Guerrillacellen vormen obstakel Gips met watermassage helpt tegen trombose PZC i PZC De wachtkamer verdient facelift Wegsnijden kwaadaardige hersentumor verbetert overlevingsduur nauwelijks a<jnose Pas op met stappenteller maandag 3 juli 2006 door Joop van de Leemput ROTTERDAM - De uiterst moei zame bestrijding van gliomen, de meest voorkomende soort her sentumor, is te wijten aan on zichtbare guerrillacellen die na de behandeling de kanker laten terugkeren. Artsen delen gliomen op ver schillende manieren in, maar voor de patiënt telt vooral de kwaadaardigheid: van één (het minst erg) tot en met vier (het meest kwaadaardig). „Helaas komen hooggradige, kwaadaardige gliomen het meest voor", vertelt prof. Cees Avezaat, hoofd Neurochirurgie van Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De overlevingsduur van mensen met een glioom is sinds de komst van de moderne neurochi rurgie, rond 1900, 'niet wezen- Gliomen De meest voorkomende pri maire hersentumor is een glioom. Deze term verwijst naar het woord 'glia'. GJia- cellen vormen de steuncel- len van de hersenen. Andere soorten hersentu moren dan gliomen gaan uit van het hersenvlies, of zijn uitzaaiingen (metasta- sen), vaak vanuit een tu mor in de long of borst. Hersenchirurgen kunnen de overgang van de tumor naar gezond hersenweefsel met het blote oog en zelfs met een microscoop niet goed herkennen. De kiem en glans zijn hetzelfde als die van gezond weefsel. Hét probleem van gliomen is dat ze niet scherp be grensd zijn. De hersenchi- rurg kan ze nooit volledig weghalen. Wel kan de chi rurg de bulk van de tumor verwijderen en zo verlam mingsverschijnselen of ern stige hoofdpijn voorko- lijk verbeterd', constateert hij. „Twee jaar na de diagnose leeft nog maar één op de tien mensen. Misschien is de overleving de laatste jax'en wat beter gewor den. Maar drie jaar overleven blijft erg uitzonderlijk." Avezaat: „De neurochirurg zal deze hersenaandoening nooit kunnen genezen. Hij kan de kern wegsnijden en daarmee de kwaliteit van leven handhaven en handicaps voorkomen. Dat laatste is belangrijk. Als je maar één tot twee jaar te leven hebt, dan wil je dat de kwaliteit van die periode zo hoog mogelijk is. Maar hersentumoren 'genezen met het mes' is onmogelijk." Leermeester Prof. Avezaat heeft als neurochi rurg 33 jaar ervaring opge bouwd in Rotterdam. Hij herin nert zich dat zijn leermeester ooit zei: 'Hoe ouder ik word, des te minder agressief ik opereer'. Zijn voorganger bedoelde daar mee dat de levenskwaliteit door slaggevend moet zijn bij de in greep. Het gaat immers om iets wezenlijks: „Bij een tumor in de borst of been kan je nog denken: het zit in een lichaamsdeel dat erbij hangt. Maar je hersenen of je hart, dat ben je zélf." Het probleem met gliomen is dat er geen kapsel (omhulsel) is, zelfs niet bij de goedaardige ge zwellen. Veel patiënten denken dat een tumor een afgegrensd bolletje is, dat uit de hersenen kan worden gesneden. In werke lijkheid haalt de neurochirurg zoveel mogelijk van de kern weg, maar weet hij dat zich el ders in de hersenen guerrillacel len schuilhouden. Kleuren Er bestaan technieken om afwij kende cellen te kleuren, maar de fluorescentie legt nooit alle ver dachte plekken bloot. Daarbij komt dat de neurochirurg onmo gelijk alle verdachte gebieden kan wegsnijden. Avezaat: „Vroeger verwijderden chirurgen de helft van de herse nen waar de tumor zat, met zeer ernstige handicaps voor de pa tiënt als gevolg. Ondanks zulke Röntgenfoto's van een hersentumor. rigoureuze ingrepen keerde de