Innovatie mosselsector cruciaal PZC PZC Alsof het een echte voorstelling is Natuur gedeeltelijk open voor publiek Braderie en open dag in Heinkenszand ,11 Provincie hamert op belang van alternatieve mosselzaadwinning woensdag 5 juli 2006 rioor Frank Balkenende GOES - De mosselsector moet snel innoveren om te kunnen overleven. Er moet meer energie worden gestoken in alternatieve mosselzaadwinning. Tegelijker tijd is het noodzakelijk de pro blemen rond de import van Ier se mosselen en mosselzaad spoe dig op Europeese niveau op te lossen. Dat staat in een notitie van de provincie over de toekomst van de mosselsector. Die verkeert in zwaar weer, vooral omdat er in Nederland te weinig mosselzaad (kweekmateiïaal) kan worden opgevist. Import is noodzake lijk, maar daarbij loopt de sec tor aan tegen de Europese Vo gel- en Habitatrichtlijnen. Een gevolg daarvan is dat de Raad van State het uitzaaien van Iers mosselzaad in de Oosterschelde heeft verboden. Alles draait daarbij om de vraag of met de Ierse mosselen ook uitheemse organismen in het na tuurgebied Oosterschelde te rechtkomen. Dat risico is klein, is gebleken uit een onderzoek van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) en de vereniging van importeurs van schelpdieren. Het onderzoek werd na de uit spraak van de Raad van State in maart versneld uitgevoerd. Snelheid was geboden, omdat minister Veerman in september nieuwe vergunningen verleent voor het uitzaaien en verwate ren van Ierse mosselen. De pro vincie, die het LNV over de mos- selkweek adviseert, zal met de onderzoeksresultaten in de hand Veerman adviseren het uit zaaien van importmosselen in de Oosterschelde toe te staan. Haalbaar Daarbij moet tevens worden on derzocht of de importmosselen in een quarantainestation of op depotpercelen tijdelijk kunnen worden opgeslagen. De provin cie wil graag weten of zo'n voor ziening haalbaar is, omdat het risico van uitheemse organis men die zich in de Oosterschei- Aanleg N57 in Middelburg MIDDELBURG - Eind volgend jaar kan de eerste spade de grond in voor de aanleg van de Dammenroute in Middelburg. Dat verwacht gedeputeerde T. Poppelaars van verkeer. De aanbesteding voor de aanleg van de nieuwe N57 in Middel burg staat gepland voor septem ber van dit jaar. Over een jaar moet bekend zijn welke aanne mer de weg mag aanleggen. In Middelburg wordt een nieuwe aansluiting gemaakt op de rijks weg A58. Onder het Kanaal door Walcheren wordt een tun nel gebouwd. Er komt een rond weg die aansluit op de N57 ach ter Sint Laurens. In september neemt de provin cie een besluit over het Veerse deel van de route. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de nestelen, er aanzienlijk mee wordt beperkt. Bovendien kan Yerseke ermee hét centrum voor de internationale handel in schelpdieren mee worden, want groei van de binnenlandse pro ductie is moeilijk, maar voor handel liggen er wel kansen. Daarnaast zal ze bij de minister erop aandringen de importpro blemen op Europees niveau op te lossen, zodat de discussie niet elk jaar terugkeert en er onder zoek op onderzoek moet worden verricht. In de notitie stelt de provincie vast dat er nu sprake is van con currentievervalsing. In Duits land en Frankrijk mogen bij voorbeeld Ierse mosselen en mos selzaad zonder enige beperking worden uitgezaaid, terwijl de Nederlandse mosselsector wordt gekneveld door een uit zaaiverbod. Roer omgooien Los daarvan vindt de provincie dat de mosselsector drastisch het roer moet omgooien. Innova tie is broodnodig om de sector te redden. De branche kan minder afhankelijk worden van import door in Nederland op een ande re manier mosselzaad te vangen en op te voeden. Dat is mogelijk met speciale