PZC Muzikanten in kerk geen optie PZC Tijd voor actie over de grens NIEUWS GETIPT VOOR U Restauratie-architect weet niets van alternatief gemeente voor godshuis Hoofdplaat Eis tbs voor gekrenkte verdachte Kunst aan Scheldeboulevard Initiator parkeerschijf koopt eerste exemplaar Haarherstel dinsdag 4 juli 2006 ,11 Hoor Raymond de Frel HOOFDPLAAT - Restaura tie-architect P. van Traa uit Zie- rikzee ziet de aankoop van de hervormde kerk in Hoofdplaat door een vereniging van musici als een gepasseerd station. De ei genaar van de kerk is ronduit verbaasd dat dit plan vorige maand opnieuw ter sprake kwam. Van Traa kocht het tussen 1783 en 1785 gebouwde rijksmonu- 1 ment om er drie appartementen 1 in te bouwen. Tegen dat idee ont stond veel weerstand onder de inwoners van Hoofdplaat, die het gebouw het liefst voor cultu- rele doeleinden openbaar toe gankelijk willen houden. „Al tij dens de planvorming werd ik ge beld door iemand van de muzi kantenvereniging. Prima, want tijdens het maken van plannen kan je nog alle kanten op. Hij wilde met de gemeente Sluis pra ten over de financiële kant van het verhaal. Een aantal weken later meldde hij mij dat hun plan was afgeblazen. Daarom verbaasde het mij dat dit idee plots weer op tafel werd gelegd. Omdat mij eerder zelf is meege deeld dat het idee niet meer aan de orde was, zie ik het ook niet meer als een optie", aldus Van Traa. Bekijken Bij afwezigheid van wethouder J,j Provoost liet zijn collega P. Ploegaert vorige maand weten I dat het college van B en W nog serieus naar het muzikanten idee zou kijken. Provoost wil binnenkort nog eens in bespre- king met de dorpsraad. „Ik wil weieens weten welke oplossing zij ziet. Ik bedoel. Hoofdplaat heeft al een dorpshuis. Twee I van dit soort ruimtes in het dorp lijkt mij iets teveel van het goe- I de. Ik moet wel bekennen dat het vorige college (waarvan ook j Provoost deel uitmaakte) de nieuwe bestemming van de kerk iets te licht heeft ingeschat. Wij dachten: als het aangezicht van de kerk overeind blijft, stemt dat tot blijheid. Maar in Hoofd- agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Party dansen; BIERVLIET - Dorpshuis, 14.00 uur: His torische wandeling; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor, 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; Dorpshuis, 19.30 en 20.45 uur: Line dance; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Volks dansen; 19.30 uur: Stijldansen; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Handwerk- club de Vlijtige Liesjes; 14.00 uur Tuin feest; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SINT - JANSTEEN - De Warande, 14,30 uur: Kookles voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 19.30 uur: Dansen; Buurt huis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; WALSOORDEN - Café Rue du j Nord, 13.30 uur: Schieting voor oude- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl plaat denken veel mensen daar anders over." De wethouder wil daarom nog eens in overleg met de bewo ners, maar de vraag is of dat veel zin heeft. Strikt genomen heeft Sluis immers niet veel meer te zeggen over de kerk. De Stichting Oude Zeeuwse Ker ken verkocht het godshuis aan Van Traa, omdat het niet of nau welijks meer werd gebruikt voor kerkdiensten. De restaura tie van het tentdak en de spits- toren worden nog onder auspici ën van de stichting gedaan, om dat zij daarvoor zes ton Rijks- en provinciegeld heeft gehad. Die werkzaamheden worden te gelijkertijd uitgevoerd met de herinrichting van de kerk. De verleende monumumentenver- gunning en bestemmingsplan wijziging gaan binnenkort de in spraakprocedure in. Van Traa verwacht dat de appartementen volgend jaar in de zomer klaar zijn voor bewoning. Provoost houdt nog een slag om de arm. „Want heel, heel misschien is er een oplossing voor deze kwestie. We hebben iets achter de hand, maar daar wil ik nu nog niets over kwijt. Bovendien blijft het natuurlijk de vraag of de eige naar aan dat idee wil meewer ken." Van Traa is helemaal niet van een alternatief op de hoog te. „Daar had ik dan toch zeker iets van moeten hebben ge hoord, lijkt mij", aldus Van Traa. Dorpsraadvoorzitter I. Ja- cobse was gisteren vanwege va kantie niet bereikbaar voor com mentaar. Het laatste beeld van de kunstroute, het Volkje van Ieza Stroef wordt bij de Steenen Beer in Terneuzen geplaatst. