mondt uit in crisis Al Zarqawi zou aan VS zijn verraden Israëlische aanvallen in Gaza treffen ook portemonnee VS Lloret is druk, dronken en lelijk Starre houding VS zou oorzaak zijn van mislukken top over vrijere wereldhandel V erjaardagsrondvlucht eindigt in tragedie Topmannen van Airbus en EADS nemen ontslag Nathalie ii in stilte begraven HEDEN KIJKDAG MKANTtB maandag 3 juli 2006 Britse moslims huren pretpark af LONDEN - Een islamitische organisatie in Groot-Brittan- nië heeft voor 17 september het grootste pretpark in het land afgehuurd. Op die dag mogen alleen moslims het ter rein van Alton Towers in Staffordshire betreden. Dat maakte de organisatie Islamic Leisure zaterdag bekend. Er worden 28.000 bezoekers verwacht op de 'Muslims-on ly day'. Er is dan islamitisch halal-voedsel te koop, er ko men gebedsruimten en gescheiden ruimten voor mannen en vrouwen. ANP/AFP Senegal berecht ex-dictator Tsjaad BANJUL - Senegal zal Hissène Habré, de voormalige dic tator van Tsjaad, berechten. Senegal is het beste land om dat te doen, zei president Abdoulaye Wade gisteren. „Ik denk dat we niet moeten wegvluchten voor onze verant woordelijkheid", aldus het staatshoofd. Het regime van Habré, die de Pinochet van Afrika wordt genoemd, zou van 1982 tot 1990 40.000 mensen hebben ge marteld of gedood. Habré woont al jaren in ballingschap in Senegal, dat hem al een aantal keer heeft opgepakt. België had eerder om de uitlevering van Habré gevraagd. Justitie in Brussel wil hem berechten wegens oorlogsmis daden en misdaden tegen de menselijkheid. ANP/AFP Communistische bergen hernoemd DUSJANBE - De regering van de voormalige Sovjetrepu bliek Tadzjikistan heeft twee bergen hernoemd omdat hun namen te veel herinneren aan de Russische Revolutie van 1917, zo meldde gisteren de presidentiële persdienst. De 7134 meter hoge berg die tot dusver de naam droeg van communistenleider Lenin, wordt nu aangeduid als de Onafhankelijkheidsberg. De 6940 meter hoge Revolutie- berg wordt vernoemd naar de Perzische filosoof en medi cus Abu Ali Ibn Sina (980-1037), in het Westen beter be kend als Avicenna. ANP/AFP Doodstraf moslimextremisten India NEW DELHI - Een Indiase rechter heeft drie radicale moslims ter dood veroordeeld voor hun betrokkenheid bij een bloedbad in september 2002 in een hindoeïstische tem pel in de deelstaat Gujarat. Dat berichtte gisteren het In diase persbureau PTI. De drie zijn volgens het vonnis direct verantwoordelijk voor de aanval op het gebedshuis, die aan 29 hindoes het leven kostte. Drie andere verdachten kregen respectieve lijk levenslang, tien jaar en vijf jaar. ANP/AFP Koptische kerk dreigt te scheuren CAIRO - Een koptische bisschop heeft gisteren gedreigd de paus van deze Egyptische, orthodoxe kerk buiten spel te zetten. Bisschop Maximo I zei dat onder paus Shenou- da III geen zicht is op hervormingen. Hij noemde de 83-jarige paus 'de slechtste in de historie van de koptisch orthodoxe kerk'. Die is al bijna tweedui zend jaar oud en zou gegrondvest zijn in Alexanclrië door de evangelist Marcus. Shenouda wordt verweten zowel de seculiere regering van president Mubarak als de islamiti sche meerderheid naar de mond te praten. Egypte telt naar schatting 7,5 miljoen koptisch orthodoxe christenen, circa 10 procent van de bevolking. ANP/EFE Irakezen verzamelen zich op de plek in Bagdad waar gisterochtend een autobom ontplofte. De explosie deed zich voor bij een populair restaurant in het district Karada in het centrum van de Iraakse hoofdstad. foto Ali Abbas/EPA HAMBURG - Brandweermannen en politie staan