De touwen los en weg 'ZC (Middelburg steunt plan Witte Raaf Davina (15) redde verdrinkend kind uit zee op Curasao Dag der Vrijheden brengt culturen samen Jacks doorbraak impasse camping zeeuwse almanak Gehoord op een zonnige mid dag op het terras in Terneu- zen: „Dat Othene-Zuid loopt nu langzaam maar zeker echt vol. Wist je dat je de bewo ners kunt herkennen aan hun fris gekleurde jacks? Het wordt daar, naar een bekende fabrikant, van dergelijke jas sen, nu al de 'Gaastra-strook' genoemd. Gelukkig maar dat deze kolonisten goed met de Othentieke bevolking op kun nen schieten..." Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. In de boot genomen Cobie en Frits Koopman brengen hun vakanties en vrije dagen al 25 jaar door op het water. foto Ruben Oreel ligl "¥"ÏTakker worden op het clei- flli v nen van de golven. Van eiland naar eiland varen, een hengeltje uitgooien, de hele dag genieten van zon en water. „Wij hoeven niet weg, we hebben j hier alles wat we nodig heb- K ben", vinden Frits en Cobie Koopman. 3« da In de jachthaven van Veere, box 105, ligt de Paloma aange- i <- meerdhet vakantieadres van familie Koopman. Frits (62) en Cobie (57) zitten in de kuip de krant te lezen terwijl een paar 0 eenden bedelend rond de achter steven zwemmen. „Die weten ons inmiddels wel te vinden", zegt Cobie. Al 25 jaar lang brengt het Mid- delburgse stel de vrije dagen en vakanties door op het water. In „Voor ons is dit het ultieme ge- i voel van vrijheid. Je gooit de J touwen los en je bent weg", ver- *1 telt Frits. „Met een stacaravan 1 of strandhuisje zit je altijd op J dezelfde plaats, maar wij zijn vrij om te gaan en te staan waar I we willen." J Waterpadvinderij Met twee zoons die destijds bij j I de waterpadvinderij rondlie- i pen, was de keus voor de motor- boot snel gemaakt. Een beslis- *i sing waar de familie Koopman 'g r tot op de dag van vandaag geen |T spijt van heeft. „De vakanties Ml van onze kinderen waren altijd K geslaagd, mét of zonder mooi weer. Ze gingen met hun eigen jrubberboot het water op en als I er wind stond dan gebruikten ze een paraplu om te zeilen. Ze hebben zich nooit verveeld" vertelt Cobie. „Inmiddels zijn de jongens cle deur uit, maar die j j liefde voor het water zijn ze nooit kwijtgeraakt. Nu komen ze weer aan boord met hun ei gen kinderen." De vakantie van Frits en Cobie is er door de jaren heen wel an ders uit gaan zien. „Vroeger la gen we wekenlang bij hetzelfde eiland aangemeerd, daar had den de kinderen na verloop van tijd hun eigen vriendjes en vriendinnetjes. Nu trekken we graag van eiland naar eiland en hebben we meer afwisseling in onze vakanties gebracht." Hoewel een tour door het land ook erg geliefd is, hebben Frits en Cobie er dit keer toch voor gekozen om in Zeeland te blij ven. „Wij hebben zo'n uniek vaarge- bied voor de deur. Waarom zou je met die warmte door kreekjes en kanalen gaan varen, als je hier zoveel open water tot je be schikking hebt?", aldus Cobie. Brabant is voor hen een tweede vakantiebestemming, ideaal voor de moterboot. Maar omdat Frits toch gepensioneerd is, kun nen zij ook nog wel een keer in het naseizoen de provincie uit. Tijdens de zomerperiode heeft het Zeeuwse water wat hen be treft alles te bieden. „Wij ken nen zoveel mensen die hier uren voor rijden. Zeeland is nou een maal een ideale watersportpro vincie." Als voordelen noemt Flits de goede zwemwaterkwali teit en het feit dat in Zeeland zo mers altijd wat te beleven valt. De gezellige drukte op en om het water. „Je ontmoet hier alle nationaliteiten, daar hoef je echt niet voor naar het buiten land." Plet moet Frits en Cobie toch even van het hart dat de water sport aan het veranderen is. „Je ziet een soort rivaliteit ontstaan tussen zeiljachten en motorjach ten. Tussen grote en kleinere schepen. Wij zwaaien naar ie dereen. Of ze nou in een 'tupper- warebootje' of in een joekel va ren, 't maakt ons niets uit. Het zonnetje schijnt toch