Pleidooi voor kerosinetax PZC Natuurliefhebber heeft hier niets te zoeken Metro Valencia reed veel te hard Belgische artiesten tegen Vlaams Belang Discovery op weg naar ruimtestation Britten Afghanistan hebben dringend helikopters nodig Europarlement stelt milieueisen aan luchtvaart Tientallen doden door hevige regenval India mÊÊpÊ&MM. Conservatieve Calderón lijkt winnaar Mexico Bus ramt truck in Kevelaer mANVÊ vemez d woensdag 5 juli 2006 Noodnummer EU voor vermiste kinderen STRAATSBURG - In de hele Eu ropese Unie komt hetzelfde noodnummer om vermiste kinde ren te melden. Wie 116 intoetst, kan dan waarschijnlijk nog dit jaar overal in de EU alarm slaan. Dit is een van de 75 concrete ac- Ities voor kinderen, waartoe de Europese Commissie gisteren |eeft besloten. „We volgen met het Europese noodnummer de geslaagde voorbeelden in België en Italië", zei voorzitter Jose Ma nuel Barroso van de Europese [Commissie. De commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, wil verder creditcardmaatschappij en betrekken bij de strijd tegen ■kinderporno. Idee is dat de cre- liditcard onbruikbaar wordt zo dra iemand via internet kinder- ijporno bestelt. ■Barroso gaat dit voorstellen aan i de 25 EU-landen. Hij zei dat de Europese Unie op deze ma- nier iets extra's kan doen bo- ivenop de acties in de landen t Zelf. „De Europese Unie heeft het nodige gewicht om dit onder werp op de internationale agen da's te plaatsen", aldus Barroso. i ANP (fi CIA doekt Bin Laden-eenheid op WASHINGTON - De Ameri- 5 kaanse inlichtingendienst CIA heeft zijn speciale eenheid opge- n döekt die belast was met de I, jacht op Osama bin Laden en diens vertrouwelingen. Dat be The New York Times gis teren. De analisten van de eenheid die e de naam Alec Station had, zijn n ondergebracht in het Contrater- rörisme Centrum van de CIA, be- vestigden functionarissen van de dienst tegen de krant. De een- !- heid is eind vorig jaar al ontbon- rtjden. lefYolgens een zegsvrouw van de n 'CIA is hiermee de jacht op de lei- der van het terreurnetwerk AI it Qaeda niet gestaakt. De hergroe- pering wijst erop dat Al Qeada niet meer zo hiërarchisch werkt als vroeger, aldus bronnen bin nen de CIA. ANP door Hans Gertsen STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement wil dat er een be lasting op vliegtuigbrandstof komt, de zogenoemde kerosine tax. Een meerderheid is bovendien voorstander van een systeem voor het verhandelen van emis sierechten binnen de luchtvaart sector. De logica achter de kero sinetax en het systeem is dat ook de luchtvaart een bijdrage moet leveren aan het terugdrin gen van de luchtvervuiling. De luchtvaart is verantwoordelijk voor ongeveer drie procent van de uitstoot van broeikasgassen, waaraan de opwarming van cle aarde wordt toegeschreven. Dat aandeel neemt toe door de snel le groei van het luchtverkeer. Of de kerosinetax er ook echt komt, hangt af van de 25- EU-lidstaten. Niet alle lidstaten hebben zich in het verleden enthousiast getoond over een belasting op vliegtuigbrandstof. Nederlandse leden van het Europees Parlement reageerden gisteren zeer uiteenlopend op het idee van de kerosine tax. Jeanine Hennis-Plasschaert (WD) meent dat het milieu-ef fect onduidelijk is en dat passa giers al heffingen en toeslagen genoeg betalen. Milieubewuster Dorette Corbey (PvdA) is juist voorstander van een kerosine tax. Ze vindt het cle hoogste tijd dat de luchtvaartindustrie mi lieubewuster wordt en dat het concurrentievoordeel ten opzich te van de veel minder vervuilen de trein ongedaan wordt ge maakt. Het parlement pleitte gis teren ook voor een apart emissie rechten-systeem voor de lucht vaart. Of dat er komt, is zeer de vraag. De Europese Commissie wil dat de luchtvaart mee gaat draaien in de al bestaande Euro pese handel in emissierechten. Europees Commissaris Dimas (Milieu) werkt nog aan een wets voorstel daarover. GPD - .■•---.V-.'