E go G Hf Walcherse meidoorns gezonder PZC Emiel neemt de hele klas mee Fietsknooppunten nauwelijks bruikbaar PUZZELPAUZE ¥1 Haarherstel met Andrélon Care Repair Speelstad op Bunkerterrein Veere Summer Games Minder bacterievuur door beter weer en intensievere controles I DENKSPORT PUZZELBLADEN (Advertentie) m Rondleidingen kaasboerderij Schellach MIDDELBURG - Kaas boerderij Schellach tussen Middelburg en Veere houdt in juli en augustus rondlei dingen op de boerderij. Iedere dinsdagavond om 19.00 uur kunnen belang stellenden komen kijken en proeven. Op de boerderij aan de Prooyenseweg 26 wordt al 25 jaar (karne)melk boeren kaas en boter gemaakt. Het is ook mogelijk om zelf op onderzoek uit te gaan. Voor jong en oud is er een interessante puzzeltoeht uitgezet. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het nieuwe Zeeuwse netwerk van fiets knooppunten heeft in de huidi ge vorm nauwelijks enige ge bruikswaarde voor recreanten. Dat schrijft de ANWB naar aan leiding van het besluit van Gede puteerde Staten om op de knoop punten voorlopig geen informa tieborden te plaatsen. De ANWB had al eerder op dat gemis gewezen, waarop het pro vinciebestuur liet weten dat de informatiepanelen bewust ach terwege zijn gelaten. Het mas saal plaatsen van borden en pa len leidt volgens de provincie tot vandalisme. De explosie van borden nodigt volgens GS uit tot het uiten van onvrede, het uithalen van grapjes (bijvoor beeld plakken van stickers, om draaien van borden, graffiti), maar ook tot het compleet ver wijderen van palen met borden. De provincie wil eerst iedereen laten wennen aan het systeem. In totaal zijn nu al meer dan 6500 bordjes geplaatst. Een ander argument van de pro vincie is de landschapsvervui ling, als er op elk knooppunt een bord wordt geplaatst. Er zijn ruim driehonderd knoop punten en de informatieborden zijn fors, vindt de provincie: an derhalf bij één meter. Tenslotte wil de provincie nog even wachten tot eventuele fou ten uit het systeem zijn gehaald, zodat er geen incomplete infopa nelen komen te staan. Volgens de ANWB valt of staat het knooppuntensysteem echter met de mogelijkheid voor fietsers om zich onderweg te oriënteren. De bond meldt dat in andere re gio's van Nederland het systeem wel volledig ingevoerd. De ANWB doet een beroep op de le den van de Statencommissie Economie en Mobiliteit om het fietsknooppuntensysteem snel te completeren. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Bunkerterrein in Vlis- singen is binnenkort niet alleen een aanzien lijke stapel nieuwbouw rijker, maar ook een heuse vikingstad. Gebouwd door kinderen tijdens Speelstad. Elk jaar organiseert de stichting Palladium in de zomervakantie Speelstad, een paradijs aan kinderspelen op het bunkerterrein in Vlissingen. Ook dit jaar weer. In de week van maandag 24 tot en met zaterdag 29 juli kunnen kinderen elke dag komen spelen. Door de week is Speelstad open van 9.00 tot 16.00 uur. Op zaterdag sluit de speeldag wel een half uurtje vroeger. Uit ruim twaalf containers kunnen kinde ren hout pakken voor de bouw van hutten en boten. In het magazijn ligt voor iedereen een hamer. Je eigen gereedschap meenemen mag ook. Deelnemertjes mogen stukjes schrijven en tekenen voor de speelstadkrant en in een grote tent is genoeg te doen voor knutselkinderen. Met stofverf mogen kinde ren textiel beschilderen, er is een schmink- hoek en iemand die de kinderen het Viking- se runen schrift leert. Verder is er een work shop stokbrood bakken, een stormbaan, wa terglijbaan, springkasteel, radio-omroep en een rodeostier. Een bus brengt de kinderen gratis naar het terrein, en brengt ze ook weer terug. Die ver trekt om 8.15 uur vanuit de Middelburgse straat (ronde putje) in Souburg en is om 8.19 uur op het Oranjeplein, om 8.22 uur bij het Zwaantje en om 8.27 uur bij de Keer sluisbrug (HZ-terrein). Van daaruit rijdt de bus verder naar de hoek Paul Krugerstraat/Bloemenlaan, 8.30 uur, twee minuten later stopt hij in de Scheldestraat. weer twee minuten later op het Schelde- plein, om om 8.36 uur op het Stadhuisplein bij de ABN Amro te kunnen stoppen. Daar na is de bus om 8.39 uur bij het ziekenhuis aan de Koudekerkseweg, om 8.43 uur bij wijkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg en uiteindelijk om 8.47 uur aan de Troelstraweg, een stukje verderop. Speelstad is bedoeld voor kinderen van zes tot dertien jaar. Vrijwilligers, waar de stich ting Palladium er nog niet genoeg van heeft, mogen vanaf hun zestiende meehelpen. Meedoen kost 1,20 euro per dag per kind, een zesdagenkaart is met 5,50 euro goedko per. Kaarten zijn op 22 en 23 juli in de voor verkoop op het Bunkerterrein zelf. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK Voor onze komende veiling. Herengracht 74,4331 PX Middelburg, Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Oud-Hollandse spelen in Serooskerke. H door Wendy van den Hurk SEROOSKERKE - Soms lijkt het wel of kinderen na schooltijd regelrecht door gaan naar de koelkast voor een glas co la. uit de kelder een zak chips gappen, en achter de computer neerploffen om daar voorlopig niet vandaan te komen. De gemeente Veere bedacht daarom de Summer Games, om haar jonge inwo ners meer aan het bewegen te krijgen. Op het parkeerterrein van de Zandput in Serooskerke klinkt gekrijs. Kinde ren. Uit het zwembad, zou je denken. Maar nee, het geluid komt toch van een poortje verder. Daar waar kinderen zich bij dertig graden in een loeizwaar sumopak hijsen voor een blote-voeten- gevecht op haast brandend plastic. Ja, echt. Hitte of niet; Robin (7, bijna 8) en Tjerk (8) laten zich heus niet weer houden van een potje sumoworstelen. „Dit is juist hartstikke leuk", roept Tjerk, terwijl hij liggend in het enorme pak kruipt. Klittenband dicht en klaar. „Alleen zie ik mijn tenen nu niet meer. Oh wacht, daar zijn ze. Help me eens overeind", zegt hij, terwijl hij hulpeloos op de grond ligt. Zijn noodkreet wordt gehoord. Tjerk werpt zich voorover op Robin, die zo het zwarte vlak in don dert. Tjerk heeft gewonnen. .aal niet ouderwets, vinden de De Biggekerkse vriendjes worden pas veel later op de dag weer opgehaald. Het strand zit er dus niet in. Geeft niet, zegt Robin, die zich inmiddels waagt aan het oud-Hollandse wielrolspel „Het strand is er altijd nog, die spelle tjes niet. Woensdag gaan we weer, als er weer een moeder kan rijden." Koelboxen Aan de kant schenkt Elna Wisse sap in plastic bekertjes. Voor haar staat een rij dorstige kinderen. Een kinderfeestje, verklapt de moeder uit Aagtekerke. „Emiel heeft de hele klas uitgenodigd. Allebei de kinderen", knipoogt ze. „En nog een meisje van een klas lager." Een ideale plek voor een kinderfeestje, weet Wisse. „Je hebt thuis geen troep, en het kost niks. Een paar koelboxen met drinken mee, en je bent klaar. Meestal viert hun jongste broertje zijn verjaardag thuis, zeggen Thijs en Niels. „Dan gaan we waterballonnen gooien, of naar het strand. Of voetballen." Een actieve kroost, dus? Absoluut, knikt ma Wisse. „Ze zitten op voetbal en paardrijden, allemaal. Ik stimuleer sporten heel erg. Zelf was ik vroeger een mollige tiener. Niet altijd even leuk, want je wordt onzeker en kleren staan nooit mooi. Dat wil ik mijn kinderen be sparen. Volgende week gaan we weer met zijn allen op fietsvakantie naar Bel gië en Frankrijk. Onze dochter van acht gaat voor het eerst zelf fietsen. Emiel ook, zij het dat zijn fiets aan de onze vast zit. Als hij maar mee trappelt." Extra beweging is voor de Wisses eigen lijk helemaal niet nodig. Voor Marit (11) en Renée (10) evenmin, verraadt Monique van der Zanden. De moeder van Marit breit in het gras een baby trui tje voor een vriend, die vader werd. „Lekker in de schaduw, ik vermaak me best. Als die meiden het maar leuk heb ben. Kijk, daar zul je ze hebben." Niet lui Er komt een pak ijsthee tevoorschijn. De buurmeisjes hebben dorst. „We heb ben ook al veel gedaan", vertelt Marit. „Alles eigenlijk, en gisteren zijn we zelfs nog wezen kanoën. Of ja, mama roeide en wij zaten in de kano. Maar we zijn niet lui, hoor! We zitten op dansen, foto Lex de Meester en op turnen. En na de zomervakantie ga ik naar de CSW in Middelburg. Dat is ook elke dag zeker twaalf kilometer fietsen vanuit Oostkapelle." De indruk van sportieve