PZC •ProRail vreest voor meer ontsporingen Haagse campagnekoorts loopt op Herdenking einde slavernij verloopt rustig Nestrovers herkend op foto's politie Treinen lopen uit de rails door kattenruggen Russen kopen massaal Nederlandse koeien op Snelwegen in weekeinden dicht Massa-aanklacht tegen Nederland om Srebrenica Partijen op miljoenenjacht maandag 3 juli 2006 door Ferdi Schrooten „PEN HAAG - Het risico is groot dat de komende dagen door de hitte nog meer treinen ontsporen. Spoorbeheerder Pro- Rail drukt machinisten op het hart alert te zijn op zogeheten kattenruggen, plotselinge en ge vaarlijke uitzettingen van rails, die de vorm kunnen hebben van een meters lange kronkel in de spoorstaven. f~ ProRail komt met de waarschu- 16 wing na twee ontsporingen. Za liep in Limburg een pas- n sagierstrein uit de rails, kort na 81 vertrek vanuit Heerlen richting het Duitse Herzogenrath. Daar bij raakte niemand gewond. j1 Bij een ontsporing van een stop- trein op het traject Bodegra- 1 jven-Alphen aan den Rijn, ter hoogte van Zwammerdam, raak- vrijdagmiddag vier mensen Volgens Eric Drent van ProRail Geld sturen 'naar Suriname kunnen kattenruggen zich voor doen bij temperaturen van bo ven de 25 graden Celsius. „Ze ker als, zoals nu, de zon lang en hoog aan de hemel staat." De temperatuur van spoorstaven kan dan oplopen tot tegen de 50 graden Celsius, waardoor het metaal uitzet. De spanning die dat tot gevolg heeft kan opeens leiden tot een bobbel of kronkel van soms wel een halve meter breed. „Het ziet er uit als een boze kat die de rug krom trekt. Maar dan niet omhoog, maar naar links of naar rechts", zegt Drent. Vol gens hem kan ProRail weinig doen aan het ontsporingsge vaar. „We hebben drieduizend kilometer spoor in Nederland. Daar kunnen we moeilijk met een waterslang naast gaan staan. Het is net als met asfalt dat smelt door de hitte. Niks aan te doen, behalve opletten." Foto's In kringen van NS-personeel cir culeren foto's van het incident bij Zwammerdam, waarop de kattenruggen te zien zijn. „Eerst denk je: dit is tnxcage. Je gelooft het niet, zo vex-vormd zijn de rails", zegt Wim Eilert, bestuurder van de WMC, de vakbond voor rijdend treinper soneel. „Maar volgens machinis ten die ik heb gesproken, zijn ze echt." De foto's staan op de site van de WMC afdeling Amster dam: http://wmcasd. cjfvdl.nl- /joomla/. De WMC denkt dat het lastig is om kattenruggen te voorkomen. „Voor de hogesnelheidslijn is het spoor in beton gelegd. Dat helpt. Maar het is vreselijk duur om dat ook met het oveiïge spoor te doen", aldus Eilert. De WMC pleit voor nader on derzoek naar trajecten met een mogelijk instabiele ondergrond. Onder machinisten wordt het traject bij Zwammerdam vol gens Eilert gekscherend 'de Efte- ling' genoemd. Er zijn meer van dit sooi't 'acht banen', aldus de WMC-bestuur- der. GPD van onze redactie economie DRONRIJP - Rusland trekt hard aan onze koeien. De export naar dat land van drachtige vaarzen uit Nederland is de afge lopen maanden geëxplodeerd. Een daling is niet te verwach ten. „Heel Nedei-land wordt platge- beld", zegt Nammen Schaap uit Droruïjp, één van de grootste ex- poi'teurs van fokvee in ons land. Maandelijks stuurt hij tweehon derd tot driehondei'd vaarzen per vx-achtauto naar Rusland. Sinds september vorig; jaar gaat het gros van de Nederlandse vaarzen naar Rusland. In mei gingen 1900 van de 2500 vaar zen die werden geëxporteerd naar Rusland. De Russen willen volgens Schaap in rap tempo hun melk productie opvoeren. „Na de in eenstorting