Innovatie mosselsector cruciaal Uitbreiding vliegveldje blijft onzeker PZC De wereld van Sheherazade in zand Bodemonderzoek Beestenmarkt n in het verschiet Voetbalclub wil nieuw zwembad 5 Ruzie over rokende mesthoop bij Hoek Provincie hamert op belang van alternatieve mosselzaadwinning Aanleg Middelburgs deel nieuwe N57 kan eind 2007 beginnen Jp Zomerkunsten in centrum Aardenburg Koeien bevolken centrum Oostburg voor 68e keer woensdag 5 juli 2006 door Eugène Verstraeten HOEK - Onenigheid over de vraag wie verantwoordelijk was voor een smeulende en rokende mesthoop aan de Binnendijk na bij Hoek leidde gistermiddag tot een ingrijpen van de gemeente Terneuzen. De mesthoop vatte maandag door nog onbekende oorzaak vlam. Landbouwer Paul Termo- te alarmeerde de brandweer, maar die besloot de blusslangen niet uit te rollen. „Onbegonnen werk", aldus commandant C. Overdulve. „Daar zouden we een hele nacht mee bezig zijn. Bovendien leverde de situatie geen gevaar op." De smeulende hoop van zo'n 250 kubieke meter mest veroor zaakte wel stank. De wind voer de de geur richting Hoek, waar veel inwoners vanwege het war me weer hun ramen wijd op had den staan. Na overleg met de mi lieuafdeling van de gemeente en de politie kreeg landbouwer Ter- mote de opdracht om de mest hoop open te trekken en over het land te verspreiden. „Dan is het vuur meestal binnen een paar uur uitgedoofd", aldus Overdulve. „Doe je niets, dan kan zo'n mesthoop nog wel een paar dagen roken en smeulen." Termote kwam gisteren echter niet in actie. Hij legde de verant woording bij de brandweerlie den. „Het is hun schuld dat er overlast is, want zij willen niet blussen." Termote durfde ook zelf de mesthoop niet open te trekken. „Levensgevaarlijk, zo dra je er één keer in schept schie ten de steekvlammen eruit. Bo vendien, waar moet ik dat spul uitrijden? Er staat oogst op het land. Wie gaat betalen als die vernield wordt?" In de loop van de dag kwamen er gisteren ook signalen van Dow Benelux dat er overlast was van de rokende mesthoop. Omdat Termote bleef weigeren om in actie te komen, greep de gemeente zelf in. Er werd een aannemer ingehuurd en die trok gistemamiddag, begeleid door politie en brandweer, de roken de mesthoop open. De landbouwer krijgt binnen kort de rekening voor het kar wei in de bus. door Frank Balkenende GOES - De mosselsector moet snel innoveren om te kunnen overleven. Er moet meer energie worden gestoken in alternatieve mosselzaadwinning. Tegelijker tijd is het noodzakelijk de pro blemen rond de import van Ier se mosselen en mosselzaad spoe dig op Europeese niveau op te lossen. Dat staat in een notitie van de provincie over de toekomst van de mosselsector. Die verkeert in zwaar weer, vooral omdat er in Nederland te weinig mosselzaad (kweekmateriaal) kan worden opgevist. Import is noodzake lijk, maar daarbij loopt de sec tor aan tegen de Europese Vo gel- en Habitatrichtlijnen. Een gevolg daarvan is dat de Raad van State het uitzaaien van Iers mosselzaad in de Oosterschelde heeft verboden. Alles draait daarbij om de vraag of met de Ierse mosselen ook uitheemse organismen in het natuurgebied Oosterschelde terechtkomen- Dat risico is klein, is gebleken uit een onder zoek van het ministerie van Landbouw. Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) en de vereni ging van importeurs van schelp dieren. Het onderzoek werd na de uitspraak van de Raad van State in maart versneld uitge voerd. Snelheid was geboden, omdat minister Veerman in september nieuwe vergunningen verleent voor het uitzaaien en verwate ren van Ierse mosselen. De pro vincie, die het LNV over de mos- Moeder van overleden baby langer vast OOST-SOUBURG - De Oost- Souburgse vrouw die vastzit om dat zij haar baby zo ernstig mis handeld zou hebben dat het kind is overleden, moet nog lan ger in de gevangenis blijven. De rechter-commissaris heeft haar voorarrest gisteren met twee we ken verlengd. De vrouw zit sinds twee weken vast. Het Openbaar Ministerie had haar nog negentig dagen langer willen