Macedonië is test voor Europa PZC Een jaar na aanslagen hebben moslims in Londen het slecht PZC 1 Versnijden lijk kanE met gezonde geest D Wacht met drank tot je zestiende Gang naar parlementsverkiezingen ging gepaard met veel geweld te gast woensdag 5 juli 2006 door Marloes de Koning De Macedoniërs moeten van daag aan de buitenwereld vooral laten zien hóe ze stem men, welke partij de grootste wordt doet er voor de toekomst van het land minder toe. De par lementsverkiezingen gelden als een belangrijke test voor de EU-kandidaat, die wacht op een datum om met onderhande lingen over toetreding te begin nen. Het geweld dat de verkie zingscampagne kenmerkte, maakt dat een ruime voldoende er al niet meer in zit. De campagne, die op 15 juni be gon en afgelopen maandaga vond eindigde, was kort maar heftig. Leden van vrijwel alle grote partijen waren betrokken bij schietpartijen. Partijkanto ren zijn aangevallen met grana ten en bulldozers en een poging om posters te plakken liep uit op een felle vechtpartij. Het ge weld was het heftigst tussen de twee grootste etnisch Albanese partijen, de meeregerende De mocratische Unie voor Integra tie (DUI) en de Democratische Partij voor Albanezen (DPA). „Wij hebben een enorm talent voor het creëren van proble men", verzucht Slobodan Chas- hule, parlementariër voor de Volkspartij en ex-minister van Buitenlandse Zaken. „Juist nu we als kandidaatlid kalme ver kiezingen nodig hebben, speelt dit weer zo op." De onrust roept de gebeurtenissen van 2001 in herinnering, toen het land op het randje van burgeroorlog ba lanceerde. Toen dwong de Alba nese minderheid van ruim 20 procent met geweld rechten en autonomie af. Intensieve bemoeienis van de Europese Unie en de Navo leid de tot het Akkoord van Ohrid, waarmee escalatie van het con flict werd voorkomen. Vorige week haalde het verkiezingsge- weld de diplomaten echter ruw uit hun winterslaap. Ruim vierduizend waarnemers, onder wie acht Nederlanders, houden tijdens de verkiezingen van vandaag in de gaten of er ON! Verkiezingsposters van de meeregerende Democratische Unie voor Integratie (DUI) hangen in Skopje. wordt gefraudeerd. Ben Groen uit Amsterdam gaat samen met een Oostenrijkse collega na mens de Europese Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king langs de stembussen in Stu- denicane, ten zuiden van de hoofdstad Skopje. „De concur rentie is nu niet zozeer tussen de Albanezen en de Macedoniërs, maar tussen de Albanese par tijen en Macedonische partijen onderling", vertelt Groen. Hoewel Macedonië de afgelopen jaren veel vooruitgang heeft ge boekt, lijkt de rust bij het min ste of geringste te kunnen wor den verstoord. Het staatje van ruim twee miljoen inwoners, dat deel uitmaakte van het voormali ge Joegoslavië, is straatarm. De democratie is nog jong. Navo, EU en de Verenigde Staten waarschuwden de partijleiders vorige week voor de imagoscha de die het geweld het land toe kan brengen. Status De EU gaf Macedonië in decem ber de status 'kandidaatlid staat', maar weigert vooralsnog een datum te noemen waarop de onderhandelingen over toetre ding daadwerkelijk kunnen be ginnen. Binnen Europa gaan veel stemmen op om na de toe treding van Bulgarije en Roeme nië, waarschijnlijk begin 2007, de EU een adempauze te geven en voorlopig geen nieuwe leden meer toe te laten. Ex-minister Chashule pleit er voor Macedonië niet op het nu opspelende geweld af te reke nen. „Iedere maatschappij heeft problemen. Het gaat erom hoe op problemen en onregelmatig heden wordt gereageerd. En dat doen we goed." Als lakmoe sproef gold de laatste officiële campagne-avond, afgelopen maandag. De