fZC Italië dompelt Duitsland in rouw Succesvolle ontgroening Ribéry Trainer Capello stapt op en wacht verval van Juventus niet af 15 Gastland ziet WK-droom in verlenging van halve finale in duigen vallen wk in cijfers woensdag 5 juli 2006 HnnrDickSintenie DORTMUND - Berlijn, de eens zo verdeelde stad, maakt zich op voor de WK-finale zonder Duitsland. Het organiserende land struikelde gisteravond in de halve finale over Italië (0-2 56 na verlenging) en speelt nu de troostfinale, zaterdag in Stutt gart. Het is een schrale troost voor de Duitsers, die zich al I [bijna in de hoofdstad waanden. iDe ontknoping van de eerste hal ve finale was om van te smullen, lin de eerste helft van de extra tijd, bij een 0-0-stand, raakte in- sjvaller Alberto Gilardino de paal ""len schoot Gianluca Zambrotta Tbrte tijd later tegen de lat. Het jfestfalenstadion, waar Duits land nooit eerder een wedstrijd i£rloor, was de nationale ploeg •er eens gunstig gezind. Zo leek het. Totdat Fabio Grosso en Alessandro del Piero in de tei laatste minuut van de extra tijd Duitsland alsnog in diepe rouw 15^ dompelden. Het werd sowieso een heet pondje in Dortmund, zonder- dat het duel ontspoorde. Alle lof voor arbiter Archundia uit Mexi co, die het spel nauwelijks stil- legde, en slechts vier gele kaar- 1 ten nodig had om de spelers in het gareel te houden. En dat terwijl de aanloop naar "V geeft punten Mi T :l he Rooney het duel tussen twee voetballan den die elkaar in de laatste de cennia herhaaldelijk in de haren vlogen - confrontaties die Italië meestal won - werd beheerst door de affaire-Torsten Frings. De middenvelder van Duits land, die een cruciale rol speel de in de overtuigende wijze waarop het gastland door het toernooi rolde, werd daags voor de wedstrijd in Dortmund voor één duel geschorst door de tucht- commissie van de Fifa. Frings had zijn aandeel gehad in de wanordelijkheden die plaats hadden na de kwartfinale- wedstrijd tussen Duitsland en Argentinië. In het tumult raakte hij tegenstander Julio Cruz, zij het zachtzinnig, in het gelaat met zijn linkervuist. Italië, dat via de media en de voetbalbond zou hebben aange drongen op een onderzoek naar het gedrag van Frings, én de Fi fa kregen er gisteren behoorlijk van langs in de Duitse kranten. Vooral het late tijdstip waarop WK 2006 voetbal Duitsland de wereldvoetbalbond tot actie overging - drie dagen na het duel met Argentinië - zette kwaad bloed. Opgefokt Een opgefokt sfeertje was ge creëerd, het overwegend Duitse publiek in het Westfalenstadion in Dortmund liet gisteravond dan ook geen gelegenheid onbe nut om de Italianen uit te flui ten. Het ging door merg en been. Door de onverwachte ontwikke lingen moest Klinsmann zijn elf tal omgooien, een puzzel van jewelste gezien de rol die Frings tijdens dit WK opeiste: die van eenmansleger en (defensief) re gisseur tegelijk. De vraag was, wie er tegen Ita lië op de zaak moest passen als Michael Ballack weer eens ging buiten spelen. Klinsmann vond, zoals immer in deze broeierige weken, het antwoord: hij paste zowel Sebastian Kehl als Tim Borowski in. Die twee hebben samen wat Frings in één lichaam herbergt. Om die (tacti sche) reden verdween niet al leen Frings maar ook Bastian Schweinsteiger, ondanks het feit dat hij al drie assists op zijn naam heeft staan, uit het elftal. Kehl, uitkomend voor Dort mund, speelde een thuiswed strijd, maar dat gold voor de he le ploeg. Duitsland, een elftal met een op portunistische inslag, had de steun hard nodig. Italië, tech nisch superieur, bleek te hebben geleerd van de fout die Argenti nië eerder maakte tegen Duits land. Tegen hun natuur in, trachtten de Italianen de Duitse afweer onder druk