mee ze deze week op het Veerse Meer dobberen, is hun lust en hun leven. „Sommige mensen denken dat we rijk zijn als ze on ze boot zien, maar we hebben hem alleen maar bij elkaar kun nen sparen omdat we er dingen voorhebben gelaten. Anderen gaan met een vliegtuig op vakan tie naar Portugal. Hebben wij nooit gedaan." Dat hij de Alcor een boot noemt, is ook niet zonder betekenis. Grijnzend: „Alleen een miljo nair heeft het over zijn jacht. Wij zijn maar gewone werklui." Tot anderhalf jaar geleden, ten minste. Veertig jaar reed Hans Voetelink als vrachtwagenchauf feur door Europa. Nu is hij 'vut ter'. Spendeerde hij voordien van april tot november elk week einde met zijn vrouw op het wa ter, nu zijn het ook veel van de doordeweekse dagen. Het echtpaar woont in Vlissin- gen, de boot ligt in Middelburg. Schijnt de zon, dan trekken ze erop uit, wordt het weer min der, dan zijn ze zo weer thuis. „Het water heeft me altijd ge trokken", verklaart Voetelink. „Ik wilde op de grote vaart. Als ketelbinkie ben ik ook het zee gat uitgegaan, maar toen leerde ik Ria kennen. Die trok nog har der dan de zee." Zodat ze zich samen aan de wal vestigden. Dan maar varen in de vrije tijd. Tweeëntwintig jaar geleden kon- Mttlfc»- T ■fefc Hans en Ria Voetelink op de Arcor: „Sommige mensen denken dat we rijk zijn als ze onze boot zien." foto Ruben Oreel Bios Terneuzen onvriendelijk voor rolstoelen TERNEUZEN - De fractie van de PvdA in de gemeenteraad van Terneuzen drukt het college van burgemeester en wethou ders op het hart de toegankelijk heid van de in aanbouw zijnde bioscoop voor rolstoelgebrui kers te verbeteren. Fractievoorzitter M. van Oyen: „Mensen met een functiebeper king komen er in de nieuwe bio scoop wel heel bekaaid van af. Zo moeten rolstoelgebruikers via een zij-ingang de bioscoop binnen en is het restaurant niet bereikbaar. Er is geen lift aan wezig. Bovendien zijn er vraag tekens over de toegankelijkheid van de nooduitgang." Van Oyen zegt zich bewust te zijn dat de bioscoop een particu lier initiatief is. „Maar de ge meente Terneuzen heeft hier toch ook het nodige aan bijge dragen. Kijk, wettelijk zal het al lemaal wel door de beugel kun nen, maar het is wel heel mini maal." Van Oyen wil dat de ge meente middelen aanwendt om te bereiken dat gehandicapten alsnog via de hoofdingang in de bioscoop komen en het restau rant kunnen bereiken. Het colle ge zal de vraag van Van Oyen schriftelijk beantwoorden. Met z'n zessen huurden ze on langs een luxe vakantiewo ning in de Limousin, in het hartje van la douce France. Het water in het privé-zwem- bad voor de deur schitterde in het zonlicht. Veel had de Vlissinger, die deel uitmaakte van het selec te gezelschap, niet met de Franse keuken. Goed, hij kent du pain en weet van du vin en een steak de boeuf zal hij niet gauw af slaan. Van de nouvelle cuisine, drie erwten en een gevulde gar naal, gruwt hij. Geef hem maar een flinke lap vlees of een hamburger. De menukaart in het eerste restaurant dat ze bezochten zag er veelbelovend uit. De keuze bestond behalve uit vis, uit twee vleesgerechten: een entrecóte en een andouillette, een streekgerecht. De entrecöle was helaas fini, dus moest hij wat anders kie- zen. Vlees is vlees, dacht de Vlis singer en hij bestelde de an- douillette, niet wetende dat hij zojuist een worstje gevuld met gemalen varkensnieren had gevraagd. Van het geserveerde bord steeg een onwelriekende walm op. Na één m.oedige hap, gaf de Vlissinger een nieuioe invul ling aan nouvelle cuisine. (Advertentie) 29 quq t/m 9 sspt 2006 van Richard UUagner opera in de hoven van Terneuzen voor het eerst in Neder land en Vlaanderen op locatie en in de open lucht decor met echte schepen tuaaronder een historische driemaster hon derd vijftig zangers en musici ongekend maritiem spektakel o.l.v. €d Spanjaard regie Jeroen lopes Cardozo met John Bröcheler - Hollander Turid Korlsen - Senta Henk van Heijnsbergen - Dolond Cborles Hens - €rik Rlison Metternich - Mary Bernard loonen - Steuermann uitvoerenden Symfonisch Orkest van de Vlaomse Opera Brobantkoor kaarten info gratis brochure zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0.45 