Veere heeft driftig bewaard PZC De kassen worden nu leeggehaald §j 1 'V 23 De Collectie dinsdag 4 juli 2006 Archivaris Peter Blom van Veere laat een metalen vuist uit 1546 zien. Het strafhandje herinnert aan de straf voor personen die zich aan een dienaar van de wet vergrepen. foto Ruben Oreel Vo,or een moord op straf- bedevaart naar Rome, Santiago de Compostella, Vrouwenpolder en Westka- pelle. Echt, in vroeger tij den gebeurde het. Het be wijs, in de vorm van meege brachte pelgrimsinsignes, ligt in een vitrine in mu seum De Vierschaar in het oude raadhuis van Veere. Van 1477 tot 1839 werd in het gebouw rechtgespro ken. De naam Vierschaar gaat terug naar de vier bankjes waar op tijdens de zittingen de rech ter, de schepenen, de verdachte met zijn procureur en overige belangstellenden zaten. De collectie van het Stadhuismu seum omvat veel meer dan al leen strafattributen. Al in 1856 werd de Vierschaar ingericht als oudheidskamer: alles wat Veere op zolders en in kelders had staan, werd tentoongesteld. Een deskundige omschreef de Veerse oudheidskamer in 1950 als 'stof fig en oubollig'. Het leidde tot een grote opruiming. Tegenwoordig kan archivaris Peter Blom putten uit zo'n drie duizend stukken. Ze leveren stof voor uiteenlopende exposi ties, zoals de band met de Oran jes (vorig jaar) of het varend ver leden van Veere (volgend jaar). Wie deze zomer de stadhuistrap- pen beklimt, komt in de wereld van de misdaad terecht. Onder de titel Baljuws, beulen en boe- ven wordt een boekje openge daan over rechtspraak en straf in Veere. Een beulzwaard (ge leend uit Zierikzee) en een kaars die onder de voeten van de boef werd gehouden om hem te laten bekennen, wekken de indruk dat de rechters in de vori ge eeuwen maar bloeddorstige lui waren. „Dat beeld moet no dig eens worden bijgesteld", vindt Blom. „De galg werd ge bruikt om een voorbeeld te stel len." Volgens Blom werden bij voorkeur jonge, ongetrouwde mannen die niet uit de stad kwa men onthoofd of opgehangen. „De eigen bevolking stuurden ze liever op bedevaart." Rech ters moesten in die tijd rijk wor den van de straffen die ze opleg den. „Als ze iemand onthoofd den, waren ze gelijk van hun in komsten beroofd." Blom is de Veerenaren dank baar voor hun bewaardrift. Het museum kan nu-een schandbord „uit het jaar 1800 laten zien als voorbeeld van hoe mal onze voorouders werden gestraft. Zij hebben de goede trouw als leuge naar geschonden, staat er op In De Collectie staat wekelijks een museum in Zeeland centraal. De collec ties van de kleinere musea in de "provincie worden in deze serie belicht. Deze week: museum De Vier schaar in het oude raad huis van Veere. een grote houten plank geschil derd. In heel Nederland zijn vol gens Blom nog maar twee of drie schandborden bewaard ge bleven. Hij kent er ook een met het opschrift: Schijnheilige leu genaar. De vitrines staan vol met curiositeiten die aantonen dat in vroeger tijden met het recht niet viel te spotten. Een fors houten blok voor aan het been lijkt geen pretje. Om nog maar niet te spreken van de loodzware steen der wet die om de hals kon worden gehangen. Getuige een prent uit de vijftien de eeuw was het verboden om achteloos vanuit het venster de pispot te legen. Wie op die ma nier iemands tabberd bevuilde, moest het bekopen met het af staan van één stuk goud. Het topstuk van de Veerse col lectie is de verguld zilveren be ker, in 1551 geschonken door Maximiliaan van