kanker terug, in de andere her senhelft." In het Erasmus Medisch Cen trum is enkele jaren geleden bij wijze van experimentele behan deling een verknutseld verkoud- heidsvirus in de hersenen gespo ten. Eerder was bij deze patiën ten de bulk van de tumor verwij derd. Dat virus bevatte een gen dat de tumoreellen gevoelig moest maken voor een bepaald medicijn dat daarna werd toege diend. Het idee achter deze expe rimentele aanpak was dat het in gespoten gen alleen zijn werk zou doen in de tumorcellen (die zich delen) en de gezonde her sencellen (die zich niet delen) met rust zou laten. Zo zouden Mensen met dodelijk geachte hersentumoren blijken toch te kunnen overleven. Prof. Avezaat noemt als voor beeld een patiënt van zijn voor ganger: „Ik zag deze patiënt op de poli lopen, vele jaren na Uitzondering zijn operatie. Ik denk dat het wel tien jaar geleden was dat die man was behandeld. Mijn eerste reactie was er een van ongeloof. Ik dacht; de diagnose die toen is gesteld, kan onmogelijk kloppen. Het destijds weggenomen weefsel heb ik opnieuw door de patho loog laten onderzoeken. De diagnose bleek wél juist. En die man liep nog gewoon rond. Wonderen bestaan, blijk baar." Bedrijf zet gratis tekst in braille GOES - Menukaarten, wenskaarten en documenten iM vijf pagina's ongeïllustreerde tekst zijn gratis in brail om te zetten via de website www.braille.nl. De websik;- van de ondersteuningsorganisatie Bartiméus Sonn heerdt in Ermelo. Visueel beperkte werknemers van het productiebediij van die organisatie voeren het werk uit. Voor particuli|0( ren zijn kleine opdrachten gratis en de tekst in brails wordt binnen twee werkdagen thuisgestuurd. GE Condooms voorkomen ook kanker^ bel SEATTLE - Condooms beschermen niet alleen tegiyai zwangerschap en geslachtsziekten, maar ook tegen baa|0p moederhalskanker. j0, Het gebruik van een condoom bij het vrijen verminckjlei bij vrouwen de kans op besmetting met humaan papilonje virus (hpv), een virus waarvan enkele typen (hpvUyi hpvl8) een rol spelen bij het ontstaan van baarmoeder halskanker, met ongeveer 70 procent. m Dit constateert R. Winer van de University of Washingfc in Seattle in het medisch tijdschrift New England Jouin^a of Medicine op grond van een onderzoek onder 82 jonjpn vrouwen. GPD fi]< foto Marco Hofste/GPD de laatste plekjes van het ge zwel worden opgeruimd. Maar deze werking bleef uit. Het bleek te moeilijk om het gen bij de verdachte cellen te krijgen. Doorbraak Als er ooit een doorbraak in de behandeling van hersentumoren komt, dan zal de basis daarvoor zijn gelegd door genetici en cel- biologen, voorspelt Avezaat. „Het zal een slim stofje zijn dat kwaadaardige cellen opzoekt, herkent, aanvalt en doodt. Of ik zo'n doorbraak nog zal meema ken, betwijfel ik. Maar je weet het nooit zeker." GPD Kuru steekt na vijftig jaar kop op k zw LONDEN - Het kan wel meer dan vijftig jaar duren voorga dat een besmetting met prionen via het eten van vlees vt'ge 'gekke koeien' leidt tot de dodelijke ziekte van Creubjne feldt-Jakob. Dit concludeert J. Collinge, van het Universeel ty College in Londen in het medisch tijdschrift the Larjen eet, uit gegevens over het voorkomen van kuru, de voityo van Creutzfeldt-Jakob die voorkomt onder bewoners vagta Nieuw-Guinea en veroorzaakt wordt door het (sinds I96^e1 verboden) eten van hersenen van overleden mensen. GPffla P Slaapregels verminderen migraine; C CHAPEL HILL - Mensen met migraine kunnen het aacP tal aanvallen van migraine en de zwaarte ervan vermindffT ren door hun slaap te verbeteren. Dit