PZC Land moet af van zesjescultuur ECT-terminal sluitstuk Eerste Maasvlakte Buigbonen in de zomer Onderhoud huis vergt plannen 23 Hoogleraar economie pleit voor ondernemen met lef Project kost 93 miljoen profijt donderdag 6 juli 2006 «iwnr Henk van Weert EINDHOVEN - Het gaat niet goed met de innovatie in Neder land, vindt professor doctor Syl vester Eijffinger, hoogleraar Eu ropese financiële economie aan de Universiteit van Tilburg en lid van de Raad van Economi sche Adviseurs. De topeconoom adviseert onder meer over inno vatie. „We moeten ondernemer schap - het nemen van risico's - meer stimuleren in dit land." En vooral: weg met de gezapigheid en middelmaat, ruim baan voor prestaties. Neem nou het ministerie van Economische Zaken. Spil en in spiratorvan de Nederlandse eco nomie? Sylvester Eijffinger schudt onverbiddelijk het hoofd. „Een subsidieloket", zegt hij met enig afgrijzen. Ik ben te gen subsidie voor het bedrijfsle ven. Bij EZ komen de onderne mers af en aan lopen, om te lob byen voor subsidies. Dat moeten ze helemaal niet hoeven te doen. Ze moeten ondernemen. Afschaf fen dus, die subsidies. Ik zie veel meer in generieke maatregelen. Geef ondernemers bijvoorbeeld een heffingskorting. Als je vijf procent van je omzet in onder- zoek en ontwikkeling stopt, mag je dat van de nettowinst aftrek ken. Of geef startende onderne- j mers drie of vijf jaar belastings- vrijstelling, zodat ze echt een kans krijgen. Ik ben ook sterk voor het instellen van regel vrije zones in kansrijke gebieden." 2 Eijffinger gelooft niet in innova- tie die van bovenaf gestuurd wordt. Het Innovatieplatform, onder voorzitterschap van pre- mier Balkenende zet weinig zo- den aan de dijk. „Dat probeert van bovenaf naar beneden te werken. Ze willen alles in de 1 tang houden, een control panel zijn. Nou, zo werkt het niet. In novatie is typisch een proces dat van onderop werkt. Innovatie is schieten met hagel. Er vliegen r duizend kogeltjes rond, maar 3 slechts twee of drie raken doel. Om dat aantal gaat het." c Dat wil niet zeggen dat Eijffin ger tegen samenwerking is. Inte Professor Sylvester Eijffinger: „Ik ben tegen subsidie voor het bedrijfsleven." gendeel, pas als overheden en be drijfsleven werkelijk de handen ineen slaan, komt er iets wezen lijks tot stand. „In een innovatie proces heeft ieder zijn eigen rol. De ondernemer komt met een idee. De overheid mag niet ach terblijven. Hij moet faciliteren. En daar mag de overheid best ver in gaan, op het gebied van belastingen, het gemakkelijker verlenen van vergunningen en dergelijke." In het zuidoosten van Noord-Brabant lukt het. In Brainport Eindhoven werken overheid en bedrijfsleven aan in novatieve projecten. Op de High Tech Campus doen bedrijven in een open sfeer samen aan inno vatie. Philips is leidend in dat proces. „Eindhoven verdient compli menten. Mag trots zijn op wat daar gebeurt. Zo zou het overal moeten gaan. Het kan. Waarom zouden we in Tilburg niet probe ren om bijvoorbeeld een finan cieel kenniscentrum van de grond te tillen? Op onze universi teit is kennis genoeg aanwezig. Banken zijn in Nederland bui tenproportioneel aanwezig, ge zien de omvang van het land. Steek de koppen bij elkaar in Tilburg, creëer zo'n centrum, zo als Eindhoven dat met technolo gie doet. Daar zullen nieuwe be drijven door ontstaan, op het ge bied van consulting en finan ciële engineering." Er zijn in het buitenland voor beelden waarin samen innove ren goed gelukt is. Zweden deed het goed. Het