p/g) Advertentie C1000 NIEUWERKERK is voortaan iedere zaterdag geopend tot 20.00 uur geen fratsen, dat scheelt Advertentie OP DE REEDS AFGEPRIJSDE PRIJS 2e ARTIKEL 10% 3e ARTIKEL 20% 4e ARTIKEL 25% NU OP TOTALE AANKOOP WALSTRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) Leukste plekje: Voor Hans en Ria Voetelink is dat zonder twijfel het Schutteplaatje, het eerste eilandje in het Veer se Meer, gezien vanuit de jachthaven Oostwatering. »Bij elk soort weer kun je daar een hoekje vinden waar je uit de wind ligt", aldus Hans. „Dat is onze thuisbasis. Zeker met die warmte van de laatste dagen, dan is er maar één plek. Dat is deze." Beste plek om te eten: Moeilij ke waag, omdat de Voete links het liefst ergens zelf vis bakken of barbecuen. Na wat piekeren komt de Roergan gershut naar voren, het res taurant van de jachtclub op de Oostwatering. Met de club huizen in Middelburg en Veere daar vlak achteraan op een gedeelde tweede plaats. Wat nooit doen: Vergeten alle spullen vast te zetten als je de Oosterschelde of de Wester- schelde opgaat. „Je moet er voor zorgen dat niks kan schuiven of vallen", zegt Hans. „In een zeilboot is dat vanzelfsprekend, op een mo torboot niet. Een keer ben ik na de winter vergeten de koel kast vast te zetten. Paniek, want die gaat schuiven op een moment dat je dat echt niet kunt hebben." den ze zich hun eex-ste motor bootje veroorloven. In 1999 werd de Arcor aangeschaft, tien meter lang, van alle gemakken voorzien. „Wij zijn geen zeilers. Die willen één zijn met wind en water. Ons gaat liet om het re creëren. We hebben aan boord alles wat we thuis ook hebben." Zelfs Sientje, de kat, gaat mee. De meeste tijd wordt op de Zeeuwse wateren doorgebracht. „Zeeland is favoriet", bevestigt Ria Voetelink. „Nergens zijn de faciliteiten zo goed als rond het Veerse Meer. Misschien dat een paar plekken in Friesland verge lijkbaar zijn. Maar waar vind je deze vrijheid en weidsheid én zoveel toiletten en afvalbak ken?" Ze maken vaak tochtjes met ken nissen op andere bootjes. Gezel lig op maandag richting Goes, al gauw een tocht van zes uur, 's avonds eten in café De Land bouw, de volgende dag naar de markt. En ze geven elkaar tips. Zoals de plekken waar je mosselen kunt vinden. „Dan geven we door waar je op de Grevelingen kanjers van mossels van een paal kan trekken. Doen we wel eens met een ploegje. En dan 's avonds lekker mossels koken. In het Veerse Meer komt dat weer terug. We hebben de eerste al gevonden. Ze waren nog klein, maar wel lekker. Het wa ter wordt hier steeds zouter, dus we zien ei'naar uit om ze weer echt tegen te komen." Het is een romantisch beeld dat de Voetelinks schetsen van het leven op het water. De keerzijde bestaat ook, al ervaren ze die niet als negatief. Nu kijken men sen wel eens jaloers naar hun glimmende boot en het heerlijke leventje aan dek, maar daar moet 's winters hard voor wor- den gewelkt. „Af en toe moet de motor omhoog om schoon te worden gemaakt", vertelt Hans Voetelink. „En het bootje moet goed in de verf zitten. Dat kost al gauw twee of drie weken. Dan zit Ria net zo hard als ik in een overall onder het schip, hoor. Als er een krasje op zit, moet het weg. Dat is ook een ver schil met een zeiler. Volgens mij vertroetelt de eigenaar van een motorboot zijn vaartuig nog meer dan de eigenaar van een zeilboot. Maar ook 's winters vind ik het een leuke hobby. Het geeft toch een heerlijk gevoel als-ie er weer glanzend uitziet. Voor mij werkt dat ontspan nend. Eigenlijk ben je altijd met zo'n boot bezig. Misschien al leen niet als het sneeuwt of vriest, wou ik zeggen, maar zelfs dan. Als de weersveiwaeh- ting in de winter slecht is, ga je toch even langs de boot. Contro leren of alles goed is. En na een storm. Kijken of er geen schade is." Ria Voetelink kan zich geen be staan zonder boot voorstellen, Hans nog net. „Misschien dat ik al dat werk over vijf of tien jaar toch een beetje ga ontzien. Om dat ik het niet meer kan. Dan zou ik hem nog wel willen inrui len voor een campertje, om daar mee door Europa te zwerven. Maar van Ria hoeft het niet." Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39