te zetten en te bestoken met diepgaande mid denvelders. Spanning Simone Perrotta kreeg in de re guliere speeltijd al drie kansen, maar hij trof telkens doelman Jens Lehmann op zijn pad. Aan de andere kant was Bernd Schneider dichtbij een treffer, maar hij schoot (gehaast) over. Kansen waren schaars, maar het tempo bleef onverminderd hoog en de spanning kroop van het veld langzaam omhoog de steile tribunes op, en weer te rug. De wedstrijd draaide uit op een slijtageslag, waarin beide teams in de zinderende slotfase soms net dat halve metertje meer ruimte kregen. Zoals Lukas Po- dolski, in de verlenging, maar hij kopte in vrije positie ver naast het doel en een ziedend schot van de spits werd gepa reerd door Buffon. De beslissende halve metertjes waren echter voor Fabio Gros so, die Lehmann kansloos liet met een gekruld schot in de ver re hoek, en Alessandro del Piero, die een ragfijne counter beheerst afrondde. GPD Stam Op het WK was Japie Stam niet, maar wel deed hij maandag in de brandende zon een rondootje pp het trainingsveld van Ajax met jongens als Roger, Gabri. Óharisteas, Huntelaar en Frank de Boer. Het gekke was: Stam stond zelden in het midden. De sfeer was een beetje opgefokt met duizend of meer toeschou wers, tien cameraploegen en vijf tig journalisten. Fred Grim was net iets té opge wekt, John Jaakke een fractie té blij dat het seizoen weer was be gonnen, Henk ten Cate net iets té stralend. Op de eerste dag Van het nieuwe seizoen deed teel Ajax zijn uiterste best om louter vrolijkheid uit te stralen. Stam bleef er koel en onverstoor baar onder. Hij en Frank de Boer heersten in de rondo. Ze za gen er kipfit uit. „Stel dat zij in Dui...", dacht ik. Maar dat moet de warmte zijn geweest. Roberto Carlos stopt bij Brazilië SAO PAULO - Roberto Carlos speelt niet langer als inter national voor Brazilië. De verdediger van Real Madrid stopt na tien jaar en 128 interlands. „Het is tijd mijn plaats af te staan aan een jongere speler", verklaarde hij. Op het WK in Duitsland werd Brazilië met Roberto Car los (33) in de kwartfinale uitgeschakeld door Frankrijk. De linksback maakte deel uit van het team dat in 2002 de wereldtitel veroverde. ANP Advocaat neemt Koreanen mee SEOUL - Dick Advocaat neemt twee Zuid-Koreanen mee naar zijn nieuwe club Zenit St. Petersburg. De Nederland se trainer, op het WK nog bondscoach van de Koreanen, heeft voor zijn nieuwe werkgever in Rusland Lee Ho en Kim Dong-Jin gecontracteerd. De Koreanen werden op het WK in de eerste ronde uitgeschakeld. ANP Brückner blijft coach Tsjechië PRAAG - Karei Brückner blijft bondscoach van Tsjechië. De 66-jarige trainer is in elk geval verantwoordelijk voor de nationale formatie tot 2008, het jaar waarin het EK plaatsvindt. Bij het WK in Duitsland werd Tsjechië al in de eerste ronde uitgeschakeld. Brückner is sinds 2001 bondscoach van zijn land. ANP Zico nieuwe trainer Fenerbahce DEN HAAG/ISTANBUL - Fenerbahce heeft voormalig Braziliaans international Zico aangesteld als nieuwe trai ner. De coach, de afgelopen vier jaar werkzaam als bonds coach van Japan, tekende voor twee jaar bij de Turkse club. Bij Fenerbahce is Zico de opvolger van Christoph Daum, die het afgelopen seizoen tweede werd met de club uit Istanbul en een jaar eerder kampioen werd. GPD/RTR Kampioen PSY begint tegen NEC ZEIST - Landskampioen PSV begint het nieuwe voetbal seizoen op zondag 20 augustus met een thuiswedstrijd te gen NEC. Dat maakte de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond gisteren officieel bekend. Ajax en AZ trappen op dezelfde dag eveneens af in eigen stadion. RKC Waal wijk is de eerste tegenstander van de Amsterdammers, AZ speelt tegen NAC