Nederland gebukt onder hitte «e> - Tientallen doden bij ongeval metro Valencia PZC Inhuren Polen steekt bij personeel Neckermann r JqMefrance pnrlorq 13 Mif^ il il Brandenverkeersproblemen en smog door tropische temperaturen China vierde economie ter wereld F L Cambodja zweert rechters in NMa legt aan ruim 570 bouwbedrijven boete op jeclomeniohers die heiandersdoen.nl mm chtena middag Zonnig en heet.Vanmiddag op veel plekken 30 graden, aan de kust windje van zee. 248e jaargang no. 155 dinsdag 4 juli 2006 los nummer 1,25 Ambassadeur van de orgelmuziek n' van onze redactie binnenland GOES- Nederland puft en steunt onder de hitte. Gis teren braken natuurbran- den uit in Limburg en Overijssel. Bruggen klem men, spoorrails buigen. Voor vandaag wordt matige smog verwacht en ook de ko mende dagen is het nog heet. (RIVM) meldde gisteren aan het begin van de avond voor Philip pine een piekwaarde van 178 mi crogram ozon per kubieke meter lucht. Vanaf 180 is sprake van matige smog. Voor vandaag verwacht het RIVM dat die waarde wel wordt overschreden: in Philippine wordt 201 en in Zierikzee 184 microgram ozon per kubieke me ter verwacht. De tropische temperaturen zor gen in Friesland voor proble men met de bruggen. Ze willen niet open of dicht en soms wer ken de slagbomen niet. Ook de spoorwegen worden ge plaagd door de hitte. Op meer dan vijftig trajecten bestaat de kans dat treinen ontsporen, doordat de rails door de hoge temperaturen vervormen. Spoor wegbeheerder ProRail heeft tien tallen medewerkers op pad ge stuurd om deze plekken meerde re malen per dag te inspecteren. Aanleiding hiervoor zijn twee ontsporingen het afgelopen weekeinde. De Inspectie Ver keer en Waterstaat heeft inmid dels een onderzoek ingesteld naar de vervormingen van de rails. Temperatuurwisselingen zouden volgens de inspectie geen gevaarlijke situaties mo gen opleveren. Dat dat toch ge beurt, baart de dienst zorgen. De ontsporingen werden veroor zaakt door zogeheten spoorspat- In het Noord-Limburgse Heijen gingen gistermiddag en -avond tussen de zes en zeven hectare bos en heide in vlammen op. De brandweer ontdekte dertien brandhaarden, hetgeen erop duidt dat de brand is aangesto ken. Bungalowpark Heijderbos en de vlakbij gelegen camping De Bosrand hoefden niet te wor den geëvacueerd. „De wind dreef het vuur de andere kant op", aldus een woordvoerster van de brandweer. Het vuur kwam niet verder dan één kilo meter van de eerste bungalows op het park. Tussen de Overijsselse plaatsen Ommen en Beerze woedde giste ren eveneens brand op twee plaatsen in bos- en heidegebied. Smog De wind die de branden aanwak kerde, had gisteren ook een gun stig effect. De vernachte matige smog bleef uit. De flinke zuid ooster in Zeeland zorgde ervoor dat de luchtvervuiling zich niet kon ophopen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu PEKING - China zet zijn indrukwekkende opmars in de wereldeconomie voort. Het land heeft nu Groot-Brittannië inge haald als de vierde econo mie ter wereld. Alleen de economieën van achtereenvolgens de VS, Ja pan en Duitsland zijn nu nog groter dan de Chinese. Dat blijkt uit nieuwe bere keningen van de Wereld bank. Volgens de bank heeft Chi na vorig jaar voor 2.263.825 triljoen dollar ge produceerd. Dat was 94 miljoen, of 0,004 procent meer dan Groot-Brittannië produceerde. China heeft de afgelopen jaren Italië en Frankrijk ingehaald op de ranglijst van grootste eco nomieën. Over enkele de cennia zou China de groot ste economie ter wereld kunnen worden. GPD Een manier om verkoeling te zoeken, drijvend op het water voor de Vlissingse boulevard. door Sheila van Doorsselaer SINT-JANSTEEN - Onder de (ex)werk- nemers van Neckermann is onrust ont staan over de Poolse uitzendkrachten die het thuiswinkelbedrijf heeft aangetrok ken, kort na de grote ontslaggolf. Vol gens Neckermann- directeur K. Gabriëls waren er niet voldoende Nederlandse ar beiders voorhanden en is niet voor Polen gekozen omdat die goedkoper zijn. Medio april maakte Neckermann bekend dat honderd van de ruim achthonderd medewerkers in Sint-Jansteen en Temeu- zen hun baan verliezen. Onder hen wacht 75 personeelsleden gedwongen ontslag. De afslanking is nodig om Neckermann er weer bovenop te helpen Het bedrijf wil het tij keren door zich voornamelijk te gaan richten op de ver koop via internet. Neckermann houdt meerdere keren per jaar acties. Nu zit Neckermann midden in de uitverkoop van de zomercollectie, met kortingen van dertig procent. Ook is de nieuwe wintercatalogus uit en in deze periode is het bij Neckermann altijd top drukte door veel meer bestellingen. Neckermann huurt al jaren uitzendkrach ten in om de topdrukte door te komen. „Het verschil is dat er nu voor het eerst ook Poolse uitzendkrachten zijn inge zet", zegt Gabriëls. „De Nederlandse uit zendkrachten waren op een gegeven mo ment gewoonweg op. Het uitzendbureau kon ze niet meer leveren." Het inhuren van uitzendkrachten ligt nu erg gevoelig bij Neckermann. Sommige werknemers snappen er niks van. Waar om eerst zoveel mensen ontslaan en daar na in hun plaats uitzendkrachten inhu ren? En dan nog Polen ook? Uitleg Een groep medewerkers heeft bij de Neckermann-directie uitleg geëist en heeft dat ook gekregen. Gabriëls: „Ook al hadden we de medewerkers die getrof fen zijn door het ontslag langer in dienst houden om de drukke periode te over bruggen, dan nóg waren er uitzendkrach ten nodig geweest. Het is absoluut niet zo dat we gekozen hebben voor een goed kope oplossing, want de Polen zijn duur der dan Nederlandse uitzendkrachten." Niet iedere werknemer heeft genoegen ge- Een man draagt een gewond meisje weg van de plaats waar de metro ontspoorde en 37 mensen het le ven lieten. foto Rafael Gil/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - Minstens 37 do den en veertig gewonden, van wie sommigen ernstig. Dat is de trieste balans van een ontspoor de metrotrein gistermiddag in de Oost-Spaanse havenstad Va lencia. Volgens de Spaanse autoriteiten is een aanslag uitgesloten. De trein zou te snel hebben gereden en een wiel hebben gebroken. Het ongeluk gebeurde om kwart over een tijdens de middagspits, toen veel mensen op weg naar huis waren om te eten. „Een ramp, een tragedie", zei burge meester Barbera, die de red dingswerkzaamheden coördi neerde. Behalve de doden en zwaargewonden moesten nog 150 passagiers worden geholpen om de tunnel te verlaten. Een van de zwaargewonden is een zwangere vrouw. Nog drie ande ren zijn er ernstig aan toe. Bij de reddingswerkzaamheden wa ren 250 mensen betrokken. De politie werd per mobiele tele foon gewaarschuwd door tiental len reizigers die in de wagons za ten opgesloten. De ontsporing vond plaats dicht bij het station Jesüs, in het zuid oosten van de stad. Volgens som mige passagiers is dit stuk van de metro slecht onderhouden. „Alle passagiers van lijn 1 wis ten dat dit een keer moest gebeu ren", zegt iemand op de website van de krant El Pais. Ook de vakbond CCOO heeft kritiek op de staat van onderhoud van de ze metrolijn. Een woordvoerder vindt het voorbarig om de ma chinist de schuld te geven. Paus De reddingswerkzaamheden kwamen snel op gang. Dat had volgens een politiewoordvoer der mede te maken met het be- tingen: het plotseling uitzetten van de rails in de vorm van een