Bourgondië, de markies van Veere en Vlissin- gen, aan de stad. De regerend vorst is de enige die de beker aan zijn of haar lippen mag zet ten. Vorig jaar juni gebeurde dat bij het bezoek van koningin Beatrix aan Zeeland. De vier schaar zelf valt in Veere nog steeds als erfgoed te bekijken. Bloms eigen favoriet is een meta len vuist uit 1546. Deze herin nert aan de bestraffing van per sonen die zich aan een dienaar van de wet hadden vergrepen. Adriaan Bra sloeg de bode van de stad die hem naar de rechts zaal moest geleiden. Hij werd veroordeeld tot het laten vei- vaardigen van een vuist met daarop zijn naam die 'ter eeuwi ge memorie' in de kamer van jus titie moest blijven hangen. Een zekere Hugo Bremboes uit Veere overkwam hetzelfde lot nadat hij in 1550 een deurwaar der een bijl naar het hoofd wierp. De strafhandjes zijn min der kostbaar dan de beker, maar uniek voor Nederland, be toogt Blom. Bij zijn weten is Sluis de enige stad die ook zo'n handje bezit. Het Sluisse vuistje is dit seizoen in De Vierschaar te zien. Ambtsketen Soms komt een museumstuk handig van pas. Zoals een jaar of twee geleden toen de Veerse loco-burgemeester Van Tatenho- ve zonder ambtsketen zat. „Bur gemeester De Bruin was met de ambtsketen in haar tasje op va kantie gegaan", vertelt Blom. Hij opende het depot en kon de loco elf burgemeesterskettingen voorhouden van de heringedeel de gemeenten - Vrouwenpolder en Gapinge ontbreken. De keus was snel gemaakt. „Je moet die van Valkenisse nemen", advi seerde hij Van Tatenhove. „Die is het grootst." Selma Osman In een verre hoek van de Vroonlandseweg in Kapelle telen Ivo van Gaaien (39) en Janette van Gaalen-Doppen- berg (37) aardbeien on der ruim een halve hectare glas. Ze telen ook kersen, frambo zen en bessen en ver derop in het dorp pe ren en appels. De kin deren, Wilco, Lilian, Jan, Annemieke, Mi randa en René helpen af en toe ook een hand je. In Onder glas vol gen we het gezinsbe drijf van week tot week. Het is een vreemd gezicht, zo'n lege kas zonder plant jes, aardbeien én mensen. Een eenzame medewerker is er nog wel druk bezig: hij spuit de kas schoon. De bedrijvigheid is nu te vinden achter het huis, in de buiten lucht. Daar zijn Ivo en Janette, samen met Wilco, Jan en Miran da in de weer met tientallen sta pels grote witte zakken. „Er zit veengrond in en wortels van de aardbeienplantjes. We verwer ken de grond hier, zodat die weer hergebruikt kan worden in de boomgaard", legt Janette uit. „Zelfs de plastic zakken worden gerecycled", voegt Ivo toe, die het alweer behoorlijk warm be gint te krijgen in de brandende zon. Janette: „De grond in de tweede kas kunnen we laten zit ten voor de volgende lichting aardbeien. Het is kokos, een soort pulp gemaakt van schillen van kokosnoten." De zakken met veengrond wor den ondertussen in een razend tempo opengesneden en op een band gegooid, die uitkomt op een versnipperaar. Wilco en Mi randa verdelen de aarde, als die boven op de kar is aangekomen, netjes over het oppervlak. Ivo: „Ja, de kinderen helpen hard mee. Dit werk vinden ze ook leuk om te doen, hoor. Min der leuk dan televisie kijken na tuurlijk, maar toch. Zo kunnen ze ook even hun gedachten ver zetten, want ze zijn erg zenuw achtig voor het circus, dat ze moeten opvoeren vanwege de laatste schooldag van het jaar." Jan, die tijdelijk als acrobaat door het leven gaat, staat erbij en fronst zijn wenkbrauwen. „Ik ben niet zenuwachtig hoor." Ivo moet er