Breda. Feyenoord begint op 20 au gustus met een uitduel bij FC Groningen. De eerste 'top per' is gepland voor zondag 17 september. PSV krijgt dan bezoek van Feyenoord. Sparta Rotterdam en Vitesse ope nen het seizoen op vrijdag 18 augustus. ANP Roda ziet af van Roemeen Stoica KERKRADE - Roda JC gaat niet in zee met Alin Stoica. Eerder werd gemeld dat de Roemeen het komende seizoen de clubkleuren van de Limburgers zou verdedigen. Daar van is inmiddels geen sprake meer. Volgens Roda JC zou de middenvelder een aantal dagen met de selectie van Huub Stevens meetrainen alvorens hij een contract zou ondertekenen. Gisteren verscheen hij echter niet meer op de training en gaf hij de clubleiding aan aanvullende ei sen te hebben over zijn contract. Daarna besloten de Lim burgers af te zien van het contracteren van Stoica. ANP Francesco Totti gaat hard onderuit in een duel met Duitslands aanvoerder Michael Ballack. ■Bm foto Youri Kochetkov/EPA Lampard Duitsers hebben echt wel gevoel voor humor. Bild publiceerde, speciaal voor Engelsen, een cur sus met plaatjes: 'hoe neem ik een penalty'. 'Dit is de bal', stond er. Plaatje van een bal. 'Dit is het doel en de belangrijk ste regel is: de bal moet in het -doel'. Foto's van Ballack die de bal er in schoot. 'GOED'. Daarna foto's van de missende Lampard. 'NIET GOED'. Rooney weigert zijn excuses aan te bieden aan de Fifa, wat hem een wedstrijd minder schorsing zou kunnen opleveren. „Ik deed het niet expres", zei hij. „Ik had al eerder een vrije trap moeten krijgen voor dat gesjor en ge trek aan mij door Carvalho. Veel spelers op dit toernooi wa ren allang gaan liggen, maar zo «en ik niet." |Nu de verkeerde man voorzitter jvan Real Madrid is geworden, Voet Cristiano Ronaldo zich in bochten wringen om er bij Uni- Ifed weer in te komen. Dus zegt hij dat hij en Rooney allang stns-contact hebben gehad. Rooney zegt dat hij Ronaldo fiiet op zijn bek gaat slaan. Dat J<r is wel beschaafd, maar jammer |n voor de omstanders. Bedrijvige middenvelder lijkt na lange omweg rijp voor de top Als één man de nieuwe hoop be lichaamt van het Franse voet bal, dan is het wel Franck Ribéry. Hij raast door linies, sticht gevaar, loopt zich vast en dribbelt opnieuw zodra hij de bal verovert. Hij geeft niet op: valt altijd aan, verdedigt als het nodig is. Portret van de foxterriër van de Franse voet balvelden. door Wilko Voordouw PARIJS - Nog maar een paar maanden geleden mocht Fran ck Ribéry zijn opwachting ma ken in het Franse voetbalelftal. De 23-jarige rechtermiddenvel der van Olympique Marseille, die na de zomer vrijwel zeker bij Olympique Lyon gaat spe len, raakte na zijn selectie diep ontroerd. „Allemachtig. Ik mag gaan spelen met Zinedine Zida- ne. En Thierry Henry. En Pa trick Vieira." De eerbied was zo groot, dat hij het drietal bijna met meneer aansprak. We zijn nu minder dan drie maanden verder. Franck Ribéry heeft zijn ontgroening met succes doorstaan. Wie hem als een terriër door de vijande lijke linies ziet buffelen, wie hem initiatieven op het veld ziet nemen die hem in de wed strijd tegen Zwitserland nog kwalijk werden genomen door Thierry Henry, maar waarom nu door zijn ploegmaats bewon derend wordt geklapt, ziet dat het wel goed zit. Ribéry speelt alsof hij al jaren bij de Haan tjes zit. Hoewel Franck Ribéry op 1 april 1983 werd geboren, was zijn jonge leven bepaald geen aprilmop. Toen hij twee was raakten zijn ouders betrokken bij een ernstig verkeersonge val. Franck zat op de achter bank, maar niet in een kinder- Franck Ribéry werd als tweejarig jongetje bij een ernstig verkeersongeval door de voorruit geslin gerd. De littekens zijn nog altijd zichtbaar. foto Christian Charisius/GPD