Vrijbuiters heersen in de sprint PZC Discovery weer gewone ploeg Riis heeft plan B voor zijn ploeg uit kast gehaald 15 McEwen wint etappeHushovd herovert gele trui cft)cft)cfhy Toekomst Formule 1 Indianapolis onzeker erco Schroder, Zoer ten Smolders naar WK Belgische atleet Erik Wymeersch vrijgelaten mM dinsdag 4 juli 2006 foor Ad Pertijs RCH-SUR-ALZETTE - In de iiassaspurts van deze Tour jeerst momenteel de anarchie. ♦Uitgekookte vrijbuiters als Jim- xiv Casper (zondag) en Robbie BfcEwen (gisteren) varen daar ;vel bij. Zij weten als geen ander urn weg te vinden in het ondoor zichtige woud van door adrenali- xe gedreven mannen, die als ariesende stieren op de streep af jtormen. Jleem het relaas van de winnaar /an gisteren, Robbie McEwen. jZabel startte de sprint, O'Gra- iy zat in zijn wiel, ik pakte dat /an hem. Stuart ging een beetje laar links, ik mee. Toen voelde iets tegen mijn linkervoet aan- jmen. Ik wist niet wat, stuurde rat naar rechts en dat was dat." |e anders ging dat vroeger. Pe- [cchi zette een treintje op, -am keurig uit het wiel van Jjn laatste gangmaker en reed Inbedreigd rechtdoor naar de (edere sprinter droomt aanvan- telijk van zo'n treintje. Robbie ÉlcEwen wilde er ooit ook een. |hj is er van teruggekomen. Om- lat hij een pure sprinter is, de jnelste wellicht van allemaal. Robbie wikt, Robbie kiest en Robbie knalt uit een wiel naar joor. Van iedere sprint leer ik weer jij. Op het laatste heb je er zo- zeel gedaan, dat je precies voelt jpat je moet doen." Tom Boonen is ook snel. Twee jaar achtereen won hij twee mas- laspurts in de Tour. Hij is onder tussen een grote meneer gewor- ien. Hij wint grote klassiekers jn hij is de wereldkampioen. De- |e ronde is hij uit op nog meer jitzeges, de groene trui en stie- lem de gele leiderstrui. Geïrriteerd Boonen heeft een ploeg die prak tisch rond hem is gebouwd. Waar waai- was de Quick- Jtep-trein gisteren, wilde men /an ploegleider Wilfried Peeters reten. Die reageerde geïrri- eerd. „Daar moet je dan ook de nensen voor hebben." De klasse mentsrenners Rujano en Garate kunnen het niet. Tankink, Crets- kens en Vasseur hadden hard ge reden om een lang durende ont snapping van twee Spanjaarden te counteren, Pozzato had last gekregen van de warmte, De Jongh kwam in de finale de bergjes niet over met de voorste groep en Tosatto viel in de fina le. Ook al omdat twee heuveltjes de grote groep in stukken deed breken en een valpartij voor nog maar wanorde zorgde, moest Boonen het zelf uitzoeken en Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl werd hij gedwongen helemaal naar de andere kant van de weg te sturen om het gedrang rond McEwen en Hushovd te omzei len. Tussensprints Daarnaast had hij onderweg al het nodige gegeven in de tus sensprints. „Ach, ik dacht: ik voel me goed, die pak ik er even bij." In die tussensprints was hij in een fel gevecht gewikkeld met Thor Hushovd, de won derbaarlijk snel herstelde Noor, die zondag nog hevig bloedend op het asfalt lag. Hushovd was uit op het heroveren van de gele trui. Voor de echte sprinters als McEwen is dat een bijnum mer. „Ik doe niet mee aan die tussen- sprint. In deze fase van de Tour kun je beter alles zetten op die laatste sprint. Het levert nog veel meer punten op ook uitein delijk." McEwen wordt gezien als een sluwe vos. Een oude vos inmid dels. Hij is al 34 jaar. „Ik heb nu negen Tour-etappes gewonnen. Ze hebben allemaal een speciale herinnering. Deze is speciaal om dat het de recentste is. Als je zo oud bent als ik, zeggen ze dat je Würth beëindigt sponsorcontract KUNZELSAU - Het Duitse bedrijf Würth heeft per di rect zijn co-sponsorschap bij de omstreden Astana-wieler- formatie beëindigd. Dat besluit werd genomen, nadat de ploeg van kopman Aleksandr Vinokoerov uit de Tour de France werd geweerd. Diverse wielrenners van Astana worden genoemd in ver band met het Spaanse dopingschandaal, waarna de ploeg besloot zich terug te trekken voor de Ronde van Frank rijk. „Toen de eerste berichten naar buiten kwamen heb ben we gezegd dat we onze sponsoring zouden beëindigen zodra de ploeg van een bepaalde wedstrijd werd ge weerd", verklaarde