vasthouden voor verder onderzoek. Een woord voerster van Justitie bevestigde gisteren dat de vrouw de moe der is van de zes maanden oude baby. Er is inmiddels sectie uit gevoerd op het lichaam van het kind, maar wat dat heeft opgele verd, wilde zij gisteren niet zeg gen. De man van de Souburgse was aanvankelijk ook gearres teerd, maar hij was al snel weer vrijgelaten. Werkstraf voor inrijden op parkeerwachters MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 23-jarige Oost-Souburg- se voor het inrijden op twee par- keercontroleurs veroordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan veertig uur voorwaardelijk. De parkeerwachters wilden vo rig jaar 11 november in Vlissin- gen de vrouw beletten van een parkeerplaats weg te rijden, om dat ze de parkeertijd had over schreden en als wanbetaler te boek stond. De vrouw kroop ach ter het stuur van de auto en reed weg, de controleurs sprongen net op tijd weg. Vier weken cel voor fietsendief MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 33-jari- ge inwoner van Goes voor de diefstal van vier fietsen en een bedreiging bij verstek vier we ken cel opgelegd. De verdachte stal vorig jaar in Goes en Middelburg op verschil lende tijdstippen twee dames fietsen en twee herenfietsen. De bedreiging vond op 31 december plaats in Kapelle. De man heeft geen vaste woon- of verblijf plaats meer. selkweek adviseert, zal met de onderzoeksresultaten in de hand Veerman adviseren het uit zaaien van importmosselen in de Oosterschelde toe te staan. Daarbij moet tevens worden on derzocht of de importmosselen in een quarantainestation of op depotpercelen tijdelijk kunnen worden opgeslagen. De provin cie wil graag weten of zo'n voor ziening haalbaar is, omdat het risico van uitheemse organis men die zich in de Oosterschel de nestelen, er aanzienlijk mee wordt beperkt. Bovendien kan Yerseke ermee hét centrum voor de internationale handel in schelpdieren mee worden, want groei van de binnenlandse pro ductie is moeilijk, maar voor handel liggen er wel kansen. Daarnaast zal ze bij de minister erop aandringen de importpro blemen op Europees niveau op te lossen, zodat de discussie niet elk jaar terugkeert en er onder zoek op onderzoek moet worden verricht. Gekneveld In de notitie stelt de provincie vast dat er nu sprake is van con currentievervalsing. In Duits land en Frankrijk mogen bij voorbeeld Ierse mosselen en mos selzaad zonder enige beperking worden uitgezaaid, terwijl de Nederlandse mosselsector wordt gekneveld door een uit zaaiverbod. Los daarvan vindt de provincie dat de mosselsector drastisch het roer moet omgooien. Innova tie is broodnodig om de sector te redden. De branche kan minder afhankelijk worden van import door in Nederland op een ande re manier mosselzaad te vangen en op te voeden. Dat is mogelijk met speciale mosselzaadvangst- installaties (bijvoorbeeld in het Zeereservaat in de Voordelta), kunstmatige kraamkamers en binnendijkse bassins waarin mosselzaad wordt opgevoed tot halfwasmosselen. Hangcultuur Er wordt al mee geëxperimen teerd in Nederland, maar derge lijke voorzieningen moeten wor den uitgebouwd tot commer ciële kweek- en vangstcentra. Probleem is wel dat de mossel tjes uit deze 'laboratoria' alleen geschikt zijn voor hangcultuur. De schelp is te broos om ze uit te zaaien in de Oosterschelde of de Waddenzee (bodemcultuur). Volgens de provincie blijft na tuurlijke mosselzaadvangst dan ook noodzakelijk. Ze pleit op dit punt voor minder bureaucra tie, want het verlenen van ver gunningen voor mosselzaadvis serij duurt vaak zo lang dat zee sterren in de tussentijd bijna al het gevallen mosselzaad hebben opgepeuzeld. De provincie gaat Veerman vra gen om (de al toegezegde) tien tot vijftien miljoen euro voor al ternatieve mosselzaadwinning en -kweek beschikbaar te stel len. Zelf heeft ze al extra perso neel ingezet om het Visserij Ini tiatief Zeeland (een stuurgroep van overheden, onderzoekers en- sector) te versterken. door Wout Bareman BLANKENBERGE - Twee jaar geleden