"Vloeren PZC Met zo n boot ben ie altijd bezig ssssiih Verhalen wekken «r 3* verleden tot leven /VO Gimbrèfe ieuwbouw voor huurders Hansweert UITVERKOOP STAPELKORTING zeeland nazomerPestival.nl Der fliegende Hollander ÏO-EXTRA KASSAKORTING Provincie wil immaterieel erfgoed beschermen ^bBejoian lancJj bezoek onze showroom voor het grootste vloerassortiment van Zeeland Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 juli 2006 editie Bevelanden-Tholen fwj MURRE-MOENS AfWe«K§V9T6MSN MARIE CURIEWEG 9-13 4389 W8 VLISSINGEN T: 0118-690000 WWW.MURREMOENS NL MURRE-MOENS IS 0N0ERDEEL VAN L0GUS BOUW- EN AFBOUWMATERIALEN Met z'n zessen huurden ze on langs een luxe vakantiewo ning in de Limousin, in het hartje van la douce France. Het water in het privé-zwem- bad voor de deur schitterde in het zonlicht. Veel had de Vlissinger, die deel uitmaakte van het selec te gezelschap, niet met de Franse keuken. Goed, hij kent du pain en weet van du vin en een steak de boeuf zal hij niet gauw af slaan. Van de nouvelle cuisine, drie erwten en een gevulde gar naal, gruwt hij. Geef hem maar een flinke lap vlees of een hamburger. De menukaart in het eerste restaurant dat ze bezochten zag er veelbelovend uit. De keuze bestond behalve uit vis, uit twee vleesgerechten: een entrecbte en een andouillette, een streekgerecht. De entrecöte was helaas fini, dus moest hij ivat anders kie- zen. Vlees is vlees, dacht de Vlis- 5 singer en hij bestelde de an- douillette, niet wetende dat hij zojuist een worstje gevidd met gemalen varkensnieren had gevraagd. Van het geserveerde bord steeg een onwelriekende walm op. Na één moedige hap, gaf de 3 Vlissinger een nieuwe invul- ling aan nouvelle cuisine. 29 ciug t/m 9 sept 2006 van Richard UUagner opera in de haven van Terneuzen voor het eerst in Neder land en Vlaanderen op locatie en in de open lucht I decor met echte schepen waaronder een historische driemaster hon derd vijftig zangers en musici ongekend maritiem spektakel o.l.v. €d Spanjaard regie Jeroen Lopes Cardozo met John Bröcheler - Hollónder /lurid Karlsen - Senta Henk van Heijnsbergen - Doland Charles Hens - Brik Alison Metternich - Mary Bernard Loonen - Steuermann uitvoerenden Symfonisch Orkest von de Vloomse Opero Brabantkoor kaarten info gratis brochure zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0.45 p/g) (Advertentie) C1000 NIEUWERKERK is voortaan iedere zaterdag geopend tot 20.00 uur geen fratsen, dat scheelt Rond half twee merkte een 59-jarige vrachtwagenbestuur der uit Brugge te laat dat het vex-keerslicht op de kruising met de Langeweg op rood stond. De Belgische vrachtauto reed met volle snelheid in op de per sonenauto van de Goesenaar. Die botste op zijn beurt tegen de personenauto van een 55-jarige man uit de gemeente Veere. De bestuurder uit Goes had, toen hij in zijn spiegel de vracht wagen zag naderen, rog ge tracht naar rechts te sturen. Hij werd daardoor, meteen na het raken van de personenauto voor hem, na de klap van de vracht wagen via de berm richting de ventweg gelanceerd. De Goesenaar is met nekklach- ten per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn auto raakte zwaarbescha- digd. De vrachtwagenchauffeur en de automobilist uit de gemeente Veere zijn niet gewond geraakt. Hun auto's konden na het onge val verder rijden. (Advertentie) OP DE REEDS AFGEPRIJSDE PRIJS 2e ARTIKEL 10% 3e ARTIKEL 20% 4e ARTIKEL 25% NU OP TOTALE AANKOOP WAL5TRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG m "f "I "I WILHELMINADORP - Een J ter hoogte van Wilhelminadorp. zeeuwse almanak Worstje Schilderbeurt scheve toren 's-HEER-ABTSKERKE - Recht zal hij wel nooit meer komen te staan, de toren van 's-Heer Abtskerke, maar móói wordt hij wel. Schildersbedrijf Franse uit Kwa- dendamme legt de laatste hand aan de toren van de eeuwenoude hervormde kerk. In opdracht van de gemeente Borsele, die de torens van de hervormde kerken in de gemeente bezit. Ook in Baarland en 's-Gravenpolder laat Borsele klussen aan de torens. Voor Baarland zijn een nieuw kruis en een haan in de maak en ook de vis van de toren 's-Gravenpolder was aan vervanging toe. De bekroningen zijn naar verwachting na de bouwvakvakantie klaar. foto Willem Mieras Vrachtwagen rijdt in op personenauto Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Trossen los Als de golfslag van de zojuist gepasseerde Lady Madelei ne hun motorjacht Alcor heen en weer doet slingeren, springen Ria en Hans Voetelink op. Even kijken of dat wel goed gaat bij de steiger. Ze weten dat er niets kan gebeuren, maar toch is er die bezorgdheid hè. „Ik ben nu eenmaal gek van mijn motor- bootje", zegt Hans Voetelink. „Er mag geen krasje opzitten. Ik j behandel hem als een dure au- to." Het tien meter lange jacht, waar mee ze deze week op het Veerse Meer dobberen, is hun lust en hun leven. „Sommige mensen denken dat we rijk zijn als ze on ze boot zien, maar we hebben hem alleen maar bij elkaar kun nen sparen omdat we er dingen voorhebben gelaten. Anderen gaan met een vliegtuig op vakan tie naar Portugal. Plebben wij nooit gedaan." Dat hij de Alcor een boot noemt, Leukste plekje: Voor Hans en Ria Voetelink is dat zonder twijfel het Schutteplaatje, het eerste eilandje in het Veer se Meer, gezien vanuit de jachthaven Oostwatering. „Bij elk soort weer kun je daar een hoekje vinden waar je uit de wind ligt", aldus Hans. „Dat is onze thuisbasis. Zeker met die warmte van de laatste dagen, dan is er maar één plek. Dat is deze." Beste plek om te eten: Moeilij ke vraag, omdat de Voete links het liefst ergens zelf vis is ook niet zonder betekenis. Grijnzend: „Alleen een miljo nair heeft het over zijn jacht. Wij zijn maar gewone werklui." Tot anderhalf jaar geleden, ten minste. Veertig jaar reed Hans Voetelink als vrachtwagenchauf feur door Europa. Nu is hij 'vut ter'. Spendeerde hij voordien van april tot november elk week einde met zijn vrouw op het wa ter, nu zijn het ook veel van de doordeweekse dagen. Het echtpaar woont in Vlissin- gen, de boot ligt in Middelburg. Schijnt de zon, dan trekken ze erop uit, wordt het weer min der, dan zijn ze zo weer thuis. „Het water heeft me altijd ge trokken", verklaart Voetelink. „Ik wilde op de grote vaart. Als ketelbinkie ben ik ook het zee gat uitgegaan, maar toen leerde ik Ria kennen. Die trok nog har der dan de zee." Zodat ze zich samen aan de wal vestigden. Dan maar varen in de vrije tijd. Tweeëntwintig jaar geleden kon- bakken of barbecuen. Na wat piekeren komt de Roergan gershut naar voren, het res taurant van de jachtclub op de Oostwatering. Met de club huizen in Middelburg en Veere daar vlak achteraan op een gedeelde tweede plaats. Wat nooit doen: Vergeten alle spullen vast te zetten als je de Oosterschelde of de Wester- schelde opgaat. „Je moet er voor zorgen dat niks kan schuiven of vallen", zegt Hans. „In een zeilboot is dat vanzelfsprekend, op een mo torboot niet. Een keer ben ik na de winter vergeten de koel