voor ieder een?", zegt Cobie. Zij geniet er in elk geval volop van. „Ik ver veel me geen minuut." De familie Koopman stevent graag af op De Haringvreter of De Goudplaat, midden in het Veerse Meer. „Daar vind je zo veel mooie natuur", vertelt Co bie. „Je kunt daar prachtige wandelingen maken. Dronken Voor Cobie hebben de eilanden nog een andere waarde. Zij heeft sinds een operatie aan haar gehoor regelmatig last van haar evenwicht. „Als ik de hele dag op het water ben, heb ik 's avonds het gevoel dat ik dron ken ben." Daarom zet zij graag haar parasolletje uit in het gras. Stoeltje erbij, krantje in de hand. Een kop koffie zet ze in de boot. Een caravan op het wa ter, noemt Frits zijn schip. „Op twintig vierkante meter hebben wij alles wat we nocüg hebben, maar een luxe is het niet." Noem het kneuterig of behel pen, voor Frits en Cobie is hun schip het paradijs op aarde. „Je bent wel op elkaar aangewezen, dat moet je niet onderschat ten", vindt Cobie. Niet voor niets is zij inmiddels volleerd schipper, stuurman en matroos tegelijk. „De taken liggen hier niet vast, het gaat zoals het gaat", zegt Frits. Als de boodschappen op zijn en de kleding moet in de was, clan lopen zij de haven in. Thuisha ven is Veere, een haven die vol gens Frits en Cobie veel voor deel biedt. Het is mooi, klein schalig en gezellig. En je zit zo op het water. Een nadeel is het ontbreken van een supermarkt. „We wonen in Middelburg, dus we kunnen altijd even op en neer rijden om spullen te halen, een was te draaien en de post te lezen." Benauwd Toch blijven ze het liefst zoveel mogelijk aan boord. In de ha ven kunnen zij altijd douchen, een hapje eten bij de Jachtclub of een wasje doen. Maar over nachten, dat cloen Frits en Co bie het liefst ergens op het meer. „In de haven krijgen we het toch een beetje benauwd", zegt Flits. Ze gebruiken hun thuishaven wel vaak voor een uitstapje aan de wal. „We wandelen graag via de Stenen Beer langs hel wa ter naar Vrouwenpolder. Een ijsje eten en dan weer terug. Of de sluizen over naar Oranje plaat." Hun zeebenen vormen geen be lemmering voor sportieve pres taties aan de wal. ,,'s Winters zitten wij in de Oostenrijkse ber gen, wij zijn wel wat gewend", vertelt Frits. Altijd onderweg, rondzwerven over het water. Le ven met de seizoenen. Dat is hun leven, zegt Cobie. „Wij zijn niet honkvast, ook nooit ge weest." Anita Janse [Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. ^maandag 3 juli 2006 Tilflür.virairTm Theaterdirecteur Peijs weg MIDDELBURG - Directeur Gerard Peijs van de Stich ting Theater Exploitatie Middelburg trekt zich voor een periode van twee tot drie jaar terug wegens gezondheids redenen. Een interim-directeur zal zijn functie overne men. De raad van toezicht heeft dat besluit afgelopen weekend bekendgemaakt. Peijs is al enige tijd ziek. De interim wordt aangesteld voor twee tot drie jaar. In af wachting van medisch onderzoek zal Peijs voorlopig van uit huis de noodzakelijke werkzaamheden verrichten tot eind september. Peijs kwam in 1994 naar Middelburg. Scholiere CSW wint Afrika-reis MIDDELBURG - Anne Landman (15) uit Burgh-Haam- stede heeft zaterdag een reis naar Oeganda gewonnen. Ze gaat daar in de herfstvakantie met eigen ogen bekijken waar het gelcl van de inzamelingsactie Zip your Lip te rechtkomt. De havo 3-leerlinge van de CSW in Middelburg won de reis met een opstel over de aids-/hiv-problematiek onder Afrikaanse jongeren. Voor het zo ver was moest ze zater dag in Amersfoort in debat met elf andere kanshebbers. Haar tegenstanders waren allemaal meisjes. Maar er za ten volgens Anne 'pittige tantes' bij. De ontwikkelingsorganisatie World Vision neemt vijf Ne derlandse scholieren en hun docenten mee naar het Afri kaanse land. Wiskundeleraar Mai-tin Hofman zal Anne vergezellen. Doel van de reis is om meer bekendheid te ge ven aan de jaarlijkse inzamelingsactie en de aids-/hiv-problematiek. Anne vindt het 'super' dat ze naar