Zinedine Zidane is weer zonnekoning Stadionhoppen met de Kaiser-heli PZC Ronaldo gaat onder het mes Duitsland voetbal 15 Derde grote finale Frankrijk in acht jaar Spaan mm 1/4 FINALE WK 1/2 FINALE FINALE 2006 wk in cijfers donderdag 6 juli 2006 rinnrJochem Lippmann MÜNCHEN - Aan de hand van Zinedine Zidane verschafte Frankrijk zich gisteravond tij dens de gewonnen halve finale tegen Portugal (1-0) een helder uitzicht op de derde hoofdprijs binnen acht jaar. De wereldkam pioen van 1998 en Europese ti telhouder van 2000 speelt zon dag tegen Italië de WK-finale in Berlijn. 'Wie anders dan Zidane maakte in de 33e minuut de enige tref- •fer van een vooral voor rust aan- itrekkelijke wedstrijd. Zizou, zo- als ze de Fransman met Alge- 1 rijns bloed liefkozend noemen, -benutte een strafschop. De aanvoerder nam nauwelijks een aanloop voor zijn rake schot geeft punten Scolari De wereld juicht en ik juich mee, verlost als we zijn van het meest ergerlijke voetbalelftal uit de geschiedenis. Zelden zo'n •bende van ongeletterde garna- lenpellers gezien als op de bank van Portugal, een gezelschap waarvan de leden stuk voor stuk in geen velden of wegen te bekennen waren toen de boek drukkunst werd uitgevonden. En weer dook de jankepot uit i Madeira zich in alle bochten om -iets te versieren wat hij voetbal lend niet kon bereiken. Opgehoe peld met dat zootje, in de zeker heid dat het zaterdag nog eens zwaar vernederd zal worden door de sympathieke Duitsers. Makelele %o slecht als deze jongen speel- :fle in de eerste wedstrijd, zo feeerste hij op het middenveld jgen de Portugese duikelaars, let was Makelele die na een .nuut of tien Ribéry therapeu- isch moest toespreken die zo ge- mcentreerd uit zijn ogen keek lat het eng was. Hij verloor aan- mkelijk elke bal. Een allesbete- tenend beeld zagen we onmid- illijk na de goal van Zidane. luram, Makelele en Zidane be- itten het felicitatierondje voor uitgebreide tactische verga- Sering. Zij kwamen na de win- ;top terug in het Franse elf- Zij maken de dienst uit. in de hoek. Scheidsrechter Jorge Larrionda uit Uruguay floot voor een penalty nadat Ricardo Carvalho spits Thierry Henry naar de grond trapte. Zizou begon het wereldkampi oenschap matig en kreeg in ei gen land de bijnaam 'Zozo'. Na afloop van de overwinning op Brazilië waren de makers van de koppen in Franse kranten al een andere mening toegedaan. 'Zozo' heette plotseling 'Ziezo'. De zonnekoning van 1998 re geerde nog. Op weg naar de 51e wedstrijd van Frankrijk op een WK zal Zi- dane de komende dagen verder met superlatieven worden over laden. De middenvelder blijkt tijdens de laatste eindronde van zijn im posante loopbaan nog lang niet de versleten voetballer die het afgelopen seizoen ogenschijnlijk voor veel te veel geld bij Real Madrid speelde. De oude mees ter kan het nog steeds. Hij mag dat komende zondag in Berlijn tegen Italië nog eenmaal laten zien. Hoofdprijs Na de verloren Europese finale van twee jaar geleden in eigen land verloor Portugal opnieuw het uitzicht op een hoofdprijs. Trainer Luiz Felipe Scolari eve naarde niet zijn prestatie van vier jaar geleden toen hij met Brazilië de wereldtitel verover de. Opvallend tijdens de tweede hal ve finale van het WK in Duits land waren de fluitconcerten voor Cristiano Ronaldo. De Por tugees werd tijdens ieder balcon tact uitgefloten. Veel supporters in het