OPRUIMING Geen begrip voor ontpoldering LAATSTE RONDE Aangenaam dolen in de beeldentuin Ambassadeur van orgelmuziek jubileert VAN DE VERBOUWINGS- ALLES MOET WEG!! jgr van |Fraeijenhove| Publiek krijgt ook stem in Boekenprijs Wethouder Hulst pleit tijdens hoorzitting voor studie naar alternatieven door Rolf Bosboom MRDENBURG - De bekende organist Sander van Marion is al vijftig jaar actief als 'toonkun stenaar'. Dat jubileum wordt het hele jaar uitgebreid gevierd met een groot aantal concerten verspreid over het land. „Ik voel me net de koningin", zegt hij. „Ik ga alle provincies langs." 'Traditiegetrouw geeft Van Ma rion in de zomerperiode optre dens in Dreischor en Zoutelan- de. Daar komen dit jaar Middel- •burg en - komende vrijdag als eerste in de reeks - Aardenburg pij- [Hij is behalve begenadigd mu sicus vooral ook een ambassa deur van de orgelmuziek. Een [dergelijke enthousiaste pleitbe- jzorger is en blijft ook hard no dig, constateert hij. „Helaas i blij ft het orgel voor veel mensen een zwaar instrument. Het (krijgt altijd een kerkelijk tintje mee, terwijl het gewoon klassie ke muziek is dat je speelt. Dat is jde strijd geweest in heel mijn le ven." Van Marion trekt de vergelij king met het buitenland, waar hij zeer regelmatig optreedt en waai- het veel gebruikelijker is om 'zomaar' een kerk binnen te [lopen en een concert bij te wo nen. In Nederland is dat bedui dend minder, terwijl hier juist zo'n rijke, eeuwenoude orgelcul tuur is. „Kijk alleen al naar de Nieuwe Kerk in Middelburg, naar dat orgel met de prachtige luiken. Dat is op zich al een kunstwerk." „Ik heb de afgelopen jaren ge probeerd het orgel een ander imago te geven, door steeds te la ten horen dat het een heel spran kelend en boeiend instrument kan zijn. Het orgel blijft toch de koning der instrumenten, zoals ze in Engeland zeggen." Hij mag dan vijftig jaar in het vak zitten, Van Marion is 'pas' 67. In 1956 werd hij, als zeven tienjarige jongen, benoemd tot vaste organist van de Stichtings- kerk Bloemendaal in Loosdui nen en gaf hij zijn eerste orgel concert. „Ik was inderdaad nog heel jong. Daardoor kan ik nu al mijn vijftigjarig jubileum vie ren. Ik ben er dankbaar voor dat ik nog" zo fit ben." Kleur Die goede conditie schrijft hij toe aan zijn nauwgezette voorbe reiding op concerten. Achter het klavier, dicht bij de orgelpijpen, is het totaalgeluid moeilijk te be oordelen. „Met registers kun je kleuren maken en ik streef elke keer naar een andere kleur. Het probleem is dat het geluid zich pas echt mengt in de kerk. Daar om loop ik voortdurend op en neer om te luisteren en de juiste afstemming te vinden. Als je op een middag twaalf keer zo'n stei- (Advertentie) \\schoenen en lederwaren^/ ^\^sinds 1875^/^ 0115-43 63 00 Plein 9, 4543 BH Zaamslag kunst dinsdag 4 juli 2006 Man gepakt voor bedreiging VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is door de politie aangehouden voor bedreiging van een plaatsgenoot. De man zou in de nacht van zondag op maandag op de Presi dent Rooseveltlaan in Vlissingen een andere Vlissinger (31) met een mes hebben bedreigd. Ze hadden eerder op de dag ruzie gehad. De verdachte is een paar minuten na de bedreiging al opgepakt in de Her cules Segherslaan. Vragen over waterlozing uit België TERNEUZEN - De fractie van GroenLinks in Terneuzen wil dat burgemeester en wethouders actie ondernemen te gen een mogelijke lozing van ongezuiverd rioolwater naar Nederland vanuit België. Het gaat om de plannen van een projectontwikkelaar voor de bouw van vijftien woningen aan de St. Franeies- dijk in Wachtebeke. Die huizen lozen straks hun afvalwa ter niet op een gemeentelijke riolering, zo weet Groen Links, maar op een gracht op het eind van de Langelede. Het ongezuiverde afvalwater stroomt vervolgens via slo ten en watergangen richting