van het communis tisch systeem is de melkveesta pel drastisch teruggelopen van tien miljoen stuks naar drie mil joen. Alle vee is toen gewoon op gegeten. Tegelijkertijd is de be hoefte aan zuivelproducten in welvarende steden als Moskou en Sint-Petersburg gegroeid, en willen ze meer melk produce ren." Tussen augustus 2005 en mei dit jaar gingen bijna elfdui zend Nederlandse vaarzen naar Rusland. Russische boeren krijgen subsi die van hun overheid. Met dat. geld worden in Nederland en Duitsland op grote schaal drach tige koeien gekocht. Schaap: „Ik geloof dat ze er tweehonderddui zend nodig hebben." Hoogwaardig Nederland exporteert jaarlijks vijftigduizend vaarzen. „Wereld wijd zijn wij bekend om ons hoogwaardig fokmateriaal", zegt Marc van der Lee van Vion Livestock, een andere grote ex porteur. Door de grote vraag zijn de vaar zen de afgelopen tijd 25 tot 50 euro per stuk duurder gewor den. GPD wordt veiliger DEN HAAG - Geld overmaken van Nederland naar Suriname kan een stuk veiliger dan tot ivoor kort met de postwissel. Het 'Nederlandse betaalbedrijf Inter- pay en het Surinaamse postbe drijf Surpost introduceren een elektronische postwissel. ^Voordeel is dat ontvangers het bedrag in kleine delen kunnen Ipinnen. Tot nu toe moesten zij 'vaak grotere bedragen in één keer opnemen, wat regelmatig {leidde tot berovingen. Jaarlijks wordt er vanuit Nederland cix*ca 1300 miljoen euro overgemaakt naar begunstigden in Suriname. Meestal gaat het om ondersteu- ning van familieleden. GPD Dominee Metiary onderscheiden ASSEN - De Asser burgemees- ter Dineke van As heeft zater dag tijdens een dienst in de Mo luks Evangelische Kerk in As- sen dominee Samuel Metiary (89) de versierselen opgespeld die behoren bij de onderschei- ding tot Officier in de Orde van i Oranje Nassau. In de kerk werd het jubileum ge vierd van Badan Persatuan, de Molukse eenheidspartij die Me- tiary in 1966 stichtte. Van As memoreerde zijn rol als bruggen- 1 bouwer. Hij bemiddelde bij de treinkapingen bij Wijster en De Punt. Metiary leidde Schattenberg, de plek waar in de oorlog het kamp ;Westerbork was en die in 1951 toevluchtsoord werd van de uit Indië gekomen militairen van het Koninklijk Nederlands In disch Leger (KNIL). Hij deed veel voor de 'Gezamenlijke Ver klaring Lubbers-Metiary', met afspraken over huisvesting, werkloosheid, drugsbeleid, uit- keringen voor KNIL-militairen en herdenkingspenningen. GPD Nazaten van slaven leggen een krans bij het Nationaal Monument Slavernijverleden in Amsterdam. door Anne van der Schoot AMSTERDAM - Enkele honderden be langstellenden hebben zaterdag in het Oosterpark in Amsterdam herdacht dat Nederland 143 jaar geleden de slavernij afschafte. Vertegenwoordigers van de ge meente, de Nederlandse Antillen en Suri name hebben kransen gelegd bij het Na tionaal Monument Slavernijverleden. On der de aanwezigen waren veel nazaten van slaven, vaak gehuld in traditionele kledij. De Amsterdamse burgemeester Job Co- hen verwees naar de Surinaamse schrij ver en verzetsstrijder Anton de Kom (1898-1945): 'De woorden van hem zijn een schreeuw om waarheid, recht en be grip'. „Daarom is het belangrijk om stil te staan bij het slavernijverleden van Ne- dei'land en Amsterdam", aldus Cohen. Onlangs onthulde de burgemeester een gedenksteen bij zijn ambtswoning als er kenning van de rol die de hoofdstad in de slavernij heeft gespeeld. Cohen besloot zijn toespraak met de woorden: „Zolang de herinnering leeft, is het leed niet voor niets geleden." Eddy Campbell, voorzit