PZC Onrust over project Waterdunen De touwen los en weg Clingenaren zijn blij dat ze kleien Zonnebootteam dolblij met vierde plek in Friese race Inlaten van zout water mag van Sluis omringende percelen niet beschadigen Jacks Redactie: 0113-315649 I www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 3 juli 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen door Frank van Cooten SLUIS - Het dagelijks gemeente bestuur van Sluis wil bij het pro ject Waterdunen in Breskens de zekerheid hebben dat het inla ten van zout water in dit gebied geen schade toebrengt aan de omringende landbouwpercelen. Boeren in het gebied spraken eerder de vrees uit dat het inla ten van zout water schadelijk is voor hun percelen. Het college neemt het op voor deze landbou wers, blijkt uit de laatste nieuwsbrief van de gebiedscom- missie. Waterdunen behelst in grote lij nen de verplaatsing van cam ping Napoleonhoeve, de aanleg van bijna 250 hectare aan nieu we natuur, waarvan honderd hectare recreatienatuur, en de bouw van vierhonderd vakantie woningen. Een groot deel van deze huizen komt op een eiland te staan, om ringd door zout water. Het is nog niet bekend waar Wa terdunen precies komt. Om dit te bepalen is een aantal zoekge- bieden aangewezen. Binnen de ze gebieden wordt onderzocht Politie betrapt drankrijders SLUIS - De politie heeft bij een alcoholcontrole in Zeeuws- Vlaanderen tussen zaterdag avond half acht en gisteroch tend vijf uur drie drankrijders betrapt. Deze drie krijgen een bekeu ring. In totaal werden, in de ge meente Sluis, 125 blaastesten af genomen. waar Waterdunen het beste kan komen. Het aanwijzen van grotere zoek- gebieden is ook bedoeld om grondspeculaties te voorkomen. Boeren in deze zoekgebieden zijn daar niet gelukkig mee, om dat ze niet weten hoe hun toe komst er uit komt te zien. Kun nen ze blijven boeren of moeten ze verkassen? Ook bij het dagelijks gemeente bestuur van Sluis roept dat vra gen op. Het college wenst meer duidelijkheid om de onrust in te dammen. Gedeputeerde T. Kramer, te vens voorzitter van de Gebieds- commissie, beaamt dat de zoek gebieden voor Waterdunen in eerste instantie wat ruim zijn ge nomen. „Maar gaandeweg zijn wij prima in staat om de lijnen scherper te tekenen." Kramer vindt het overigens niet meer dan normaal dat het nieu we college in de gemeente Sluis op een aantal punten van het ge- biedsplan wat bijsturingen wil. De uitgangspunten staan vol gens hem echter niet ter discus sie. „Het gaat om accentverschil len. Daar stellen de gemeente en de provincie gezamenlijk een no titie over op. Belangrijk is dat de gemeente Sluis voor de volle honderd procent achter het ge- biedsplan en het project Water dunen blijft staan. Ik heb daar alle vertrouwen in." Landbouwer L. Dekker, be stuurslid van Bloeiend West- Zeeuws-Vlaanderen, houdt in de nieuwsbi'ief wederom een plei dooi voor natuurbeheer door boeren. „Boeren zullen sneller medewerking verlenen aan de realisatie van nieuwe natuur, wanneer zij de zekerheid krij gen dat ze de grond vervolgens mogen beheren. Hun rol in dit verhaal is veel te bescheiden. Het beperkt zich min of meer tot de akkerranden of het onder houden van een dijk. Bij Water dunen dreigt hetzelfde te gebeu ren. Volgens Dekker krijgt het plei dooi voor natuurbeheer door boeren steeds meer begrip van het gemeentebestuur en de ge- biedscommissie, maar concreet heeft dat nog weinig opgele verd. Natuurbeheer is volgens hem niet alleen voorbehouden aan het Zeeuwse Landschap of Staatsbosbeheer. „Zowel be stuurlijk als ambtelijk moet de door Jeanette Vergouwen CLINGE - Voor de vierde keer werd op het terrein van Stich ting De Tragel in Clinge een keramiekmarkt gehouden. On danks het warme weer was het gistermiddag gezellig druk op het Hofpleintje. Bert Godeschalk, die het potten bakkersatelier van De Stiel leidt, was een tevreden man. „Ons doel is bereikt. We willen met deze markt met de slagzin 'Blij dat ik klei' de bevolking van Clinge en omstreken in aan raking brengen met keramiek. Het initiatief is genomen door De Stiel en we hebben keramis ten uit België en Nederland uit genodigd om hier een kraam te bemannen. Er staan hier op het Hofplein veertien kramen en dat is toch