bij de resten van een watervliegtuig dat gisteren in Hamburg neerstortte. De crash kostte vier inzittenden het leven. Onder de doden zijn volgens de brandweer een jongen die de vlucht voor zijn veertiende verjaardag cadeau had gekregen. Zijn vader en de piloot zijn met levensgevaar lijke brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Het toestel, dat een rondvlucht boven Hamburg zou maken, raakte al twee minuten na de start in de problemen omdat de motor er mee ophield, aldus de Noord-Duitse omroep NDR. De piloot probeerde het vliegtuig nog op een rangeerterrein op de grond te zetten, maar botste daar op een goederenwagon, waarop het toestel in brand vloog. foto Christian Charisius/RTR $oor Egbert Stoel fan Sal Stam GENÈVE - De onderhandelin gen in Genève over een vrijere zijn in een crisis beland. De betrokken ministers Handel slaagden er het afge lopen weekeinde niet in een ioorbraak te bereiken. Dat !t|ieeft directeur Pascal Lamy van nfle Wereldhandelsorganisatie iWTO in Genève gezegd. Het 4verleg wordt eind deze maand Voortgezet. k. zal de komende weken de belangrijkste par tijen in het handelsoverleg na iler tot elkaar te brengen. Bron- ken bij de handelsbesprekingen gaan ervan uit dat dit een hele zware opgave wordt. In Genève o.was dit weekeinde sprake van 'Jgebrek aan beweging'. Met na- fcme de Verenigde Staten krijgen shet verwijt zich star op te stel- '4en. nyoor het overleg in de Zwitserse ajtad was het hele weekeinde uit maar zaterdagmid werd al duidelijk dat het geen zin had verder te gaan. Of Stroomstoring in Turkije treft miljoenen mensen c: ISTANBOEL - Een deel van éTurkije is in de nacht van zater- op zondag getroffen door Vele miljoenen onder wie talrijke toe risten, van Istanboel in het noordwesten tot Antalya in het zuidwesten, hadden uren lang geen elektriciteit. Kin de grote havenstad Izmir ruk- ijte de politie uit om eventuele ïaplunderaars te ontmoedigen. De fcjstoring begon rond middernacht nien duurde zes uur lang. li-Minister van Energie Hilmi Gü- iler zei gisteren dat de oorzaak defect was in een gascentra- bij Bursa, 80 kilometer ten zuiden van Istanboel. ANP/DPA 2 LUIK - Op het kerkhof van de Luikse Sint-Gilliskerk is zaterdagmorgen het ver- i moorde Belgische meisje Nathalie Mahy begraven. Op verzoek van haar vader gebeurde dat in familie- I kring. Stacy Lemmens, haar jon gere stiefzusje, wordt van daag begraven. Beide meis jes zijn vermoord. Hun li chamen werden afgelopen week na een zoektocht van twee weken in een afwate- ringsput gevonden. Vader Didier Mahy had pers en publiek gewaagd weg te blijven. Toch verzamelden i ruim 250 belangstellenden zich achter dranghekken. Ze zagen ministers naar binnen gaan, en ouders van andere vermoorde kinde ren. De koninklijke familie I - was door een gezant verte- genwoordigd. De mis stond in het teken van liefde, hoop en vrede. Nathalie's klasgenootjes la zen voor, zongen en lieten na de mis buiten gekleurde ballonnen op. Stacy Lemmens wordt van- daag eveneens in Luik be- graven. Haar uitvaart in de j Sint-Foy-kerk wordt I rechstreeks door de Bei- I gische televisie uitgezon den. GPD eind deze maand wel de door braak wordt bereikt waarop eer der werd gemikt, is nu de waag. Er wordt zelfs gespeculeerd dat het september kan worden. Dat er juist nu geen deadline is ge steld, geeft aan hoe moeilijk de situatie is. Van de Verenigde Staten wordt onder meer gewaagd de binnen landse landbouwsubsidies te verminderen. De VS vinden dat ze al voldoende initiatieven in die richting hebben genomen. De Amerikaanse houding vormt