zitje. Hij werd door de voorruit geslingerd en raakte levensge vaarlijk gewond: de littekens zijn nog altijd aan de rechterzij de van zijn gezicht te zien. De kleine Ribéry, zoon van een grondwerker en een schoon maakster uit het Noord-Franse Boulogne-sur-Mer, was be paald geen studiebol. Tegen woordig zou hij zijn bestem peld als ADHD-kind. Het klei ne Duracell-mannetje was pas gelukkig met een bal aan zijn voeten. In de sombere flatwijk waar hij opgroeide - zie daar een parallel met zijn grote voor beeld Zidane - voetbalde hij. Dag en - als het even kon - nacht. Hij viel al snel op door zijn grote talent en navenante werklust. En ging, zoals dat hoort, naar een voetbaloplei ding. Hij verbleef zes jaar bij Lille, maar moest vertrekken omdat zijn schoolresultaten ver achter bleven bij zijn talen ten als voetballer. „Ik ben nu eenmaal geen intellectueel", zou hij later zeggen. Scolari En het bewijs leverde hij nog op de persconferentie voor de wedstrijd tegen Portugal. Ge vraagd naai" zijn mening over Luis Felipe Scolari zei de Fransman: „Een groot speler." Toen hij hoorde dat het om de bondscoach ging - als actief speler een zeer matige voorstop per - herstelde hij zich: „Ik had iemand anders in gedachten." Eenmaal ontslagen bij Lille ging Ribéry als amateur aan de slag bij de vierde-divisieclub Boulogne-sur-Mer. Het jaar er op speelde hij een divisie ho ger, in het Zuid-Franse Alès. Hij was intussen getrouwd met zijn vriendin van Marokkaanse afkomst en had zich bekeerd tot de islam. Zijn goede spel viel op: hij kreeg een semi-profcontract bij Brest. Metz nam een jaar la ter de kleine (1.70 meter en 62 kilo) Ribéry over. Zijn gewer- vel over de Franse velden lever de hem een contract op bij het Turkse Galatasaray. Daar maakte hij het seizoen 2004-2005 niet af: er ontstond een conflict over de betaling. Het is een van de weinige ke ren dat Ribéry in die periode van zich deed spreken. „Ik heb te lang voor nop gespeeld om dat bij een grote club te accep teren." Het snelst Marseille was van alle clubs die toen belangstelling hadden het snelst en lijfde hem in. Ribéry speelde in de Zuid-Fran se havenstad afgelopen seizoen 35 competitie- en zeven Euro pese wedstrijden. Hij scoorde zeven keer. Het veeleisende pu bliek in Marseille sloot de aan valler onmiddellijk in de ar men. Een nieuwe Marseillaan- se held was geboren. Het Stade Vélodröme herkende in hem het talent en de onvoorspel baarheid van Chris Waddie en het enthousiasme en de werk lust van een andere noorder ling: Jean-Pierre Papin. Ribéry groeide uit tot een rolmodel, in de stad waar moslims en katho lieke Fransen in relatieve har monie leven. Maar Ribéry is veeleisend, wil meer. „Deze club moet ieder jaar Cham pions League spelen. En dus moeten we meer bepalende spe lers aantrekken." Maar hij ziet onvoldoende perspectief in Marseille. Moe van alle machts wisselingen in de voetbalwe reld van Marseille en begeerd door Paris Saint-Germain, Ar senal en Olympique Lyon, wil hij alweer vertrekken. Naar Lyon. „Want daar weten ze hoe je een topclub opbouwt en in stand houdt." In Lyon willen ze graag gebruik maken van de diensten van Ribéry. En hij wil zelf ook graag verder rijpen. Zoals hij de afgelopen maan den in het Franse elftal groeide naast zijn helden Zinedine Zi dane, Thierry Henry en Patrick Viema. GPD van onze sportredactie ROME - Fabio Capello heeft de uitspraak tegen zijn club Juven tus niet afgewacht. De trainer van de Italiaanse topclub stapte gistermiddag op. Officieel zon der een geldige reden, maar de nakende degradatie van 'Juve' naar de Serie C zal ongetwijfeld hebben meegespeeld. Eerder op de dag eiste procu reur Stefano Palazzi van