Financiering gratis bus onzeker PZC Philippiense mossel terug op zijn plaats Molenstraatfeesten zuchten onder de hitte Plan Zwin stuit op vragen en verzet Gemeente Sluis blijkt toch nog geen 10.000 euro te hebben toegezegd 11 Middelburg viert feest ter ere van stichter Hoor Frank van Cooten CADZAND - In Sluis is verwar ring ontstaan over de financie ring van de gratis toeristenbus in West-Zeeuws-Vlaanderen. De VVV ging er van uit dat de bij drage van 10.000 euro van de ge meente Sluis was geregeld maar dat blijkt nog lang niet zeker te zijn. j Toeristen krijgen sinds afgelo pen zaterdag een toeristenpas bij een van de deelnemende cam pings, waarmee ze gratis met de bus kunnen reizen tot aan Knok- ke en tot aan Scheldorado in Ter- neuzen. De VW meldde onlangs dat de financiering was gere geld. „Maar dat is te voortva rend gedacht. Er is wel een ge sprek geweest, maar er is geen bedrag toegezegd", zei wethou der P. Ploegaert gisteravond. De gratis bus voor toeristen wordt j vandaag officieel in gebruik ge- nomen. Dat gebeurt samen met een GPS-navigatiesysteem voor fiet sers en wandelaars in West- Zeeuws-VI aanderen Door middel van een GPS-navi- gatiesysteem op het stuur is het rijden van een fietsroute of een wandeltocht een fluitje van een cent. Promoten Het idee werd vorig jaar gelan ceerd door De Springer, een sa menwerkingsverband van zeven campings. De financiering is in middels geregeld. De stichting constateert dat toeristen niet meer met bosjes tegelijk vakan- tie vieren in West-Zeeuws- I Vlaanderen. Cijfers over de be zetting vorig jaar vielen tegen. Daarom is het volgens woord voerder P. de Keuninck van cam ping Welgelegen in Cadzand noodzakelijk activiteiten te ont wikkelen om de streek beter te promoten. Vitaal Platteland Een van die maatregelen is een GPS-navigatiesysteem voor fiet sers en wandelaars. Het project is een gezamenlijke inspanning van de zeven campings van stich- Excelsior werkt mee aan eerste zomerdienst GROEDE - Het muziekkorps Ex celsior werkt komende zondag mee aan de eerste zomerdienst van dit seizoen in de Hervormde Kerk op de markt. Jliet is de eerste van een serie van zeven diensten met als the ma 'Wie is Jezus'. Steeds zal een solo-zanger(es) of musicus aan de dienst meewerken. Voor de dienst van 9 juli is dat Berta j Kaaschieter uit Terneuzen; de zondag daarna zingt Chantal uit Burundi. De seriediensten genoten in de afgelopen een grote belangstel- ij ling, zowel uit de streek als van toeristen. In alle diensten is do- nee Roel Wasterval uit Hoek de voorganger. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ting De Springer en de VW Zeeuws-Vlaanderen en wordt fi nancieel ondersteund door Vi taal Platteland Zeeland en de Ra bobank West-Zeeuws-Vlaande ren. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Het ope nen van de rookpot waarbij een hete walm van 80 graden je tege moet komt was dit weekeinde ze ker bij de bijna tropische buiten temperatuur voor palingroker Ronnie Andriessen geen pretje. Toch gaf deze hobbyist dit week einde twee dagen acte de présen- ce op de Molenstraatfeesten in zijn dorp. De jaarlijkse festiviteiten in Kloosterzande zuchtten onder het warme weer. Zaterdag was de belangstelling in de middagu ren maar minnetjes. De hande laren van de 45 opgestelde kra men deden geen beste zaken. Zondag wist het publiek wat be- door Frank Gijsel MIDDELBURG (B) - Het Vlaam se dorpje Middelburg vierde af gelopen weekend voor de twee de maal uitgebreid het Bladelin- feest, een feest ter ere van de stichter Bladelin van het middel eeuwse stadje. Voor de eerste keer werden wan delaars uit de streek zaterdag in de gelegenheid gesteld een nieu we grensoverschrijdende wan delroute tussen Middelburg en Aardenburg uit te testen. Ver trekpunt was het vrijdag geo pende nieuwe bezoekerscen- De routes starten vanaf zeven verschillende campings en het VW-kantoor in Cadzand. Via