Nederland omarmt ICT-tijdperk Cadeautjes via internet Tijden zijderoute herleven VS verliezen slag met oude economie weg Ult Nederlantl Meerderheid verwacht gelukkiger te worden door computer Klant laat geld rollen in super Uitbouw Nedalco Sas zou geen gevaar lopen Veel vakantiegangers dubbel verzekerd voor medische kosten Océ haalt meer werk Redactie: 0113-315649 Yvww.pzc.nl £-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ëeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 6 juli 2006 r Eerste Maasvlakte is vol Innr Dylan de Gruijl Ï)EN HAAG - De tijd dat men sen massaal in blinde woede ont maken over een onwillige com puter is voorbij. Nederland leeft de informatietechnologie lomarmd. Een meerderheid ver- Lacht gelukkiger te worden 'door computers, internet en mo biele telefonie (ICT). ï)at stelt de Universiteit van Til- Ëurg, die een enquête hield on- tier bijna 2700 huishoudens. Het bnderzoek, uitgevoerd in op- 'dracht van de stichting voor in formatietechnologie EPN, jnoest uitwijzen welk effect ICT heeft op het welzijn. 'Onderzoeker J. Attema had niet al teveel fiducie in een 'goede' af loop. „We verwachtten dat ICT meer stress en werkdruk zou op leveren en dat de computer het werk van laag opgeleiden zou uithollen. Het schrikbeeld van mensen die naar flesjes kijken op een lopende band. De computer zorgt echter juist voor minder werkdruk, zegt tweederde van de ondervraag den. Verder zegt 58 procent dat ICT het werk interessanter heeft gemaakt en dat ze er betere be slissingen door nemen, Hogeropgeleiden en mensen tot 34 jaar zijn het positiefst. Zo zeggen jongeren door ICT meer contact te hebben met vrienden en familie. Hogeropgeleiden om armen de pc vooral in hun werk. Volgens V. Frissen, onderzoek ster welzijn en ICT bij het TNO en aan de Erasmus Universiteit, is 'de bloeiperiode van informa tietechnologie aangebroken'. „Het is vooral een sociale revolu tie. De nieuwe fase is de razend snelle verbreiding en toe-eige- ning van webcommunity's en weblogs. Die sociale potentie be paalt het succes van internet." Weblogs Patiëntenorganisaties en andere sociale bewegingen beschikken over nieuwe vormen van commu nicatie. Weblogs bijvoorbeeld, waarvan sommige wat betreft status weinig meer onderdoen voor traditionele media. „Kant tekening daarbij is dat hooli gans, moslimfundamentalisten en rechts-extremisten ook met kwade bedoelingen gebruik ma- AMSTERDAM - Consumenten hebben het afgelopen halfjaar meer geld uitgegeven aan bood schappen. Gemiddeld rekenden ze 20.17 euro af per supermarkt - bezoek. Dat is 3,3 procent meer dan in de eerste helft van 2005. Dat meldde gisteren markton derzoeker GfK. De omzet van de supers steeg met 3 ,5 procent •naar 13,5 miljard. Sinds januari ken van de technologie." Boven dien kan ICT tijd vreten en de kwaliteit van communicatie aan tasten. Zo zegt 54 procent van de ondervraagden dat de samen leving minder persoonlijk wordt door ICT. Toch verwacht 57 pro cent van de Nederlanders in de nabije toekomst gelukkiger te worden door computers en inter net. 5 Procent is het daar mee oneens. GPD stijgt de omzet na twee jaar van daling. J. Holla van GfK denkt dat minder wordt verkocht on der de kostprijs. De klanten ko pen duurdere spullen door het grotere economische vertrou wen. „In plaats van appels koopt men aardbeien" Juni was een topper door het WK voetbal en het warme weer. In die maand steeg de omzet met 5,3 procent. ANP PEKING - China en India stellen vandaag een grensbergpas open voor onderlinge handel. De regio was in de oudheid al handelsgebied in de