van onze redactie buitenland BAGDAD - Abu Musab al Zarqawi, de Al Qaeda-leider in Irak die een maand geleden door Amerikaanse soldaten werd gedood, is door soenniti sche stamhoofden 'verkocht' aan de Amerikanen. Dat zegt een ex-vrouw van Al Zarqawi in de Italiaanse krant La Repub- blica. In ruil zouden de Amerikanen beloofd hebben tijdelijk terug houdend te zijn in hun offensief tegen Al Qaeda in Irak. Er was gisteren geen Amerikaan se reactie op de uitlatingen van de wouw. Al Zarqawi is giste ren op een geheime plaats in Irak begraven, aldus een Iraak se regeringswoordvoerder. De Amerikanen en de Iraakse rege ring willen voorkomen dat zijn Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' van 15.00 tot 20.00 uur te Middelburg Register veilingmeester A. 1. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl voor de overige partijen geen sti mulans om zelf toezeggingen te doen. Groot belang De Europese Unie staat onder druk om zijn markt verder te openen voor buitenlandse land bouwproducten. Voor ontwikke lingslanden is dat economisch van groot belang. Vooral in Frankrijk, waar de boeren poli tiek een belangrijke factor vor men, ligt dit gevoelig. De wester se landen vinden dat met name graf een bedevaartplaats wordt. Al Qaeda-leider Osama Bin La den had vrijdag in een bood schap op een geluidsband de VS gevraagd om het lichaam van Al Zarqawi over te dragen aan diens Jordaanse familie. Hij deed een vergeefse oproep aan de Jordaanse koning Abdul lah om toe te staan dat Al Zarqa wi begraven zou worden in zijn geboortedorp Zarqa. Irak zette gisteren de eerste wouw Sajida en de oudste doch ter Raghd van ex-dictator Sad- door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische luchtaanvallen in de Ga- zastrook hebben niet alleen de Palestijnen getroffen, maar indi rect ook de Amerikanen. Dit weekeinde bleek dat de Pales tijnse elektriciteitscentrale bij Nusseirat, die woensdag enkele voltreffers kreeg, is verzekerd door een instituut van de Ameri kaanse overheid. Die zal nu waarschijnlijk 48 miljoen dollar op tafel moeten leggen voor de reparatie. Dat wordt nog een langdurige zaak. „Alle zes transformatoren zijn onherstelbaar beschadigd. De nieuwe moeten in het buiten land worden gekocht en het zal zeker zes maanden duren voor we weer stroom kunnen leve- landen als India en Brazilië hun markten verder moeten openen voor industrieproducten. De besprekingen in Genève maakten deel uit van de zogehe ten Doha-ronde, die eind 2001 begon en moet leiden tot het wegnemen van handelsbelemme ringen op het gebied van vooral landbouw- en industriegoede ren. De al jaren slepende onder handelingen moeten uitmonden in een alomvattend akkoord, waarover de leden van de WTO het bij consensus eens moeten dam Hoessein op een lijst van meest gezochte mensen in het land. Ze zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het laten verdwijnen van miljoenen eu ro's, die door Saddam gestolen zouden zijn. De vrouwen zou den het geld gebruikt hebben voor het helpen van de soennieti- sche opstandelingen in Irak. Raghd organiseert de verdedi ging van haar vader, die in Bag dad terecht staat. Zij woont in Jordanië. De Jordaanse premier Maaruf Bakhit liet gisteren we ren", zei Zacharia Adwan (52), hoofdingenieur van de centrale, kort na de Israëlische aanval. Ondertussen zit zestig procent van de bevolking van de Ga- zastrook zonder stroom. De centrale is tussen 1999 en 2004 voor 150 miljoen dollar ge bouwd door het Amerikaanse be drijf Enron. Sinds 2000 is de Morganti Group van de Pales tijnse zakenman Said