meldde A. Calhou; van de University of North Carolina in Chapel Hill tijlï dens een congres van de American Headache Society o: grond van een studie onder 43 migrainelijders. is' Zij kregen leefregels voorgeschreven die de slaap moesteju verbeteren, zoals niet lezen in bed en niet laat eten. Hierda door daalde de het aantal aanvallen per patiënt gemidstr deld met 30 procent en de ernst ervan met zo'n 40 pro-mt cent, aldus Calhoun. GPD ris no Mobieltje leidt bliksem lichaam in g° MIDDLESEX - Wie tijdens een zwaar onweer mobiéln belt, loopt mogelijk een verhoogde kans om door de bliljte sem getroffen te worden. Dit oppert S. Esprit van hepli Northwick Park Hospital in Middlesex in het British Me-stc dical Journal op grond van het geval van een vijftienjarigen meisje dat al telefonerend in een park getroffen weriM: door de bliksem. lei Volgens Esprit zou het mobieltje de elektrische strooi!ee van de bliksem gemakkelijker het lichaam in geleiderle Normaal gaat de elektrische stroom vooral via de huitzr naar de aarde. GPD Mi door Rutger Batenburg Bij binnenkomst wordt er tegen mij gezegd: „Neemt u maar plaats in de wachtkamer, u wordt zo bin nengeroepen.Ik zocht naar een tijdschrift en nam plaats op een veilige afstand van de andere wachtenden. Zo verging het mij enige tijd geleden toen ik onderworpen moest worden aan een me disch onderzoek. Het hele proces heb ik op dat moment kunnen waarnemen vanuit een ander perspectief en zelf was ik nu eens patiënt in plaats van behandelaar. Een van de dingen die me hierbij direct opviel was de sfeer die de wachtkamerruim te uitstraalde. Dit gedeelte van het pand leek eigenlijk het sluitstuk van de praktijk te vormen, terwijl het nou juist misschien wel het visite- kaaiije zou moeten zijn. Het uiterlijk van de wacht ruimte werd gekenmerkt door verouderd meubilair, goeddeels versleten vloerbe dekking en oersaaie wandver siering met fletse, verschoten kleuren. Als klapstuk waren op een tafeltje volstrekt geda teerde tijdschriften te vinden met als hoogtepunt een stuk gelezen Donald Duck, waar van ook nog de essentiële pa gina van het stripverhaal ont brak. Een minimale hoeveel heid speelgoed trof ik in de hoek en aan de muur prijkte ten slotte een vergeelde lijst met 'betalingsvoorwaarden'. Eigenlijk merkwaardig dat er zo'n groot contrast bestaat tussen de mooi ingerichte spreekkamer enerzijds en de saaie, sobere wachtkamer an derzijds. Twee scenario's De Dikke van Dale beschrijft het woord 'wachtkamer' als: 'kamer waar men kan wach ten alvorens bij iemand toege laten te worden'. Maar voor dat je wordt 'toegelaten' tot de spreekkamer kan er in zo'n wachtkamer nog wel van alles gebeuren. Er zijn doorgaans twee scenario's denkbaar. Het is stil in de wachtkamer en de aanwezi gen verdiepen zich in de tijd schriften. In dat geval is het maar te hopen dat de gelui den vanuit de behandel- of spreekkamer de stilte niet gaan overheersen. Een tand artsboor, een gesprek dat ei genlijk niet voor de wachtka mer is bedoeld of een huilend kind zijn niet de geluiden waar je als wachtende op zit te wachten. Ook een ander scenario is denkbaar en misschien uitein delijk nog veel beroerder. Daarmee bedoel ik de ge sprekken die plaatsvinden tussen de mensen in de wacht kamer bij een dokter. Het meest prangend zijn wat dat betreft wel de beruchte wachtkamerverhalen' De ene wachtende patiënt praat met de ander over de meest uiteenlopende kwalen. Wat bezielt mensen toch om medische verhalen, bij voor keur met een slecht verloop, in een wachtkamer aan