Boonen pakt groen en geel in Valkenburg Zware val mogelijk einde carrière Dekker Drie slachtoffers in derde etappe Klassementsleider Limburgse wegen zijn te gevaarlijk Feestdag Rabobank is totaal verpest Kessler wint etappe na jump op de Cauberg cfbcfhcfci Starten O'Grady onzeker na breuk rugwervel VALKENBURG - Weer geen rit- ivinst. Die was voor de dappere Duitse krijger Matthias Kessler. Wereldkampioen Tom Boonen noest boven op de Cauberg ge- joegen nemen met de vierde plaats, maar toen de man van de fuldigingsceremonie na de fi nish op hem afgestormd kwam, tra's er alsnog de euforie. De Belg mocht mee terug om de *ele trui op het podium aan te lekken. En de groene er over heen. „Ik dacht eerst dat de vier de plaats niet genoeg was voor ile gele trui, maar toen wist ik nog niet dat Hushovd gelost was", zei de blijde Kempenaar. Als een ware rekenmeester aagt Boonen al dagen op het iel. Nu eindelijk heeft hij hem. bonder bonificatie-gereken, naar door gewoon loeihard de lauberg op te stampen. In het viel van Michael Boogerd. ;Toen Kessler aanging, kon ik ïem onmogelijk volgen, maar Michael reed ook hard genoeg De sprinters kregen hem pas 150 meter voor de meet te pak ken. „Vandaag dacht ik even: het wordt niks. Ik had zware be nen. Daarna ging het wel weer." En dus probeerde hij het giste ren nog een keer. Op zijn gelief de Cauberg. Daar waar hij in de Amstel Gold Race al eerder om hoog knalde. „Dat was vandaag zijn grote voordeel in de finale", dacht teambaas Olaf Ludwig. „Hij weet dat hij hier knalhard omhoog kan fietsen." Philippe Gilbert pikte even in, maar moest al snel de rol lossen. Na afloop wilde natuurlijk ie- jard genoeg in ieder geval om gele-truidrager Thor Hushovd te lossen. McEwen kon ook niet mee. „Eigenlijk wist ik dat wel", blufte de wereldkampioen na afloop ouderwets. „Op de Cöte de la Haute-Levée (de eer ste col van de dag) ging het tem po even omhoog en bliezen die twee zich direct op toen ze wil den volgen. Toen wist ik dat ze erop de Cauberg ook zouden af vliegen." Wie niet rekent, is Matthias Kessler van T-Mobile. De 27-ja- rige Duitser uit Neurenberg valt aan waar hij kan. Vaak in de laatste kilometers. Zo was hij in 2004 de medevluchter in de bloedstollende door Erik Dek ker gewonnen Parijs-Tours. Dok deze Tour vliegt hij er in. [Maandag ging hij op vijf kilome- [ter voor de meet, op een bergje. hem is een eeuwigheid", denkt de Belg. „Ik verwacht immers niet dat Michael zich nu in de bonussprints gaat mengen." Nadenken Boonen heeft nu geel en groen. „En uiteraard nog de regen boogtrui. Dat blijft toch de mooiste van allemaal. Nu draag ik ze allemaal. Ik heb weliswaar nog geen rit gewonnen, maar als je in de gele trui door België kunt rijden (de etappe start in Hoei) kun je gewoon niet onte vreden zijn." Nu hij de gele trui heeft, is de vraag hoe lang hij hem wil gaan houden. Tom Boonen blijft reke nen. „Als we nu alles op het geel gaan zetten, kan je dat op het einde de groene trui kosten. Daar moeten we dus nog eens even over nadenken." GPD dereen van hem weten of dit het door frustratie gevoede ant woord is op de affaire Ullrich. „Welnee", zei Kessler. „Ik ben in een glansvorm en dat wil je la ten zien. Natuurlijk heeft onze ploeg de tactiek moeten aanpas sen, maar dat had hier niets mee te maken." Kessler is een vriend van Ull rich. „Als zodanig heb ik de laat ste dagen contact gehad met hem ja. Ik zeg niet wat we be sproken hebben. Dat is privé." Als hij voelt dat Ullrich een ech te vriend is, zal hij hem onge twijfeld verteld hebben hoe stom 'Ulle' is geweest. Nu blijkt immers dat zijn team in top vorm is. Achter Kessler sprintte ploegmaat Michael Rogers naar de tweede plaats. Het brengt hem tot op één seconde van de gele trui. Tom Boonen is echter niet bang dat