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - In de slechts lichtjes verkoelende wind, werd gisteren het laatste exemplaar voor de nieuwe beel denroute in Terneuzen op zijn plaats ge zet. Het is de zesde editie van 'Beelden op de Scheldeboulevard'. Zaterdag wordt hij officieel geopend en dan blij ven de tweeëntwintig beelden tot eind september te zien. In de loop van die tijd groeit de tentoon stelling nog een beetje. Want vlakbij pa- vilioen Westkant staan drie ruwe brok ken steen. Daar worden de komende tijd beelden uit gehakt. Vier weekein den na elkaar gaan drie kunstenaars, die deel uitmaken van het beeldhou werscollectief De Monumentenmakers uit Wortegem, eraan werken. „Twee beelden zullen in het teken staan van de Vliegende Hollander, maar dan een mo derne interpretatie daarvan," vertelt op richter van het collectief, Chris Ferket. Het is de bedoeling dat er straks enkele beelden blijven staan, na de tentoonstel ling. „We hebben al sponsors voor twee beelden en zijn bezig voor het derde," vertelt Bram Stoffels van het Centrum Management. Dat heeft de route enkele jaren geleden 'overgenomen' van de gemeente en krijgt daar structureel een bijdrage voor van ruim 20.000 euro. Ze leunt daarnaast aangenaam op de samenwer king met Ferket die telkens is betrok ken bij de opzet. Voor kunstenaar en organisator is Fer ket (77) uit Deinze is Temeuzen bekend terrein. Hij is de maker van het Schelde- monument. Dat staat er momenteel door werkzaamheden even niet en hij wacht ongeduldig tot het weer wordt te ruggeplaatst. En hij heeft toch wel wat met onze streek, want zijn vrouw kwam hier vandaan. Ze is overleden, maar wordt herinnerd door het beeld Voor mijn Zeeuws-Vlaamse Anny dat perma nent op de Scheldedijk staat. Een nieuw beeld van hem staat bijna halverwege de route. Niet in Balegemse steen, maar gevat in 'jasberg'. „De hard ste granietsoort die er is," verklaart hij. Maar voor Tybeerl zijn ook andere mate rialen gebruikt. De kater uit Van den Vos Reynaerde is van koper, net als het piepkleine muisje dat op zijn sokkel zit. De beelden heb ben de afgelopen tijd in Deinze gestaan, in het park Brielmeersen. Drukbezocht en bekeken en op basis van schattingen uit het verleden, verwacht de organisa tie in Terneuzen ook enkele tienduizen den kijkers. De route begint op de kop van de Nieuwstraat en gaat via de Scheldebou levard tot naar de Grote Kerk in de Noordstraat, het laatste beeld, het Volk je van Ieza Stroef is bij de Steenen Beer neergezet. Voor het merendeel zijn de sculpturen gemaakt door Vlaamse kunstenaars, maar er zitten ook twee van foto Camile Schelstraete Zeeuws-Vlamingen bij. Artefact van Ronny Ivens uit Hulst, die al lang deel uitmaakt van het collectief. En het eer ste beeld, Ereboog, is van Marion Lie- vens uit IJzendijke. Het bestaat uit mas kers met een soms clownesk voorko men, dat doet denken aan de Commedia dell'Arte. De leiding van het collectief berust te genwoordig bij Stef Orti uit het Bel gische Middelburg, net over de grens bij Heille. Ferket noemt hem 'mijn adju dant' en ook van hem staat een beeld op de tentoonstelling. Ten aanzien van de kwaliteit is ener zijds voor duurzame materialen geko zen. „Maar we leven in een wegwerp