Nokia-wonder in Finland kwam tot stand door dat de Finse overheid en het be drijfsleven dicht tegen elkaar aan kropen. Dat moest ook wel, omdat de Finse economie klap pen opliep, nadat de Sov jet-Unie uiteengevallen was. „Er was daar een sense of urgen cy. Er moest wat gebeuren." Risico's En juist dat ontbreekt in Neder land, wil Eijffinger maar zeg gen. We durven te weinig. „Het zegt genoeg dat er in Nederland te weinig risico-dragend kapi taal te vinden is. Juist dat is no dig om te investeren in een goed idee. In de VS is er dat volop. Ik 'ben een tijd gasthoogleraar ge weest aan Harvard en ik heb het verschil gezien. Mensen met een idee worden in Amerika onder nemer en kunnen volop risico dragend geld aantrekken. Er heerst geen aversie tegen risico nemen, tegen ondernemen. Ty- foto Marie Therèse Kierkels/GPD pisch een Angelsaksische hou ding. Het zit in de genen. Je ziet het in de mate waarin ze gokken op voetbal of paarden. Het zijn risk-takers." „Bij ons is risico een vies woord. Waarom zou je dat doen? We moeten terug naar een houding waarin dat weer vanzelfspre kend is. Omdat het bij het leven hoort. Ik ben het helemaal eens met Gerard Kleisterlee van Phi lips die opgeroepen heeft om het ondernemerschap in Nederland opnieuw te ontdekken. Je mag het gerust weten: ik ben een fan van die man geworden. Hij is goed bezig met Philips, hij heeft goede gedachten over innovatief ondernemen." „Philips is, vind ik, een school voorbeeld van een onderneming die zijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid neemt op het gebied van innovatie. Ze stop pen niet bij wat ze zelf ontwik kelen en zelf op de markt bren gen. Nee, ze hebben vele paten ten en ze schermen die niet krampachtig af. Als ze er zelf niet mee aan de gang kunnen of willen, gunnen ze het gebruik aan jonge, gisse jochies die er brood in zien. Philips partici peert wel in zo'n initiatief, zo dat Philips er uiteindelijk ook wijzer van wordt." Talent Is er talent genoeg in Nederland om nieuwe wendingen te geven aan de economie? Ja, maar aan de mentaliteit mag gesleuteld worden, vindt Eijffinger. „Eco nomie is in de politiek geen top- onderwerp. De politieke discus sie gaat vooral over Ayaan Hirsi Ali en de inburgeringscursus. Economie is kennelijk te moei lijk om politiek mee te bedrij ven en te negatief beladen. We hebben ook een kabinet zonder economen, op Zalm na, maar hij is een kortetermijneconoom. Dat klimaat is amper een voe dingsbodem voor economisch presteren." „We hebben sowieso geen ruim te voor excellence in dit land. Presteren is elitair, streberig, not done. We geven af op zaken mensen die iets bereikt hebben. Ik vind dat zulke mensen juist bejubeld moeten worden. Kijk, daar gaat een selfmade man in zijn Jaguar, die heeft voor ons allen de koek weer wat groter ge maakt, zouden we moeten zeg gen." Het past in de zesjescultuur in ons land, vindt Eijffinger. „We hebben in dit land te veel gepam- perd. Zo'n studiehuis bijvoor beeld werkt niet. Je merkt dat meteen als je kennis gaat meten. De beste studenten op onze uni versiteit zijn buitenlanders. Tachtig procent van de cum lau- de afgestudeerden komt uit het buitenland. De competitie om de Van Lanschot Prize voor de beste masterstudent op onze uni versiteit werd gedomineerd door buitenlandse studenten. Dat zouden we ons toch moeten aantrekken, of niet?" GPD NMa staakt onderzoek apothekers DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa heeft zijn onderzoek naar