tijd van de zij deroute. Die verbond het Midden-Oosten en China. De passage ligt in de regio Nathu la Pass tussen het door China bezette Tibet en het Indiase Sikkim. Het seizoen loopt van 1 juni tot 30 september. De rest van het jaar is de pas door sneeuwval onbegaanbaar. De opening markeert de economische toenadering tussen de landen die samen 2,3 miljard tellen. foto ERA Personeel voedingssector is zwaarst DEN HAAG - Bijna een op de drie Nederlandse werkne mers heeft overgewicht. Bij 7,5 procent is sprake van zwaar overgewicht, zo leert onderzoek van TNO en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De organisaties adviseren om het probleem per beroeps groep aan te pakken, omdat er grote verschil bestaan tus sen de bedrijfstakken. In de voedings- en genotsmiddelenindustrie zijn de werk nemers verreweg het zwaarst. Daar lijdt meer dan de helft aan overgewicht. Ook de bouw- en transportsector scoren met respectievelijk 38,5 en 42,2 procent zwaar. Van de werknemers in cultuur, sport en recreatie en het personeel in de papierindustrie en grafische sector zien nog geen vijfde de weegschaal te ver doorslaan. GPD Rembrandt krijgt speciale munt DEN HAAG - Demissionair staatssecretaris Wijn van Fi nanciën slaat morgen het eerste exemplaar van een serie vijf-euromunten in verband met het Rembrand tj aar. In to taal komen er 650.000 munten in circulatie met de beelte nis van de schilder, wiens 400e geboortedag dit jaar wordt herdacht. De munten, een ontwerp van kunstenaar Berend Strik, zijn in Nederland een wettig betaalmiddel. Daarnaast komt een beperkt aantal zilveren en gouden exemplaren op de markt die alleen voor verzamelaars zijn. ANP Bod Mittal op Arcelor toegestaan ROTTERDAM - 's Werelds grootste staalproducent Mit tal Steel heeft van diverse Europese beursautoriteiten de finitieve goedkeuring gekregen voor het overnamebod op branchegenoot Arcelor. Dat heeft Mittal gisteren gemeld. De beurswaakhonden in Luxemburg, België, Spanje, Frankrijk en Nederland hebben nu hun zegen gegeven aan het bod. Arcelor geeft binnenkort een prospectus uit waarin de aanbeveling van het bedrijf is opgenomen. De aanmeldingstermijn voor de aandelen van het pan-Eu- ropese Arcelor loopt tot 13 juli. De uitkomst wordt naar verwachting op 26 juli bekendgemaakt. ANP Oud-topman Enron overleden WASHINGTON - Kenneth Lay, oprichter en oud-topman van het door fraude geteisterde Amerikaanse energiecon cern Enron, is overleden. Dat meldden Amerikaanse me dia gisteren. Lay zou zijn gestorven aan een hartaanval. De 64-jarige Lay en de voormalige bestuursvoorzitter Jef frey Skilling, zijn in mei door een jury in Texas schuldig bevonden aan fraude en samenzwering. De fraude leidde in 2001 tot het einde van Enron, het grootste faillisse ment in de Amerikaanse bedrijfsgeschiedenis. ANP jldoorRené van Stee [bas VAN GENT - Hoewel Din- l lteloord in beeld is als vestiging Ivoor een tweede bio-ethanolfa- jbriek van Cosun, het moederbe drijf van alcoholproducent Ne- maakt de Terneuzense Iwelhouder A. van Waes (bedrij ven) zich geen zorgen over soort gelijke plannen in Sas van Gent. Zoals bekend staat Sas van :nt bovenaan de lijst van Ne- Ico. Weliswaar is de beslis- ig over de investering in een iio-ethanolfabriek nog niet ge- lomen, maar er zijn absoluut jeen signalen dat wij achter het ;net rissen", aldus Van Waes. •Nedalco heeft al een alcoholfa- ibriek in Sas van Gent. De grond- jstof van de fabriek is afkomstig •van buurman Cargill. Zetmeel ikomt per pijplijn naar alcoholfa- waarna het wordt ver werkt. iOmdat voor de productie van