ande- x'en te vertellen. Je bent pa tiënt, je moet nog bij een dok ter naar binnen en vlak voor dat je wordt 'toegelaten' krijg je nog even de nare erva- ringen mee van een familielid van een wildvreemde uit de wachtkamer. Nee, dat is pas een oppepper! Dat het goed is om als behan delaar af en toe eens als pa tiënt aan de andere kant te zitten staat voor mij buiten kijf. Dat mijn aandacht hier bij dit keer speciaal werd ge trokken door de wachtkamer was voor mij totaal onver wacht. Veel wachtkamers in Nederland kunnen venxioede- lijk wel een facelift gebrui ken. Een kleine ingreep met veel effect. Maar de grootste operatie wordt waarschijn lijk het uitbannen van de 'wachtkamerverhalen'. Ik vrees hiervoor een langduxi- ge therapie. Rutger Batenburg is kaakchi- rurg bij de Oosterscheldezie- kenhuizen en Ziekenhuis Wal cheren. door Lindy Jense TILBURG - Een gipsverband met ingebouwde watermassage. Je zou deze uitvinding bijna voor je plezier laten aanbren gen. Een fietsband, twee stukjes tape en wat creativiteit. Meer heb je eigenlijk niet nodig om een uitvinding te doen die veel patiënten met een gipsverband beter laat genezen. Hans Scheurwater (47), gipsver- bandmeester in het Tilburgse TweeSteden ziekenhuis, is be hoorlijk trots op de XLerator die hij heeft ontwikkeld en waar inmiddels een internatio naal patent op x-ust. Drie jaar geleden zat Scheurwa ter met het volgende probleem: als een patiënt met een been breuk wordt gegipst, wordt het gewricht weliswaar vastgezet, maar de spieren vex-slappen en de bloedcirculatie vertraagt. Dat geeft risico's op complica ties zoals trombose en botontkal- king (osteoporose). Voor sommi ge breuken is loopgips mogelijk, maar dan wordt tevens het en kelgewricht vastgezet. Hoe kun je in zo'n situatie toch de bloedcirculatie stimuleren? Op dat moment kwamen de fietsband en het tape in beeld. Scheurwater knipte de band door, vulde de rubber buis en plakte beide uiteinden af. Als je zo'n waterkussen tegen het been houdt voor je gaat gipsen, krijg je een ingebouwde watermassa- ge, was Scheuiwater's theorie. Wereldidee „Ik ben ermee naar een van on ze orthopedisch chirurgen ge gaan. Die vond het vrijwel met een een wereldidee en stelde voor er verder wetenschappelijk onderzoek naar te doen en te proberen het in productie te ne men." De firma Plastifix in Enkhuizen ontwierp samen met Scheurwa ter een proefmodel, dat niet eens zo veel afwijkt van de defi nitieve XLerator. Het bedrijf Somas uit Sint Anthonis, gespe cialiseerd in orthopedische pro ducten, wilde de waterkous graag in productie nemen. Ex- volgde een lange tijd van uitpro beren. De collega's van de gipsverbandkamer heten hun be nen gex-egeld gebruiken voor Hans Scheurwater legt een gipsverband aan met daarin de waterkous die hij ontworpen heeft. Via een ventiel wordt er water in de kous gebracht. foto GPD proefverbanden. Scheurwater: „Fysiorun uit Nijmegen, on derdeel van het UMCN, heeft de waterkous wetenschappelijk ge test op effectiviteit. Mijn echtge note was een van de twintig proefpersonen die meededen." De test bewees in een latere fase de hypothese van de gipsver- bandmeester. Door de wa terkous, die bij iedex-e stap wa ter rond de kuit stuwt, vloeit er bijna 40 procent meer bloed terug naar het hart. Dat maakt de kans op de voorkoming van trombosevorming aanzienlijk groter dan zonder watergips. Zo zal wellicht in de toekomst de XLerator kunnen voorkomen dat iemand wekenlang antistol- lingsmiddelen moet slikken. Uit deze proef is een publicatie in een Scandinavisch