Israël zwicht niet voor ultimatum PZC Kirchner zet in op teruggave Falklands Kritiek op overheden Portret van B-kunstenaar uit Oost-Europa Servië woest over uitspraak zaak-Oric Australië na brand in backpackershotel Cambodja berecht aanhangers Pol Pot Olmert hard tegen ontvoerders Schildpad mogelijk nog op tijd MI5 volgt 8000 mogelijke terroristen Stacy Lemmens begraven in Luik mmie [/ER.ICEER.D dinsdag 4 juli 2006 >p Moor Ad Bloemendaal kï' TEL AVIV - Israël heeft giste ren een ultimatum van de ont- s voerders van korporaal Gilad 3 Shalit verworpen. Het land f- waarschuwt voor harde miiitai- r- re actie als de militair iets over- J komt. De drie milities die zeg- gen Shalit in handen te hebben ie wilden dat de Israëlische rege- 3 ring voor zes uur vanochtend ak- i-koord zou gaan met hun eisen, i- Zou dat niet gebeuren, dan stel- Hen ze Israël aansprakelijk voor id de niet nader omschreven gevol- i-feen. i- le In een reactie op het ultimatum i- gaf de Israëlische premier 01- >- mert gisteravond een korte ver- 51 klaring uit, waarin hij herhaalt niet te zullen onderhandelen over de vrijlating van de korpo raal. Hij stelt de Palestijnse n ('overheid verantwoordelijk. 1- Llsraël zal niet zwichten voor af- i- persing door het Palestijnse Be- 1st uur en de Hamasregering, die worden geleid door moordzuch- tige terroristische organisaties", i- staat in de verklaring. „We zul- len geen onderhandelingen voe- d ren over de vrijlating van gevan genen. Het Palestijnse Bestuur !-;draagt de volledige verantwoor- i- delijkheid voor het welzijn van t, 'Gilad Shalit en voor zijn terug- e Ikeer naar Israël." f Mishal i- Het ultimatum aan Israël is on- it 'dertekend door de Volksverzets- i- comité's en het betrekkelijk on- i- bekende Leger van de Islam. i, Het waren gewapende leden van i- die drie organisaties die tien da- n:gen geleden een legerpost in Is- raël, dicht bij de grens met de Gazastrook, overvielen. Twee I- soldaten en drie militanten kwa- [- men bij de actie om het leven en i- korporaal Shalit werd gewond i" meegenomen naar de Ga zastrook. Sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. Een groot probleem voor Israël is dat het onduidelijk is of de ontvoerders luisteren naar de po litieke leiding van Harnas en zo ja, naar welke leider. De Israëli sche regering gaat ervan uit dat Mishal, de in Damascus zetelen de machtigste man van Harnas, de ontvoerders kan beïnvloe den. Minister van Defensie Peretz zei gisteren dat Israël daarom ook Syrië verantwoordelijk houdt voor Shalits lot. De Syrische pre sident Assad zou Mishal kunnen bedreigen met uitzetting als de gijzelaar niet wordt vrijgelaten. In de fax die de drie Palestijnse milities gisteren verzonden staat dat Israël tot 4 juli, zes uur in de ochtend, de tijd heeft aan de eisen te voldoen. Zo niet dan 'moet de vijand alle gevolgen dragen'. De ontvoerders dreigen niet direct met de dood van Sha lit, maar zinspelen er wel op. Ze willen de vrijlating van meer dan duizend Palestijnse gevan genen, onder wie alle wouwen, minderjarigen, ouderen, zieken en leiders van Palestijnse organi saties. Het Israëlische defensiekabinet is unaniem tegen zo'n vrijlating en wil niet onderhandelen, maai de legerleiding lijkt flexibeler. In een voorstel voor het oplos sen van de crisis stelt het leger voor Palestijnen 'zonder bloed aan de handen' vrij te laten. Het stelt verder vast dat Israël hoe dan ook op den duur niet aan on derhandelen ontkomt, hoe indi rect ook. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische au toriteiten zijn woedend op de rechters bij het Joegoslavië-tri- bunaal naar aanleiding van het vonnis in de zaak-Oric. De aan voerder van de Bosnische mos lims in Srebrenica werd vorige week tot twee jaar cel veroor deeld. Er was achttien jaar geëist. Om dat Oric al meer dan drie jaar in voorarrest zat, is hij meteen vrij gelaten. „Zo worden gerechtig heid en de onschuldige slachtof fers belachelijk gemaakt", aldus de Servische premier Kostuni ca. „Het Tribunaal, dat be schouwd wordt als de hoogste rechterlijke instantie ter we reld, wordt zo precies het omge keerde. Een symbool voor onge rechtigheid met dat soort straf fen." De Servische president Ta- dic sprak van een 'ongepast lage straf'. De voormalige minister van Justitie van Servië, Batic, heeft in een brief aan hoofdaan klaagster Del Ponte de straf die Oric kreeg bestempeld als 'een belediging voor de nabestaan den van slachtoffers, het interna tionaal recht, de moraal en de lo gica'. De Servische minister van Defensie Stankovic heeft aange drongen op een nieuw proces te gen Oric. Hij heeft het tribunaal inmiddels 120 nieuwe documen ten toegezonden over moorden op Serviërs waarbij Oric en zijn troepen betrokken zouden zijn geweest. Stankovic noemde de straf die Oric kreegrillegaal, in humaan en zonder morele recht vaardiging. Met het vonnis is volgens hem het laatste beetje geloofwaardigheid van het tribu naal verdwenen. GPD CAPE CANAVARAL - Een schildpad lijkt op weg te zijn naar naar het ruimteveer Discovery op het lanceerplatform van Cape Canavaral. Inspecteurs van de Nasa ontdekten gisteren een dertien centimeter lange scheur in de be schermlaag rond de brandstoftank van het ruimteveer. Isolatieschuim dat afbrak van de tank, bescha digde begin 2003 het hitteschild van de Colum bia, die daarop bij terugkeer op aarde met zijn zevenkoppige bemanning verongelukte. Ook bij de vorige lancering van de Discovery vorig jaar veroorzaakte de isolatielaag op de brand stoftank problemen. De voor vanavond (Neder landse tijd) voorgenomen lancering is volgens de website van de Nasa vooralsnog niet in het geding. Het vertrek van het ruimteveer, oor spronkelijk voorzien op 1 juli, is al enkele ma len uitgesteld wegens weersomstandigheden. foto Rick Wilking/RTR Tories: geen Schot als premier LONDEN - De Britse Conservatieve Partij probeert te voorkomen dat een Schot het hoogste politieke ambt gaat bekleden. In een campagne die rechtstreeks bedoeld is om de waar schijnlijke opvolger van premier Tony Blair uit te schake len, stellen de Tories dat een Schot niet de zeggenschap over Engelsen mag krijgen. De aanval is gericht tegen de in Glasgow geboren minister van Financiën Gordon Brown, die geldt als onbetwiste opvolger van Blair. De Conservatieven willen dat het Britse Lagerhuis 'Engel se dagen' krijgt, waarop Engelse parlementariërs debatte ren over zaken die alleen op Engeland betrekking heb ben. De partij hoopt daarmee haar grip op de wetgeving voor Engeland te verstevigen, omdat de Tories vooral in dat deel van Groot-Brittannië aanhang hebben. ANP Britten schelden op 'vulgaire' VS LONDEN - Een wrede, vulgaire, arrogante maatschappij, gespleten door klasseverschillen en racisme, gedreven door criminaliteit, geobsedeerd door geld en geleid door een incompetente hyprocriet. De Britten nemen geen blad meer voor de mond als het gaat om hun beeld van de Verenigde Staten, bleek giste ren uit een onderzoek waaruit The Daily Telegraph publi ceerde. Meer dan 80 procent oordeelt dat de Amerikaanse president Bush democratie aanprijst, maar eigenlijk uit sluitend Amerikaanse belangen voor ogen heeft. ANP Nederlanders gewond in Duitsland ASCHHEIM - Een reisbus met rolstoelgebruikers uit Ne derland is zondagavond op