Veerse kinde ren klopt, zegt Tom Hengst van de ge meente. Daar loopt hij stage vanuit het Cios, opleidingsinstituut voor sportlei ders. „De sportdeelname in Veere is goed, alleen is er zo weinig te beleven. Zelfs in Kapelle en Reimerswaal heb je naschoolse sporten in de gymzaal. In Veere niet. Daarom moest we wel met iets als de Summer Games komen." Het is een succes. „Vanochtend stonden hier 85 kinderen te sporten en te spelen. Inmiddels is tweederde weg, maar dat komt gewoon door de hitte. Anders was het grasveld nog stampvol geweest." Bij de Summer Games draaide het giste ren om sport en spel. Vandaag is het the ma voetbal (snelheidsmeter, levend ta felvoetbal, penaltybokaal, gatengoal). Morgen kunnen kinderen survivallen (klimwand, boogschieten, ladderspel) en donderdag is het zeskamp (waterkak- race, kamelenrace, supersurvivalbaan). Daarvoor moeten teams van zes tot acht deelnemers zich opgeven via e-mail- adres t.hengst@veere.nl. Een sportdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Meedoen is gratis voor kinderen van acht tot zes tien jaar, waar ze ook vandaan komen. het weer. Het voorjaar was min der warm en vochtig. Dat zijn twee belangrijke voorwaarden voor de ontwikkeling van bacte rievuur, legt hij uit. „Als de tem peratuur boven de twintig gra den ligt en de luchtvochtigheid boven de zestig procent, heb je te maken met een ideale combi natie voor de ziekte." Die combinatie van warm en broeierig weer wordt voor later deze week voorspeld. Dat kan meteen leiden tot een versnelde uitbraak van bacterievuur, waarschuwt Schiettekatte. Fruitbomen De kans dat veel struiken en fruitbomen in de omgeving daar door ziek worden, is echter niet zo groot. De beplantingen langs B-wegen op Walcheren worden elke twee weken gecontroleerd door de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ). De nadruk ligt op alle meidoorns die in een straal van vijfhonderd meter rond fruitbedrijven staan. Vol gens Schiettekatte gaat het om 30 tot 35 kilometer beplanting. Een ploeg van acht mensen loopt twee dagen per week langs de beplantingen. Dan is de helft gecontroleerd. De vol gende week wordt de andere helft onderzocht. De controles vinden plaats van mei tot eind september, in opdracht van het waterschap als wegbeheerder. Ze zorgen ervoor dat de ziekte snel wordt ontdekt en niet de kans krijgt zich ver te versprei den. Zodra bacterievuur wordt ontdekt, worden de takjes weg geknipt. Meidoorns die toch flink zijn aangetast, worden tot een halve meter onder de be smetting afgezaagd. De struik herstelt zich gemakkelijk en is volgend jaar weer uitgegroeid, zegt Schiettekatte. De controles moeten ervoor zor gen dat de meidoorns behouden blijven. Het waterschap had ja renlang de gewoonte zieke strui ken te rooien zonder nieuwe te rug te planten. Op dat beleid kwam enkele jaren geleden felle kritiek van onder meer natuur- en landschapsorganisaties. Zij vonden dat het karakteristieke landschap van Walcheren verlo ren ging door het verdwijnen van meidoorns. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Kaasboerderij Schel lach, Prooyenseweg 26, 19.00 uur: Rondleiding en puzzeltoeht; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19,30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. Fort Rammekens, 19.30 uur: Rondlei ding, VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- cièteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen. dinsdag 4 juli 2006 Opname bepleit voor veelpleger MIDDELBURG - Een 48-jarige veelpleger uit Vogelwaar-: de moet er volgens officier van justitie H. den Hartog van weerhouden worden nog méér strafbare feiten te plegen. De officier eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg dat de man twee jaar wordt opgenomen in een inrichting voor stelselmatige daders (ISD). De verdachte toonde begrip voor de ISD-maatregel, maar voelde weinig voor een verplichte behandeling. „Dat zie ik niet zitten." Het strafblad telt inmiddels 35 pagina's. Al jarenlang maakt de man, die verslaafd is aan alcohol, zich schuldig aan vermogensdelicten zoals diefstal. Dit maal moest hij zich verantwoorden voor het