Frings mag slechts toekijken Shirtjes wisselen in donkere tunnel ruzje met Rooney Cristiano ontkent Real Madrid in chaos na verkiezingen 17 WK inspireert zware jongens Lippi probeert verhitte gemoederen te bedaren na schorsing Duitser dinsdag 4 juli 2006 'ans verbranden en standbeeld an Ronaldinho 10 DE JANEIRO - Teleurge- èlde Braziliaanse voetbalfans bbcn in de plaats Chapeco >n zeven meter hoog stand- eeld van Ronaldinho verbrand. yieen het metalen geraamte is ,g over", aldus een bedroefde oordvoerder van Chapeco êt monument werd twee jaar leden gemaakt nadat Ronal- nho voor het eerst was uitge- epen tot beste voetballer van wereld. Op het wereldkampi- enschap in Duitsland kon de Eerster van de Brazilianen èèn indruk maken en werd met ijn ploeg in de kwartfinales uit- êschakeld. ANP/AFP H Guimaraes leemt ontslag als •oach Costa Rica SAN JOSE - Alexandre Guima- Öes heeft ontslag genomen als [ondscoach van Costa Rica. nam daarmee de verantwoor op zich voor de vroe- uitschakeling van het land op WK in Duitsland. Costa-Ri- verloor in de voorronde drie- naai, van Duitsland (2-4), Ecua- lor (0-3) en Polen (1-2). De ont- iangst bij terugkeer was dan iok weinig hartelijk. Guimaraes iei zelfs voor zijn veiligheid te (rezen. ANP/RTR ilERLIJN - Het WK voetbal leeft in Duitsland hele beroeps groepen in zijn ban. Zelfs de hvare jongens zijn geïnspireerd, m Berlijn beroofden drie als foetbalfans vermomde bandie- (en gisteren een bank. overvallers waren uitgedost Duitse fans en gewapend een pistool en een machine geweer. Binnen enkele minuten jonden ze met de buit weer bui- en verdwenen in een gereed- auto. Van de daders ont breekt elk spoor. Hoeveel het •jio heeft meegenomen, is niet ANP/SID door Dick Sintenie DORTMUND - Middenvelder Torsten Frings mag niet meespelen in de halve fi nalewedstrijd tegen Italië, vanavond in Dortmund. Een gevoelig verlies voor de Duitsers. Maar Marcello Lippi, bonds coach van Italië, denkt niet dat het van invloed is op het spel van de tegenstan der. Frings is voor één duel geschorst door de Fifa, naar aanleiding van diens aandeel in de schermutselingen na aüoop van de kwartfinalewedstrijd Duitsland-Argenti- nië. Verschillende spelers kregen het na de beslissende penalty van Tim Borowski met elkaar aan de stok, er vielen rake trappen en klappen, maar aanvankelijk richtte het onderzoek van de Fifa zich al leen op de Argentijnen Leandro Cufre en Maxi Rodriguez. Cufre schopte Per Mer- tesacker en Rodriguez viel Bastian Sch- weinsteiger aan. Het tumult ontstond na dat Borowski zijn wijsvinger op zijn lip pen legde na de laatste strafschop, ten te ken dat de sarrende Argentijnen hun mond moesten houden. Italiaanse media toonden de afgelopen dagen echter tv-beelden waarop te zien was hoe Frings in de vechtende meute een klap, of op zijn minst een tik, uitdeel de aan oud-Feyenoorder Julio Cruz. Cruz zelf zegt dat hij niet is geraakt, maar het elkaar vrijpleiten is onder voet ballers gemeengoed. Het commentaar van Frings: „Ik deed niets. Ik vond me zelf terug tussen een grote groep spelers waarin de vuisten rondvlogen. Ik ben zelf twee keer geraakt. Op dat moment stak ik mijn vuist naar voren, uit zelfbe scherming, maar ik deed niets verkeerd." Toch stelde de Fifa een~önderzoek in en gistermiddag"volgde de uitspraak van de tuchtcommissie: één duel schorsing en één wedstrijd voorwaardelijk. Duitsland was in rep en roer over de straf voor een van de dragende krachten in de nationa le ploeg en de rol die de Italianen daarin zouden hebben gespeeld. Lippi: „Ik ben ook verbaasd over het feit dat er een dag voor de halve finale een