tussendoorweggetjes, over de Zeeuws-Vlaamse stranden en door stukken natuur wijst het ter de weg te vinden naar de ruim zeventig kraampjes. „En dat deed ons deugd", zei voorzit ter Peter Ferket van het Molen straatfeest comité. „We zetten al meer dan twintig jaar een om lijstingsprogramma van de ker mis op touw. Dit valt of staat na tuurlijk met de belangstelling. Bij dit warme weer zochten de mensen vooral zaterdagmiddag liever verkoeling aan het strand of het zwembad." Zaterdag avond daarentegen was het lek ker druk. Bij diverse horecagele genheden waren de terrassen af geladen vol. Bands zorgden met muziekgenres van rock tot Ierse folk voor een sfeervolle invul ling van het programma. De brandweer had de eerste dag niet te klagen. De jeugd kon een trum aan de Groene Markt. De tocht leidde langs de landschap pen die een verhaal vertellen over het verleden met merkwaar dige gebeurtenissen. In Aardenburg werd de deelne mers in het VW-kantoor een forse plak voedzaam Romeins brood aangeboden. Na afloop was er bij de kasteelsite een glaasje hypocras, een gekruide middeleeuwse wijn. De wandel tocht maakt onderdeel uit van GPS (Global Positioning Sys tem) de fietsende of wandelende toerist de weg. Inmiddels zijn acht routes in de GPS-apparaten geprogram meerd. De deelnemers kunnen nieuw item uittesten door de luikjes van een op een houten front nagebootst brandend Huls ter stadhuis open te spuiten. Burgemeester Jan-Frans Mul der riep vanaf de stadhuistoren de hulp van jeugdige pompiers in. Uit het waterbassin met minia- tuurboten werd menigmaal een verkoelend handje water ge schept. Verkoeling zoeken was zeker het credo in de Clooster- straat. De kermis draaide aan de Hulsterweg. Voordat wethou der Toon Maas zaterdagmiddag de openingshandeling verricht te, hadden veel deelnemers aan de vrijmarkt al een plaatsje ge zocht in de luwte van de grote bomen aan de Cloosterstraat. Deze vroegere Molenstraat was het Roma-project, waarin de ge meenten Oudenburg, Maldegem en Sluis samenwerken om het Romeinse en middeleeuwse ver leden meer zichtbaar en beleef- baar te maken. Volgens A. Gobeyn, schepen van cultuur van de gemeente Malde gem, loopt de grensoverschrij dende samenwerking boven ver wachting. „We zijn in 2002 be gonnen met de opgravingen op de kasteelsite in Middelburg. kiezen tussen een wandel- of een fietsroute; bovendien zijn er tochten met verschillende leng tes voorhanden. Het project begint dit seizoen als pilot met de bedoeling de rou- als het ware de spil van het feest. Plaatselijke verenigingen pikten met ludieke acties een graantje mee. Er was ook veel vertier voor de jeugd. Met onder meer een ouderwetse zweefmo len, enkele springkussens en een kinderkartbaan kwamen ze goed aan hun trekken. Zondag draaide de braderie vanaf het middaguur op volle toeren. De harmonie St.Cecilia maakte een rondgang. De muzikale anima tie kwam verder onder meer van the Good, the Bad and Bart die bij de Reizende Man op het po dium stonden en de feestband Nightboat bij de Klaroen. De zangeres van het levenslied Tina Rosita vermaakte het publiek op het terras van de Kastanje. Hier vond ook een Amstel vei- Dat heeft er toe geleid dat we nu een bezoekerscentrum heb ben gerealiseerd met daarin de middeleeuwse vondsten. We hadden nooit gedacht na vier jaar zo ver te staan. Momenteel wordt gewerkt aan de herinrichting van de Meulen- kreek. Ook hier zal een wandel route worden aangelegd. In de toekomst bestaat ook de moge lijkheid om het erfgoed in Mid delburg met een gids te gaan be kijken." Het bezoekerscentrum is tot 30 september geopend van donder dag tot en met zondag van 13.30 tot 17.00 uur. tes voor het seizoen 2007 verder uit de breiden. De deelnemende campings en de VW verhuren de apparaten en bieden speciale GPS-arrange- menten aan. ling plaats. Liefhebbers van sal sa waanden zich bij de Linde met opzwepende tropische