stadion van München na men het de aanvaller van Man chester United kennelijk nog kwalijk dat hij tijdens de kwart finale om een rode kaart voor ploeggenoot Wayne Rooney vroeg. Vlak na de benutte strafschop van Zidane probeerde Ronaldo ook een penalty te versieren. Hij vloog al door de lucht voordat hij een duwtje van Willy Sagnol kreeg. Scheidsrechter Larrion da liet het spel dan ook verder gaan. Bondscoach Scolari van Portu gal probeerde in de slotfase met de inzet van twee nieuwe aanval lers vroegtijdige uitschakeling Zinedine Zidane heeft Frankrijk zojuist vanaf elf meter naar een 1-0-voorsprong geschoten. foto Jose Manuel Ribeiro/RTR te voorkomen. Ook Simao en Helder brachten de Franse de fensie nauwelijks in verlegen heid. Portugal was nog slechts een maal dicht bij de gelijkmaker. De Franse doelman Fabien Barthez verkeek zich op een vrije trap van Ronaldo maar con stateerde vervolgens opgelucht dat Luis Figo niet hetzelfde als Zidane presteerde. De scheidend Portugees interna tional kopte van dichtbij over en voorkwam met zijn actie dat Nederland na zondag nog zou kunnen zeggen dat het in de tweede ronde door de latere we reldkampioen was uitgescha keld. ANP is voor I is Figo (rechts) om Portugal op gelijke hoogte te brengen met Frankrijk. Zijn kopbal ging echter over. foto Alessandro Bianchi/RTR WK-directeur Beckenbauer vliegt als een razende van wedstrijd naar wedstrijd 'Davids Je kunt van de verrassende open brief van Edgar Davids aan de bondscoach niet zeggen dat hij nergens op slaat. Voordat het toernooi begon, toen Van Basten nog een geheimzinnige greep leek te hebben op de materie, was het niet kiezen van Davids verdedigbaar. Een middenvel der die aan snelheid inboet, loopt een grotere kans op kaar ten, toch al een terugkerend pro bleem bij Edgar. Achteraf ge zien was Wesley Sneijder veel te licht voor de hem door Van Bas ten toebedeelde positie. Ik snap dat Davids schouderophalend naar dat optreden heeft zitten kijken. Hij zou geknipt zijn ge weest voor het vervullen van die rol. Als je dan ook nog wordt vergeleken met een niet meer ac tieve voetballer, is dat zuur. Marco's diskwalificatie van Da vids met de opmerking dat hi j 'Jan Wouters toch ook niet mee nam', was een klassieke elle boogstoot van een spits die even genoeg had van lastige opposi tie. In contact treden met het voetbalpubliek is nooit een sterk punt geweest van Edgar Davids. Deze brief is een stap voorwaarts, hoewel enigszins wijdlopig voor een monosyllabi- door Roel Wiche FRANKFURT - Als een razende hopt WK-directeur Franz Beckenbauer in een hypermoder ne helikopter van stadion naar stadion. Met een grote doos pe permunt als overlevingspakket nadert de recordjacht de vijftig wedstrijden. En dan vindt Der Kaiser tussendoor nog tijd ook voor een verzetje: even trouwen. Verrek, waren ze hem toch even kwijt! Volgens zijn tot op de mi nuut uitgewerkte mammoetsche ma had WK-chef Franz Becken bauer op vrijdag 23 juni van Kai- serslautern (Spanje-Saudi Ara- bië) naar Keulen (Togo-Frank- rijk) moeten vliegen. Maar Kai ser Franz (60) besloot plotseling dat het tijd was voor iets heel an ders. In het diepste geheim dook hij rond het middaguur met een witte roos in zijn knoopsgat op in zijn Oostenrijkse woonplaats Oberndorf, om het ja-woord te geven aan zijn derde echtgeno te, Bayern-secretaresse Heidi Burmester (39). Een dag