mosselzaadvangst- installaties (bijvoorbeeld in het Zeereservaat in de Voordelta), kunstmatige kraamkamers en binnendijkse bassins waarin mosselzaad wordt opgevoed tot halfwasmosselen Er wordt al mee geëxperimen teerd in Nederland, maar derge lijke voorzieningen moeten wor den uitgebouwd tot commer ciële kweek- en vangstcentra. Probleem is wel dat de mossel tjes uit deze 'laboratoria' alleen geschikt zijn voor hangcultuur. De schelp is te broos om ze uit te zaaien in de Oosterschelde of de Waddenzee (bodemcultuur). Volgens de provincie blijft na tuurlijke mosselzaadvangst dan ook noodzakelijk. Ze pleit op dit punt voor minder bureaucra tie, want het verlenen van ver gunningen voor mosselzaadvis serij duurt vaak zo lang dat zee sterren in de tussentijd bijna al het gevallen mosselzaad hebben opgepeuzeld. De provincie gaat Veerman vra gen om (de al toegezegde) tien tot vijftien miljoen euro voor al ternatieve mosselzaadwinning en -kweek beschikbaar te stel len. Zelf heeft ze al extra personeel ingezet om het Visserij Initiatief Zeeland (een stuurgroepvan overheden, onderzoekers ensec- tor) te versterken. Manon Goedegebuure uit Sint-Annaland zingt twee solo's tijdens het Sint-Atlantis spektakel door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Maandenlang heb ben zo'n honderdvijftig Tholenaren, de meesten uit Sint-Annaland, ervoor gere peteerd. Dinsdagavond komt alles in eens écht tot leven. In de hallen van Bus- mariTeam bij de haven van Sint-Anna- land, vindt de eerste van twee generale repetities voor het Sint Atlantis spekta kel plaats. De voorstelling is het parade paardje van het Stallandse evenement dat eind deze week plaatsvindt ter gele genheid van tweehonderd jaar voetbal en muziek in het dorp. Een georganiseerde chaos, dat is de goe de typering voor de situatie in de leger tenten achter de enorme hallen, waai de repetitie zometeen begint. Tussen de krioelende Tholenaren, loopt Manon Goedegebuure (15) uit Sint-Annaland nerveus heen en weer. Haar kostuums heeft ze gelukkig zo gevonden. Ze han gen netjes aan de haak boven de stoel, met haar naam erop. „Ik ben wel een beetje zenuwachtig hoor." Dat is ook niet zo gek, want Manon zingt twee solo's tijdens de voorstelling, die het verhaal vertelt van het (verzon nen) verdronken dorp Sint-Atlantis. „Er komen bij de voorstelling heel veel mensen kijken die ik ken. Als ik iets ver keerd doe dan zien ze het allemaal. Eén keer ben ik een charleston-danseres. Na de pauze ben ik zeemeermin. Ik ben ver der nog figurant bij de scènes die in 1931 spelen." In die laatste rol moet ze als eerste op. Eerst schminken dan maar. „De men sen die ons opmaken doen zelf ook mee aan de voorstelling. Ze doen toevallig wat met visagie", vertelt Manon, terwijl ze al een tijdje in de rij staat te wachten voor een poederlaag. „Je moet gewoon roepen dat je een hoofdrol hebt, dan mag je als eerste", moedigt een medespe ler haar aan om voor te glippen. Dat helpt: binnen een mum van tijd zit er een dikke bruine laag op haar gezicht. „Nog even een zendertje halen hoor." Het gaat er professioneel aan toe bij het spektakel. „Gisteren hebben we geoe fend met het licht en het geluid, dus ik weet nu wel hoe het zendertje werkt", zegt Manon, als het snoertje met plak- bandjes op haar gezicht geplakt is. Terug naar de legertent, want daar wacht het kostuum. Dat was gister avond wel anders. „Toen had ik als eni ge mijn jurk nog niet. Ze waren me ver geten. Stond ik daar in mijn gewone kle ren tussen allemaal mensen in kostuum. Ik ben benieuwd of de jurk past." Een beetje groot is hij wel, blijkt als een me despeler de rits dicht doet. „Oeh, ik moet even in de spiegel kijken hoe ik er uit zie hoor." Familie