ter van het Nationaal instituut Neder lands slavernijverleden en erfenis (NiN- see) sloot zich hierbij aan. „Herdenken is een humane plicht, niet alleen als aan klacht tegen de daders, maar ook als een gebaar van verzoening naar de burgers en erkenning van het gedeelde verleden." Gejoel De bijeenkomst verliep rustig. Vorig jaar leidde de herdenking tot hevig gejoel en geschi'eeuw toen minister Rita Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) wil de spreken. Mensen protesteerden tegen 'het rechtse beleid van deportatie en dis criminatie'. foto Robin Utrecht/ANP Het was in 2005 niet de eerste keer dat de herdenking tot protesten leidde. Ook bij de onthulling van het monument in 2001 door koningin Beatrix had de bevei liging grote moeite om de menigte op af stand te houden. De ceremonie was toen alleen voor genodigden toegankelijk, dit tot grote ontevredenheid van nazaten van de slavernij die zich achter hekken op grote afstand moesten stationeren. Ne derland schafte de slavernij af op 1 juli 1863. Daarmee kwam een einde aan twee honderd jaar slavernij in de toenmalige Nederlandse koloniën Suriname en de Nederlandse Antillen. ANP doorAp van den Berg DEN HAAG - Nog voordat het achterruitje helemaal open is, klinkt uit diverse monden: „Wat heeft u besproken met de majes teit?" Verslaggevers, camera mannen en geluidsmensen zwer men rond de dienstauto van CJOAJCiEMS" j KCJAA GAUW 1<EM VtaKTBBOe. P^OUEEIS-T TE waaruit informateur Ruud Lub bers de meute deelgenoot maakt van de opdracht die hij zojuist van koningin Beatrix kreeg. „Ik ga de mogelijkheden onder zoeken van een missionair kabi net van CDA en WD", zegt Lub ber's. Amper een minuut later is de oud-premier verdwenen. Het 'gedoe' in de nasleep van de kabinetscrisis trekt - zoals al tijd - veel belangstelling in Den Haag. Buiten het oog van journa listen en dagjestoeristen, achter de politieke schermen, is de hec- tiek ook voelbaar. Door de val van het kabinet loopt de verkie zingskoorts op in het hart van de politieke partijen. De WD heeft een streng regime ingesteld. Onder de campagne- medewerkers zijn de verloven in- geti'okken. „Alleen mensen die al vakantie hebben geboekt zijn uitgezonderd", zegt woordvoer der Sjef Wolters. „Alle schema's worden omgegooid, nu we al in november verkiezingen krijgen. Dat is maar liefst een half jaar eerder dan gepland." De par tijen die meedoen aan de verkie zingen, schakelen over naar een hogere versnelling. De kandida tenlijsten en verkiezingspro gramma's moeten spoedig wor den afgerond om de partijleden in de gelegenheid te stellen him zegje te doen en zonodig veran deringen aan te brengen. Partijraden De zaalaccommodaties die maanden geleden al zijn vastge legd voor partijraden, congres sen en lijsttrekkersverkiezin gen, moeten worden omgeboekt. Werkafspraken tussen de centra le campagneteams en de honder den, soms duizenden vrijwilli gers moeten met spoed worden vastgelegd. Startende partijen, zoals de Partij voor de Vrijheid van Geei-t Wilders, lopen tegen meer problemen aan. Ze moeten in elk van de negentien kiesdis tricten dertig ondersteuningsver klaringen van kiezers verzame len om in heel Nederland te kun nen meedoen aan de verkiezin gen. Ze moeten actief speuren naar geschikte kandidaten voor de Tweede Kamer. Wilders lijkt met dat laatste al een eind op streek. „Ik kan intussen een kleine twin tig geschikte kandidaat-politici uit mijn mouw schudden. Geen BN'ers, maar mensen met in houd en durf: een politieman, ie mand uit het leger, mediamen