kartelafspraken in de apo thekersbranche gestaakt. Dat liet de NMa gisteren weten. De kartelwaakhond rekent op een positieve werking van de maatregelen die de apothekers hebben toegezegd. De brancheorganisatie KNMP benoemt een toezichthou der. Hij moet mogelijke concurrentiebeperkingen voorko men, onderzoeken dan wel beëindigen. Zijn komst is on derdeel van afspraken die na tussenkomst van de NMa is gemaakt tussen de brancheorganisatie en haar leden. De NMa was een onderzoek begonnen naar concurrentie beperkend gedrag van de KNMP en haar leden.. De kartel waakhond vermoedde dat apothekers onderling afspra ken maakten over medicijnenprijzen en maatregelen die nieuwkomers het leven zuur moesten maken. ANP Britten verdienen fors aan Afrika LONDEN - Groot-Brittannië heeft vorig jaar meer aan Afrika verdiend dan het aan ontwikkelingshulp en schul denverlichting gaf. Volgens de liefdadigheidsinstelling Christian Aid verdienden de Britten vorig jaar 14,8 mil jard euro aan het gebied ten zuiden van de Sahara. De chaiïtatieve instelling berekende dat het land 22,9 mil jard euro in de regio stopte, waaronder donaties, salaris sen van Afrikanen die in Groot-Brittannië hadden ge werkt en investexingen. Tegelijkertijd verdiende het land echter meer dan 36 miljard uit terugbetaling van lenin gen, winsten van Britse bedrijven in zuidelijk Afrika, de export van Britse producten en kapitaalvlucht. Volgens Christian Aid leren de cijfers dat er nog geen voor-uitgang in de armoedebestrijding op het continent is. „Om hulp en schuldenverlichting effectief te laten zijn, moeten we voorkomen dat de middelen uit Afrika naar rij ke landen weglekken", zei een woordvoerder. ANP/AFP Dordrecht krijgt nachtbussen DORDRECHT - Openbaarvervoerbedrijf Arriva introdu ceert vanaf volgend jaar nachtbussen in Dordrecht en om liggende gemeenten. De bussen gaan op vrijdag en zater dag rijden en sluiten aan op het nachtnet van de Rotter damse RET. Dat maakte Arriva gisteren bekend. De provincie Zuid-Holland meldde dinsdag dat Arriva winnaar is geworden van de openbaarvervoeraanbeste- ding voor het Drechtstedengebied en de exploitatie van de spoorlijn Dordrecht-Geldermalsen. Volgens de vervoer der is met de concessie 500 miljoen euro gemoeid. ANP Cl000 verkoopt looptrainingen DEN HAAG - Naar de supermarkt gaan voor een broodje en terugkomen met korting voor looptrainingen. Dat kan. In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) biedt Cl 000 in september een cyclus van zes looptrainingen aan, bevestigde een woordvoerder- van de keten een artikel in het AD van gisteren AD. C1000 wil zijn tips voor gezond eten combineren met li chaamsbeweging. Dat krijgen de klanten niet gratis. De klant krijgt bij besteding van minimaal 10 euro een 'actie- flyer'. Met de 7,50 euro korting kost de hardloopclinic dan 17,50 euro. Onder begeleiding van een professionele trainer kunnen mensen die in de buurt van de supermarkt wonen, op zes achtereenvolgende zaterdagen deelnemen. ANP Op de Eerste Maasvlakte wordt b het laatste stuk grond ingericht. ËCT begint er een containerter- minal, goed voor drie miljoen j stuks. door Gert van Harskamp i 15 ROTTERDAM - Tientallen ce- mentwagens rijden af en aan op t het laatste stuk open grond van >i de Eerste Maasvlakte. Eind okto- ber moet containeroverslagbe- drijf ECT kunnen beginnen met de inrichting van deze Euromax containerterminal. Nu worden J. de damwanden gebouwd, 1900 li meter lang tot een diepte van 34 i meter onder