een snelweg bij het Zuid-Duit se München tegen de vangrail geslingerd. Vier van de 25 overwegend zwaar gehandicapte passa giers liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeur de toen een verzorgster de busschauffeur een flesje drin ken wilde overhandigen, daarbij haar evenwicht verloor en vervolgens per ongeluk het stuur vastgreep om haar val te verhinderen. ANP/DPA Roep om nazisme als schoolvak BERLIJN - De geschiedenis van het nationaal-socialisme moet in Duitsland een apart schoolvak worden, vindt voorzitter Charlotte Knobloch van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland. Vooral in de Oost-Duitse deelstaten weten leraren en scholieren er veel te weinig van, zei ze gisteren in de inter- netkrant Netzeitung.de. Knobloch benadrukte dat het schoolvak nationaal-socia lisme 'de jonge mensen in godsnaam niet met een schuld gevoel moet opzadelen' ANP/EPD Zeven doden bij aanslag Sri Lanka COLOMBO - Zes agenten en een burger zijn gisteren om gekomen door een bomexplosie bij een controlepost in het noordoosten van Sri Lanka. Dat maakte de politie bekend. De aanslag deed zich voor aan de rand van de stad Trincomalee. Zeker veertien bur gers raakten gewond. De aanslag is vermoedelijk het werk van de opstandige Tamil Tijgers. ANP/AFP ,Twee verdachten bus Antwerpen op vrije voeten ee ANTWERPEN - De rechtbank van Antwerpen heeft gistermid dag twee van de zes verdachten ïidie negen dagen geleden een lp man doodschopten in een stads- r- bus vrijgelaten. jhVolgens de rechtbank hebben li- zij niet actief deelgenomen aan rd het schoppen en slaan van de reman, die als gevolg daarvan it-overleed. Vier andere verdach- D' ten blijven wel vastzitten. Het 54-jarige slachtoffer vroeg aan een groep van zes allochtone jon geren om zich wat kalmer te ge- j dragen op de bus. Daarop ont- stond een geschil, waarbij de man werd doodgeschopt.Belga LONDEN - De Britse binnen landse geheime dienst MI5 houdt ongeveer achtduizend mensen in de gaten van wie wordt vermoed dat ze sympathi seren met de terreurbeweging Al Qaeda. De operatie Rich Picture ('kost baar beeld') moet voorkomen dat opnieuw terroristen in Groot-Brittannië actief worden, meldde de Britse krant The Inde pendent gisteren. Daarnaast hoopt MI5 islamitische agenten te recruteren. Het intensieve on- derzoek volgt op informatie dat 1 een groep in Groot-Brittannië 1 geboren moslims bereid is bom aanslagen te plegen of andere terreurdaden uit te voeren. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Buitenlanders die in Argentinië op vakantie gaan, ontvangen binnenkort bij aankomst een 'welkomstatten tie': een dvd met informatie over de Argentijnse aanspraken op de Falkland-eilanden. Het 'aardigheidje' maakt onderdeel uit van het nieuwe diplomatiek offensief van president Kirch ner om de Zuid-Atlantische ar chipel onder Argentijnse vlag te brengen. Het idee om toeristen te in formeren over het regerings standpunt ten aanzien van de Britse 'bezetting' van de Malvi- nas, zoals de eilanden in het Spaans heten, kreeg deze week een warm onthaal bij de installa tie van een parlementaire com missie. Die heeft tot taak te on derzoeken welke weg het beste bewandeld kan worden om con trole over de eilanden te herwin nen. In 1982 waren de Falklands kor te tijd Argentijns grondgebied, nadat een invasiemacht de Brit ten verdreef. De marinevloot die oud-premier Thatcher vervol gens naar de andere kant van de wereld liet opstomen bracht de archipel drie maanden later weer onder beheer van Londen. De kortstondige oorlog kostte het leven aan 649 Argentijnen en 255 Britten. Lijmen Na de smadelijke nederlaag die de