het sporttribunaal in Rome, dat het schandaal in het Italiaanse voet bal beoordeelt, dat Juventus ten minste moet worden teruggezet naar de derde Italiaanse divisie. De beslissing van Capello zal ook mede zijn ingegeven door de vacature bij Real Madrid. De nieuwe president Ramon Calder- on wil de Italiaan graag als trai ner in Madrid. Het tribunaal was niet niet al leen hard in zijn oordeel voor Ju ventus. Ook drie andere Italiaan se clubs hangt degradatie boven het hoofd. Palazzi was echter iets milder voor AC Milan, La- zio Roma en Fiorentina. Voor hen dreigt degradatie naar de Serie B, met bovendien een pun- tenstraf als extraatje. Voor Juventus is de dreiging het zwaarst want naast de voorge stelde degradatie raakt de club, als het aan het sporttribunaal ligt, ook de twee laatste landsti tels kwijt. De drie andere vereni gingen beginnen het nieuwe sei zoen met strafpunten. Milan met drie, Fiorentina en Roma liefst met vijftien. De clubs worden allen verdacht van het manipuleren van wed strijden. Ze zouden de aanstel lingen van scheidsrechter heb ben beïnvloed. Vooral Juventus, dat in voormalig directeur Lu ciano Moggi één van de hoofd rolspelers binnen de gelederen had, zou nadrukkelijk geprofi teerd hebben van het valse spel. Tegen Moggi eiste Palazzi een schorsing van vijf jaar en een boete van 5000 euro. Geraffineerd Oud-bondsbestuurder Franco Carrari hangt dezelfde straf bo ven het hoofd. De aanklager had voor Adriano Galliani, vi ce-president van AC Milan, een eis van twee jaar uitsluiting in petto. Tegen bestuurders Diego Dello (Fiorentina) en Claude Lo- tito (Lazio) werd ook een schor sing van vijf jaar geëist. Palazzi noemde de praktijken van de betrokken clubs en be stuurders „geraffineerd" en „in telligent". ANP Duitsland - Italië 0-2 nv (O-O). 119. Grosso 0-1,102. Del Piero 0-2. Scheids rechter: Archundia (Mex). Gele kaart: Borowski, Metzelder (Duitsland), Camo- naresi (Italië). Aantal toeschouwers: 65.000. Duitsland: Lehmann; Frïedrich, Metzel der, Mertesacker en Lahm; Schneider (83. Odonkor), Kehl, Ballack en Borows ki (73. Schweinsteiger); Podolski en Klo- se (111. Neuville). Italië: Buffon; Zambrotta, Materazzi, Cannavaro en Grosso; Perrotta (104. Del Piero), Pirlo, Gattuso en Camorane- si (91. laquinta); Totti en Toni (74. Gilar dino). 1. Klose (Duitsland) 5. 2. Torres, Villa (Spanje), Podolski (Duits land), Crespo, Rodriguez (Argentinië), Ronaldo (Brazilië), Henry (Frankrijk) 3. 5. Toni (Italië), Wanchope (Costa Rica), Bravo (Mexico), Cahill (Australië), Rosic- ky (Tsjechië), Carlos Tenorio (Ecuador), Delgado (Ecuador), Bosacki (Polen), Gerrard (Engeland), Dindane (Ivoor kust), Sjevtsjenko (Oekraïne), Vieira (Frankrijk), Maniche (Portugal), Adriano (Brazilië) 2. 19. Frings, Lahm, Neuville (Duitsland), Deco, Cristiano Ronaldo, Pauleta, Si- mao (Portugal), Pirlo, laquinta, Gilardi no, Materazzi, Inzaghi, Totti, Zambrotta, Grosso, Del Piero (Italië), Ribéry, Zidane (Frankrijk). Eigen doel: Gamarra (Paraguay), Zac- cardo (Italië), Sancho (Trinidad en Toba go). Spelers met één doelpunt alleen nog vermeld van landen die nog aan het toernooi deelnemen. Vanaf halve finales. Rode kaart: Cos- tinha en Deco (Portugal/2x geel), Mate razzi (Italië). Twee gele kaarten: Petit (Portugal). Gele kaart: Frings, Podolski, Odonkor, Metzelder, Borowski (Duitsland), Gros so, Gattuso, Zambrotta, Camoranesi (Italië), Maniche, Figo, Ricardo, Nuno Valente, Ricardo Carvalho (Portugal), Vieira, Ribéry, Zidane, Sagnol, Saha, Thuram (Frankrijk). Geschorst voor eerstvolgende wed strijd: Petit (Portugal). Halve finale. Vandaag: München, 21.00 uur: Portugal - Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15