kast vast te zetten. Paniek, want die gaat schuiven op een moment dat je dat echt niet kunt hebben." den ze zich hun eerste motor bootje veroorloven. In 1999 werd de Arcor aangeschaft, tien meter lang, van alle gemakken voorzien. „Wij zijn geen zeilers. Die willen één zijn met wind en water. Ons gaat het om het re creëren. We hebben aan boord alles wat we thuis ook hebben." Zelfs Sientje, de kat, gaat mee. De meeste tijd wordt op de Zeeuwse wateren doorgebracht. „Zeeland is favoriet", bevestigt Ria Voetelink. „Nergens zijn de faciliteiten zo goed als rond het Veerse Meer. Misschien dat een paar plekken in Friesland verge lijkbaar zijn. Maar waar vind je deze vrijheid en weidsheid én zoveel toiletten en afvalbak ken?" Ze maken vaak tochtjes met ken nissen op andere bootjes. Gezel lig op maandag richting Goes, al gauw een tocht van zes uur, 's avonds eten in café De Land bouw, de volgende dag naar de markt. En ze geven elkaar tips. Zoals de plekken waar je mosselen kunt vinden. „Dan geven we door waar je op de Grevelingen kanjers van mossels van een paal kan trekken. Doen we wel eens met een ploegje. En dan 's avonds lekker mossels koken. In het Veerse Meer komt dat weer terug. We hebben de eerste al gevonden. Ze waren nog klein, maar wel lekker. Het wa ter wordt hier steeds zouter, dus we zien ernaar uit om ze weer echt tegen te komen." Het is een romantisch beeld dat de Voetelinks schetsen van het leven op het water. De keerzijde bestaat ook, al ervaren ze die niet als negatief. Nu kijken men sen wel eens jaloers naar hun glimmende boot en het heerlijke leventje aan dek, maar daar moet 's winters hard voor wor den gewerkt. „Af en toe moet de motor omhoog om schoon te worden gemaakt", vertelt Hans Voetelink. „En het bootje moet goed in de verf zitten. Dat kost al gauw twee of drie weken. Dan zit Ria net zo hard als ik in een overall onder het schip, hoor. Als er een krasje op zit, moet het weg. Dat is ook een ver schil met een zeiler. Volgens mij vertroetelt de eigenaar van een motorboot zijn vaartuig nog meer dan de eigenaar van een zeilboot. Maar ook 's winters vind ik het een leuke hobby. Het geeft toch een heerlijk gevoel als-ie er weer glanzend uitziet. Voor mij werkt dat ontspan nend. Eigenlijk ben je altijd met zo'n boot bezig. Misschien al leen niet als het sneeuwt of vriest, wou ik zeggen, maar zelfs dan. Als de weersverwach ting in de winter slecht is, ga je toch even langs de boot. Contro leren of alles goed is. En na een storm. Kijken of er geen schade is." Ria Voetelink kan zich geen be staan zonder boot voorstellen, Hans nog net. „Misschien dat ik al dat werk over vijf of tien jaar toch een beetje ga ontzien. Óm dat ik het niet meer kan. Dan zou ik hem nog wel willen inrui len voor een campertje, om daar mee door Europa te zwerven. Maar van Ria hoeft het niet." Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuwse erfgoed tot leven wekken. Door de verhalen ach ter de voorwerpen en gebouwen te ver tellen. Daarnaar streeft gedeputeerde H. van Waveren van cultuur. „De verha len over het verleden en de gebruiken van de Zeeuwen liggen nu opgeslagen in boeken en archieven. Wij willen ze gaan gebruiken." Eén van de ideeën is om de verhalen over het verleden te gaan koppelen aan de voorwerpen, legt de gedeputeerde uit. Als voorbeeld geldt de Plompe To- doorRob Paardekam HANSWEERT - Woningcorporatie R&B Wonen bouwt vijftien nieuwe huurhuizen op de kanaalarm in Hans- weert. Ze