Khoury de enige eigenaar. Morganti ver zekerde het bedrijf via de Over seas Private Investment Corpo ration (OPIC) voor 48 miljoen dollar tegen 'politieke risico's'. OPIC is een Amerikaans over heidsinstituut, dat in het leven is geroepen om Amerikaanse in vesteringen in instabiele ontwik kelingsgebieden te kunnen ver zekeren. Als het de Israëliërs er alleen zien te worden. De handelsron de begon eind 2001 in de hoofd stad van Qatar, Doha, kort na de terreuraanslagen in de VS van 11 september. Internatio naal bestond toen overeenstem ming over de noodzaak om een stap voorwaarts te maken. Nu lijkt dat niet het geval en laten diverse deelnemers aan het WTO-overleg nationale belan gen zwaarder wegen dan inter nationale kwesties. De Do ha-ronde moet er onder meer toe leiden dat de wereldecono- ten dat Raghd onder bescher ming staan van koning Abdul lah II. Sajida woont in Qatar. Zaterdag werd in Bagdad de bloedigste aanslag in maanden gepleegd, waarbij meer dan zes tig mensen werden gedood en ruim honderd gewond raakten. Op een markt in Sadr City, de grote sjiitische wijk van de hoofdstad, ontplofte 's ochtends een zware autobom net toen een politiepatrouille voorbij kwam. Tientallen marktkramen wer den verwoest, overal lagen do om te doen was geweest een groot deel van de Gazastrook in duisternis te dompelen, hadden ze ook de toevoer kunnen afslui ten van hun eigen elektriciteits net naar dat van Gaza. De stroom in het noorden van de strook wordt immers gelevered door Israël. De voorziening had kunnen worden hersteld zodra de ontvoerde korporaal Gilad Shalit in vrijheid is gesteld. Effect Maar het was Israël kennelijk vooral te doen om het effect dat beelden van de verwoestingen zouden hebben op de Palestijnse bevolking. Dat geldt ook voor de drie bruggen die onherstel baar beschadigd zijn. De belang rijkste ligt bij Nusseirat, ten zui den van Gaza-stad, in de hoofd weg van noord naar zuid. Paral mie een impuls krijgt. Verder zijn de besprekingen bedoeld om juist de positie van ontwik kelingslanden te verbeteren. De EU wil in het overleg de aller armste landen ontzien en geeft deze nu al onbelemmerd markt toegang (op wapens na). Van de armere landen die al verder zijn in hun ontwikkeling worden wel concessies gevraagd. Him economieën groeien zo hard dat zij op termijn een belangrijk stempel zullen drukken op de wereldeconomie, ANP den en gewonden. De aanslag is opgeëist door een onbekende soennitische groep 'onderstreu- ners van het soennitische volk'. Ook gisteren vonden in en om Bagdad tal van kleinere aansla gen en schietpartijen plaats. Een autobom doodde twee men sen en verwondde er dertien bui ten een restaurant in het cen trum van Bagdad. Drie mensen kwamen om bij een bomexplosie op een markt in het zuiden van de stad. GPD/RTR lel aan de brug gaat het verkeer gewoon door omdat de wadi (ri vierbedding) in de zomer droog ligt. In het zuiden van de Ga zastrook heeft de luchtmacht het afgelopen weekeinde met bommen kraters geslagen in ze ven wegen. De aanvallen op de civiele infra structuur van Gaza hebben in ternationaal kritiek opgeroe pen. Het uitvallen van het groot ste deel van de stroom kan ern stige gevolgen hebben voor de volksgezondheid. De elektrische pompen van het drinkwaterbe drijf in Gaza werken nu op die selgeneratoren, maar er is nog maar voor een paar dagen brandstof omdat de Israëliërs de Gazastrook van de buitenwe reld hebben afgesloten. Daarna dreigt een ernstig drinkwaterte kort. GPD door Tim Preqer MÜNCHEN - Topman Gustav Humbert van vliegtuigbouwer Airbus heeft gisteren