een woordvoerder. ANP/AFP Verbod op kartonnen handen OBERNAI - De Tourdirectie heeft gisteren verboden nog langer de grote groene kartonnen handen uit te delen in de finishplaatsen van de Ronde van Frankrijk. Die maat regel is genomen na het incident met de Noorse wielren ner Thor Hushovd. De sprinter van Crédit Agricole reed zondag in de slotfase van de eerste etappe met een snel heid van 60 kilometer per uur langs zo'n reclamehand. Een diepe snee in zijn rechterarm was het gevolg. De bloe dende Hushovd werd na de finish per helikopter naar een ziekenhuis in Straatsburg vervoerd, waar de wond ge hecht werd. De reuzenhanden waren zondag gratis uitge deeld door een sponsor. Het publiek kon er de renners mee toezwaaien. Oscar Freire, de sprinter uit de Rabo- bankploeg, vertelde gisteren dat het incident hem had af geleid in de massaspurt. „Ik reed achter Hushovd en kreeg ineens spetters bloed in mijn gezicht. Ik had geen flauw idee waar dat vandaan kwam en was meteen uit mijn concentratie." Freire finishte als tiende. ANP/AFP Di Luca niet meer van start OBERNAI - De Italiaan Danilo di Luca, vorig jaar eind winnaar van het ProTour-klassement, is gisteren niet van start gegaan voor de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk. Hij had last van een infectie aan de urinewe gen. Di Luca, kopman van de Liquigas-formatie, is daar mee de eerste uitvaller in de Tour. ANP Moerenhout langer bij Phonak ESCH-SUR-ALZETTE - Koos Moerenhout (32) rijdt ook de komende twee seizoenen bij Phonak. De teamleiding zelf bereikte een akkoord met i Shares, dat de komende drie jaar de hoofdsponsor is van de ploeg. Moerenhout is bezig aan zijn elfde profseizoen. Hij begon in 1996 bij Ra bobank. Afgelopen winter stapte hij naar Phonak, de ploeg van kopman Floyd Landis. GPD Robbie McEwen juicht wanneer hij de tweede etappe van de Tour de France van Obemai naar Esch-sur-AIzette over 228,8 kilometer «P-rj T 1\ /T V* *1 V» zijn naam schrijft. De Noor Thor Hushovd protesteert, maar laat een klacht achterwege als duidelijk is dat hij het geel mag aantrekken. Kenners 1-Mobile weg bij lerrari foto Vincent Jannmk/ANP STRAATSBURG - Drie wielrenners van T-Mobile moe ten stoppen met de samenwerking met de omstreden Itali aanse sportarts Ferrari. De Australiër Rogers, de Duitser Sinkewitz en de Italiaan Mazzoleni hebben op verzoek van de ploegleiding verklaard dat ze Ferrari niet langer hun trainingsschema's zullen laten maken. T-Mobile wil alle schijn van doping vermijden. De ploeg werd voor de Tour zwaar in verlegenheid gebracht toen boegbeeld Jan Ullrich van de deelnemerslijst moest. ANP trager wordt. Ik dus nog niet." De jongere Hushovd heeft ook geen trein. De man die ook.karr tijdrijden doet het-op-de macht. Zondag moest hij met een arm sprinten. Gisteren met één been. Zijn voorwiel raakte de voet van McEwen, en daarbij schoot zijn linkervoet uit het pedaal. Even leek hij zwaar te proteste ren. „Je zit vol met adrenaline en dan gebeurt er zoiets. Ik was bang en reageerde heftig. Na het terugzien van de beelden (samen met McEwen, red.) kan ik zeggen dat Robbie geen fout heeft gemaakt." Wat ook meege speeld zal hebben dat op meet voor hem de gele trui lag te wachten. Dan zeur je verder niet. Tom Boonen wilde dat ook niet. „Ik ben door alles toch maar mooi opgeschoven in alle klasse menten", zei hij. McEwen vond het allemaal best. Zolang niemand de controle van de massasprints in handen kan krijgen, voelt hij zich voorlopig de koning in het rijk der anar chisten. GPD an onze sportredactie IEN HAAG/INDIANAPOLIS - "ichael Schumachers zege op :t circuit van Indianapolis af lopen zondag was misschien vel het laatste Formule 1-wa penfeit in de VS. Iet huidige contract loopt af en fe onderhandelingen tussen For- aule 1-baas Bernie Ecclestone in de eigenaar van de Indianapo lis Motor Speedway, Tony Ge- Jrge, zullen zwaar zijn. Ecclesto ne wakkerde het vuurtje vorige veek alvast aan door te verkon- ligen dat zijn sport helemaal ;een race in de VS nodig heeft, iowel de teams als de toeschou wers zijn het er in ieder geval >ver eens dat de race op Indiana- olis op de kalender