later zat hij weer op de tribune bij Duitsland-Zweden (München) en Argentinië-Mexico (Leipzig). Enige wijziging: een vers over hemd. Dubbelgangers Van China tot Japan, van Alas ka tot Nieuw-Zeeland: tv-kij- kers over de hele wereld vragen zich af hoeveel dubbelgangers Franz Beckenbauer in gods naam heeft. De Duitse voetbal paus zit bij zowat elke WK-wed- strijd op de tribune, geeft com mentaar bij de ZDF, leidt pers conferenties, hijgt in de nek van bondscoach Klinsmann en vindt tussendoor nog tijd om te trou wen. Het grote geheim: een Agusta 109 E Power, met leren bekleding en een topsnelheid van 330 kilometer per uur. Of wel, de beroemdste helikopter van Duitsland. Sinds het openingsduel op 9 juni (Duitsland-Costa Rica) hopt Beckenbauer als een ra zende in zijn 'Kaiser-heli' van stadion naar stadion, in een heroïsche poging een recordaan tal WK-wedstrijden te zien. Alle 64 zal hij niet halen, maar volgens de laatste berekeningen van eerste piloot Hans Ostler (55) nadert hij de vijftig. En Der Franz geeft, zo verklapt hij, geen krimp. „Ik vlieg al sinds 1988 voor hem en ik kan je één ding verzekeren: Herr Becken bauer heeft geen vliegangst. Voor het WK is hij de hele we reld rondgevlogen om alle lan den te bezoeken. Dan noem ik dit relaxen. Hij gaat zitten, H Duitsland Zweden unchen 17.00 uur Argentinië Mexico Duitsland (wns) Argentinië Italië 1 Australië 0 Kaiserslautem 17.00 uur IItalië Oekraïne Zwitserland 0 Duitsland Italië Zwitserland Oekraïne (wns) 21.001 Engeland Ecuador Portugal Nederland 3e plaats Duitsland Portugal Stultgan 21.00 uur Brazilië Ghana Spanje Frankrijk 3 Engeland 0 Portugal (wns) 0 Golsenkirch r« 13:1 0 Frankrijk 1 Portugal Frankrijk ■Kees Lammers/PZC Duitse bond wil Klinsmann houden BERLIJN - Direct na de verloren halve finale op het WK voetbal, sprak WK-baas Franz Beckenbauer de hoop uit dat bondscoach Jürgen Klinsmann langer blijft. De Duit se voetbalbond (DFB) is dezelfde mening toegedaan. „Wij willen graag dat Klinsmann doorgaat", zegt voorzitter Gerhard May er-Vorf elder. „Er is de voorbije weken iets bijzonders ontstaan in het Duitse team. Dat zegt ons dat we op de ingeslagen weg door moeten gaan." ANP/DPA La Volpe stapt op bij Mexico MEXICO - Ricardo la Volpe is niet langer bondscoach van het nationale Mexicaanse voetbalelftal. Dat zegt Al berto de la Torre, de voorzitter van de Mexicaanse voet balbond. „Meneer La Volpe heeft de intentie om in Euro pa aan de slag te gaan." La Volpe loodste Mexico op het WK in Duitsland naar de achtste finales. Daarin was Ar gentinië na verlenging met 2-1 te sterk. De bondscoach van Ivoorkust tijdens het WK, Henri Michel, is de nieuwe trainer van de Qatarese club Al Arabi. ANP/AFP/RTR Blatter schiet Ronaldinho te hulp BERLIJN - Fifa-baas Joseph Blatter heeft openlijk zijn steun betuigd aan Ronaldinho. De wereldster speelde een teleurstellend WK en haalde geen enkel moment zijn hoge niveau. „Hij kreeg van Carlos Alberto Parreira geen ruim te om zijn klasse te tonen", zo deelde Blatter een sneer uit naar de Braziliaanse bondscoach. „Rond Ronaldinho lie pen te veel spelers die hem wilden nabootsen. Spelers die dachten net zo goed als Ronaldinho te zijn." ANP/DP A WK voetbal eist elf levens in China BEIJING - Het WK voetbal in Duitsland heeft in China al aan elf televisiekijkers het leven gekost. Dat meldt The Beijing Morning Post. De