Nederland. In schriftelijke vragen wijst raadslid P.lijsen erop dat dit niet volgens de regels is. De Belgische overheid wil geen riolering aanleggen vanwege de hoge kosten. Clijsen vraagt het college de kwestie te onderzoeken en eventueel actie te ondernemen om de ongezuiverde lozing vanuit Wachtebeke te voorkomen. Volgens wethouder A.an Waes klopt GroenLinks bij B en W aan de verkeerde deur. „Als er inderdaad sprake is van lozing van ongezuiverd water, moet GroenLinks bij het waterschap zijn", zegt hij. „Die instantie gaat over de kwaliteit van het oppervlaktewater. Celstraf en tbs voor verkrachter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 23-jarige inwoner van Terneuzen voor een serie zedenmisdrijven veroordeeld tot drie jaar cel en tbs-ver pleging met voorwaarden. De Terneuzenaar moet zich la ten behandelen in een kliniek voor zedendelinquenten. De man verkrachtte vorig jaar op 21 december bij de brug van Sluiskil een zeventienjarig meisje. In december heeft hij ook dertien aanrandingen in Terneuzen en Hoek ge pleegd. De man reed meestal 's avonds, als het donker werd, op zijn fiets in de omgeving van Terneuzen en vergreep zich aan fietsende meisjes en jonge vrouwen. Aan het slachtof fer van de verkrachting moet hij 5.405 euro schadevergoe ding betalen. Een slachtoffer van een aanranding kreeg 250 euro smartengeld toegewezen. Contactverbod voor stalkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 28-jarige vrouw uit Zevenaar voor stalking van een Terneuzenaar 360 dagen gevangenisstraf, waarvan 246 dagen voorwaardelijk, opgelegd. Verder moet de stalkster zich houden aan de voorwaarden van de reclasse ring en mag ze geen contact hebben met het slachtoffer. Aan hem moet ze 500 euro smartengeld betalen. De vrouw woonde vorig jaar in Terneuzen toen ze stelsel matig haar (ex-)vriend bestookte met telefoontjes en brie ven. Ook hield ze zich voortdurend op bij zijn woning. De celstraf heeft de vrouw in voorarrest uitgezeten. MIDDELBURG - De jury van de Zeeuwse Boekenprijs bestaat dit jaar uit schrijfster Nelleke Noordervliet, publiciste en re censente Diny Schouten, Ton Brandenbarg (directeur van de Zeeuwse Bibliotheek) en Paul van der Velde (hoofdredacteur Zeeuws Tijdschrift). Voorzitter is opnieuw commissaris van de koningin Wim van Gelder. De Zeeuwse Boekenprijs wordt uitgereikt op vrijdag 3 novem ber in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Eind september maakt de jury bekend welke boe ken ervoor genomineerd zijn. In aanmerking komen boeken over Zeeland en boeken die door Zeeuwen over een willekeurig onderwerp zijn geschreven. Dit jaar wordt voor het eerst ook de Jan Bruijns Prijs inge steld voor het boek dat de mees te stemmen van het publiek krijgt via de website van het Zeeuws Tijdschrift. De Zeeuwse Boekenprijs is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. Vorig jaar wonnen Jan Kui pers en Robbert Jan Swiers voor hun boek Het verhaal van Zee land. De organisatoren hebben on langs een nieuwe hoofdsponsor gevonden. Auberge De Camp- veerse Toren in Middelburg heeft zich voor drie jaar aan de prijs verbonden. door Rolf Bosboom ZIERIKZEE - De jaarlijkse Zo- mertentoonstelling Nederlandse Plastiek in het voormalige Bur gerweeshuis in Zierikzee is voor al dwalen en ontdekken. Vele, vele beelden staan opgesteld in de rijkbegroeide romantische tuin, maar stellen zich zo decent op in deze groene omgeving, dat er geen sprake is van overdaad maar juist van rijkdom. De Zomertentoonstelling is al sinds de jaren zestig een traditie van de familie Braat, die inmid dels toe is aan de 41e editie. Pro fessionele Nederlandse beeld houwers, van wie er velen jaar lijks terugkeren in Zierikzee, to nen in de tuin hun sculpturen. Dit jaar zijn er 41 deelnemers, die in totaal rond de vierhon derd werken laten