sen." Wilders is vooral bezig met het voorbereiden van politieke bij eenkomsten in het land. Ook ROTTERDAM - Wegwerkers zijn op de A13 bezig met de aanleg van een spitsstrook. Rijkswater staat sluit in juli een deel van de A13 richting Den Haag twee weekeinden af om een spitsstrook aan te leggen en onderhoud te plegen. Mensen die de ze zomer de weg op gaan, moeten rekening hou- Vader geschept tijdens fietstocht ENTER - Een 34-jarige man uit Enter is zaterdagavond verongelukt toen hij met zijn half jaar oude dochtertje aan het fietsen was. De man werd aangereden door een 24-jarige vrouw die volgens de politie vermoedelijk werd verblind door de laagstaande zon. De automobiliste reed de voor haar rijdende fietser aan. De man overleed ter plekke aan zijn verwondingen. Zijn dochtertje, dat in een fietskarrede zat dat achter de fiets was vastgemaakt, raakte lichtgewond. ANP Man aangereden door eigen auto HAREN - Een 81-jarige man uit Haren is zaterdagmid dag gewond geraakt doordat hij werd aangereden door zijn eigen auto. Dat heeft de politie gisteren gemeld. De man vergat zijn auto op de handrem te zetten bij het parkeren in de garage. Toen hij achter zijn wagen langs liep, rolde deze achterwaarts tegen hem aan. De man viel en kwam onder zijn eigen auto terecht. Hij is naar het zie kenhuis gebracht en verkeert niet in levensgevaar. ANP Jongen (11) overlijdt in zwembad EGMOND AAN ZEE - Een 11-jarige jongen uit Alkmaar is gisterochtend omgekomen in zwembad De Watertoren in Egmond aan Zee. Wat er precies is gebeurd, is volgens de politie nog onduidelijk. Het slachtoffer had een zwemdiploma. Toen vriendjes die mee waren naar het zwembad hem niet meer zagen, werd alarm geslagen. De jongen werd gevonden op de bodem van het bad. Reanimatie mocht niet meer baten. ANP Leerlingen gered van zandbank SCHIERMONNIKOOG - Elf leerlingen van het Zermke College in Groningen zijn zaterdagmiddag door het opko mende water ingesloten geraakt op een zandbank voor Schiermonnikoog. Een brigade van de Koninklijke Neder landse Reddings Maatschappij heeft de scholieren, allen rond vijftien jaai-, uit hun benarde positie bevrijd. Rond kwart voor één werd alarm geslagen toen bleek dat de leerlingen, vanwege de diepte en de stroming, niet meer in staat waren op eigen kracht de zandplaat aan de noordwestkant van het eiland te verlaten. Snel ingrijpen door de bemanning van de reddingboot Heek kon onheil vooikomen. Binnen een kwartier ston den de elf weer veilig en wel op het strand. GPD Verzetsheld Penraat (88) overleden AMSTERDAM - De voormalige verzetsman Jaap Penraat is een week geleden op 88-jarige leeftijd overleden in zijn. woonplaats Catskill in de Amerikaanse staat New York. Dat meldde gisteren The New York Times. Penraat, geboren in Amsterdam, redde in de Tweede We reldoorlog ruim vierhonderd joden door hun te voorzien van valse identiteitsbewijzen. Penraat smokkelde de joden naar Lille en droeg ze daar over aan het verzet. Dat zorgde ervoor dat ze naar het neu trale Spanje konden vluchten. Penraat, architect en ontwerper, werd gepakt door de na zi's en gefolterd, maar vertelde zijn ondervragers niets. Toen hij enkele maanden later vrijkwam, zette hij zijn ver zetswerk voort. In 1958 emigreerde hij naar de VS. ANP gaat veel tijd op aan het organi- seren van flyers, spandoeken, posters en reclamespotjes voor radio en televisie. En met fond senwerving, want startende par tijen krijgen geen subsidie van de overheid. „Het is een heksen toer om het benodigde geld bij