belangrijkste doodsoorzaken zijn vermoeidheid en het uiten van extreme emoties. Vol gens de krant vielen in geen enkel ander land de voorbije WK-weken zoveel doden als in China. En dat terwijl de Aziaten niet eens meedoen. ANP/AFP Lippi: Totti stopt als international DEN HAAG/DUISBURG - Volgens de Italiaanse bonds coach Marcello Lippi is het voor 'negentig procent' zeker dat Francesco Totti na de WK-finale stopt als internatio nal. In de Italiaanse media wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk afscheid van de vedette van AS Roma. Lippi: „Voor zover ik weet is het bijna zeker dat hij stopt. Toch moet je altijd wachten met commentaar als je niet precies weet wat er door iemands hart gaat." GPD/RTR Fraudezaak motiveert de Italianen DUISBURG - Volgens bondscoach Marcello Lippi heeft de fraudezaak in het Italiaanse voetbal positieve uitwer kingen op de nationale ploeg. „Het motiveert ons", zei hij gisteren, de dag na de met 2-0 gewonnen halve finale te gen Duitsland op het WK. „Iedereen bij ons is door het schandaal erg naar elkaar toegegroeid. De spelers doen nu net die stap extra in het veld. Volgens mij is dat het ge heim van ons succes." ANP/SID kijkt op de vluchtmonitor waar we vliegen en is altijd oprecht verrast over één ding: dat Duits land zo wondermooi is." Veel tijd om Hessen, Bayem, Sachsen en Rheinland-Pfalz te bewonderen, heeft Beckenbauer niet. Het vliegschema is moor dend. Meteen na het laatste fluit signaal wordt hij met escorte - 'anders komt hij nooit het sta dion uit' - naar de azuurblauwe Agusta vervoerd. Binnen maxi maal drie minuten zit hij in zijn helikopter van vier miljoen. Daarna volgt één grote luchtra- ce om pünktlich de volgende af trap te halen. Dat lukt wonder wel elke keer, al was het één avond gigantisch billenknijpen. Ostler: „Brazilië-Australië was in München om kwart voor acht afgelopen en om negen uur moesten we in Leipzig zijn voor Frankrijk-Zuid-Korea. Om 20.58 uur landden we bij het sta dion, om 21.02 uur zat Franz op de eretribune en om 21.09 uur scoorde Thierry Henry. Oef." Pepermuntjes Vlugzout hoeft Beckenbauer niet te slikken als de deadline hem weer eens op de hielen zit. Onder de leuning van de leren banken zit een voordeelpakket met pepermuntjes, die gretig in de keel van de befaamde passa gier verdwijnen. In het stadion staat een overdadig buffet klaar, maar meestal is de Kai ser-heli dan alweer onderweg naar de volgende klus. Tenmin ste, als Der Franz niet in een of andere trouwzaal opduikt. Of was het toch een dubbelganger? Ostler: „Mij verrast hij niet meer. Er is maar één Franz Beckenbauer." GPD van onze sportredactie RIO DE JANEIRO - Ronaldo on dergaat tijdens zijn vakantie in Brazilië waarschijnlijk een knie operatie. Dat zegt de Braziliaan se arts Jose Luis Runco. Volgens Runco heeft Ronaldo al zo'n acht maanden last van pijn in zijn knie, veroorzaakt door ver kalking van zijn scheenbeen. De ingreep zal geen invloed heb ben op de prestaties van Ronal do. „Als het is wat ik denk dat het is, zal de operatie voorspoe dig verlopen en is hij speelklaar als het seizoen begint", aldus Runco. Ronaldo kampt al langer met kleine gezondheidsproble men. Tijdens het WK werd bo vendien gesuggereerd dat hij te dik zou zijn. Desondanks scoor de hij drie keer en bracht zijn to taal op vijftien WK-treffers. Daarmee is hij topscorer aller tijden. Youri