Inmiddels zijn Manons vader Sander en haar oom Kees naast haar komen zit ten. „Ja, die doen ook mee. Oh, daar heb je mijn oma en m'n nichtje ook", lacht Manon. Met de andere medespe lers is na al dat repeteren inmiddels ook een hechte band ontstaan. „We repeteer den twee keer in de week en daarnaast hadden we dan nog de zangrepetities. Dan leer je elkaar heel goed kennen. We hebben veel gelachen. Het was echt ge zellig. Vanmiddag heb ik ook nog mee geholpen met het schilderen van de de cors. Dan maak je alles een beetje mee." Binnen is het resultaat van al dat werk goed te zien. „Wow, het ziet er echt foto Willem Mieras mooi uit. Dit is de eerste keer dat ik zaal zo zie." Veel tijd om ervan te genieten heeft Ma non niet, want de repetitie gaat begin nen. „We doen vanavond alsof het een echte voorstelling is", kondigt regisseur Koen Schyvens aan. Ook hij complimen teert de organisatie van het spektakel met de ingerichte zaal. „We zijn nu in een theater. Dit is geen hal met boten meer. Een applaus voor Stichting Krea- team!Een staande ovatie met gejuich van alle spelers volgt. Stilte in de zaal, de show gaat begin nen. Na haar eerste solo komt Manon opgelucht de hallen uit. Ze is blij dat het voorbij is. „Het ging niet helemaal naar m'n zin. Ik ben een beetje perfec tionistisch. In dit liedje zat een hele ho ge uithaal. Die heb ik nu gehad, ik kan lekker relaxen." Als zeemeermin, hoeft Manon behalve zingen niet veel te doen. „Ik word bin nen gedragen en daarna zit ik op het po dium." Het glitterpakje, compleet met schelpen en een ketting met een zeester, kan nog wel enige stress opleveren. Ma non: „Mijn benen zitten in een vin, dus ze moeten me wel weer meenemen. Nou ja, gelukkig zit er een geheim vakje met klitteband aan. Dan kan ik weglopen, als ze me vergeten." door Maartje Huijben THOLEN - Staatsbosbeheer wil de natuurgebieden Scherpenisse- polder en Schakerloopolder ge deeltelijk openstellen voor pu bliek. Hiervoor worden onder meer informatiepanelen en een houten brug plaatsen.De twee polders zijn natuurontwikke lingsgebieden en zijn onderdeel van Plan Tureluur, een groot schalig natuurontwikkelings plan langs de zuidkusten van Tholen en Schouwen-Duive- land. Voorheen waren het land bouwmachines die er huisden, tegenwoordig overheerst er de rust. De Scherpenissepolder ten zuid oosten van de kern Scherpenisse is sinds 2003 verboden terrein voor publiek. Op de ruim 170 hectare kan de natuur zijn gang gaan en hebben vogels een onge stoord onderkomen. Mondjes maat houdt Staatsbosbeheer er een excursie in de zomermaan den. Op circa 62 hectare in de Scha kerloopolder ten zuidwesten van Tholen-stad kan de natuur eveneens zijn gang gaan. Sinds 200* is het verboden voor pu- De Scherpenissepolder is sinds drie jaar verboden terrein voor publiek. bliek. „Het is mooie, unieke na tuur", vindt Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer. Een binnen- dijksgebied speciaal voor broed- vogels. Vanaf de dijk heb je met de zon in de rug een geweldig aan de mensen laten zien. Daar om hebben we het plan om een klein gedeelte in de zomermaan den open te stellen voor pu bliek." Hiervoor komt er aan de west luchtfoto Willem Mieras een informatiepunt. In het mid den van het natuurgebied komt een vogelkijkscherm. In de rond wandeling ten oosten van de Scherpenissepolder komt een in formatieplein en een houten uitzicht. Dit willen we graag kant van de Scherpenissepolder brug. „Deze zal naar alle waar schijnlijkheid alleen in de zo mermaanden open zijn", zegt Fluijt. „Dit doen we om de na tuur niet onnodig te storen. In de winter is het gebied vanaf de hogere delen wel te zien. Dan or ganiseren we ook excursies." De Schakerloopolder krijgt