mu ziek en dans al snel in zwoele oorden. Tijdens het tweedaags festijn werden ook de winnaars in het zonnetje gezet van de kleurwedstrijd voor de basis- schooljeugd in drie leeftijdscate gorieën. De prijzen gingen naar Marijn Blaeke, Naomi Wullems en Eline Maas. Vandaag wordt de kermis afgesloten met een schieting in de Reizende Man. De boog wordt vanaf 14.30 uur gespannen. Rapenburg viert kermis RAPENBURG - De gemeen schap van Rapenburg viert het weekeinde van zaterdag 8 tot en met maandag 10 juli kermis. Naast wat jeugdvermaak con centreren de activiteiten zich in café 't Karrewiel. Hier begint za terdagmiddag om 14.30 uur een schieting en gaaibolwedstrijd. 's Avonds is er een kermisparty met live muziek. Ook zondagmiddag komen de liefhebbers van boogschieten en gaaibollen aan hun trekken. Maandagavond is er om 20.00 uur nog een afsluitende gaaibol wedstrijd. Een deejay sluit de kermis spet terend af. door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST (B) - De plan nen voor de herinrichting van het Zwin en omgeving om de ver zanding tegen te gaan, geven nog heel wat stof voor discussie. Niet alleen van Vlaamse zijde zijn protesten van boeren te ho ren, ook van Nederlandse kant bestaat enige twijfel over de noodzaak. De ontpoldering maakt tevens deel uit van de na tuurcompensatie voor de verdie ping van de Westerschelde. Nu de Vlaamse en Nederlandse regering ervoor hebben gekozen het Zwin uit te breiden met een deel van de huidige Willem-Leo- poldpolder om de teloorgang van het Zwin een halt toe te roe pen, wordt getwijfeld aan het nut van de maatregelen. In de planvorming is sprake van het vergroten van de kom- berging door grootschalige af graving van aangeslibde delen en het betrekken van de Wil- lem-Leopoldpolder als kom- berging. Hiervoor bestaan twee varianten- Daarnaast zal de In ternationale Dijk verlegd wor den rond het vergrote Zwin. Het herstellen van de natuurlijke af watering van het achterliggende poldergebied maakt eveneens deel uit van de plannen. Ingeklemd In Retranchement is sprake van enige verwarring. Volgens Sjaak de Winne en zoon Niels, woonachtig in de Willem-Leo- poldpolder, komen de belangen van hun dorp steeds verder in de verdrukking. „We zitten straks helemaal ingeklemd in de natuur. We kunnen geen kant meer op. Daarnaast is er geen evenwichtige aandacht voor an dere ontwikkelingen in dit ge bied. Als alle aspecten in vol doende mate worden afgewo gen, kan een mooi plan worden gerealiseerd. Een duidelijke ba lans tussen de economische en natuurwaarden zal een voor waarde zijn. Je kunt niet op een plek de lasten leggen en elders de lusten. De vraag is echter of dat wel zo wordt uitgevoerd", al dus Niels de Winne. Vlaamse landbouwers lieten vo rige week al horen tegen ontpol dering te zijn. Ook zaterdag tijdens een info markt in cultureel centrum Scharpoord in Knokke-Heist waren er negatieve signalen van landbouwers en direct betrokke nen. Boeren die niet met naam wilden worden genoemd, spra ken schande van de plannen. „Het blijkt maar weer eens dat de landbouw de dupe is van de scheepvaart naar Antwerpen. We geloven niet zo in de beloof de inspraak. Nu wordt nog aan gegeven dat er in de komende pe riode voldoende inspraak zaL zijn is. maar wees er zeker van dat dit gewoon door gaat. Er is maar een bedoeling en dat is meer natuur creëren", meldde een boze Vlaamse landbouwer. In een gang naar de Raad van State heeft hij weinig vertrou wen. Mensen met een stacaravan op i camping de Sandt Plaet in Re tranchement vrezen dat hun plek in het geding is. „Wij horen allerlei geruchten en zijn be zorgd om de toekomst. Als geko zen wordt voor de grootste ont poldering, wordt de camping verplaatst en is het niet zeker of iedereen mee kan verhuizen", meldde een eigenaar van een sta caravan. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 13.30 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar ten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, koersbal; HOEK - De Lovenhoek, 9,30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, kaartjes maken, computeren;10.3Ó uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, compute ren; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 15.00 uur: Muziek Con Amore; De Blaau- we Hoeve. 10.00 uur: Handwerken de~ Vlijtige Liesjes, bloemschikken; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00. uur: Biljarten; 13.30 uur: SWO creatief, koersbal; Kerklaan 87, 19.00 uur: Crea;~ tieve bijeenkomst; KLOOSTERZANDE - Café de Reizende- Man, 14.30 uur: Kermis schieting; .1 Hotel van Leuven 19.30 uur; Kaarten; NIEUW - NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur- Bingo; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koersbal; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon,- 14.00 uur: De Warande, 18.30 uur' Voorlichting over ontpoldering; 20.00 uur: Bijeenkomst over ontpoldering; TERNEUZEN - De Veste. 9.00 uur: Kaar-' ten; 13.30 uur: Kaarten bieden en joke«', ren en biljarten; Sporthal De Vliegende. Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koers bal en bowls; WESTDORPE - Schuttersterrein, 14.30" uur: Schieting op de staande wip. maandag 3 juli 2006 Voor de herplaatsing van het monument waren acht chef-koks uit de verschillende mosselrestaurants in Philippine aanwezig. door Paul Begijn PHILIPPINE - Het Mosselmonument in Philippine dat in de oudejaarsnacht werd vernield door vandalen, is afgelo pen zaterdag teruggeplaatst. Dat ge beurde tijdens een feestelijke opening van het nieuwe mosselseizoen. Voor de herplaatsing van het monu ment waren acht chef-koks uit de ver schillende mosselrestaurants in Philip pine aanwezig. Zij voorzagen de schelp van een laatste likje verf. Daarmee heb ben de 'Mossels', zoals de Philippinena- ren worden genoemd, hun monument terug. Carnavals- en bouwvereniging De Sloebers uit Philippine werkte een maand aan het herstel en de reparatie van het pronkstuk. De sokkel, die onge schonden uit de strijd kwam, krijgt bin nenkort ook een restauratie om alles beter op elkaar te laten passen. Het ge restaureerde monument, dat voor het grootste deel uit polyester bestaat, is verstevigd met de steensoort arduin. Frank Wiskerke van de stichting Mos selmonument hoopt hiermee dat vanda len niet nog eens de kans te krijgen om het monument in een snel tempo van de sokkel te breken. „Ook al weet ieder een dat je tegen vandalisme weinig kunt beginnen", geeft hij toe. Over de financiering bestaan nog enige onze kerheden. De stichting is bezig met ver schillende fondsen en heeft ook de ge meente Terneuzen benaderd voor steun. Wiskerke, die behalve eigenaar van hotel Au Port ook voorzitter is van de mosselrestaurants in Philippine, hoopte na de vernieling nog op een fik se schadevergoeding van de daders. Die bleef uit nadat de politie enkele maanden na de vernieling het onder zoek stopte. „Helaas zijn de daders nooit opgepakt. De politie had de ver moedelijke daders op het oog. Er wa ren ook voldoende getuigen die op oudejaarsnacht de vandalen aan het werk hadden gezien. Tot mijn grote spijt hebben die getuigen geen verkla ring durven af te leggen omdat ze bang waren voor represailles." Wiskerke is blij dat het mosselmonument terug op zijn plaats staat. „Het is het symbool van Philippine. Al sinds 1988 stond het er. Veel mensen komen hier langs om het monument te bezichtigen en vast te leggen op foto." Ondanks het feit dat het een dag met twee gezichten was, wilde Wiskerke niet te lang stilstaan bij het feit dat de daders nog altijd vrij rondlopen. „Er staat weer een mooie tijd voor de deur. Door de warme perioden zijn de mos sels perfect van kwaliteit en met dit mooie weer zitten de terrassen bom vol." Omdat het mosselseizoen door de foto Camile Schelstraete koude start van het jaar relatief