zien. Het mooie van de expositie is dat die talloze beelden op bijna natuurlijke wijze hun plaats hebben gevonden in de tuin. El ke plek is merkbaar zorgvuldig uitgekozen, alsof ze er altijd al hebben gestaan, te midden van de levende sculpturen die veel planten en struiken nu eenmaal zijn. Zie bijvoorbeeld hoe mooi Colet te, een naakt van Gerard Brou wer, pront op een haag staat, lijnrecht tegenover eën torso van Ingrid Bom. De bijdragen van de verschillen de kunstenaars staan door el kaar heen opgesteld. Naarmate de bezoeker langer ronddoolt, legt hij steeds meer verbanden en herkent hij vaker de stijl van de maker. De onderwerpen zijn veelal klas siek, figuratief, maar ook het meer abstracte werk ontbreekt niet. De meeste verregaande bij drage komt van Lolke van der Bij, die met zijn opvallende roestvrijstalen objecten begrip pen zoals ruimte, harmonie en wording verbeeldt. Verbondenheid De indrukwekkendste inbreng is van Theo Germann. Diens le vensgrote bronzen balletdanse res is zonder meer een van de blikvangers van de tentoonstel ling, maar hij laat ook werk zien dat wat abstracter is, zoals het mooie Moeder en kind, dat voor al verbondenheid uitstraalt. De rondgang door de tuin levert meer moois op, zoals de kleine werken op smalle hoge zuilen van Jaap Hartman, de sterke wouw met handen in de zij van Eric Claus in de waterbak, de dieren van Amiran, de golvende beelden van Anke Birnie, de cul tuurrijkdom in het werk van Dick xAerts, de strak afgewerkte hoofden van Marina Radius, de wijze waarop Renée Mink eb in marmer en hardsteen vervat en het bekende werk van Ad Braat. Het aanbod is zo groot, dat ie ders smaak wel is vertegenwoor- digd. Opmerkelijk in de beeldenrijk dom is de bijdrage van Mar jon van Boeckel: kleurrijke kera-. miek op de rand van kitsch, maar die door de humor die erin zit - zie titels zoals Sjonnie Bra vo en Weer niets op tv - ook een aangename afwisseling vormt binnen de bronzen dominantie. De beeldententoonstelling is ge combineerd met een expositie van schalen en vazen van kera miste Tessa Braat en allerhande klein-antiek, zoals schilderijen en tekeningen uit de periode van 1850 tot 1960, maar ook zil-, ver, art deco, glas, kristal, siera den, oosters porselein, aziatica en diverse curiosa. Expositie: Zomertentoonstelling Nederlandse Plastiek, t/m 27 au gustus in het Burgerweeshuis, Poststraat 45, Zierikzee. Geopend: di.-zo., 11-17 uur. Beeld van Anke Birnie. foto Dirk-Jan Gieltp- Hoor Harold de Puysseleijer i SINT JANSTEEN - De studies die de gevolgen van de ontpolde ring van de Hedwigepolder en een deel van de Prosperpolder in beeld moeten brengen, kun nen eigenlijk het best de papier versnipperaar in. pat was globaal de teneur gister- javond op de hoorzitting over de ({startnotitie die de provincie 'hield in gemeenschapscentrum r De Warande in Sint Jansteen. 'De bijeenkomst trok zo'n tach- tig belangstellenden, niet alleen landbouwers en pachters met di recte belangen in beide polders, Maar ook 'gewone' burgers, die Vinden dat 'de schoonheid van de Hedwigepolder' niet geofferd 'mag worden aan het water. 'Voor die laatste beschrijving 'kreeg Jan van Melle, helemaal {[afgereisd uit Zierikzee, een iwarm applaus van de zaal. Hij was een van de twaalf sprekers |die zijn afkeuring over het ont- ■Ipolderingsplan uitsprak. En die er hardop aan twijfelde, of Ne derland en Vlaanderen dat plan eigenlijk wel ten uitvoer kunnen brengen. „Ik was vanmiddag in {de Hedwigepolder en zag daar Iwee kiekendieven. En volgens jde Vogel-en Habitatrichtlijn mag je niet ingrijpen in een ge bied waar een beschermde soort zit." De Zierikzeeënaar, die 'mede na mens zijn voorgeslacht sprak', pleitte er voor het alternatief voor ontpoldering te volgen zo als dat in een studie van het Cen traal Plan Bureau voorkomt. „Dat alternatief bestaat uit slechts twee woorden: niets doen." i Industrie Êfamens de afdeling Hulst van landbouworganisatie ZLTO be toogde Frank Staal, dat de reke ning voor de aanleg van nieuwe matuur bij de verkeerden wordt [.