op de zeedijk een uitkijkpunt. Wanneer het publiek de nieuwe natuurgebieden vrij toeganke lijk kan bewonderen, is nog niet bekend. „We zullen vermoede lijk volgend jaar of misschien nog wel later kunnen beginnen met de aanleg", weet Fluijt. „Dat is afhankelijk van de pro cedures die we moeten volgen." Het college van burgemeester en wethouders besloot vorige week om mee te werken met de plan nen. Zij juichen de plannen toe en betrekken het bij de vijfde herziening van het bestemmings plan buitengebied. Staatsbosbeheer geeft nu mond jesmaat in de zomer rondleidin gen door het natuurgebied. De eerste van dit seizoen is woens dag 12 juli. De tocht vertrekt om 13.30 uur vanaf kruispunt Platteweg, Gatweg, Schoondorp- seweg. Meer informatie via VVV Sint Maartensdijk. Windmolenplan blijft overeind ANNA JACOBAPOLDER - Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen houden vast aan de komst van vijf windmolens aan de Del Campoweg bij Anna Jacoba- polder. Dat blijkt uit de beantwoording van schriftelijke vragen, die waren gesteld voor de PvdA-fractie. Die had gesuggereerd dat de procedure onzorgvuldig is gevoerd en er te weinig aandacht is besteed aan de vele bezwaren. Zo zijn de inspraakreacties 'slechts' voor kermis aangeno men. Volgens het college gaat het hier puur om terminolo gie. De reacties zouden juist zeeg gedegen zijn behandeld. De mensen hebben allemaal een gemotiveerd antwoord gekregen. Met de gevoerde procedure is volgens B en W ook niets mis. Ze blijven er verder bij dat de gekozen loca tie de windmolens van 125 meter hoog prima toelaat en wijzen op de Thoolse beleidsvisie voor windenergie, die in 2003 door de raad is aangenomen. Het huidige plan past daar in. Beenbreuk bij bedrijfsongeval MIDDELBURG - Bij een bedrijfsongeval aan de Nijver heidswég in Middelburg is gistermiddag rond half vijf een 25-jarige man uit de gemeente Borsele gewond ge raakt. De man kwam met zijn been onder een stalen wieL van een rijdende rolsteiger (met een gewicht van 16 tot 20 ton). Een collega, die enkele meters verderop stond, snelde naar een takel en haalde de steiger omhoog. Het slachtof fer kon zichzelf opzij slepen. De ambulance kwam ter plaatse en het personeel constateerde een gecompliceerde beenbreuk. De 25-jarige werd met de traumahelikopter naar het ziekenhuis in Antwerpen vervoerd. De arbeidsin spectie is in kennisgesteld. Moeder dode baby langer vast OOST-SOUBURG - De Oost- Souburgse vrouw die vast zit omdat zij haar baby zo ernstig mishandeld zou hebben dat het kind is overleden, moet nog langer in de gevange nis blijven. De rechter-commissaris heeft haar voorarrest gisteren met twee weken verlengd. De vrouw zit sinds twee weken vast. Het Openbaar Minis terie had haar nog negentig dagen langer willen vasthou den voor verder onderzoek. Een woordvoerster van Justi tie bevestigde gisteren dat de vrouw de moeder is van de; zes maanden oude baby. Er is inmiddels sectie uitgevoerd op het lichaam van het kind, maar wat dat heeft opgele verd, wilde zij gisteren niet zeggen. De man van de Sou-! burgse was aanvankelijk ook gearresteerd, maar hij was al snel weer vrijgelaten. Kostbaar visgerei gestolen MIDDELBURG - Inbrekers zijn in Middelburg aan de haal gegaan met een bijzondere set hengels. Tussen maandagavond half elf en gisteravond sloegen ze hun slag in een schuur aan de Koningin Emmastraat. Uit de schuur werd een zak met hengels meegenomen. Van de ze met de hand gemaakte hengels, die ongeveer 25 jaar oud zijn, zijn er nog maar zes in Nederland. Naast de hen gels zaten er nog andere visbenodigdheden in de zak, waaronder hengelsteunen en een paraplu. De totale waar de bedraagt ruim drieduizend euro. De hengels zijn te her