maatschappij en tonen een vermenging van materialen. Dus staan er ook beel den in pvc of inox (roestarm staal). Ik ben heel benieuwd hoe bezoekers daar op zullen reageren," vertelt Ferket. Naast een informatiepaneel bij West kant, komen er eind deze week routebe schrijvingen te liggen in het restaurant en in het VW. Beelden op de Scheldeboulevard wordt op zaterdag om 19.00 uur geopend. door Wout Bareman BRUGGE - De Scheldemond- raad van de Euregio is druk doende de lijnen uit te zetten voor een nieuwe, inmiddels vier de periode van grensoverschrij dende samenwerking tussen de provincies Oost- en West-Vlaan- deren en Zeeland. Centraal moe ten in het meerjarenprogramma van 2007 tot 2013 het milieu, mensen en de regionale econo- (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK Voor onze komende veiling. Herengracht 74. 4331 PX Middelburg, Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl mie staan. En, er moeten nu spij kers met koppen worden gesla gen; er is immers de afgelopen jaren al genoeg gepraat en voor bereid. Het nu nog lopende Europese In- terreg Ill-programma wordt in 2008 beëindigd. De laatste van de ruim zestig projecten zijn al weer een tijdje geleden goedge keurd en lopen nog even door. In totaal was er iets meer dan twintig miljoen euro beschik baar. Hoeveel de Europese Unie voor de nieuwe periode bijpast, is nog onduidelijk, maar de grens regio kan volgens ingewijden ze ker rekenen op een slordige veer tig miljoen. Dat is inclusief co-fi- nanciering door provincies, ge meenten en andere instanties en instellingen. Begin juni kwamen alle partici panten in de Euregio Schelde- mond in Blankenberge bijeen om te praten over de doelstellin gen en wensen voor de komende periode. Wensen en ideeën wa ren er te over; er werd een was lijst aan mogelijke projecten in gediend. Het werd gisteren door de Schel- demondraad, tijdens een verga dering in Brugge, allemaal her leid tot een handzame visie, die moet leiden tot een zogeheten Operationeel Programma, dat in 'Brussel' moet worden inge diend. Aan de hand van dit pro gramma bepaalt de EU hoeveel geld beschikbaar wordt gesteld. Al in 2000 bepaalde de EU de be langrijkste doelstelling: Europa moet tegen 2010 over de meest concurrerende en dynamische kenniseconomie ter wereld be schikken. Maar een jaar later al werden daar de bescherming van het milieu en 'de positie van de mensen in de grensstreek' aan toegevoegd. De trefwoorden kennis, innovatie, werkgelegen heid, bescherming van de na tuurlijke omgeving én de mens lopen als een rode draad door de toekomstvisie. Eén ding staat voor de Schelde- mondraad vast: het vierde pro gramma voor de Vlaams-Neder landse samenwerking moet nu heel erg 'uitvoeringsgericht' zijn. In veel sectoren wordt al ge ruime tijd samengewerkt, dus het wiel hoeft niet opnieuw te worden uitgevonden. De raad: „Voorzichtige kennismaking is achter de rug, haalbaarheidstu dies zijn uitgevoerd. Er worden nu concrete uitvoeringsgerichte initiatieven verwacht, zodat for se s tappen kunnen worden geno men in het bereiken van een duurzame ontwikkeling." Volgens de Scheldemondraad valt er vooral voor het recht streeks contact van de mensen in de grensstreek nog heel wat werk te verzetten. Daarbij staat één ding voorop: de grens mag niet langer een barrière zijn voor economische en sociale acti viteiten, voor kennisoverdracht HULST - PvdA'er R. van Dom burg heeft gisteren in het Huls ter stadskantoor de eerste par keerschijf gekocht. De invoe ring van de parkeerschijf was het initiatief van de Hulster poli ticus. De parkeerschijf kost 35 euro en wie de kaart achter de voorruit van zijn auto legt, kan een jaar lang, elke dag een uur 'gratis' MIDDELBURG - Tegen een 50-jarige inwoner van Stop peldijk is gisteren bij de Middelburgse rechtbank acht