speler wordt ge schorst, maar ik wil met klem benadruk ken dat niemand van ons, niet van de ploeg en niet van de voetbalbond, heeft geprotesteerd tegen het meespelen van Frings." Eerder al zei een van de Italiaanse spe lers, Gennaro Gatusso van AC Milan: „Ik ben tegen tv-bëelden die als bewijsmate riaal dienen. De Deense televisie heeft twee jaar geleden al Francesco Totti van ons gestolen. We moeten dit onderwerp laten rusten en gaan voetballen." Gatus so doelde op de schorsing van ploegge noot Totti, tijdens het EK in Portugal. Hij werd gestraft nadat de Deense televi sie beelden toonde van de Italiaan die naar een van de Deense spelers spuugde. Massaal tegen Lippi verwacht niet dat de Duitse sup porters zich vanavond in het Westfalen- stadion massaal tegen zijn spelers zullen keren. „Ik denk dat de fans zich vooral achter hun eigen elftal zullen scharen." De Italiaanse bondscoach deed er giste ren tijdens de persconferentie alles aan de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. Daarom zei Lippi ook dat het verlies van Frings voor Duitsland geen probleem hoeft te zijn. „Wij hebben het een aantal wedstrijden zonder Ales- sandro Nesta moeten doen en tegen Duitsland is hij er opnieuw niet bij. Dat gebeurt op een toernooi. Frings is een goede speler, maar ook goede spelers zijn vervangbaar en zijn afwezigheid zal aan het spel van Duitsland weinig verande ren." De affaire-Frings doet ook niets af aan het feit dat Italië bezig is aan een goed toernooi. En dat terwijl het land midden in een corruptieschandaal zit. „Als we vroegtijdig waren uitgeschakeld op dit WK," zei Lippi gisteren, „hadden de problemen in ons land als een excuus kunnen worden gebruikt. Nu we zover ge komen zijn is dat niet alleen een succes, maar ook een nieuw begin." GPD Geen voetballers op dopinglijst BERLIJN - In het omvangrijke Spaanse dopingschan- daal, bekend onder de naam 'Operation Puerto', zijn geen voetballers verwikkeld. Dat heeft het Spaanse sportminis- terie bevestigd aan de wereldvoetbalbond Fifa. Volgens de Franse krant Journal du Dimanche stonden vijf spe lers van Real Madrid op de Spaanse dopinglijst. Ook van uit het hoofdbestuur van de internationale wielerunie (UCI) kwamen geluiden dat andere takken van sport be trokken waren in de grote dopingaffaire, die eind vorige week vlak voor het begin van de Tour de France veel com motie in en buiten het peloton veroorzaakte. ANP/SID Fifa schorst Griekse voetbalbond BERLIJN - De Fifa heeft de Griekse voetbalbond ge schorst. De wereldbond heeft dit besloten wegens de poli tieke inmenging in de nationale federatie. Dat is niet toe gestaan volgens de statuten van de wereldvoetbalbond. Alle Griekse clubs en spelers zijn door de schorsing uitge sloten van deelname aan internationale wedstrijden. Hier door komt onder meer de deelname van de Grieken aan het kwalificatietoernooi voor het EK in gevaar. Grieken land veroverde in 2004 verrassend de Europese titel. ANP Einde loopbaan Japanner Nakata TOKIO - De Japanner Hidetoshi Nakata beëindigt zijn voetballoopbaan. De 29-jarige middenvelder deed dit jaar met Japan voor de derde keer mee aan een WK. Hij werd man van de wedstrijd tegen Kroatië. Nakata begon zijn professionele voetballoopbaan in 1995 in eigen land bij Bellmare Hiratsuka. Daarnaast speelde hij bij het Italianse Perugia en enkele andere clubs in Ita lië. In de Engelse competitie speelde hij afgelopen seizoen voor Bolton Wanderers. ANP/RTR Maradona stelt zich diplomatiek op BUENOS AIRES - Liet hij eerder bij het WK nog weten dat een grote droom in vervulling zou gaan als hij bonds coach van Argentinië