moet blij ven. Het debacle van vorig jaar, toen er slechts zes auto's aan de start verschenen omdat banden fabrikant Michelin al zijn teams vanwege veiligheidsredenen had afgeraden om te racen, lijkt iedereen alweer te zijn vergeten. Afgelopen weekend kwamen er rpim 250.000 mensen een kijkje nemen bij het Formule 1-circus en kwam Schumacher onder luid applaus over de finish. Optimistischer Het was Ecclestone niet ont gaan. In de paddock toonde hij zich meteen een stuk optimisti scher over de toekomst van de Formule 1 in de VS. „We proberen zo snel mogelijk een overeenkomst te bereiken. Dat is voor iedereen goed." GPD/Reuters Kan onze sportredactie ERIVIELO - Bondscoach Rob Ehrens heeft de springruiters Gerco Schroder (Eurocommerce Berlin), Harrie Smolders (Exquis Olivier Q) en Albert poer (Okidoki) zoals verwacht nfticeel aangewezen als deel nemer aan de Wereldruiterspe- len in Aken over twee maanden. Daarmee staat driekwart van de WK-ploeg vast. (Natuurlijk zullen ze nog een lieer vormbehoud moeten tonen |n dienen de paarden fit te zijn, maar als dat het geval is gaan deze combinaties in Aken van $tart", zei Ehrens. Pj denkt na het concours hippi- que van Geesteren duidelijk heid te kunnen geven over de in vulling van de vierde plek en de reserve. Pas dan wil Ehrens ook iets zeg gen over de positie van Jeroen Dubbeldam met Nassau. De voormalig olympisch kampioen bedankte zondag tijdens het NK in Mierlo voor de WK-ploeg om dat zijn paard daar momenteel niet aan toe is. Selectie De bondscoach selecteerde Angelique Hoorn, Wout Jan van der Schans, Vincent Voorn en vader en zoon Piet Ray- makers voor de Super Lea guewedstrijd van Hickstead. ANP GENT - De Belgische atleet Erik Wymeersch is vrijgelaten. De raadkamer van Derdermon- fle heeft dit laten weten. De 36-jarige Wymeersch werd orige maand aangehouden adat in zijn woning diverse erboden producten waren angetroffen. Hij heeft in totaal tien dagen vastgezeten. Bij zijn sportarts Theo Lebon werden ook middelen gevonden. Hij werd al eerder vrijgelaten. Wy meersch heeft dit seizoen goede resulaten neergezet en heeft zich al gekwalificeerd voor de Europese kampioenschappen at letiek in Göteborg, begin augus tus. ANP/Belga door Edward Swier ESCH-SUR-ALZETTE - Zelfs deze mooie maandagmorgen, met George Hincapie nota bene in het geel, is het verschil met vroeger opvallend. Je kunt de bus van Discovery Channel nor maal benaderen, zonder te stuiten op hek ken, linten en stevige jongens. Je voelt je niet bekeken door spiedende ogen van un dercover agenten. En er valt, zonder tussen komst van een batterij persattachés, ge woon te praten met renners én personeel. Het is een wereld van verschil met de afgelo pen jaren. Zonder Lance Armstrong is ook Discovery weer een wielerploeg. Ploegleider Johan Bruyneel geeft ruiterlijk toe dat hij er aan toe was. „Na zeven jaar was iedereen er eigenlijk wel klaar voor, wat meer rust. We merkten het natuurlijk al vanaf het begin van het seizoen, dat een ploeg met Lance een heel andere ploeg is dan één zonder hem, maar ik wilde wel even de Tour afwachten." De eerste dagen hebben de Belgische team baas echt aangenaam verrast. Minder aan dacht, van pers, personality's én publiek: prima! „Ik maak me er zeker en vast niet kwaad over." De laatste jaren waren haast ondoenlijk ge worden. De ploeg huurde eerst één, later zelfs vier bodyguards in. Er kwam een spe ciale, geblindeerde auto die Armstrong bij start en finish ongezien kon afvoeren, in de bergen was er een helikopter. En de entoura ge werd met de jaren steeds bonter. Liefje Sheryl Crow, acteur Robin Williams, terminator/gouverneur Schwarzenegger, ze hielden zich graag op in de nabijheid van 's werelds beroemdste ex-kankerpatiënt. Het verhaal-Armstrong werd steeds mooier, de stress steeds groter. Bij de start in Obemai is zelfs een praatje met de nieuwe gele-truidrager George Hin capie mogelijk. Noem hem niet de nieuwe leider. „Ik ben één van de leiders. Maar je hoeft me nu nog niet zo de noemen, we kij ken na de tijdrit en de twee ritten in de Pyre neeën wel weer." Hij maakt zich - terecht blijkt 's middags - niet al