tien maanden gevangenisstraf en tbs met dwangverple ging geëist, wegens een poging tot brandstichting. In de eis werd meegenomen dat de verdachte zijn ex-vrouw en haar nieuwe vriend met een pistool heeft bedreigd. De in cidenten vonden vorig jaar mei in Middelburg plaats. De Zeeuws-Vlaming verkeerde onder invloed van alcohol toen hij twee molotovcocktails in de richting van een open raam van de woning van zijn ex gooide. Het doel - brand - werd niet bereikt, maar 'het had zomaar verkeerd kunnen aflopen', merkte officier van justitie H. den Har- tog op. De verdachte was kwaad nadat zijn ex hem belde met de mededeling dat de relatie met haar nieuwe vriend niet zo goed ging, maar dat ze op seksueel gebied niet te klagen had. Uit rapporten van gedragsdeskundigen blijkt dat de man gebaat is bij een tbs-behancleling met voor waarden. Het probleem is dat geen enkele inrichting dé_ man wenst op te nemen. Dus restte voor de officier niet veel anders dan een tbs met 'dwangverpleging te eisen, zo dat een inrichting wordt verplicht hem op te nemen., „Geef me maar zes jaar gevangenisstraf, want niemand kan mij helpen", zei de verdachte. Hij zit al ruim een jaar in voorarrest. De rechtbank doet 17 juli uitspraak. Gewonden bij ongeval oprit A58 KRUININGEN - Op de oprit naar de A58, ter hoogte van Kruiningen, is gistermiddag een beclrijfsbusje op een per sonenauto gereden. Uit beide voertuigen is een inzittende gewond naar het ziekenhuis gebracht; een van hen klaag de over rugpijn, over het letsel van de ander is niets be kend. Het ongeval gebeurde rond kwart over vijf, toen een 18-jarige Poolse bestuurder van een beclrijfsbusje de A58 (in de richting van Bergen op Zoom) wilde oprijden en daarbij geen voorrang verleende aan een 29-jarige be stuurder uit de gemeente Veere. Deze reed over de N289 in de richting van de Zanddijk. De Poolse bestuurder ver klaarde dat hij verblind werd door de zon. De man had niet gedronken. Opname bepleit voor veelpleger MIDDELBURG - Een 48-jarige veelpleger uit Vogelwaar de moet er volgens officier van justitie H. den Hartog van weerhouden worden nog meer strafbare feiten te plegen. De officier eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg dat de man twee jaar wordt opgenomen in een inrichting voor stelselmatige daders (ISD). De verdachte toonde be-^ grip voor de ISD-maatregel, maar voelde weinig voor eeri verplichte behandeling. Zijn strafblad telt inmiddels 35 pagina's. Al jarenlang maakt de man, die verslaafd is aan alcohol, zich schuldig aan vermogensdelicten zoals dief stal. Ditmaal moest hij zich verantwoorden voor het ste-f len van een bloeddrukmeter, medicijnen en medische in strumenten uit ziekenhuis De Honte. Dezelfde clag had hij een telefoon weggenomen van een medewerkster van het Leger des Heils die hem naar een kerkdienst begeleid-; de. De psychiater en psycholoog achten de kans groot dat de man opnieuw in de fout gaat. Uitspraak op 17 juli. met Andrélon Care Repair I en bijvoorbeeld ook water- en landschapsbeheer. Tijdens de Scheldemondraad vroeg een woordvoerder van Sint-Niklaas het Euregiosecreta- riaat een handje toe te steken bij een herstart van het perio diek overleg tussen de grensge meenten (Hulst, Sint-Niklaas, Beveren, Sint Gillis-Waas). Het komt tot nu toe niet van de grond. Het grensoverschrijden de Kanaalzoneoverleg en het Ge meentelijk Overleg in cle weste lijke grensstreek zijn daarente gen een succes. parkeren in de binnenstad. De parkeerschijven worden uitgege ven op kenteken. De komende paar weken wordt een tijdelijke schijf uitgegeven. De definitieve exemplaren zijn nog in bestel ling. De parkeerschijf wordt een jaar gebruikt, waarna een evaluatie volgt, waaruit moet blijken of het een blijvertje is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41