stelen van een bloeddrukmeter, medicijnen en medische instrumen ten uit ziekenhuis De Honte in Terneuzen. „Ik was de weg kwijt." Dezelfde dag had hij een mobiele telefoon wegge nomen van een medewerkster van het Leger des Heils die hem naar een kerkdienst begeleidde. De psychiater en psy choloog achten de kans groot dat de man opnieuw in de fout gaat. De rechtbank doet 17 juli uitspraak. Onderzoek overval Axel loopt nog AXEL - Het onderzoek naar een gewapende overval in een supermarkt in Axel heeft tot en met gisteren nog geen spoor naar de dader opgeleverd. De inmiddels verzamel de sporen zijn opgestuurd naar het Nederlands Foren sisch Instituut in Den Haag, waar zij verder worden on derzocht. Een ongeveer 25-jarige man deed vrijdagavond rond acht uur onder bedreiging met een wapen een greep in de kassa. Hij vluchtte met een onbekend bedrag op een fiets richting Bastionstraat. De overval gebeurde rond sluitingstijd. Er waren nog enkele klanten in de winkel. De dader is ongeveer 1,90 meter lang, heeft een tenger pos- tuur en was vermoedelijk gekleed in een groene jas en een spijkerbroek. Hij had zich enigszins vermomd met een zonnebril, een sjaal en handschoenen. De politie is nog op zoek naar getuigen die de man kort voor of direct na de overval in de buurt van de Tuinstraat hebben gezien. Die getuigen kunnen zich melden bij het politiebureau in Ter- neuzen of telefonisch via 0900-8844. Zeelandia verovert Zweedse markt ZIERIKZEE - Bakkerijgrondstoffenfabrikant Koninklij ke Zeelandia Groep uit Zierikzee heeft de Zweedse con current Norlander Food AB overgenomen. Zeelandia is daardoor in één klap marktleider in Zweden geworden en heeft haar positie in Scandinavië aanzienlijk verstevigd. Het meer dan honderd jaar oude Zeelandia is een interna tionale onderneming clie zich richt op ontwikkeling, pro ductie, verkoop en distributie van bakkerij-grondstoffen. Zeelandia-producten worden in meer dan zestig landen verkocht en in Europa is het bedrijf in vrijwel alle landen vertegenwoordigd door een dochterbedrijf of joint ventu re. Om haar vooraanstaande positie op de Europese markt vast te kunnen blijven houden, zet Zeelandia sinds enkele jaren in op groei. Zeelandia heeft een wereldwijde jaaromzet van 275 miljoen euro. Het bedrijf biedt werk aan 1400 mensen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De meidoorns op Walcheren staan er gezond bij. Uit controles blijkt dat ze veel minder te lijden hebben van bacterievuur dan vorig jaar. Dat is goed nieuws voor de fruit boomgaarden en vooral voor de perenbomen. Bacterievuur is een ziekte die de sapstroom in een boom of struik blokkeert. Daardoor sterven de takken af. Meidoorns kunnen er ziek van worden, maar vooral voor fruitbomen en in het bijzon der perenbomen kan de ziekte in enkele dagen dodelijk zijn. Het aantal besmettingen is tot nu toe aanzienlijk kleiner dan in 2005, meldt Waterschap Zeeuwse Eilanden. Vorig jaar waren 132 meidoom ernstig Ban s' getast door bacterievuur, dit jaar 6. Ook het aantal struiken met een beginnende ziekte waar- Tbij alleen kleine takjes besmet zijn, was kleiner: 348 in 2005 te- gen 288 dit jaar. Volgens H.J. Schiettekatte van het waterschap komt dat vooral I door intensieve controles, die i sinds 2005 plaatsvinden. „Vorig jaar hebben we als het ware een inhaalslag gepleegd. Zowel nieu we besmettingen als oude heb ben we opgeruimd. Mede dank zij die schoonmaakbeurt heb ben we nu minder bacterie vuur," Een andere oorzaak is agenda Vaak met de föhn. krul- of steiltang in de weer? Zon op uw bol? Dat kan uw haar allemaal droger maken of beschadi gen. Een kwetsbare, doffe bos herstelt u met Care Repair van Andrélon. De lipiden in deze haarverzorgingproducten voeden het haar tot diep in de vezels, en maakt uw haar weer glanzend, sterk en soepel. Vul hel diagram 20 In dal in elke ri), elke kolom en elk vierkant van 3 x 3 vlakjes alle cijfers van 1 lot en met 9 precies één keer voorkomen. Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail: info@nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt voor u'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11