draaide het fes tival om de Romeinen, vorig jaar zat koning Albert II der Belgen verstild op een zware motor (België 175 jaar) en nu staat het jaarlijkse zandsculptuurfestival in Blan- kenberge in het teken van Sheherazade ofwel de sprook jes uit duizend-en-één-nacht. Veertig zandkunstenaars ("carvers') uit twintig landen hebben in twee weken tijd alle mogelijke facetten van de oude Arabische wereld in zand uitgebeeld. Ze werk ten met zand, dat werd aangevoerd uit een groeve in de Ardennen. In de open lucht wordt de geschiedenis in beeld gebracht van het oude en nieuwe Babyion en de invloed van de Arabische cultuur op de westerse. Aan weerszijden staan tenten. In de ene worden de bezoe kers geconfronteerd met de vertellingen van dui zend-en-één-nacht. Sheherazade presenteert er Alad din en zijn wonderlamp, de reizen van Sinbad de zee man, de Gouden koe en andere figuren. In de andere tent is het Rovershol van Ali Baba ondergebracht, zijn de woontorens van Jemen te zien en tal van bijzonderhe den uit de koningssteden in Marokko en van de Moe ras-Arabieren uit Irak. Voor de liefhebbers is er een Ara bisch buffet. Maar ook een lurkje aan een waterpijp be hoort tot de mogelijkheden. Het zandsculptuurfestival, dat tot en met 10 september dagelijks is te zien van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds, is opgebouwd op een terrein tegenover het Sea Life Center aan de oost- rand van de badplaats. foto Peter Nicolai door Maurits Sep MIDDELBURG - Eind volgend jaar kan de eerste spade de grond in voor de aanleg van de Dammenroute in Middelburg. Dat verwacht gedeputeerde T. Poppelaars van verkeer. De aanbesteding voor de aanleg van de nieuwe N57 in Middel burg staat volgens het laatste schema gepland voor september van dit jaar. Over een jaar moet bekend zijn welke aannemer de weg mag aanleggen. „Dan kunnen we eind 2007 beginnen", voorspelt Poppelaars. In Middelburg wordt een nieu we aansluiting gemaakt op de rijksweg A58. Onder het Kanaal door Walche ren komt een tunnel tussen Ar- nestein en Ramsburg. Langs Ramsburg komt een rondweg die aansluit op de N57 achter Sint Laurens. In september neemt de provincie ook een be sluit over het Veerse deel van de Dammenroute. Het eerdere besluit over dat deel is door de Raad van State vernietigd. Op dit moment wordt een nieuw onderzoek ge daan naar de luchtkwaliteit. Die studie is volgens gedeputeer de Poppelaars in september klaar. Zodra de provincie het nieuwe besluit over de Dammenroute tussen Middelburg en Vrouwen polder heeft genomen, kan mi nister Peijs van Verkeer en Wa terstaat het licht op groen zet ten voor de werkzaamheden in Middelburg. Het dagelijks provinciebestuur had hierover al mondeling over eenstemming met Peijs. Op ver zoek van de minister en van Rijkswaterstaat heeft Poppe laars ook nog eens schriftelijk gevraagd aan de minister om niet met het werk in Middel burg te wachten tot het bestem mingsplan voor Veere onherroe pelijk is. Dat zou nog zeker anderhalf jaar kunnen duren en zo veel uit stel kan de verkeerssituatie in Middelburg niet lijden, vindt zo wel de provincie als de gemeen te. door Frank van Cooten IJZENDIJKE - Er kan nog van alles gebeuren met het vliegveld je voor ultra lichte vliegtuigjes in IJzendijke. De gemeenteraad van Sluis staat de vestiging van een permanent veld toe, maar de provincie niet. Het wordt er niet duidelijker op. H. Quist is een van de vele tegen standers van het permanente vliegveld waarop straks van de gemeente Sluis 2500 vliegbewe gingen per jaar mogen plaatsvin den. Het vorige week vastgestel de omgevingsplan door Provin ciale Staten staat uitbreiding van lawaaisporten in het buiten gebied echter niet toe. „De besluitvorming zit heel vreemd in elkaar", zegt Quist. „Het door de provincie vastge stelde omgevingsplan staat geen uitbreiding toe, maar toch gaat de gemeenteraad van Sluis ak koord." Quist vindt het niet toevallig dat de gemeenteraad een besluit over het vliegveld moest nemen, een week voor de besluitvor ming over het