kennen aan een embleem dat twee springende karpers voorstelt. HEINKENSZAND - Met een open dag van de gemeente Borse le en een braderie staat Hein kenszand aanstaande zaterdag bol van de activiteiten. Van 's ochtends half tien tot 's mid dags vijf uur is er van alles te doen in de Dorpsstraat en rond het gemeentehuis. Levend ganzebord, lagerhuisde batten tussen de Borselse politie ke partijen over de binnendijkse kweek van vis en zeeaas en over windenenergie en workshops vinden op gezette tijden plaats voor het gemeentehuis. De hele dag door zijn er brandweerde monstraties, helikopterrond vluchten en blaastesten. Ook is er een klimwand, een gordelsi mulator en een architecten spreekuur. Daarnaast presenteren verschil lende Borselse bedrijven, vereni gingen en stichtingen zich aan het publiek. Tijdens de' schreeuwwedstrijd, waarbij met een decibelmeter de hardste be- zoekersstem wordt gemeten, kunnen bezoekers prijzen win nen, zoals een dag meelopen met burgemeester E. Gelok. Tegelijkertijd met de open dag vindt ook de jaarlijkse braderie plaats in Heinkenszand. Wie geen zin heeft om te lopen, kan zich met een huifkar tussen de Dorpsstraat en het gemeente huis laten vervoeren. Op de braderie, een initiatief van winkeliersvereniging Winbe- la, staan meer dan honderd! kraampjes opgesteld. Verder1 zijn er terrassen en muziek van: fanfare Euterpe. Voor de kinde ren is er een klimpiramide en een kindervrijmarkt. Vanaf re creatiepark Stelleplas rijdt er! een paardentram naar het dorp. De open dag van de gemeente: Borsele begint om 9.30 uur en duurt tot 16.00 uur. De Hein-' kenszandse braderie duurt van! 10.00 tot 17.00 uur. agenda Ongeval KERKWERVE - Een 56-jarige vrouw uit Rosmalen is gisteroch tend gewond geraakt bij een ket tingbotsing op de N59 bij Kerk- werve. Het ongeval ontstond doordat een 46-jarige vrouw te laat merkte dat er voor haar zich een file vormde. Ze reed achterop de laatste auto waarin de vrouw uit Rosmalen zat. De brandweer moest de vrouw uit haar voer tuig knippen. Ze isnaar naar het ziekenhuis gebracht. Vier weken cel voor fietsendief MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 33-jari- ge inwoner van Goes voor de diefstal van vier fietsen en een bedreiging bij verstek vier we ken cel opgelegd. De verdachte stal vorig jaar in Goes en Middelburg op verschil lende tijdstippen twee dames fietsen en twee herenfietsen. De bedreiging vond 31 december plaats in Kapelle. De man heeft geen vaste woon- of verblijf plaats meer. STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; R.K. Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30! uur: Open voor bezichtiging; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se-' Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur; Biljartclub De- Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur; Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 'S HEER ABTSKERKE Open voor be zichtiging; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate,, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub;' 13.00 uur: Soos, biljarten, 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00r Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14,00 uur:j Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00; uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter-' nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek-! weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We-; mei, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos;- biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00-14.30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar Het Trefpunt, 13.00-17.00 jur: Biljarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31