fantastisch." De loca tie was inderdaad ideaal, want de kramen stonden in de scha duw. Bovendien konden de be zoekers in het Praethuis even rustig zitten en iets drinken. De cliënten van De Tragel had den de markt zonder winstbejag helpen opbouwen en samen met begeleiding zorgden zij voor een natje en een droogje voor de be zoekers. „Na de plantenmarkt en het schaapscheerdersfeest is dit de laatste activiteit van het sei zoen. We doen met het schilder en keramiekatelier wel mee aan de expositie in de Cathajdna- kerk in Hengstdijk-tot eind juli en daarüa"vindt tijdens het eer ste weekend van september het laatste Sterrefeest plaats", al dus Godeschalk. foto Camile Schelstraete Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. In de boot genomen Wakker worden op het dei nen van de golven. Van eiland naar eiland varen, een hengeltje uitgooien, de hele dag genieten van zon en water. „Wij hoeven niet weg, we hebben hier alles wat we nodig heb ben", vinden Frits en Cobie Koopman. In de jachthaven van Veere, box 105, ligt de Paloma aange meerd; het vakantieadres van familie Koopman. Frits (62) en Cobie (57) zitten in de kuip de krant te lezen terwijl een paar eenden bedelend rond de achter steven zwemmen. „Die weten ons inmiddels wel te vinden", zegt Cobie. Al 25 jaar lang brengt het Mid delburgse stel de vrije dagen en vakanties door op het water. „Voor ons is dit het ultieme ge voel van vrijheid. Je gooit de touwen los en je bent weg", ver telt Frits. „Met een stacaravan of strandhuisje zit je altijd op dezelfde plaats, maar wij zijn vrij om te gaan en te staan waar we willen." Waterpadvinderij Met twee zoons die destijds bij de waterpadvinderij rondlie pen, was de keus voor de motor boot snel gemaakt. Een beslis sing waar de familie Koopman tot op de dag van vandaag geen spijt van heeft. „De vakanties van onze kinderen waren altijd geslaagd, mét of zonder mooi weer. Ze gingen met hun eigen rubberboot het water op en als er wind stond dan gebruikten ze een paraplu om te zeilen. Ze hebben zich nooit verveeld", vertelt Cobie. „Inmiddels zijn de jongens de deur uit, maar die liefde voor het water zijn ze nooit kwijtgeraakt. Nu komen ze weer aan boord met hun ei gen kinderen." De vakantie van Frits en Cobie is er door de jaren heen wel an ders uit gaan zien. „Vroeger la gen we wekenlang bij hetzelfde eiland aangemeerd, daar had den de kinderen na verloop van tijd hun eigen vriendjes en vriendinnetjes. Nu trekken we graag van eiland naar eiland en hebben we meer afwisseling in onze vakanties gebracht." Hoewel een tour door het land ook erg geliefd is, hebben Frits en Cobie er dit keer toch voor gekozen om in Zeeland te blij ven. „Wij hebben zo'n uniek vaarge- bied voor de deur. Waarom zou je met die warmte door kreekjes en kanalen gaan varen, als je hier zoveel open water tot je be schikking hebt?", aldus Cobie. Brabant is voor hen een tweede vakantiebestemming, ideaal voor de moterboot. Maar omdat Frits toch gepensioneerd is, kun nen zij ook nog wel een keer in het naseizoen de provincie uit. Tijdens de zomerperiode heeft het Zeeuwse water wat hen be treft alles te bieden. „Wij ken nen zoveel mensen die hier uren voorrijden. Zeeland is nou een maal een ideale watersportpro vincie." Als voordelen noemt Frits de goede zwemwaterkwali teit en het feit dat in Zeeland zo mers altijd wat te beleven valt. De gezellige drukte op en om het water. „Je ontmoet hier alle nationaliteiten, daar hoef je echt niet voor naar het buiten land." Het moet Frits en Cobie toch even van het hart dat de water sport aan het veranderen is. „Je ziet een soort rivaliteit ontstaan Cobie en Frits Koopman brengen hun vakanties en vrije dagen al 25 jaar door op het water. tussen zeiljachten en motorjach ten. Tussen grote en kleinere schepen. Wij zwaaien naar ie dereen. Of ze nou in een 'tupper- wax'ebootje' of in een joekel va ren, 't maakt ons niets uit. Het zonnetje schijnt toch voor ieder een?", zegt Cobie. Zij geniet er in elk geval volop van. „Ik ver veel me geen minuut." De familie Koopman stevent graag af op De Haringvreter of De Goudplaat, midden in het Veerse Meer. „Daar vind je zo veel mooie natuur", vertelt Co bie. „Je kunt daar prachtige wandelingen