de zeespiegel. Het water waaraan de nieuwe terminal komt te liggen heet s Yangtze-haven, naar 's werelds 1 grootste haven in het Chinese Shanghai. De naam is niet toe- Ij vallig gekozen, cle economische j ontwikkeling in Azië zorgt voor éeh grote druk op de Rotterdam- se haven. Het containervervoer blijft groeien, gemiddeld met zeven procent per jaar. Voorlopig is de bouw van de nieuwe container- terminal Euromax de laatste ei i grote capaciteitsuitbreiding van w de haven, dan is de eerste Maas- vlakte vol. De nieuwe terminal heeft een ca paciteit van drie miljoen contai ners. „Het is een gigantische uit breiding voor de Rotterdamse haven", zegt Teun Tuijtel, hoofd ontwikkeling infrastructuur milieu van het Havenbedrijf. In De aanleg van de terminal is in volle gang. 2005 heeft Rotterdam 9,3 mil joen containers verwerkt. Voor Rotterdam is de op- en overslag nog goed op te vangen. Meer moeite heeft de haven met de belofte aan containerbedrij- ven dat de containers ook daad werkelijk het achterland berei ken, erkent Tuijtel. Vooral de Al5 richting Arnhem vormt vol gens hem een probleem. Het Ha venbedrijf is kieskeurig met het aanwijzen van bedrijven die een terminal mogen runnen. De hoogste bieder maakt allang niet meer automatisch de mees te kans. Tuijtel: „We kijken ook naar milieu en duurzaamheid. Bedrijven moeten het achter land niet alleen over de weg wil len bereiken. Gebruik van alter natief transport is heel belang rijk. ECT is heel innovatief op dat gebied." Binnenvaart Deze strategie heeft ervoor ge zorgd dat het vervoer over de weg vanaf de haven begint af te nemen. Van het container-ver foto Harmen de Jong/GPD voer vanuit Rotterdam naar het achterland gaat bijna zestig pro cent over de weg. Vanaf de Eer ste Maasvlakte is dit nog maar 47,5 procent. De containerbe- drijven maken steeds meer ge bruik van de binnenvaart en het spoor. Het Havenbedrijf heeft er zelf ook alle belang bij dat op- en overslagbedrijven kiezen voor de trein, omdat het medebeheer der is van de Betuweroute naar Duitsland. „Maar ook voor de toekomst is het van belang", zegt Tuijtel. „Als de Tweede Maasvlakte in 2014 ook in be drijf is, dan komen er weer 4,5 miljoen containers bij. Dat kan gewoon niet allemaal over de weg." Bovendien worden de container schepen steeds groter en moeten er meer stalen bakken tegelijk verwerkt worden. Later dit jaar neemt rederij Maersk Sealand een schip in de vaart dat 13.500 containers kan vervoeren. Naar verwachting zullen zeeschepen over enkele jaren 15.000 contai ners kunnen meenemen. GPD De 125 hectare grote Euromax containerterminal heeft een ca paciteit van drie miljoen contai ners. De terminal wordt aange legd door bouwbedrijf Bam in opdracht van Havenbedrijf Rot terdam. Het totale project kost 93 mil joen euro, 60 miljoen voor de ka- dermuur en 33 miljoen voor de baggerwerkzaamheden. De tota le kadermuur wordt 1900 meter lang. Op 1 september 2006 moet het water langs de eerste 300 me ter kadermum- op diepte zijn, zo dat het eerste schip kan worden gelost. GPD Je denkt spinazie. Maar spinazie zit niet langer dan een seconde in je kop. Je schakelt in gedachten onmiddel lijk over op wat je er bij zal eten. Of an dersom. Je denkt varkenshaasje. Daar moet wat bij van de gewoonte. Wat moet er bij? Spinazie zou kunnen. Of sperzie. Maar om daar nou opgewon den over te raken. Het is het lot van groente geworden. Tochtstripsaai, nooit meer in het mid delpunt van de belangstelling, groente is