om lachen. „Miran da wel. Ze is clown en kon er gis teren niet van slapen." Met de schoolvakantie komt er voor de kinderen een eind aan een drukke tijd. „Ze zijn erg moe", vertelt Janette. „Elke dag gaan ze naar school en 's avonds moeten ze meehelpen met het plukken van frambozen en bes sen. Meestal doen we dat van half zeven tot een uur of negen. Daarna gaan ze dan nog douchen en willen ze nog wat drinken. Dan liggen ze steeds net iets te laat in hun bed. Het is wel gezellig, want tijdens het plukken kunnen we de dag door nemen. Daar heb je tijdens het eten meestal toch te weinig tijd voor. Als de kinderen straks va kantie hebben, kunnen ze lek ker wat langer uitslapen." Ook Janette en Ivo merken in middels dat de vakantie bijna is aangebroken. Niet dat er geen werk is, maar zo nu en dan gun nen ze zichzelf ook wat meer vrije tijd. Janette: „Het is iets minder druk. Er zijn nog genoeg klusjes te doen, maar we wer ken nu in een lager tempo. We blijven bijvoorbeeld eens wat langer zitten in de koffiepauze. Zo heb je weer het gevoel dat je zelfstandige bent. Je kunt doen en laten wat je wilt." Een héle vrije dag is wat veel ge waagd. Zelfs op de verjaardag van Janette, die deze week 38 ge worden is. „Nee hoor, daar doe ik niet veel aan. Mijn ouders ko men langs. Ze nemen oma mee." Ook voor hen is er op zo'n dag een taak weggelegd in het be drijf. „Ze zoeken de bessen en frambozen in de diepvries uit. Oma mag voor het eten zorgen: lekker een hele pan aardappelen en gehaktballen." Veel andere wensen heeft Janette niet voor haar verjaardag. Alhoewel: „Ik ben benieuwd wat ik van Ivo krijg. Ik hoop dat we samen een avondje naar Vlissingen gaan. Naar de film en een eindje lopen over de boulevard, dat lijkt me wel wat." Tja, Ivo heeft nog wel wat goed te maken, want deze week ver kocht hij, tot ongenoegen van Janette, in een impulsieve bui de bestelbus. „Dat was niet zo slim. Een paar weken geleden gingen we voor het laatst naar de veiling, dus we hebben de bus in principe niet meer nodig, maar handig is hij wel. Toen we afgelopen week 's middags kof fie zaten te drinken, kwam er een man, die belangstelling had voor de bus. Ik riep: overleg maar met Ivo. Een kwartier la ter had hij 'm verkocht. Die week moesten we vervolgens nog een keer naar de veiling, maar toen hadden we dus geen bus meer. We hebben nog wel een aanhangwagen, maar daar heeft Ivo geen rijbewijs voor", vertelt Janette enigszins gefrus treerd. Ivo: „Nu heeft ze me op gegeven voor rijlessen. Deze week heb ik een proefles en in augustus neem ik een dag les, met meteen het examen er ach teraan. Dat is mijn straf." Cornelleke Blok Veel valt er niet meer te bewa ken aan de linkeroever van de Schelde even ten noorden van Antwerpen. Het fort Liefkens- noek prijkt als een kleinood tussen chemie en dokken. Twaalfhonderd meter van de nieuwste containerhaven, het Deurganckdok, vierenhalve ki lometer van de kerncentrales van Doel en pal naast de tol- tunnel die naar het bolwerk is genoemd. Fort Liefkenshoek is tussen 1582 en 1584 door Willem van Oranje gebouwd als onderdeel van een keten versterkingen om de Spaanse troepen tegen te houden. Het werd enkele ke ren ver- en heroverd en bleef uiteindelijk in Hollandse han den, tot de Belgische afschei ding in 1830. Sinds 1985 is het fort beschermd als monument en als oase in een industrieel landschap. foto Ludo Goossens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49