de Australiër hem vandaag dat tricot al afpakt. „Die seconde ten opzichte van van onze sportredactie VALKENBURG - Met de gele en groene trui om zijn schouders kon Tom Boonen niet anders dan met tevre denheid terugkijken op de derde Touretappe. Toch had de Belg nog een reden om zich druk te maken: De kwa liteit van de Limburgse we gen. „Het was heel, heel gevaar lijk", zei Boonen. „De wegge tjes waren vijf meter breed, maar je had maar één meter om op te fietsen. De toe schouwers namen de rest in beslag. Ik probeerde naar vo ren te rijden, maar ik moest steeds inhouden om oude vrouwtjes of kinderwagens te ontwijken." Indien de Tour Nederland nog een keer zal aandoen, moet er volgens Boonen wel maatregelen worden geno men: „Ze moeten de wegen be ter vrijhouden." ANP Matthias Kessler is er op tijd vandoor gegaan, het aanstormende peloton haalt hem niet meer bij. foto Eric Gaillard/RTR woensdag 5 juli 2006 Tankink kust vriendin op Cauberg VALKENBURG - Twee lekke banden hebben zo ook hun voordeel. Bram Tankink maakte van de nood een deugd in de etappe naar Valkenburg. Toen hij na een tweetal lek ke banden kansloos was voor een rol betekenis in de fina le, besloot hij te genieten van de ultieme klim, de Cau berg. Tankink: „Ik was echt erg sterk vandaag, maar twee keer lek rijden is teveel van het goede. Het voordeel was wel dat ik nu rustig kon genieten van de entourage. Ik ben de Cauberg met kippenvel opgereden, ongelooflijk mooi." Tankink was er zelfs in geslaagd zijn vriendin Vera in de mensenmassa te spotten. Het kwam de renner van Quick Step op nog wat extra seconden achterstand te staan. Tankink hield stil, gaf haar een zoen en voltooide vervolgens de etappe. GPD Minder toeschouwers langs de weg VALKENBURG - De aankomst van de Tour de France in Zuid-Limburg trok beduidend minder toeschouwers dan verwacht. Op basis van de schatting van de politie ston den dinsdag 100.000 mensen langs het Nederlandse deel van het parcours (ongeveer 34 kilometer). De autoriteiten gingen uit van zeker een half miljoen bezoekers. ANP Ludewig onder verdenking VALKENBURG - Met Jörg Ludewig staat opnieuw een renner van T-Mobile onder verdenking van doping. De teamleiding van de Duitse ploeg beschikt over aanwijzin gen dat Ludewig in 1998 heeft geprobeerd verboden mid delen aan te schaffen. „We laten de zaak op dit moment onderzoeken en zullen daarna met onze advocaten bekij ken hoe we hier mee om moeten gaan", zei de woordvoer der van de Duitse formatie. De dertigjarige Ludewig kwam in het begin van dit sei zoen over van het Italiaanse Domina Vacanze naar T-Mo bile en heeft een contract tot 2007. De Duitser maakt geen deel uit van de Tour-ploeg. T-Mobile schorste eerder favoriet Jan Ullrich en Oscar Sevilla wegens betrokken heid bij het Spaanse dopingschandaal. ANP UCI in beroep in zaak Gonzalez LAUSANNE - De internationale wielrenunie UCI heeft beroep aangetekend in de zaak tegen de Spaanse renners Aitor Gonzalez en Inigo Landaluce. Het duo werd on danks een positieve dopingtest bij respectievelijk de Ron de van Spanje en de Dauphiné Libéré niet bestraft door de nationale wielerbond in Spanje. De UCI is het daar niet mee eens en heeft het internationale sporttribunaal CAS gevraagd zich over de zaak te buigen. ANP/RTR Wielinga tweede in rit Oostenrijk SALZBURG - Remmert Wielinga is gisteren als tweede geëindigd in de tweede etappe van de Ronde van Oosten rijk. De Nederlandse renner van Quick Step werd na een rit over 188 kilometer van Linz naar Salzburg in de sprint verslagen door de Italiaan Fabio Baldato, Deze veroverde met zijn zege ook de leiderstrui. Wielinga en Baldato maakten deel uit van een kopgroep met de Slowaak Jan Valach. Het trio had op de finish drie minuten en acht se conden voorsprong. Wielinga staat nu