Djorkaeff is afgelopen za terdag vlak voor de kwartfinale tussen Brazilië en Frankrijk in Frankfurt gearresteerd. De aan valler is volgens de Duitse krant Rheinpfalz aangehouden omdat hij nog een boete van 77.000 eu ro had openstaan. Djorkaeff, die in 1998 met Frankrijk de wereld titel won, reed op 25 september 2001 door na een ongeval. Hij stond toen bij 1. FC Kaiserslau- tern onder contract. Djorkaeff speelt op dit moment voor Red Bull New York. De politie in Berlijn heeft giste ren twee mannen gearresteerd die mensen tegen met cement ge vulde voetballen lieten trappen. Zeker twee personen liepen lich te verwondingen op, aldus de po litie. De verdachten plaatsten de ballen op meerdere plaatsen in de Duitse hoofdstad. Bij het lokaas werd een tekst geschil derd om mensen aan te sporen een balletje te trappen. Placido Domingo treedt zondag op bij de WK-finale in Berlijn. De Spaanse operaster zal tij dens de rust in het Olympiasta- dion het speciaal door zijn zoon gecomponeerde WK-nummer 'Wilkommen bei Uns' laten ho ren. Domingo is een van de be kendste tenoren ter wereld. Bondscoach Jürgen Klinsmann en de 23 spelers van verliezend halvefinalist Duitsland zijn ruim beloond voor hun presta ties op het WK. Ze ontvangen ie der 100.000 euro. Nog nooit eer der betaalde de Duitse bond zo veel aan premies. Vier jaar gele den kregen alle leden van de nationale ploeg van Duitsland nog 71.600 euro voor hun optre den op het WK in Japan en Zuid-Korea. De formatie ver loor toen de finale van Brazilië. GPD/RTR/ANP/DP A Portugal - Frankrijk 0-1 (0-1). 33. Zi dane 0-1 (strafschop). Scheidsrechter. Larrionda (Uru). Gele kaart: Carvalho (Portugal). Saha (Frankrijk). Aantal toe schouwers: 66.000. Portugal: Ricardo; Miguel (63. Ferrei- ra), Meira, Carvalho en Valente; Costin- ha (74. Helder), Deco en Maniche; Figo, Pauleta (68. Simao) en Ronaldo, Frankrijk: Barthez; Sagnol, Thuram, Gallas en Abidal; Ribery (72. Govou), Vieira, Zidane, Makelele en Malouda (70. Wiltord); Henry (86. Saha). 1. Klose (Duitsland) 5. 2. Torres, Villa (Spanje), Podolski (Duitsland), Crespo, Rodriguez (Argentinië), Ronaldo (Brazi lië), Henry (Frankrijk) 3. 5. Toni (Italië), Wanchope (Costa Rica), Bravo (Mexi co), Cahill (Australië), Rosicky (Tsje chië), Carlos Tenorio (Ecuador), Delga- do (Ecuador), Bosacki (Polen), Gerrard (Engeland), Dindane (Ivoorkust), Sjevtsj- enko (Oekraïne), Vieira, Zidane (Frank rijk), Maniche (Portugal), Adriano (Brazi lië) 2. 20. Frings. Lahm, Neuville (Duits land), Deco, Cristiano Ronaldo, Pauleta, Simao (Portugal), Pirlo, laquinta, Gilar- dino, Materazzi, Inzaghi, Totti, Zambrot- ta. Grosso. Del Piero (Italië), 'Ribery (Frankrijk). Eigen doel: Gamarra (Paraguay), Zaccar- do (Italië), Sancho (Trinidad en Toba go). Spelers met één doelpunt alleen nog vermeld van landen die nog aan het toernooi deelnemen. Vanaf halve finales. Rode kaart: Costinha en Deco (Portugal/2x geel), Materazzi (Italië). Twee gele kaarten: Carvalho, Petit (Portugal), Saha (Frankrijk). Gele kaart: Frings, Podolski, Odonkor, Metzelder, Borowski (Duitsland), Gros so, Gattuso, Zambrotta, Camoranesi (Italië), Maniche, Figo, Ricardo, Nuno Valente (Portugal), Vieira, Ribery, Zida ne, Sagnol, Thuram (Frankrijk). Geschorst voor eerstvolgende wed strijd: Carvalho (Portugal), Saha (Frank rijk).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15