twee grote et- nisch-Albanese partijen hielden op honderd meter afstand van el kaar hun partijbijeenkomsten in Tetovo, de stad die geldt als de niet-officiële hoofdstad van de Albanezen in Macedonië. Tot ieders opluchting bleef geweld uit. Toch durft niemand met stellig heid te beweren dat dit ook het geval zal zijn tijdens de verkie zingen zelf. „Ik heb goede hoop dat het vandaag, evenals maan dag, rustig blijft, maar het kan net zo goed precies andersom foto Valdrin Xhemaj/EPA uitpakken", zegt Darko Aleks- ov, van Most (brug), een onaf hankelijke organisatie die de verkiezingen scherp in de gaten houdt. „Het kan stilte voor de storm zijn", zegt ex-minister Chashu le. Er staat voor de meeste Mace doniërs veel op het spel. De werkloosheid in het land is hoog en politici spelen een belangrij ke rol bij het verdelen van baan tjes bij de overheid, de grootste werkgever. „De leiders van de grote partijen maken daar ge bruik van om mensen aan zich te binden." GPD door Ferdi Schrooten e moordenaar van het tie nermeisje, van wie een tas met lichaamsdelen is aan gespoeld in Rotterdam, hoeft niet per se een zieke geest te hebben. Forensisch expert prof. Wim van de Voorde: „Doding met dumping en ver snijding is vaak een defensie ve daad." 'Versneden' lijken missen vaak het hoofd, weet hij. Veel al is dat een poging van de da der om de identiteit van het slachtoffer te verhullen en zo het opsporingsonderzoek te bemoeilijken. Met het hoofd verdwijnt immers ook het ge bit, belangrijk voor de bepa ling van de identiteit. 'Lijkdeling' op zich geeft al veel informatie over de aard van het misdrijf en de dader. Want zo gruwelijk als het sla- gerswerk is, zo rationeel en functioneel is het motief daar voor doorgaans. „In de mees te gevallen gebeurt versnij ding om makkelijker van het lichaam af te komen", zegt Van de Voorde, hoogleraar aan de Katholieke Univer- steit Leuven. Het lichaam is dan simpelweg te groot om on gemerkt door één persoon ge transporteerd te worden naar een dumpplaats. „Dan slaat iemand aan het snijden, hak ken en zagen om het slachtof fer in delen zijn huis of schuur uit te smokkelen." Vaak gaat het daarbij om 'pas sionele moorden', niet zelden het resultaat van uit de hand gelopen ruzies tussen (ex-)partners. In paniek wil de dader de sporen van zijn daad uitwissen, en het lijk op ruimen. Dat is een 'hels kar wei', weet Van de Voorde. „Het is een smerige, bloederi ge boel en het vergt een deug delijk instrumentarium. Je hebt een bijl of een zaag no dig om menselijke botten doormidden te krijgen." Dat zijn allemaal aankno pingspunten voor de politie, zegt Van de Voorde. „De da- Sï ról der moet de tijd en de gelegen- n0 heid hebben gehad om zijn.rei gang te gaan." Aan de gevon- ka den lichaamsdelen is veel al jai te leiden over het misdrijf er. S]È de pleger. „Soms zijn vingers1 verwijderd, om identificatiejDi door vingerafdrukken te voor- tie komen." Het komt vaak voornjv dat de schedel verdwijn'. he „Die komt na dumping in hel he water niet boven drijven. Danige kun je niet achterhalen hoeien het gezicht van het slachtoi-Li fer eruitzag." Bij het 'meisje Cc van Nulde', van wie de poUfiefjh de schedel vond, kon het ge- Sh zicht worden gereeon-Ve strueerd. en Maar ook andere lichaamsde-jjn; len kunnen veel vertellen. Zo dr is bij het Rotterdamse slacht- dj- offer de leeftijd - tussen de pc twaalf en zestien jaar - afge- Be leid uit de groeiringen in de de botten. Die zijn pas rond het de 21e levensjaar helemaal geslo- m ten. De botten verraden ooi Ve de minimale lengte van hei ze slachtoffer, in dit geval 1,68 he meter. w Borsten f De politie wil niet