tweede in de alge meen klassement op vijf seconden van Baldato'. ANP VALKENBURG - Bij de twee valpartijen in de derde Touretappe raakten gisteren drie renners zo jandro Valverde brak later bij een andere valpartij in het peloton zijn sleutelbeen. Met de Italiaan ernstig gewond dat ze de strijd moesten staken. Raborenner Erik Dekker (links) en de Amerikaan Danilo di Luca, die al eerder opgaf, komt het aantal uitvallers op vier. Fred Rodriguez (midden) kwamen samen 60 kilometer voor de finish ten val, de Spanjaard Ale- foto's Eric Gaillard/RTR, Frank Fife/EPA, Pascal Guyot/EPA van onze sportredactie VALKENBURG - Het is onze ker of Stuart O'Grady vandaag van start zal gaan in de vierde etappe van de Ronde van Frank rijk. De Australische sprinter van CSC heeft gisteren in de derde rit bij een val een wervel in de onderrug gebroken. Dat heeft onderzoek 's avonds in het zie kenhuis van Gent uitgewezen. Hij kwam op meer dan elf minu ten van de winaar aan in Valken burg. „Hij heeft de wervel gebroken op een manier waarmee hij nog wel kan fietsen, maar het hangt er vanaf hoe hij zich morgenoch tend voelt. Dan zullen we een be slissing nemen", aldus de woord voerder van CSC. ANP door Ad Pertijs VALKENBURG/VERVIERS - Erik Dekker heeft gisteren in de Tour de France zijn zoveelste 'doodsmak' gemaakt. De routi nier van Rabobank ging onge veer zestig kilometer voor de fi nish tegen de grond, in een val partij waarbij ook Fred Rodrigu ez van Davitamon was betrok ken. De zwaar gehavende en hevig bloedende Dekker moest pej am bulance afgevoerd worden naar het ziekenhuis van Verviers. Daar werd vastgesteld dat hij bij de val zware schaafwonden, eén aangezichtstrauma, enkele gebroken tanden, een hersen schudding en een gescheurde bo venlip had opgelopen. Breuken had hij niet. In het ziekenhuis moest onder narcose de teer van het wegdek van zijn gezicht wor den verwijderd. Erik Dekker moest de nacht doorbrengen in het Peltzer la Tourelle-zieken- huis. Gevreesd moet nu worden dat zijn carrière ten einde is. Na dit seizoen wordt hij ploegleider bij Rabobank. „Als Erik hersteld is, is het seizoen al praktisch voor bij", zegt ploegleider Erik Breukink. „Hij zal zich afvra gen of het nog zin heeft om ver der te gaan", denkt zijn ploeg maat en vriend Mare Wauters. De carrière van Erik Dekker is een aaneenschakeling van suc cessen en valpartijen. „Ik heb eens uitgerekend dat meer de helft van zijn wielercarrière ver loren is gegaan aan blessures", zegt Dekkers biografe Manon Colson. Alleen al de laatste acht jaar waren er vier zware tegen slagen. In 1998 viel hij zo hard in de openingsetappe van de Tour dat hij met een kapotte knie de strijd moest staken. Begin 2000 viel hij zijn pols kapot en miste daardoor bijna de Tour. De Tour waarin hij drie etappes won. Dekker brak door, won de wereldbeker in 2001, en brak toen zijn heup in de Milaan-San Remo van 2002. Een stoot tegen een deur eind 2002 hield hem daarna nog bijna een seizoen aan de kant. De manier waarop Dekker er gisteren bij lag schokte de ploeg leiding. Breukink: „Hij lag er be wegingsloos bij, maar hij was wel bij kennis. En overal zag je bloed. Ik besefte al snel dat ik niets kon doen. De artsen waren met hem bezig en zelf ben ik toen doorgereden. De koers ging verder. Hoe hard het ook klinkt." Lappenpop Breukink sprak later nog even met de renner in het ziekenhuis. „Hij kon moeilijk praten", het woordvoerder Jacob Bergsma gisteravond weten. Volgens hem is Dekker als een soort lappen pop over het stuur van zijn fiets op het wegdek gekwakt. Plat op zijn gezicht. Volgens Bergsma is het nog te vroeg om herstelprognoses te ge ven. Breukink weet ook niet waar hij op moet rekenen. „Voor deze Tour is het ieder ge val een enorme klap voor onze ploeg. Hij kan echt een