gewoonte. En als het de gewoonte niet is moet het van de Hartstichting en net Koningin Wilhelmina Fonds. Groen te moet voor je hart en je prostaat, niet voor je genoegen. Als die boodschap nog een tijdje wordt uitgedragen, dan koopt niemand nog spinazie maar een sje groentesap van Knorr, medicijn tegen alle kwalen. Zo kwam het dat ik - ook afgestompt - omviel van verba zing. En van geluk. Ik had er niet meer op gerekend dat spinazie me wat zou doen. Er stonden kratjes langs de weg met een assortimentje groentes. Geldkistje er bij met een gleuf en de prijzen op kartonnetjes. In een open plastic zak zat spinazie die me opviel om het mooie blad. Geen gekweekte wilde spi nazie zoals al een paar jaar in de mode, maar pronte Hollandse bladspinazie. Munten in de gleuf (weinig), zak in de fietstas en onderweg dromen over een varkenshaasje. Dat is op slag veranderd. Ik fiets sinds dien rond als een gek, op zoek naar weer zo'n zak, te koop langs de weg, ge plukt door een tuinder op leeftijd die er nog aan doet voor zijn lol. Ik droom niet van het haasje meer, maar van spi nazie. Wat was dat een geweldig maal tje, wat een rijke smaak, wat een heer lijk eten! Spijt 1: Verse spinazie zo van het veld in de pan is voor de meeste burgers niet meer weggelegd. Spijt 2: Kennis over kwaliteit van groente zijn we kwijt en we kunnen er niemand (bijna niemand) nog iets over vragen. Neem de sperzieboon. Het is zomer, maar waar kan je dat aan zien? Nou, be paald niet aan de sperziebonen bij de Supercoop. Grauwe gevlekte versleten veters zijn het, die me naar Albert Heijn jagen. Is het dan wel zomer bij Al- bert Heijn? Nee hartje winter. We moeten ons, lijkt het, tegen dreigen de scheurbuik behelpen met derde keus. Slappe bereisde sperziebonen uit Afrika. Uit Senegal helemaal. We hebben er nooit om gevraagd, toch kunnen we het hele jaar door sperziebo nen kopen die met vliegtuigen van over al vandaan worden ingevlogen. Bijna het hele jaar door groente die moet van de gewoonte en het ziekenfonds maar die je niet gelukkig maakt. Dat doet nog wel de ware sperzie. De zomerboon van dichtbij die je kort na de pluk kunt eten. (Kijk voor kennis eens op www.sperziebonen.nl.) De wa re sperzie is zo goed van smaak dat je niet taalt naar een schijfje beest er bij. Een fiere boon die knakt als je hem wilt buigen. En ruik aan het breukvlak. Je zou willen dat ze dat in een flesje ver kochten. Het parfum van een verse ge broken sperzieboon heeft wat van ge maaid gras maar is rijker en heel ge heimzinnig. De Senegalezen van Albert Heijn knak ken pas als je ze dubbelvouwt en rui ken net zo naar niks als de kassabon die de kiloprijs noemt: 2,98 euro. De supermarkt is menigeen een zegen. Maar kom er niet om goede groente of puik fruit. Bij de groentewinkelier met korte aanvoerlijnen die nog partijtjes geweldig spul op de kop tikt ben je be ter af. Maar waar zijn ze nog, de vak lui? Dolende consumenten worden wij, op zoek naar schaarse buitenkansjes langs de weg. Tip: De kersen zijn rijp. En de plek waar je ze precies op rijpte zo van de boom kunt kopen is in de boomgaard zelf. Pak de fiets. Geen onrijpe, ge mengd met en rotte Grieken meer uit de supermarkt. Beter kersen van langs de weg. Wouter Klootwijk door Brenda van Dam De zomer leent zich prima voor onderhoudswerk aan de eigen woning: een lik je verf of nieuwe dakbedek king. Maar hoe financier je dat en op welke kosten moet je rekenen? Een gedegen plan pakt financieel gunstiger uit dan incidenteel