zeggen of 1 de gevonden lichaamsdelen./" extreem zijn verminkt. Bij 'of- V fensieve verminking' van ge- slachtsdelen groeit de kans; dat de dader gestoord is. Van W der Voorde: „Borsten worden ika door psychopathische zeden-!he delinqenten soms afgesneden uk en meegenomen als trofeeën, ja net als genitaliën. Ze worden |dï dan vaak bewaard in de vrie-frii zer." te Waar defensieve verminking doorgaans duidt op eenmali- iD ge daders, kan een offensieve 'de verminking een signaal zijn or voor een seriedelinquent, die ro door een stoornis de behoefte fve heeft vaker toe te slaan. Vol- de gens beschikbare gegevens be- he vindt 80 procent van dit soort de seriemoordenaars zich in de Vi Verenigde Staten. Maar Van Cl de Voort betwijfelt of dat de de werkelijkheid is. „Wellicht.Q zijn we in Europa niet ie pe staat dit soort plegers te de- ni tecteren." GPD al door Rob Bovens Alcohol heeft ontegenzeg lijk positieve kanten. Met mate gebruikt werkt het als smeerolie in de maat schappij. Het kan bijdragen tot verhoging van de feest vreugde, het ontstresst. Maar er zijn ook risico's. Overmatig gebruik kan lei den tot verslaving, tot risico's voor de gezondheid en sociale problemen. Voor jongeren zijn dat risico's in het kwa draat, omdat alcohol de ont wikkeling van de hersenen ne gatief beïnvloedt. Het risico op verslaving stijgt naar mate men vroeger begint met drin ken. Hoe jonger kinderen flink drinken, des te groter ook de kans dat ze onveilig vrijen, verkeersongevallen krijgen of bij vechtpartijen be trokken raken. De Nederlandse jeugd drinkt te jong, te veel en te vaak. Ge middeld beginnen jongeren rond hun twaalfde te drin ken, meiden hebben jongens hierbij de laatste jaren in in gehaald. Een op de vijf mei den tot vijftien jaar is eens in de maand dronken, bij de jon gens is dat één op zes. Jon gens drinken vaker elke week. Jongens van zestien tot zeven tien jaar die wekelijks drin ken (meer dan 60 procent doet dat) drinkt gemiddeld 22 gazen. Meiden in die leeftijd klasse drinken gemiddeld 16 glazen per week. Dit betekent dat die jongeren aanzienlijk meer drinken dan de 14 gla zen die gelden als de maxi maal aan te raden weekcon- sumptie voor volwassenen. Sluipend Het drinkpatroon in onze sa menleving is sluipenderwijs ingrijpend veranderd. Begin jaren tachtig was alcohol voorbehouden voor speciale gelegenheden en het week end, voornamelijk buitens huis. Er wordt niet raar meer opgekeken als mensen dage lijks een glas drinken bij het eten of een slaapmutsje. Alco hol thuis is de laatste jaren re latief goedkoper geworden. In de supermarkt is menig flesje alcohol zelfs goedkoper dan mineraalwater. Vroeger maakten de meeste mensen kennis met alcohol tijdens hun studententijd of in mili taire dienst. Dat is een paar jaar later dan nu. Door de gestegen prijzen in de horeca zijn jongeren gaan 'indrinken'. Dit gebeurt in ke ten en hokken, maar ook vaak thuis. Menige ouder keurt dit goed of moedigt het aan omdat hij denkt het drin ken zo beter onder controle te hebben, maar het tegendeel is het geval. Er wordt thuis meer gedronken dan ooit. De enige natuurlijke rem die er nog bestond op overmatig al coholgebruik (een krappe beurs) wordt zo zelfs wegge nomen. Er is eigenlijk maar één echt advies: stel het drinken van al cohol zo lang mogelijk uit. In ieder geval tot de zestiende verjaardag, maar liever nog tot de achttiende. Dat het ei genlijk niet normaal is om te drinken voor je zestiende moet weer gemeengoed wor den. De drankenindustrie, de levensmiddelenbranche en Koninklijke Horeca Neder land delen deze visie. Ouders doen er verstandig aan alcoholgebruik voor