roio-ethanol, autobrandstof ge- !maakt uit natuurlijke grondstof fen, ook restproducten van Car- jgill kunnen worden gebruikt, jheeft Sas van Gent volgens Van 'Waes een sterke troef in han den: „Bovendien is de directe na bijheid van het kanaal Gent-Ter- neuzen gunstig voor de vervoer van biobrandstof." Het besluit om de geplande fa briek in Sas van Gent te bou wen is mede afhankelijk van re gelingen die het kabinet moet heffen voor het afschermen van 'de Nederlandse markt tegen dumping vanuit Brazilië. Direc teur G. Bemer van Nedalco liet dinsdag weten dat het bedrijf in de productie wil stappen zodra de risico's overzichtelijk zijn. Volgens Van Waes zijn er geen onoverkomelijke problemen die de vestiging in Sas van Gent be lemmeren. Het gaat dan onder meer om het voldoen aan eisen in de milieuvergunning, ruimte lijke ordeningsprocedures en de wens van Nedalco om het ver voer van bio-ethanol over het water te laten plaatsvinden. „In het laatste geval moeten voorzie ningen worden getroffen voor de verlading. Dat mag niet di rect aan de openbare weg. We denken aan een oplossing waar bij schepen enkele meters vanaf de kade aan het kanaal kunnen aan- en afmeren", legt Van Waes uit. Ook is zeker dat de woonwa gens aan de Tweekwartweg weg moeten wegens de voorziene uit breiding van Nedalco. Verplaat sing van het woonwagencen trum naar de Schapersweg lijkt niet meer aan de orde, omdat de bewoners meer zien in bestaan de woonwagencentra. Het Ter neuzense college van B en W staat hier niet afwijzend tegen over. Bovendien is het streven om woonwagencentra door te laten groeien naar reguliere woonwij ken. De uitgangspunten van dit nieuwe beleid kunnen waar schijnlijk na de zomervakantie aan de gemeenteraad worden voorgelegd. - op eigen benen - door Esme Soesman DREISCHOR - Wie de smaakvolle wo ning van Vera van Oeveren uit Dreischor ziet, begrijpt meteen dat ze affiniteit heeft met interieur- en cadeau-artikelen. Dat geldt ook voor zus Marcha Osep- hius. Al met al geen slechte basis voor de webwinkel Kadoshoppie.nl (www.kados- hoppie.nl) die de zussen zijn begonnen. Haar dochters groeien groter en het werd tijd om eens wat naast het gezin te doen. In haar zus (fulltime werkzaam bij Van Oeveren's man) vond Vera een en thousiaste zakenpartner. In het op poten zetten van een webwinkel zag het duo een mogelijkheid om flexibel vanuit huis te werken. En dat dat iets met sfeerarti kelen te maken moest hebben - was voor Van Oeveren niet meer dan logisch. „Dit past me. Dit vind ik hartstikke leuk." De cadeauwinkel presenteert een breed assortiment, waarin thee een belangrijke rol speelt. Behalve vele soorten losse thee zijn er tal van thee-accessoires (pot ten, serviezen en eieren) te koop. Maar daar stopt het niet bij. Handgemaakt In donesisch aardewerk, geurproducten, fo- tolijsten en kindercadeautjes kunnen al le via de digitale snelweg worden aange schaft. Hoewel er al volop gewinkeld kan wor den via internet springt de webwinkel Kadoshoppie.nl er volgens de zussen wel degelijk uit. Betaalbare sfeerartikelen staan overzichtelijk bij elkaar. Met thee als grote trekker. „De theemarkt groeit. In de korte tijd dat we nu bezig zijn heb ben we, in losse onsjes, al drieëneenhal- Marcha Osephius (1) en Vera van Oeveren op de markt. foto Dirk-Jan Gjeltema Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In op eigen benen vertellen ondernemers hoe ze dat doen. Vandaag: Kadoshoppie.nl ve kilo verkocht." Bovendien hebben de Schouwen-Duivelandse webwinkeliers hun kruit nog lang niet verschoten. Van Oeveren en Osephius willen