PZC Koffieshops houden zich niet aan regels Luchtvaart ontduikt vergoeding reiziger Twee op vijf wietverkopers gaan de fout in Duizenden sterven onnodig door de hitte Eerste Nederlandse militairen op weg naar Uruzgan In stukken gesneden meisje nog steeds grote onbekende Databank geeft invalide parkeerder duidelijkheid Autobedrijf Huizen in de as gelegd woensdag 5 juli 2006 door Rudi Buis DEN HAAG - Veel koffieshops houden zich niet aan de regels. Twee op de vijf wietverkopers gaan wel eens de fout in, blijkt uit onderzoek van justitie naar het koffieshopbeleid. Overigens weten politiecoördi- natoren en wijkagenten vaak niet welke regels gelden, stellen de onderzoekers. Overlast is de j meest voorkomende overtre- LPF-Kamerlid Kraneveldt stapt over naar PvdA 1 DEN HAAG - Tweede Kamerlid Margot Kraneveldt verlaat de LPF en wordt lid van de PvdA. Ze legde gisteren haar Kamerlid maatschap onmiddellijk neer. Kraneveldt zal zich op verzoek van de PvdA verkiesbaar stellen voor een Kamerzetel bij de ko mende verkiezingen. Directe aanleiding is het besluit van de LPF om het nieuwe minder heidskabinet van CDA en WD te steunen. De PvdA is heel blij met haar overstap, zo lichtte vice-fractie- voorzitter Sharon Dijksma toe. „We hebben haar leren kennen als een sociaal zeer bewogen en deskundig Kamerlid, dat met haar standpunten al dicht bij de PvdA zat. Bovendien is de partij op zoek naar goede Kamerle den", aldus Dijksma. Kraneveldt stelt dat zij 'als lid j van een echt PvdA-gezin' vier I jaar geleden teleurgesteld was in de gesloten politieke cultuur van dat moment. Daardoor wer den volgens haar dingen niet bij naam genoemd en werden gevoe lige thema's vermeden. Ook bij de PvdA was dat volgens haar het geval maar dat is nu veran- I derd.ANP NS passen boetebeleid aan I UTRECHT - De Nederlandse I Spoorwegen passen het omstre den boetebeleid aan. t Het oordeel van de conducteur gaat zwaarder meewegen bij het besluit of een zwartrijder een J boete moet betalen, j Dat hebben de vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Bedrijven- i bond gisteren bekendgemaakt. Van de NS was gisteren nie mand bereikbaar voor commen- li taar. Reizigers die geen plaatsbe- wijs kunnen laten zien, krijgen t sinds het nieuwe boetebeleid vo- X rig najaar van kracht werd, stan- 1 daard een boete van de conduc- s teur.ANP ding. Het maken van reclame komt ook vaak voor. Dat is ver boden. Ongeveer één op de tien eigena ren maakt zich schuldig aan ern stige overtredingen, zoals het verkopen van wiet aan minderja rigen. Ook houdt ongeveer tien pro cent van de wietverkopers zich niet aan de verkoopgrens van maximaal vijf gram per klant. Eenzelfde percentage verkopers heeft meer dan de maximaal toe gestane hoeveelheid wiet (500 gram) op de voorraadplank lig gen. Politie en opsporingsambtena ren vinden de vijf-gramregel 'on redelijk en onuitvoerbaar', constateren de onderzoekers. Dat geldt ook voor controle op de maximale hoeveelheid voor raad van 500 gram. Veel handha vers zijn slecht op de hoogte van de regels, wordt ook vastge steld. Wiet Nederland telde vorig jaar nog 729 koffieshops, acht minder dan het jaar daarvoor. In 2005 waren er 105 gemeenten met één of meer cafés waar wiet wordt verkocht. In Amsterdam daalde het aantal koffieshops met drie, maar de hoofdstad steekt met een aantal van 246 met kop en schouders boven alle andere gemeenten uit. Heemskerk en Nieuwegein heb ben vorig jaar voor het eerst een koffieshop binnen de gemeente grenzen gekregen. Dat brengt het aantal gemeenten met koffie shops op 105, twee meer dan in 2004. Wel zijn er landelijk zes koffieshops minder geteld: 729 in 2005 tegenover 737 in 2004. De gemeenten handhaven het ge doogbeleid redelijk goed, aldus de onderzoekers. Ze controleren regelmatig en meestal onaange kondigd. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Enkele duizen den oudere mensen sterven tijdens een hete zomer onno dig doordat ze verstoken blij ven van extra zorg als genoeg vocht en een koele ruimte. Daarnaast bezwijken hon derden gezonde volwassenen doordat de hitte in hun moderne, goed geïsoleerde woningen extreem hoog op loopt. Volgens de Landelijke Organi satie Cliëntenraden, de Neder landse Vereniging Verpleeg huisartsen en het Rode Kruis zijn veel dodelijke slachtof fers onder ouderen te voorko men als er adequaat wordt op getreden. Ze hebben het ministerie van Volksgezondheid gewaagd se rieus naar dit probleem te kij ken. De komende dagen blijft het probleem spelen, want de eerste hittegolf van 2006 is een feit. Het KNMI maakte bekend dat de thermometers in De Bilt om 12.01 uur dertig gra den aangaven. Gisteren was het de derde tropische dag op rij, waarmee is voldaan aan de criteria voor een hittegolf: minstens vijf dagen boven 25 graden, waarvan minstens drie met tropische temperatu ren van 30 graden of meer. De zomer van 2005 telde één hittegolf, die viel reeds in juni. De 21e eeuw heeft nu vijf hittegolven op haar naam staan, aldus het KNMI. Sinds 2003, toen het zeer warme weer veertien dagen duurde, heeft elk jaar zo'n periode van warm weer gehad. Sinds 1901 telde het KNMI 37 hitte golven. GPD/ANP Seks wordt beter met de jaren AMSTERDAM - Ons seksleven verliest niet aan kwaliteit naarmate we ouder worden. Mensen van 55 tot 65 jaar ge ven hun seksleven hetzelfde rapportcijfer als 18- tot 24-ja- rigen: een 7. Dat blijkt uit het HP/De Tijd Seksonderzoek 2006, uitge voerd door bureau Motivaction onder ruim duizend men sen van 18 tot 65 jaar. De resultaten zijn gisteren gepubli ceerd. Omdat ouderen beter op elkaar zijn ingespeeld en minder last hebben van jaloezie, hebben ze het veelal zelfs beter voor elkaar dan jongeren, aldus de onderzoe kers. Mensen op leeftijd doen niet zo moeilijk als hun part ner om zich heen kijkt. Tweederde van de 55-plussers mag flirten, ook waar de partner bij is. Bij jongere men sen is dat nog niet de helft. ANP Nederlandse overlijdt in Finland RIJSWIJK - Een Nederlandse vrouw is vorige week om het leven gekomen in Finland. Dat heeft ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bevestigd. Het ministerie kreeg de melding eind vorige week binnen, maar kan geen informatie geven over de identiteit van het slachtoffer of de toedracht van het ongeval. Volgens de Limburgse zender LI zou het gaan om een 75-jarige vrouw uit Herkenbosch die is overreden door een tractor in het noorden van Finland. ANP Meisjeskamer Juliana te kijk APELDOORN - De kamer die de latere koningin Juliana in haar jeugd gebruikte op Paleis Het Loo in Apelclooin. is vanaf vrijdag voor het eerst te bezichtigen. Juliana woonde tot haar huwelijk in 1937 in Het Loo. Vanwege de openstelling zijn drie dagen lang bloemstuk ken met lathyrus opgesteld, de lievelingsbloem van Julia na. GPD Hortus toont unieke waterlelie UTRECPIT - De victoria amazonica, de 'koningin onder de waterlelies', in de Oude Hortus in Utrecht zal naar ver wachting voor het eerst in bijna vijftig jaar weer bloeien. Het Universiteitsmuseum in het centrum van de Domstad opent daarom deze maand één avond zijn deuren. Dat heeft een woordvoerster gisteren laten weten. De tropische plant bloeit 's nachts. Wanneer dat gebeurt, is nog onbekend. Wie de bloeiende plant wil zien, kan zijn e-mailadres en mobiele telefoonnummer aan het museum doorgeven en krijgt op de dag van de bloei een e-mail of sms'je. De bloem van de grootste bloeiende waterplant in de we reld is aanvankelijk wit. Langzamerhand verkleurt hij naar roze. ANP Kinderen worden portiekportier AMSTERDAM - Kinderen van 6 tot 13 jaar houden vanaf vandaag het trappenhuis van hun eigen flat in de Amster damse wijk Osdorp in de gaten. Zij gaan als 'portiekportiers' de woningbouwcorporatie helpen met het schoonhouden van portieken en straten. Het project is opgezet om op een creatieve manier oplos singen te bedenken voor leefbaarheidsproblemen in nieuwbouwcomplexen. ANP Manschappen gaan op Eindhoven Airport aan