zou worden, nu stelt Diego Marado na zich plots diplomatiek op. „Ik zeg niet op voorhand nee", zei Maradona behoedzaam op de vraag of hij de opgestapte José Pekerman op wil vol gen. „Maar ik weet hoe trainers en bondscoaches kunnen lijden. We zien wel." ANP/DPA Brett Holman naar Feyenoord ROTTERDAM - Excelsior moet het komend seizoen in de eredivisie stellen zonder Brett Holman. De 22-jarige Au stralische jeugdinternational stapt over naar Feyenoord. Hij sluit zich in principe aan bij de selectie van Jong Feye noord. Holman speelde vier seizoenen op Woudestein. Ex celsior werkt samen met Feyenoord. ANP TOP Oss zet spelers op non-actief OSS - TOP Oss heeft de spelers Bert Zuurman en Maickel Ferrier op non-actief gezet. De twee hebben nog een door lopend contract bij de eerste-divisieclub, maar TOP Oss vindt ze niet meer in het technische plaatje passen. In de loop van de week praten de partijen met elkaar. ANP Voetbaltribunaal in Italië brengt nog weinig licht ROME - Bittere competentiege rechten tussen aanklagers en verdedigers markeerden gi lleren de eerste volledige zit- ingsdag van het voetbaltribu- haal, de 'rechtbank' van de Itali aanse voetbalbond. Van enig richt in het duister van het groot- pte voetbalschandaal in de Itali aanse geschiedenis was nog eeen sprake. Aanvankelijk leek het erop dat je verdedigers van de vier clubs Juventus, Fiorentina en IC Milan) net als vorige week onderdag succes zouden oeken bij hun poging om het ibunaal onbevoegd tot behan- eling van de zaak te verklaren. Oen leidde dat tot uitstel van e openingszitting tot gisteren, ïibunaal-voorzitter Cesare Ru- erto zag zich echter na enkele ren bekvechten over procedu- ekvvesties opnieuw genood- aakt de zitting op te schorten, fu echter slechts voor enkele ren, )e verdedigers van de clubs en 6-clubbestuurders, scheidsrech- ers en bondsofficials richtten un pijlen gisteren vooral op de ard van de bewijslast: afgeluis- erde telefoongesprekken tussen e voormalige grote man van Ju- entus, Luciano Moggi en leden an de schei dsrechterscommi s- ie, scheidsrechters, voetballers n clubvoorzitters. )at afluisteren, op last van het arket van Turijn, was namelijk ebeurd om te onderzoeken of ij Juventus doping werd ge buikt. Dat werd niet aange- oond, waarop het parket de af- eluisterde telefoongesprekken oorspeelde aan de voetbal- ond. 'olgens Lazio's advocaat Ugo -.ongo konden de banden alleen i de eerste strafrechtzaak wor- en gebruikt en niet opnieuw oor een tribunaal dat boven- ien geen juridische bevoegd- eïd heeft. 3e vier clubs kunnen worden te ruggezet naar de Serie B of, in et geval van Juventus zelfs se- ie C. Voor de individuele ver achten, onder wie topscheids- echter De Santis, dreigt een angdurige verbanning van de portvelden. Iet is wel de vi-aag of het tribu- aal zijn werk kan afsluiten oor 27 juli, de door de Europe- s voetbalbond Uefa gestelde eadline voor inschrijving van lubs bij de Europese bekertoer- ooien. GPD Oerwoud aan regels ontmoedigt aloude traditie van wederzijds respect f 9 -| j V/ilkJWWllV V/111/1W111/ Een beetje topinternational heeft in z'n penthouse een ka mer vol met ingelijste shirts van illustere tegenstanders. Het is maar de vraag of de nieuwe ge neratie ook zo'n collectie kan verzamelen. Shirtje wisselen, een lange traditie van weder zijds respect, wordt steeds meer ontmoedigd door een woud van bizarre reglementen. door Roel Wiche GELSENKIRCHEN - Roberto Rosato dacht op 21 juni 1970 de dag van zijn leven te beleven. De Italiaanse stopper, die de tackle tot kunst had verheven, veroverde na de verloren WK-fi- nale tegen Brazilië (4-1) het meest begeerde tricot ter we reld: de nummer tien van Pelé. WK voetbal 2006 Duitsland Bijna 32 jaar later beleefde hij een nog veel mooiere dag. Rosa to leverde het shirt in bij het be faamde veilinghuis Christie's in Londen en had na de verkoop een droombedrag in handen: 157.750 pond, ofwel een kwart miljoen euro. Shirtjes ruilen is een van de oudste tradities in het voetbal. Het is lucratief (ook het shirt van de Engelse WK-legende Geoff Hurst leverde een fraaie bonus op: 145.000 euro) en geeft de verzamelaar een zekere mate van status. Maar bovenal is het een uiting van wederzijds res pect. Beroemd is de scène uit datzelfde WK in 1970 na de kra ker Brazilië-Engeland (1-0). Pelé ruilde demonstratief zijn goudgele shirt met Bobby Moo re en eerde zijn directe tegen stander later als 'beste verdedi ger ter wereld'. Zestien jaar later speelt een an dere defensiespecialist, de Bel gische leeuw Erik Gerets, op het WK in Mexico tegen wonder kind Diego Maradona. Na het laatste fluitsignaal spurt doel man Jean-Marie-Pfaff naar de Argentijnse halfgod en vraagt z'n shirt. Voor ploegmakker Ge rets. Die lijstte het meteen voor de eeuwigheid in, op zijn monu mentale hoeve in het dorpje Boorsem. Gerets mag zich gelukkig prij zen dat hij nog van de oude stempel is, want anno 2006 is van de fameuze traditie weinig meer over. De regelverliefde Fi fa heeft een oerwoud aan voor schriften opgesteld voor de te nues die internationals dragen. Maten, nummers en zelfs het aantal kleuren (maximaal vier) worden streng gecontroleerd. Toen Kameroen twee jaar gele den een revolutionair tenue van één stuk presenteerde, dreigde de wereldvoetbalbond meteen met puntenaftrek en hoge boe tes. Het meest bizar: spelers wor den sterk aangemoedigd om de shirts pas in de spelerstunnel te ruilen. Halfnaakte mannen op een voetbalveld passen niet in de filosofie van Fifa-keizer Jo seph Blatter. Uitgerekend de man die nog niet zo lang gele den pleitte voor strakkere broek jes voor voetballende dames. De kledingreglementen leveren wonderlijke taferelen op. Na af loop van het duel met Engeland in de achtste finales stonden de spelers van Ecuador als ballen- jongens voor de Britse kleedka mer. Een voor een dienden ze een verzoek in voor een shirt. Het kroonjuweel, dat van David Beckham, was al vergeven. Een Ecuadoriaan had het gewaagd om het meteen na de wedstrijd te wagen. 'Becks' glimlachte vriendelijk en wees ergens naai de tribunes. Hij had het al aan iemand anders beloofd. Slimmer Als de Zuid-Amerikanen slim mer waren geweest, hadden ze het advies van Chelsea-verdedi- ger Paulo Ferreira gevolgd. De Portugees verbijsterde vorig jaar alles en iedereen door al in de rust van de Champions Lea gue-topper tussen Chelsea en Barcelona te bedelen om het shirt van Ronaldinho. De Brazi liaan ging overstag, Ferreira bundelde zijn kostbare scalp zorgvuldig tot een kreukvrij pak ketje en werd vijf minuten na rust gewisseld. Missie geslaagd. Over 32 jaar, als hij oud en ver sleten is, kan hij wellicht het voorbeeld van catenaccio-held Roberto Rosato volgen: de legen darische nummer tien uit de lijst halen, aanbieden aan vei linghuis Christie's en met een fraaie aanvulling op het pen sioen bekronen. Hij is, als het aan de Fifa-bobo's ligt, vast een van de laatsten zijn. GPD van onze sportredactie DEN HAAG/BERLUN - De Por tugese aanvaller Cristiano Ro- naldo heeft alle heisa rondom hem en het vermeende incident met de Engelse spits Wayne Rooney de kop ingedrukt. „Er is geen probleem tussen ons." In de kwartfinale tussen Enge land en Portugal werd Rooney wegens natrappen van het veld