die tijd niet te stimuleren. Over het algemeen krijgen kinde ren het eerste drankje van hun ouders, die spelen dus een doorslaggevende rol. La ter beginnen met drinken be tekent op de korte termijn winst voor de gezondheid. Ho pelijk betekent het op langere termijn dat jongeren eerder matigheid betrachten. Invoe ring van de nieuwe norm bete kent een gigantische cul tuuromslag. Het vergt jaren en een lange adem om dat te bewerkstelligen. Het Trim bos-instituut en het Natio naal Gezondheidsinstituut (NIGZ) begeleiden dit proces de komende jaren. GPD Rob Bovens is programmacoör dinator van NIGZ -Alcoholvoor lichting, verantwoordelijk voor de campagnes 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' en 'Drank, de kater komt later'. Vrijdag is het een jaar geleden dat de Londense metro onder vuur lag van terroristen. foto Phil Nijhuis/GPD door Esther Gotink Sinds de aanslagen in Londen op 7 juli 2005, vrijdag precies een jaar geleden, is het leven voor moslims in Londen er al leen maar slechter op geworden. Dat zegt Shareefa Fulat, directeur van de Moslim- jeugd Hulplijn in de Britse metropool. „Londen is, in tegenstelling tot wat veel Britse media menen, geen haar toleranter dan de rest van de natie. Sterker nog, het le ven van een moslim is hier sinds vorig jaar moeilijker dan elders in het land." In een debat over de gevolgen van de terreu raanslagen vorig jaar, waarbij 56 mensen om het leven kwamen in drie metro's en een stadsbus, stelde Fulat dat moslims er dage lijks mee worden geconfronteerd. Zij noemt twee incidenten die nog geen week geleden plaatsvonden: „Een moslim zag dat mederei zigers de metrocoupé verlieten zodra hij in stapte. Alsof hij een melaatse is. En een isla mitische collega van me kreeg van een passa gier te horen: 'Wat zit er in die rugzak? Toch geen bom, he?'." Boeten Volgens Fulat wordt het steeds lastiger om moslims te benaderen en in discussies te be trekken, omdat zij niemand meer vertrou wen. „De moslimjeugd moet continu boeten voor wat vier zelfmoordcommando's op een totale moslimgemeenschap van 2,6 miljoen heeft aangericht." Moslims moeten zich telkens verdedigen, terwijl zij net zo goed slachtoffer waren van de bomaanslagen als ieder ander, beaamt Yvonne Ridley, een journalist die zich vijf jaar geleden bekeerde tot de islam, nadat zij was ontvoerd door de taliban in Afghanis tan. Ridley is boos op de manier waarop de poli tiek en de media Britse moslims portrette ren. „Kijk naar de Londense demonstratie die volgde na de Deense spotprenten van de profeet Mohammed. Honderden moslims waren op de been, maar alleen het groepje radicalen dat opriep tot jihad, de heilige oor log, op Britse bodem en zich verkleedde als zelfmoordcommando's werd door de media in beeld gebracht." Irak De terreurdaden in Londen zijn het gevolg van de oorlog in Irak, meent Ridley. Zij be pleit dat het een betere integratie van mos lims in de Britse maatschappij niks zal uit maken. „Het maakt hen geen betere bur gers. De vier aanslagplegers waren volledig geïntegreerd, één van hen was zelfs afgestu deerd aan de universiteit. Het weerhield hen niet van hun wandaden." Vorige maand riep Ridley de moslims op niet langer mee te werken met de politie. „Die oproep na de agressieve arrestatie van twee jonge mos lims, van wie één werd neergeschoten, op ba sis van valse inlichtingen dat ze bezig wa ren met het maken van een bom", legt ze 5 juli 1956 LIBIË - Engeland gaat mili tair materieel leveren aan Li bië. De Britse regering bekijkt ook de mogelijkheden tot op richting van een Libische luchtmacht en marine. Libië is voor de Britten van vitaal stra