onderhoud. Veel huiseigenaren plegen het onderhoud aan hun wo ning volgens het 'piepsys teem'; er wordt pas actie on dernomen wanneer gebreken duidelijk zichtbaar zijn. Het piepsysteem heeft één na deel: je kunt met onverwach te mankementen te maken krijgen en daarmee voor hoge re kosten komen te staan. Het alternatief is een planma tige aanpak. Daarbij inspec teert u regelmatig hoe uw huis erbij staat: u kijkt welke onderdelen onderhoud nodig hebben en op basis daarvan kunt u een onderhoudsplan maken en prioriteiten stellen. Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft een uitvoerige checklist opgesteld waarmee alle on derdelen binnen en buiten geïnspecteerd kunnen wor den: schilderwerk, hang- en sluitwerk, ventilatieroosters, muren, kelders, dakgoten, metselwerk. Controleer alles liefst twee keer per jaar op vocht, schimmel, scheuren, roest, beschadiging en ande re onvolkomenheden. Een planmatige aanpak bete kent uiteraard ook dat er re gelmatig geld gereserveerd moet worden. VEH schat dat de onderhoudskosten van een huis met een vrije verkoop waarde van 100.000 euro jaar lijks 1020 euro bedragen. Voor bijvoorbeeld een huis van 300.000 euro is dat 1680 euro per jaar. Exacte bedra gen hangen af van ouderdom, gebruikte materialen, bouw vorm en staat van het huis. Voor groot onderhoud, zoals het vervangen van de cv-ke- tel, dak, riolering of kozijnen is meer geld nodig. Eigen spaargeld inbrengen is een mogelijkheid, maar dat is fiscaal niet aantrekkelijk. Welke mogelijkheden zijn er om groot onderhoud te finan cieren? Om te beginnen kan de huidige hypotheek soelaas bieden. Bijvoorbeeld door eer der gedane aflossingen weer op te nemen. Dat kan niet bij elke hypotheekvorm. Heeft u bij het afsluiten van uw hypotheek een hoger be drag laten inschrijven bij het register van het Kadaster dan noodzakelijk voor de fi nanciering van uw huis, dan is het mogelijk om het ver schil tussen beide bedragen op te nemen. Bij deze twee mogelijkheden hoeft u niet naar de notaris. Wel kunnen er taxatiekosten of opname kosten aan te pas komen. Het afsluiten van een tweede hypotheek is ook een optie. Daarvoor moet u wél naar de notaris. Ook is een taxatierap port of een WOZ-beschik- king nodig om de waarde van het huis aan te tonen. Veelal zal de financiering via een hy potheek het voordeligst zijn, maar dat hoeft niet. In een aantal gevallen pakt het af sluiten van een doorlopend krediet of een persoonlijke lening voordeliger uit. Welis waar betaal je een hogere ren te dan bij een hypotheek, maar je hebt met te maken met afsluitprovisie, taxatie kosten en de kosten voor de hypotheekakte. Verbeteren Bij een (hypothecaire) lening zijn de rente en kosten voor de lening fiscaal aftrekbaar op voorwaarde dat het geld gebruikt wordt voor verbete ring of onderhoud van de wo ning. De eerste zes maanden na het afsluiten van de le ning, kimt u betaalde rente volledig aftrekken, ook al zijn er bijvoorbeeld nog geen betalingen voor het onder houd gedaan. Daarna wordt gekeken naar de uitgaven. Gebruikt u een deel van de lening voor consumptieve za ken, dan zijn rente en kosten slechts deels aftrekbaar. De rente op een lening voor meu bels of andere consumptieve doelen, is fiscaal niet aftrek baar. Renteaftrek is ook niet mogelijk wanneer u een al be staande Eigen Woning Reser ve hebt. Dat is het geval als de overwaarde in het verle den niet volledig in het nieu we huis is gestopt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23