maken." Dronken Voor Cobie hebben de eilanden nog een andere waarde. Zij heeft sinds een operatie aan haar gehoor regelmatig last van haar evenwicht. „Als ik de hele dag op het water ben, heb ik 's avonds het gevoel dat ik dron ken ben." Daarom zet zij graag haar parasolletje uit in het gras. Stoeltje erbij, krantje in de hand. Een kop koffie zet ze in de boot. Een caravan op het wa ter, noemt Frits zijn schip. „Op twintig vierkante meter hebben wij alles wat we nodig hebben, maar een luxe is het niet." Noem het kneuterig of behel pen, voor Frits en Cobie is hun schip het paradijs op aarde. „Je bent wel op elkaar aangewezen, dat moet je niet onderschat ten", vindt Cobie. Niet voor niets is zij inmiddels volleerd schipper, stuurman en matroos tegelijk. „De taken liggen hier niet vast, het gaat zoals het gaat", zegt Frits. Als de boodschappen op zijn en de kleding moet in de was, dan lopen zij de haven in. Thuisha ven is Veere, een haven die vol gens Frits en Cobie veel voor deel biedt. Het is mooi, klein schalig en gezellig. En je zit zo op het water. Een nadeel is het ontbreken van een supermarkt. „We wonen in Middelburg, dus we kunnen altijd even op en neer rijden om spullen te halen, een was te draaien en de post te lezen." Benauwd Toch blijven ze het liefst zoveel mogelijk aan boord. In de ha ven kunnen zij altijd douchen, een hapje eten bij de Jachtclub of een wasje doen. Maar over nachten, dat doen Frits en Co bie het liefst ergens op het foto Ruben Oreel meer. „In de haven krijgen we het toch een beetje benauwd", zegt Frits, Ze gebruiken hun thuishaven wel vaak voor een uitstapje aan de wal. „We wandelen graag via de Stenen Beer langs het wa ter naar Vrouwenpolder. Een ijsje eten en dan weer terug. Of de sluizen over naar Oranje plaat." Hun zeebenen vormen geen be lemmering voor sportieve pres taties aan de wal. ,,'s Winters zitten wij in de Oostenrijkse ber gen, wij zijn wel wat gewend" vertelt Frits. Altijd onderweg, rondzwerven over het water. Le ven met de seizoenen. Dat is hun leven, zegt Cobie. „Wij zijn niet honkvast, ook nooit ge weest." Anita Janse knop om. Boeren zijn uitstekend in staat natuur te beheren. Hen buitenspel zetten is een slechte zaak." Kennis Dat boeren een rol willen spelen in het beheer van recreatiena tuur wordt ondersteund door ge- biedscommissielid L. D'Hoore. „Het beheren van echte natuur gebieden stelt hogere eisen, maar ook dan ben ik er niet op voorhand tegen dat boeren die taak krijgen toegewezen. Ik ken er genoeg die daarvoor de juiste kennis hebben." Project India slaat aan SAS VAN GENT - Voormalig Terneuzenaar Gerrit Im- pens breidt zijn particulier landbouwontwikkelingspro ject in het zuiden van India uit. Omdat het project steeds meer aanslaat bij de lokale be- j volking, wil hij meer land aankopen waarop diverse ge- wassen worden verbouwd. Ook wil hij de veestapel uit- I breiden met onder meer wat melkkoeien en kippen. Te vens worden wat nieuwe gebouwen neergezet en wordt de centrale keuken uitgebreid. In deze keuken wordt ge- kookt met producten die van het land komen. Vanwege de uitbreidingsplannen is Impens tevreden met 1 de opbrengst van de benefietavond afgelopen zaterdaga- i vond in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. Ger- j rit Impens hield een lezing, waarin hij onder meer liet ho- ren en zien wat er met ingezameld geld van de Vastenac tie is verwezenlijkt. Door middel van een loterij werd 280 i euro ingezameld. Impens is nu 3,5 jaar bezig met de Stichting Thiru Vala- gum Farm, Hij woont met zijn vrouw Dhanalakshmi en dochter Mithra in Veeruperumannalur in de deelstaat Ta mil Nadu. Fossielen vangst in Westerschelde HANSWEERT - Het Zeeuws genootschap der Weten schappen uit Middelburg heeft afgelopen zaterdag weer een geslaagde zoektocht gehouden naar resten van fossie len bij een geul voor de kust van Terneuzen, in de Wester schelde. Bij de zoektocht, die jaarlijks gehouden wordt, vonden de wetenschappers onder meer een heiligbeen van een zee- I hond, een opperarmbeen van een dolfijn en een ribfrag- 1 ment, een tand en een halsweiwel van een potvis. „We hebben ook nog enkele bijzondere schelpen gevon- den", meldt conservator F. van Nieulande. De hoeveelheid