val van de Argentijnse dicta tuur inluidde, kozen opeenvol gende Argentijnse regeringen voor een zachte benadering, hoe wel zij de aanspraken nooit heb ben laten varen. President Menem omarmde tus sen 1990 en 2000 een politiek van lijmen en verleiden. Zo liet hij zijn minister van Buitenland se Zaken met Kerstmis teddy beertjes opsturen en bood hij el ke Keiper - zoals de 2500 eiland bewoners heten - één miljoen dollar in ruil voor de Argentijn- BRUSSEL - In Luik is gisteren Stacy Lemmens begraven. Het zevenjarige meisje werd vorige week na een zoektocht van ruim twee weken gewurgd aangetroffen in een rioolput. De uitvaartdienst werd bij gewoond door onder anderen de Waalse minister-president Di Rupo. Buiten de kerk was de begrafenis te volgen op een groot scherm. Na de kerkdienst brachten motorrijders de kist naar het kerkhof. foto Thierry Roge/RTR se soevereiniteit over de archi pel. De verzoeningspogingen leidden later tot een officieel be zoek van Menem aan Londen en diverse bilaterale akkoorden op het gebied van visserij, oliewin ning en wetenschap. Maar de in 2003 aangetreden Kirchner ziet geen heil in 'don zen' diplomatie. Hij zoekt de confrontatie. Al zijn inspanningen om de Ar gentijnse aanspraken op rege ringsniveau bespreekbaar te ma ken zijn tot dusver door Londen afgehouden met het argument dat de autonome Keipers onder geen beding bij Argentinië wil len horen. Protestbrieven Alleen al het afgelopen jaar liet Kirchner vijftien protestbrieven in Londen overhandigen om zijn ongenoegen te uiten over diver se beslissingen van de rege- ring-Blair. Onder meer tegen de uitbreiding van de militaire ba sis op de archipel en het ver strekken van nieuwe mijnbouw- en visvergunningen aan interna tionale bedrijven. Ook bespeelt Kirchner VN-voorzitter Annan. Hij verlangt van hem dat de VN Groot-Brittannië bewegen om directe onderhandelingen te ope nen. Dat Kirchner een harder standpunt inneemt dan zijn voorgangers komt volgens inge wijden doordat hij geboren is in Rio Gallegos, een havenstad in Patagonië waar hij ooit burge meester was. De stad werd in 1982 door de Ar gentijnse invasiemacht gebruikt als uitvalsbasis om de Falklands in te lijven. GPD Zeer druk maar al lang niet meel de moeite waard. Volgens onze correspondent zelfs zeer overschat, is de kunstenaarsbuurt Montmartre in Parijs. Een toeristenvalstrik bij uit stek, luidt zijn harde oordeel. Kelners in ridicule pseudo-negentien- de-eeuwse pakjes proberen je hier hun dure ten-asjes op te lokken. B-kunstenaars, steeds vaker uit Oost-Europa, verdringen zich om je portret te schilderen. Hun collega's willen je een oerlelijke aquarel aan smeren. Zelfs de doorgaans kritische reisgids Lonely Planet verzuimt een kantteke ning te plaatsen en noemt het centra le plein, het Place du Tertre, een leven dige plek. Daarmee doelen ze zeker op de toeristen die Je ne regrette rien Zijn de drukste trekpleisters in het buitenland meteen ook de mooiste, de meest aangename en de meest au thentieke plekken om als toerist ze ker te bezoeken? Onze correspon denten menen van niet. In de serie korte kritieken vandaag Montmar tre in Parijs. van Edith Piaf blèren, of de schaaps kuddes op groepsreis, met allemaal een rood petje op om elkaar niet kwijt te raken. Ooit was het plein de kern van het dorpje Montmartre, gelegen op de heu vel met dezelfde naam. Vanaf eind ne gentiende eeuw, toen Parijs het dorp annexeerde, werd de wijk een populai re verblijfplaats voor kunstenaars als Van Gogh, Pisarro en later Picasso en kreeg zij een hedonistische reputatie. Goedkope, lokale wijn heeft daaraan bijgedragen. De afgelopen decennia