gestuurd. De media spraken er schande van, maar dat zijn team genoot bij Manchester United, de Portugees Ronaldo, er bij de scheidsrechter op aan zou heb ben gedrongen om rood te trek ken was in hun ogen nog schan daliger. Ronaldo ontkent dat hij Rooney een rode kaart heeft aangesmeerd. „Ik klaagde bij de scheidsrechter alleen over de overtreding. Ik woeg hem niet om Rooney er af te sturen." De Britse media zijn echter niet overtuigd en startten een hetze tegen Ronaldo. De Portugese aanvaller zou vlak voor de af trap ook al een kopstoot rich ting Rooney hebben geveinsd, voordat hij naar zijn positie op het veld liep. De Engelse spits zou na afloop volledig door het lint zijn gegaan en richting de kleedkamer van Portugal zijn ge sneld om Ronaldo op te zoeken. En de pers zou hij zelfs al heb ben gezegd dat hij nooit meer sa men met Ronaldo bij Manches ter United wilde voetballen. „Onzin", zei de Portugees. „We hebben geen probleem met el kaar. Meteen na afloop stuur den we berichten over en weer, net als de dag ervoor. Hij heeft me juist succes gewenst en zei me dat we een geweldig team hebben." GPD/RTR Tot afgrijzen van de beleidsbepalers van de Fifa verlaat de Braziliaan Ronaldinho na de v gen Frankrijk het. veld met ontbloot bovenlijf. foto L van onze sportredactie DEN HAAG/MADRID - De pre sidentsverkiezingen bij Real Ma drid zijn ontaard in een ware chaos. Ramón Calderón riep zichzelf uit tot winnaar, de club riep hem inmiddels ook uit tot nieuwe leider, maar rivaal Juan Miguel Villar Mir zegt dat er met de uitslag geknoeid is en dreigt met een rechtsgang. Calderón kreeg 246 stemmen meer van de socios dan concur rent Juan Palacios. Villar Mir, die als derde zou zijn geëindigd, wil zijn verlies niet erkennen. Twistpunt is het aantal stem men dat via de post binnen kwam. Volgens Calderón zijn die onbetrouwbaar, maar voor Villar Mir zijn het misschien net de ontbrekende steunbetuigin gen. De rechter oordeelde vrij dag echter dat de ruim zevendui zend stemmen per post voorals nog buiten beschouwing moeten worden gelaten. De stemcommis- sie van Real Madrid aarzelde lang, maar riep Calderón inmid dels wel tot winnaar uit. Calderón is hoe dan ook ont stemd over de ontstane situatie en smijt met modder. „Villar Mir kan zijn verlies niet accepte ren en wil de club kapot maken. Het trieste is dat hij intern wordt gesteund." Calderón is, mits Villar Mir nog roet in het eten gooit, de opvol ger van Florentino Peréz. Die stopte in februari dit jaar nadat hij er in zes jaar niet in slaagde zijn superieure Galactico-team te creëeren. De advocaat Cal derón maakt sinds 2002 deel uit van de Real-directie. In 1979 werd hij lid van de Koninklijke en de laatste vijftien jaar is hij zeer actief geweest voor de club. De voorlopige winnaar herhaal de dat hij niet bluft met het door hem beloofde lijstje spe lers. De transfers van Kaka (AC Milan), Arjen Robben (Chelsea) en Cesc Fabregas (Arsenal) zou den zelfs al beklonken zijn. Fa- bio Capello moet de sten-en lei ding geven en de voormalige Joe goslavische spits Predrag Mijat- ovic wordt technisch directeur. Calderón wil nu heel snel aan de slag gaan. „De club kan zich geen tijdverlies meer veroorlo ven. Mijatovic staat op het punt de nieuwe spelers binnen te ha len, maar zolang de uitslag werd uitgesteld, kon hij niets doen." GPD/RTR de wedstrijd tegen Argentinië en moet daardoor de foto Jan Woitas/DPA De Duitse voetballer Torsten Frings (midden) is door de Fifa gestraft voor zijn vermeende aandeel in de vechtpartij na halve finale tegen Italië vanavond missen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31