boord van het toestel dat ze naar Afghanistan brengt. foto Robin Utrecht/ANP door Remko Tanis van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Uitgezwaaid door drie Korea-veteranen van het Van Heutzregi- ment én minister Kamp zijn gisteren de eerste honderd militairen van het 12de Infanteriebataljon van de luchtmobiele brigade vanaf Vliegbasis Eindhoven ver trokken naar Uruzgan. Familieleden hadden 's morgens in Schaarsbergen al afscheid genomen. Van daag rond vier uur komen de militairen aan in Kaboel, waarna ze doorreizen naar de luchtmachtbasis in Kandahar. „De eerste twee weken zijn bedoeld om te acclimatiseren", zegt kapitein M. Frie- bel. Dat zal nodig zijn ook; in Afghanis tan is het momenteel maar liefst 45 gra den. De komende weken vertrekken tel kens eenheden van tweehonderd man naar Uruzgan, zodat op 1 augustus de troepenmacht met veertienhonderd Ne derlandse militairen de verantwoordelijk heid voor de Afghaanse provincie over kan nemen van de Amerikanen. Een levensgevaarlijke missie, zo beseften gisteren ook de militairen in de vertrek hal. De mogelijkheid dat er slachtoffers gaan vallen, is nadrukkelijk aanwezig, er kent kapitein R. Bartsch uit Arnhem. „Dat is inderdaad geen prettig vooruit zicht, maai- dat hou je in je achterhoofd. En daar laat je het ook. Anders voel je je niet meer zeker. Ik ga gewoon aan het werk." Sergeant-majoor D. Nelissen (37) uit Geldrop heeft alle vertrouwen in de missie. „Ik heb er zin in", zegt hij. „Er is bij mij hooguit sprake van wat gezonde spanning", zegt de Geldroppenaar, voor wie Uruzgan zijn vierde missie wordt. GPD pagina 5 Britten hebben dringend helikopters nodig door Marcel Proos DEN HAAG - Luchtvaartmaat schappijen ontduiken vaak de verplichte financiële vergoeding die zij aan passagiers moeten be talen bij annulering of langduri ge vertraging. De maatschappij en beroepen zich veelal op over macht, hetgeen ze vrijwaart van betaling. Vluchten worden ook minder vaak geannuleerd. U'J V(NpT AU-£T MAAK 0~C->E.t>,TEGËMWOOROIO De luchtvaartinspectie consta teert een kleine anderhalf jaar na invoering van de compensa tieregeling voor reizigers dat de ze niet goed werkt. „Ze is lastig voor iedereen", zei Helma Nep- pérus, hoofddirecteur burger luchtvaart van de Inspectie Ver keer en Waterstaat {WW). De in spectie heeft bijna zevenhon derd klachten ontvangen van passagiers die ontevreden zijn over de toepassing van de rege ling. De IVW beoordeelt de uit voering van de regeling en zegt kritisch te kijken als maatschap pijen bij vertraging spreken van overmacht, zoals slecht weer of stakingen. Het is een van de uit zonderingen waarop luchtvaart bedrijven zich kunnen beroepen om onder de vergoeding uit te komen. Afgelopen jaar is gebleken dat vervoerders hier veelvuldig ge bruik van maken. „Luchtvaart maatschappijen sputteren tegen omdat de i-egeling ze geld kost", lichtte Neppérus toe. „Een defec te motor geloof je een keer wel, maar niet meer als het meerdere keren voorkomt." Van de Neder landse maatschappijen zijn het vooral KLM en Transavia die soms moeilijk doen. Martinair daarentegen presteert goed. Volgens de Europese regeling hebben luchtreizigers bij een an nulering recht op volledige te rugbetaling van de ticketprijs of op een retourvlucht naar het ver trekpunt. Ook bij een vertraging van langer dan vijf uur kunnen passagiers hun ticket vergoed krijgen. De IVW kan momenteel niet veel doen met klachten van onte vreden passagiers. „Wij gaan na wat er is gebeurd, stellen vragen en geven clan advies", zei Neppé rus. Aan dat advies hoeven luchtvaartmaatschappijen zich niet te houden, maar in sommi ge gevallen leidt kritiek van de IVW alsnog tot een vergoeding. De enige andere optie voor reizi gers is een gang naar de rechter. „Maar dat doen veel mensen niet, behalve advocaten." Omdat de inspectie alleen advie zen aan luchtvaartmaatschappij en mag geven, zou het toezicht op de regeling volgens Neppérus in betere handen zijn