gangma ker zijn." Teammanager Theo de Rooij zegt dat Dekker de ploeg in het verleden vaak over een dood punt heeft geholpen. „De ene dag is hij de kopman, de andere dag rijdt hij de benen onder zijn lijf vandaan voor een ander." De vraag is nu of Dekker het mentaal kan opbrengen om zich nog één keer terug te knokken in het peloton. Colson: „Hij heeft mij een keer verteld dat dat op een gegeven moment niet meer gaat. Valverde Naast Dekker en Rodriquez ver dween ook Valverde door een val uit de Tour. Hij liep in de fi nale een sleutelbeenbreuk op. De Spanjaard was gisteren al op weg naar huis. Een groot drama wilde zijn ploeg Caisse d'Eparg- ne er niet van maken. „Iedereen dacht dat Alejendro een favoriet was voor de eindzege. Wij zien het anders. Hij was hier om erva ring op te doen voor volgend jaar. Dan pas is hij klaar voor de strijd om de eindzege", aldus teambaas Ecchavarri. GPD door Edward Swier VALKENBURG - Een kilome ter of wat was het zicht van Bram de Groot ernstig vertroe beld. „Ik zag Erik liggen en wist meteen dat het over was. Met tranen in mijn ogen ben ik ver der gereden." Aan de streep kon hij het nog steeds maar moeilijk accepte ren. „Je start met negen man, je wilt met z'n allen zover moge lijk komen. Dit had een feestdag moeten zijn. Die is niet een beetje, maar behoorlijk ver pest." De stemming bij de Rabobank- bus is bedrukt. De zon brandt, publiek dringt op. Renners arri veren één voor één. De gezich ten zijn getekend. Vermoeid van de inspanningen, het warme weer. De emoties bovendien. Een ritzege zat er niet in, Mi chael Boogerd had op de Cau berg in dienst van Oscar Freire nog wel hard doorgetrokken, maar Kessler reed de boel aan flarden. Maar wat deed het er feitelijk toe. Alle coureurs wa ren in gedachten bij die ene ploegmaat, ver weg in een Bel gisch hospitaal. Stoeprand Boogerd had het desgevraagd nog wel over de rit, vroeg zich af of er een andere tactiek zou zijn geweest. „Ik kwam aan de voet van de Cauberg al op kop, merkte dat ik in mijn eentje het verschil niet zou kunnen maken. Daarom heb ik vol doorgetrok ken voor Oscar." Dat het niet gelukt is, plaatst hij in perspectief. De malheur van Dekker omschreef hij als „af schuwelijk". „Ik weet het niet zeker, maar denk dat hij de stoeprand raakte. Vol op zijn ge zicht. Echt afschuwelijk." De Groot zag het gebeuren. Als in een slow-motion kwam het onderweg nog enkele keren voor bij. „Ik zat zo'n 50 meter achter hem, was juist op weg naar vo ren. Hoe het precies gebeurde is ook mij onduidelijk, van het een op het andere moment lagen ze. Het is echt zonde, een renner als hem verhezen is vreselijk." Joost Posthuma was gestopt toen hij een teamgenoot zag lig gen. Het bleek zijn kamerge noot. „Ik ben me rotgeschrok- ken. Erik lag er echt voor dood bij. Ik heb een halfuur lang kip penvel gehad, ben er een tijd slecht van geweest. Erik was voor mij een perfecte kamerge noot. Je kunt bij hem voor alles terecht, met zijn positieve kijk helpt hij je er altijd weer boven op." Pieter Weening had zich ook een tijdje onwel gevoeld. „Ik zag 'm liggen. Doodstil. Dat is nooit een goed teken. Ik zat echt even in een wak. Maar je kunt niet anders dan verder rijden. En hopen. Hopen dat het mee valt." Hij informeert naar het laatste nieuws, hoort van de aan gezichtsverwondingen en de ge broken tanden. Zijn gezicht be trekt zo mogelijk nog meer, „Zo'n coureur, met zoveel erva ring. Die moeten missen, dat is echt heel erg." Zware bevalling Spontaan had niemand het meer over de entree in Neder land. Dat wat een glorietocht op eigen bodem had moeten wor den, werd een hele zware beval ling. „Dit was geen mooie dag", sluit teammanager Theo de Rooij af. Hij kijkt in de verte, maar ziet niks. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17