komen in het verlengde van het onlangs in gebruik genomen basti ongebouw De huizen zullen grotendeels dienen om mensen uit het buurtje rond de Scheldestraat van nieuwe woonruimte te voorzien. In die wijk is R&B momen teel bezig met een grootscheepse reno vatieronde. De komende jaren worden 66 huizen gesloopt, terwijl er maar 36 voor worden teruggebouwd. De wo- j ningcorporatie probeert alle mensen ren op Schouwen-Duiveland. In de to ren wordt via een geluidsinstallatie het verhaal over de toren en het verdron ken dorp Westenschouwen verteld. Zo iets zou ook gedaan kunnen worden bij het vliedbergenproject op Walcheren, vindt hij. De Middelburgse kunstenaar H. Vandevliet heeft bij vliedbergen uit kijkpunten gemaakt. „Je zou daar de verhalen over de vliedbergen kunnen vertellen", vindt Van Waveren. De provincie hecht al veel waarde aan het 'materiële erfgoed' van Zeeland, zegt Van Waveren. Dat zijn onder meer de gebouwen en de voorwerpen die te zien zijn in musea. De Stichting Cultu- die hun huis moeten verlaten van nieu we woonruimte te voorzien. De vijftien nieuwe huizen op de kanaalarm kun nen daarin een rol spelen. Overigens ko men daar ook nog vier koopwoningen. „Maar dat is pas veel later aan de or de", zegt directeur P. van Luijk. „Onze prioriteit ligt bij de huurhuizen." De woningen moeten er eind volgend jaar of anders begin 2008 staan. In de Kanaalstraat in Hansweert vin den de voorbereidingen plaats voor een ander project R&B. Op de locatie van de voormalige supermarkt komen drie starterswoningen. Twee huizen waren al verkocht toen de inkt van het plan amper droog was. De verkoop van de derde volgt waarschijnlijk snel. reel Erfgoed Zeeland houdt zich daar intensief mee bezig. Van Waveren wil nu ook het 'immate riële erfgoed' beschermen en gebrui ken. De verhalen, tradities, gewoonten en gebruiken van de Zeeuwen dus. Van vroeger en van nu. Door oog te hebben voor de gebruiken van nu kan boven dien worden voorkomen dat die ver dwijnen. Ook de Zeeuwse taal hoort daarom tot het immateriële erfgoed van de provin cie, zegt Van Waveren. Commissaris van de koningin W. van Gelder stelde dat onlangs eveneens vast in zijn toe spraak bij het afscheid van PZC-hoofd- redacteur A. Oosthoek: „Juist de erken ning van die immateriële waarden is zo belangrijk, want zij zijn kwetsbaar. Een standbeeld kun je restaureren, maar een taal, een dialect ben je, als je even niet oppast, voorgoed kwijt." Van Waveren kondigde zijn voornemen voor een betere bescherming en een in tensiever gebruik van het immateriële erfgoed aan bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij, afgelopen zaterdag. Zeeland heeft een belangrij ke rol gespeeld in de slavenhandel. De gedeputeerde vindt dat er aandacht moet blijven voor die Zeeuwse rol. Niet als boetedoening, maar wel omdat die niet vergeten mag worden. „Bij de ont hulling van het monument vorig jaar waren veel meer zeg maar blanke Mid delburgers aanwezig dan dit jaar bij de herdenking. Ik zou het jammer vinden als het weer stil wórdt rond de slaver- nijperio'de van Zeeland." Hoe hij exact wil omgaan met het im materiële erfgoed, weet Van Waveren nog niet. Enkele ambtenaren maken voorstellen, die in het najaar worden voorgelegd aan het provinciebestuur. Hans en Ria Voetelink op de Arcor: „Sommige mensen denken dat we rijk zijn als ze onze boot zien." foto Ruben Oreel (Advertentie) P^NWW.ÖjTt AMCATCHtR.pt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27