-l. MUMBAI - Hevige regenval heeft minstens 32 mensen het leven gekost in India. Een depressie aan de oostkust en de terugkeer van de moessonregen bedreigen grote delen van het subcontinent. foto Punit Paranjpe/RTR Ritueel oorzaak bosbrand Spanje BRUSSEL - Een 37-jarige Vlaamse pelgrim die op weg was naar het Spaanse bedevaartsoord Santiago de Com- postela heeft ongewild in Spanje een bosbrand veroor zaakt, omclat hij aan het einde van zijn lange wandeltocht zijn schoenen ritueel wilde verbranden. De vonken van de brand van zijn schoenen sloegen over op struikgewas, waardoor een stuk bos afbrandde. Dat meldde gisteren de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. De niet nader bij naam genoemde man is door de politie opgepakt en riskeert nu een boete van 100 euro. ANP Asielkerk in Brussel ontruimd BRUSSEL - De politie van de Brusselse gemeente Ander- lecht heeft gisteren een kerk met vijftig illegalen ont ruimd. Dat gebeurde op verzoek van de burgemeester van Ander- lecht, die veel klachten over geluids- en stankoverlast had gekregen. De plaatselijke priester en de Vlaamse groe ne partij Groen! hebben de in hun ogen gewelddadige ont ruiming al fors bekritiseerd. In België houden illegalen, die vaak jaren zonder officiële verblijfsvergunning in het land verblijven, zo'n twintig kerken al ruim drie maan den bezet. Zij eisen dat zij papieren krijgen. ANP Italië eist resten Bruno terug ROME - De Italiaanse minister van Milieu Alfonso Peco- raro Scanio heeft het stoffelijk overschot van beer Bruno teruggeëist van Duitsland. Dit heeft het ministerie van Mi lieu van de deelstaat Beieren gisteren bevestigd. Italië beschouwt Bruno als staatseigendom. Het parle ment van Beieren debatteert morgen over de kwestie-Bru- no. Bruno is een van oorsprong Italiaanse beer die aan een zwerftocht door de Alpen was begonnen en in Beieren kippen en schapen doodde. Ruim een week geleden werd hij doodgeschoten, ondanks protesten van dierenbescher mers en handtekeningenacties van scholieren. De rege ring van de Republiek Beieren wilde niet het risico lopen dat Bruno mensen iets zou aandoen. ANP/DPA Oud nazischip als varende kerk ZAGREB - Het Kroatische ministerie van Defensie heeft het voormalige Duitse oorlogsschip DTM-219 geschonken aan een salesianenklooster op het eiland Prvic in de Adriatische Zee. De monniken willen er een varende kerk van maken voor gebedsdiensten met jongeren. Dit meldde de krant Jutarnji List gisteren. De DTM-219 werd tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's ge bruikt voor het vervoer van tanks en infanteiie. De salesianen zoeken nog naar sponsors voor cle verbou wing van het schip, dat nu nog in een marinebasis bij Split ligt. ANP/AFP/RTR Reconstructie Luik vruchteloos LUIK - De politie van Luik heeft gisteren een reconstruc tie gehouden van de verdwijning van de vermoorde meis jes Stacy en Nathalie. Voor zover bekend heeft deze geen concrete resultaten op geleverd. Rechercheurs zoeken ook uit waar de lichamen van de meisjes precies in het riool zijn gegooid. De hoofd verdachte blijft ontkennen. ANP/Belga door Pascale Thewissen it BRUSSEL - Een week voor de :je Belgische gcmeenteraadsverkie- i !i zingen, op 1 oktober, worden in ten Gent, Antwerpen en Brussel les popfestivals gehouden voor ver- er-draagzaamheid. Dit tot woede van de leider van het ex- treem-rechtse Vlaams Belang, gi; Filip Dewinter. ifi In een brief uit hij zijn ongenoe gen over de medewerking van ar als Helmut Lotti, Will Tura en Laura Lynn aan de festi vals. De organisatoren, Tom Bar man, frontman van de popgroep dEUS, en cle zanger Arno, keren zich expliciet tegen het Vlaams Belang, voorheen het Vlaams Blok tot een veroordeling we- jgens racisme de partij noopte van naam te veranderen.'Vlaan deren verdient beter dan ex treem-rechts', luidt de slogan van de festivals. Speeches wor den er niet gehouden. De organi satoren willen, zo staat te lezen op hun website www.0110.be, niet betuttelen. De bedoeling is er een groot feest van te maken ter ere van de (gehoopte) verkie zingsnederlaag van Dewinter en de zijnen. Mocht de partij nog groter worden, dan is met een groot feest afscheid genomen van 'een vrij en democratisch Antwerpen', staat te lezen. In Wallonië bestaan plannen voor een eigen festival voor verdraag zaamheid, in de stad Charleroi. De gemeenteraadsverkiezingen van 8 oktober in België dreigen ongemeen spannend te worden. Alle ogen zijn gericht op Ant werpen, waar het Vlaams Be lang gaat voor cle grote door braak. De partij, nu al goed voor ruim dertig procent van de stemmen, hoopt op een absolute meerderheid. Dewinter zelf droomt ervan burgemeester te worden van de Scheldestad. De gebeurtenissen van de voor bije