laat is, moeten de liefhebbers het de komende twee weken doen met de zogenaamde hangmosselen. Die zijn in de regel eer der goed dan de bodemmosselen, die volgende week worden opgevist uit de Oosterschelde bij Neeltje Jans en Brui- nisse. De mossels zullen dit seizoen wel een stuk duurder zijn dan voor gaande jaren. De door de regering op gelegde beperkingen ten aanzien van het kweken van mosselzaad, zorgen voor een schaarste aan mosselen dit sei zoen. Daardoor liggen de prijzen bij de veiling in Yerseke hoger. Aanstaande woensdag wordt nog een wijnproeverij gehouden om de viering van het nieuwe mosselseizoen in te lei den. Wisse-Dekker, topman van Phi lips Eindhoven, zal daarbij aanwezig zijn. Wisse-Dekker, die een groot lief hebber is van de Zeeuwse mosselen, schonk in 1989 het naastgelegen monu ment 'Het Mosselbankje', dat binnen kort ook onderhanden wordt genomen en voorzien van een likje verf. Drankrijder probeert te vluchten PIULST - De politie heeft gisterochtend in de Leeghwater- straat in Iiulst een 26-jarige man uit de gemeente Terneu zen betrapt op het rijden onder invloed. Zijn aanhouding ging niet zonder slag of stoot. Agenten wilden de man en zijn auto controleren ter hoogte van de Verrekijker. De man sloeg het stopteken echter in de wind en reed met een snelheid van honderd kilometer per uur door. Lichtsignalen en zwaailichten van de politie mochten niet baten. De man reed stug door om even later in de Leeghwaterstraat toch te stoppen. Uit een blaastest bleek dat hij drie keer zo veel had gedronken als toegestaan. De man was al twee keer eerder voor rijden onder invloed veroordeeld. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en mag zich binnenkort weer voor de rechter verantwoorden. Ponypaardje verdrinkt in sloot SASPUT - Een dramatisch ongeval gisteravond in de buurtschap Sasput. Een ponypaardje viel, waarschijnlijk door de hitte bevangen, in een slootje en verdronk. Buurt bewoners probeerden het beest nog te redden maar de po gingen waren tevergeefs. Ook de brandweer kon het- paard niet meer redden. Het ponypaardje graast al lang in een weilandje in Sasput. Dit lapje grond grenst aan een sloot van een meter of drie breed. Buurtbewoners zagen het beest opeens in het water liggen. Twee mensen spron gen in het water in een poging het paard te redden door het hoofd boven water te houden. De reddingspogingen waren echter tevergeefs. Het brandweerkorps van Schoon- dijke haalde de viervoeter naar de kant. „Waarschijnlijk is het ponypaardje door de warmte bevangen en in het wa ter gevallen," vertelde brandweercommandant N. Moskie gisteravond. „Toen wij ter plekke kwamen was het paard je al overleden." Scholiere CSW wint Afrika-reis MIDDELBURG - Anne Landman (15) uit Burgh-Haam- stede heeft zaterdag een reis naar Oeganda gewonnen. Ze gaat daar in de herfstvakantie met eigen ogen bekijken waar het geld van de inzamelingsactie Zip your Lip te rechtkomt. De havo3-leerlinge van de CSW in Middel burg won de reis met opstel over de aids-hiv-problema- tiek onder Afrikaanse jongeren. Wedstrijden politiehonden ARNEMUIDEN - C. van Belzen uit Arnemuiden heeft za terdag met zijn hond Anjado in Wolphaartsdijk de eei'ste prijs in de wacht gesleept in een nationale wedstrijd voor politiehonden. De wedstrijd vond plaats ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de politiehondenvereniging Walcheren. Op het programma stonden onder meer sprin- goefeneningen en het bewaken van voorwerpen. Secreta ris C. van Liere van de politiehondenvereniging kreeg een zilveren speld van het Zeeuwse afdelingsbestuur voor zijn vele verdiensten voor de Walcherse vereniging. Gokkast opengebroken SINT-JANSTEEN - Bij een inbraak in een restaurant in Sint Jansteen is de inhoud van een gokkast gestolen. Ook is een aantal flessen sterke drank ontvreemd. De inbraak vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37