elkaar te scharrelen. Ik denk niet dat er dit jaar een weekje overblijft voor een korte vakan tie", aldus Wilders. GPD van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Een Nederlands ad vocatenkantoor zal namens de nabestaanden van bijna 8000 Srebrenica-slachtoffers een schadevergoeding eisen van Ne derland en de Verenigde Naties. Dat meldde zaterdag het Duitse weekblad Der Spiegel. De Nederlandse soldaten zijn volgens advocaat A. Hagedorn medeschuldig aan de gruwelda- den die de Serviërs er in de zo mer van 1995 pleegden. Terwijl de blauwhelmen de Bosnische moslims in de VN-enclave moes ten beschermen werkten de Ne derlandse soldaten juist samen met de Servische milities, stelt de strafpleiter volgens het tijd schrift. Hagedorn, een Duitser die aan het hoofd staat van de interna tionale afdeling van het kantoor Van Diepen/Van der Kroel', leid de de afgelopen twee jaar een Nederlands-Bosnisch team van veertien advocaten. Zij hebben van tientallen nabe staanden getuigenissen opgete kend. Namens 7920 klagers richten ze een stichting op die de Neder landse Staat en de VN in een massa-aanklacht tot schadever goeding wil dwingen. In Neder land loopt sinds vorig jaar al een rechtszaak tegen de Staat. Nabestaanden van twee slacht offers eisen in een bodemproce dure een schadevergoeding van de Nederlandse overheid. De slachtoffers werden door het Ne derlandse bataljon van de basis bij Potocari afgestuurd, waarna de Bosnische Serviërs hen depor teerden. Sindsdien zijn ze ver mist. ANP van onze redactie binnenland ders vermoedt dat hij het met één miljoen euro een eind redt. „We zullen actief op zoek moe ten naar donaties, want het geld ligt niet voor het opscheppen", aldus Pastors. Hoeveel de grote partijen CDA, PvdA en WD zullen steken in de 'Kamercampagne', is ondui delijk. Vrijwel zeker ettelijke miljoenen. Het CDA heeft wat extra arrri- slag. De partij hield in mei - van wege de uitbetaling van het va kantiegeld - een bedelactie om extra activiteiten te kunnen ont plooien voor de verkiezingen. De precieze opbrengst van is niet bekend. GPD DEN HAAG - Het kabinet maakt ieder jaar miljoenen eu ro's over naar de gevestigde poli tieke partijen. Dat geld moeten ze besteden aan huisvesting, we tenschappelijk onderzoek en ver kiezingscampagnes. Ze hebben daarmee een grote voorsprong op startende par tijen, die de boer op moeten voor gulle giften. De Rotterdamse ex-wethouder Marco Pastors denkt dat hij voor de verkiezingscampagne van zijn nieuwe partij twee mil joen euro nodig heeft. Geert Wil- den met veel vertraging. Rijkswaterstaat gebruikt de verkeersluwe zomerperiode voor het plegen van extra onderhoud aan de snelwegen. Deze zo mer wordt twintig keer een snelweg compleet af gesloten tijdens een weekend. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mensen die in Friesland nesten van roofvogels vernielen en jonge vogels doden, zijn herkend op foto's die de po litie op internet heeft gezet. Volgens een woordvoerder kwa men het afgelopen weekeinde tips binnen over de identiteit van de daders. Zij riskeren tot twee jaar cel. Op de opnames van bewakings camera's is te zien hoe twee man nen een nest van buizerds versto- ren. De beelden zijn in juni ge maakt bij Oudehaske. Vogelliefhebbers klagen er al ja ren over dat roofvogels de dupe worden van nestverstoorders. Landelijk zou het gaan om mo gelijk duizenden incidenten. Er gaan zelfs verhalen over mensen die de kopjes van jonge vogels afknippen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3