zijn ont slag aangeboden. Noël For- geard, mede-bestuursvoorzitter van het Europese lucht- en ruim tevaartconcern EADS, stapte gisteren ook op. Beiden vertrek ken wegens de vertraging met de superjumbo A380. De problemen voor Forgeard be gonnen enkele weken geleden toen het aandeel EADS op de beurs in Parijs een duikvlucht maakte. Het concern gaf toen een winstwaarschuwing als ge volg van productievertragingen bij de superjumbo A380 van dochterbedrijf Airbus. Daar door valt de winst bij EADS tot 2010 ongeveer 2 miljard euro la ger uit dan verwacht. Kort daarna volgden de beschul digingen van aandelenhandel met misbruik van voorkennis door EADS-bestuurders, onder wie Forgeard. „De recent be kendgemaakte vertraging van de productie en levering van de A380 is een grote teleurstelling voor onze klanten", aldus Hum- bert in een verklaring. „Als directeur van Airbus moet ik verantwoordelijkheid nemen. De juiste weg is om mijn ontslag aan te bieden aan de aandeel houders." Opvolger Forgeard wordt opgevolgd door Louis Gallois, topman bij het Franse spoorwegbedrijf SNCF. Tom Enders, met wie Forgeard het voorzitterschap deelde, blijft aan. Humbert wordt opge volgd door Christian Streiff een voormalige topman van de mate- rialenfabrikant Saint Gobain. Het is de bedoeling dat Airbus verder geïntegreerd wordt in EADS. De vliegtuigbouwer moet dichter bij het moederbe drijf komen te staan. ANP/RTR Acht dagen naar de Spaanse Costa voor 199 euro: dan mag je toch niet zeuren! Blanes, Calella, Torre- molinos, Benidorm, Rosas, Salou, Llo ret de Mar: namen die al decennia lang bussen en vliegtuigen vol zomer gasten trekken. Voor veel Nederlanders is dit het ech te Spanje, maar tevens ook het lelijke Spanje. Ze hebben nooit het andere Spanje gezien. Waarom kun je maar beter niet naar Lloret gaan aan de Costa Brava? Om dat het er druk is, vol, lawaaierig, le lijk en vooral niet-Spaans. De strandboulevard is volgestouwd met foeilelijke flats. Een betonnen barrière tussen het oorspronkelijk niet onaardige vissersdorp en de Mid dellandse Zee. Zijn de drukste trekpleisters in het buitenland meteen ook de mooiste, de meest aangename en de meestau- thentieke plekken om als toerist ze ker te bezoeken? Onze correspon denten menen van niet. In de serie korte kritieken vandaag Lloret de Mar in Spanje. Sinds de opkomst van het massatoeris me in de jaren zestig hebben project ontwikkelaars het gezicht van de Spaanse kust bepaald, met desastreu ze gevolgen. Hoogbouw was (en is) het credo om maar zoveel mogelijk toeristen per vierkante meter te kun nen opbergen. Van de oorspronkelijke schoonheid van Lloret, gelegen aan de mooiste kust van Spanje, is niet veel meer te rug te vinden. Het kasteel aan het eind van de baai herinnert nog aan be tere tijden. Over de Ronda kun je een prachtige wandeltocht maken, hoog langs de rotsachtige kust met een ge weldig uitzicht over zee. Daar gaat het niet om. Lloret werft zijn publiek met discotheken, nachte lijke kroegentochten en strandpar- ty's. Het strand is er om overdag te herstellen van de 's nachts opgelopen schade. De politie moet de laatste jaren steeds vaker ingrijpen bij gevechten tussen groepen jongeren uit verschillende landen. Maatregelen van de overheid om het alcoholmisbruik binnen de per ken te houden, hebben tot nu toe ge faald. Wie al dit soort dingen niet mee wil maken moet niet naar Lloret gaan en naai- al die andere grote bekende namen van het Spaanse toerisme, maar naar bijvoorbeeld Costa de la Luz. Henk van den Boom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5