hun creatie ve energie onder meer kwijt in work shops. Daarvoor kunnen mensen vanaf begin september in de showroom (Kado Zo) van de webwinkel in Dreischor terecht. In combinatie met een theeproeverij in de tuin en een elke twee maanden wisse lende expositie in de showroom biedt dat variatie genoeg. Om wat bekendheid aan het bedrijf te geven, staat het twee tal nu en dan ook op markten. Voor de centen hoeven zij dat niet te doen. „Maar als we eenmaal iets doen, moet het wel goed zijn." door Hans Van Soest DEN HAAG -Veel mensen slui ten een onnodig dure reisverze kering af als ze op vakantie gaan, omdat ze niet weten wel ke medische onkosten al ver goed worden via him ziektekos tenverzekering. Daardoor zijn ze vaak dubbel verzekerd, zo blijkt uit onderzoek van de Con sumentenbond. „Veel mensen betalen onnodig veel voor hun verzekering," al dus Julliette Oolders van de bond. „Voor veel medische kos ten ben je al automatisch verze kerd. Maar het verschilt wel per aandoening en vakantiebestem ming. Mensen doen er daarom goed aan voor vertrek hun dek- kingsvoorwaarden goed te bestu deren." Het basispakket van de zorgver zekering dekt spoedeisende hulp die een vakantieganger in het buitenland moet ondergaan. Het gaat dan om landen in de Europese Unie en een aantal aangrenzende landen zoals Zwit serland, Turkije en Marokko. In de meeste andere landen wordt niet alles vergoed, maar slechts tot een maximum van wat ie mand in Nederland aan een be handeling kwijt zou zijn. Voor niet-spoedeisende hulp geldt overal dat alleen het Nederland se tarief wordt vergoed. Bij zorgverzekeraar Achmea ko men veel telefoontjes binnen van vakantiegangers die willen weten of ze zich al dan niet aan vullend moeten verzekeren voor medische zorg, aldus woordvoer der Miriam Fokkema. „Veel voormalig particulier verzeker den hadden standaard een we reldwijde dekking voor spoedei sende hulp. Nu hebben ze voor bijvoorbeeld een bezoek aan de Verenigde Staten een aanvullen de verzekering of reisverzeke ring nodig, omdat medische on kosten daar slechts gedeeltelijk worden vergoed. Voormalige zie kenfondspatiënten daarentegen krijgen sinds de invoering van het nieuwe zorgstelsel juist meer vergoed dan vroeger." Als voorbeeld noemt Fokkema een reisje naar Florida. In het ziekenfonds werden zorgkosten daar helemaal niet vergoed, nu dus gedeeltelijk. „Maar niet al les zit in het basispakket. Als je bijvoorbeeld in Spanje in het zie kenhuis wordt opgenomen en daardoor de terugreis mist, moet je die zelf betalen wanneer je niet aanvullend verzekerd bent of een reisverzekering hebt afgesloten." GPD door Tim Preqer Volgens de bestuurs> Een tijd geleden besloot Standard Poor (een beoordelaar van krediet waardigheid) General Motors en Ford de zogenoemde 'junk status' toe te ken nen. Dit vanwege de grote schulden i van de twee bedrijven. De 'junk status' is een niet mis te versta ne waarschuwing: als je de bedrijven I nog krediet geeft, loop je echt risico! Recent heeft één van de twee reuzen i zelfs officieel moeten tegenspreken dat ze op uitstel van betaling afkoersten. Hoe kon het zover komen? Ik hoor eco nomen als Nout Wellink soms bijna ly risch praten over de 'flexibele' en 'dyna mische' Amerikaanse economie. En in- I derdaad, op het gebied van de nieuwe economie (iel en aanverwante activitei ten) en in de biotechnologie zijn ze de Europeanen een heel stuk voor. Het ver leidt sommigen ertoe te denken dat Amerika het voorland is van innovatie en moderne technologie. Dat is maar ten dele waar. Een belangrijk deel van het nationaal inkomen