te grote illusies voor wat betreft het geel. Dat is pakkie an voor de sprinters. „Maar ik wilde die trui nu eens dragen, dat gaf me zo'n goed ge voel." Telefoontje Zondagavond was in het hotel - na een tele foontje van Lance voor trouwe helper Hinca pie - zelfs de champagne geopend. „Dat de den we in de tijd van Lance alleen op de voorlaatste en laatste avond van de Tour." Chris van Roosbroeck, mecanicien van de ploeg, had zich de eerste dagen van de Tour wel verbaasd. De rust had hem, paradoxaal genoeg, onrus tig gemaakt. De Belg is een van de weinigen die de stress, de drukte en het rumoer mist. „Ik zit pas drie jaar bij de ploeg, misschien dat ik daarom nog wel wat kon hebben." Hij heeft het liefst zoveel mogelijk heisa om zich heen. Lachend: „Drukte bracht succes met zich mee." Misschien dat Van Roosbroeck de komende weken alsnog op zijn wenken wordt be diend. Want wat niet is, kan altijd nog ko men. Als Parijs in zicht komt, zal ook de drukte misschien wel weer toenemen. Moe ten de rode Ünten weer "uit het laadruim van de bus komen. Bruyneel: „Met Ullrich en Basso op de start- lijst behoorden wij niet tot de favorieten of echte kanshebbers. Maar nu is het allemaal weer anders. Dit is de Tour van de mogelijk heden." Zijn eigen kopman heeft hij nog niet aange wezen. „De zwaarte van de koers ligt niet bij ons, dat is iets voor anderen. Er zijn ploe gen met één kopman, die zijn er op inge richt. Het is zoals met Hincapie zondag. Het was niet gepland dat hij geel zou pakken, maar hij had de kans en greep 'm. Zo willen wij deze Tour rijden." Bruyneel wacht de eerste dagen rustig af. George Hincapie, Jaroslav Popovitsj, Paolo Savoldelli en José Azevedo mogen zich be wijzen. „Wij moeten nog zien wie onze kop man is. En zelfs of we er eigenlijk wel één voor het klassement hebben." GPD door Ad Pertijs ESCH-SUR-ALZETTE - Zijn troetelkind Ivan Basso heeft hij naar huis moeten sturen en zijn CSC-ploeg is daarmee op slag uit het centrum van de macht verdwenen. Ande ren lijken te gaan strijden voor de eindzege, maar Bjar- ne Riis zou geen Bjame Riis heten als hij de rug al weer niet heeft gerecht. De drukte rond de teambus is verdwenen. Hij heeft nu alle tijd om uit te leggen dat plan B al gemaakt is. „Natuurlijk had ik nog geen plan B bij het begin van het seizoen", zegt de Deen. Alles draaide om Basso, de rest werkte en train de in functie van wat de Itali aan te doen stond in de ronde. „Nu de situatie is veranderd, is het gewoon mijn werk om een plan B te maken. Het is er nu ook." Ritzeges Wat het precies inhoudt, wil hij nog niet zeggen. „Ritzeges proberen te pakken en O'Gra dy aan de groene helpen", dat durft hij al wel hardop te zeg gen. Of Bobby Julich de man kan worden voor het alge meen klassement, zegt hij op recht nog niet te weten. „Dat zal straks duidelijk worden in de bergen." Julich haalde in 1998 het po dium. „Maar Bobby heeft zich uiteraard niet voorbe reid op dit. Hij moest Ivan hel pen. Als het wel de bedoeling was geweest om zo hoog mo gelijk te eindigen, hadden we het wat hem betreft wel an ders aangepakt." Jens Voigt was in het verle den een gekend rittenkaper. „Hij vroeg me laatst: Bjame, moet ik nu spectaculair of suc cesvol gaan fietsen. Ik heb ge antwoord: het liefst succes vol." Agressief Samen gaat het volgens hem bijna niet. „Om hoog te eindi gen in het klassement moet je wel op zijn tijd agressief kun nen koersen." Voor het overi ge moet een man die gaat voor het podium zuinig en ef fectief omspringen met zijn klachten. Op de vraag wie in zijn ogen nu de voornaamste favorieten zijn, hoeft Riis niet lang na te denken: „Valverde en Landis." Ook dat heeft hij al lang bedacht. Of op zijn minst heeft hij bedacht dat hij dat nu het best kan roe pen. GPD Bobby Julich (rechts), hier in gesprek met David Millar van Saunier Duval, is mogelijk een van de nieuwe troeven van de Deense CSC-ploegleider Bjarne Riis. foto Gero Breloer/EPA George Hincapie (links) is even de beschermde renner van Discovery Channel. Wie de echte kopman wordt, moet de toekomst uitwijzen. foto Gero Breler/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15