omgevingsplan door Provinciale Staten. „Ik denk dat het college van Sluis de raad in een laatste poging voor de vaststelling van het om gevingsplan vroeg een pittige uitspraak te doen over het vlieg veld." Gedeputeerde H. van Waveren voorspelde vorige week tijdens de vergadering van Provinciale Staten dat de provincie een eventuele bestemmingsplanwij ziging van de gemeente Sluis zal afwijzen. Het omgevingsplan wordt niet gewijzigd voor het vliegveld voor de zogenoemde micro light aircrafts (MLA). „De hele procedure heeft dus to taal geen zin", zegt Quist. „Voor dat het verzoek tot bestemmings planwijziging bij de provincie ligt, moeten ook wij een groot aantal procedures doorlopen. Er komt immers een aantal momen ten dat wij bezwaar gaan aante kenen. Wij gaan met vertrou wen deze procedure in maar het is alleen jammer dat het zo ver is gekomen." Niet slaafs Volgens wethouder J. Provoost is het echter nog helemaal geen gelopen race. „We willen niet slaafs aan de hand van de pro vincie meelopen, maar we wil len de provincie ook niet tegen de haren instrijken. Het zal me niet verwonderen als we toch za ken met de provincie kunnen doen." Provoost wijst hierbij op rijksbe leid. „Het Rijk wil een goede spreiding over het land van dit soort vliegveldjes. Ambtenaren zoeken momenteel uit wat het rijksbeleid hierover zegt. Daar naast wil ik nog helemaal niet vooruitlopen op de gevolgen van het omgevingsplan voor het be leid van de gemeente Sluis. Dat moeten we nog goed bestuderen. Wij willen nog veel informtatie verzamelen over de gevolgen van het omgevingsplan en nog eens goed met de provincie over het vliegveldje overleggen." door Sheila van Doorsselaer HULST - Er zit schot in de zaak rondom de ondergrondse olie tanks aan de Beestenmarkt in Hulst. De aanzet voor een bo demonderzoek is gegeven en ook is begonnen met voorberei dingen voor de sanering van de tanks. De gemeente Hulst heeft nu te maken met de nabestaanden van de eigenaresse van het perceel aan de Beestenmarkt, waar de tanks jaren geleden zijn aange troffen. „Dat maakt het een ge voelige zaak", zegt wethouder C. de Kraker. De gemeente had eerder geëist dat de tanks uiterlijk voor 1 juli verwijderd moesten zijn, maar neemt nu genoegen met het feit dat de nabestaanden daadwerke lijk doende zijn de zaak op te los sen. Hulst had al eerder een ulti matum gesteld. De tanks hadden eigenlijk voor het eind van vorig jaar al weg moeten zijn. De kwestie sleept al vele jaren, mede door een lange juridische weg die nodig was om vast te stellen wie aansprakelijk was voor het saneren van de locatie. De olietanks zijn een overblijf van een Gulf-tankstation daijLor ren geleden gevestigd \vaj(n;sc dat adres aan de Beestenmar]Jwol De eigenaresse van het pand3op de dat Kuwait Petroleum vmrus woordelijk is voor het venjjjbe ren van de tanks, maar KuiJisJicl vocht de dwangsombeschik^jjgi die de gemeente inmiddels L0v; opgelegd, aan bij de Raad «ere State. Die oordeelde dat tocute E eigenaresse van het pand ver? woordelijk is. y0 De gemeente is bang voor leb dele ge en bodemverontreinigi^sjai wil dat de tanks daarom \vejvan haald worden. Omdat de tg An* in feite al een halfjaar wegzet den moeten zijn, is ook stien dwangsomprocedure gaan jhaa pen. Het bedrag is inmiddels js i gelopen tot zo'n tienduizenijfan; ro. Dit bedrag staat volgens] gen Kraker nog open en zal volq schi moeten worden. Ook draais.kim nabestaanden op voor deknjWaï van het bodemonderzoek kaa sanering van de tanks. Of èsven ven ook de kosten moeten len voor het weer gezond mg van de bodem, mocht die vent Cï reinigd zijn, kon De Krakers teren niet zeggen. AARDENBURG - De Stichting Cultureel Aardenburg houdt van zaterdag 15 tot en met zater dag 23 juli voor de zesde keer de Aardenburgse Zomerkunsten. Belangrijk onderdeel is de beel den- en schilderijenroute in par ticuliere tuinen. Deze tuinen zijn normaliter niet toeganke lijk voor publiek. In de Sint Baafskerk is tevens een zomertentoonstelling, waar werken van glas, sculpturen en schilderijen te zien zijn. In een brochure staat een overzicht van de route en informatie over de deelnemende kunstenaars. Aardenburg heeft in deze >zicl turrele week nog meer te:My: den. Zoals de pas gereaM de gedichtenroute 'Oorlog iJus Vrede' rondom het kunstr:Bre Margareta Sandra. Ook is sen dacht voor de in juni geresma: komen Latijnse gedichtemrf?