Oeganda mag. Ze heeft de jury beloofd om na haar reis zoveel mogelijk mensen enthousiast te krijgen om aan de volgende Zip your Lip mee te doen. Pas een dag na de uitslag, drong het nieuws tot haar door, vei'telt ze. „Zo, je gaat echt, dacht ik toen ik wakker werd." Fossielen vangst in Westerschelde HANSWEERT - Het Zeeuws Genootschap der Weten schappen uit Middelburg heeft afgelopen zaterdag weel een geslaagde zoektocht gehouden naar resten van fossie len bij een geul voor de kust van Temeuzen, in de Wester schelde. Bij de zoektocht, die jaarlijks gehouden wordt, vonden de wetenschappers onder meer een heiligbeen van een zee hond, een opperarmbeen van een dolfijn en een ribfrag- ment, een tand en een halswervel van een potvis. „We hebben ook nog enkele bijzondere schelpen gevon den", meldt conservator F. van Nieulande. De hoeveel heid resten was minder dan andere jaren. „De kwaliteit ervan was even goed als vorig jaar. We gaan de gevonden fossielem-esten eerst ontzilten en daarna worden ze toege voegd aan de collectie van het Zeeuws genootschap." doorSelma Osman MIDDELBURG - De vijftienjari ge Davina Radermacher uit Mid delburg is door de organisatie Dare op Curasao onderscheiden voor het redden van een tweeja rig jongetje. Het kind dreigde in zee in de armen van zijn nichtje te verdrinken. Davina aarzelde geen moment en bracht hem vei lig naar de kant van Kontiki Beach. De Middelburgse vindt zichzelf geen heldin. „Ik heb gewoon ge daan wat ik moest doen." Het gebeurde vorige week zon dag op Kontiki Beach waar Da vina vakantie aan het vieren is. De Middelburgse zat samen met een ander meisje bij het jongetje en zijn twaalfjarige nichtje op een siliconen drijf mat. Toen de harde wind de mat naar de rot sen dreef, sprongen de twee meisjes eraf. De wind draaide de mat ondersteboven waardoor ook de peuter en zijn nichtje in het water terechtkwamen. „Het water was daar ineens heel erg diep. Het meisje riep: 'Help ik verdrink'. Zij kon het jongetje niet boven water houden", ver telt Davina. „Toen heb ik hem gepakt en naar de kant ge bracht." Omdat Davina op waterballet heeft gezeten, wist ze het jonge tje hoog boven water te houden. Later is ze ook nog terugge- zwommen om het matje te ha len. Het nichtje van de peuter kon zelf naar de kant zwemmen. De ouders van het jongetje rea- geei'den vreemd, vertelt ze. „Die vonden dat hij zijn zwem- bandjes om had moeten doen." Dare, een organisatie die goed gedrag van de jeugd beloont, vond de actie van Davina Radei-- macher bijzonder en kende haar een paai- dagen later een medail le toe. „De eerste van dit jaar", zegt ze trots. Ze belandde ermee op de voorpagina van Het Laat ste Nieuws, een krant uit Cura sao. Davina's moeder moest huilen toen ze hoorde dat haar dochter een medaille had gekregen. „Zij is trots." Zelf blijft de Middel burgse nuchter. „Ik wil er niet over opscheppen. Persoonlijk vond ik het niet echt een hele grote actie." Man (20) buiten bewustzijn na klap in Renesse RENESSE - Een twintigjarige man uit Burgh-Haamslede is in de nacht van vrijdag op zater dag bewusteloos geslagen op de Hogezoom in Renesse. De man was betrokken bij een opstootje en kreeg een dusdanig harde klap dat hij bewusteloos van zijn fiets viel. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Over zijn toestand is niets bekend. De dader - een 21-jarige man uit de gemeente Schouwen-Dui- veland - rende na het voorval hard weg, maar kon een paar straten verderop door de politie worden aangehouden. Hij is overgebracht naar een politiecel in Torentijd in Middelburg. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De gemeente Middelburg schiet camping De Witte Raaf in Arnemuiden te hulp bij de uitbreidingsplannen. Doordat de gemeente zich be reid heeft verklaard de uitbrei ding toe te staan, kan de recrea tieondernemer onderhandelen met de Dienst Domeinen over de aankoop van vijftig hectare grond. De Witte Raaf wil grond kopen voor uitbreiding en vernieuwing van de camping. Er komen kam peerplaatsen bij, er worden va kantiewoningen gebouwd (26 paalwoningen in het water' en 44 op het land) en er komt een nieuw centraal gebouw met een ontvangstruimte, restaurant, squashbanen, bowlingbanen, een overdekt zwembad en een overdekte speeltuin. De Dienst Domeinen wil eerst weten welke toekomstige be stemming de grond krijgt. Als het natuur blijft, is de waarde en dus de prijs lager dan wan neer er gebouwd mag worden voor recreatie. De gemeente wil- Je. op haar beurt eerst weten of het plan doorgaat, voordat de bestemming wordt veranderd. En intussen wist eigenaar P Oomen van De Witte Raaf niet hoeveel de grond zou gaan M kosten. Om uit deze klem te komen, heeft het college van B en W zich nu bereid verklaard de uit breidingsplannen van Oomen toe te staan. Dat krijgt de Dienst Domeinen zwart op wit van de gemeente. „Wij steunen het plan van De Witte Raaf", zegt wethouder F. Streng. „Kwaliteitsverbete ring in het Veerse Meergebied is voor ons een noodzaak en dit is één van de stappen die we moe ten zetten. We willen hiermee slagvaardig omgaan en het plan snel in procedure brengen." Want dat moet allemaal nog wel gebeuren. De steun van het colle ge is een 'principe-uitspraak'. Pas als Oomen alle aanvragen in dient, wordt een definitief oor deel geveld. Streng toont overigens ook be grip voor de 'zakelijke opstel ling van de Dienst Domeinen. „Als zij natuurgrond verkopen en er komt later recreatie op, hebben ze de verkeerde prijs ge kregen. Het is zakelijk juist om dat vooraf duidelijk te maken. De Domeinen heeft leergeld be taald in het verleden." Oomen wacht intussen al tien jaar op toestemming voor zijn plannen met De Witte Raaf. Hij is bereid miljoenen euro's te investeren in de uitbreiding en vernieuwing en geeft de moed nog niet op. „Ik ben een stre ber." Bij het monument op de Balans werd zaterdag stilgestaan bij het slavernijverleden van Middelburg. foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - In Middelburg is zaterdag de afschaffing van de slavernij herdacht en gevierd. In feestelijke kledij luisterden Surinamers en Antillianen op het Ab dijplein onder de schaduw van de bomen naar trommelaars en anderg. artiesten. Bij het monument op de Balans werd stil gestaan bij één zwarte bladzijde uit de Mid delburgse geschiedenis: het slavernijverle den. Het slaveimijmonument is een jaar geleden onthuld. Het staat pal tegenover de Sint Jo- risdoelen waar reders vroeger bijeenkwa men om de reizen van hun koopvaardijsche pen te bespreken. Dit jaar werd voor het eerst ook de vrijheid gevierd. De Dag der Vrijheden bracht Mid delburgers, toeristen en Surinamers en An tillianen samen. Ons Boeregoed trad op te genover de kraampjes met broodjes pom en bakkeljauw. De Surinaamse dames hadden hun feestjurken uit de kast gehaald. Rita Loswijk (gouden jurk en fraai geknoopte hoofddoek) hoefde daar niet over na te den ken. „Vandaag doe je toch iets extra's." Op 1 juli gaan haar gedachten naar Suriname. „Daar wordt de afschaffing van de slavernij altijd groots gevierd. Het is fijn dat er nu hier ook iets gebeurt." Bij het monument werden zaterdag bloe men gelegd. Voorzitter F. Ralf van de Stich ting Monument Middelburg onderstreepte tijdens de plechtigheid het belang om het af schaffen van de slavernij in de Nederlandse koloniën nog steeds te herdenken. Zelfs na 143 jaar. „Vrijheid is voor iedereen van gro te waarde." Hij vroeg om een groot applaus voor de maakster van het monument, kunstenai-es Hedi Bogaers uit Zierikzee. Zij overleed en kele maanden geleden. Op vrijdagavond werd bij het monument een wake gehouden. Ongeveer 25 Surina mers en Antillianen herdachten er hun voor ouders. W OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDA www.rida.nl Productiestraat 8 Tel. 0115 - 613690 Ford Fusion 1.6 Luxury Bj. 2003 49.000 km €13.950,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9