weken in België lijken het Vlaams Belang in de kaart te spelen. door Henk van den Boom BARCELONA - De maandag verongelukte metrotrein in Va lencia reed tachtig kilometer per uur, twee keer zo snel als toegestaan op dat traject. Dat is gebleken uit onderzoek van de 'zwarte doos' van het metrostel, die de rijgegevens opslaat. Niet duidelijk is waarom de'der- tigjarige machinist, die bij het ongeluk om het leven kwam, zo hard reed. Technici sluiten niet uit dat hij onwel is geworden. De metro in Valencia is niet au tomatisch beveiligd, zoals die in Madrid en Barcelona. De machi nist bepaalt zelf de snelheid. Inmiddels zijn alle slachtoffers geborgen en is het aantal doden gestegen tot 41. Veertig van hen zijn geïdentificeerd. De meeste doelen kwamen uit het nabij ge legen stadje Torrent, waar drie dagen rouw is afgekondigd, net als in Valencia zelf. Onder de slachtoffers waren drie buiten landers: een Argentijn, een Bul gaar en iemand uit Paraguay. In Valencia is gisteravond een rouwdienst gehouden, waar ook het koningspaar en premier Za- patero aanwezig waren. De Spaanse vakbonden en de re gionale minister van justitie heb ben kritiek geuit op de lokale au toriteiten, die meteen na het on geluk begonnen te speculeren over de oorzaak, nog vooi'dat het onderzoek was begonnen. De vakbond heeft de laatste ja ren al een paar keer gestaakt voor verbetering van de arbeids voorwaarden en ook voor een be tere veiligheid. Een van de actiepunten was een vluchtweg uit de tunnel van lijn 1 in geval van ongelukken. GPD MEXICO-STAD - De conserva tieve Felipe Calderón lijkt de winnaar van de presidentsver kiezingen in Mexico. Uit de voorlopige uitslag van de tellingen blijkt dat Calderón 1 procent van de stemmen méér f heeft gehaald dan zijn linkse ri- i vaal Andrés Manuel López Obra dor De Mexicaanse kiesraad meldde gisteren dat Calderón 36,4 pro cent van de stemmen heeft ge haald, terwijl López Obrador op 35,3 procent bleef steken. De kiesraad benadrukte dat de uit slag pas definitief is na nauw keurige controle, die vandaag begint. López Obrador wees de voorlopige uitslag af en kondig de aan dat hij hertelling van de stemmen eist. Hij heeft zijn aan- hangex's opgeroepen de kalmte te bewaren. Als de linkse kandidaat een offi ciële hertelling aanvraagt, kan het nog maanden duren voordat er een uitslag bekend is. Het is overigens onwaarschijnlijk dat een hertelling iets aan de uit slag, zoals die nu bekend is, zal veranderen. ANP/AFP/RTR KEVELAER - Door een ernstig busongeluk zijn gisteren 25 kinderen en zes volwassenen ge wond geraakt in het Duitse Kevelaer, net over de grens bij Venray. Zestien gewonden zijn er ernstig aan toe, twee kinderen zijn in levensge vaar. De jongens en meisjes xxit de omgeving van Düsseldorf, in leeftijd variërend tussen ne gen exx vijftien jaar, waren op een vakan tie-uitje naar het Maria-bedevaartsoord, toen het voertuig op een kruising botste met een vrachtauto. De oorzaak van de aanrijding is nog onbekend. foto Ed van Alem/GPD De onderscheiding voor meest overgewaardeerde trekpleister in cle VS, nou ja, eigenlijk Canada, gaat naar de Niagara Falls op cle grens van de VS en Canada, het reis doel van veei'tien ixxiljoen toeristen per jaar. De attracties rondom de wa tervallen heten - ten onrechte - een bo- narxza voor de zintuigen. Natuurlijk, het geweld waarmee mil joenen liters water per minuut naar beneden donderen bij de American Falls (Amerikaanse kant) en vooral de Horseshoe Falls (de Canadese kant) is overweldigend. Ongetwijfeld heeft de eerste Europese toerist, de Belgische missionaris Louis Hennepin, in 1678 met open mond staan kijken naar het natuurverschijnsel. Iemand die van natuur houdt, heeft hier anno 2006 niets meer te zoeken. Of je moet het soort natuurvorser zijn dat zijn hon- Zijn de drukste trekpleisters in het buitenland meteen ook de mooiste, de meest aangename en de meest au thentieke plekken om als toerist ze ker te bezoeken? Onze correspon denten menen van niet. In de serie korte kritieken vandaag Niagara Falls in de Verenigde Staten. ger naar schoonheid weet te stillen met het bestuderen van de bloemper ken in Disney World. Wie graag een natte broek wil halen in een schip vol gelijkgestemde zielen kan - sinds 1846 - met de Maid of the Mist een trip maken naar de voet van