medisch tijdschrift voortgekomen. De mogelijke positieve invloed op het herstel van bot wordt nog onderzocht. Hans Scheurwater hoopt de waterkous uiteindelijk ook te gebruiken bij andere aandoeningen, zoals bij over- door Robert Bloemen Bijna driekwart van de goedko pe metertjes wijkt meer dan 10 procent af van het daadwerke lijke aantal passen. Regelmatig komen verschillen van ruim 50 procent voor met de getelde stappen door betrouwbaardere dure tellers. In de meeste geval len worden te veel stappen aan gegeven. De stappenteller is po pulair door het advies van ge zondheidsinstanties om dage lijks tienduizend stappen te zet ten. ANP/RTR GENT - Stappentellers blijken niet altijd accuraat. Vooral goed kope apparaatjes, zoals de Step ping Meter, blijken het aantal gemaakte stappen niet goed aan te geven. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Gent, dat de ze maand in het vaktijdschrift British Journal of Spoxis Medici ne is gepubliceerd. belastingletsels. De eerste der tig patiënten die in het Twee- Steden ziekenhuis met de wa terkous zijn gegipst, vertoonden in elk geval geen nadelige effec ten. Blauwe pad Scheurwater laat zien hoe de XLerator werkt en gipst een col lega van de spoedeisende hulp in. Eerst een kous, dan een laag watten, dan de langwerpige blauwe pad onder de voet en te gen de kuit. Vervolgens draait de gipsverbandmeester er in een aanzienlijk tempo een compleet gipsverband omheen. Het ventiel van de waterkous laat hij daarbij natuuxiijk vrij want daar pompt hij uitein delijk met een spuit anderhalve deciliter water in. „Dat is het maximum. Anders gaat het echt strak staan en wordt het pijnlijk. En het moet natuuxiijk wel comfortabel blijven." Daar is de ingegipste collega het mee eens. „Zit niet slecht", roept hij terwijl hij voorzichtig een paar stappen zet. „Maar haal het er maar weer vanaf, Hans. Ik moet nog werken van daag." GPD 3 juli 1956 OPSTAND - Volgens reizigers die terug zijn gekeerd uit Po len zijn na de opstand in Poz- nan duizenden mensen opge pakt. Volgens hen wordt er me- dogenloos jacht gemaakt op de leiders van de revolte. Arbei ders dreigen inmiddels met een tweede stakingsgolf als er geen einde komt aan het ter- reurregiroe, RITTHEM - De Zandweg tus sen Ritthem en Oost-Souburg zal geheel worden bestraat. Daarvoor zal het Waterschap Walcheren zorgen, zo kon bur gemeester Daniëlse medede len. Een badhuis zal niet wor den gebouwd in het dorp. Een enquête leerde dat hieraan wei nig behoefte is. HUURKAZERNE - In Madrid is een oude huurkazerne inge stort. Tenminste vijftiexx men sen zijn hierdoor om het leven gekomen, Enkele tientallen mensen raakten gewond. PZEM - De Provinciale Zeeuw se Elektriciteits Maatschappij heeft in 1955 een verlies gele den van 161.000 gulden. Hier aan waren vooral de gestegen kolenprijzén debet. De PZEM produceerde in 1955 24 pro cent meer stroom dan in 1953. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail:,lezersredacteur® pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Teil (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur (abonnementenladmlnlstratie en om u te (laten) inform ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener a de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u Postbus 314460 AA Goes. Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: 229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v- lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren in bestand dat wordt gebruikt weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4