bij een on afhankelijke geschillencommis sie. „De inspectie is geen klach tenbehandelaar, maar toezicht houder." De Consumentenbond heeft eer der al om een geschillencommis sie gevraagd. ANP pagina 5 pleidooi voor kerosinetax ROTTERDAM - De politie weet nog steeds niet wie het meisje is van wie versneden lichaamsde len in een tas in Rotterdam zijn gevonden. Het enige dat bekend is gemaakt, is dat de lichaamsde len van een meisje zijn van tus sen de 12 en 16 jaar oud. Bruikbare tips waarmee haar identiteit kan worden bepaald, zijn er nog niet. Voorbijgangers zagen de blauwe sporttas op 20 juni, drijvend langs de kant bij de monding van de Persoonsha ven in de Nieuwe Maas. Een van de mannen die de tas vond, zegt dat hij direct zag dat het om een 'in stukjes gesneden' lijk ging. Niet te zien was toen of het de li chaamsdelen van een man of een vrouw waren. Oproep Inmiddels blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut dat het om lichaamsde len van een tienermeisje gaat. dat minstens 1,68 meter lang moet zijn geweest. De tas heeft vermoedelijk enkele weken in het water gelegen en is precies in een bocht van de rivier tegen de kant gespoeld. Het is moge lijk dat de sporttas ver stroom opwaarts in het water is ge gooid. Welke lichaamsdelen in de tas zaten, wil de politie niet zeggen. In een oproep wordt mensen ge vraagd zich te melden als ze in hun omgeving een meisje van tussen de 12 en 16 jaar missen, of als ze de sporttas herkennen. De Rotterdamse politie wil geen extra informatie kwijt. Bij een dergelijke macabere vondst is het standaardprocedure de lijst met vermiste personen uit zowei binnen- als buitenland langs te gaan. Het DNA van de resten uit de sporttas komt vooralsnog niet overeen met dat van Nederland se kinderen die als vermist staan geregistreerd en voldoen aan het signalement dat de poli tie gisteren naar buiten bracht. Het onderzoek richt zich nu ook op buitenlandse databanken van vermiste personen. GPD pagina 4 versnijden lijk kan met gezonde geest HUIZEN - In een slooppand op een bedrijventer rein aan de Ambachtsweg in Huizen heeft giste ren een grote brand gewoed die gepaard ging met veel rookontwikkeling. De brand brak uit in een loods van een garagebedrijf waar op dat moment sloopwerkzaamheden werden uitgevoerd. De brand ontstond tijdens werk aan gevel en dak. De brandweer evacueerde vijf mensen uit het bran dende gebouw en omliggende bedrijfspanden. foto Rick Nederstigt/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Gehandicapten weten binnenkort of ze wel of niet moeten betalen voor een parkeerplaats. Er komt een data bank met informatie over het parkeerbeleid van alle gemeen ten. De databank moet voorkomen dat gehandicapten onbewust een bon krijgen. Het parkeerbeleid voor invali den verschilt per gemeente: in sommige plaatsen mogen gehan dicapten met hun speciale pas onbetaald parkeren op betaalde parkeerplekken, in andere plaat sen geldt dat niet. Minister Peijs van Verkeer wil samen met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en landelijke gehandi captenorganisaties een data bank met gegevens van alle ge meenten opzetten, zodat invali den weten waar ze aan toe zijn. De informatie komt op een web site te staan. PvdA en CDA zien liever dat ge handicapten overal gratis kun nen parkeren. Dat zou in elk ge val op speciale parkeerplaatsen voor gehandicapten het geval moeten zijn, omdat gebruikers van een rolstoel soms moeite hebben met het halen van een kaartje uit de parkeerautomaat. De partijen vinden ook dat ge handicapten op betaalde par keerplaatsen maximaal drie uur onbetaald zouden mogen staan. CDA en PvdA menen dat de ver schillen tussen gemeenten de mobiliteit van gehandicapten 'ernstig belemmeren'. Peijs is het daar niet mee eens en kiest er niet voor om het par keerbeleid voor invaliden in alle gemeenten gelijk te trekken. Dat zou in strijd zijn met de Ge meentewet. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3