de water- val. Bij het entreegeld zit een blauwe regencape inbegrepen. De ultieme dagbesteding bestaat uit het knippen van foto's van familieleden met door- weekte kledingstukken met de water val op de achtergrond en de aanschaf van een T-shirt met 'I visited Niagara Falls and all I got was this lousy T-shirt' erop. Nadat je je laatste Cana dese dollar in het plaatselijke casino hebt vergokt, is een dankgebedje op zijn plaats dat je ook deze vakantie dag zonder kleerscheuren bent door gekomen. Alternatieven voor een be zoek aan cle watervallen: bekijk ze op cle dvd van Niagara, cle bioscoopfilm met Marilyn Monroe en James Cotton uit 1953. Of breng een bezoek aan een stukje echte wildernis in een stille Amerikaanse uithoek: het Big Bend National Park in Texas, een van de grootste en minst bezochte nationale parken van de VS. Een waarschu wend woord voor wie een bezoek aan South Dakota overweegt. Er is een vu rig Amerikaanse patriottisme nodig om enthousiasme te kunnen opbren gen voor de in Mount Rushmore uitge houwen gezichten van George Was hington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt en Abraham Lincoln. Ans Bouwmans door Egbert Stoel en Patrick Selbach CAPE CANAVERAL - Het Ame rikaanse ruimteveer Discovery is gisteravond voor een beslis sende testvlxxcht vertrokken naar het internationale ruim testation ISS. De spaceshuttle steeg op de na tionale Onafhankelijkheidsdag met donderend geraas op van platform 39b van de basis Cape Canaveral in Floiida. Het gaat om de tweede lancering sinds de ramp met het zusterschip Co lumbia in februari 2003. Een reeks camera's heeft het op stijgen minutieus vastgelegd. De ruimtevaartorganisatie Nasa wil weten of tijdens de lance ring opnieuw isolatieschuim van de brandstoftank is afge rukt. Een afgebroken stuk sloeg dxie jaar geleden een gat in het hittewerende schild van de Co lumbia, waardoor die bij terug keer in de dampkring uiteen werd g'ei'ukt. De Nasa besteedde sindsdien 1,3 miljard dollar aan verande ringen aan de brandstoftank, maar technici hebben het pro bleem nog steeds niet onder de knie. Desondanks was de Na- sa-leiding van mening dat het ri sico aanvaardbaar was, ook na dat maandag een scheur was ontdekt in het isolatiemateriaal van de tank van het ruimteveer. De Discovery zal naar verwach ting iets minder dan twee we ken bij het ruimtestation verblij ven om daar voorraden en mate riaal te brengen. Aan boord van het ruimteveer bevinden zich ze ven astronauten, onder wie de Duitser Thomas Reiter van de Europese i'uimtevaartorganisa- tie ESA. Hij zal als eerste ESA-astronaut vijf maanden aan boord van het zwevende la- box-atorium verblijven. ANP Zonnebrand voor albinopaard LONDEN - Een albino-paard van de Britse bereden politie kan de ook in Gx'oot-Brittanië heersende hitte alleen door staan dankzij dertig flessen zon necrème per dag. Het paard van de poütie in Plum bers ide heeft een zeldzame gene tische combinatie, waardoor hij geen pigment aanmaakt. RTR door Liesbeth Buitink en Egbert Stoel LONDEN - Het Britse leger in Afghanistan zit dringend verle gen om meer helikopters in de strijd tegen de Taliban. Luitenant-generaal Reith, bin nen de Navo tweede in rang, heeft de lidstaten dringend opge roepen de helikopters te leveren die zijn beloofd toen onder meer Groot-Brittannië en Nederland toezegden de troepenmacht in het land te versterken. De Navo-helikoptervloot in Af ghanistan is slechts tweederde van de hoeveelheid die was toe gezegd, meldde The Times giste- ren op gezag van bronnen bin nen de alliantie. De Britse bevelhebber van de Navo-troepenmacht in Afghanis tan, luitenant-generaal Richard, zei vorige week dat helikopters essentieel zijn in de strijd tegen de Taliban. Afghanistan heeft weinig wegen en de afstanden zijn groot, waardoor de heli's volgens hem onontbeeiiijk zijn. De Blitse premier Blair stelde gisteren dat de hoogste Blitse militaire commandanten in Af ghanistan nog niet om meer menskracht en materieel heb ben gevraagd. De opmerkingen volgden op me diaberichten dat Londen nog de ze zomer extra militairen en ver scheidene gevechtsvliegtuigen naar het zuiden van Afghanis tan zou sturen. Maar de leiders van de missie krijgen 'alles wat ze nodig hebben en om vragen', beloofde hij. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5