veranderde de buurt in rap tempo in een pretparke- rig toeristenparadijs. Toch ziet vrij wel niemand van de langssjokkende vakantiegangers er gelukkig uit. Na zes uur wordt de menukaart op de ter rasjes subtiel omgedraaid, waarna de prijzen nog enkele euro's hoger lig gen. Duiven eten inmiddels mee met de nootjes op tafel en als klant moe ten we zelfs voor de wc betalen. Montmartre verdient zeker een be zoek, al was het maar voor het uit zicht over de stad of de eigenaardige basiliek Sacré Coeur. Vermijd echter de Place du Tertre en de souvenirwinkelstraatjes daarom heen en ga op ontdekking in de stille straatjes met verborgen cafeetjes die de massa's de moeite niet waard vin den. Olivier van Beemen van onze redactie buitenland SYDNEY - De rugzaktoeristen die zes jaar geleden zijn omgeko men bij een hostelbrand in Queensland, onder wie twee jon ge Nederlanders, konden ner gens naartoe. Uit een gerechtelijk onderzoek, dat gisteren van start is gegaan, blijkt dat de ramen van kamer 7, waar negen van de vijftien slachtoffers werden gevonden, met tralies waren afgesloten en dat een stapelbed een uitgang versperde. Bovendien was het brandalarm defect. Een Austra lische fruitplukker, Robert Paul Long, is in 2002 al veroordeeld tot levenslang voor brandstich ting en moord. In het gerechte lijk onderzoek wil de rechtbank in Childers, waar de brand plaatsvond, vaststellen of autori teiten ook verantwoordelijk ge houden kunnen worden voor de verwoestende brand in het plaatsje 300 kilometer ten noor den van Brisbane. De rechter zal zich concentreren op de naleving van de veilig heidsvoorschriften en de contro le daarop door de autoriteiten. Eerder dit jaar gelastte de rege ring de zaak te heropenen om te onderzoeken of meer partijen schuld hebben aan de hostel- brand. De families van de Neder landse, Australische, Britse, Ja panse en Koreaanse slachtoffers zullen de zitting de hele week volgen. Elf van de vijftien fami lies hebben een proces aange spannen tegen de staat Queens land, lokale autoriteiten en de ei genaren en het management van het Palace Backpacker Hotel. Zij eisen een schadevergoeding voor nalatigheid. ANP door Anna Ferschtman PHNOM PENH - In Cambodja is gisteren een symbolisch begin gemaakt met de berechting van de nog levende kopstukken van het bloedige regime van Pol Pot. Boeddistische monniken en brahmaanse priesters zwoeren in een ceremonie in het konink lijk paleis in Phnom Penh de 27 rechters, aanklagers en andere juridische experts van het Tribu naal in. Een van de buitenland se juristen die bij de processen zal worden betrokken is de Ne derlandse Katinka Lahuis. De rechtszaken zullen plaatsvin den onder Cambodjaans recht. De VN heeft het Tribunaal een budget voor drie jaar toege kend. Naar verwachting zullen juristen tot zeker begin volgend jaar de tijd nodig hebben om de zaken voor te bereiden. De maoïstische Rode Khmer voerde tussen 1975 en 1979 onder leider van Pol Pot een schrikbewind in Cambodja. Naar schatting kwamen daarbij 1,7 miljoen mensen om het leven door executie, honger en uitputting. Slechts twee hoofd rolspelers van de Rode Khmer zitten op dit moment vast. Het gaat om de nu 82-jarige Ta Mok en de eveneens hoogbejaar de 'Duch'. Pol Pot zelf overleed in 1998 in zijn schuilplaats in het Cambodjaanse oerwoud. ANP/AFP Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' HEDEN ANTIEKVEILING in de Stadsschouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur o.a. fraaie schilderijen, juwelen, grafiek, tegels, sieraden Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 iw.hetmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5