tegisch belang sinds het Vere nigd Koninkrijk zijn Suez-ba sis heeft verloren. Volgens be richten zou het Libische leger 10.000 man sterk worden; het telt nu nog slechts 2000 solda ten. ATOOMTANKER - In Noorwe gen bestaan plannen om een door atoomkracht aangedre ven tankschip te bouwen. Het Nederlands-Noors centrum I voor atoomonderonderzoei heeft dat bekendgemaakt. He! schip zou volgens de huidige 4 plannen 47 maanden onder-1 weg kunnen zijn zonder brand stof in te nemen. dt HEKJES - De gemeente Ar:- BI sterdam heeft besloten hekje Bi langs de vier hoofdgrachten ttzi plaatsen. Daartoe is besloteG omdat per jaar honderden pi langs de walkanten geparkeer- di de auto's in het water verdwij- ve nen. Nu worden voor 3 7 5.06.tr gulden over een totale lengte Fi van twintig kilometer hekje geplaatst. Ir g< ti "Ti Ridley denkt dat de politie zich vanaf het prille begin realiseerde dat het geen serieu ze aanklacht betrof, volgens haar een ty pisch voorbeeld van de manier waarop mos lims in Londen worden behandeld sinds de aanslagen. „Direct na de arrestatie werden op twee lokaties huiszoekingen verricht, ter wijl kinderen voor op straat speelden. Als er echt bommen in de maak waren, dan evacu eer je de buurt." Richard Barnes, voorzitter van de parlemen taire onderzoekscommissie naar de aansla gen, ergerde zich tijdens het debat openlijk aan wat hij noemde 'Ridley's eenzijdige vi sie": „Je ziet de moslimwereld door een roze bril. Je verdedigt je eigen religie hoe dan ook, en ontkent de zwakke plekken. Waar om zou de oorlog in Irak de ontevredenheid onder moslims hebben gevoed, terwijl nie mand opstond toen Saddam Hoessein dezelf de geloofsgemeenschap afslachtte? De Brit se moslimjeugd leeft in twee werelden. Ze weten niet meer waar ze bij hoort. We moe ten met hen blijven praten, zodat ze niet van de Britse samenleving vervreemden." Barnes zegt niet te vrezen voor een volgende aanslag: „Ik reis elke dag met de metro, ik ben nooit bang en kijk nooit over mijn schouders. Ik zie de terroristen van vorig jaar als vier religieuze extremisten die om hun perverse redenen martelaartje wilden spelen." Ridley noemde deze uitspraak 'een regelrechte belediging van moslims'. „De schuld ligt bij premier Blair. Niet bij de is lam." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@p2c.ni Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: Ie2ersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc,nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneyzen Tel. (0115)645769 Fax.(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulsl@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mall: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is ee aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenc ductcn van de titels en de werkmaatschappijen de derden. Als u op deze informatie ge 1, Postbus 31. 4460 AA Goes Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tol 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorh einde van de betaalperiode. PZC, t a v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per sluk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 U t£ Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoes hi overeenkomstig de Algemene v_ Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertentiewezen dl Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v :c.nl/adverteren i in een bestand dat wordt gebruikt voor on Behoort tot -ji.- WeGeNeR y.GUXOilVl (VLERÈSONI ,;/,GUX0JMË PROJfclt fcjf VL ERËS0NI oUXOJMÉ tPROJMË ERËS0NI „iGUXOJMË |fcpR.0JMË 7 VLERËS0NI „GUXOJME - VEPR0JMË ui rpFSnwi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4