resten was minder dan andere jaren. „De i kwaliteit ervan was even goed als vorig jaar. We gaan de gevonden fossielenresten eerst ontzilten en daarna wor- I den ze toegevoegd aan de collectie van het Zeeuws genoot schap." Theaterdirecteur Peijs tijdelijk weg MIDDELBURG - Directeur Gerard Peijs van de Stich ting Theater Exploitatie Middelburg tx-ekt zich voor een periode van twee tot drie jaar terug wegens gezondheids redenen. Een interim-dix-ecteur zal zijn fuctie overnemen. De Raad van Toezicht heeft dat besluit afgelopen weekend bekend gemaakt. Peijs is al enige tijd ziek. De intex-im woi'dt aangesteld voor twee tot drie jaar. In af wachting van medisch onderzoek zal Peijs voorlopig van uit huis de noodzakelijke werkzaamheden vexTichten tot, eind september. Peijs kwam in 1994 naar Middelburg. door Selma Osman MIDDELBURG - Het Friese zonneboot-avontuur van een groep scholieren van het ROC Zeeland is zaterdag geëindigd met een vierde plaats in het klas sement én de initiatiefprijs. „Voor ons is dit helemaal top", zegt de dolblije coach Hans Breure. Met een hele simpele zonneboot is zijn sCool-team zes dagen in de race gebleven. Ze kregen geen pech, kwamen elke dag op tijd aan en stalen de hax-ten van het publiek. „Omdat ons trans portmiddel een vrachtwagentrai ler is met een truck ervoor, ver geleken ze ons met een formule 1-team", lacht Breure. De zes Zeeuwse schippers en hxxn begeleiders konden in Fiies- land rekenen op een fliixke por tie media-aandacht. „We zijn wex'eldberoemd geworden in Friesland", grapt de coach. De sCool-ers vielen als 'drop-outs' op tussen de andei'e studenten teams die meededen aan de Fri sian Nuon Solar Challenge. Bij het ROC volgen ze een speciaal onderwijstraject. Breure: „Tij dens de race konden ze iets van zichzelf laten zien en bewijzen dat ze kunnen samenwerken." Vanwege hun bijzondere achter grond won het team van het ROC Zeeland de initiatiefprijs. In zes dagen varen legden de Zeeuwen 220 kilometer af in 30 uur, 51 minuten en 54 seconden. De Technische Universiteit Delft was het snelste team. Zij overbrugden de afstand in een kleine 17 uur. Drie van de 27 teams uit binnen- en buitenland haalden de eindstreep niet. De zonneboot van de Noox-delijke Hogeschool Leeuwarden ont plofte voor de start en een Zweeds en een Duits team kre-l gen motoxpech. Het absolute hoogtepunt wasi volgens Breure - net als bij eenj Elfstedentocht over ijs - de aan- komst van de zonneboten zater-j dag in Leeuwarden. De grach-| ten vol met boten van het water-j sportevenement Friesland Vaart: en langs de kant klappende enj juichende mensen. Hele prestatie De Zeeuwen eindigden als vier- j de in de A-klasse, waarbij de;i zonnepanelen door de organisa-|J tie van de race werden gedo-(j neerd. De TH Rijswijk bleef het' ROC voor, net als een Ameri-I kaans en een Belgisch team.j Breure vindt het een hele presta tie dat sCool, met haar simpele: boot zonder technische snufjes dicht in de buurt van het Bel gische Yellow Sunsation-team kon blijven. „Toen de zon ging schijnen, hebben ze ons van de derde plaats afgestoten", zegt Breure. Het klunen ging de Zeeuwen; goed af. Twee keer moesten zej met vier man de 220 kilo zware j boot, compleet met zonnepane-J len, uit het water tillen. „Eeni kwestie kleren uit en het watex in", legt hij uit. „Gelukkig wa-1 ren de slootjes niet diep." Een elfstedenkruisje hebben de schippex-s er niet mee verdiend. Wel elf steden vaantjes en een in gelijste oorkonde voor de school. „Die hangen we op alsj stimulans voor de andere groe-| pen", zegt coach Breure. „Over! twee jaar doen we zeker weei mee." zeeuwse almanak Gehoord op een zonnige mid dag op het terras in Terneu zen: „Dat Othene-Zuid loopt nu langzaam maar zeker echt vol. Wist je dat je de bewo ners kunt herkennen aan hun fris gekleurde jacks? Het wordt daar, naar een bekende fabrikant van dergelijke jas sen, nu al de 'Gaastra-strook' genoemd. Gelukkig maar dat deze kolonisten goed met de Othentieke bevolking op kun nen schieten..." OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF www.rida.nl Productiestraat 8 Tel. 0115 - 613690 Ford Fusion 1.6 Luxury Bj. 2003 49.000 km €13.950,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35