-5 rondom het Castellum. Het-mal om twintig Latijnse gediagen met de Nederlandse vertalka'Sja naast. opg In het heringerichte archdHel gisch museum is vanaf 22 ipre keramiek uit de bloeitijd fzijr Aardenburg (dertiende en «ker tiende eeuw) en uit het Rok det se verleden te zien. ziei D door Frank van Cooten IJZENDIJKE - De voetbalver eniging IJzendijke wil samen met de Stichting Watergat een nieuw zwembad bouwen in het dorp. Dat gebeurt dan in combi natie met een uitbreiding van de accommodatie van de W IJzen dijke. Volgens voorzitter J. Herregodts is het voetbalterrein inmiddels te beperkt voor de groeiende ver eniging. „We hebben 250 leden en vijf elftallen in competitie. We hebben één speelveld maar willen graag toe naar twee speel velden en een oefenveld." Een aantal leden van de vereni ging is tevens lid van Stichting Het Watergat. Deze stichting ij vert voor het in stand houden van een zwembad in IJzendij ke. De stichting streed voor het openhouden van het huidige zwembad, maar tevergeefs. „We hebben besloten de plan nen voor uitbreiding van onze accommodatie en een nieuw zwembad te combineren. De ei genaar is bereid de benodigde grond te verkopen. Op deze grond komt dan onze uitbrei ding en het nieuwe zwembad." De initiatiefnemers hebben reeds een aantal offertes laten maken. De investering in zowel het nieuwe zwembad als de uit breiding van het voetbalternnis bedraagt ongeveer 7,5 ton, elk Volgens voorzitter Herregabij zijn er subsidiemogelijkheüna Binnenkort vindt overleg mf. toe provincie plaats. nie De initiatiefnemers doen o Rei een beroep op de gemeeDij Sluis. De gemeente is volgesdot voorzitter op de hoogte vai jaa plannen. „We willen de plan graag samen met de gemeDe realiseren. De geraamde invstus ring is nog heel globaal. I dal moet nog verder worden ui.; toe werkt. Onze leden zijn in :e:tro geval bereid een hoop werkrLii te doen." v°< Groot genoeg bei Volgens Herregodts is de d» da; groep groot genoeg voorfStr nieuw zwembad in IJzendijPi] „Onderzoek toont aan dat«3-c inwoners van Watervliet enSg°f Laureins graag van het nie:tWl zwembad gebruik willen c Ba ken." vai Het dagelijks gemeentebesto noi van Sluis maakte eerder B^ei baar de meeropbrengst vanj®1, uitbreidingswijk IJzeni De ke-Oost te willen gebruii wa voor een voorziening inde dorp. Dat kan bijvoorbeeld; Sa nieuw zwembad zijn of eencna tifunctioneel gebouw. vai Wethouder J. Boogaard was(tac teren niet bereikbaar voor;dn reactie. 'He Ne loc door Raymond de Frel OOSTBURG - Zo'n honderd koeien domineren woensdag 19 juli het centrum van Oostburg tijdens de 68e editie van de jaar lijkse fokveedag. Episch centrum van al het ge loei is het parkeerterrein voor het sociaal-cultureel centrum Den Hoekzak aan de Lange- straat. Naast verschillende vee houders heeft de Stichting Vee tentoonstelling Oostburg ook paardenfluisteraar Eddy Mod- de gestrikt voor demonstraties van zijn Parelli Horsemans- hip-methode. De fokveedag wordt om 9.20 uur officieel geopend, waarna de honderd runderen eerst indi- Mi :io: vidueel worden gekeurd. Vai 13.00 uur showen kinderen jes in de ring. Een jury bea113 deelt de getoiletteerde kaï en de wijze van voorbreö door de kleintjes. Een uur is "1 worden de grotere rund» I nog eens onder de loep ga iJ men tijdens groeps- en kt pioenskeuringen. Om 17.00a worden de winnende veete ders in het zonnetje gezet opi gemeentehuis. r| De jongste bezoekers ku® r hun hart ophalen met een' e je op een ezel en het mek <L°' van een kunstkoe. Ook zijn konijnen, hamsters, schape geiten en bijzondere W denrassen (welsh, Shetland, den en trekpaarden) te be^g deren. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44