wordt ook in Amerika nog al tijd verdiend met 'oude' economie, zo als staal, auto's en vliegtuigen. En in die 'oude' economie doet Amerika het beroerd. De recente verbetering van de Amerikaanse productiviteitsgroei komt voornamelijk uit de ict-sector. In de 'oude' economie is de groei van de pro ductiviteit nog altijd laag. Die miserabele productiviteitsgroei heeft gevolgen. Veel Amerikaanse in dustrie-bedrijven hebben het zwaar in de concurrentie met Aziatische en Euro pese aanbieders. Het land heeft intus sen een importoverschot tussen de 700 en 800 miljard dollar per jaar, zo'n ze ven tot acht procent van het nationaal inkomen. Met andere woorden: de in voer van buitenlandse goederen is veel groter dan de uitvoer van Amerikaanse goederen naar het buitenland. De Amerikanen consumeren daarmee veel meer dan ze zelf produceren. En die overconsumptie moet worden ge dekt door verkoop van tafelzilver: voor al schuldpapier en aandelen. Amerika verkoopt dus eigendomstitels in ruil voor consumptie. Dat is gewoon potver teren. Mijn indruk is dat de Amerika nen niet vrijwillig kiezen voor het pot verteren. Het komt omdat grote delen van hun 'oude' economie de concurren tie met Europese en Aziatische aanbie ders niet meer aankunnen. Ook de zware schuldenpositie van Ford en General Motors is geen vrijwillig ge kozen strategie. Het komt door verlies van marktaandeel, omdat Japanners en Europeanen de auto's domweg in een betere prijs-kwaliteitsverhouding leve ren. Onder de Europese aanbieders doet met name het Duitse Volkswagen het opvallend goed. Dat is opmerkelijk, want Volkswagen is een bedrijf dat zon digt tegen zo'n beetje alle principes van het moderne neoliberale geloof: er heer sen uitgesproken Rijnlandse ('starre') arbeidsverhoudingen, het is nog (gro tendeels) een staatsbedrijf, met politici in de raad van commissarissen (belan genverstrengeling!), er heerst 'Mitbe- stimmung', waardoor werknemers niet alleen in de raad van commissarissen zijn vertegenwoordigd, maar zelfs met een 'Arbeitsdirektor' in het onderne- mingsbestuur. Het lijkt eigenlijk bijna op wat men vroeger in de DDR een 'Volkseigener Betrieb' (VEB) noemde. En toch is Volkswagen een van de meest succesvolle automobielconcerns in de wereld! Willen de neoliberale bewonderaars van de 'dynamische' en 'flexibele' Ame rikaanse economie eens uitleggen hoe dat kan? Alfred Kleinknecht VENLO - De fabrikant van prin ters en kopieermachines Océ gaat nog meer productie naar la gelonenlanden verplaatsen. Be stuursvoorzitter R. van Iperen zei gisteren dat in 2007 en 2008 nog vele tientallen banen in Ven- lo komen te vervallen. „Het doel is uiteindelijk om 80 procent van het productiewerk te verplaatsen", aldus Van Ipe ren. Océ heeft ongeveer driehonderd werknemers in de productie in Nederland. Ova- verschillende afdelingen telt de onderneming in totaal ongeveer 4500 mede werkers in het thuisland. Volgens de bestuursvoorzitter hoeft het verlies van banen niet te leiden tot gedwongen ontsla gen. „Wij zijn in onderhande ling met de sociale partners. De afbouw van personeel gaat door natuurlijk verloop en door ver plaatsingen." Het bedrijf heeft een goed twee de kwartaal achter de rug. De meevallende resultaten kwamen mede tot stand door de bijdrage van het overgenomen Ameri kaanse bedrijf Imagistics. Het bedrijfsresultaat van Océ kwam uit op 18 miljoen euro te gen 14,7 miljoen in het tweede kwartaal van vorig jaar. De om zet steeg met 22,4 procent tot 783,6 miljoen. Het resultaat is beter dan verwacht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21