meterslange kronkel in de spoor staven. ANP/GPD pagina 4 groot deel van het spoor is oud wind blaast vuile lucht provincie uit 2e ETAPPE I.McEwen 5.36.14 2. Boonen z.t. 3. Hushovd z.t. 45. Boogerd z.t. ALG. KLASSEMENT 1. Hushovd 9.54.19 2. Boonen 0.05 3. McEwen 0.08 24. Posthuma 0.28 zie pagina's 15 16 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7c.nl Oog in oog met de heckrunderen van Flakkee In de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh is giste ren een symbolisch begin gemaakt met de berechting van de nog levende kop stukken van het regime van Pol Pot. Varia: 2; Binnenland: 3: Feiten Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15,16,17 en 19; Buitengebied: 21, 22 en 23. foto Lex de Meester nomen met de uitleg van de directie. Ga briëls: „Ik begrijp de emoties ook wel." Er werken nu ongeveer veertig uitzend krachten, onder wie een tiental Polen bij Neckermann in de logistiek. Gabriëls zegt dat wordt bekeken of het alsnog mogelijk is de ontslagen werk nemers iets langer in dienst te houden. „Hier zitten echter wel heel wat juri dische haken en ogen aan en die laten we nu uitzoeken. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat we verplicht zijn mensen weer terug in dienst te nemen en dat is nu juist niet de bedoeling van de reorga nisatie." Neckermann hoopt de betreffende (ex)werknemers binnen enkele dagen uit sluitsel te kunnen geven of hun dienstver band al of niet tijdelijk wordt verlengd. DEN HAAG - Kartelwaakhond NMa heeft ruim 570 bouwbedrij ven in totaal 70 miljoen euro boete opgelegd wegens het ma ken van verboden prijsafspra ken. De beboete bedrijven zijn actief in de woningbouw en onder houd van gebouwen. De hoogste boete gaat naai* bou wer Nelissen van Egteren, een dochteronderneming van het bouwconcern BAM. Het bedrijf moet 11 miljoen euro ophoesten. BAM heeft voor de afwikkeling van de bouwfraude 67 miljoen euro gereserveerd. Het concern zal ook deze boete uit die voor ziening betalen. De mededingingsautoriteit wil de bouwaffaire dit jaar nog af ronden. Eind van de maand vernacht de NMa de laatste boetes uit te de len aan bedrijven die vrijwillig meewerken aan het bouwonder- zoek, ruim 90 procent van de verdachte ondernemingen. GPD (Advertentie) Nieuwe media vraagt om een andere benadering. Steven Schravesande en Roland van Usseldijk gaan het samen anders doen. Jumbo-Offset bedankt! creatieve reclamedigitgal diuhuieih Advertentie zoek van paus Benedictus ko mend weekeinde aan Valencia. Hij sluit dan de rooms-katholie- ke familiedagen af die gisteren zijn begonnen. Daardoor is het druk in Valencia en zijn extra politie en andere hulpdiensten paraat. De paus stuurde een con doleancetelegram naar de bis schop van Valencia. Premier Zapatero die gisteren naar India was vertrokken voor een staatsbezoek, overweegt om zijn reis in te korten. Koning Juan Carlos betuigde zijn deelneming. Een speciaal fo rensisch team uit Madrid was gisteravond nog bezig met de identificatie van de doden. Het was toen nog niet bekend of er ook buitenlandse slachtoffers zijn te betreuren. Het ongeluk van gisteren staat niet op zich zelf. Vorig jaar raak ten ook mensen gewond bij een botsing van een trein op dezelf de lijn. GPD voorletters: m|v nummer postcode. plaats. telefoon: e-mail. (postlbankjekeningnumme.- Handtekening: rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.551" D pet kwartaal met automatische incasso 59.75)" CD per jaar met automatische incasso 229.201" met gratis PZC-paraplu Kijk op mvw.pic nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes 8»71 lósa'^sssso11 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1