(gelegd. Niet de landbouw, maar de oprukkende industrie is er volgens hem de oorzaak van dat (er telkens natuur verloren gaat. Staal miste in de startnotitie on derzoek naai- de economische ge- Organist Sander van Marion: „Helaas blijft het orgel voor veel mensen een zwaar instrument." Ie orgeltrap beklimt, dan blijf je vanzelf wel fit." Van Marion is op vele gebie den actief: als componist en arrangeur, als organist maar ook als dirigent van onder meer het Katwijks Christelijk Mannenkoor Jubilate. „Dat is het grootste mannenkoor van Nederland, met 224 mensen. Daarmee ben ik bijvoorbeeld bij de vorige paus geweest en heb ben we gezongen bij het af scheid van de Duitse bondspresi dent Roman Herzog. Samen heb ben we de halve wereld rondge reisd." Dit jaar beperkt hij zich tot ei gen land, afgezien van twee con certen volgende maand op het grootste kerkorgel (in Passau, Duitsland) en het oudste orgel (uit 1394 in Sion, Zwitserland) ter wereld. Volgend jaar richt Van Marion zijn aandacht voor al op Amerika en later op Cana da. Geen concert is bij hem hetzelf de. De vier Zeeuwse optredens de komende weken zijn ook steeds verschillend. In Aarden burg en Middelburg verzorgt hij een denkbeeldige 'muzikale reis rond de wereld', waarbij de route in Zeeuws-Vlaanderen wat meer zuidwaarts is ge richt. In Zoutelande speelt de or ganist - zoals gebruikelijk - sa men met Marieke Lindeman (fluit), in Dreischor met Herman Jeurissen (alpenhoorn), eerste hoornist van het Residentie Or kest. Met zijn concerten wil hij ent housiasme kweken en mensen bewust maken van de waarde van orgelmuziek. „De subsidies lopen terug, terwijl we die wel nodig hebben om de boel over eind te houden. Het huren van een kerk kost toch een paar cen ten, terwijl het publiek klein blijft. Als het zo doorgaat, clan kan dat een probleem worden. Maar ik blijf positief en probeer keer op keer de rijkdom van or gelmuziek over te brengen. Dan moet het toch kunnen." Concerten: Organist Sander van Marion, vrijdag 7 juli in de Sint Baafskerk in Aardenburg, donder dag 20 juli in de Catharinakerk in Zoutelande, donderdag 27 juli in de Hervormde Kerk in Dreischor en zaterdag 5 augustus in de Nieu we Kerk in Middelburg. Aanvang: telkens om 20.00 uur. volgen voor de landbouw van de ontpolderingsvarianten. Net als Willy Dobbelaer van de actiegroep 'Redt onze pol ders' wees hij er bovendien op, dat er een levensgroot gevaar op de loer ligt als de ze ontpoldering doorgaat. „Het is de deur openzetten voor verdere ontpolderingen." Ewald Baecke, die samen met zijn zoon boert in de bedreigde polder, gaf de aanwezigen een optimisti sche boodschap mee. Nu de pro vincie opdracht geeft voor een onderzoek naar alternatieve ma nieren om nieuwe natuur aan te leggen, is er volgens hem nog niets verloren. „Mijn boodschap is, er is nog alle hoop dat de ont poldering voorkomen kan wor den." Opschorten Wethouder Paul Weemaes (Ruimtelijke Ordening) van de gemeente Hulst kwam met het voorstel de startnotitie in ieder geval op te schorten. Ook hij toonde zich voorstan der van onderzoek naar alter natieven. Verder wees hij erop dat er in de gemeente Hulst op andere plaat sen ook al nieuwe natuur wordt aangelegd. „In plan Perkpolder zelfs 75 hectare, meer nog dan de veertig hectare die aanvanke lijk was ingetekend." De verantwoordelijke ministers in Nederland en België vellen la ter dit jaar hun oordeel over de startnotitie aan de hand van de inspraakreacties en ambtelijke adviezen. Bij de ingang van de Warande worden protestbordjes uitgedeeld. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37